Spook van Stasi waart door DDR- parlement Kans op Golfoorlog stijgt naarmate tijd verstrijkt Amerika aan de rand van financiële chaos CeidócSouoont E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB iledeplichtige aanslag p paus in Franse cel Oskar Lafontaine kandidaat SPD BERLIJN Het congres van de Duitse oppositiepar tij SPD heeft Oskar Lafon taine officieel aangewezen als uitdager van bondskan selier Helmut Kohl bij de bohdsdagverkiezingen op 2 december. Op het congres kreeg de minister-presi dent van Saarland en plaatsvervangend voorzit ter van de SPD de steun van 470 van de 482 aanwe zige afgevaardigden. La- fontaine's kandidatuur was de afgelopen maanden in SPD-kringen omstreden, omdat hij gedurende het herenigingsproces van de beide Duitslanden de in druk wekte de samensmel ting van de DDR met de Bondsrepubliek te willen vertragen. Vooral uit de DDR kreeg Lafontaine kritiek. De 47-jarige kanse lierskandidaat verklaarde dat de Duitse hereniging pas is voltooid als de le vensstandaard van de be volking in het westelijke en oostelijke deel van Duitsland is gelijkgetrok ken. JITENLAND ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 eigen vinden opnieuw caïne uit Suriname jjSSEL Op het vliegveld van het Bel ie Oostende is voor de tweede keer in weken cocaïne ontdekt aan boord van I vliegtuig dat uit Paramaribo kwam. Een Herlander, zijn Surinaamse vriendin en [andere Surinamers zijn in verband met vangst aangehouden. Het ging om een el van Trans Caribbean Airlines. Tien den werd in Oostende 56 kilo co- ie gevonden aan boord van een vliegtuig i dezelfde maatschappij, dat ook uit Para- r ribo kwam. Daarbij werden drie Neder- jers gearresteerd. Een rijkswachtofficier deze week dat België steeds meer een aischijf van de Colombiaanse cocaïne- ]t idel wordt. De meeste drugs, die waren is borgen in schepen of vliegtuigen, bleken p« amstig uit Colombia. - EG haalt banden met China aan NEW YORK De Europese Gemeenschap gaat weer nor male betrekkingen met China aan. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gian ni de Michelis kondigde in New York aan dat Italië, als voorzitter van de EG-minis- terraad, de andere landen van de Europese Gemeenschap zal voorstellen een einde te ma ken aan de maatregelen die in juni vorig jaar werden afge kondigd na de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede. Het formele besluit valt wellicht in de minister raad van 22 en 23 oktober. Miljoenen Iraniërs betogen tegen de VS NICOSIA Miljoenen Iraniërs hebben gisteren in het hele land onder het uit roepen van „Dood aan Amerika" be toogd tegen de VS en de door de Ameri ka geleide multinationale strijdmacht in de Golf. Radio Teheran versloeg de pro testen rechtstreeks vanuit de straten van de hoofdstad. De betogers riepen ook leuzen tegen Israël. De Iraanse re gering heeft de Iraakse inval in Kuwayt veroordeeld, maar ook de Amerikaanse troepenversterkingen in de Golf. In de ogen van de Iraanse leiders treft de Saudische koning Fahd schuld, omdat hij niet-islamitische strijdkrachten heeft toegelaten in het land waar de belang rijkste islamitische heiligdommen zijn gevestigd. Opgewonden Iraniërs in de straten van Teheran. IRA: bom was bedoeld voor onder-minister LONDEN Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de op het laatste moment verhinder de bomaanslag op het interna tionale congres over terroris me in Londen. De IRA stelt in een communiqué dat de bom bedoeld was voor de Britse onder-minister van buiten landse zaken, William Walde- grave. De anderhalve kilo zware bom, die verborgen was onder het spreekgestoelte, werd enkele minuten voor het begin van de conferentie ont dekt. Hiermee is volgens de IRA aangetoond dat het kan toeslaan waar het maar wil. Europarlement mag soms naar Brussel ussel lijkt e< ne overwinning te hebben geboekt in de strijd met Straatsburg om de zetel van het Europees Parlement. In dringende gevallen mogen er voortaan vergaderingen van het uitgebreid bureau van het EP met de parlementscommissies worden gehouden. Hiermee is de weg geo pend voor, zij het verkapte, plenai re vergaderingen in Brussel. Het parlement is nu nog verspreid over vooral Brussel (waar de commissies vergaderen) en Straatsburg (voor de plenaire zittingen) alsmede Lu xemburg (waar het secretariaat is gevestigd). Straatsburg verzet zich met hand en tand tegen een verde re centralisatie in Brussel. ndskanselier Kohl kreeg gisteren in Brussel van de voorzitter van de EG-commissie een send cadeau: een kaart van de EG inclusief het verenigde Duitsland. OOST-BERLIJN Het spook van de voormalige Oostduitse staatsveilig heidsdienst, de Stasi, zal het parlement van de DDR tot op het laatste moment blijven achter volgen. Tijdens de voorlaatste zitting van de Volkskammer, giste ren, werd bekend dat drie mi nisters en twaalf parlementsle den in het verleden hand-en- spandiensten hebben verricht voor de Stasi. In totaal 56 par lementariërs en ministers zijn op enige wijze aan de Stasi verbonden geweest. Op het laatste moment beslo ten de afgevaardigden gister avond de namen van de vijf tien meest-betrokkenen niet openbaar te maken, nadat eerder op de dag juist was be sloten dat wèl te doen. De Sta si-informanten werden ge noemd in een rapport van de onderzoekscommissie van het parlement, die het doen en la ten van de veiligheidsdienst heeft onderzocht. Slechts een van de drie 'ver dachte' bewindslieden heeft gisteren direct gehoor gegeven aan de oproep af te treden. Mi nister van woningbouw en energie Axel Viehweger gaf toe voor de geheime politie te hebben gewerkt. Als lid van de energieraad van Dresden onderhield hij contacten met de Stasi. Vieh weger was de elfde bewindsman die ontslag nam uit het kabinet van pre mier Lothar de Maizière. Naast Vieh weger bekende een aantal parlementsleden hun Stasi-verleden, onder wie en kele afgevaardigden van de CDU. De christen-democraat Heinz Blume zei dat hij nooit informatie heeft doorgespeeld die andere burgers schade heeft berokkend en hij waar schuwde dat de nu ontketende jacht niet alleen de oud-Stasi medewerkers dreigt kapot te maken, maar ook hun gezin nen. Peter Stadermann, lid van de PDS, bekende even eens zijn Stasi-verleden en trok zich als parlementslid te rug. De voorlaatste zitting van de Volkskammer verliep door de Stasi-affaire uiterst tumul tueus en emotioneel. Parle mentsvoorzitter Sabine Berg- mann-Pohl weigerde er „op gewetensgronden" aan mee te werken dat „hele gezinnen in het ongeluk gestort worden" en zei dat dan maar iemand anders op haar stoel moest gaan zitten om de namen van de Stasi-agenten voor te lezen. Een parlementslid brak in tra nen uit om het „erbarmelijke spel" in het parlement. CDU- lid Karl Hagemann waar schuwde voor „afschuwelijke vooroordelen" en sprak van een „pogromstemming". Paus krijgt speciaal stuk Berlijnse Muur KEULEN Paus Johannes Paulus II krijgt een speciaal stuk van de Berlijnse Muur, dat in de vorm van de stad Berlijn is ge beeldhouwd. Het kunstwerk is geschilderd in alle kleuren van de regenboog en wordt gedragen door twee bronzen handen. Op het stukje Muur staat een spreuk uit psalm 18: „Met mijn God over win ik muren". Het kunstwerk, dat dertig bij dertig centimeter meet, is gemaakt door Egido Weinert uit Keulen. De Keulse aartsbisschop Joachim Meinser wil het bijzondere stuk muur vol gende week zelf in Rome aan de paus gaan overhandigen. Rode roos De Franse president Mitterrand krijgt van een 'ouderwetse' machinist een rode roos aange boden. Het was een soort troost-roos voor de president, die door een blokkade van boze boeren niet per trein maar per vliegtuig naar het zuidwesten van Frankrijk moest rei zen om een nieuw TGV-traject te openen. De boeren protesteerden tegen het landbouwbe leid van de regering. In Poitiers, waar hij de opening van het nieuwe traject verrichtte, werd Mitterrand opgewacht door boeren die hem uitfloten en riepen om zijn aftreden. foto: ap LONDEN Een oorlog in de Golf lijkt onvermij delijk, nu Saddam Husayn door de sancties en inter nationale afwijzing in een hoek is geduwd waaruit hij niet meer langs diplo matieke weg kan wegko men. Dat is de mening van Europese en Israëli sche militaire waarne- mers. Toch denken ze dat de kans op vrede nog niet is verkeken, omdat de gevolgen van de sancties nog maar net merk baar beginnen te worden en de door de Verenigde Staten geleide troepenmacht in Sau di-Arabië nog niet groot ge noeg is om Irak uit Kuwayt te verdrijven. De uitgever van het Britse tijdschrift Jane's Defense 1 Weekly, Paul Beaver, denkt dat er nog zes tot acht weken resten om een conflict te voor komen. Daarna is naar zijn in zicht een oorlog vrijwel onver mijdelijk. Maar met de Vere nigde Naties aan de ene kant, •die van Irak onvoorwaardelij ke terugtrekking uit Kuwayt eisen, en Irak aan de andere kant, dat vrijwel dagelijks her haalt dat het zich nooit zal te rugtrekken, lijkt de kans klein dat het door onderhandelingen tot een oplossing komt. In een hoek „Saddam Husayn kan nu heel goed in een hoek gedreven worden van waaruit het moei lijk onderhandelen is en in een situatie komen waarin de weinige mogelijkheden die overblijven allemaal een mili tair karakter hebben", zegt Beaver. Plaatsvervangend directeur van het Franse Insitituut voor Internationale Betrekkingen, Dominique Moisi, zegt dat hij dolgraag een diplomatieke op lossing zou willen aangeven, „maar zo'n oplossing zou bete kenen dat Saddam Husayn toegeeft aan druk vanuit het Westen en dat is hoogst on waarschijnlijk". Toch ziet hij nog mogelijkheden tot een compromis, dat zou inhouden dat Irak zich terugtrekt in ruil voor een internationale confe rentie waarop de grenzen van Kuwayt opnieuw worden vast gesteld, waardoor Irak toegang krijgt tot zee en waarop de Kuwaytse oliereserves op nieuw worden verdeeld. „Maar zover zie ik het op het ogenblik niet komen", zegt Moisi. „Misschien dat helemaal in het begin de mogelijkheid tot een diplomatieke oplossing nog openstond, maar nu is het een beetje laat". Joseph Alpher van het Cen trum voor Strategische Studies van de universiteit van Tel Aviv is van mening dat de kans op een politieke oplos sing, al wordt die steeds klei ner, blijft bestaan „zolang de kogels nog niet in het rond vliegen". „Als Saddam de in schatting maakt dat de VS morgen een militaire aanval tegen hem gaan ondernemen, heeft hij nog altijd de moge lijkheid om met een compro mis te komen of zich terug te trekken", aldus Alpher. Voordeel tijd Irak en de VS denken volgens de waarnemers beide dat de tijd uiteindelijk in hun voor deel zal werken. „Saddam denkt dat als hij maar lang ge noeg blijft zitten waar hij zit, de Amerikanen wel zullen vertrekken in verband met verkiezingen voor het Congres in november en door de druk op de begroting. De Amerika nen geloven dat Saddam zich vroeger of later wel zal over geven", aldus Beaver. Alpher denkt dat de tijd in het voordeel zal werken van de internationale troepenmacht, die bezig is aan kracht te win nen ten koste van de militair- strategische positie van Irak. Irak rekent er volgens Ian' Anthony van het Zweedse In stituut vopr Vredesonderzoek echter op dat uiteindelijk de steun voor het handelsembar go van de Verenigde Naties zal breken. En Moisi denkt dat Irak meer baat heeft bij het rekken van tijd dan de VS dat hebben. „Het is de strategie van Irak om de situatie in Kuwayt zo zeer te veranderen, dat ze nooit meer teruggedraaid kan worden", zegt Anthony. „Hoe meer tijd er verstrijkt, hoe groter de kans dat die situatie wordt bereikt". Het openen van de Kuwaytse grenzen met Saudi-Arabië was bedoeld om het land te ontvol ken, zegt Anthony. Ook heeft Irak om de samenstelling van de bevolking te wijzigen grote aantallen Palestijnen het land binnengebracht. Volgens Moisi kunnen de VS hun doel alleen bereiken door middel van een oorlog. „Dus ik denk dat helaas een oorlog de meest waarschijnlijke uit komst van de crisis is, hoewel paradoxaal genoeg niemand daar echt zin in heeft". De door de VS geleide troe penmacht is volgens Beaver op het ogenblik net sterk genoeg om Saudi-Arabië te verdedi gen, maar zeker niet om een aanval te ondernemen om Ku wayt terug te pakken. „De in ternationale troepenmacht zal pas ergens in november zover zijn, dat militaire actie moge lijk is", zegt Alpher. Het ideale scenario voor de door de VS geleide troepen zou zijn dat Irak de eerste stap zet, die zij dan beantwoorden. Dat zou hun populariteit in het Westen, maar belangrijker nog in de Arabische wereld zeker goed doen. Israël en Palestijnse terroris ten zijn voor Irak volgens waarnemers de troeven achter de hand. „De beste manier waarop Saddam Husayn een breuk in de westerse samen werking kan bewerkstelligen is Israël in het conflict te be trekken. Hij is bezig dat voor elkaar te krijgen", zegt Bea ver. Alpher zegt dat als een terroristische organisatie een actie uitvoert tegen Israel of Egypte, niemand er ooit achter zal kunnen komen of Irak daarachter heeft gezeten. Maar zo'n aanval kan volgens hem wel de aanzet vormen tot een oorlog. „Het gevaar schuilt er in dat Saddam Husayn wordt onderschat, dat wordt gere kend op zijn domheid", zegt Moisi. „Tot nu toe is hij niet dom geweest". EDITH LEDERER Amerikaanse soldaten beproeven in de Saudische woestijn een van de Westduitse 'Vos-voertui gen', waarmee het gebruik van chemische wapens kan worden ontdekt. De voertuigen zijn door .West-Duitsland aan de VS uitgeleend. foto: afp orbatsjov wil conversie nde Dnderden wapenfabrieken )SKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov wil 550 wa- se\ ifabrieken laten omschakelen op civiele produktie, zo heeft woordvoerder gezegd. Gisteravond al zou Gorbatsjov bijeen .ien met leden van de adviserende Presidentiële Raad om te rken aan plannen voor de omschakeling van de fabrieken op produktie van voedsel, medicijnen, electronica en andere 'deren. Ook gisteren heeft het in het uiterste noordoosten van Sovjetunie gelegen autonome gebied Tsjoektsjen, een schier- snd aan de Beringstraat tegenover Alaska, zich soeverein ver- ard en tot republiek uitgeroepen. Het is de eerste keer dat !'0 inen de Sovjetunie een autonoom gebied een soevereiniteits- f ^erklaring aanneemt. ,^'(Van onze correspondent Mare de Koninck) ^JaSHINGTON Als de 31, i nerikaanse politici het kke ndaag en morgen niet ns worden over de be- L" oting, kan maandag in el Amerika een finan ce en maatschappelijke laos uitbreken. Oorzaak arvan is een wettelijk rplichte bezuiniging eni et dertig procent op alle Terheidsuitgaven. tijd dringt zeer, want k g landag begint in de VS het nieuwe begrotingsjaar. Als het Congres de 'begroting 1991 voordien niet heeft goedge keurd, heeft president Bush wettelijk geen autoriteit meer om federale gelden uit te ge ven. De zogeheten Gramm- Rudman-wet voorziet dan in ingrijpende maatregelen, waarbij duizenden ambtenaren letterlijk zonder betaling naar huis worden gestuurd. De eer ste sectoren waarin de budget taire wurgactie gevoeld zal worden betreffen de luchtver keersleiding, de gevangenisbe waking en de rechtspraak. Maar in feite zou geen enkele federale overheidsdienst ont komen aan onmiddellijke kor- Vanwege dit zeer alarmerende vooruitzicht houden waarne mers het er op, dat de leiders van Democraten en Republi keinen op het allerlaatste mo ment toch nog tot een politiek akkoord zullen komen. Indien het alsnog tot een begrotings akkoord komt, zal er in 1991 50 miljard dollar afgaan van het voorziene begrotingstekort van 240 miljard. Het pakket zal leiden tot bezuinigingen op medische uitgaven en op pen sioenen en accijnsverhogingen omvatten op benzine, sigaret ten en alcohol. De Democraten zoeken de verdere gezondmaking van de overheidsfinanciën voorname lijk in hogere belastingen, vooral voor de rijken. Maar de president en zijn belangrijkste Republikeinse partijgenoten in het Congres willen de belas tingverhogingen minimaal houden en de rijkste burgers (die in hun filosofie de motor van de economie vormen) blij ven ontzien. De oorlogsdrei ging in het Midden-Oosten heeft tegenstrijdige invloeden en daarom 'per saldo' nauwe lijks effecf op de sociaal-econo mische controverse in Was hington. De huidige recessie wordt ge zien als een potentieel diepe en langdurige, omdat sprake is HET GEHEIM VAN DE TUNNEL «1709 Overhaast vertrekken de „Astra" en de „Carl Vinnen", afgespeeld en waarom Harries zo onvoorzichtig is geweest hals tuurlijk zonder dat de douane de schepen heeft uitgeklaard, over kop te vertrekken. Maar dan ziet hij opeens dat enkele ma- aar de havenmeester waarschuwt onmiddellijk de politie, die trozen bezig zijn een modern snelvuurkanon omhoog te draaien, reet de achtervolging inzet met een snelle, goed bewapende Drommels, en op het voorschip staat ook luchtdoelgeschut opge- otorboot, die de op hun motor varende zeilschepen spoedig in- steld. En de manier waarop de matrozen de stukken bedienen, alt. Nieuwsgierig ziet Rob toe wat Harries en Larry nu zullen - wijst er wel op dat het goed getrainde militairen zijn! •en. Hij weet niet wat zich in de kajuit van de „Astra" heeft van fundamentele economi sche problemen. Er is al jaren lang teveel besteed en te wei nig geïnvesteerd, de gezond heidstoestand van de banken is precair en het technologisch opleidingsniveau in Amerika ligt ver achter op dat in Japan en in veel Europese landen. Ook de koersval op Wall Street, waar de gezamenlijke aandelen nu twintig procent minder waard zijn dan acht weken geleden, dreigt grote maatschappelijke gevolgen te krijgen. Aandelenbezit is tra ditioneel voor miljoenen Ame rikanen de methode om een eigen pensioenvoorziening te creëren. Chinezen mogen klagen over optreden overheid PEKING Chinese burgers hebben vanaf maandag het recht gerechtelijke stappen te ondernemen tegen fuctionaris- sen en ambtenaren die zich te buiten gaan aan fouten, machtsmisbruik en vriendjes politiek. Volgens de Chinese media vormt de nieuwe wet een „mijlpaal" in de rechtsorde en de „socialistische democra tie". Tot op heden konden Chi nese burgers nauwelijks actie ondernemen tegen bureaucra tische misstanden. Het ontbrak de bevolking vaak aan moed kwaadwillende bureaucraten aan te klagen, omdat de wet daar gewoonweg niet in voor zag. Achtduizend rechters heb ben de afgelopen maanden bij scholingscursussen gevolgd om vanaf 1 oktober op de nieuwe situatie in te kunnen spelen. ir g( IISSY De Italiaanse titie is ervan overtuigd een Turkse gedeti- erde in de gevangenis Poissy bij Parijs me- rjplichtig is aan de aan- op paus Johannes o^ulus II op 13 mei 1981. i/k< or i /ee Italiaanse rechter-com- er0j ssarissen hebben daarom de nl [elopen week de man onder- agd, die volgens hen onder valse naam Bedri in 1988 is veroordeeld acht jaar wegens heroïne- 'ag\ Dkkel. Volgens hen is de *tai rkelijke naam van ]en pl Celik. Ates In Italië is Celik bij verstek tot levenslang veroordeeld we gens zijn aandeel in de aanslag op de paus. Evenals Ali Agca, die wegens zijn aanslag op de paus ook tot levenslang is ver oordeeld, zou hij lid zijn weest van de Turkse uiterst rechtse organisatie Grijze Wol ven. De Bulgaarse geheime dienst zou hem hebben inge schakeld om de paus te ver moorden. Ates ontkent tot nu toe ontkend Celik te zijn. ,Ali Agca heeft gezegd dat Ce lik op de dag van de aanslag bij hem op het St. Pietersplein was. Agca zou tweemaal op de paus hebben geschoten, Celik eenmaal.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5