Nationale trots houdt 'uitsers in eigen land Wapenakkoord is bijna rond Toeristen komen makkelijker aan gasmaskers dan de Palestijnen 'ok VS-vrouwen sjouwen zandzakken in woestijn Surinaams overleg in Nederland AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bloedbad in Bayrut "[TENLAND CfiidócSouocuit DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA 5 Mogelijk vrijlating gijzelaars in Libanon BAYRUT Iran en Syrië hebben een plan opgesteld voor de vrijla ting van de westerse gijzelaars die door shi'itische groepen in Libanon worden vastgehouden. Dit meldt het conservatieve Libanese dagblad ad-Diyar. Gisteren maakte de door Israël gesteunde SPLA-militie de vrijlating bekend van veertig shi'i tische gevangenen. De Libanese groeperingen die nu nog in totaal dertien westerlingen gegijzeld hou den hebben in ruil voor hun vrijla ting herhaaldelijk geëist dat de 340 moslims die door ae SPLA-militie gevangen worden gehouden op vrije voeten worden gesteld. Strijd in Liberia hervat MONROVIA De in Liberia gestationeerde strijdmacht van vijf Westafrikaanse landen heeft gisteren met steun van de Nigeriaanse luchtmacht het vuur geopend op het rebellen leger van Charles Taylor. Daarmee is een einde geko men aan een staakt-het-vuren van een week. De interventie macht zou posities hebben in genomen in de nabijheid van de residentie van de vermoor de president Samuel Doe. Ook zouden pogingen worden on dernomen een vliegveld even buiten Monrovia in te nemen. PARAMARIBO De speciale gezant van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse, Henk Herrenberg, komt morgen in Neder land aan om het vredesproces dat zich in Suriname voltrekt te bespreken met advi seurs van het Junglecommando en leden van het voormalige verzet. Herrenbergs bezoek komt na een weekeinde waarin de roep om nationale verzoening en vrede luid weerklonk in Paramaribo. Herren- berg, oud-ambassadeur van Suriname in Nederland, wil praten met onder meer Ed die Josefzoon, adviseur van het Jungle commando en Henk Chin A Sen, voorma lig lfeider van de inmiddels opgeheven Raad voor de Bevrijding van Suriname. IJzeren Adelaar LeMay overleden RIVERSIDE De Amerikaanse luchtmacht-generaal Curtis LeMay, die aan het eind van de Tweede We reldoorlog leiding gaf aan de massale bombardementen op Japan, is gisteren op 83-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De man die ooit dreigde Vietnam „terug in het Stenen Tijd perk" te bombarderen, gaf na de oor log leiding aan de luchtbrug naar West-Berlijn. 'IJzeren Adelaar' LeMay maakte onder meer naam met zijn op vatting dat de atoombommen die in 1945 boven Japan werden afgeworpen overbodig waren. Conventionele bom men hadden volgens hem ook snel tot de Japanse capitualatie geleid. jpedberaad over rust Kroatië NEW YORK Het is praktisch zeker dat de NAVO en het Warschau Pact op 19 november in Parijs een akkoord zullen ondertekenen waarbij de conventionele bewape ning in Centraal-Europa aanzienlijk wordt vermin derd. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek verklaar de gisteren in New York bij het begin van de CVSE-confe- rentie er zeker van te zijn dat voor het begin van de Parijse CVSE-top „een betekenisvol akkoord" tot stand zal zijn ge komen. In New York bereiden ministers van de 35 landen die deelnemen aan de CVSE-Con- ferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa alle Europese staten behalve Alba nië, plus de VS en Candda de Parijse top voor. Voor het begin van de confe rentie ondertekenden de mi nisters van het zogenaamde Vier Plus Twee-overleg een verklaring, waarbij de rechten van de vier bezettingsmachten in Duitsland en Berlijn wor den opgeschort. De slotverkla ring van Parijs, aldus minister Van den Broek, moet duidelijk maken dat de voornaamste re den dat „wij nu aan het begin van een nieuw tijdperk in de Europese geschiedenis staan". (Van onze correspondente Willy Werkman) JERUZALEM Voor d€ Palestijnse bewoners van de door Israël bezette ge bieden, de Westelijke Jor- daanoever en de Gaza- strook zijn voorlopig geen gasmaskers beschikbaar. De Palestijnen zullen, in te genstelling tot de bewoners van de staat Israël (die volgen de week al gasmaskers krijgen uit), voor de maskers moeten betalen. Een set, bestaande uit een masker, een atropine-in- jectiespuit en een poeder tegen mosterdgas, kost ongeveer ƒ200,-. Toeristen in Israël zul len via de hotels wel snel gas maskers krijgen tegen een eventuele Iraakse aanval. De uitdeling van de gasmaskers zal - tenzij het oorlogsgevaar zeer concreet wordt - geleide lijk verlopen en ongeveer twee weken in beslag nemen. Een speciale sirene-waarschuwing voor een chemische gasaanval is gereed gemaakt, en in de komende dagen of weken zal de bevolking aan de hand van via de staatstelevisie te verto nen video-clips worden geïn strueerd hoe de maskers moeten worden gebruikt. Het is duidelijk dat Israel zich het recht voorbehoudt de Iraakse raket-installaties te bombarde ren, vóór Saddam Husayn zijn dodelijke wapens op Israël zal afvuren. Jeruzalem houdt er rekening mee, dat de reacties in Egypte en Syrië in dat ge val „problematisch" zullen zijn. Maar volgens de militaire bronnen in Tel Aviv zijn de regimes in beide landen op dit moment sterk genoeg om de te verwachten emotionele reac ties onder de Arabische mas sa's op te vangen. Papandreou met hartproblemen opgenomen in het ziekenhuis ATHENE De voormalige Griekse premier en leider van de socialistische partij Andreas Papandreou is vanochtend in het ziekenhuis in Athene op genomen. Volgens artsen kampt Papandreou (71) met hartproblemen en ademha lingsmoeilijkheden. Zijn toe stand zou nu stabiel zijn. Kort nadat Papandreou was opge nomen, verzamelden honder den mensen zich voor het zie kenhuis. De voormalige pre mier werd onwel, nadat hij een toespraak had gehouden. Parade in Seoul In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul werd gisteren de grote 1- oktober-parade gehouden ter viering van de 42e verjaardag van de strijdkrachten. President Roh Tae-Woo riep de militairen op zich voor te bereiden op de snel naderende dag dat Zuid- en Noord-Korea weer verenigd zullen zijn. v JRADO Het federale staat- idium van Joegoslavië is van- in spoedberaad bijeenkomen v de toegenomen spanningen jj i de verschillende bevol- groepen in Kroatië te bespre- Het federale presidium voert pevel over de Joegoslavische n krachten. In Kroatië hebben n van de Servische minder- 2 gisteren de autonomie uitge- n. Belangrijke wegen en lijnen zijn afgesloten, waar- het verkeer in een groot deel Vest-Kroatië werd ontregeld, t ierviërs voelen zich onder in Kroatië. Jonge Serviërs protesteren voor het Joegoslavische parlement in Belgrado. Zij eisen maatregelen van de regering, die de veiligheid van de Servische minderheid in Kroatië moet waarborgen. FOTO: AP (Van onze Jrespondent Rink Drost) UN Al weken alle hotels in zowel als West-Berlijn tot atste kamer volge- lit. In de treinen die njlaag naar Berlijn rij- zijn alle zitplaatsen geleden gereser- jd. Nog vlug even per ertuig naar Berlijn? J misschien lukt het een internationale it. Maar wie vandaag een Duitse luchtha- naar Berlijn vliegt vermoedelijk al maanden geleden ;icket besteld. :el samengevoegd Duits- is het vannacht en mor- ;est ter gelegenheid van [ereniging of, zoals de ie Duitsers bijna teder .In, de hereniging. De der- iber is voortaan als 'Dag itse Eenheid' de natio- Jeestdag, met school- en [Wij. De 17e juni is als zo- opgeheven. Voor de luitsers betekent dat dit !$en extra vrije dag. Voor ■■Testduitsers is het alsnog "rrije dag, want de zeven- 1 e juni viel dit jaar op een loop der jaren was de be ls van de 17e juni, de nking van de dag waar- 1953 in Oost-Berlijn een volksopstand tegen het SED- regime bloedig werd neerge slagen, verwaterd. Misschien wel logisch, want de naam 'Dag der Duitse Eenheid' sloeg in feite nergens op. Het was immers de dag waarop de Duitse deling grimmig was be vestigd. In plaats van plechtig of nadenkend deze dag te vie ren togen dan ook miljoenen burgers van de Bondsrepu bliek er op 17 juni op uit. Ne derland kon daarvan meepra- Uit de puin hopen achter de Humboldt Universiteit in Oost-Berlijn haalt een bouwvakker een onge schonden portret van Erich Honec- ker, de geha te ex-leider van de DDR. FOTO: AP ten, want veel files daar wer den veroorzaakt door het rijke aanbod van Duitse auto's. Eigen huis Met de viering van de nieuwe 'Dag der Duitse Eenheid' staan de voortekens anders. Deze keer valt er in eigen huis echt wat te vieren, zo is in het alge meen de mening. Angst in Ne derland voor een lawine van Duits autoblik morgen lijkt niet terecht. De vlag moet uit, zo is de stemming in Duits land. Een droom van veertig jaren wordt waar. Een golf van nationale trots heeft tot een recordverkoop van zwart- rood-goud-vlaggen geleid. De vlaggenfabrikanten draaien overuren, evenals de produ centen van vuurwerk. Veel steden hebben een groot pu- blieksvuurwerk gekocht, dat vannacht om nul uur nul moet worden afgestoken. In het hele verenigde Duits land mag dan op grote schaal feest worden gevierd, de hoog tepunten spelen zich toch af in Berlijn. In het verenigingsver drag dat vannacht van kracht wordt, is Berlijn nadrukkelijk tot hoofdstad van het nieuwe Duitsland benoemd. Dat zegt weliswaar nog niets over de zetel van de regering, maar wat de viering betreft is niet Bonn, maar Berlijn de officiële plaats van handeling. Daar houden bondspresident Ri chard von Weizsaecker, oud- DDR-staatshoofd Sabine Berg- mann-Pohl, Bondsdagvoorzit ster Rita Suessmuth en Bonds raadvoorzitter Walter Momper hun officiële toespraken. Daar, in het Rijksdaggebouw, komt het vergrote parlement voor de constituerende zitting bij een en worden de nieuwe mi nisters beëdigd. Duizenden journalisten zijn in middels naar Berlijn getogen om hun lezers, kijkers en luis teraars verslag te doen. Voor hen die geen hotel hebben kunnen vinden heeft de Bondsregering slaaptreinen la ten aanrukken. .HRAN Stafonde- ■jcier Steve Carney, Vietnam veteraan die 13 jaar lang deel uit- kt van het Ameri- ;e leger, is niet wat je t een knappe man. hij ziet er vriende- iit, is welbespraakt en zich als een vis in water in gezelschap vrouwen. dat niet zo, dan zat hij in oblemen. Want bijna een t van de 380 soldaten van )ataljon bestaat uit vrou- Het zijn veelal jonge ers die hun kinderen r moesten laten toen ze bevel kregen naar het en-Oosten te gaan. leger van de Verenigde n is niet langer een ;e organisatie", zegt Car- „Alleen aan het front", apt een tent binnen van facompagnie van het 24e on. Drie gehelmde vrou- in uniform delen er een" net acht mannen. Ze sla- p stretchers die maar een centimeter van elkaar en gebruiken dezelfde ïlegenheid. staat natuurlijk de moge- ïid dat allerlei romances eien in de Arabische dakten. „Geen pro- aldus Carney. „De lelijke en vrouwelijke sol gedragen zich uiterst ge dineerd. Ze weten liggen. Ik heb zo- in dienst ben maar een eine incidenten meege- Volgens het legerre- ent zijn afspraakjes toege staan, maar alleen tussen man nen en vrouwen van dezelfde rang en uit verschillende on derdelen. „Het leger is één grote fami lie", vertelt soldaat Michelle Komo, 20 jaar. Maar als we de geruchten die de ronde doen moeten geloven zijn vorige week twee vrouwelijke solda ten naar huis gestuurd omdat ze tegen betaling met hun mannelijke collega's sliepen. In een afgelegen kamp in de woestijn werden mannelijke soldaten betrapt toen ze met infraroodkijkers vrouwelijke soldaten onder de douche aan het begluren waren. Klappertanden De woestijn waar de vrouwen gelegerd zijn is geen aanlokke lijke omgeving: overdag een verzengende hitte, 's nachts klappertanden in de slaap- zakkken. De afgelopen twee weken moesten twintig men sen behandeld worden voor slange- of schorpioenbeten. Op de vraag waar ze het bangst -voor is, slangen, schorpioenen of spinnen, rilt korporaal Mi chelle Thompson uit Michigan: „Voor allemaal". Ze heeft geen make-up op en draagt d'r haar kortgeknipt in een vergeefse poging er meer militair uit te zien. Ze zegt dat ze goed kan schieten wanneer ze haar bril op heeft. Na een maand in de woestijn hebben de grimmige omstan digheden haar enthousiasme over haar uitzending naar Saudi-Arabië aardig getem perd. Ze verlangt naar haar drie jaar oude dochtertje Sha- nel en maakt zich zorgen over de veiligheid van haar vriend, die deel uitmaakt van de Bra- vocompagnie. In Saudi-Arabië hebben de vrouwelijke soldaten dezelfde taken als de mannen: wachtlo pen, geladen M-16's meesjou wen, zandzakken vullen, trucks rijden, water vervoeren en de zendinstallaties bedie nen. De Alfacompagnie maakt deel uit van een bataljon dat voedsel, water, brandstof en ammunitie levert aan een bri gade van de 24e Gemechani- Ook Tanya Miller uit New York doet dienst in de Saudische woestijn. FOTO: AP seerde Infanterie Divisie. Dit is de meest noordelijk gestatio neerde Amerikaanse eenheid in Saudi-Arabië, 170 kilometer van de Kuwaytse grens. Als opgetreden moet worden tegen het bezettende Iraakse leger vormt deze divisie de voorhoe de. Achterhoede Hoewel bij elk groot Ameri kaans conflict in deze eeuw vrouwen betrokken waren, is HET GEHEIM VAN DE TUNNEL hun aandeel nooit zo groot of gevaarlijk geweest als nu. De Amerikaanse wet verbiedt hun deel te nemen aan de strijd zelf, maar op het moder ne slagveld is de grens tussen strijd en niet-strijd vervaagd. Als er gevochten wordt zullen de ondersteunende onderdelen in de achterhoede echter het doelwit vormen van Iraakse lucht- of raketaanvallen en vrouwen zullen gedood wor den. Bovendien heeft het ba taljon de taak de strijdtroepen aan het front te bevoorraden en de vrouwen zullen dus een eventuele opmars naar vijan delijk grondgebied moeten volgen. Volgens een schatting zal 5 procent van de slachtoffers vrouwelijk zijn. Hoewel er ook in het verleden vrouwen in het leger, voornamelijk ver pleegsters, omgekomen zijn was het aantal vrouwelijke slachtoffers altijd relatief laag. In de Verenigde Staten leeft nu de vraag of het Ameri kaanse publiek wel klaar is voor de lichamen van jonge moeders. De meningen zijn verdeeld in de Alfacompagnie. „Het is moeilijk", zegt Carney. „Ik weet zeker dat vrouwen capa bel genoeg zijn om mee te vechten. Maar ik heb natuur lijk nog nooit zij aan zij met vrouwen gevochten". Gevoelens Verscheidene vrouwen geven toe dat ze bang zijn dat ze wanneer het op oorlog a. komt meer tot last dan tot nut zullen zijn. Sommige mannen zeggen dat hun beschermende gevoelens ten opzichte van de vrouwen een probleem zouden kunnen zijn in de strijd. Zo vertelt Saul Urdiales, die samen met Mi chelle Komo bij het tankon- derhoud werkt: „Waar zij gaat, ga ik. Ik moet zorgen dat ze in leven blijft. Ik heb tegen haar ouders gezegd dat ik hier voor haar zou zorgen". Het aantal vrouwen in het Amerikaanse leger is sinds 1973 sterk toegenomen. Na de terugtrekking uit Vietnam werd de dienstplicht opgehe ven en werd het leger volledig gevormd uit vrijwilligers. De legerleiding stelde onder druk van de politiek een groeiend aantal militaire functies open voor vrouwen. Inmiddels die nen ongeveer 230.000 vrouwen in het Amerikaanse leger en zij vormen samen 11 procent van de strijdmacht. De Vere nigde Staten zijn echter nog niet zo ver als Nederland, Ca nada, België en Noorwegen, de enige westerse landen die vrouwen ook in strijdtroepen onderbrengen. Daadwerkelijke deelname aan de strijd is de laatste grens voor vrouwen in het Ameri kaanse leger. En of de publie ke opinie het nu leuk vindt of niet, het lijkt erop dat de Golf crisis hun de kans zal bieden die grens te overschrijden. JON SWAIN (c) The Sunday Times BAYRUT Onbekende schutters hebben gisteren in Bayrut een bloedbad aange richt onder honderden demon strerende aanhangers van de opstandige christelijke gene raal Michel Aoun. Zeker vijf en twintig mensen kwamen om het leven en meer dan tachtig mensen raakten ge wond. De betoging was gericht tegen de blokkade van gebie den in het christelijke Oost- Bayrut, die in handen zijn van Aoun. „De slachtoffers liggen nog steeds op straat. Het Rode Kruis kan hen niet bereiken, omdat het schieten nog steeds doorgaat", aldus een zegsman in christelijke veiligheidskrin gen. 11 De „Carl Vinnen" heeft geluk, want ofschoon verschei- Zweedse motorboten de achtervolging inzetten, lukt het het schip in te halen, ook al omdat het weer slechter ..en de duisternis spoedig valt. Zonder ongelukken bereikt eilschip de Noordzee, maar in het Kanaal hoort de beman- opeens het geronk van vliegtuigen; het moeten verkennings toestellen zijn, want ze blijven in wijde kringen om het schip cir kelen. Onmiddellijk geeft Harries bevel het vuur te openen op de machines. Rob voelt zich niet prettig, want tegen dit alles kan hij weinig uitrichten. Dan ziet hij dat de marconist Harries een tele gram overhandigt. Het is blijkbaar geen goede boodschap, want het gezicht van Harries betrekt wanneer hij het bericht leest. Deze gevangenen van Rummelsburg in Oost-Berlijn maken dank baar gebruik van de gedeeltelijke amnestie waartoe het Oost- duitse parlement vorige week besloot. FOTO: EPA Gruwel Natuurlijk zijn er onder de straks 72 miljoen verenigde Duitsers ook mensen voor wie die eenheid een gruwel is. Voor de tienduizenden die als full-time Stasi-medewerker hun brood verdienden bijvoor beeld, of voor de duizenden die dank zij hun SED-partijlid- maatschap van een gemakke lijk leventje konden genieten. Zij zullen vannacht .in beslo tenheid stellig een brok wegs likken. Anderen hebben aan gekondigd te zullen proberen in Berlijn de feestelijkheden te verstoren en aanslagen te ple gen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5