5egrotingsakkoord a VS kan recessie iet keren "Kon ik mijn kind maar zien..." Doelman Hans de Koning is met FC Twente op revanche uit I ORT CeidócSouoatit DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA 11 pi 1SHINGTON Het ;rotingsakkoord dat de •ublikeinse en Demo nische partijtoppen af- ipen weekeinde heb- gesloten, zal naar ver- hting de economische ■ssie waarin Amerika fcht is gekomen niet enden. afgesproken uitgavenbe- kingen en belastingverho len zijn volgens Amerika's ngrijkste economen te laat ekomen en te gering in om- g. Bovendien zijn de aan akkoord ten grondslag lig- de economische vooruit- ïten te rooskleurig, leiders van de Republi- ïse en Democratische (op tie-) partij kwamen afgelo- zondag na maandenlange beten onderhandelingen president Bush een bezui- ngspakket overeen dat in jaar tijd de voorziene ;enstapeling van begrotings- torten zou moeten beperken ■nt in totaal vijfhonderd mil- Qd dollar. In het eerste jaar, "li, zou veertig miljard gere- seerd moeten worden. Drie- fart van die sanering moet men uit bezuinigingen, een tart uit belastingverhoging, pr met dat laatste in te imen heeft president Bush definitief zijn plechtige •kiezingsbelofte („read my no new taxes") verbro- details van de overeen- ist tussen de partijleiders de president heeft een re- :e teweeggebracht onder de ider vooraanstaande Demo- |tische en Republikeinse itieleden (de 'backben- :rs') in het Congres. De ksvertegenwoordiging ^ft zichzelf verplicht om j deze week te stemmen het bezuinigingsplan. ;t is geboden omdat in de het nieuwe begrotingsjaar l oktober begint, en de re- ing daarom sedert gisteren •nlijk geen geld mag uitge- bij gebrek aan een goedge- ird federaal budget voor het 'fiscale jaar 1991' heet. elopen zondag heeft het igres toevluchten moeten en tot de grondwettelijke lelijkheid een 'stoplap-wet' vijf dagen aan te nemen, it de dreigende sluiting overheidskantoren kon •den uitgesteld. nlijk chaotische proces rond de •oting 199 i is kenmerkend ir de sfeer van politieke en [nomische frustratie die s heerst in de Verenigde Iten. Uit enquêtes blijkt >t pessimisme onder de be- :ing over de economische :omst en grote weerzin te- het politieke establish- dat blijkbaar niet in it is met visionaire maatre de dreigende achter- d van Amerika op Europa lapan te voorkomen, het ontwerp-akkoord heb- de Democraten zware con- ;s gedaan. Zo komt er verhoging van de hoogste ijf in de inkomstenbelas- j, die nu op slechts 28 pro- it gehandhaafd blijft. Ook beoogde verhoging van de S^mie en de eigen bijdrage in ;dicare', de Amerikaanse ;ie van een ziekenfonds, is iral pijnlijk voor de mensen een kleine beurs. En. •klozen die in de VS nooit [er dan enkele maanden Leprapatiënten kunnen al met weinig geld worden geholpen. Met 25 gulden voor een ooglidoperatie kan het gezichtsvermogen van een leprapatiënt voorjaren gered worden! Stort op giro 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1079 DN Amsterdam, tel. 020-938973. Lepra zal ons zéker een zorg zijn! een uitkering krijgen, moeten straks twee weken wachten op hun eerste uitbetaling. Verder treffen de accijnsver hogingen op benzine, alcohol en tabak de lagere inkomens net zo zwaar als de hogere. Overigens bedroeg de accijns op een liter benzine slechts 2,5 cent, ,en gaat die met 3,2 cent omhoog tot 5,7 cent. Knijpwet De rijke Amerikanen hoeven alleen een extra 'luxe-tax' te gemoet te zien op dure auto's, boten, juwelen en bont. Niettemin zorgde in het Con gres de algehele toevlucht die genomen wordt tot belasting verhogingen voor pathetische protesten. Democraat Charles Rangel slaakte de hartekreet: „Opnieuw laat president Bush de rijksten der rijken met rust". Wat de democraten wèl bevalt is de afgesproken sti mulering van investeringen in specifieke probleemgebieden, waaronder vooral de vele ont takelde Amerikaanse binnen steden. De uitgavenbeperking wordt vooral bereikt door de al eerder ingezette verlaging van de defensiebegroting (min 67 miljard dollar op de 900 mil jard die in de komende drie jaar naar het Pentagon zouden gaan). Daarnaast gaan de land bouwsubsidies met dertien miljard dollar omlaag. De belangrijkste concessie die president Bush en zijn Repu blikeinse partij hebben gedaan is de handhaving van de ver- mogenswinst-belasting op het huidige niveau (32 procent). Bush had tijdens zijn verkie zingsstrijd in 1988 eveneens beloofd die belasting minstens te zullen halveren, ter stimule ring van investeringen. In Amerika geldt sedert de zogeheten Gramm-Rud- man-wet, waarin de overheid zichzelf aanvankelijk ver plichtte het begrotingstekort in 1992 geheel te hebben weg gewerkt. Intussen is die 'knijp wet' al twee keer aangepast aan de weerspannigheid van het tekort, dat nog vergroot wordt door de reusachtige schadeloosstellingen overheid moet betalen aan de rekeninghouders bij honder den failliet gegane spaarban- Afromen De bezuiniging met veertig miljard in 1991 zou nog altijd een tekort in stand laten van 255 miljard dollar. Dat bete kent dat tegenover een totale Amerikaanse rijksbegroting van 1200 miljard dollar er maar 950 miljard binnenkomt. In termen van het Bruto Na tionaal Produkt (5000 miljard dollar) is dat in vergelijking met veel andere landen een beperkt financieringstekort. Maar gegeven het relatieve overwicht van de Amerikaan se economie in de wereld (een nationaal produkt van vier maal dat van Duitsland en bij na twee maal dat van Japan) is het Amerikaanse begrotingste kort zeer schadelijk voor de gehele wereldeconomie. „Nu Amerika toch al een re cessie ingaat, is dit economisch gezien het minst geschikte mo ment om tot lastenverzwaring te besluiten",- aldus topeco noom Charles Schultze van het Brookings Institute, vermaarde 'denktank' in Was hington. Hij meent dat de be oogde renteverlaging, waarop Wall Street gisteren in positie ve zin anticipeerde, op termijn beperkt zal blijven tot hooguit een half procent. ENSCHEDE Hans de Koning is op re vanche uit. De thuiswedstrijd van mor genavond tegen Leverkusen staat voor de doelman van FC Twente voor de vol le honderd procent in het teken van overleven. Als het aan hem ligt, bevindt het smalle kartonnetje met de naam van de Enschedese club er op zich vrijdag in de koker van de notaris om uit te maken wie de volgende tegenstander is van FC Twente in het toernooi om de UEFA Cup. De Koning immers was verantwoordelijk voor de enige treffer van Leverkusen in de eerste wedstrijd. Geheel onnodig kwam hij in de 41e minuut zijn doel uitgestormd en zag vervolgens een lob van de voet van de Oostduitse sluip schutter Ulf Kirsten over zich heengaan rich ting verlaten doel. „Je neemt als keeper wel eens de verkeerde beslissing", relativeert de ex- Rotterdammer bijna twee weken later. „Je moet vaak in éénhonderdste seconde weten wat je wilt. Maar het was natuurlijk vreselijk wat er gebeurde". „Ik keek naar de klok en zag dat het bijna rust was. Ik vloekte. In de kleedkamer even later, toen ik alle jongens zag zitten, kreeg ik weer dat gevoel. Maar Vonk en Spelbos beurden me op. „We gaan voor King (de majestueuze bij naam voor De Koning, red.) weer naar buiten voor de tweede helft", zei Vonk vervolgens te gen de jongens. Ik voelde toen het vertrouwen weer terugkomen. De trainers en de medespe lers staan achter me. Dat wist ik. Ach, ik pro beer zelf ook altijd iemand op te beuren na een fout. Je moet altijd positief zijn. Daar kom je het verste mee". „Nee, dat doelpunt achtervolgt me nu niet meer. Alleen bij de slager en de bakker. Die be ginnen er nog over. Weken achtereen gaat het goed. Je staat in alle kranten, bent op televisie en dan ineens maak je een blunder. Daar moet je dan niet omheen draaien. Zoiets gebeurt dus ook. Moet je accepteren. Het hoort bij de sport". De Koning hield in Leverkusen in de tweede helft zijn doel schoon, waarbij wel gezegd moet worden dat het heilige vuur bij de Duitsers in middels verdwenen was. „Waarschijnlijk voel den ze zich zó superieur dat ze dachten dat die 1-0 wel voldoende zou zijn. Ze drongen niet meer fanatiek aan. Ik had weinig te doen na de rust", herinnert de doelman zich, maar vindt het eventuele trotse gevoel van de ploeg uit het Ruhrgebied zwaar overdreven. „Ze weten dat ze in uitwedstrijden sterker zijn. Toch zullen ze nog heel raar opkijken als het publiek hier als twaalfde man vanaf het begin achter ons gaat staan. We rekenen op een volle bak. Naar Leverkusen waren ook al veel sup porters van ons meegereisd. Dat duidt erop dat de wedstrijd leeft. Als we zo spelen als in de tweede helft tegen Sparta en Fortuna Sittard, zullen die Duitsers het moeilijk krijgen". De altijd optimistische De Koning gelooft heilig in de overleving van de Enschedese underdog. „We moeten niet met dezelfde instelling het veld in gaan als tegen Sparta onlangs. We moeten er voor honderd procent in geloven. Laten zien wat we willen. Dat moeten we uit stralen. Als je met dat idee het veld op gaat, dwing je iets af", aldus De Koning wiens con tract onlangs met vijf jaar werd verlengd. GIJS EIJSINK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11