OOK PREMIER RUUD LUBBERS IS NIET ONFEILBAAR Politici zouden vaker het café in moeten gaan Lezen iservice 723,- truMt I A 660jS Politiek Partij Parlement TIME iS*SIJTHOFF PERS BINNENLAND EeidócSotnant ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGffl [jn DEN HAAG Rond be roemde en bewonderde personen worden vaak tal van mythen opgebouwd. Deze verhalen, die op den duur een geheel eigen le ven gaan leiden, plaatsen de man of vrouw in kwes tie meestal in een glans van goddelijkheid en on feilbaarheid. Hoewel de werkelijkheid daarbij flink geweld wordt aan gedaan, blijkt een veel vuldig rondvertelde my the even moeilijk uitroei baar te zijn als distels in een korenveld. Ook rond premier Ruud Lub bers is in de loop der jaren een mythe met een groot hardnek kigheidsgehalte opgetrokken. Alom wordt de CDA-leider beschouwd als een superintel lectueel met uitzonderlijk gro te bestuurlijke en politieke ga ven, een wonderkind pur sang. Alles wat hij op politiek gebied doet of zegt wordt dan ook in dit licht bezien en uit gelegd in termen als 'ragfijn spel', 'magistrale zét' of 'bril jant scenario'. Dit gaat bij som migen zelfs zo ver dat men bij wijze van spreken al een ver borgen betekenis zoekt achter een simpele opmerking van Lubbers over het weer. Naast het imago van super brein heeft de premier bij een grote groep aanhangers ook de status van onfeilbaarheid ver worven. Wat Lubbers doet is welgedaan, zo redeneert men, want het wordt eenvoudigweg voor onmogelijk gehouden dat uit een man van zo'n zwaar kaliber ooit een foute beslis sing kan rollen. Na de genante taferelen die zich deze week op het politie ke toneel hebben afgespeeld is het meer dan hoog tijd enkele forse vraagtekens te plaatsen bij het aureool dat Lubbers nog altijd in veler ogen om straalt. Voorzeker, hij is een zeer intelligent, kundig en be hendig politicus, maar toch is en blijft hij voor alles een mens. Dit betekent dat ook hem niets menselijks vreemd is, dat ook hij fouten kan ma ken, zaken verkeerd kan taxe ren, ondoordachte besluiten kan nemen en de gevolgen van bepaalde handelwijzen on juist kan inschatten. De manier waarop de premier heeft geopereerd rond de op volging van de vorige week afgetreden minister Gerrit Braks verdient een hoge plaats in het algemeen klassement van fouten die Lubbers in zijn politieke loopbaan heeft ge maakt. Het zag er aanvanke lijk allemaal zo wijs en logisch uit. Piet Bukman was immers onmiskenbaar de CDA'er die de beste papieren had om de opengevallen plaats van Braks in te nemen. Tot zover niets bijzonders. Maar nadat Lub bers dit besluit had genomen, moet een zekering in zijn denksysteem het hebben bege ven. Hoe kon hij anders CDA- fractieleider Brinkman heb ben voorgesteld om uitgere kend René van der Linden, die in september 1988 als staatssecretaris van buiten landse zaken had moeten af treden wegens nalatig beleid in de paspoortaffaire, voor te dragen als staatssecretaris van landbouw? Even wonderbaar lijk is het overigens dat Brink man Lubbers' idee heeft ge slikt, maar dat tekent wellicht meer de macht van de premier dan het gebrek aan tegenwicht van Brinkman. In menig opzicht ging Lubbers met zijn voorstel in de fout. Ten eerste zag hij kennelijk niet in dat het aanzien van de politiek hierdoor ernstige schade zou worden toege bracht. Natuurlijk, Van der Linden is niet melaats, maar het gaat te ver om de oud staatssecretaris al twee jaar na diens gedwongen heengaan kerngezond te verklaren voor het vervullen van een nieuwe regeringsfunctie. Maar niet al leen daarom was de 'timing' van Lubbers slecht. Zijn ma noeuvre .betekende een extra harde klap in het gezicht van de kiezers omdat juist enkele dagen daarvoor de politieke lucht door het aftreden van Braks een zuiverder gehalte had gekregen. Niet in Lubbers opinie weliswaar, maar wel volgens de opvatting van een paar miljoen Nederlanders die denken dat 'ze' in Den Haag elkaar altijd maar de hand bo ven het hoofd houden. Voor hen was de zet van Lubbers dus gewoon een kwestie van luchtverontreiniging. Bloedgroepen De tweede blunder van de premier was dat hij zich ertoe liet verleiden (mede onder in vloed van CDA-partijvoorzit- ter Van Velzen) de oude bloedgröepentheorie van het CDA weer eens van stal te ha7 len. Braks is een katholiek en diens opvolger Bukman een protestant. Daardoor zou de vorig jaar zorgvuldig aange brachte verhouding tussen be windslieden van KVP-, ARP- en CHU-huize danig in de war worden gebracht. Weliswaar zou de vacant komende func tie van Bukman, staatssecreta ris voor buitenlandse handel, weer opgevuld worden door een katholiek (Yvonne van Rooy) maar die compensatie werd niet voldoende geacht. Vorige week zei Lubbers nog dat hij twijfelde aan de nood zaak een staatssecretaris op Landbouw te benoemen, maar de bloedgroepengedachte trok hem over de streep. Een ka tholiek hulpje van Bukman zou naar zijn smaak het gevoel van onrecht bij de voormalige KVP'ers kunnen verzachten. De felste kritiek op deze denk wijze kwam uit volstrekt on verdachte hoek. Piet Steen kamp, aartsvader van het CDA en voorzitter van de Eer ste Kamer, spuwde in het Al gemeen Dagblad zijn gal: „Ik krijg er kippevel van", aldus Steenkamp. „Dat er twee ka tholieke staatssecretarissen moeten worden benoemd voor één katholieke minister die is vertrokken, vind ik een argu mentatie waarvan ik zeg: zijn ze gek geworden?". Olifant Misschien wel de grootste mis ser van de premier was dat zijn zo vaak geroemde vooruit ziende blik hem bij deze affai re finaal in de steek heeft ge laten, en wel op drie punten. Eén: de ongetwijfeld goede be doeling waarmee hij Van der Linden van oude smetten wil de zuiveren en aan een nieu we bestuurlijke baan wilde helpen keerde zich uiteindelijk tégen Van der Linden, zodat deze nu nog zwaarder gestig matiseerd over het Binnenhof wandelt dan de laatste twee jaar al het geval was. Twee: dat de PvdA-fractie col lectief in de gordijnen zou vliegen had Lubbers uiteraard voorzien, maar zijn hoop dat het CDA deze keer het spel zou winnen kwam niet uit. Sterker nog, niet alleen de PvdA was kwaad maar ook een aanzienlijk deel van de CDA-fractie vond dat de pre mier onnodig provocerend te werk was gegaan. Op zo'n anti-Lubbers-stemming bin nen de eigen gelederen had de premier allerminst gerekend. Drie: Lubbers onderschatte welke nare gevolgen deze landbouw-affaire zou hebben voor de verhoudingen binnen de coalitie. Vorige week, toen de PvdA het vertrouwen in Braks opzegde, liep de relatie weliswaar een deuk op, maar niettemin reikten Brinkman en Wöltgens elkaar bij de af ronding van deze kwestie sportief en verzoenend de hand. En wat deed Lubbers, de leider van de coalitie? Hij stelde niet al het mogelijke in het werk om het broze herstel te bevorderen, maar liep lutte le dagen later als- een olifant door de porseleinkast. Pijl en Zelfs een leek op politiek ge bied kan verzinnen hoe Lub bers de afgelopen week wèl had moeten opereren. Na zijn aanzoek aan Bukman had hij in overleg met Brinkman, Kok, Wöltgens èn de gedood verfde nieuwe minister een discussie moeten voeren over de wenselijkheid van een nieuwe staatssecretaris en de eventuele inhoud van diens portefeuille. Dank zij de goedwillende brokkenlijmers Brinkman en Wöltgens is die discussie er uiteindelijk ook gekomen. En dank zij het besluit van Van der Linden om zich vrijwillig uit het wespennest terug te trekken is het conflict tot en kele dagen beperkt gebleven, zodat het slagveld nog te over zien is. Van der Linden maak te maar één fout: de pijlen van toorn en frustratie die hij woensdag afschoot waren op het verkeerde doelwit gericht. Niet de PvdA had hij moeten treffen, maar zijn eigen vriend en leider Ruud Lubbers. DICK VAN RIETSCHOTEN VAN PASPOORT-PIET TOT FRAUDE-VISSER ROTTERDAM Van Paspoort-Piet tot Fraude- Visser. Dat is de kortste omschrijving van de merkwaardige politieke loopbaan van het PvdA- kamerlid Piet de Visser, die twee jaar geleden na een anoniem parlementair bestaan beroemd werd als 'aanklager' in de paspoort affaire. Sinds kprt is de goedlachse, maar uiterst serieuze en gemo tiveerde De Visser (59) voor zitter van de bijzondere ka mercommissie die het mis bruik van overheidssubsidies boven water moet halen. Een zeer gewichtige functie voor iemand die vroeger als politiek lichtgewicht werd gezien en meer 'voor de gezelligheid' in de fractie zat. Althans, zo scheen het. Want De Visser is, letterlijk en figuurlijk, geen kleine jongen. Na zijn stüdie economie bekleedde hij top functies bij de PTT, in het bedrijfsleven en bij het minis terie van sociale zaken. Op z'n 50e belandde hij in de Kamer waar hij, net als in het I* horecawezen, een graag gezie ne figuur, is. Geheel tegen zijn gewoonte in loopt De Visser dezer dagen nagelbijtend door het kamer gebouw. Hij ergert zich kapot. Eerst blijkt dat een topambte naar van wvc mogelijk een dubieuze rol speelt bij de op vang van asielzoekers, dan wordt duidelijk dat ambtena ren van landbouw en visserij hun minister informatie heb ben onthouden. Daarna doet het CDA moeilijk over het af treden van Braks en vervol gens lanceren de christen-de mocraten nota bene Van der Linden als nieuwe staatssecre taris! Uitgerekend Van der Linden, die in 1988 opstapte als staatssecretaris van buiten landse zaken omdat hij de Ka mer onjuist had geïnformeerd over het paspoort-project. En tot overmaat van ramp zou Defensie de staatskas via een 'btw-truc' voor tientallen mil joenen guldens hebben bena deeld bij de aanschaf van tanks. Krankzinnig „Het is eigenlijk krankzinnig. Dit soort gebeurtenissen is een ramp voor het imago van de overheid", vertelt De Visser in zijn pittoreske woning te Rot terdam. „Departementen die zich als een staat in de staat gedragen, ambtenaren en hoogwaardigheidsbekleders die handig gebruik maken van de mazen in de wet. Het z£jn dingen die mij elke dag erge- De vraag is uiteraard wat al deze affaires met fraude te maken hebben. Met onvervalst Rotterdamse tongval buldert De Visser: „Alles! De overheid en de politiek hebben een voorbeeldfunctie voor de maatschappij. Als die er al een puinhoop van maken, waarom zouden burgers het dan niet mogen? Dan wordt het alle maal stelen en roven. Maar ik moet zeggen, de Nederlandse wet vertoont heel wat gaten. Neem nou de president-direc teur van de Nederlandsche Bank. Dat is toch geen krulle- jongen. Hij weet alles van de centjes, kent staatsgeheimen en is 'meneer integriteit' him self. Maar zodra hij bij de bank opstapt, kan-ie naar de Shell stappen en is het 'kassa' voor hem. Het is volstrekt legaal, maar feitelijk is het van de zotte!". Ook zaken die op het oog min der erg lijken, kunnen op wei nig sympathie van De Visser rekenen. Bijbaantjes voor ka merleden? Bah! Zwart wer ken? Gatsie! Nee, als het aan Fraude-Visser ligt zal de sa menleving ingrijpend veran deren. Tegelijkertijd kent hij zijn beperkingen: „Ik ben voorzitter, heb slechts een aanjaagfunctie. Onze commis sie heeft niet de bevoegdheid zelf opdrachten te geven aan jan en alleman. Maar we kun nen wel de misstanden op tafel krijgen". Braaf Iedereen weet dat in het zwar te circuit gigantische bedragen omgaan. „Als we allemaal zou den betalen wat we móesten betalen, zouden heel wat fi nanciële problemen van het rijk zijn opgelost. Dan hadden we geen financieringstekort meer", lacht De Visser. Plotse ling serieus: „Deze functie zit mij aan het hart gebakken. Ik wil opkomen voor alle mensen die braaf hun centjes aan de fiscus afdragen en al hun premies betalen. En wees ge rust, ik zal ons onderzoek echt niet richten op bijstandsmoe ders die hier en daar een paar tientjes bijverdienen. Die hou den maandelijks negen gulden over om van te eten. Die pak ik niet af, ook al doen deze vrouwen dingen die niet mo gen. Maar een wao'er die in België tachtigduizend gulden opstrijkt, ja die gaat verschrik kelijk over de schreef". Dagelijks kun je om je heen zien dat er fraude wordt ge pleegd, meent De Visser. „Ja, ik ben nogal een liefhebber van een goed glas en een lek kere maaltijd", knipoogt hij. „Uiteraard alles met mate! Een staatsbegrafenis zal ik nooit krijgen, maar van het horeca wezen verwacht ik het een en ander! Het is een leerzame we reld. Waar je ook bent, je hoort de mooiste verhalen. Laatst zat ik aan tafel vlak naast een sjieke dame. Die zat daar open en bloot te vertellen over haar werkster die ze zwart betaalde. De werkster had zich bij haar echte baas ziek gemeld om bij die dame te kunnen schoonmaken! Of die gesoigneerde zakenlui die ik pas geleden in de kroeg luid keels hoorde kletsen over een handige manier om je geld in het buitenland te beleggen. Ik weet dat zulke dingen gebeu ren. Maar ik vrees dat mijn collega's in de Tweede Kamer daar niet zo'n kaas van hebben gegeten. Het zou goed zijn als politici eens wat vaker in de kroeg zouden zitten!". Randfiguur De barre praktijk van alledag was voor De Visser drie jaar geleden de aanleiding zich in de paspoortkwestie te verdie pen. Nederland moest een su personisch, fraudebestendig paspoort krijgen. Daartoe werd door ambtenaren van Buitenlandse Zaken een gigan tisch project opgezet. De Vis ser: „De buitenlandspeéialisten van onze fractie vonden zich niet waardig genoeg voor zo'n paspoortzaak. Dus kreeg een randfiguur als ik het toege schoven. Met enig gezond ver stand kon je zien dat er niets van die zaak klopte. Ook iede re baby moest een eigen pas poort krijgen. Daar waren alle berekeningen op Het bedrijfsleven wreef zich in de handen, want dat was een flinke order. Wat een onzin, een baby is net een overrijpe tomaat. Moet zo'n wezentje dan al een paspoort hebben?". De paspoort-affaire is voor De Visser het zoveelste bewijs dat de overheid zich niet te na drukkelijk moet vereenzelvi gen met het bedrijfsleven. „Ik ben helemaal niet tegen winst maken. Sterker nog, binnen de fractie was ik de eerste die riep dat winst maken niet vies is. Ik heb niet voor niets jaren lang in het bedrijfsleven ge werkt! Maar de sfeer die ont staat doordat ambtenaren en politici te veel aan het bedrijfsleven overlaten, staat mij helemaal niet aan". Het zit De Visser behoorlijk dwars dat de overhëid te wei nig middelen heeft om fraude aan te pakken. Daarom moet het controlerend apparaat fors worden uitgebreid, vindt hij. „Natuurlijk moeten we met wetgeving komen om gaten in de bestaande regelgeving te dichten. En we hebben van de ministeries veel meer informa tie nodig over de besteding van hun gelden en de mogelij ke misstanden die in het land voorkomen. Maar daarnaast moeten we over veel meer personeel kunnen beschikken. Meer controle is noodzakelijk. Zo valt er in de fiscale sfeer nog heel wat te verdienen. Niet bij de gemiddelde belas tingbetaler, die je via het aan slagbiljet al' in de knip hebt, maar bij bedrijven". Uitgekleed „Helaas is de overheid de laat ste jaren uitgekleed. We had den zo veel ambtenaren, werd altijd gezegd. Nou, ik heb ooit eens laten uitzoeken hoe de vlag er in Nederland bij hangt vergeleken met het buiten land. Blijkt dat we per duizend inwoners zo'n beetje de minste ambtenaren hebben. Amerika, Frankrijk en Italië staan veel hoger op de lijst, wij bungelen tegen de onderkant aan!". Op vallend voorzichtig wordt De Visser als hem wordt gevraagd welke overheidsdiensten gro ter moeten groeien. Hij wil geen schot voor de boeg geven, maar het is duidelijk dat hij vooral op de belastingdienst en de rijksaccountantsdienst doelt. Als geen ander beseft De Vis ser dat hij voor een bijna on mogelijke klus staat. „Ik heb een Hercules-taak. Ik heb het imago van een doordouwer, daarom dachten ze dat ik er wel geschikt voor was. Maar fraude krijg je nooit helemaal uit de wereld. Er zijn altijd linkmiegels geweest, en die zullen er altijd blijven". Eindelijk valt De Visser even stil. Boven klinkt het gebonk van een monteur die de kadu ke verwarming repareert. De Visser voelt de voor de hand liggende vraag aankomen: „Ik kan me heel goed voorstellen dat veel anderen het wèl zwart laten doen, de verlei ding is groot. Maar ik, nee ik niet. Nooit! Dat kan ik als ka merlid niet maken!". ROB SEBES SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions TELEFOON 070 - 3 190 f ll-daagse vliegreis naar Tunesie. Vertrek: 3 november Tunesie is een republiek in Noord-Afrika met een heden en een verleden, die nauw verbonden zijn met Europa. Meer zon en strand voor minder geld is een van de ze kerheden van Tunesie. Er zijn weinig lan den die zoveel ongerepte natuur en land schappen kunnen bieden. Dit alles onder een trouwe zon op twee en een half uur vliegen van Nederland. U verblijft hier in het prachtige hotel El Hana Beach. Dit hotel is prima ge legen aan het strand en bij het centrum van Sousse. Het hotel is geheel aircondi tioned. Alle kamers hebben bad of dou che en toilet, balkon met zitje. Ook is er een Moors cafe, coffeeshop, pizzeria, bars, winkels en een kapper. Een gigan tisch buitenzwembad, overdekt zwembad en snackbar. Verblijf in dit hotel garan deert een onvergetelijke vakantie. 2- persoonskamer zonder zeezicht 1- persoonskamer zonder zeezicht inclusief «vliegretour per charter «trans fer luchthaven-hote] v.v. «verblijf op ba sis van halfpension (ontbijt en diner) ■halve dagexcursie naar de heilige stad Kaouiran. exclusief mlunches «verzekeringen. Uit het dagboek René van der LiE üjl Zaterdag 22 september 11 'del Afgelopen donderdag is b°r8 Braks afgetreden. De P\, fractie had hem duidelijk verstaan gegeven dat zij vertrouwen meer in hem als minister. Bukman wl zijn opvolger, dat is duidi Voor alle zekerheid benl gisteren toch maar eveji! de visa f slag in ScheveniI gegaan. Als Ruud mij wl vragen als staatssecretaris visserij is het misschien verstandig dat ik het vet tussen een scholletje en i tong ken. Je weet maan Zondag 23 september: Vanmorgen is Marieke met de kinderen naaf di gegaan. Ik durfde niet h risico te nemen een telei\ van Ruud mis te lopen. Inmiddels is het twee uu ik heb nog niets gehoori zal zich toch niet hebbes bedacht en het idee van\ aparte staatssecretaris oj ministerie van landbouw hebben laten varen Heel de middag heb ik de telefoon gezeten en ii huiskamer geijsbeerd. Pi acht uur kwam het verlossende telefoontje, vroeg me morgen naar Torentje te komen. Dat maar één ding betekem ben ik een beetje tipsy vele glazen wijn die we. deze goede tijding hebbt gedronken. Ik ga gauw bed. Maandag 24 september: ^S' Vanmiddag op bezoek ge in het Torentje. En ja ho Ruud wil dat ik weer staatssecretaris wordt. Ni het ministerie van landb Wat ik precies moet gaan is nog onzeker. Waarsch wordt 't iets met genetis manipulatie en ik krijg verantwoordelijkheid vt pachtwet. Hmm, wel eer beetje magertjes. Maar gc IISÊ word weer bewindsman daar gaat om. Er is overigens nog wel obstakeltje gerezen. De is woedend over mijn kandidatuur, omdat ik t P'1C jaar geleden moest aftre g vanwege dat gedoe ron\' paspoorten. Belachelijk daar zo lang over door I 'ee zeuren. Ik vertrouw ero^r Ruud deze tegenstand nt el°l even 'wegmasseert'. Dinsdag 25 september: Onze fractie vergaderde vandaag over de vraag °^k de nieuwe staatssecretaif ke landbouw moet worden, ben maar weggebleven, geeft iedereen de gelegei vrijuit te spreken. Bovei kan ik op die manier oo. weten of er tegenstandeiOH en hoef ik alleen rekem houden met het fractiestandpunt, dat positief is uitgevallen. H grootste deel van de dag ik over het Binnenhof gewandeld. Ik ben door vier fotografen op de kit gezet! Ria Beckers van Groen heeft premier Lubbers n Tweede Kamer laten ko, om hem te vragen of herklJ waar is dat hij mij op landbouw wil neerzettei vraag ik jé, waar bemoe zich mee! Gelukkig heet Ruud me met hart en zit verdedigd. Het enige dal niet zo beviel was zijn uitspraak 'René van der Linden is niet melaats', .q daar nu maar geen uitgei discussie over ontstaat, vnei dan kan ik wel inpakkei nd zou dan inclusief het ns gouverneurschap van Lil 0ti al de tweede keer dit jar titi< '<j ulu 01 i ;Va rp - el dat een leuke job aan m neus voorbij fa at Fi( Woensdag 26 september: Ik wist niet wat ik moest Verscheidene fractiegem zeiden tegen me 'René, 1 toch terug, want als je zi weinig vertrouwen genii struikel je geheid nog et keer'. Ja, gemakkelijk Dit is de sprong waarop twee jaar heb zitten wai Uiteindelijk toch maar raad opgevolgd. Het wei erg. De PvdA moest mij buiten het kabinet hi Ik ben laaiend. En de ki F® maar schrijven dat ik zo veelbelovend ben. Ik dan nog een jongenskopi hebben, intussen ben ik 46. Dat is maar vijf jaar, dan Ruud en die heeft ht wat verder geschopt dan Hoelang blijf ik nog 'veelbelovend'? TRUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4