Als bonen dreigen te verrotten helpen ook mijn kinderen oogsten Scouting Nederland zit weer in de lift Verband tussen gedrag en terugdringen van kanker is nog lang niet bewezen Verplichte boekenlijst is onnodig BINNENLAND CeidócGoiruwt DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA Bijna vier ton boete voor vissers uit Urk ZWOLLE Voor overschrijding van het scholcontingent in 1988 met 458.789 kilo heeft de economi sche politierechter in Zwolle giste ren aan 34 vissers uit Urk boetes van in totaal 397.700 gulden opge legd. De vissers, goed voor 49 kot ters, vormden in 1988 samen de Producenten Organisatie Oost (PO). Samen met 21 anderen, die eind van deze maand nog terecht moeten staan, worden zij verant woordelijk geacht voor het teveel aan land brengen van de schol. De officier van justitie had gesteld dat de vissers, en eigenlijk heel Urk, volledig op de hoogte van het enor me zwarte circuit dat was ontstaan. Actie Greenpeace is gisteren bij de Rot terdamse bestrijdingsmiddelenfa brikant Pennwalt een actie gestart tegen bedrijven die vervuilende stoffen lozen in de Rijn. Actievoer ders van de milieuorganisatie sloten een pomp aan op een van de onder water gelegen lozingspijpen. De „fontein van pesticiden" die daar mee aan de oppervlakte kwam, leidde tot een discussie tussen le den van de milieu-organisatie en vertegenwoordigers van de be drijfsleiding. De stoffen die het be drijf loost zijn giftig voor algen, vo gels en schaaldieren. foto: anp Jonge Socialisten: Schaf bijzonder onderwijs af DEN HAAG De Jonge Socialisten (JS) vinden dat het bijzonder onderwijs moet worden afgeschaft. Volgens de politieke jongerenorganisatie doet het bijzonder onderwijs de leerlingen te kort, doordat het zich beperkt tot één levensbeschou welijke visie. De PvdA-bewindslieden van onderwijs, Ritzen en Wallage, delen de zienswijze van de JS niet, net zoals ze niets voelen voor het voorstel van de jongeren om het stelsel van studiefinanciering ingrijpend te wijzigen. Volgens de JS moeten alle studenten, ongeacht het inkomen van hun ouders, recht hebben op eenzelfde studiebeurs. Maij: verkeersregels voor geheel Europa DEN HAAG Minister Maij van verkeer wil dat er Europese afspraken komen over het toege stane alcoholpromillage voor au- tomoblisten. Dat loopt nu uiteen van 0,0 tot 0,8. Ook wil zij dat de Europese landen dezelfde snel heidslimieten gaan hanteren, zo wel voor personenauto's als voor vrachtwagens en bussen. De mi nister deed deze voorstellen gis teren in Stockholm tijdens een vergadering van Europese ver keersministers, verenigd in de Cemt. Aan de bijeenkomst na men meer dan twintig landen deel. Voor de tweede maal waren ook verkeersministers uit Oost- Europa van de partij. Coornhert-Liga kraa plan Hirsch Ballin DEN HAAG De Coornhel Liga kraakt het vorige week vp schenen beleidsplan van het if' nisterie van justitie. Volgens vereniging voor strafrechthervjd ming worden de repressieve takf en bevoegdheden van politie f justitie eenzijdig uitgebreid, liga verwijt de minister dat plan een herhaling van zettenp vergeleken met het plan 'Samen! ving en Criminaliteit' van a voorganger. Het beleid wordt F goed geluk voortgezet, aldus vereniging. De liga heeft bezwaar tegen de i breiding van cellen. Ook vindtp dat allochtonen er in worden discrimineerd. MEXICAANSE KOFFIEBOER HERNANDEZ: AMSTERDAM Arturo Jiminez Hernandez is al tijd arm geweest, maar is nu ook erg trots. Hij, de arme koffieboer (39) uit Chiapas in Mexico, heeft het toch maar ver ge schopt: Nederland. Arturo is een van de dertien ver tegenwoordigers van klei ne koffieboeren uit Afri kaanse en Latijnsameri- kaanse landen die deze weken in Nederland zijn om zich met de Stichting Max Havelaar te beraden op een betere marktposi tie van de kleine koffie producenten. Vanachter een glas bier - zijn leeftijdgenoot Rufino Herrera uit de Dominicaanse Repu bliek heeft volgens verwach ting een kop koffie besteld - vertelt Hernandez: ,,Ik zou drie keer zoveel moeten ver dienen als nu om normaal te kunnen leven. De prijzen die wij voor onze koffie krijgen, worden steeds lager, op dat nog kleine deel voor Max Ha- velaar na. Maar door de infla tie worden alle produkten die wij moeten kopen duurder. Ook een pak koffie nota bene". De koffieplantage van Her nandez is slechts twee hectare groot en levert hem jaarlijks twaalf tot vijftien zakken (van 75 kg) koffiebonen op. Van de opbrengst moet de Mexicaan zijn hele gezin onderhouden. ,,Ik heb een vrouw en acht kinderen. Een negende kindje is aan koorts overleden toen het acht maanden was. Wij hadden niet genoeg middelen om zijn weerstand te verho gen", zegt hij berustend. Ook mais Collega-koffieboer Rufino Herrera bekent ook een drie voudig jaarinkomen nodig te hebben. „Ik heb drie hectare land die ons elk jaar achttien twintig zakken van elk vijftig kg opleveren. Dat is voor mijn vrouw en vijf kinderen niet genoeg om van te leven. In rustiger tijden huur ik andere grond om eten voor onszelf te verbouwen, zoals mais, aard appelen en bonen". Ook Her nandez moet er elk jaar wat bij verbouwen, maar hij hoeft geen grond te huren. Deze krijgt hij van de 'gemeen schap'. Op een koffieplantage moet het hele jaar door hard wor den gewerkt, maar in de drie oogstmaanden gaat het zelfs in het donker door, met fakkels. Ook hier gaan de verhalen van Hernandez en Herrera praktisch gelijk op. „Onze vrouwen", zo lichten ze toe, „houden h§t huis schoon, zor gen voor de kinderen en ma ken het eten klaar. Maar in de oogsttijd helpt de hele familie mee op de plantage, ook kin deren vanaf vijf jaar. De jong- sten mogen dan bijvoorbeeld de koffieplantjes schoonma ken". De acht kinderen van de Mexicaan variëren in leeftijd van één tot en met zestien jaar, de vijf van de inwoner van de Dominicaanse Repu bliek zitten tussen de negen en zestien in. Hernandez: „Er zijn koffieboeren die hun kinderen zelfs van school houden voor het oogsten, maar bij onze kin deren gaat het onderwijs voor". Meestal, want als het oogsten te lang gaat duren, loop je als koffieboer het risico dat de koffiebonen bederven. En dan moet elk kind wel worden in gezet, school of geen school. Vanuit een welvaartsland als Nederland kun je dat zielig vinden, maar hier komt dan ook niemand om van de hon ger. Arturo Jiminez Hernandez Kleine koffieboeren bekijken in Amsterdam hun eigen koffie. Ze beraden zich met de stichting Max Havelaar over een betere positie voor kleine koffieboeren. foto: anp Max Havelaar koffie straks in hele EG AMSTERDAM Ee groep Europarlement? riërs probeert de Max H velaar-actie uit de breide naar alle landen van d Europese Gemeenscha] Europarlementariër Maa: tje van Putten maakte d gistermiddag bekend ti dens de opening van de a gemene vergadering va de Stichting Max Havelat in Amsterdam. Twee ja< geleden werd de Max H; velaar-koffie in Nederlanjj; ingevoerd. De koffi wordt rechtstreeks, tege) een reële prijs ingekocl bij coöperaties van kleir koffieboeren. Inmidde heeft de Max Havelaai koffie ruim 2 procent va de Nederlandse marlh veroverd. Voor de boerej is dat te weinig, doordi de wereldmarktprijs vo< koffie het afgelopen ja< gestaag bleef dalen. was nooit eerder zijn land uit geweest, Rufino Herrera is al voor de tweede keer in Neder land. En ook al volgen nog promotiebezoeken aan België en Engeland, echte toeristen zijn de beide koffieboeren niet. Hun doel - het opkomen voor de belangen van hun door tus senhandelaren („jakhalzen") en vrij dalende koffieprijzen geplaagde collega's - staat voorop. Zij zien deze door Max Havelaar betaalde overtocht naar Europa dan ook niet als een kans om Parijs, Rome en Madrid te bezichtigen. Zij heb ben daar geen zin in en geen tijd voor. Thuis wacht moeder de vrouw met de kinderen op de kostwinner die zij eigenlijk geen dag kunnen missen. Van Nederland hebben beide boeren wel een goede indruk gekregen. Hernandez: „Ik kan nu zien hoe de koffiemarkt aan de andere kant van de we reld werkt. En ik ben ontzet tend blij dat veel Nederlanders op dezelfde manier denken als wij". Herrera: „Ik heb gezien hoe koffie hier wordt verwerkt en hoe de verschillende kwalitei ten worden gemengd. Daar heb ik veel van geleerd. Ne derlanders zijn ontzettend aar dig en heel hartelijk, maar toch voel ik me hier op een andere planeet". Het toeval wil dat steeds meer mensen van onze 'planeet' dank zij de nieuwe reis-tr<|( ook het land van Herrera zoeken. „Maar de toeristen ten op de Dominicaanse Re bliek bij de mooie stranden grote hotels", zegt hij. „Dr komen wij als inwoner bi. niet. Maar ze zijn altijd v,. kom op mijn koffieplantag j En dat is een gastvrij aanlv van iemand die voor zijn h levensonderhoud met c hectare land moet toekome, HERMAN JANS FLEYOHOF KLAAR VOOR WERELDJAMBOREE 1995 BIDDINGHUIZEN Het evenemententerrein op de Flevohof in Biddinghui zen is, op een enkel puntje na, klaar voor de Wereld jamboree in 1995. Dat is de afgelopen dagen duide lijk gebleken, toen er bij wijze van (kracht)proef al ruim tienduizend kaderle den in een enorm tenten dorp neerstreken. Meer dan driemaal zoveel zo'n 35.000 scouts uit de hele wereld komen daar over vijf jaar voor een tiendaagse ontmoeting bijeen. Om te kun nen vaststellen of zo'n enorm aantal mensen op dat terrein op verantwoorde wijze kan worden ondergebracht, hiel den de kaderleden van Scou ting Nederland daarom juist daar hun tweejaarlijkse in- structieweekeinde Scout-In. Deze eerste confrontatie tussen de scouts en (nog slechts een derde gedeelte van) het terrein waar in 1995 de Wereldjambo ree wordt gehouden, werd aan beide kanten goed doorstaan. Van vrijdagavond tot zondag middag is het tentendorp on danks hevige regenval over eind gebleven. Tot groot ge noegen van leiders en leidsters van de bevers, welpen, kabou ters en verkenners van de 1500 scoutinggroepen die Ne derland rijk is. „We zijn tevre den", constateert woordvoer der Martijn Lamme van Scou ting Nederland. „Binnenkort moeten we alleen nog met de Flevohof verder praten over kleine punten die moeten wor den aangepast". Rigoureus De kaderleden kwamen overi gens niet om te praten over de Wereldjamboree, maar over de „rigoureuze' verandering" die het scoutingspel in de komen de jaren moet ondergaan. Op de bijeenkomst maakten ze kennis met het nieuwe pro gramma Scouting 2000, dat is ontwikkeld door Scouting Ne derland. Belangrijkste verandering daarbij is dat vanaf volgend jaar jongens en meisjes niet langer een apart spelprogram- ma voorgeschoteld krijgen, maar op één lijn worden ge steld. Daarnaast willen de vereni gingen af van het zogenoemde heitje voor een karweitje en de „dienstvaardigheid" als han delsmerk van scouting tot ui ting brengen in grootschaliger projecten. „We kunnen bij voorbeeld samen met een ge meente projecten voor het mi lieu uitvoeren. Daar vaart de gemeente wel bij en de kinde ren leren er van. Die rende mentsgedachte spreekt ons aan", aldus woordvoerder Lamme. Naast het nieuwe programma stond het weekeinde verder in het teken van ontspanning. Daarvoor was onder anderen de Nederlandstalige popgroep VOF de Kunst uitgenodigd. Hoogtepunt was zondagmiddag de uitvoering van de musical Magie door 250 kinderen uit Den Haag in het nieuwe open lucht amfitheater, dat speciaal voor de Wereldjamboree op de Flevohof is gebouwd. Opschroeven Als gevolg van de komst van de Werldjamboree naar Ne derland zit scouting overigens nu al in de lift, heeft Lamme gemerkt. Nog voordat in de komende jaren een wervings campagne het totale ledenaan tal moet opschroeven van 100.000 tot 140.000 is er a) een duidelijke groei merkbaar. Volgens hem is Scouting Ne derland met een marktaandeel van ruim vijf procent van de jeugd, de grootste jeugdvereni ging in Nederland. Ook wereldwijd is de belang stelling volgens hem toegeno men en is alleen al in de afge lopen twee jaar de wereldorga nisatie in omvang verdubbeld tot 24 miljoen leden in 120 lan den. Belangrijke bijdrage aan de verdubbeling leverden on der meer Oosteuropese landen, waar scouting tot voor kort niet was toegestaan. Zo zijn Hongarije en Tjsechoslawakije onlangs tot de wereldbond toe getreden en maakt ook de Sovjetunie aanstalten daartoe. SUSKEENWISKE DE GOALGETTER (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions Standbeeld Met vereende krachten werd Mahatma Gandhi gistermiddag in Amsterdam op zijn plaats gezet. Het ging om een standbeeld van de Indiase leider en jurist, dat vandaag de geboortedag van Mahatma Gandhi door premier Lubbers is onthuld. De initia tiefnemers van het monument, de Surinaamse en Indiase ge meenschappen in Nederland, willen met het standbeeld de herin nering aan Gandhi's ideeën over een rechtvaardige en vreedza me samenleving levend houden. foto: anp V) DEN HAAG Een verplichte literatuurlijst bij het eindexa men Nederlands op havo en vwo is niet nodig. In een voor stel van de Commissie Ver nieuwing Eindexamen Neder landse taal en letterkunde (CVEN) staat dat er twee lijsten moeten komen. Eén zou twintig vrij te kiezen boeken (voor havo: vijftien) moeten bevatten, op de andere zouden vijf verplichte werken moeten staan. De verplichte werken zijn nodig om de literair-histo- rische kennis van de leerlin gen te kunnen toetsen. Het voorstel wordt eind deze week naar alle leraren Neder lands gestuurd, maar staat al vermeld in het onderwijstijd- schrift Didaktief. De CVEN geeft met het vof' stel aan niet te voelen een literatuurlijst met 25 vj" plichte titels, zoals die in gustus door drie wetensch pers werd gesuggereerd, idee veroorzaakte veel co motie, waarop staatssecret? Wallage (onderwijs) beloo dat hij nooit zo ver zou (ADVERTENTIE) Herenparka. Met nylon accenten. In diverse kleuren. Mt. 48-56. VanJW^ voor i|2^ kü\ 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbieding geldig t/m zaterdag 13 oktober of zolang de voorraad strekt. ROTTERDAM De vrouw had geen andere interesse dan mooi en aar dig gevonden te worden. Tot ze kanker kreeg. De patiënt veranderde. Zij was ineens vol vechtlust, organiseerde contactgroe pen voor lotgenoten en ging gedichten schrijven. En wat eigenlijk niet kon: ruim vijftien jaar later leeft zij nog steeds. Het mogelijke verband tussen (veranderd) gedrag en het ver loop van kanker, komt van 8 tot en met 10 oktober aan de orde tijdens een internationale conferentie in Rotterdam. Het congres is volgens prof. dr. M. Vries allereerst bijzonder om dat volgens hem de psychosoci ale begeleiding bij kanker ge deeltelijk controversieel is. Be trekkelijk weinig vooraan staande wetenschappers beste den aandacht aan onderzoek in die richting. Uniek is vooral, dat voor het eerst een speciale conferentie over het onder werp wordt georganiseerd, waarbij alle kopstukken uit deze tak van de wetenschap aanwezig zijn. Het congres draait om een onderbelichte en volgens De Vries nog onderge waardeerde poot van de kan- kergeneeskunde. „Maar het gaat duidelijk veranderen.' Lawrence LeShan, die zich al vanaf 1952 bezighoudt met on derzoek, is jarenlang als een charlatan beschouwd. Dat heeft hem ontzettend veel ver driet gedaan. Hij krijgt nu eer herstel, door de toch opvallen de onderzoeksresultaten". Weerbaarheid Prof. De Vries is algemeen- en wetenschappelijk directeur van het het Helen Dowling In stitute, een van de organisato ren van de conferentie. In het instituut wordt onderzoek ge daan naar de invloeden van psychische en sociale factoren op ziekte en lichamelijke ge zondheid. Daarbij ligt de na druk op onderzoek naar kan ker. Tijdens een eerder onder zoek spoorde De Vries zeven mensen op, bij wie vast stond dat het verdwijen van kanker niet verklaard kon worden door medische handelingen. Dat een verband bestaat tussen mentale weerbaarheid van kankerpatiënten en een won derbaarlijk verloop van de ziekte is nooit wetenschappe lijk bewezen. Maar de hypo these is voor De Vries interes sant genoeg om volgend jaar aan een uitgebreid vervolgon derzoek te beginnen. De Vries: „Wij willen vooral niet de in druk wekken dat hier sprake zou kunnen zijn van wonder- genezing. Het is evenmin de bedoeling dat psychosociale aandacht in de plaats moet ko men van een medische behan deling. Beide moeten naast el kaar worden toegepast. Con clusies kunnen niet worden ge trokken". Vechtlust Voor de wetenschappers die inleidingen houden tijdens het congres staat één ding echter wel vast: door begeleiding kan de kwaliteit van het leven van (sommige) kankerpatiënten verbeteren. Ook het Integraal Kankercen trum Rotterdam (IKR), mede organisator van de conferentie, is daarvan overtuigd. „Het IKR staat open voor nieuwe ontwikkelingen. Het is onze taak kritisch te kijken naar al les wat wordt aangeboden. De zorg is de laatste jaren nogal in het gedrang gekomen doordat men heel erg technisch bezig is", meent Hanna de Boer van het IKR. Om ook de menselij ke kant te belichten wil het IKR in de regio Rotterdam belast met de zorg voor kan kerpatiënten cursussen op zetten om artsen, verpleegkun digen en maatschappelijk wer kers duidelijk te maken hoe de psychosociale begeleiding van de grond kan komen. Volgens De Vries gaat het om „vrij sim pele principes". De hulpverle ners moeten de kankerpatiën ten leren een zelfstandige hou ding en vechtlust te ontwikke len. Het gevoel van hulpeloos heid moet plaats maken voor eeïl actieve levenshouding. Het is zaak ervoor te zorgen dat de patiënten de medische behan deling kritisch volgen. Ook is de relatie met familie vrienden dikwijls voor ver tering vatbaar. De totstand ming van zogenaamde lot nootgroepen blijkt bij dat al een uitstekend hulpmiddel zijn. Voorzichtigheid Uit het onderzoek van Amerikaan prof. David Spie een van de sprekers tijdi het congres bleek de ovei vingstijd bij borstkanker tiënten die aan ondersteun de groepstherapie hadden d< genomen aanmerkelijk gro te zijn dan bij de groep die leen een medische behandel had ondergaan. Maar ook Sj gel zelf wijst erop dat die res taten met de grootst mogeli voorzichtigheid geïnt teerd moeten worden, verklaringen zijn er niet. M onderzoek is noodzakelijk. 1 nut van de naderende con rentie is volgens De Vr vooral dat de laatste ontwik) lingen op een rijtje worden zet om vervolgens te bepa hoe het verder moet. WIM BUNSCHOT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4