'Goede tijden, slechte tijden': er gebeurt veel en het gaat snel MARLOUS FLUITSMA SPEELT HOOFDROL IN NEDERLANDSE 'SOAP'-SERIE 'fcidócCBoitfatit- Een telefooncel, een luxe slaapkamer, een dokterspraktijk en een sober ingerichte huiskamer; maar liefst 23 permanente sets geven gestalte aan de nieuwe Nederlandse dramareeks 'Goede tijden, slechte tijden', het jongste wapen van RTL 4 in de strijd om de kijkcijfers. Vanaf 1 oktober moeten we eraan geloven: dagelijks, behalve in het weekeinde en in ieder geval honderd afleveringen lang, zullen de goede en slechte tijden van vogels van diverse pluimage over het scherm gaan. Het tijdstip lijkt niet slecht gekozen: Nederlands drama is in. Medisch Centrum West maakte dat ondubbelzinnig duidelijk en snoerde de criticasters (voorlopig) de mond. AALSMEER - „Marlous moet wat gedecideerder zijn", zegt regisseur Frank Schoutens vanuit de regieka mer in Studio Aalsmeer. Producen- te Olga Madsen, die zo te zien de laatste tijd heel wat slaap tekort is gekomen, is het daar niet mee eens. Van haar hoeft de scène, die al drie keer is gespeeld, niet meer over. Zoveel tijd is er ook niet. Tempo draaien luidt het parool. Er moeten in totaal 3600 scènes in el kaar gezet worden - gemiddeld achttien per aflevering - en dan zal je ergens een streep moeten trek ken. Een paar uur later zit het werk erop voor actrice Marlous Fluitsma. Na het af- schminken gaat het naar Joop van den Ende's kantine, waar koffie en broodjes gretig aftrek vinden. Marlous oogt ver moeid: soms zijn er werkdagen van vijf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds en dat hakt erin. In de eerste week moest ze zes uur achtereen draaien. Desondanks is ze bereid wel iets te vertellen over deze monsterproduktie en haar rol daar in. „Ik hoop dat de serie zoveel kracht heeft dat de mensen gaan meeleven met de personages. Het lezen van het script maakte mij in ieder geval steeds nieuws gieriger naar hoe het met bepaalde types zou aflopen. De reeks biedt zoveel ver schillende karakters en het knappe van de^ schrijvers is dat ze met dezelfde figu ren telkens weer andere dingen laten ge beuren", zegt ze. Australië In Australië hebben ze ervaring met dit soort langlopende soapseries. 'Neigh bours' en 'Sons and Daughters' zijn daar mooie voorbeelden van. Het is dan ook geen toeval dat 'Goede tijden, slechte tij den' een belangrijke Australische in breng kent. De tv-maatschappij Grundy participeert samen met Joop van den Ende Productions in het project, één van de drie regisseurs komt van Down Un der en het oorspronkelijke idee is af komstig van Reg Watson (de bedenker van 'Sons and daughters'). Vijftien jaar geleden is de serie onder de titel 'The restless years' vier jaar lang elke dag op het scherm geweest. De Ne derlandstalige versie is bijgewerkt en 'up to date' gemaakt. Bovendien zijn de si tuaties ook vertaald naar een Nederland se belevingswereld. Of om met produ- cente Olga Madsen te spreken: „Het is een reflectie van de Nederlandse samen leving". Amusement In 'Goede tijden, slechte tijden' draait het verhaal om jonge mensen, net van school, die de onrustige jaren van het volwassen worden tegemoet gaan. Ze worden geconfronteerd met 'dagelijkse' zaken, zoals bedrog, leugens, verdriet, chantage en liefde. Zo'n dertig verhaal lijnen gaan door elkaar lopen. In elk ge val bevat de productie veel intriges, machtswellust en overspel. Leuk voor de liefhebbers dus. Marlous: „Het is een genre waarmee je mensen wilt amuseren, een stukje entertainment, zonder dat de karakters erg worden uitgediept. Er ge beurt een hoop en het gaat snel. Ik vind het niet oppervlakkig. Dat zijn jouw woorden. Bovendien vind ik amusement geen vies woord. Het gaat erom dat de mensen ervan genieten en dat ze geen af levering willen missen". Marlous Fluitsma, echtgenote van Her man van Veen, is op vele terreinen thuis en heeft een aardige staat van dienst op- gebouvyd. Ze doorliep de Toneelschool in Maastricht, speelde enkele seizoenen bij de Haagse Comedie, trad op in diver se tv-series als 'Mensen zoals jij en ik', 'De Wandelaar', 'Lessen in liefde' en 'Prettig geregeld' en films als 'De Prooi' en 'Te gek om los te lopen'. Vorig seizoen trok Marlous samen met Mary Dresselhuys en Ton Lensink langs de Nederlandse theaters met het blijspel 'Cocktailuur'. Waarom koos ze voor 'Goede tijden, slechte tijden'? „Twee redenen. Ik had zin in een stuk continuïteit en die is met deze serie ge waarborgd. Bovendien wilde ik na een seizoen theater weer iets voor de televi sie doen. Ik hou van die afwisseling. Er zijn grote verschillen, maar het acteren Boven: Hoofdrolspeelster Marlous Fluitsma als Helen Helmink. Links: Wim Zomer als Daniel in een scène uit 'Goede tijden, slechte tijden'. Onder: Babette van Veen (links) als Linda Dek ker in de nieuwe RTL 4-soapserie. Rechts Diana Hoegie als Petra van Ede. FOTO'S: RTL 4 an sich blijft hetzelfde. Bij de tv of film kun je heel klein zijn, als je begrijpt wat ik bedoel. De camera registreert elke be weging, elke mimiek, je kunt de boel ook niet belazeren. Een ander verschil ligt opgesloten in de chronologie. Die is doorgaans wel aanwezig in een toneel stuk terwijl die afwezig is bij het opne men van een serie als deze. Je doet een paar scènes op een bepaalde plek, die soms helemaal niet na elkaar in het ver haal komen". Naast Marlous Fluitsma doen er nog meer bekende acteurs/actrices mee aan het stuk. In dit verband kunnen worden genoemd: Wilbert Gieske, Wim Zomer, Frits Lambrechts en Carola Gijsbers van Wijk. Opvallend is het aantal jong en onbekend talent dat zijn opwachting maakt. Sommigen hebben een toneel school alleen van buiten gezien. Nie mand heeft vermoedelijk ooit van Anto- nie Kamerling gehoord. Toch zet hij tij dens een scène met Marlous met verve een opstandige jongen neer en komt heel naturel over. Marlous: „Die jongeren zijn goed. De sa menwerking verloopt prima. Ik speel ook niet de diva, die ze even alles uit legt. Ik probeer ze te steunen, niet te be moederen. Acteren is onder andere rea geren. Zo moet ik heel vaak met een jonge vrouw spelen, die in de serie mijn buurmeisje is. Van te voren heb ik veel met haar gepraat om elkaar beter te le ren kennen. Dat was goed, daardoor krijg je een beter inzicht in eikaars han delen en reageren. Je vindt houvast aan elkaar". Procedure Op maandag worden de scripts met de cast en de regisseur doorgenomen, op dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag wordt alles op band gezet en in het weekeinde vindt de montage van de vijf afleveringen plaats. In de week daarop begint dezelfde procedure weer, maar dan met een andere regisseur. De acteurs weten niet hoe het uiteindelijk met hen af zal lopen. Ze krijgen de teksten van de afleveringen pas drie weken voor de opname, zodat ze, net als de realiteit, niet weten wat er met hen gebeurt. „De voorbereidingstijd is kort", meent Marlous, „maar het is te doen. Je hebt natuurlijk een bepaalde handigheid om teksten te onthouden. Gaandeweg groei en we in het stuk en dat is te merken. De mensen gaan zich vrijer voelen, waardoor ze beter spelen. In het begin moest ik nog aan m'n 'nieuwe huis' wen nen. Allemaal splinternieuwe decors. Je bent twintig jaar aan je eigen huis ge wend, en dan ineens moet je het met an dere potten, pannen, lepels, messen, ik noem maar wat op, doen. Zo kreeg het begin de gaspitten niet aan, m de tweede iveek was het allemaal trouwd". Kritiek Nederlands drama op tv ('Zeg 'ns 'Medisch Centrum West') doet het bij miljoenen kijkers, toch blijft een bepaalde hoek veel kritiek kom' de prestaties van acteurs en actrioj vaderlandse bodem. Het spel zoi echt overkomen, er is sprake van| acting, dingen kloppen soms gewoc niet (een Vlaming die Sil de Stranq speelt) en meer van dit soort ver\v De ogen van producente Olga M lichten op. „Die critici weten nid moeilijk het is een schets van je cultuur te maken. En voor deze. heb ik gezegd: 'jongens we spelen we praten'. Gewoon zoals het in hj gelijkse leven ook toegaat". Marlous: „En dat kan betekenen i ook natuurlijke versprekingen in komen, want dat hoort er ook bi kritiek altijd, hè. In plaats van waarderen dat je gestalte probeert ven aan de eigen cultuur, je eiger en smaak, is er altijd die tegenwii vind het fantastisch als er scenario} vers van eigen bodem aan de slag en met zo'n produkt als Medisch trum West uit de bus komen". Wat voor rol speelt ze eigenlijk? „B rares - een tof mens - die ook 1 maakt, zoals de keer dat ze een le helemaal verkeerd inschat en hem door tekort doet. Maar laat ik maa teveel over haar vertellen. Ze is in geval een vaste factor in de seri( laat ze weten. Gunstig Of de serie aanslaat is koffiedik 1 toch lijken de voortekenen daa gunstig te zijn. Al is het alleen j door het vaste uitzendtijdstip van j uur 's avonds op doordeweekse i den. De mensen, zo is RTL 4 p: Severens met 'The bold and bea gebleken, hebben hier hun dagelijk me op ingesteld en als er dan een ging optreedt zijn ze compleet ontr „We hebben 'The bold and the b ful' onlangs van half zes naar half middags verplaatst. Gevolg: honde tig mensen belden op met de waarom we de serie niet meer u den". Marlous Fluitsma heeft nog geen teruggezien van 'Goede tijden, s tijden', dus kan ze ook weinig ov uiteindelijke resultaat zeggen. daar maak ik me niet druk over. A schip strandt, strandt het. Dan zi wel weer verder. Ik werk met plez acteren zal ik waarschijnlijk altijl ven doen. Misschien wel tot aan h« de der dagen, net zoals Mary D huys. In welke discipline dan o( kan het gelukkig prima met m'n leven combineren. Soms is het hee en vermoeiend, maar die moehei ik zo weer vergeten als ik speel. Eéi is zeker: als ik niet speel, gaat het ter met me". HENK WAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30