Platgeslagen Misantroop rij Het Nationale Toneel The Family'blijkt te braaf voor deze tijd e. Veronica wil als commerciële omroep op Nederland 3 'Watersnood'is vlot en humoristisch Leonardo Trio bewijst zich in Beethoven en Brahms UNST/RTV FILM £etdóe6oma/nt ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 19 fVC wil onderzoek Mode- en Kostuummuseum EN HAAG Het mi- sterie van cultuur WVC) is bereid 50.000 ilden op tafel te leg- ,n voor een haalbaar- jidsonderzoek naar een iationaal Mode- en ostuum Presentatie- int". Gedacht wordt jn een zelfstandige dé- jndance gekoppeld aan «n bestaand museum iet een kostuumcollec- >t subsidieverzoek wordt lorgelegd aan de Rijks commissie voor de Musea. De hoofddirecteur cultuur beheer. van het ministerie, J. Jessurun, heeft dit laten weten aan directeur K.M.T. Ex van het Cen traal Museum jn Utrecht. Ex heeft aan de directeu ren van het Rijksmuseum in Amsterdam, het Haags Gemeentemuseum, het Textielmuseum in Tilburg, de gemeente Utrecht en het ministerie de vraag voorgelegd of zij bereid zijn de oprichting van een dergelijk presentatiepunt te ondersteunen. Jessurun onderstreept het grote cul tuurhistorische en kunst zinnige belang van kos tuums en mode en consta teert dat de museale aan dacht van' dit onderwerp tussen wal en schip dreigt te raken. „Ik moet daarbij overigens voor alle duide lijkheid direct vermelden dat ik, gezien de beschik bare middelen en de ge stelde prioriteiten, thans op geen enkele wijze ook maar enige geldelijke steun in het vooruitzicht kan stellen", aldus Jessurun. HILVERSUM Veronica heeft een plan klaarliggen om commercieel te worden. Direc teur Rob Out zei gisteren bij de presentatie van het winter- programma heel serieus dat Veronica streeft naar een li- censie van tien jaar om op Ne derland 3 de hele dag televi sieprogramma's uit te zenden, plus een landelijke radiozen der met etherfrequentie en landelijke dekking. Nederland 1 en 2 kunnen wat Veronica betreft gereserveerd blijven voor de publieke omroep. De taken van de NOS moeten worden beperkt, vindt Out. commerciële zender naast RTL 4. „We zijn allemaal con currenten van elkaar en zullen daarnaar moeten handelen. Dat wil niet zeggen dat er uit sluitend pulp gebracht moet worden om succes te hebben". Veronica wil als commerciële zender best samenwerken met andere gegadigden en dat hoe ven niet persé omroeporgani saties te zijn. Maar 'het speci fieke karakter' van de omroep mag niet worden aangetast. Out had het zelfs over de iden titeit van Veronica die een omroep is „voor jonge mensen, gerund door jonge mensen, be halve mijzelf dan". Als Veronica Nederland 3 niet krijgt, en het zou een politiek wonder mogen heten als dat wel gebeurt, dan wil Out ook genoegen nemen met ver plichte doorgifte van de televi sieprogramma's van Veronica op de kabel. De radio zal even wel op een etherfrequentie moeten. Out wilde het plan gisteren nog niet uitgebreid uit de doeken doen. Het zal pas worden gepresenteerd als „Den Haag" de Veronica-idee- ën over een „gezonde Neder landse commerciële omroepor ganisatie serieus neemt". De Veronica-chef onderstreepte dat de omroep alleen commer cieel wil worden op haar eigen voorwaarden. Als dat niet kan, blijft ze binnen het bestel en Out heeft ook bedacht wat er met de publieke omroep moet gebeuren als Veronica com mercieel mocht worden op Ne derland 3. TROS, AVRO, VARA en VPRO zouden vol gens hem van Nederland 1 een zender voor populaire pro gramma's moeten maken. Out haalde de VPRO er nadrukke lijk bij. Er schijnt zelfs een verbond in de maak te zijn om, zolang Veronica nog bin nen het bestel op Nederland 2 uitzendt, de samenwerking tussen AVRO, TROS en Vero nica uit te breiden tot de VPRO. Out meent dat dit denkbaar is met bijvoorbeeld sommige se ries en zeker op technisch en facilitair gebied. Omwille van de samenwerking zal Veronica ook iets breder programmeren dan het gewend is. Nederland 2 zou met de NCRV, de KRO, de EO en de NOS het karakter van een informatieve en edu catieve zender moeten krijgen. Op Nederland 1 en 2 is vol gens Out voldoende ruimte voor alle publieke omroepen, inclusief alle kleine, 33 in to taal. „De kleine kunnen over dag uitzenden. En laten we wel wezen, de taak van de pu blieke omroep wordt toch steeds kleiner". Nationale Toneel met Molière's li i Misantroop'. Met Rudolf Lucieer, gy Franssen, Adriaan Olree, Jac- |'„l»line Blom en Guusje van Til- rgh. Vertaling: Laurens Spoor, cors en kostuums: Rien Bekkers. )m hl: Reinier Tweebeeke. Regie: Al- Lubbers. Première Koninklijke louwburg, Den Haag. ■auL »en iemand in 1666 bij met Molière gebrouil- e fcrde Racine binnenr w! irmde met de medede- g dat diens 'Misantroop' ïn succes was, merkte dramadichter verbaasd Wat? Molière kan :h geen slechte kome- is schrijven?" Dat was Misantroop' ook dui- ijk niet. Maar wél een ierssoortige komedie, rimmig" stelt het Na- naal Toneel dat giste- met de première er- n het nieuwe theatersei zoen opende. In elk geval een komedie die hevig te gen de tragedie aanleunt. Die positie op de scheidslijn tussen tragisch en komisch maakt elke opvoering proble matisch en interessant tegelij kertijd. Regisseur Albert Lub bers koos bij het Nationaal To neel voor een moderne aan pak. Niets geen zeventiende eeuw, geen pruiken, maar tijd loze kostuums, acteurs die Mo lière's rijke taal (in de verta ling in blanke verzen van Laurens Spoor) zowel z'n vet gaven als er langs de neus weg modern mee goochelden. In symbolische decors waarin elke scène een uitvergroting was van een detail van de vo rige. Een interessante aanpak die Molière's komedie ook vandaag nog levend moest houden. Diens Misantroop (of Mensenhater) is Alceste, een man die zich walgeqd afkeert van de valsheid, leugenachtig heid en hypocrisie van zijn tijd. Een waarheidsfanaat die geen concessies omwille van de goede vrede wil doen, die een flutdichter recht in z'n ge zicht zegt wat hij van hem denkt en als extra last mee krijgt dat hij verliefd wordt op een kokette vrouw die juist een toonbeeld is van de door hem verfoeide 'mores'. Het tragische is dat Alceste het al lemaal hartgrondig meent: Hij wordt weer komisch door het volkomen onrealistische van zijn onmatigheid daarin. Regisseur Albert Lubbers zet in een fraai uitgewerkte eerste scène de toon voor het stuk: Alceste (Rudolf Lucieer) en zijn vriend Philinte (Adriaan Olree) plaatsen de doordram merige eerlijkheid van de een tegenover de gulden midden- weg-rationaliteit van de ander op een speelse, jongensachtige manier. De standpunten zijn duidelijk, maar even zonnek laar wordt dat dit een komedie is: er kan gelachen worden. Helaas slaat de balans in de loop van de opvoering steeds verder door naar uiterlijke kluchtigheid, naar een 'moder niteit' die er zo dik bovenop ligt dat het kinderachtig wordt en Molière's tragische lading achter het ook steeds overdre- vener decor belandt. Rudolf Lucieer krijgt iets van de Am sterdammer die je welgedaan in Spanje ontmoet en die daar bij een goed glas sappig door- kankert over hoe slecht het al lemaal is in Groot Mokum. Niet -meer serieus te nemen. Van zijn grote liefde Célimène (Jacqueline Blom) begrijp je al helemaal niet dat er iemand voor valt en daaromheen dar telen de karikaturen (de twee markiesjes; een zo achter het spinnewiel vandaan geplukte Elianthe van Mies de Heer) lustig rond. Maar vrolijk word je er niet meer van. Zelfs niet als er nog olijke blikken 'zaal' geworpen mogen worden in de Alceste (Rudolf Lucieer) zoekt houvast bij Elianthe (Mies de Heer) in 'De Misantroop'. slotscène. Van echte emoties is cabareteskers van zijn Alceste, maar het mooiste rolletje komt geen sprake meer, de tragiek met grommen, halve vloekies van Porgy Franssen. Om in is er uitgehamerd en een flin- en een bijna Laurel Hardy- -11*- terdun Hollands pannekoekje achtige 'slowburn' in zijn ver blijft over. 'ontwaardiging over die walge- Rudolf Lucieer maakt in die Üjke wereld. Adriaan Olree opvatting bedreven iets steeds geeft hem erg knap partij, slapstick-termen te blijven: volkomen 'dead pan' als de flutdichter Oronte. BERT JANSMA D'Ancona opent expositie RIVM BILTHOVEN - Minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft vrijdag in het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhy giëne in Bilthoven een overzichtstentoonstelling geopend van het werk van de beeldhouwers Pie- ter d'Hont en Arie Teeu- wisse. De expositie is inge richt ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van het RIVM. Teeuwisse en D'Hont hebben in de jaren zestig voor de in gangshal van het toenmalige Rijksinstituut voor de Volks gezondheid twee reliëfwanden ontworpen. Daarop wordt de geschiedenis weergegeven van de gezondheidszorg vanaf de klassieke oudheid tot en met de oprichtingsvergadering van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). Vanwege deze oude band tus sen de beeldhouwers en het instituut is nu de overzicht stentoonstelling ingericht. De expositie is de komende twee maanden iedere werkdag tus sen tien en drie uur geopend voor het publiek. mgo Edwards: iel, geschift irauw go Edwards: 'Holey Moley'. Mu il The little big nose band. Dili- tia, Den Haag, gisteravond. T-t zaal zit niet vol met keuri- hoofden die zich be- [roJaafcT komen laten amuse- Er zijn motormuizen, le broeken, donkere zonne ballen, vette plakharen en isjes met pieken voor hun ind n. Niet al te gek hoor, de ;ull dentie blijft de residentie, niet-doorsnee theaterpu- k komt voor Jango Ed- K ds. Hij heeft het vak op at geleerd en dat is goed te ■ken. Inmiddels staat hij alleen in de Nederlandse iters, maar is hij ook over [renzen bekend. In Frank- neemt hij tweehonderd te videosketchjes op voor ien de tv-programma's r. Vast veel leuker dan ki de leeuw. Zijn humor is rnationaal, snel en niet al ubtiel. Je krijgt geen gele- heid om weg te doezelen, geslachtsdeel, al dan niet jergroot, wordt volop lid w betrokken. Ier avond naar Nif i kijken. Met alle vakman- te ip en inzet die hij heeft, en 's heel wat, gaat hij er non tegenaan. Vanaf het swin- de begin met de spuitser- nt tines en het onnavolgbare Dan sje tot en met de toegift -cal rry Christmas', een klassie- uit eerdere programma's, sendoor passeert een stoet idiote karakters de revue, ook plotseling in andere ïn kunnen schieten. Panto- ie is Jango's grootste :ht. De knettergekke Ara- verandert van slangenbe- •ree erder in stripper in bokser d anger en weer terug. Op Di a paloma blanca' komt een vi ybuilder in schuimrubber mi renpak op. 'opmer dat in het tweede deel tempo zo nu en dan wat viel. Op straat zou hij een van zijn publiek zo kwijt ji dat ook de eeuwige clown onvermoeibaar is neemt little big nose band het even over. Dat zijn vier de wol geverfde muzi- ten die alles spelen, van j itry tot rock roll tot hip- en goed ook. Ook acterep in aardig potje mee. Maar Jo Edwards op dreef heeft niet nodig. In z'n eentje kt hij een hele western, usief Ronald Reagan, een list, een schurk, danseres- en twee lijken. Ouwe jippie jippie jee. IICK VAN TEYLINGEN bijlage bij uw krant met iformatie oVer films, muziek eater, recreatie, exposities en een complete agenda FOTO: PAN SOK Het Gebeuren: „Watersnood" van Johan Doesburg, Ton Theo Smit, Matthieu Verstegen. Regie: Johan Doesburg. Toneelbeeld: Elly op 't Landt. Met Adriaan Adriaansen, Lu- cienne van Amelsvoort, Esgo Heil, Rupert van Heijningen en Ariane Schluter. Theater aan de Haven, vrijdag 28 en zaterdag 29 september en van 23 t/m 27 oktober. Tientallen emmers vormen de achterwand van het toneel, waarop Johan Doesburgs „Watersnood" wordt gespeeld. Plaats van handeling is een huis op Tholerï, waar tijdens de watersnoodramp van 1953 de ouders van Hans omkwa men. Elk jaar keert hij daar terug met zijn gezin en bij wij ze van uitzondering mag doch ter Ans haar vriendje Hans meenemen. Zoals zo vaak in het theater le vert het samenzijn van een aantal mensen in een ruimte een explosieve situatie op. Va der heeft in „Watersnood" Ans en Hans al onderweg uit de auto gezet en in het huisje zet de ruzie zich voort. Tevens blijkt een katalysator reeds ter plekke aanwezig. Motorrijder Julius fungeert als de enge lachtige mens in Pasolini's film „Teorema": hij brengt de verlangens van vader, moeder, Ans en Hans naar een hoger niveau. „Watersnood" is een vlot to neelstuk, dat aardig wat leed vermaak oplevert en met net niet platvloerse middelen de aandacht van het publiek erbij houdt. Het communicatieve feilen van de personages wordt oppervlakkig gezien ge weten aan hup gebrek aan seksuele bevrediging. Dat blijkt echter een maskerade, deze mensen zijn het produkt van hun tijd, laten we zeggen de jaren tachtig. Zij bijten ver baal flink van zich af, hullen zich in rookgordijnen, maar zijn zo eenzaam, dat zij in de eerste voorbijganger, Julius, hun hele hebben en houden projecteren. Behalve humoris tische, snelle dialogen en een adequate regie valt het haast absurdistische acteren óp. Van Esgo Heil, die de vader speelt, kennen wij dat al langer. De anderen weten zijn niveau re gelmatig te halep en tonen aan dat modern eigenzinnig thea ter niet alleen in de regie van Frans Strijards wordt ge maakt. PETER SNEL Italiaanse muziekprijs voor Peter Zimmermann SIENA De Duitse violist Peter Zimmermann heeft de prijs van de 'Accademia Musicale Chigiana Siena 1990' gekregen. De prijs van de in het Italiaanse Siena gevestigde academie heeft een waarde van 27.000 gulden. De prijs wordt jaarlijks toege kend aan jonge musici (jonger dan 35 jaar) met een tot dusver uitzonderlijke succesvolle carrière. Zimmermann debuteert in november bij het Concertgebouworkest met het Vioolconcert van Dvorak. Hij begon zijn vioolstudie op 5-jarige leeftijd en stu deerde daarna ondermeer bij Valery Gradov, Saschko Gawriloff en Herman Krebbers. Hij geeft recitals in de hele wereld en heeft opgetreden met alle grote orkesten, waaronder de Berliner Philharmoniker, de Chicago Symphony Orchestra, het Boston Symphony Orchestra, de London Symphony Orchestra en het Orchestre de Paris. Afscheidstournee groep Drukwerk AMSTERDAM De Amsterdamse groep Drukwerk, onder lei ding van Harry Slinger, maakt in oktober en november een af scheidstournee door ons land. Het allerlaatste optreden is op 24 november in de Stadsschouwburg in Amsterdam, zo heeft de Stadsschouwburg meegedeeld. In totaal worden 25 afscheidscon certen in het land gegeven. Drukwerk werd in 1978 opgericht. Doel van de groep is altijd geweest dat „het publiek een avond uit wil zijn", aldus de bekendmaking. Voorman Harry Slinger zocht altijd contact met zijn publiek. De groep heeft vele „hits" op zijn naam staan. Het grootste succes boekten de zangers met „Je loog tegen mij". 'Keek', 'Medisch Centrum' en 'Ook dat nog' strijden om Televizierring 1990 HILVERSUM In een recht streekse uitzending zal de AVRO maandag bekend ma ken wie de Gouden Televizier ring 1990 heeft gewonnen. De ring wordt voor de 25ste maal toegekend en om dit zilveren jubileum extra luister bij te zetten is dit jaar voor een an dere opzet gekozen. Ook dit jaar hebben kijkers hun stem uitgebracht op wat zij het beste programma van het televisieseizoen 1989/1990 vonden. Daaruit is in tegen stelling tot andere jaren niet diredt de prijs toegekend aan het programma met de meeste stemmen, maar zijn de drie hoogst scorende programma's genomineerd". Dat zijn: 'Keek op de Week' van Kees van Kooten en Wim de Bie, 'Ook dat nog' en 'Medisch Centrum West'. Het Nederlandse pu bliek geeft uiteindelijk de doorslag, want de NIPO zal de kijkers vragen welke van de drie genomineerde program ma's de Gouden Televizierring verdient. De 25ste Televizierring wordt een programma waarin naast de feestelijke uitreiking wordt teruggeblikt op de geschiede nis van deze prijs. Voor de presentatie tekenen vele ring- winnaars uit het verleden, on der wie Willem Duys, Carry Tefsen, John Leddy en nog vele anderen. Speciale buiten landse gast is Gilbert Becaud. RO-theater met 'The Family'. Regie: Antoine Uitdehaag. Met Ruurt de Maesschaick, Stefan de Walle, Carly ROTTERDAM Het is al weer bijna twintig jaar geleden dat Lodewijk de Boer met zijn hilarisch stuk 'The Family' het vaderlandse toneel opschudde. De zichzelf als fatsoenlijk kwalificerende burgerij raakte geschokt, het publiek stroom de to,e. De ruige, provocerende we derwaardigheden en voor die tijd haast scandaleuze gedra gingen van de vrijgevochten broers Doe en Kil, hun zus Gina en vriendin Branka, daar kwamen de toeschouwers en masse op af. Nadat de hoofdpersonages in het^stuk in het begin van de jaren zeventig een slooppand in een afbraakbuurt hebben gekraakt, proberen ze daar zo veel mogelijk los van heersen de normen een geheel eigen leven te leiden. De wijze van omgang met elkaar wordt veelal ingegeven door primai re impulsen en sterk erotisch getinte en incestueuze affec ties. Agressief en met een vorm van onbezonnenheid, die het effect heeft van rauwe hu mor, reageren zij - en de ande ren die zich later bij deze 'fa milie' hebben aangesloten - hun onbehagen af op de door hen verafschuwde maatschap pij, en op elkaar. Voor het RO Theater heeft re gisseur Antoine Uitdehaag dit vervolgstuk nu weer uit de vergeethoek gehaald. Alle vier de delen met als titels 'Wij kénnen jouw soort', 'Jezus, wie is dat nou weer?', 'Zonder gas ten geen feest!' en 'Terug naar de beschaafde wereld' worden dit seizoen uitsluitend in de kleine zaal van de Rotterdam se Schouwburg opnieuw ten tonele worden gevoerd. Hoewel het taalgebruik niet altijd even gepolijst is, klinkt ze voor deze tijd vrij netjes. En al lijkt het drietal op wilde dieren, die los willen breken uit de gevangenschap van een achterhaalde moraal, ze blij ven ondanks hun opstandig heid in de kern aardige jonge lui: een soort nieuwe generatie burgerij die zich met moeite en pijn aan het ontknoppen is. Het hebben van een eigen zaak is het grote doel waar naar gestreefd wordt. Ze zijn drie ontheemde kinde ren, die volkomen op elkaar zijn aangewezen en dat ook als zodanig aanvoelen. De stuur loosheid ontspoort menig keer in razernij tegen elkaar. De twee broers bevechten elkan der op kritieke momenten het leiderschap, al blijft de oudste, Doe, steeds de baas. Hun af keer voor de alles en iedereen inperkende kleinburgerlijk heid met haar benepen fatsoen en hypocrisie, gepersonifieerd in de rol van de bankemployé Cabotin, uit zich in provocatie en jennen. Mede door de wel iswaar niet verrassende, maar niettemin perfecte typering van deze in wezen zielige man door Lou Landré levert het een aantal komische scènes op, die in de regie van Antoine Uitdehaag aan het kolderieke grenzen. Maar als je vraagt: wat doet het stuk je nu nog? dan zeg ik: niet veel. Het is te consumeren als wat stout amusement, en komt voor deze tijd als vrij tam en déja-vu over. Het is een makkelijk te vol gen, realistische en Dij vlagen hilarische voorstelling, dat ze ker. Een publiekstrekker, vooral voor jeugdigen, zal deze 'remake' van 'The Family' dus best wel worden, maar de bur gerij van nu zal zich er beslist niet meer door geschoffeerd voelen. Er zijn in de wereld, op het toneel en zelfs op de te levisie inmiddels veel ergere dingen gebeurd en te zien. MAX SMITH Oktober Jazzmaand" met 250 concerten AMSTERDAM Tijdens de manifestatie „Oktober 'Jazz maand" worden op 94 podia in totaal 250 concerten ten geho re gebracht. Het doel van de jazzmaand is bekendheid te geven aan het gevarieerde aanbod op het terrein van jazz en geïmproviseerde muziek in ons land, aldus de organisator, de Stichting Jazz Geïmpro viseerde Muziek in Nederland. Onder de noemer „Een volle week jazz in Rotterdam" be gint daar op 14 oktober het Heineken Jazz Festival. Hoog- etepunt is op 20 oktober de „Jazznight" in De Doelen, waaraan wordt meegewerkt door onder anderen Sonny Rollins, Dizzy Gillespie United Nation Orchestra, Michel Pe- trucciani, Slide Hampton en het trio Carlo de Wijs. Bob Stewart zal in samenwerking met in ons land wonende Suri naamse musici de aan hem verstrekte compositie-op dracht „Surinam Project" uit voeren. Concert door het Leonardo Trio, be staande uit Jaap Kooi (piano), Frank de Groot (viool) en Koen Schouten (cello). Werk van Haydn, Van Beet hoven en Brahms. Gehoord in de Kapelzaal (K&O) in Leiden op 28 september. De luisteraar uit het achttien- de-eeuwse fin de siècle zou waarschijnlijk niet hebben ge weten hoe hij het had, als hij op één avond zowel Haydns pianotrio in E (1794/95) als Van Beethovens pianotrio nr. 3 in c (1793/94) zou hebben be luisterd. Al slijt door de histo rische afstand het voor de tijd genoot zo levendige contrast wat af, toch is ook nu nog voor de aandachtige luisteraar het grote verschil in idioom en vi sie in deze twee werken, die vrijwel gelijktijdig zijn ont staan, opvallend. Het Leonardo Trio slaagde er gisteravond in om het wezen lijke van Haydns werk, mees terschap over een beperkte, evenwichtige vorm, helder te vertolken. Al dadelijk in het charmante allegro moderato kwam hun soepele samenspel op grote hoogte. Aardie is dat het middendeel allegretto heet, maar dat Haydn hier zijn toehoorders onbekommerd tracteert op een weinig con ventioneel, traag deel, dat met zijn merkwaardige unisono- passages en een linkerhand die zich nergens iets van aan lijkt te trekken, erop wijst dat de nieuwerwetsigheden zelfs aan de oude, vormbewuste Joseph Haydn niet onopgemerkt voorbij konden trekken. In diezelfde jaren ontstond van de jonge Van Beethoven het pianotrio nr. 3 in c waar mee hij zijn gehoor in een vol komen andere wereld binnen leidde. Zijn bevlogen geniali teit gaf hem talrijke superieu re motieven en een gedurfde behandeling daarvan in de pen en legt nog steeds op in drukwekkende wijze getuige nis af van een perfecte beheer sing over een dan al geheel ei gen muzikale taal. Het feit dat deze verschillen alle zo direct voelbaar werden gemaakt in de vitale en tot in de puntjes afgewerkte uitvoering waar mee het gezelschap het pu bliek van de goed bezette Ka- Eelzaal tot ademloze aandacht racht, is veelzeggend ten aan zien van de kwaliteit van deze drie jonge solisten, die ook buiten hun ensemble al veel succes hebben geoogst. Muziek van een eeuw later, het pianotrio in B (1891) van Johannes Brahms, dat gedeel telijk aansluit bii Van Beetho ven maar ook de verworven heden van de late negentiende eeuw in zich verenigt tot een eigen, stralend geheel, werd door de musici uitstekend ver staan. Hoogtepunten waren hierin wel het scherzo en het slotdeel, allegro: precies en buitengewoon doorleefd. TOM STRENGERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19