Beleid Vereniging Rembrandt heilzaam voor moderne kunsl Videomarkt in Korzo is puur buitenlandse aangelegenheid Nieuwe natuurserie van Sir David Attenborough Cymbeline an ti- rehlame theater Dada leeft voort in Herenleed KUNST/RTV CeidóeSouocMit WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 PAGINA A Hans Sleeuwenhoek weg bij Rondom Tien van NCRV HILVERSUM Hans Sleeuwenhoek, een van de presentatoren van het NCRV-programma 'Rondom Tien', verdwijnt binnen kort van het scherm. Hij wordt per 1 januari programma-mana ger van de afdeling informatie van de televisiedienst van de NCRV. Sleeuwenhoek is een van de direct-betrokkenen bij de reorganisatie die op 1 januari zijn beslag moet krijgen bij de NCRV-tv-dienst. Daarbij worden de vijf afdelingen waaruit de dienst bestaat teruggebracht tot drie. Volgens een woordvoerder van de omroep is het niet de bëdoeling te komen tot een afslan king van het personeelsbestand. De NCRV verwacht met de drie afdelingen doelmatiger te kunnen werken en beter het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende concurrentie van de com merciële zenders. Eerder al heeft er een stroomlijning plaatsge vonden bij de radiodienst van de NCRV. De wijziging moet nog wel de goedkeuring krijgen van de algemeen directeur en het bestuur van de omroep. Europese filmprijs voor Jan Roelfs en Ben van Os AMSTERDAM Jan Roelfs en Ben van Os zijn genomi neerd voor de Europese film prijs 'de Felix' voor hun art di rection van de speelfilm 'The cook, the thief, his wife her lover'. De film is geregisseerd door de Engelsman Peter Greenaway en geproduceerd door Kees Kasander en Denis Wigman van Allarts. De Felix wordt op 2 december uitge reikt in de Schotse stad Glas gow, de 'culturele hoofdstad van Europa'. LONDEN De bekende Engelse zoöloog en tv-man Sir David At tenborough (64) zet vanavond om 8 uur op BBC1 de kroon op zijn werk als presentator van prachti ge natuurprogramma's. De eerste aflevering van 'The Trials of Life' (De beproevingen van het leven) komt dan op de buis. Het is een nieuwe serie van 12 delen. Zij rondt Attenboroughs internatio naal hoog geprezen natuur-triolo- gie af, die in 1979 begon met 'Life on Earth' (Leven op aarde) en in 1984 werd voortgezet met 'The Li ving Planet' (De levende planeet). 'The Trials of Life' is gewijd aan de problemen waarmee dieren worstelen van hun geboorte tot aan hun dood. Op de BBC wordt gefluisterd dat 'Trials' wel eens David Attenbo roughs zwanezang zou kunnen zijn. Andere tv-mensen, een stuk jonger dan hij, vinden dat voor hem de tijd is aangebroken om op zijn lauweren te rusten. Maar Sir David, een meester in zijn vak, die indrukwekkend veel afweet van tv, schijnt nog niet van plan al in de vut te stappen. Manuscripten van Mozart ontdekt in kluis seminarie LONDEN In een kluis van het Eastern Baptist Theo gical Seminary in Philadelphia zijn enkele maanden ge den twee originele manuscripten van Wolfgang Amade Mozart ontdekt. Het betreft de pianowerken „Fantasie C-klein" en „Sonate in C-klein". Het veilinghuis Sotheb zal de manuscripten op 21 november te koop aanbied* De in 1784 en 1785 geschreven werken, die gewoonlijk zamenlijk worden uitgevoerd, moeten tussen de 1,6 tot miljoen gulden opbrengen. De manuscripten waren het gendom van de in 1915 overleden Amerikaanse muzie verzamelaar William H. Doane uit Cincinnati, Ohio. 7\é erfgenamen wisten van het bestaan niet af, en gaven collectie aan het seminarie, waar ze werden gevonden onderzoek naar de geschidenis van het instituut. De colli tie-Doane bleek tevens originele composities te tellen v Joseph Haydn, Giacomo Meyerbeer, Ludwig Spohr en hann Strauss' Ook deze zullen worden geveild. AMSTERDAM De kunstgeschiedenis houdt voor de Vereniging Rem brandt gelukkig niet op bij 1860. Het is heilzaam voor de moderne kunst dat de aankoopcommissie van de vereniging zich zorgvuldig beraadt op aankopen van deze kunst en daarbij de esthetiek voorop stelt. Dat zei Stedelijk Museum-di recteur W. Beeren gisteren in Amsterdam tijdens de presen tatie van het boek „Aanwin sten Nederlandse musea 1960- 1990". Het boek is uitgegeven ter gelegenheid van het 50-ja- rige bestaan van het Prins Bernhard Fonds, het fonds dat de uitgave financieel mogelijk maakte. In het boek wordt een selectie getoond van 68 van de 585 aankopen waarbij de vere niging de afgelopen dertig jaar steun verleende. Om dit moge lijk te maken pntvangt de ver eniging via het Prins Bern hard Fonds jaarlijks een deel van de opbrengsten van de toto- en lottogelden. Daarnaast beschikt de vereniging over lidmaatschapsgelden, donaties en legaten. Met de aankopen is de afgelopen jaren gemiddeld een bedrag van 1.950.000 gul den gemoeid geweest. Dankzij de steun van de vere niging werden onder meer de volgende werken aangekocht: 'Compositie met twee lijnen' (Mondriaan, Stedelijk Mu seum), 'Espana' (Dali, Museum Boy mans-Van Beuningen), 'Peinture tableau' (Daniel Bu ren, Van Abbemuseum) en 'Series of five paintings' (Ells worth Kelly, Rijksmuseum) 'Stilleven met vergulde bo kaal' (Willem Claesz. Heda, Rijksmuseum), 'Portret van Haesje Jacobsdochter van Cleyburg' (Rembrandt, Rijks museum), 'Lot en zijn doch ters' (Hendrick Goltzius, Rijks museum) en 'Lachend jon genskopje' (Frans Hals, Mau- ritshuis). W.O. Koenigs, voorzitter van de vereniging, brengt in zijn voorwoord bij de uitgave de 'machteloze woede' ter sprake over de prijsstijgingen op de kunstmarkt. Die vertaalt zich in observaties als: „Wij doen of tellen niet meer mee, kunst aankopen kunnen wij wel ver geten." Hij voegt er echter aan toe: „Met dit boek willen wij aantonen dat verrijking van museaal bezit mogelijk blijft door verstandig te woekeren ons toevertrouwde talenten". In het Stedelijk Museum en het Rijksmuseum wordt de ko mende twee maanden speciale aandacht besteed aan de met steun van de vereniging ver worven kunstwerken. De Voorziening: 'Cymbeline' van William Shakespeare. Vertaling: Benno Barnard m.m.v. Gommer Van Rou8selt. Regie: Pol Dehert. Decor: Johan Herbosch. Dramaturgie: Paul Kaptein, Ivo Kuyl. Met o.a. Evert de Jager, Lieke-Rosa Altink en Fred Vaassen. Koninklijke Schouwburg, dinsdag 2 oktober. Voor diegenen die Shakespea- res stukken via de" beroemde teksten onthouden, is 'Cymbe line' het stuk, waarin „woorden, woorden, woorden, 'n hebbelijkheid van uw tong", wordt gezegd. Woorden zijn het ook, die veel kwaads aan richten aan het hof van ko ning Cymbeline. Alles wordt volgens de regels van het the atersprookje echter weer tot een einde gebracht. Cymbeline's dochter Imogena trouwt tegen de wil van haar vader en stiefmoeder met een 'gewone man', Posthumus. Het koningspaar verbant hem, want zij moet met Cloten, zoon van de koningin, trouwen. De scheiding is hartverscheurend, al komt de liefde pas echt in gevaar als Posthumus in Italië een weddenschap aangaat over Imogena's trouw. Djpor list wint zijn tegenstander en dat zaait wantrouwen: Imogena denkt nu dat Posthumus haar bedriegt. Pol Dehert vindt het Shakes- peares mooiste liefdesdrama en daar valt best iets voor te zeggen. De liefde in 'Cymbeli ne' is misschien echter dan die romantische in 'Romeo en Ju lia', de karakters lijken werke lijker dan die in 'Hamlet' of 'Macbeth'. Toch komt de visie van de regisseur amper tot helderheid. 'Cymbeline' is een stuk met tal van zijsporen. Een oorlog tus sen Engeland en Italië, de in triges van de koningin, de dommigheid van prins Cloten en nog een stuk of wat bijver- halen houden de strakke ver haallijn niet gespannen. De Voorziening doet onder De hert weinig om de aandacht voor niet al te devote fans vast te houden. Keer op keer Wordt aangetoond, hoe dom Cloten is en dat Imogena gelijk heeft niet van hem te houden. Post- humus lijkt voor het publiek echter amper een betere partij. Hij wedt op de kuisheid van zijn vrouw en vertrouwt ver volgens de willekeurige vreemde met wie de wedden schap is aangegaan meer dan de liefde van zijn léven. Shakespeare heeft gelijk als hij stelt, dat een kwade tong scherper is dan een zwaard. Pol Dehert mag 'Cymbeline' nog zo'n mooi stuk vinden, hij heeft er de passende beelden niet bij gevonden. Het publiek kijkt naar een muur met me nie waarvoor potsierlijk uitge doste mannen en vrouwen de blik doen afkeren. De hande ling verloopt traag en ver ward. Geen reklame voor het theater. PETER SNEL Concert trio Oscar Peterson AMSTERDAM Het oudste Oscar Peterson-trio zal in de nacht van zaterdag 17 op zon dag 18 november optreden in het Concertgebouw in Amster dam. Oscar Peterson speelt dan voor het eerst sinds tien tallen jaren samen met bassist Ray Brown en gitarist Herb Ellis. Volgens Interfestivals, dat ook het North Sea Jazz Festival organiseert, gaat het dan ook om een jazz-concert van historisch belang. Het trio speelt in het Concertgebouw overigens niet alleen: het krijgt versterking van drum mer Jeff Hamilton. De kaartverkoop begint op 6 oktober. Egbert van Hees filmt Tina Turner HILVERSUM De Neder- landse regisseur Egbert van Hees zal de registratie verzor gen van een concert dat Tina Turner zaterdag geeft in Bar celona. Het concert, dat staat geafficheerd als het afscheids concert van Tina, wordt zater dag uitgezonden door een aan tal omroepen in Europa. Mo menteel is opdrachtgever ID- TV in Amsterdam in onder handeling met de VARA over uitzending zaterdagavond op de Nederlandse TV. De tech nische realisatie is in handen van Cinevideogroep BV in Al- mere. Eerder al maakten Van Hees en de Cinevideogroep op namen van Lionel Ritchie in Rotterdam, U2 in Parijs, Ma donna in Turijn, Prince in Dortmund, Pink Floyd in Ve netië en het Peace Festival in Moskou. De beroemde Australische operazangeres Dame Joan Sutherland nam gisteren als koningin Marguerite de Valois in de opera 'De Hugenoten' afscheid van de opera in het Sydney Opera House. Dame Sutherland heeft 39 jaar als operazangeres op de planken gestaan. Op de foto neemt zij de ovatie van het publiek na afloop van haar laatste optreden in ontvangst. FOTO: EPA Armando, Johny van Doorn en Cherry Duyns, de heren van Herenleed. Groot Herenleed. Teksten: Armando en Cherry Duyns. Regie: Krijn ter Braak. Gezien op 2 oktober in Am sterdam. Op 18 en 19 oktober in de Leidse Schouwburg, op 21 oktober in de Koninklijke Schouwburg Den Haag. Man 1 en Man 2 zijn tot elkaar veroordeeld. Vroeger, op de televisie in het landschap, daarna ook in het theater. Heel sóms komt er een ander wezen in hun wereldje, maar dat is maar een kortstondige afwisseling en biedt weinig mogelijkheden tot communica tie. De. toneelman (Johnny van Doorn, die ook alle andere rol len met zijn onnavolgbare na druk speelt) komt soms op in goudbrokaat en bont, met een masker en een hoed als een kachelpijp, maar hij doet slechts mededelingen. Sterker nog, 'hij is niet echt'. Niemand ontfermt zich over hen en zij zoeken hun troost bij elkaar. Dat wil niet zeggen dat het contact tussen hen altijd even prettig verloopt. Man 2 (Cher ry Duyns), in jacquet en bol hoed, met zijn sikje en zijn trots omhoogwijzende snor, vindt zich het middelpunt van het heelal. Man 1 (Armando), ook netjes, maar zonder gran deur, wil zich daar met zijn onderdanige natuur graag bij neerleggen, maar soms wordt het zelfs hem te gek en breekt er een begin van opstandig heid door. Die dan weer in de kiem gesmoord wordt. Het be klemmende van hun machts verhouding en de ontoerei kendheid van hun communi catie staat in de traditie van Becket, Pinter en de boeken van Armando zelf, gefasci neerd als hij is door daders, machthebbers, oorlog en vijan den. Ze praten in een bijzonder, plechtstatig soort Nederlands, waarin de woorden vaak net op een andere manier worden gebruikt dan „Let u maar eens onverwacjin op". Man 2 mag zijn superior teit graag met verbaal gew^ onderstrepen: „Heb ik u jk eens verteld dat ik ongena^« baar ben?" of Man 1 kleiner#" „Ik vond het zeer bagatel", r Als er en vrouwspersoon L zicht komt, worden de gem|it deren verhit. Zelfs een damf kevertje brengt al enige <r winding teweeg, laat staan ez echt damesmeisje in een gL zen kastje. io Je kunt er van houden of ni maar vanaf de vogel met knr kousen tot en met de laan verstorven klank maken Ap mando, Duyns en Van Doo hun wereldje volledig a?i< vaardbaar. Ze spelen hun rjP len uitstekend, hebben vi0 verrassende grappen en Vt ziet er allemaal eenvoud maar prachtig uit. Zoals i!' daïsten betaamt laten ze zr wat de logica van het ontbfei ken van logica is. b DICK VAN TEYLINGP 'Clouseau' verliest gitarist Berghmans BRUSSEL De populaire Vlaamse popgroep „Clouseau" heeft gisteren het vertrek van gitarist Tjen Berghmans bekendge maakt. De groep telt daardoor nog maar vier leden. Berghmans voelde zich niet altijd gelukkig in de situatie waarbij Clouseau door haar grote populariteit in de Benelux meer tijd en energie kwijt is aan promotionele en zakelijke activiteiten dan aan het musiceren zelf, aldus een mededeling van de groep en manager Hans Kusters Music. Berghmans krijgt geen opvolger. Als gita rist zal, ook voor de live- optredens, een studiomuzikant worden aangetrokken. Clouseau werkt op deze wijze al met de percus sionist Paul Poelmans. Wie die sessiegitarist wordt, is nog niet beslist. DEN HAAG Dat de vi deokunst in Nederland een vrij onbekende kunst uiting is, bleek gisteren maar weer eens tijdens de videomarkt van het World Wide Video Festi val in Den Haag. „Do you want to see some vi- deoproduetions?", is een vraag die automatisch gesteld wordt als je de balie nadert van het Korzotheater. De voertaal is Engels, aangezien het festival- publiek overal vandaan komt, behalve uit het land, waar het nu al voor de negende keer georganiseerd wordt. „Het is heel typisch", zegt An dre Nientied, medewerker van organisator Het Kijkhuis, „dat er uit de hele wereld mensen komen om dit festival mee te maken, terwijl de interesse uit Nederland minimaal is. Zojuist was hier zelfs nog een journa liste uit Italië. Wat we ook doen om de videokunst in de publiciteit te brengen, het Ne derlandse volk blijft ongeïnte resseerd." De videomarkt wordt dit jaar voor de tweede maal gehou den als apart onderdeel van het festival. Het biedt het pu bliek de kans om op verzoek video's te bekijken in een zaal tje met veertien beeldscher men. De bezoekers kiezen een kunstvideo uit bij de balie en pakken de koptelefoon. Er is keuze uit onder meer Ameri kaanse, Deense, Nederlandse, Braziliaanse en, nieuw dit jaar, Hongaarse en Russische video kunstfilms. De veranderingen in Oost-Europa hebben ook hun vruchten afgeworpen voor de onafhankelijke video kunst. Produktiemaatschappij- en uit het Oostblok hoeven geen verantwoording meer af te leggen aan de autoriteiten en kunnen zich nu echt onaf hankelijk opstellen. Agnes Sos, de vrouwelijke manager van de Hongaarse videomaatschap pij, die deelneemt aan het fes tival zegt hierover: „Onze stu dio heeft na de omwenteling veel meer mogelijkheden ge kregen", Er is geen censuur meer. En we krijgen ook meer subsidie van ae overheid. Vroeger werd alles gecontro leerd, ook de uitgaven. Nu kunnen we doen en laten wat we willen. En we hoeven onze Er was op de videomarkt volop gelegenheid om naar videofilms te kijken. produkties niet meer via de te levisie uit te zenden. Dat was vroeger verplicht. We hebben nu veel meer het gevoel dat onze produkties ook werkelijk van ons zijn". De Hongaarse videostudio pre senteerde zich vorig jaar voor het eerst in het buitenland, op het festival in het Duitse Oberhausen. In dat jaar werd de visumplicht afgeschaft. Ag nes Sos:„ Het is ongelooflijk hoe makkelijk we de nu grens over kunnen. Eindelijk krijgen we de kans om onze kunst in de rest van Europa te expose ren. We gaan na dit festival nog naar het festival van Brussel en Barcelona en hopen zo meer contacten op te doen. En ik denk dat we hier op dit festival heel wat nieuwe men sen uit de 'business' leren ken nen. Er hangt hier een infor meel sfeertje, iedereen praat met iedereen". De Hongaarse is niet de enige die enthousiast is over het World Wide Videofestival. Ook de Franse en Deense dis tributeurs van videokunst zijn zeer tevreden over de Hol landse opzet en in het bijzon der de videomarkt. „Video kunst", zegt een medewerker van een Deens distributiebe drijf, „is een moeilijk produkt om aan de man te brengen. Deze videomarkt is eigenlijk een soort kunstexpositie want de distributeurs krijgen hier de kans om hun videoproduk- ties te laten zien. Het is alleen wel jammer dat er bijna alleen professioneel publiek komt. De gewone man stapt helaas niet naar binnen. Daardoor kom je op elk festival dezelfde mensen tegen". In het Korzotheater aan de FOTO: STEPHEN EVENHUIS Prinsestraat is het rustig op de laatste dag van de videomarkt. Er lopen enkele buitenlandse bezoekers rond, onder wie een vertegenwoordiger van een lo kaal televisiestation uit Frank rijk, dat video's wil uitzenden. Nederlandse televisieprodu centen schitteren door afwe zigheid. Dat geldt ook voor het Nederlandse publiek in het al gemeen. Het World Wide Vi deofestival is inderdaad we reld wijd, maar wordt blijk baar al negen jaar in het ver keerde land georganiseerd. ANNELIEKE DIJKSTRA Staatshoor perfect Er was gisteravond in het custheater helaas sprake eenmalig optreden door Kamerkoor van het USSR j'/ nisterie van Cultuur. De naj, van dit koor uit Moskou dg weinig sympathiek aan, mu: wat zegt een naam bij zovl; schoonheid, zoveel perfecj discipline, stijl en koorcultqj. Het koor, in 1971 opgeri© bestaat uit vijftig zangers ai zangeressen die evenals cL gent Valery Polyanski hun leiding hebben gekregen het Moskouse conservatoriij! Het oor en oog van de toehi der worden bij een optrec van dit koor verwend. De middelde leeftijd kan jong noemd worden, dat is te hoi en dat is te zien. De vocale welen staan bij de sopranen de alten, een concert door vrouwenkoor zou een w klankfeest kunnen zijn. I die mening worden de tenoi en de bassen echter tekort daan. De bassen galmen (in goede betekenis van woord) als de klokken van i geweldige kathedraal, de te ren klinken fraai maar i Rusland schijnt dun bezaaio zijn met glansrijke teno/ Valery Polyanski heeft P wonderschone koorklank f1 gebouwd. Transparant, kle' rijk, perfecte nuanceringen1" fraseringen, gevoel voor en sfeer en met een onovj' refbaar verfijnd pianissil'1 Op het programma wer] van onder anderen Bortnir ki en Gretchaninov, volkdE deren en ook, hoogtepun van het concert, delen uit Liturgie van Tsjaikowski van Rachmaninov. Muziek het ware gedrenkt in wierir Zelfs in een nuchtere concu zaal en met vocalisten geL ken in concertkostuum en t japonnen zeer fraai ovt gens werd de sfeer deze adembenemende mui

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16