Protestantse ideeën schiepen negatief klimaat voor celibaat ÊetdAC Sou/tont brieven van lezersi kerk wereld beroepingen KARDINAAL RATZINGER: Laat jongeren uit Oost-Europa in Nederland studeren Staatsatheïsme Sovjet-Unie officieel ten grave gedragen Pauselijk instituut Rolduc begint met 15 studenten Overleg tot mislukken gedoemi mT £eidóe£ouAO/rit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowumt DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA Kathedraal Coventry luidt klokken voor Duitse hereniging COVENTRY De klokken van de in de oorlog verwoeste ka thedraal van de Engelse stad Coventry zullen dinsdagavond luiden in verband met de Duitse hereniging. De anglicaanse bisschop van Coventry, Simon Barrington-Ward, en het kapit tel van de kerk willen zo hun verbondenheid tonen met het Duitse volk. De klokken luiden van 22.30 tot 23.00 uur. In de nieuwe kathedraal naast de ruïne wordt tegelijkertijd een 'lita nie van verzoening' gebeden. Het centrum van Coventry werd 14 november 1940 verwoest bij een bombardement door de Duitse luchtmacht. Alleen de toren van de kathedraal bleef ge spaard. In 1962 werd een moderne kathedraal ingewijd. Op 14 november wordt in aanwezigheid van president Richard von Weizsëcker het bombardement herdacht. Een koor uit Dresden treedt eveneens op. Ierse bisschoppen: geen popsongs bij huwelijksmis LONDEN De rooms-katholieke bisschoppen in Ierland wil len het gebruik van popsongs of klassieke muziekstukken als de bruilofsmars van Mendelssohn of het Ave Maria van Gou nod zoveel mogelijk uit de huwelijksmissen weren. Zij zijn bij zonder bezorgd over het „verwarrende en onaanvaardbare ge bruik" om zuiver wereldse liefdesliederen ten gehore te bren gen tijdens de mis. Zulke liederen kunnen volgens de bisschop pen geschikt zijn voor de receptie na de mis, maar „passen niet bij het gewijde karakter van de huwelijksceremonie zelf". Om de huwelijkskandidaten te helpen hebben zij een „niet uitput tende" lijst opgesteld van ongeveer 120 van dergelijke liederen en muziekstukken. Volgens een woordvoerder van de nationale raad voor liturgie doet in Nederland het probleem zich niet voor. Wij geloven liever de leugens die ons behagen dan de waarheden die ons mishagen. Mme de Rlccobonl Gesprek tussen gereformeerden en vrijgemaakten blijkt onmogelijk LUNTEREN Een ge- sprek tussen de Gerefor meerde Kerken in, Neder land en de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt is voorlopig onmogelijk. Die conclusie trekt de gere formeerde synodebe stuurder drs. A. Borman uit de reactie van de vrij gemaakten op de gerefor meerde schuldbelijdenis over de scheuring van 1944. Het antwoord van de vrijge maakte synode is „teleurstel lend en uit oecumenisch oog punt verdrietig", aldus Bor man gisteren op de synode in Lunteren. De synode laat de oecumene-deskundigen (de- putaten) nog een officiële re actie voorbereiden op het vrij gemaakte standpunt. De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt reageerden in juni afwijzend op de schuldbe lijdenis die de Gereformeerde Kerken in Nederland in 1988 uitspraken. De vrijgemaakten vonden dat er door de 'syno- dalen' geen wezenlijke bijdra ge was geleverd aan het helen van de breuk die tot de op richting van hun kerk heeft geleid. „Alleen wederkeer tot de Hei lige Schrift en de gerefor meerde belijdenis met de daaraan genormeerde kerkor de zal kunnen leiden tot her stel van de eenheid", schreef de vrijgemaakte synode, die eraan toevoegde dat zij „ter wille van de schapen van Zijn kudde" tot die wederkeer blijft oproepen. Het trof Borman „pijnlijk" dat de vrijgemaakten de gerefor meerde schuldbelijdenis zo minimaal hebben uitgelegd. Zij gaan ervan uit dat een schuldbelijdenis per definitie voor het aangezicht van God plaats heeft, terwijl de gere formeerde synode juist oog heeft willen hebben voor de menselijke factoren die tot de breuk hebben geleid. „Een schuldbelijdenis is niet te me ten. Dat is nu wel gebeurd en hij is te licht bevonden", aldus Borman. Synodelid G.J. Kaeminck vond het „erg karig" als de synode de brief direct naar de oecumene-deskundigen zou doorsluizen. Hij pleitte ervoor de inhoud van de brief aan te grijpen als stof voor gesprek met de vrijgemaakten. Syno devoorzitter ds. E. Overeem noemde dit echter „niet ver standig en net iets te vlug". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bergum mw. J.M. BaalJ te Medemblik (herv.geref.); te 's-Gra- venzande P. Nap te Rotterdam-Zuid; te Haaksbergen J. Vlastuln, pred. voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van de Hezen- berg te Hattem); te Noordbergum D.G. Posthuma te Aartswoud en Ab- bekerk-Lambertschaag en Opper- te Rijswijk (Z-H) N. Paap te Almelo. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Sellingen drs. G.P.E. van Helden, kandidaat te Zwolle. Beroepbaarstelling mw.drs. M. de Haan, Voltastraat 9, 1433 BL Kudel- staart, tel: 02977-42960. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Spakenburg-Zuid P. Niemeljer te Dordrecht. VATICAANSTAD Protestantse ideeën en nieuwe exegesemethoden schiepen na het tweede Vaticaans concilie een klimaat waarin negatief over het priesterambt en de betekenis van het celi baat werd gedacht. Dit zei kardinaal Joseph Rat- zinger, hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer, gis teren in zijn openingstoe spraak tot de deelnemers aan de Romeinse - synode over de rol van de priesters in de RK kerk. Hij meende dat het vooral ook theologische idee ën zijn geweest die het tradi tionele priesterschap in dis krediet hebben gebracht. Ratzinger die in afwijking van het programma als eerste een uur lang in het latijn het woord voerde, wees er op dat onder invloed van prote stantse theologen als Barth en Bonhoeffer de scheiding tus sen het heilige en het profane werd opgeheven. Sommige priesters namen zelfs hun voorbeeld aan een opvatting van Christus die, net zoals Marx in latere tijd bepleitte, de onderdrukten heeft be vrijd. Zo'n opvatting is volgens Rat- zingger geheel in strijd met de bijbel. Daarin wordt het pries terschap juist afgeleid van God en vervolgens van Chris tus. „Een priester kan niet uit zichzelf zonden vergeven. Zijn bevoegdheden heeft hij niet van zichzelf of van zijn gemeente, maar alleen van God gekregen." De apostolische successie, de gedachte dat de bisschoppen de opvolgers van de apostelen zijn, is dan ook geheel iets an ders dan het 'priesterschap al ler gelovigen'. Tegenover de „anarchie van de Heilige Geest", die aan alle gelovigen Paus Johannés Paulus II voerde gisteren kort het woord bij de opening van de bisschoppensynode in Rome. talenten zou hebben gegeven, stelde Ratzinger de sacramen tele structuur van het pries terschap, namelijk dat de priester een bijzondere roe ping heeft die door de wijding wordt bekrachtigd. Als tweede spreker op de ope ningszitting voerde de Neder landse kardinaal Willebrands het woord. Hij sprak vooral over de secularisatie. Maar met een citaat van paus Jo hannes XXIII wees hij de nostalgie naar 'christelijker' tijden van de hand. Hij schet ste de secularisatie niet uit sluitend als een negatief ver schijnsel. In de Middeleeu wen, die worden gezien als een christelijke maatschappij met grote theologische scho len en prachtige kathedralen, zijn er ook concilies gehouden die de gewenste hervormin gen van de kerk niet wisten te verwezenlijken. In een na bijer verlëden, waarnaar weer anderen heimwee hebben, ontstonden in Europa heiden se, atheïstische en totalitaire systemen die de christelijke cultuur wilden vernietigen. Wat houdt secularisatie in, vroeg Willebrands zich af. Is het de maatschappij die niet langer religieus wil zijn en kiest voor onverschilligheid en agnosticisme, of verdwijnt het christelijk maatschappe lijk conformisme waardoor er meer van de persoonlijke overtuiging wordt j Als antwoord op de seculari satie is er volgens Wille brands een nieuwe evangeli satie nodig. De grote verande ringen in Europa maken de oecumene opnieuw urgent. Er wordt veel gesproken over het christelijk erfgoed. De eenheid van Europa is geba seerd op het christendom, al dus Willebrands. De nieuwe situatie maakt oe cumenische samenwerking tussen Noord- en Zuid-Europa en tussen Oost- en West-Eu ropa nodig als garantie voor de eenheid, die christelijk zal zijn of er niet zal zijn. Willebrands had tot slot nog een 'protestants' aandoend voorgtel. Hij wil, dat tijdens de synode een geopende bijbel in het midden van de verga derzaal ligt. De synodedeelne mers hebben tijdens hun acht minuten spreektijd vaak niet de tijd naar de bijbel te ver wijzen. Maar, zo zei Wille brands, een open bijbel is een Stem die spreekt. MINISTER D'ANCONA: NIJMEGEN Minister d'Ancona van WVC vindt dat jongeren uit de vroe gere communistische lan den in Oost- en Midden- Europa zouden moeten worden uitgenodigd om in Nederland te studeren. Nederlandse leraren en universitaire docenten zouden moeten worden gestimuleerd hun colle ga's in die landen te hel pen. De minister zei dit op het 'Festival van de toekomst', dat dit weekeinde op initiatief van de katholieke vredesbe weging Pax Christi Neder land in Nijmegen is gehouden. Aan het festival namen 800 jongeren, onder wie velen uit Oost- en Midden-Europa, deel. Zij konden luisteren naar muziek en lezingen, deelnemen aan bijeenkom sten, geleid door Oosteuropese jongeren, en kijken naar op voeringen van toneelstukken van onder meer Franz Kafka en Vaclav Havel. D'Ancona legde verband tus sen de strijd tegen de kernbe wapening en het jarenlange werk van Pax Christi voor contacten tussen Nederland en Oost- en Midden-Europa. „Pax Christi ziet terecht voor al een taak op het intermen selijk vlak. Daar moet een ba sis worden gelegd voor een vreedzaam Europa en een vreedzame wereld op langere termijn", meende de minister. MOSKOU De Opperste Sovjet, het Sovjet-parle ment, heeft gisteren met 341 tegen twee en geen onthoudingen de wet op de vrijheid van geweten en de godsdienstige orga nisaties aangenomen. Daarmee komt een einde komt aan een van de voornaamste dogma's van het communistische regi me, de propagering van het atheïsme door de staat en de daarmee ge paard gaande vervolging van de gelovigen. De afgevaardigden hadden de wet vorige week al in princi pe aangenomen, maar moes ten zich nog uitspreken over een bepaling in het wetsvoor stel die toestaat dat schoolge bouwen na de schooluren voor godsdienstonderricht ge bruikt worden. Na een lang en vermoeiend debat stemde de Opperste Sovjet met 303 te gen 46 voor het schrappen van deze clausule. Patriarch Alexei II, het hoofd van de Russisch-orthodoxe kerk, verklaarde voor de clausule te zijn, zolang ouder lijke toestemming vereist is voor het bijwonen van het godsdienstonderricht. De af- gevaardige Roy Medvedev, een voormalige dissidente his toricus, sprak zich uit voor de clausule omdat in sommige kleine dorpen de school het enige geschikte gebouw is waar religie-onderwijs gege ven kan worden. Andere af gevaardigden pleitten echter voor een strikte scheiding van kerk en staat. Zij wonnen uit eindelijk het pleit. De nieuwe wet staat Sovjet burgers vrijheid van gods dienst toe, regelt de scheiding van kerk en staat en bepaalt dat alle godsdiensten gelijk waardig zijn. In de afgelopen decennia werden aanhangers van een godsdienst in de ge vangenis gezet of naar werk kampen gestuurd, overeen komstig bepalingen daterend uit 1929 die er op waren ge richt het atheïsme te propage- De laatste vijf jaar zijn tijdens het presidentschap van Mi- chail Gorbatsjov tal van ge bouwen, waar in het verleden kerkdiensten werden gehou den maar die waren ver bouwd tot museum of waren huis, teruggegeven aan reli gieuze gemeenschappen. DEN HAAG Vijftien mannen en vrouwen uit Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk beginnen volgende week met hun studie aan het pauselijk instituut voor huwelijk en gezin 'Mater Ecclesiae Domesticae' (Moeder van de Huis kerk) in Kerkrade. Het instituut, dat gevestigd is in het gebouwencomplex van de voormalige abdij Rolduc in Kerkrade, wordt zondag 7 ok tober officieel geopend. Het hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor het katholiek onderwijs, aartsbisschop Pio Laghi, gaat dan voor in een eucharistieviering. Laghi be hoort met bisschop Gijsen van Roermond (grootkanselier van het instituut) tot de spre kers tijdens een academische zitting zondagmiddag. De dagen ervoor wordt in Rolduc een symposium ge houden onder het motto 'De toekomst van de wereld en de Kerk loopt via het gezin'. Do centen aan het instituut en een bisschop uit Cameroun geven dan hun visie op huwe lijk en gezin. In april vorig jaar verzocht het Vaticaan mgr. Gijsen in Rolduc, waar al het grootse minarie van het bisdom Roer mond is gevestigd, een pause lijk instituut voor de bestude ring van huwelijk en gezin te vestigen. Dit instituut zou stu denten uit Noord- en Midden- Europa moeten trekken. Een soortgelijk instituut is er al in Rome met een dependance in Washington. Na een half jaar kondigde Gijsen aan, dat het instituut er definitief zou komen. Hij legde de kritiek die van ver scheidene kanten was geko men, naast zich neer. De directie en medewerkers van het vormings- en con grescentrum Rolduc vreesden dat hun centrum zou moeten verdwijnen. Deze vrees is ge grond, omdat Gijsen duidelijk heeft gemaakt, dat een sa- FOTO: DIJKSTRA mengaan van het instituut en het centrum op den duur niet mogelijk is. Directeur J. Stas- sen van het vormings- en congrescentrum, priester van het bisdom Roermond, legde uit protest tegen de vestiging van het instituut in Rolduc zijn functie neer. Odk de stichting 'Léve Rol duc' van oud-leerlingen van de vroegere middelbare school Rolduc kantte zich te gen het plan van de bisschop van Roermond. Zij herinner de eraan, dat Rolduc nu ruim te biedt aan het Orlando-festi- val, een restauratie-atelier van kerkelijke kunstvoorwer pen en werkweken voor mu sici, activiteiten die volgens 'Léve Rolduc' door de komst van het instituut gevaar lo pen. Onzorgvuldig Maar het pijnlijkst was voor Gijsen de kritiek die de direc teur van zijn Missiebureau, kanunnik W. van der Valk, op de gang van zaken uitte. Van der Valk vroeg zich openlijk af, of de bisschop niet een zorgvuldiger beleid had kunnen voeren. De kanunnik vroeg, naar sommigen ver moeden onder druk van de bisdomleiding, ontslag uit zijn functie en kreeg een jaar lang betaald verlof om ander werk te zoeken. Gijsen bestreed dat hij onvol doende overleg met Stassen en zijn medewerkers had ge voerd. Hij noemde het nieuwe instituut een verrijking van Rolduc. Het zal de internatio nale gerichtheid van de voor malige abdij bevorderen. Daarmee past de vestiging van het instituut in Rolduc in het streven van het provincie bestuur van Limburg om zich op het terrein van onderwijs, wetenschap en cultuur Euro pees te profileren, aldus Gij sen, die verwees naar 'Europa 1992'. In april dit jaar vaardigde de Vaticaanse congregatie voor het katholieke onderwijs het decreet voor oprichting v^p het instituut uit. Het instituut krijgt twee afde lingen: een voor theologie en gezin, waarvoor alleen stu denten met een voltooide op leiding aan het seminarie of een baccalaureaat theologie in aanmerking komen, en een voor wetenschappen van hu welijk en gezin, waarvoor minstens een VWO-diploma of een soortgelijk diploma noodzakelijk is. De studenten, die een eigen leefgemeen schap op Rolduc zullen vor men, kunnen een licentiaat of doctoraat in de gezinsweten schappen behalen. Volgens de woordvoerder van het bisdom Roermond wordt met ministe rie van Onderwijs en Weten schappen overlegd over er kenning van het instituut als wetenschappelijke opleiding. Het instituut moet zichzelf be druipen. Een van de voor waarden van het Vaticaan was, dat bij de Nederlandse overheid geen subsidie zou worden aangevraagd. Behalve de studie- en kostgelden van de studenten ziin er financiële bijdragen van bisschoppen en kerkelijke instellingen in al lerlei delen van Europa. Bo vendien nemen de docenten, die ook elders w,erken, genoe gen met een laag honorarium. Tenslotte zijn er in Neder land, de Duitse Bondsrepu bliek en Oostenrijk stichtin gen opgericht die geld voor instandhouding van het insti tuut gaan inzamelen. VRIJWEL zeker zal het vanmiddag begonnen najaarsoveF leg geen centraal akkoord opleveren. De tijd dat werkgever, en vakbonden onder toeziend oog van het kabinet op landL lijk niveau de marges van het cao-overleg bepaalden is deft nitief voorbij. De keren dat nationale afspraken daadwerk^ lijk overeind bleven in alle bedrijfstakken zijn trouwens de vingers van één hand te tellen. De korte geschiedenis het centraal akkoord is bepaald geen succesverhaal. Werkgevers hebben altijd een voorkeur geha vrije onderhandelingen per bedrijfstak en zelfs per ondernf1 ming. Zij verfoeien het knellende keurslijf van landelijk formuleerde cao-richtlijnen. Niet alleen omdat alle bedrijfje sectoren dan over dezelfde loonruimte-kam worden ren, maar vooral omdat een centraal akkoord allerlei aanvul lende sociale verplichtingen schept waarmee individuele oi^ dernemers vaak moeilijk uit de voeten kunnen. VAKBONDEN hebben eigenlijk ook het liefst de hands vrij om per bedrijfstak te praten over de jaarlijkse loonsvelé hoging. Praktisch gesproken pleit er ook veel voor om caol geheel decentraal in te vullen, zeker waar het om de mat^ riële aspecten van de collectieve arbeidsovereenkomst Voor de immateriële kanten van de cao is een centraal ove^ leg echter van eminent belang en feitelijk onmisbaar. DAAROM hecht de vakbeweging maar met name ook regering zoveel waarde aan ten minste een pakket van laifr delijke afspraken, ook al kan en mag het de naam socia» akkoord niet langer dragen. En daarom hebben de premi^ en de bewindslieden van sociale zaken de afgelopen alles in het werk gesteld om te voorkomen dat het najaars£ verleg een fiasco wordt. Vooroverleg tussen de sociale j ners is uitgelopen op een patstelling over de aanpak van prih blemen rond de wao. Dat is de wettelijke regeling voor hef die als gevolg van ziekte arbeidsongeschikt zijn gewordeij^ maar in de praktijk wordt die regeling door werkgevers i werknemers veelvuldig misbruikt. In de jongste begrotingsstukken van het kabinet wordt op nieuw het onheilspellende aantal van een miljoen wao'er genoemd, waarnaar ons land hard op weg is. Een menselijL probleem van de eerste orde, maar ook een ernstig econon misch en begrotingsprobleem. Bovendien een typisch voorn, beeld van een zaak die thuishoort in een overkoepelend, lan' delijk overleg tussen werkgevers, werknemers en overheir De drie overlegpartners zijn stuk voor stuk medeveranr' woordelijk voor het ontstaan van het wao-vraagstuk en der halve voor de oplossing ervan. GEHEEL volgens de stereotiepe rolverdeling vinden werkgevers dat de wao-uitkering omlaag moet en menen vakbonden dat het bedrijfsleven een wettelijk vastgestelS percentage wao'ers in zijn personeelsbestand moet opnemen Een compromis voor het terugdringen van het aantal al beidsongeschikten dat het afgelopen weekeinde tussen beidt extremen werd gevonden, is gisteravond laat door de va% centrales van FNV en CNV weer ongedaan gemaakt. Daaiiai mee is het risico levensgroot aanwezig dat het najaaroverlepe geheel flopt. GEVREESD moet worden dat de kans klein is dat de komj" van de miljoenste wao'er nog voorkomen kan worden. Eel beschamende ontwikkeling. De voorlopige conclusie mor zijn dat andermaal het najaarsoverleg op z'n best een pai volstrekt onverplichtende gemeenplaatsen gaat opleveren" ten aanzien van de wao-problematiek en, naar te vrezen valp ook op het punt van de scholing van etnische minderhede een kwestie waarin de FNV met verdergaande eisen leen staat en andere onderdelen van het werkgelegerj i heidsbeleid. Vanmiddag bij het begin van het najaarsoverlet16 leek de teloorgang van het centrale, sociaal getinte cao-oveir leg spijtig genoeg niet meer te stoppen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondens stukken te bekorten. Poolse priesters In het verslag van de vergade^ ring van de Diocesane Pasto-' rale Raad in de rubriek „Kerk en Wereld" lees ik, dat bis schop Bar heeft gezegd „ver schrikkelijke aarzelingen te hebben om mensen hier naar toe te halen" (kennelijk waren onder anderen Poolse priesters bedoeld) „van wie de cultuur zo sterk afwijkt van de onze". Dat is natuurlijk een foutieve redenering, want het gaat niet in de eerste plaats om de cul tuur, maar om het bewaren van het RK geloof. Als het om cultuur zou gaan, dan moet mgn zich afvragen, of niet onze missionarissen uit Afrika en Azië hadden moeten weg blijven, ja, zelfs, of St. Willi- brord beter niet naar ons land had kunnen komen. Misschien is het de monseigneur ontgaan, dat de cultuur van de Pol<( zeer sterk beïnvloed is door westerse cultuur, die dat vo,g altijd meer heeft aangetrokki ar dan andere. Zelfs hebben <0 Polen onze cultuur meermal* mede gered. Denk maar aajt a. Jan Sobieski, die in 1683 Turken bij Wenen tot staa,g bracht; b. het Poolse Legioe dat in 1944/1945 in de strijd t gen Duitsland zulke zware o" fers bracht; c. het dappere ve l zet van de Poolse arbeidei dat uiteindelijk mede heeft g leid tot het verdwijnen v, het communistische gevaa Misschien zouden ook Pool j priesters, als die hierheen zoi den worden uitgenodigd, e< grote bijdrage kunnen leven g aan het behoud van onze het Christendom geënte ci tuur. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand f. 24,85 per maand f 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.' 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2