Eenheid na de hereniging? inaie Gesloten museum staat vol met vluchtpogingen CcidócSouAont OOST- EN WESTDUITSERS ZIJN UIT ELKAAR GEGROEID BERLIJN - Het Museum für Deutsche Geschichte in het monu mentale gebouw aan Unter den Linden in Oost-Berlijn is officieel gesloten. Dat wil zeggen: de perma nente expositie is weggehaald. Het museum valt nu onder het beheer van de Westberlijnse historische musea. De visie die hier op de Duitse geschiede nis werd gegeven kon niet eens een po ging tot objectiviteit worden genoemd. De westerse bezoeker die tot voor een jaar zag hoe de met Russische hulp bloe dig neergeslagen volksopstand van 1953 werd belicht, en hoe de bouw van de Berlijnse Muur werd gerechtvaardigd, viel van de ene verbazing in de andere. Hier hadden de leiders, hun volk waar lijk zo lief, dat ze het opsloten achter zwaarbewaakt prikkeldraad, mijnenvel den, zelfschietende installaties en beton nen muren, om te voorkomen dat boze kapitalisten en fascisten geestelijk onheil konden aanrichten. Door de jaren heen echter waren er „on verbeterlijke elementen" in de DDR die kennelijk dusdanig met het gif uit het Westen waren besmet, dat ze koste wat kost weg wilden. Waar in Berlijn die vluchtpogingen waren gelukt, getuigt het Museum am Checkpoint Charlie daar van. Schitterende staaltjs van ideeënrijk dom, technisch vernuft, improvisatie vermogen en vele uren noeste huisvlijt werden omgezet in vliegende, rijdende en varende vervoermiddelen of resul teerden in - doorgaans na korte tijd ver raden - tunnels onder de Berlijnse Muur door. Checkpoint Charlie is weg, maar het museum beleeft gouden tijden. Na het wegvallen van de grenzen is vanuit de DDR veel kostbaar materiaal naar dit museum gebracht. Werd in West-Berlijn elke vluchtpoging vanuit het Oosten luidruchtig en goed zichtbaar bekendge maakt, in Oost-Berlijn werd er tot de omwenteling in de herfst van vorig jaar halsstarrig over gezwegen. Nu echter, in het officieel gesloten Museum für Deut sche Geschichte, wordt opening van za ken gegeven over de vluchtpogingen die niet zijn gelukt, meestal omdat de Stasi, de gevreesde staatsveiligheidsdienst, er lucht van had gekregen. Zo werkte Gerhard Wagner 570 dagen in zijn keuken in Dresden aan een super- lichtgewicht-vliegtuigje, om ermee naar de Bondsrepubliek te vliegen. Helaas voor hem kwam het niet tot de start. Toen het bijna zo ver was stond de Stasi in de keuken, op het spoor gebracht door een verrader uit de directe omge ving van Wagner. Wagner kreeg zes jaar gevangenisstraf, zijn vrouw drie en een half jaar. Wegens medeplichtigheid gin gen de beide zoons voor één en ander half jaar de cel in. Het motorzweefvlieg tuig van Wagner vormt nu het middel punt van de expositie. Een fervente knutselaar uit de omgeving van Potsdam bouwde een Trabant-mo- tor in een vliegconstructie van buizen en zeildoek. Toen hij merkte dat zijn plan verraden was vervroegde hij zijn vlucht naar West-Berlijn. Het slechte weer nam hij voor lief. Het werd zijn ongeluk, want een sneeuwstorm dwong hem tot een noodlanding langs de transit-Auto- bahn vlak bij de grens West-Berlijn. Een waar constructiekunststuk was h vaartuig dat een zekere Ulrich Kujat a de Oostzeekust had gebouwd: een ondf zeeér. De romp had hij zwart-rood-g< geverfd. Misschien wel tot geluk van bouwer greep ook hier de Stasi voort dig in. Onderzoek had nadien uitgew zen dat de duikboot weliswaar ond water zou zijn gegaan, maar nooit me boven had kunnen komen. Nu kwa Kujat èraf met het leven, zij het dat vi jaar daarvan in de gevangenis werdi doorgebracht. Duikboot Dat de fantasie van gedreven mens/ werkelijk geen grenzen kent tonen n vele andere vluchtconstructies, die r als de duikboot uit de Stasi-depots zi opgedoken. Zo had een Oostberlijn een toestel gemaakt waaraan hij hangel aan een hoogspanningsleiding na West-Berlijn had willen glijden. Of b functioneerde is onbekend. Verra maakte aan deze poging een voortijl eind. BERLIJN - Het droombeeld van 3 oktober: een gelukkig verenigd Duitsland, met 79 miljoen blije in woners in zestien deelstaten. Duits- lands grootste vuurwerkfabriek, in Wuppertal, draait overuren om de hemel straks om te kunnen toveren tot een grote zwart-rood-gouden Duitse vlag. Duitslands vlaggenfa- brieken kunnen de vraag naar na tionale dundoeken niet meer aan en krijgen assistentie van het bui tenland. Toeterende auto's zullen het verkeer in alle steden volledig lam leggen. De sekt zal nog rijkelijker vloeien en sproeien dan in die gedenkwaardige nacht van 9 op 10 november vorig jaar, toen Duit sers uit Oost en West, 28 jaar lang met beton, prikkeldraad en geweld van el kaar gescheiden, elkaar in de armen vie len. Op overmatig drankgebruik volgt uiter aard een roes: de droom van de Duitse eenheid is waar geworden, even afgezien van het feit dat een kwart van het Duit se Rijk van 1937 als voorgoed verloren moet worden beschouwd. En dan, na de roes? Dan komt het ontwaken. Met hoofdpijn, zo mag worden verwacht. Want sekt in te grote hoeveelheden is ge meen spul en de werkelijkheid is hard. Zo ziet de werkelijkheid in de nieuwe 'aanwinst' voor de Bondsrepubliek er uit: een onvoorstelbaar snel stijgend aantal werklozen, duizenden grote en kleine bedrijven die met sluiting of in grijpende sanering worden bedreigd, wurgende onzekerheid bij miljoenen die nu nog hun baan hebben, voorlopig geen verbetering van de levensstandaard maar wel steeds hogere prijzen voor con sumptiegoederen, nog steeds schaarste in en rijen wachtenden voor de winkels, een dramatische situatie in de landbouw, hele stadswijken en dorpen die slooprijp zijn, een wegennet en spoorwegennet om te huilen en miljoenen burgers die elkaar niet vertrouwen omdat bijna iedereen een spion van de staatsveiligheidsdienst kan zijn geweest. Paradepaard Het economische paradepaard van de socialistische wereld heette de DDR, veertig jaar lang. Dat zegt niets over de kwaliteiten van de DDR, maar alles over die van de socialistische wereld. In middels is ook de moeizaam overeind gehouden faade voor het gigantische spinsel van leugens weggevallen. De wer kelijkheid na 45 naoorlogse jaren grijnst wreed. Zelfs het volkslied van de mis lukte communistische Duitse staat is een farce gebleken. Het land mag dan zijn opgestaan uit de ruïnes van de Tweede Wereldoorlog, het is inmiddels opnieuw tot een grote ruïne vervallen. Kennen West- en Oostduitsers elkaar ei genlijk nog wel? Wie nader kijkt komt tot de conclusie dat de beide delen van de hele natie aanzienlijk van elkaar zijn vervreemd, al spreken ze nog steeds in grote trekken dezelfde taal. In de naoor logse jaren heeft de DDR veel minder een eigen gezicht ontwikkeld dan het SED-regime steeds heeft verkondigd. Daarentegen heeft de Bondsrepubliek veel meer een eigen gezicht ontwikkeld dan de regering en de Bondsdag hebben willen toegeven. Nu de confrontatie er is, leidt dat niet zelden tot een superiori teitsgevoel bij burgers in de huidige Bondsrepubliek. De Bondsrepubliek is één van de rijkste landen in de wereld, waar de DDR maar uiterst armetierig bij afsteekt. Dank zij de Marshall-hulp en de economische in zichten van de westelijke geallieerde be zetters had de Bondsrepubliek al een voorsprong op de DDR bij de naoorlog se opbouw van het land. Maar niet te ontkennen valt dat de combinatie van de spreekwoordelijke Duitse werklust met de vrije markteconomie - geen Duitse vinding, zoals politici uit het re geringskamp dat met postume bewonde ring voor Ludwig Erhard graag luid ver kondigen - aanzienlijk meer vruchten heeft afgeworpen dan de combinatie van (zeker aanvankelijk) dezelfde arbeidslust met de socialistische plan-economie. Een gift is nog lang geen offer, zo ont dekken veel inwoners van de Bondsre publiek, nu de Duitse vereniging onom keerbaar is geworden en de beloofde ge lijktrekking van het welvaartsniveau werkelijkheid moet worden. Tot vorig jaar was het allemaal heel goedkoop, met pakketten luxe-levensmiddelen zo tegen Kerstmis. Eén keer per jaar wer den de familieleden of vrienden bezocht die zo ongelukkig waren aan de andere kant van de grens te moeten leven. Emoties, superioriteitsgevoelens en een slecht nationaal geweten konden worden afgekocht met een paar bankbiljetten waarmee de ontvangers 'iets moois' kon den kopen in de Intershops waar alleen met westers geld kon worden betaald. Met zulke giften komen de burgers van de Bondsrepubliek er nu niet meer af. Om de kar van de DDR uit het moeras te trekken zijn nu honderden miljarden marken nodig. Inderdaad, als in een ont wikkelingsland moet daar een economie worden opgebouwd die pas na jaren in staat zal zijn een positieve bijdrage te le veren aan het bruto nationale inkomen. In een overmoedige bui, kennelijk met het oog op de inmiddels op 2 december ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 2{ Ondanks de enorme economische proble men in het nieuwe Duitsland is de val van de Muur menselijk gesproken nog steeds een bevrijding. Mensen die decennia lang van elkaar werden gescheiden, zijn bijeen gebracht. FOTO: DPA „Einheit" stond op de spandoeken, waarmee in december vorig jaar de opening van de Muur bij de Brandenburger Tor werd verwelkomd. De vreugde van toen heeft nu plaats gemaakt voor op zijn minst bedachtzaamheid. foto: a vastgestelde Bondsdagverkiezing, heeft de christen-democratische bondskanse lier Helmut Kohl beweerd dat de econo mie in de Bondsrepubliek zo sterk is, dat de Duitse eenheid zonder belastingver hogingen werkelijkheid kan worden. Kohls sociaal-democratische tegenkandi daat Oskar Lafontaine wordt niet moe te roepen dat Kohl zich hier honderden miljarden marken heeft verrekend. Kohl zwijgt hierop halsstarrig. Zijn mi nister van binnenlandse zaken, partijge noot Wolfgang Schauble, heeft inmid dels duidelijk gemaakt dat de eenheid 'de Bondsrepubliek' wel degelijk offers gaat kosten. Kohls minister van finan ciën, de Beierse CSU-voorzitter Theo Waigel, heeft inmiddels belastingverho gingen niet uitgesloten, al zullen ze vol gens hem het laatste middel zijn om de eenheid te financieren. Lafontaine blijft zout in de wonde van Kohl c.s. wrijven. Hij wil voor de ver kiezing op 2 december de gegevens op tafel hebben wie de rekening van de een heid moet betalen: de financieel sterken, omdat ze de breedste schouders hebben, of de financieel zwakken, omdat ze met zovelen zijn? Want of nu de belastingen omhoog gaan, de staatsschuld wordt ver groot öf het bedrijfsleven extra wordt be last, uiteindelijk is het wel de burger die de kosten krijgt gepresenteerd. Dat ge beurt door hogere belastingen of door hogere prijzen. De economische groei is echt niet zo enorm, dat de eenheidskos- ten uitsluitend daaruit kunnen worden betaald (extra overheidsinkomsten uit btw, accijnzen, omzetbelasting, vennoot schapsbelasting, inkomstenbelasting). De rekening In de nog-DDR betalen de burgers en ondernemingen nu al de rekening van de eenheid. Niet het heil, maar het ongeluk komt voor hen op dit moment uit het Westen. Westerse ondernemers vertik ken collectief ook maar een pfennig in de noodlijdende Oostduitse bedrijven te investeren. De meeste DDR-bedrijven werken met hopeloos verouderde machi nes, bemand door veel te veel mensen. Ondanks de in verhouding zeer lage lo nen kunnen zij de concurrentie met het Westen niet volhouden. De Westduitse investeerders wachten geduldig tot ze de begeerde bedrijven voor een symboli sche mark kunnen overnemen, dan in middels ontdaan van alle personeels ver plichtingen. In lange rijen melden zich inmiddels ook de particulieren en ondernemers uit het Westen die hun sinds 1949 onteigen de grondstukken komen opeisen of hun panden, waarom ze zich meer dan veer tig jaar lang nooit hebben bekreund, ko men inspecteren. Onzeker gemaakte be woners vrezen nu onbetaalbare huurver hogingen en ontruimingsbevelen. Waar zijn die dolgelukkige West-burgers gebleven die zwaaiend langs de straten stonden, de langskomende Trabbi's en Wartburgs met sekt beprenkelden en de eindelijk vrije volksgenoten uit het Oos ten onthaalden? In hun plaats zien veel Oostduitsers nu de arrogante dikdoeners die in hun dure auto's komen om bij hen de lakens uit te delen, hen uit te bui ten, de DDR-burgers met gladde praatjes 'kralen en spiegeltjes' te verkopen en voor een appel en een ei de overgeble ven waardevolle spullen op te kopen. En hoe is de visie andersom? Westduit sers zien hun aanstaande landgenoten in het Oosten toenemend als luiwammesen die in de afgelopen veertig jaar het wer ken hebben verleerd en nu de handen ophouden in plaats van die ferm uit de mouwen te steken. Helemaal in strijd met de waarheid is die visie niet, want inderdaad is van de spreekwoordelijke Duitse werklust bij de Oostduitsers niet zoveel meer over. Dat is ook geen wonder, na veertig ontmoe digende jaren in de Oostduitse versie van de socialistische plan-economie. Wat heeft hard werken voor zin bij een overschot aan personeel? Wat doe je met werklust als de machine het weer eens laat afweten en er geen reserve-onderde len voorhanden zijn? Hoe moet je door werken wanneer de schroefjes van een bepaalde maat, die op de internationale markt niet eens te koop zijn, op zijn? Wie heeft nog zin om te werken wanneer een groot aantal werkuren in improduk- tieve rapportschrijverij en verplicht on derricht in marxisme-leninisme gaat zit ten? Economische concurrentie zowel als per soonlijke initiatieven waren in de naoor logse jaren uit den boze. Ongemoti veerdheid en een minimale inspanning, gericht op het persoonlijke overleven, waren daarmee voorgeprogrammeerd. Met hun collega's in de andere voorma lige Oostbloklanden hebben de Oost duitsers leren berusten. 'Slavische men taliteit' heet dat in voor de Oosteuropea nen weinig vleiend Bondsduits. De felle kritiek van westerse ondernemers op de Oostduitse arbeidshouding is in verre gaande mate onbeantwoord gebleven. Er ging slechts een golf van zelfmedelijden door de Oostduitse rijen. Met een dergelijke berustende houding reageren generaliserend 'de Oostduitsers' eigenlijk op alle onzekerheden waarmee ze sinds hun toch zo fanatiek bevochten omwenteling zijn geconfronteerd. Had niet de in brede kringen als een idool be wonderde Helmut Kohl hun stem voor de CDU gewonnen toen hij begin dit jaar uitriep dat het na de invoering van de monetaire unie geen DDR-burger slechter zou gaan, maar velen juist be ter? Niets is er tot nu toe terecht geko men van de beloofde opwaartse econo mische trend. Niet de welvaart steeg maar de prijs voor de levensmiddelen. En de werkloosheid. De Oostduitsers slikken het allemaal berustend. Blijkens de jongste opiniepeilingen van verschil lende bureaus mag Kohls CDU ook nu nog rekenen op een forse voorsprong in aanhang ten opzichte van Lafontaine's SPD. Dat is niet de verdienste van de CDU-kopstukken in de DDR, minister president Lothar de Maizière en staats- secretaris Günther Krause. Nee, bij de Westduitse CDU onder leiding van Hel mut Kohl zien veel DDR-burgers de beste garantie voor een betere toekomst. Ze zijn zelfs bereid daarvoor door de vingers te zien dat de DDR-CDU veer tig jaar lang als blokpartij de communis tische dictatuuf heeft meegedragen en medeverantwoordelijk was voor het schrikbewind van de staatsveiligheids dienst. Ze willen niets liever dan een dikke punt achter het verschrikkelijke DDR-verleden en een start met een schone lei. De gang door een nog dieper dal nemen ze op de koop toe. vier procent tegen Slechts vier procent van de kiesgerech tigden in de DDR is blijkens een recent Oostduits opinie-onderzoek tegen de Duitse vereniging. Dat zijn op 12 mil joen kiezers 480.000 burgers; 94 procent is voor de Duitse eenheid. Daar leek het op 10 november vorig jaar niet op. Nog verbaasd over het succes van hun ge weldloze opstand wilde de overgrote meerderheid niet meer dan democrati sche veranderingen in hun eigen staat. De meesten van hen waren een jaar gele den nog lid van de almachtige partij SED of van een van de blokpartijen. Zij werden geacht mordicus tegen zelfs maar samenwerking met de Bondsrepu bliek te zijn. De golf van opzeggingen van het SED-lidmaatschap kwam pas weken later op gang. Duidelijk is dat niet politieke overtui ging, maar zelfbehoud en carrièredrang het gros van de volwassen DDR-burgers tot karakterloosheid hebben gedreven en partijlid hebben doen worden. Professor Jens Reich, vorig jaar herfst een van de oprichters van de oppositiebeweging Neues Forum, schreef: „Ik ben medever antwoordelijk. De herfst heeft getoond dat een volk slechts dan in de ketenen blijft zolang ze die stilzwijgend accep teert". De huidige berusting zou kunnen wor den verklaard uit stille schaamte voor de getoonde lafheid. Maar wijkt de in de DDR op grote schaal beleden karakte loosheid wel zo af van die in andere lat den onder dergelijke omstandighedei Ook bij ons gaat het spreekwoord op di men met stroop meer vliegen vangt da met azijn. En zeker in de Bondsrepi bliek loopt menige niet eens politiel carrière gesmeerder wanneer de betrol kene het juiste partijboek op zak heeft i plaats van met zijn principes te koop lopen. Gezien de omstandigheden die meer da 40 jaar voor de DDR-bevolking hebbe gegolden is het niet fair, dé mensen i die nog-staat naar westerse maatstave te meten. Wie zulke maatstaven aankj zal teleurgesteld worden. Al twee genen ties hebben ouders moeten proberen hu kinderen enerzijds het minimum aa kritische instelling jegens de staat mee I geven, anderzijds hun kinderen noc zichzelf het leven onnodig moeilijk I maken. Dat" was niet bevorderlijk voi de openheid en eerlijkheid tussen oude en kinderen. Openheid was trouwei toch al niet geboden. Zo ongelofeli veel mensen werkten officieel of onofl cieel voor de Stasi en/of de partij, dat/ verklikker altijd mee aan tafel kon zi ten. Voor eigen initiatieven was in de DD buiten partijverband geen plaats. E partij bepaalde in hoge mate ieders pe soonlijke loopbaan. De jongere genei ties hebben nauwelijks geleerd eigen ve antwoordelijkheden te dragen en besli singen te nemen. De afschuw van all/ wat met partij en staat te maken to ging daardoor veelal merkwaardiger™ gepaard met het verlangen door de ove heid bij de hand te worden genomen. Is het een wonder dat de huidige politi ke leiders in de DDR amateurisn wordt verweten? Hoe kan worden v« wacht dat in een land waar het leid/ schap het exclusieve voorrecht van SED en de blokpartijen was, buiten d partijen politieke en bestuurlijke en ring kan bestaan? Het beeld van na 3 oktober is al duid lijk. Op veel overheidsposten in de d; ex-DDR kunnen de ervaren beambt/ en bestuurders niet worden gemi Goed, voor een aantal stramme op SED-paladijnen zal er voorlopig gdl kans meer zijn. Maar al die in pohtill en bestuur ervaren leden van de vqo malige blokpartijen blijven gewoon hun post of maken promotie. Zij z< hoeven niet te worden 'schoongewasséi Door de fusies van hun partijen met Westduitse CDU en FDP hebben ze c< lectief het certificaat van politieke i\ verheid op zak. De punt achter de DD is woensdag om nul uur nul een fe Maar de schone lei zal een vrome bu gerwens blijven. Herinneringen langs de Muur aan die Oostduitsers, die hun vluchtpoging met hun leven hebben moeten bekopen. FOTO: ANP r

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24