Golfcrisis: Israël gaat gasmaskers uitreiken 6 Verdriet 7 tronica mag blijven uitzenden Mogelijk Nederlandse grondtroepen naar Golf wwm tkoord npak wao isitief ïtvangen SPERZIEBONEN EN RUNDERTARTAAR Pronk: „Kindertop bijzonder succesvol" Apothekers ageren tegen ketenbouwers VANDAAG CcidócSoirtatit (Bomcmi Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. i HAAG Het uitzendverbod even weken dat de Hilversum- nroep Veronica per 1 januari jwas opgelegd, is voorlopig van pad van State heeft vanmorgen dit op verzoek van de omroep ge it. Veronica krijgt nu de gelegenheid pdemprocedure voor de Raad uit te fen, voordat een eventuele straf ten }r wordt gelegd. ommissariaat voor de Media besloot dat Veronica onwettig had meege- aan de oprichting van de Luxem- zender RTL-Véronique en legde litzendverbod op van zeven weken, orzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. Boukema, meent dat Veronica inderdaad hulp heeft geboden aan Veronique, maar heeft twij fels over de hoogte van de straf. Die straf kan niet worden teruggedraaid als zij later te zwaar zou blijken. De bodemprocedure moet antwoord geven op een groot aantal vragen die nog bij de Raad leven. Veronica heeft al aangekondigd de Europese rechter te stappen als zij door de Raad van State in het ongelijk wordt ge steld. Boukema meent dat dat weinig zin heeft: de straf is niet in strijd met het Eu ropese recht. Veronica-directeur Rob Out noemde het besluit van de Raad van State in een eerste reactie „fantastisch". De NOS wil eerst het definitieve oordeel van de Raad van State afwachten. Liesbeth den Uyl. Liesbeth den Uyl overleden AMSTERDAM Liesbeth den Uyl is giste ren op 66-jarige leeftijd in haar woonplaats Amsterdam overleden. Ze was al geruime tijd ziek. Elisabeth Jacoba den Uyl-van Vessem was de weduwe van Joop den Uyl. De PvdA- voorman overleed drie jaar geleden. Liesbeth den Uyl was vooral bekend door haar werk voor de Dwaze Moeders van Argentinië en de Rooie Vrouwen. Ook schreef ze een aantal boeken. Ze toonde daarmee aan niet in de schaduw van haar echtgenoot, die ze vooral in de zeventiger jaren vaak vergezelde op buitenlandse reizen, te willen staan. Ze wilde zelf meedoen met en vorm geven aan belang wekkende politieke ontwikkelingen. Pagina 3: Liesbeth den Uyl niet alleen FOTO: ANP vrouw van Joop Verscherpte controle op maximum-snelheid DRIEBERGEN De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie is vandaag begonnen met de invoe ring van een verscherpte controle op de maximum snelheid. De verkeersdienst heeft dertig man extra personeel aangetrokken, krijgt beschikking over meer motorrijders en is van plan meer verrassings acties te houden. Het accent zal daarbij liggen op de 'honderd-kilometer-vakken', aldus een woordvoer der van de politie. De intensivering van de controle is een uitvloeisel van de toezegging van minister Hirsch Ballin van justitie aan de Tweede Kamer dat het aantal processen verbaal zal stijgen van 230.000 naar 300.000 per jaar. „Daarvan zullen we er onge veer 100.000 uitdelen door automobilisten staande te houden. Dat heeft het meeste effect. Het stemt tot nadenken direct langs de weg geconfronteerd te worden met de politie", aldus de woordvoerder. JERUZALEM De Is raëlische regering kan lk moment besluiten gasmaskers te gaan uit- -eiken aan de burger bevolking. De verwach ting dat dit besluit van- g of morgen al Wordt genomen, hangt nauw samen met de toegenomen dreiging vanuit Irak, de rechte- oze bezetter van Ku- wayt. ttnmiddels zijn de VS en de Sovjetunie bij de VN begon nen met het opstellen van resoluties waarin toestem ping wordt gevraagd voor pet gebruik van oorlogsge weld tegen Irak voor het geval dat het wereldwijde handelsembargo binnen af zienbare tijd niet tot de Iraakse aftocht uit Kuwayt Beidt. President George Bush van de VS houdt van daag een toespraak voor de Algemene Vergadering van de VN waarin hij de lidsta ten van de volkenorganisa tie zal oproepen de rijen te gen Irak nog verder te slui ten. Bush heeft ook een on derhoud met Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze. De jongste 'bereidheid' van Saddam Husayn om te gaan praten over een Frans vre desvoorstel voor het Mid den-Oosten wordt in Was hington beschouwd als een doorzichtige en kansloze po ging van de Iraakse dictator om tijd te rekken. Ook Groot-Brittannië en Frank rijk hebben de oproep giste ren van de Iraakse leider voor een vredesdialoog van de hand gewezen. De EG- landen zijn overigens niet geraadpleegd over het vre desvoorstel. Irak laat negen mensen met de Franse na tionaliteit vrij die het als menselijk schild had 'gegij zeld' tegen een eventuele aanval door buitenlandse militairen. Intussen zijn Sy rië en Egypte samen bezig te proberen een oplossing van de Golfcrisis te be werkstelligen. Kuwayt. De premier van Japan is van daag begonnèn aan een rondreis door het Midden- Oosten. Pagina 5: Oorlogssignalen in Washington en Bagh dad steeds duidelijker (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) overlegt momenteel in New York of de Neder landse militaire bijdrage aan de troe pen in het Golfgebied moeten worden uitgebreid. Onderdeel van de onder handelingen is het informele verzoek van de Britse regering om Nederland se landmacht-eenheden naar de Golf te sturen. De grondtroepen zouden moeten wor den gelegerd bij de Britse eenheden in Saoedi-Arabië. De Britten hebben ge vraagd om eenheden van de genie en specialisten in nucleaire, bacteriologi sche en chemische oorlogsvoering. De Britse regering probeert ook andere landen uit de Westeuropese Unie (WEU) over te halen grondtroepen te sturen. Nederland is tot nog toe terug houdend geweest. Maar volgëns een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag wordt nu ge wacht op nieuwe besluitvorming bij de Verenigde Naties in New York. Van den Broek woont daar een spe ciale ministersconferentie bij. Het is mogelijk dat de VN besluit extra grondtroepen naar het Golfgebied te zenden. Nederland zal hier mogelijk gehoor aan geven. Een specifiek Nederlands probleem is dat bijna driekwart van de eenheden die voor uitzending in aanmerking komen uit dienstplichtigen bestaat. Deze soldaten zouden alleen op basis van vrijwilligheid naar de Golf hoe ven. Maar als een groot percentage af haakt, blijft, van de eenheden wei nig over. (Van onze sociaal- conomische redactie) HAAG Het prin- akkoord dat werkge- werknemers en het iterie van sociale za- dit weekeinde heb- jesloten over de aan- van de arbeidsonge- ;theid, is positief ont- 1. Zowel de werkge- irganisaties als de entrales zijn optimis- over de kansen dat compromis de achterbannen It overgenomen en ;en in het 'najaarso- ig' tot harde afspra- leidt. ikkoord, dat zaterdag na itmaal van koortsachtig •g werd bereikt, beoogt •ei van het leger arbeids- ichikten binnen twee jaar alt toe te roepen. Dit doel bereikt moeten worden ireventieve maatregelen als het verbeteren van de dsomstandigheden, het gen' van bedrijfsgezond- diensten en begeleiding langdurig zieken als- via het weer in dienst n van wao'ers. ninisterie van sociale za- ïeeft van zijn kant toege- 'pas op de plaats' te zullen ;n met de door werkge- verguisde quoterings- regel en door werkne- verfoeide aantasting van itkeringsduur en hoogte de wao. Pas in 1992 mag ninisterie met wetgeving ïze punten komen en dan alleen als de aanpak van ao-problematiek aantoon- heeft gefaald. Vooruitlo- daarop worden wel de al-economische raad en sociale verzekerings- (SVR) om advies ge- oa 3: Lucht boven na- averleg opgeklaard krant ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- n uw krant wordt nog dezelf- md nabezorgd. tADVERTENTIES Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees In de aanbieding. Sperziebonen, "1 QC 500 gram Rundertartaar, "I QQ 100 g ®®®®i6§A.OZ/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nekkramp in Rijnsburg RIJNSBURG Twee kin deren uit Rijnsburg zijn vori ge week met nekkramp in het Diaconessenhuis in Lei den opgenomen. In Rijns burg is daardoor onrust ont staan onder ouders. De GGD Duin- en Bollen streek heeft daarom vandaag op alle Rijnsburgse scholen een folder verspreid waarin de verschijnselen van de ziekte worden beschreven. Volgens oen woordvoerder van de GGD gaat het goed met de twee betrokken kin deren. Achter een enorme stapel verklaringen horen kinderen van ver schillende nationaliteiten toe hoe hun belangen op de VN-kinder- top behartigd worden. foto: ap NEW YORK De drie hoofddoelstellingen van het actieprogramma dat de 'kindertop' van New York gisteren heeft aan vaard, kunnen worden uitgevoerd met minder geld dan waarmee de mi litaire uitgaven in de ont wikkelingslanden stijgen. Om te bereiken dat in het jaar 2000 elk kind immuun is voor ziekten die betrekkelijk eenvoudig kunnen worden voorkomen, dat een einde komt aan de ondervoeding, en dat elk kind toegang heeft tot basisonderwijs, is per jaar niet zoveel meer dan 7,5 mil jard dollar nodig. Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking, die dit gister avond na de zijns inziens „zeer succesvolle" top mee deelde, meende dat van deze 7,5 miljard dollar 5 miliard kan worden opgebracht door eenvijfde van de ontwikke lingshulp te bestemmen voor onderwijs en volksgezond heid, en meer dan vroeger kinderen hiervan te laten profiteren. Pagina 4: „Hulpverlening moet socialer" BEETSTERZWAAG Ketenbouwers, die toren hoge goodwill-sommen bieden voor de overname van apotheken, mogen niet opnieuw actief wor den. Voorzitter Th. Tromp van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) heeft vandaag tegen de activiteiten van de ketenbouwers gewaar schuwd tijdens een KNMP- congres in Beetsterzwaag. „Hun doelstelling is puur om- zetvermeerdering binnen het concern. Op die manier on- staan apotheken die agressief de markt gaan benaderen. Apotheken moeten terughou dend zijn met het verstrekken van geneesmiddelen. Agressie ve apotheken zullen niet kun nen meewerken aan kostenbe heersing", aldus Tromp. Hij vindt de opkopers een bedrei ging van de toegankelijkheid van de farmaceutische zorg voor iedereen. Mooi kan in alle maten, (dus ook 52) Dat bewijst C&A met een verras send gevarieerde collectie, meteen ruime keus in japonnen, rokken, pantalons, blouses en tricot. Een collectie waarin speciale aandacht is besteed aan snit en pasvorm. Voortaan hoeft u niet zo lang te zoe ken. Kom gewoon meteen naar ons. 18 PAGINA'S „Islam staat voor grote crisis" PvdA bezorgde VanAgtin 1977 onnodig trauma Mitterrand wil naar Golf Nieuwe muziekrulmte voor Van den Berghstichting PvdA: Leiden moet bouwen in Boterhuispolder GEESTELIJK LEVEN/OPINIE binnenland BUITENLAND LEIDEN/REGIO RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU SPORT 11 Politie houdt lid Centrumpartij aan bij station Leiden LEIDEN Aanhangers van de Centrumpartij deelden gis termiddag op het Stationsplein fele pamfletten uit. „De strijd- reet voor een nieuw vader land en een nieuw Europa" werd uitgedeeld door een groepje van tien man. De Leidse politie nam de leider, een 27-jarige Hagenaar, mee naar het bureau aan de Lange- gracht. Daar werd de tekst die op de pamfletten stond ge toetst aan de wet en de veror dening. „Wij hebben genoeg van die meedogenloze crimi naliteit, van die gedwongen multiraciale hutspot, van die onrechtvaardige bezuinigin gen, van die miljarden ver kwistende overheid", waren de kreten die op de folder stonden. De tekst bleek niet van dien aard dat er strafrech terlijk kon worden opgetre den. De Hagenaar werd dus weer naar het station ge bracht. Daar bleken zijn partij genoten alweer verdwenen. Meer dan zeventig presidenten en premiers waren dit weekeinde bijeen op een bijeenkomst in New- York. Ze steunden daarmee kinderen die een top conferentie hielden over een wereldwijde campagne om het lot van kinderen te verbeteren. De minis ters Van den Broek en Pronk waren er ook. Maar tot verdriet van de drie deelnemende Nederlandse kinderen Caria, Julie en Jeroen liet premier Lub bers het op het laatste moment afweten. Ze hebben hem meteen geschreven hoe jammer ze dat vónden. Wie nu vlug de bon invult, leest wellicht nog bin nen de twee gratis proefweken in de Leidse Courant hoe de premier zich daar nu weer uit redt. 74 Dagen Gratis C Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. D Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq OF BEL: 071 -1*2 244 n proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1