Midden-Europa hoopt op goede buurman VS: blind vertrouwen in Duitse supermacht nalë Na bijna een halve eeuw komt er een einde aan de door de overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog opgelegde deling van het Duitse volk. Zoveel jaren van oorlogsgeweld als er aan die deling vooraf gingen; zo relatief vreedzaam was de wijze waarop de Oostduitsers vorig jaar de Muur omver liepen. Maar de Duitse hereniging is geen zaak van de Duitsers alléén. Zo is er de herinnering aan twee wereldoorlogen, de centrale rol in Europa en de economische macht van het nieuwe Duitsland. Alle reden dus voor de overwinnaars en andere (buur)landen om de ontwikkelingen in Duitsland op de voet te volgen. Op deze en de volgende pagina's beschrijven onze correspondenten de reacties op de komende hereniging in Oost en West: tussen hoop en vrees. R ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 26 „Nu ze hun schamele Oostmarken tegen een handjevol Westmarken hebben inge ruild, komen ze hier de boel leegkopen. Het beetje dat wij hier hebben halen ze weg met het air van neo-kapitalisten". In de Poolse grensstreken worden de Trabantjes volgeladen met aardappelen, met andere levensmiddelen en duurza me produkten. Voor een habbekrats tan ken de Oostduitsers hun autootjes vol Poolse benzine alvorens ze weer naar huis rijden. Hoe verder Hoe verder je in Centraal-Europa naar het oosten reist, hoe minder de hereni ging van de Duitslanden een serieus ge spreksonderwerp wordt. Slowakije en Hongarije hebben in het verleden, zij het vaak noodgedwongen, goed kunnen vin den met de 'Duitssprekenden', zowel binnen de Oostenrijks-Hongaarse dub belmonarchie als onder de nazi's. Met de Duitsers is het goed zaken doen. Ze willen graag de baas zijn, maar dan zijn ze op hun manier ook guller dan de schraperige Fransen of de goedwillende Britten, die hun morele steun meebren gen maar de geldbuidel thuislaten. De houding in Midden-Europa tegen over de Duitse hereniging is er een van gelatenheid. Roepen dat je er een hard hoofd in hebt, heeft geen enkele zin. Po len, Tsjechen, Slowaken, Hongaren, ze hebben te vaak ervaren dat er dingen te gen hun zin gebeuren. Nu ze zelf evenwel hun onafhankelijk heid en vrijheid herwonnen hebben is het gemakkelijker om de Duitse hereni ging te accepteren. Je zou bovendien mogen verwachten dat de buurman iets van zijn eigen geschiedenis heeft geleerd. Als dat in het 'nieuwe Europa' blijkt, dan zijn de Middeneuropeanen pas echt gerustgesteld. Van president tot kleine man- FRANS WIJNANDS PRAAG - Duitsland ligt in het Westen. Duitsland is Atlantisch. Het is democratisch, anti-militair en het stuurt geld. Duitse banken en bedrijven overhandigen in Po len en elders vette cheques voor kinderziekenhuizen, culturele in stellingen en andere goede doelen. Waarom zou je iets tegen dat land hebben? Jonge Polen en Tsjechen hebben geen er varingen met het Duitsland dat geen geld stuurde, maar het geld en de grond van anderen inpikte; een Duitsland dat alles behalve democratisch en bovendien levensgevaarlijk militaristisch was. Oh ja, de verhalen van hun vaders, en ooms. De verhalen van de ouderen, maar die maken weinig indruk meer. Is het onder 45 jaar communisme dan zo veel beter geweest, is hun verwijtende wedervraag. Het waren toch de troepen van het Warschau Pact die de democra tische hervormingen in Budapest en Praag platwalsten? En werden protestde monstraties in Oost-Duitsland en Polen niet met grof geweld uit elkaar geslagen? Bracht het gezegende socialisme dan zo veel brood op de plank, om over be hoorlijk beleg, laat staan een ijskast waar je dat in zou kunnen bewaren, maar niet te spreken? Waar de ouderen hun trauma's en histo rische feitenkennis trachten te begraven onder hoopvolle leuzen over een geza menlijk dak boven het nieuwe huis Eu ropa, richten de Middeneuropese jonge ren de blik onbevangen naar het westen. Zij halen de schouders op als het hereni gde Duitsland ter spraken komt. Het is duidelijk niet hun voornaamste pro bleem. Een jaar geleden, toen de Muur viel, is er wat zorgelijk gepraat over de toekomst. Maar intussen hebben Polen en Tsjechen de handen vol aan hun ei gen (economische) problemen. Om die op te lossen zou je die rijke Duitse buur wel eens nodig kunnen hebben. Verre vrienden hebben de Middeneuropese landen altijd genoeg gehad. Het wordt tijd dat het nu ook eindelijk de spreek woordelijk belangrijkere goede buurman krijgt. Oder-neisse Wie dezer dagen in Polen het woordje Duitsland laat vallen, kan er vergif op innemen dat meteen de Oder-Neisse- grens ter sprake komt. En de positie van de Duitssprekende minderheden, in Sile- ziê en in het Sudetengebied. De Duitse leiders, bondskanselier Kohl voorop, hebben aanvankelijk nogal te rughoudend gedaan over de erkenning van die beruchte westgrens van Polen. De Bondsrepubliek h&d niet eens een grens met Polen, dus leek een standpunt daarover wat voorbarig. Dat kwam alle maal wel na de officiële hereniging. Dat vonden de Polen niet. Die wilden graag meteen en goed geregistreerd zien dat die westgrens onaantastbaar zou blij ven. Het kwam de Polen op bijtende, laatdunkende commentaren in de West- duitse pers te staan. Het leek alsof die Polen het zaakje niet vertrouwden. Mooi begin van een goede verstandhouding, schamperden ook de kwaliteitskranten, daarbij even vergetend dat de Polen niet zoveel historische redenen hebben om de „Teutoonse" buren blindelings te ver trouwen Zaak gesust De zaak is intussen gesust. Kohl en an dere kopstukken hebben de Polen onom wonden gerustgesteld: aan de Oder-Neis- se-grens wordt niet getornd. De Duitse minderheden in de grensgebieden moeten geen kladderedatsj maken. In een stabiel, democratisch Polen zullen kerk èn staat voor hun belangen en ge lijkberechtiging zorg dragen. Het is verstandige taal op hoog niveau. Maar aan de tapkasten wordt een andere taal gesproken. „Polen zijn te lui om te werken, ze drinken te veel. Het zijn on betrouwbare sjacheraars", hoor je aan deze kant van de grens beweren. „Duit sers zijn altijd uit op meer macht. Ze zijn verwaand, en agressief', hoor je aan de andere kant zeggen. Opiniepeilingen zijn soms en deels geba seerd op dit soort gemeenplaatsen, maar recente steekproeven hebben onmisken baar aangetoond dat de meerderheid van de Polen - laten we zeggen - groot ont zag heeft voor een herenigd Duitsland. Een meerderheid heeft angst en ziet een herenigd Duitsland zelfs als een bedrei ging- In zakenkringen in Warschau wordt openlijk gezegd dat de Duitsers de markt willen veroveren in plaats van de vier kante kilometers grond die ze na de oor log hebben moeten afstaan. Het erken nen van de Oder-Neisse-grens wordt ju ridisch-volkenrechtelijk minder belang- Vooral oudere Polen bezien de ontwikkelingen in de Bondsrepubliek met gemengde gevoelens. De herinneringen aan '39, toen de Duitse legers de Poolse grenspalen verwijderden en het land binnentrokken, zijn soms nog zeer sterk. FOTO: SP rijk geacht dan het officieel afstaan van die gebieden aan Polen. Geen luis Tsjechen en Polen in de grensgebieden met Oost-Duitsland hebben de laatste tijd een nog grotere hekel aan de Oost duitsers gekregen dan ze toch al hadden. Ze hebben altijd al een beetje neergeke ken op de Oostduitse buren, die van de hand in de tand leefden. Men verdroeg elkaar, omdat zulks in een fatsoenlijke socialistische familie verwacht werd. Maar goede buren of vrienden? Ho maar! „Ze hadden geen luis om dood te druk ken. Driekwart va'n hun bedrijven gaat op de fles, maar ze worden mooi door de Bondsrepubliek door die crisis heen geholpen. En kijk nou eens hoe ze zich gedragen!", hoor je zowel in Polen als Tsjechië zeggen. £eid6C0otvuuit' WASHINGTON - Sommigen in Washington zien de hereniging van Duitsland als de diepere oorzaak van Amerika's militaire machtsont plooiing tegen Irak. Toen de Muur in Berlijn viel, ten teken dat de we reld niet langer verdeeld was in een oost- en een westblok, raakte Aipe- rika de grootste van zijn na-oorlog- se zekerheden kwijt. De Verenigde Staten waren nog wel een supermogendheid, maar die status was door het wegvallen van de ideologische Sovjet-Russische tegenstrever plotseling van geen belang meer en dus een pot sierlijke geworden. Terwijl de Duitsers het afgelopen jaar hun sprint naar de hereniging voltrok ken en de contouren van een nieuw groot Europa zichtbaar werden, viel Amerika ten prooi aan een identiteitscri sis. In een wereld zonder grote militaire conflicten zou alleen economische pres tatie de rangorde der naties bepalen. En Amerika zag zich commercieel en tech nologisch ingehaald door Japan, en door Europa met zijn verse Duitse dynamiek. Toen overweldigde Saddam Husayn het kleine Kuwayt en reikte de dictator uit Baghdad de Verenigde Staten het uit zicht aan op nieuw postuur in de wereld. Plotseling was er een uitlaatklep voor Amerika's overtollige militaire energie en plotseling daagde vanuit het Midden- Oosten die tevoren onduidelijke nieuwe wereldorde, die de oude zou moeten ver vangen: een bondgenootschap van de mocratische landen, die, met Amerika als aanvoerder, overal ter wereld lokale agressors zou kunnen terugdringen. Zulks ten dienste van het internationale recht en, als het zo uitkomt, van wester se economische belangen. Imago Waar de Duitsers met de afbraak van hun muur aanvankelijk Amerika als grootmacht irrelevant hadden gemaakt, hebben de VS binnen een jaar een nieuw internationaal bestaansrecht gevonden in de ontdekking: wij zijn nu de enig overgebleven supermacht. Niet dat Amerika dat happy end nodig had om vrede te hebben met de totstandkoming van een groot-Duitsland, als zwaarte punt in een groot Europa. Opvallend was de voorbije maanden vooral de emotionele afzijdigheid waarmee de Amerikanen, alsof het einde van de Koude Oorlog hen in een shocktoestand had gebracht, de gebeurtenissen in Duitsland volgden. Al was de tweedeling van .Duitsland nooit de bedoeling geweest van de wes terse Geallieerdén; dat het IJzeren Gor dijn dwars door dat land liep was ook voor veel Amerikanen een van de min der betreurde gevolgen van het Oost- Westconflict. Maar toch, toen vorig jaar november de Duitsers eigenhandig hun scheidsmuur gingen slopen, bleef onder de Ameri kaanse bevolking elk teken van onge rustheid uit. Blijkbaar hadden de diepe Amerikaanse afschuw voor het commu nisme en het grote ontzag voor het eco nomische en democratische gehalte van West-Duitsland alle mogelijke bedenkin gen weggedrukt. Ook de goede ervarin gen die intussen miljoenen Amerikanen na de oorlog als militair in West-Duits- land hebben gehad, draagt bij aan het positieve imago van de Duitsers in de VS. De Amerikaanse regering van haar kant heeft niet anders kunnen doen dan ach ter de nieuwe Duitse feiten aanhollen. Bescheidenheid De hoofdlijn was dan wel dat Amerika's dierbaarste idealen in vervulling gingen - de bekering van de communistische wereld tot het kapitalisme; de terugtrek king van Moskou's kille hand over Oost- Europa - het was pijnlijk voor Washin- gon te ervaren dat het bij de feitelijke voltrekking van de veranderingen volko men buiten spel stond. Het waren Sovjet-president Gorbatsjov en bondskanselier Kohl die de nieuwe wereld gestalte gaven en die de gestalte van Amerika's president Bush inhun schaduw plaatsten. Zelfs de beslissing dat het herenigd Duitsland lid zou zijn van de NAVO werd tenslotte in juli jongstleden genomen door Gorbatsjov en Kohl tesamen, zonder dat de hoogste NAVO-bevelhebber, George Bush, van de partij was. Dat die hele NAVO intus sen zelfs zijn wezenlijke bestaanrecht had verloren, beklemtoonde nog extra de bescheidenheid van de rol die voor Amerika was weggelegd. De afwezigheid van enige Amerikaanse argwaan jegens een groot Duitsland is mede te verklaren uit de hoop die de Verenigde Staten al jarenlang gevestigd hadden op de Duitsers als hun belang rijkste en meest betrouwbare partners in Europa. Nu het relatieve economische overwicht van Amerika op andere re gio's in de wereld slinkt, is er Washing ton veel aan gelegen om vooral met Duitsland voortreffelijke relaties te on derhouden. Duitsland wordt in Was hington immers tevens gezien als de macht die het tempo en het karakter van de Europese eenwording zal bepalen. Wijsheid Zo mogelijk nog kenmerkender voor het Amerikaanse vertrouwen in Duitsland zijn de eisen die Washington in de hui dige Golfcrisis aan de Duitsers stelt. Dat zijn niet alleen korte-termijn-verlangens - financiële en militaire bijdragen van Bonn aan de militaire omsingeling van Irak - maar is tevens een structurele uitnodiging aan Duitsland om zich ook als grootmacht te gaan gedragen. „Meer zijn, betekent meer doen" is nu het devies van Washington, dat behalve tot Duitsland ook tot Japan is gericht. Dat beide agressors uit de Tweede We reldoorlog, nadien zo genereus door hun overwinnaars zijn behandeld, is moge lijk de meest wijze politieke beslissing van deze eeuw geweest. Maar voor Ame rika moet er nu een einde komen aan de goedertierendheid en dus aan de grond wettelijke hindernissen in met name Duitsland om grotere verantwoordelijk heid voor de strategische wereldorde op zich te nemen. Sommigen zullen vrezen dat daarmee ook een einde komt aan de wijsheid die de wereld sedert 1945 jegens Duitsland aan de dag heeft gelegd. Bezondigt de VS zich aan historische roekeloosheid, inge geven door momentele economische problemen, waardoor het de mobilisatie tegen Saddam Husayn niet zelf kan beta len? De Amerikanen denken van niet en twijfelen geen moment aan de betrouw baarheid van het nieuwe Duitsland. De hoop moet daarom zijn dat de toekomst voor Amerika minder verrassingen in petto heeft dan het recente verleden die te bieden had. MARC DE KONINCK Het einde van de Tweede Wereldoorlog en de deling van Duitsland was een zaak van de Geallieerden: Churchill (l), Stalin (r) en Roosevelt (foto links). Bij de hereniging van de Duitslanden stonden de Britten, maar opvallend genoeg ook de Amerikanen, langs de zijlijn. Het was vooral een zaak van Duitsers en Russen onderling: bondskanselier Kohl, de Russische president Gorbatsjov en zijn Westduitse collega Von Weizsdcker (vlnr). FOTO'S: SP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26