Izidóc (Bowuvnt r voor vervoer van personeel subsidie Maij Berlijn maakt zich op voor een veldslag VANDAAG 14 Dagen Gratis £eidóeSoutatii nwiiun NS verhoogt boete voor zwartrijden Bush belooft emir bevrijding van Kuwayt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthofl Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J.Onvlee. Zaterdag 29 september 1990 81ste jaargang no. 24841 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Perioden met zon en droog. In het noorden ook enkele wol kenvelden. Middagtempera- tuur van 15 graden op de Wadden tot 20 graden in het zuiden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest, in het Waddengebied eerst moge lijk nog vrij krachtig. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 30 PAGINA'S Is die god van Achmed anders tm Weerman Timofeeff vreest tv-glamour FNV heeft geen illusies over Najaarsoverleg Jacob Kohnstamm: „Referendum niet jjk op een koopje doen" IV Veronica wil ja commercieel op |U Nederland 3 IV Goede tijden, slechte tijden: er f\/\ gebeurt veel en si 1 het gaat snel Vv Laatste ambassadeur DDR: Ja, ik ben medeschuldig Het mooie van de DDR VS: blind vertrouwen in Duitse supermacht Het is weer rock around the clock tonight. Midden in de nacht moeten we allemaal ons bed uit om de wijzers van de klok op hun oorspronkelijke plaats terug te zetten. Van het ene ogenblik op het andere wordt het om drie uur immers twee uur. De kunst matige zomertijd is daarmee weer voorbij. In een handomdraai wordt het 's morgens eerder licht en 's avonds vroeger donker. De lange avonden met het knappend haardvuur en het tikken van de klok staan weer voor de deur. Als u wilt de bezorger van de Leidse Courant ook. Want het is tijd om een goede krant te lezen. De Leidse Courant, de krant waarmee je altijd meteen weet wat er alle maal aan de grote klok hangt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Straat I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i UTRECHT Zwartrij ders in de trein moeten vanaf volgende week maandag 100 gulden boete gaan betalen in plaats van 25 gulden nu. Bij stads- en streekvervoer is de boete al in augustus opgetrok ken tot 100 gulden. Tegelijk met de invoering.van de hogere boete wordt ook de inningsprocedure anders. Rei zigers die bij de conducteur een kaartje kopen krijgen straks geen boete meer. Nu kan de conducteur nog wel een boete opleggen als hij twij felt aan de goede trouw. Wel moet eventueel 3,50 gulden ad ministratiekosten worden be taald. Als reizigers geen geld bij zich hebben, dan schrijft de con ducteur een bewijs van uitstel van betaling uit, altijd ver hoogd met 100 gulden boete en eventuele administratiekosten. Als de reiziger dan binnen een week alsnog betaalt wordt de boete kwijtgescholden. Ook abonnementhouders vallen onder de nieuwe boeteregeling maar ze krijgen wel de extra betaalde reis terug, aldus NS. De vakbonden vrezen dat de verhoging van de boetes er toe zal leiden dat de conducteurs nog meer agressie op hun dak krijgen dan nu. al het geval is. Vooral de spoorwegvakbond FSV heeft al gedreigd met ac ties als die vrees wordt be waarheid. NS denkt echter dat het zo'n vaart niet zal lopen. Het naderende einde van de DDR kan nauwelijks treffender in beeld gebracht. Een inwoner van Oost-Berlijn werpt een laatste blik op een Trabant. Ooit was die auto het statussymbool van de 'eerste boeren- en arbeidersstaat'. Minder dan een week voor de Duitse eenwording staat de Tra- bant bij het groot vuil. foto: ap BERLIJN De politie in Berlijn verwacht vandaag de eerste demonstratieve acties tegen de komende eenwording van West- en Oost-Duitsland. Voor me dio volgende week, wan neer de vereniging offi cieel zijn beslag krijgt, vreest de politie voor rel len in het westelijkt en in het oostelijke deel van de stad. De Oostduitse minister van binnenlandse zaken, Peter-Mi- chael Diestel, heeft al ver klaard dat hij vreest voor een „alternatief oproer", wanneer linkse en extreem-rechtse groepen elkaar de komende dagen in Berlijn ontmoeten. De politie krijgt op 3 oktober versterking van twaalfhon derd collega's uit het Bondsge- bied om ordeverstoringen de kop in te kunnen drukken. Met name een anoniem aange kondigde protestmars onder het motto: „Duitsland hou je bek, het is genoeg", die woens dag van de Westberlijnse Ora- nienplatz via de vroegere Muur naar de Alexanderplatz zal trekken, baart de Berlijnse bestuurders zorgen. Voordat de eenwording een feit is, zullen naar schatting een half miljoen Oostduitsers dit weekeinde voor de laatste maal in Polen inkopen doen. Na 3 oktober kunnen de (ex- )DDR-burgers hun oosterbu ren slechts met een visum be zoeken. Poolse grenssteden als Szczecin, Zgorzelec en Slubice verwacht ook een „invasie" vanuit het oosten, van Poolse handelaren die aan de koop lust van de Duitsers zullen trachten te voldoen. Sinds de Westduitse mark in de DDR is ingevoerd zijn veel produkten, waaronder levensmiddelen, kleding en huishoudelijke ap paratuur, in Polen goedkoper dan in de DDR. Pagina 5: Stasi-spook in DDR-parlement Zie verder de bijlage Finale over 'Eén Duitsland' eer Mie, vrienden, collega's en bewonderaars bewezen de eerder 6 week overleden Italiaanse schrijver Alberto Moravia giste- .in Rome de laatste eer. Na een plechtigheid in het Capitol- 'i «urn werd hij naar zijn laatste rustplaats gedragen. foto: ansa Arrestant verrast politie met taart DEN HAAG Rechercheurs van het bureau Van der Ven- nestraat van de Haagse politie stonden gisteren wel heel vreemd te kijken toen een vrijgelaten arrestant het ge bouw kwam binnenlopen met een heerlijke taart waarop in sierlijke letters de tekst: „Fijn dat er goede agenten zijn" was gespoten. Hij schonk de lek kernij uit dank voor de goede behandeling tijdens het ver hoor. De man was woensdag op ver zoek van de Rijkspolitie uit Avereest in zijn woning aan de Hertzogstraat gearresteerd op verdenking van diefstal van een kleuren-tv en een magne tron afgelopen zomer uit een bungalow in dat plaatsje. De Hagenaar gaf toe dat hij een en ander had meegenomen uit woede dat de eigenaar van de bungalow niets deed aan de geluidsoverlast, waardoor zijn vakantie verpest was. De gestolen waar is inmiddels terug bij de eigenaar. FIFA wil doel vergroten ZURICH De Wereldvoet- balbond (FIFA) heeft het plan om tijdens de eindronde om cTe wereldtitel, in 1994 in de Verenigde Staten, het doel te vergroten. Dit om de wed strijden voor het publiek, dat mogeliik meer treffers kan bejubelen, aantrekkelijker te maken. FIFA-woordvoerder Guido Tognoni zei gisteren in Zurich dat er plannen be staan om de palen, die nu 2,44 meter lang ziin, enkele centimeters te verhogen. De spelregelcommissie van de FIFA zal zich in de zomer van het volgend jaar over deze zaak buigen. Belgische ambtenaren moeten een trui aan BRUSSEL In verband met de voortdurende stijging van de olieprijzen heeft de Belgische regering besloten tot enkele energiebesparende maatregelen, waaronder het verlagen van de temperatuur in de openbare gebouwen. In elk overheidsgebouw wordt iemand aangewezen die moet toezien op een verantwoord energie verbruik. Verder zal de snelheidscontrole op de wegen worden verscherpt. Op voorstel van minister van economische zaken Willy Claes zullen bedrijven worden aangemoedigd om over te schakelen van stookolie op gas. Vol gens Claes levert de aanvoer van olie ondanks de Golfcrisis tot nu toe geen problemen op voor België. Als de spanningen in het Golfge- bied echter oplopen en de toestand op de olie- markt daardoor verslechtert, overweegt België over te gaan tot rantsoenering van olie. Leune (43) rie -ecteur en ofdredacteur n Westerpers IWIJK De directie van off Pers heeft J.W.C. Leu- >er 1 maart 1991 benoemd directeur hoof dredacteur dochteronderneming Wes- Ed irs bv, de uitgeverij van lad Het Binnenhof en de se Courant. Jan Leune thans adjunct-hoofdredac- van beide kranten, volgt Hallewas (61) op, die op 1 11991 met vut gaat. lenoeming volgt na een iem advies van de redac- id van Het Binnenhof en f jeidse Courant aan de "T! ting Westerpers, een col- .1® dat toeziet op de handha- van de identiteit van bei- sranten. Deze stichting 30r i vervolgens Leune bij de ou' tie van Sijthoff Pers 'e® 'edragen als opvolger van 392 Hallewas. N ae begon zijn journalistie- oopbaan in 1966 bij de se Courant. In het begin dé jaren zeventig was hij jaar chef van de stadsre chte van dagblad Het Vader- In 1974 werd hij be- "J tot chefredacteur van Courant, in 1976 zijn benoeming tot al- redactiechef van Het en de Leidse Cou- In 1984 werd hij adjunct van deze dag- Sinds 1976 is Leune te- aigemeen coördinator Porc TTrxio oen combinatie redactioneel samenwer- onale dagbladen in en België. DEN HAAG Minis ter Maij (verkeer) gaat financiële bijdragen verlenen aan bedrij ven die hun werkne mers vervoer aanbie den van en naar hun werk. De vergoeding bedraagt 2 cent per ki lometer voor bedrijven die dat met eigen ver voer doen en 5 cent voor ondernemingen die een beroepsver voerder inschakelen. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft dat gisteren meegedeeld. De regeling heeft tot doel het gebruik van personen auto's in het woon-werk- verkeer te verminderen. Ze houdt verband met de aftopping van het reiskos tenforfait en wordt be taald uit het geld dat deze maatregel opbrengt. De re geling duurt voorlopig vijf jaar. Dan wordt bekeken of ze wordt voortgezet. Bedrijven die voor de sub sidie in aanmerking willen komen moeten hun werk nemers vervoeren tussen de woon- en de werk plaats, tussen de woon plaats en een halte van het openbaar vervoer of tus sen een dergelijke halte of station en de werkplaats. De bijdrage wordt alleen gegeven als het bedrijfs- vervoer minstens een jaar duurt. Bovendien moeten er minimaal 24 personen vervoerd worden. Dat dient te gebeuren in busjes waar behalve de bestuur der minstens acht perso nen in kunnen. Werkne mers die door hun bedrijf worden vervoerd maken geen aanspraak op een reiskostenforfait. De regeling is gisteren in gegaan. Voor dit jaar is er 13 miljoen beschikbaar. Voor volgend jaar zal dat 40 tot 50 miljoen zijn. Mi nister Maij zal overigerts jaarlijks in de Staatscou rant bekend maken hoe- Veel geld er voor dat jaar is uitgetrokken. Zijn er meer afnyragen dan geld, dan worden de kkatste aan vragen niet gehonoreerd. Vissen in middagpauze Zakenlui in het Zuidkoreaanse Seoul gebruiken de middagpauze om een hengel uit te gooien. Voor anderhalve dollar wagen ze een kansje om een karper of een forel aan de haak te slaan; voor het diner 's avonds thuis. foto ap WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft de emir van Kuwayt beloofd dat de VS niet zullen rus ten voordat het Iraakse le ger de bezetting van Ku wayt opgeeft en Kuwayt weer vrij zal zijn. „Kuwayt, vrij Kuwayt, zal blijven bestaan", zei Bush te gen sjeik Jaber al-Ahmed al- Sabah. „Ik kijk uit naar de dag dat ik u en het Kuwayt- se volk in uw eigen huis kan bezoeken". Officieel heeft het Witte Huis troepen naar Saudi-Arabië gestuurd om dat land tegen een Iraakse inval te beschermen, niet om Kuwayt te bevrijden. Maar 11 MAART President Bush in het Witte Huii wayt. Brent Scowcroft, de veilig heidsadviseur van Bush, zei gisteren dat de maatregelen en acties van Irak om Ku wayt als land te vernietigen van invloed zullen zijn op het tijdschema voor een eventuele militaire actie in de Golf. De sjeik heeft nog eens tegen Bush herhaald dat de regering van Saddam Hu- sayn er op uit is Kuwayt te In gesprek met de emir van Ku- foto: ap ontvolken en Kuwayti's te vervangen door Iraki's en Palestijnen. Op de vraag of de sjeik Bush heeft gevraagd om Kuwayt te bevrijden zei Scowcroft dat de sjeik dat „niet gedaan heeft, niet met zoveel woorden". Pagina 5: Oorlog lijkt on vermijdelijk. DEN HAAG De klokken gaan vannacht een uur terug. Om drie uur vannacht wordt de zomertijd verruild voor de wintertijd door de klok officieel een uur terug te draai en. Op zondag 31 maart 1991 wordt de zomertijd opnieuw van kracht. Die blijft dan gelden tot zondag 29 september 1991. Het einde van de zomertijd geldt niet alleen voor Ne derland. De in Nederland aange houden data gelden voor vrijwel alle Europese landen. Alleen in Groot-Brittanië en Ierland, waar wel dezelfde begindata worden aan gehouden, eindigt de zomertijd op de laatste zondag in oktober. In IJs land bestaat de zomertijd niet. Klok vannacht een uur terug alio oedoverleg sociale partners IGELO Minister De Vries van sociale za- heeft de voorzitters van de werkgevers- en knemersorganisaties gisteravond voor spoed- leg naar zijn departement geroepen om een jende mislukking van het najaarsoverleg, dat jag op de agenda staat, te voorkomen. Vol de voorzitter van de FNV, Johan Stekelen- komen er geen centrale afspraken over een lil van loonmatiging tegen werkgelegenheid, kunnen we met zijn allen wel vergeten", zei isteravond in Hengelo. Stekelenburg toonde diep teleurgesteld over de opstelling van de ld p [gevers die nog geen enkel signaal hebben af- f™s ven om iets op centraal niveau te doen. Nadat akbondsleider zijn toespraak had afgeraffeld, "rok hij onder escorte van een motoragent Den Haag. n l ina 7: FNV heeft geen illusie over pzig larsoverleg

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1