AZC toch titelkandidaat Dames Grasshoppers mikken op top eredivisie finale- £aidóe<3ou/ia*it WATERPOLOCOMPETITIE DIT SEIZOEN IN TEKEN VAN NATIONAAL TEAM F ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA ,27 LEIDEN De waterpolocompe- titie in de hoofdklasse gaat dit weekeinde (eindelijk) van start. De wedstrijdenreeks kent dit sei zoen wegens tijdgebrek geen play-offs meer, terwijl de nationale bekerstrijd dit keer aan het eind van de waterpolojaar- gang wordt afgewerkt. AZC/Tar- vo denkt opnieuw kanshebber te zijn voor de titel en De Zijl/LGB hoopt op een plaats bij de eerste vijf. De eerste klasseploegen star ten nog later, pas op 13 oktober. LZ '86 heeft zich ten doel gesteld bij de eerste zes te eindigen. Dit seizoen staat alles in waterpololand in het teken van het nationale team. In oktober ligt de competitie stil, omdat Nederland zich dan moet kwalificeren voor de wereldkampioenschappen in ja- nuan. in Australië. De winterstop duurt tweeeneenhalve maand waardoor er tijd te kort is om nog play-offs te spelen. De beker wordt vervolgens in toernooivorm afgewerkt. Titelkandidaat AZC/Tarvo begint dit seizoen toch als een van de titelkandidaten. Na het ver trek van John Janssen naar kampioen Polar Bears leek Alphen een stuk zwak ker te zijn geworden. De goede prestaties in de Europa Cup, nu een halve finale tegen Savona, hebben echter de menin gen veranderd. De ploeg van de nieuw bakken trainer Ron de Vogel moet het dit jaar overigens wel van inzet hebben. Topper Remco Pielstroom en Eric Noor- dergraaf, die toch nog een jaar zal spe len, zijn de verlengstukken van de coach in het water. De Alphenaren trokken verder twee nieuwe spelers aan. De Hongaar Gabor Gyori, een 22-jarige stu dent medicijnen, die het verlies van Janssen moet opvangen en midvoor zal gaan spelen. De tweede verse kracht is Johan Bohm, afkomstig van DZV uit Delft, die is aangetrokken om het verlies van Ewoiid van Winsen (te druk met studie) op te vangen. Hij zal voorlopig echter op de reservebank plaatsnemen. Voor het overige doet AZC een beroep op de talentvolle jeugd. Vandaag wordt gestart tegen de oude club van Bohm, DZV. Snelheid De Zijl/LGB is laat begonnen met de voorbereiding maar heeft dat gecompen seerd door elke dag te trainen. Trainer Albert Spijker, die zijn tweede seizoen ingaat, liet zijn spelers fietsen, voetbal len, krachttrainen en natuurlijk veel zwemmen. Hij hoopt op een ander De Zijl dit jaar. „Door het vertrek van Paul Belt en Alex Verhoog hebben we een hoop ervaring verloren, dit zullen we compenseren door meer op snelheid te spelen. Ik verwacht een extra dimensie aan het spel door de tegenaanval te ge bruiken. Het conditionele aspect wordt steeds belangrijker, ik wil investeren in de toekomst met jonge jongens omdat volgend jaar de speeltijd naar vier maal negen minuten gaat", aldus Spijker. Een van de accenten dit jaar komt te liggen bij de beker. Hoewel die competitie maar drie weekeinden duurt en een hoop aan het toeval moet worden over gelaten, wil de trainer/coach hoge ogen gooien bij dit evenement. Vandaag staat de uitwedstrijd tegen Double/Duty VZC op het programma. De Veenendaalers worden gezien als een van de favorieten voor de titel. Spijker ziet het echter wel zitten op het grotp veld. Bovenste zes LZ '86 start dit jaar in de eerste klasse. Trainer Hans Parrel heeft een hele jonge ploeg die eerst op elkaar in gespeeld moet raken, voordat er geoogst kan wor den. Parrel is reëel en verwacht geen wonderen van zijn ploeg. „Er is een aan tal sterke ploegen in de eerste klasse en een grote middenmoot, als wij bij de eerste zes kunnen spelen ben ik zeer te FOTO: ANP vreden". De Leidenaars zagen Wilco van der Zeeuw naar DZV/Delft vertrek ken, zijn broer Michel had ook een korte flirt met DZV, maar keerde terug op zijn oude nest, waar hij overigens voorlopig niet zal spelen. In de voorbereiding ging LZ naar Lugano in Zwitserland waar een week hard aan de sfeer en de conditie werd gewerkt. Op 13 oktober begint de competitie in de eerste klasse. Vivax uit Oegstgeest, vorig jaar gepro moveerd, gaat het dit jaar proberen in de vernieuwde tweede klasse, die nu ook twaajf ploegen kent. Trainer/coach Frits Welling wijst op het kleine onderlinge verschil tussen de teams en hoopt met zijn ploeg ook op een klassering bij de bovenste zes. Vooral de duels met naas te buren WZK uit Wassenaar en Kat wijk zullen op het scherpst van de snede worden uitgevochten. Jacques de Groot stopte, daarvoor in de plaats kwamen twee linkshanders uit de jeugd: Andre Mulder en Mare de Mooij. „NIEUW" LUBA LEIDEN KENT EIGEN KRACHT NOG NIET LEIDEN - De basketbalcompetitie is nog maar een week oud, maar het belooft nu al een spraakma kend seizoen te worden. Luba Lei den. met de voornaamste spelers van Leiderdorp en BVO in de se lectie hoopt ojj een plaats bij de eerste vier van de promotiedivisie. De dames van Grasshoppers gok ken op een toppositie in de eredivi sie. De Katwijksen zullen het daar in onder andere moeten opnemen tegen debutant BV Lisse, dat slechts aan behoud durft te den ken. Luba Leiden zou dit seizoen makkelijk in de top mee hebben kunnen draaien, ware het niet dat de NBB besloot de competitie indeling drastisch te wijzigen. De promotiedivisie werd uitgebreid naar twaalf ploegen en het grote aantal nieuw komers maakt het voor Ben Ponsioen (ex(?) BVO), de nieuwe coach van Lei den vooralsnog onmogelijk een inschat ting van de kracht van Leiden te geven. „Ik ken heel weinig ploegen", veront schuldigt hij zich, „Ik weet alleen dat Gunco erg sterk is en dat Kimbria een heel behoorlijk team heeft (Kimbria ver loor afgelopen zaterdag van Zeemacht met 106-102 red.)". Vernieuwd Voorzichtigheid is een coach natuurlijk eigen en in het geval van Ponsioen ook geheel niet verwonderlijk. Zijn team is bijna geheel vernieuwd. Slechts Thijs Minderhout, Ben de Jong en Erik Paul van Weeren bleven. Aanvulling kwam er vanuit Leiderdorp (5x), Alphen aan de Rijn (BVO 2x) en Voorburg (lx). Van die spelers heeft alleen Loet de Ruiter la ten zien het niveau aan te kunnen, de overige spelers ontberen elke ervaring. Leiden is er wat dat betreft nauwelijks op vooruitgegaan en het is, ondanks de winst zaterdag op OSG (72-52), zeer de vraag of het gemis aan routine de ploeg niet zal gaan opbreken wanneer het er echt op aankomt. In de dameseredivisie heeft het Katwijk- se Grasshoppers ambitieuze plannen. Trainer/coach Han Wallaart gokt op een vierde plaats in de eindrangschikking. Een positie die recht geeft op deelname aan de nacompetitie om het kampioen schap van Nederland. Wallaart daar over: „Festo, Den Helder en Tonego zijn duidelijk de sterkste ploegen", en fijntjes voegt hij daar aan toe, „op papier al thans. De rest van de teams is sterk aan Lida van der Voort debuteert nut Lisse in de eredivisie. Handhaven zou voor de Lissese ploeg al heel mooi zijn. elkaar gewaagd, denk ik. Met uitzonde ring van Lisse dan, dat weliswaar een enthousiaste en homogene ploeg heeft maar normaal gesproken toch weinig kans zal hebben". De Katwijkse hoop komt dit jaar uit Joegoslavië. De dertig-jarige Zora Ma- lacko moet de kar gaan trekken en afge lopen zaterdag toonde zij al aan dat goed te kunnen. Met twaalf rebounds, 31 pun FOTO: HENK SNA TERSE ten en een enorme dosis routine legde zij aan iedereen haar wil op. Wallaart verwacht ook veel van de uit Eindhoven overgekomen center Allers. Zij moet de weggevallen fysieke bijdrage van Margreet Visser (Tonego) compen seren. Wallaart tot slot over zijn ver wachtingen: „Ik heb nog problemen met de guardplaats, maar als we voor de winterstop de schade beperkt kunnen houden, dan denk ik dat we met de te rugkeer van Anja Aandewiel in decem ber optimaal kunnen gaan draaien". Debuut Coach Peter Lapidair van Lisse bevestigt min of meer de woorden van Wallaart over zijn ploeg. Lapidair die met de BV Lisse in de eredivisie debuteert hoopt nu alleen nog maar op de achtste plek in de eindrangschikking, voldoende voor handhaving. Zijn team van vorig sei zoen is bijna volledig intact gebleven. Marja van Dijk (Grasshoppers) en San- drine Lorentz (Frankrijk) vulden de se lectie verder aan. Lapidair over zijn team: „We hebben een homogene ploeg, bereid om hard te werken. Ik denk dat de overschatting bij de tegenstander ons nog goed van pas kan komen". Lisse start de competitie met wedstrij den tegen Den Helder, Festo en Tonego. Geen gelukkige indeling want zo meent ook Lapidair: „De kans wordt nu wel erg groot dat wij na dne wedstrijden nog op nul punten staan. Ik hoop dat we ons daardoor niet uit het veld zullen laten slaan en daarna de punten gaan pak ken". De BV Leiderdorp verloor afgelopen za terdag kansloos de eerste competitiewed strijd. Althans dat deed de uitslag ver moeden. Voorzitter Cees van Egmond van Leiderdorp was erbij, keek ernaar en was een heel andere mening toegedaan: „Tot drie minuten voor het einde kon het nog alle kanten op, maar het condi tiegebrek brak ons op". Reden voor die fysieke tekortkomingen was het feit dat pas twee weken voor de competitiestart een trainer werd gevonden. Antonio Campbell is de nieuwe man die Leider dorp door de eerste divisie moet gaan loodsen. Campbell coachte vorig seizoen Locomotief Rijswijk en was daar weinig succesvol. Bij Leiderdorp zal het succes hem ook niet komen aanwaaien. Zeven spelers vertrokken en versterking werd er niet gevonden, want de komst van Rob Beekhuis (triathlon) en Patrick Vo gelaar mag je niet als zodanig kwalifice ren. Van Egmond die overigens zal aftreden als voorzitter, zegt absoluut geen wrange smaak te hebben overgehouden aan het vertrek van zoveel spelers (voornamelijk naar Luba Leiden). Net zomin heeft hij spijt dat Leiderdorp zich uiteindelijk niet in het samenwerkingsverband met Leiden en BVO heeft gestort: „Dat is op de lange termijn toch een doodgeboren kindje. Zolang de verenigingen niets aan hun jeugdopleiding doen. krijg je het re gionale basketbal hier niet van de grond". Van Egmond klinkt laconiek, onverschillig zelfs, alsof hij een bittere teleurstelling verbergt Hijzelf ontkent dat ten stelligste: „Wij blijven heel dui delijk aan de jeugdkant werken en ik denk dat we in Antonio Campbell een heel goede verenigingsman hebben ge vonden, die daar een belangrijke bijdra ge aan kan leveren. De voornaamste zorg voor dit seizoen is daarmee opge lost. En als er iemand weg wil dan gaat hij maar, iedereen is wat dat betreft vrij".. Onzeker In Alphen aan de Rijn denkt men heel anders over wat de BV Rijnland had moeten heten, tenminste dat mogen we concluderen uit de nauwe samenwerking tussen Leiden en BVO. Spelers werden uitgewisseld en er wordt gezamenlijk ge traind onder leiding van Ben Ponsioen, eens BVO-man pur sang. Het eerste suc ces diende zich zaterdag al aan. BVO won verrassend van titelkandidaat Lisse. Toch mogen we niet al teveel verwach ten van BVO. De ploeg verzwakte nog verder ten opzichte van vorig seizoen en het feit dat de onderste dne ploegen voor degradatie in aanmerking komen (twee ploegen degraderen rechtstreeks, en één mag er nog om spelen), maakt het lijfsbehoud van de Alphenaren ui terst onzeker. Coach Johan Koster van Lisse lacht minzaam als hij zich de wedstrijd tegen BVO in herinnering neemt „Pure on derschatting en een grove scheidsrechter lijke blunder, hebben ons met twee be nen op de grond gezet", verdedigt hij zich. „We liggen zeker niet om en gezien de competitieindeling verwacht ik mini maal een plaats bij de eerste drie". Lisse kreeg versterking van met name René Peetoom en Andrê Kemps. Twee spelers die het vertrek van Ferry Huurman (ge stopt) meer dan moeten compenseren. Het overige deel van de selectie bleef in tact. Kosters inschatting mag daarom ook alleszins als reëel worden be schouwd. In de damespromotiedivisie zag MSV Noordwijk de eerste wedstrijd in en te gen Eindhoven uitgesteld. MSV dat zich vorig jaar op moeizame maar knappe wijze wist te handhaven zal zich ook dit seizoen voornamelijk in de strijd om het behoud wikkelen. Coach Frans Nelisse moet het bij gebrek aan beter nu doen met speelsters uit het tweede team. Een weinig hoopvolle uitgangspositie. Klasse Goed, we weten het. 't Betreft hier een re gionale rubriek. Maar dat neemt niet weg dat we zondag toch wéér mochten genieten van Romario. Na de vrijwillige vrije val van een week eerder, voerde onze Braziliaanse vriend bij Heerenveen nu het wereldbekende toneelstuk „Ik ben absoluut geen verwend, tot de bodem ver pest Joch en blijf met je fikken van me af' helemaal zelf uit. Klasse. Verschil DIOK - RRC 44-10. Niet imponeren en toch met 34 punten verschil winnen. Inderdaad, dat moet wel Nederlands rug by op het hoogste niveau zijn. Sfeer Scheidsrechter Pieterman uit Den Haag zal er vorige week zaterdag in Rijnsburg echt mee. De wel zeer snel in de top van het amateurvoetbal terecht gekomen, jeugdige arbiter had, een paar minuten voor tijd, Harrie Winkeler naar de kleed kamer gestuurd. De aanvoerder van Go Ahead Kampen had de doorbrekende Er- win Hermes van Rijnsburgse Boys ge vloerd en zijn tegenstander daarmee van een serieuze scoringskans beroofd. De „nieuwe" regels willen dat de dader in 'zo'n geval van het veld wordt verbannen en dat deed Pieterman dan ook. Hutspo(r)t nog. Je ziet die overtredingen dit seizoen al veel minder en als de scheidsrechters nu nog een maandje oj wat consequent doorgaan, is het hele- iken. Pie- na afloop van het treffen nog aj oj hij het nu inderdaad goed had gedaan. De wed strijd ivos een genot geweest om te flui ten. beide ploegen hadden de sportiviteit hoog in het vaandel staan en ook de sa menwerking met de grensrechters was een perfecte geweest. „En dan is hel zo vervelend om iemand vlak voor tijd nog weg te sturen liet Pieterman naderhand weten een gevoelsmens te zijn. Sfeer (2) Niet alleen Pieterman zat zaterdag Rl ge: ijnsburg met een ontevreden gevoel op- zadelaMenigeen op Middel mors ken- merkwaardig genoeg wat problemen met de gang van zaken. Die beslissing, zo'werd door velen gesteld, „paste niet in de sfeer van de wedstrijd". Een opmerking die helaas veel te vaak wordt gemaakt op en rond de voetbalvel den. Wij van Hutspofrjt worden daar een beetje moe, ja zelfs misselijk van. Zeker als duidelijk wordt dat een scheidsrechter die de enig Juiste beslissing heeft geno men, door dat soort kreten nog aan het twijfelen slaat ook. Want: het is toch niet de scheidsrechter, maar die speler die de sfeer van de wed strijd niet aanvoelt? Als een partij prettig en sportief verloopt, is hij het toch die met een ongepaste actie de sfeer van de wedstrijd verziekt? En moeten sfeerver- ziekende elementen niet gewoon afgeser veerd worden, opdat de wedstrijd dan juist weer gezellig voortgang kan vinden? Neen, wij nopen dat Pieterman en al die anderen op deze weg doorgaan. En spre ken daarbij de hoop uit dat ook zijn col lega's de mazzel van de goede fluitist hebben die Pieterman zaterdag kende. Uit de na die overtreding toegekende vrije trap, scoorde Ron Carli immers de derde, bevrijdende treffer voor Rijnsburg se Boys. Waarmee het kwaad daar op Middelmors keurig tweemaal werd be straft... Eerbetoon ARC mag zich voor het eerst in haar 63- jarig bestaan koploper noemen van de eerste klasse zaterdag. De Alphense Ra cing profiteerde afgelopen zaterdag van een hele misstap van IJsselmeervogels en een halve van Noordwijk. Dat de met 4-0 van FC Lisse winnende mannen van trainer Bert Jansen zelf geen grootse in druk maakten, doet er in dit verband ab soluut niet toe. Een mijlpaal werd bereikt en daarbij past dit fotografisch eerbetoon. Periode Heeft Katwijk zaterdag nu werkelijk een periode afgesloten door met 1-0 van grote broer Quick Boys te winnen, of niet? Zonder de oranje-clan in het Katwijkse tekort te willen doen: Wij van Hutspo(r)t menen van niet. Er is immers meer voor nodig dan negentig minuten voetbal voordat je als tweede club de nummer één echt voorbij bent. Sterker nog, het zou ons niet verbazen als er in de prak tijk voor zo'n inhaalmanoeuvre mini maal een jaar of vijf staat. En dan heb ben we het nog niet eens over rijke tradi ties, die op zich al heel vaak plaatsbepa lend zijn. Hetgeen overigens allemaal absoluut niet wegneemt dat Katwijk zich op dit mo ment met vijf punten uit vier duels de ge lijke van Quick Boys mag noemen. En dat mag best heel opmerkelijk en een succes voor het „nieuwe" Katwijk worden genoemd. FOTO: HENK SNATERSE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27