Nissan Primera: Europeser dan Europese concurrenten Rustgevende tussenstap ÜÜLlHet Motorhuis Is UW droom erbij? Michelin denk klantgericht CONCLUSIE NA RIJ-IMPRESSIE Slopers: in toekomst vrijwel volledig hergebruik wrakken HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REC AUTO CfiidócSomont In het rustieke, landelijke heuvelgebied van Luxem burg, Duitsland en België maakten we voor het eerst rijdend kennis met Nissan's nieuwe midden klasse-troef Primera. Een Europese auto, aldus Nis- san-ingenieur Tsuda die het ontwerpteam leidde. Dat team zetelde wel in Japan, maar ging uit van Europese ei sen. De Primera wordt ook (op de stationcar-versie na) in Eu ropa gemaakt, om precies te zijn in het Britse Sunderland. Die fabriek maakte al Blue birds, waarop enkele jaren geoefend kon worden totdat dezelfde hoge kwaliteit werd bereikt als in Japanse fabrie ken. Van voor tot achter is de Pri mera echt nieuw, ook onder huids. Daar treffen we bepaald geen doorsnee-techniek aan: benzinemotoren die allemaal twee nokkenassen en zestien kleppen hebben, onafhankelij ke wielophanging met zowel voor als achter meervoudige draagarmen. Tot in details ging men zorgvuldig te werk, zoals een vierdeurs-model snel laat zien. De achterklep loopt niet alleen tot op de bumper en slaat over meer dan negen tig graden open, de scharnie ren zijn ook heel listig wegge- De Nissan Primera: tot in details ging men bij deze auto zorgvuldig te werk. werkt in de goot langs die klep. Ze beschadigen dus niet je koffers in de volgestouwde bagageruimte waar overi gens erg veel in kan, ook bij de vijfdeurs versie. De achter bankleuning is ook in de vier- deurs Primera in delen neer klapbaar; hij kan vanuit de ba gageruimte vergrendeld wor den, zodat ongewenste indrin gers er vanuit het interieur niet meer in kunnen. Het interieur is minder fanta- foto's: pr Maxima opgetrokken is erg praktisch, het had alleen wel een kleuraccent of sierstripje mogen hebben om de grijze za kelijkheid wat te breken. Zit ruimte biedt de Primera zeker sierijk opgezet, maar wel pri- voldoende, zij het niet meer ma afgewerkt. Het dashboard dan populaire concurrenten in de stijl van de grotere als Opel Vectra of Peugeot 405. De vormgeving van de zi- telementen valt nauwelijks te bekritiseren, hooguit zijn de stoelzittingen wat kort. Vrijwel feilloos We probeerden een vierdeurs 1.6 SLX en 2.0 GT. Enigzins merkwaardig is dat de 1.6 het moet doen met een carbura teur; wel een elektronisch ge regeld type, zodat deze motor toch een geregelde katalysator heeft. Een goede verklaring waarom de kleinste motor niet net als de tweeliter centrale brandstofinjectie heeft konden de Japanse technici niet ge ven. Het gevolg is wel dat de 1.6 door de traagheid van alle regeltoestanden aan die carbu rateur bij filerijden (gas losla ten en weer iets gasgeven) wat stoterig reageert. De trek kracht bij laag toerental is ook niet zijn sterkste punt, merk baar komt de maximale trek kracht bij de 1.6 pas bij 4000 tpm vrij. Niettemin valt er uitstekend mee te leven bij een rustige rijstijl, want de motor loopt uitzonderlijk mooi en geruis loos. Wel sterk is het gedrag bij hoog toerental. De motor blijft dan even fraai lopen, maar toont veel meer pit zeer hoge kruissnelheden zijn geen probleem. De vijf bak schakelt perfect, de versnellin gen sluiten al even mooi op el- De Nissan Primera heeft een onafhankelijke wielophanging met zowel voor als achter meervoi draagarmen. kaar aan, dus snel inhalen gaat uitstekend. Op hoge snelheid .valt boven dien op hoe ongelooflijk sta biel de Primera op de weg ligt. De besturing werkt zeer aan genaam. Daaraan draagt de bekrachtiging (alleen op de goedkoopste sedan niet stan daard) veel bij. Je merkt na melijk totaal niet dat die er is, de besturing werkt niet te licht en absoluut niet ongevoe lig. Ook bij pittig bochtenwerk geeft de Primera geen krimp'. En tot slot doen de remmen precies wat je ervan verwacht. Dat alles bereikte Nissan zon der een nadrukkelijk sportieve veerafstemming, want ook op het veercomfort valt niets aan te merken, terwijl de auto evenmin veel overhelt in bochten. Schrikwekkend rap De GT-versie biedt op het eer ste gezicht weinig meer dan de luxueuze SLX waar we eerst mee reden. Een kritiekpunt bij die luxe: de bedieningsknopjes van de elektrische ramen (op de middenconsole bij de han drem) zijn niet handig ge plaatst. We moeten toch iets te zeuren hebben. De GT-stoelen zijn wat dieper geprofileerd en hebben precies dat stukje extra zittinglengte dat we in de SLX misten. Het grote verschil zit onder de motorkap: de tweeli ter met multipoint brandstof injectie en 110 kW/150 pk. Die trekt dus wel bij laag toeren tal, als een beer zelfs. Moeite loos draait hij tot meer dan 7000 tpm, net zo stil en rustig als de 1.6. Hij presteert precies hetzelfde als een Opel Vectra 2000 of Peugeot 405 MI 16, maar de motor loopt daarbij soepeler en stiller. Opvallend is hoe krachtig de remmen (standaard met ABS) aangrijpen, een geruststellend gevoel. De vering van de GT is wat straffer afgestemd, je merkt het aan iets meer rijge- luiden en het net voi doorgeven van kleine om heden. Wat tegenvallend de stabiliteit bij hoge snel! de auto doet dan onrustig Het bochtgedrag vergt enigzins ervaren hand: bij loslaten in een snelle li Na duikt de auto duidelijk n Mii de bocht in, hij overstuur! 9.y wat. Ook de fraaie Prinj wielophanging maakt het niet mogelijk tegelijk cor tabele vering en optimale ligging te bereiken. Als ik zelf middenklasse-a zou bouwen of verkopen ik er wakker van liggen, die Primera. Een auto diei netjes oogt, goed is afj met uitzonderlijk goec^ genschappen heel we l§ windgeruis ook, bijvoorbe en Europese concurrenten zu hem moeten verslaan op rakter" objectief beziei de Primera Europeser dan Europese 'concurrenten. PETER FO] ïrd BUDGET EXCLUSIVES AUTOVERHUUR Eerder dit jaar kwam autover huurder Budget met het uit zonderlijke initiatief om Har- ley-Davidsonmotorfietsen te gaan verhuren. Dat leek slechts bedoeld om de veelge plaagde topmanager eens een leuk dagje uit te gunnen je moest aan heel wat voorwaar den voldoen om een Harley te mogen huren. Het bleek niettemin een suc ces, verklaart Budget-direk- teur G. Th. Luif. Het werd niet nader met cijfers toege licht hoe succesvol dat dan wel was, maar het zegt toch iets dat men nu nog een stap ver der gaat. De Harleys zijn nu ondergebracht in een breder „Exclusives"-programma, met een reeks van uiterst begeerlij ke sportwagens. Mocht het idee eens een dagje op een H-D te rijden uw hart niet sneller doen kloppen, dan misschien die andere Ameri kaanse droom, een Chevrolet Corvette? Of denkt u Euro pees, aan een Mercedes 300 SL, Lotus Elan dan wel Ferra ri Mondial? Wellicht bent u zelfs chauvinist, dan moet u bij de Nederlandse Donkervoort S8A zijn. De heer Luif: „Er zijn heel wat redenen denkbaar om een Exclusive te huren. Niet alleen omdat het je droom is daar eens in te rijden. Gebruik als trouwauto, of bij fotoreporta ges, of bijvoorbeeld een dagje Exclusive-rijden als bijzonder kado". De huur-voorwaarden zijn uiteraard streng gebleven, maar toch versoepeld. De eis twee verschillende geldige credit-cards te kunnen over leggen is verzacht tot het to nen van één zo'n card. „De eis dat in een afsluitbare stalling geparkeerd moet worden blijkt met wat fantasie in de praktijk geen hinderpaal", aldus Luif. Het is' niet meer dan redelijk dat je ten minstes 28 moet zijn en twee jaar in het bezit van een rijbewijs, of dat er een fors eigen risico is bij schade. Dat laatste (ad 2500 gulden) kon bij de motorfietsen niet afgekocht worden, bij de auto's echter deels wel. Voor vijf tientjes vergoeding zakt het eigen risi co van 5000 gulden naar 1000 gulden. De huurprijzen zijn uiteraard fepeperd, van 225 gulden tot 25 gulden per dag met 100 gratis kilometers (extra kilo meters kosten 2,25 gulden tot 5,25 gulden). Het minste be zwaar zal nog zijn dat deze dromen-op-wielen in principe uitsluitend bij de vestiging te Wenum (bij Apeldoorn) ge haald kunnen worden. En als het je enige kans is om ooit in een Donkervoort of Corvette te sturen, dan mag dat toch wel wat kosten... tADVERTENTIE OPEL OMEGA/SENATOR 2.6i: Behalve een „gefacelifte" Corsa heeft Opel voor het modeljaar 1991 nog een ander belangwekkend nieuwtje: de wedergeboor te van de kleinere zesci linder. Vele jaren figu reerde in het Opel-gamma een 2,5 liter zes-in-lijn, al sinds de jaren zestig toen deze motor in de topver- sies van de Rekord ver scheen. Hij verhuisde ver volgens naar de Commo dore en later naar de Se nator/Monza. In de opvolgers voor de Re kord en Senator verdween hij echter uit beeld enige tijd bestond er wel een Senator 2.5, maar die werd nauwelijks ge vraagd. De 2,5 liter liep name lijk niet erg mooi en nogal sloom. Bleef dus over: de drieliter, sinds enige tijd ook in gemo derniseerde versie met vier kleppen per cilinder. Aan de ontwikkeling van die motor droeg Lotus bij, nu onderdeel van het General Motors con cern naast Opel. Lotus bedacht (ook voor een supersnelle niéuwe Chevrolet Corvette motor) een variabel inlaatsys- teem. Datzelfde systeem ver schijnt nu op een tot 2,6 liter vergrote versie van de kleine zescilinder, leverbaar voor de Opel Omega en Senator. Een tussenstap, want inmiddels is bekend dat Opel werkt aan een geheel nieuwe V6, die ook door Saab (waarin GM een vijftig-procents aandeel heeft genomen) gebruikt zal wor den. Wereld van verschil Het idee van zo'n variabel in- laatsysteem is om meer trek kracht bij laag toerental te krijgen, door de inlaatkanalen dan op een andere wijze te koppelen. Het werkt met een klep, die bij 4000 tpm open gaat. Beneden dat toerental heeft de motor een dubbel in- laatsysteem voor tweemaal drie cilinders, erboven zijn de „driecilinder"-systemen ge koppeld. De 2.6i levert 110 kW/150 pk, tegen 103 kW voor de oude 2.5. De maximale trekkracht is, zoals beoogd, vooral tot aan een dikke 4000 tpm flink vergroot. De 2.6i motor loopt aanzienlijk ver fijnder dan de oude 2.5. Van enig ongepast motorgeluid is totaal geen sprake meer, de zespitter loopt juist voorbeel dig rustig. Hij biedt bovendien de souplesse waarvoor je nu juist een zescilinder kiest, en draait nu wel bereidwillig naar hoge toerentallen. De trekkracht beneden 3000 tpm is wat minder, waardoor deze motor nog niet perfect combi neert met automatische trans- Echte limousine We probeerden de nieuwe mo tor in een Omega, die voor 1991 ook enkele andere verfij ningen onderging. Een nieuwe voorbumper met spoiler in ca- rosseriekleur, aangepaste grille met chroomrandje bovenaan en vergrote richtingaanwij zers, donkergetinte achterlich ten, nieuwe bekleding en bete re geluidsisolatie zijn de be langrijkste wijzigingen voor alle Omega's. Is het met vier- cilinder motoren (nu 2,0 of 2,4 liter benzine of 2,3 diesel) al- De 2.6i motor loopt aanzienlijk verfijnder dan de oude 2.5. Van enig ongepast motorgeluid is totaal geen sprake meer, de zespitter loopt juist voorbeeldig rustig. foto'S: pr leen maar een nette, heel rui me auto, met de nieuwe zespit ter erin wordt het een echte li mousine. De 2.6i motor is leverbaar van af de GL-versie, ook voor de stationcar. Dat genot kost wel zo'n zeven mille extra tegen over de ook erg soepele en sterke 2.4i viercilinder, alleen in de meest luxueuze CD-uit- voering bedraagt het verschil maar vier mille. De 2.4i op zijn beurt kost slechts anderhalf mille meer dan een 2.0i basis- motor. Met een Omega 2.6i GL vanaf f. 46.709,- heeft Opel niettemin een interessant aan bod: het is de enige echt mooi lopende zescilinder voor min der dan vijftig mille. En het zal ook de Senator interessan ter maken, want bij diens ex clusieve karakter past de 2.6i best - en hij is vier mille goed koper (68.500 gulden) dan de Senator De nieuwe Opel Omega. Over een aantal jaren zijn vrijwel alle onderdelen van afgeschreven auto's voor hergebruik geschikt te maken. Voor de reste rende delen is dan een milieuvriendelijke ver werking mogelijk. Dat verwacht d'e STIBA, de belangenvereniging van professionele slopers van autowrakken. Op dit moment zijn in de slo persbranche zo'n 2.100 bedrij ven actief. Volgens L. Reuzer van de STIBA is het grootste deel hiervan slechts handelaar in auto-onderdelen. „Je hebt wat ruimte en gooit er wat wrakken op. Een simpel vak, waar niet bedrijfsmatig wordt gewerkt". Uiteindelijk blijven er slechts 500 professionele be drijven over. De STIBA maakt deel uit van een groep die met het ministe rie van milieubeheer overleg voert over milieuvriendelijke alternatieven voor de verwer king van autowrakken. Ook de BOVAG/RAI, de ANWB en de stichting Natuur en Mi lieu maken hiervan deel uit. In juni van dit jaar is het „Project Autowrakken" be gonnen en loopt tot eind 1991. Door een efficiëntere werkwij ze is nu reeds een minder mi lieubelastende sloop van auto wrakken mogelijk, zo blijkt uit onderzoek van de Technische Universiteit Twente, verricht in opdracht van het ministerie van milieubeheer. Voor het onderzoek zijn 50 auto's volle dig gesloopt. Dit leverde in to taal circa 30.000 gegevens op. Volgens Reuzer van de STIBA zijn er in Nederland nu zo'n honderd „schitterend mooie bedrijven". De autoslopers voelen zich in hun werk soms gehinderd door de provincies, verantwoordelijk voor het vergunningenbeleid. Nog steeds hebben niet alle provin cies hun „autowrakkenplan" gereed, iets dat volgens Reuzer al negen jaar geleden het geval had moeten zijn. BANDENSERIE MXT VERVANGT MXL Op de autobandenmarkt wordt nogal gestunt met prijzen. Het zal menigeen niet ontgaan zijn dat dit ingrijpende gevolgen had voor de winst van de be langrijkste bandenmer- ken. In het economisch nieuws figureerde niet al leen Vredestein, dat zijn verliesgevende bandendi visie nu echt kwijt wil, maar ook Pirelli dat-een sterke winstval moest melden. Onlangs kwam daarbij nog het bericht dat Michelin voor het eerst in zes jaar verlies leed. Dit ondanks het feit dat Mi chelin na de overname van Uniroyal/Goodrich nu het grootste bandenconcern ter wereld is. Directeur Le Cerf van Miche lin Nederland benadrukt niettemin dat het de doelstel ling van het concern niet is om de grootste te zijn, maar wel de beste (in kwaliteit dus). Hoe dan ook, men moet zijn beste beentje voor zetten om in de huidige scherpe concurren tiestrijd geen terrein te verlie zen. Dat betekent: inspelen op de nieuwste verlangens van de consument. Precies zoals ge daan werd, zo zei men, bij het ontwerpen van een opvolger voor de populaire MXL-ban- denserie. Deze banden, met een hoogte/breedte verhouding van 70 of 65, waren gericht op veruit het grootste stuk van de automarkt van de wat duurder uitgeruste compacte modellen tot aan de basismo dellen uit de hogere midden klasse. Beter op nat Marktonderzoek wees uit dat de modale automobilist vooral prijs stelt op gelijkblijvend weggedrag bij verschillende omstandigheden, dus op droge, iets vochtige of natte weg. In die richting ontwikkelde Mi chelin de MXL-serie verder, waarbij er ook aan gedacht werd dat een beetje indruk wekkend uiterlijk het goed doet. De MXT heeft daarom een opvallende belettering in een geruwd vlak op de ken. Maar vooral ging hei tuurlijk om verbetering v? eigenschappen. De MXT- heeft ten opzichte van MXL een veel meer ,,o] Ha profiel, grote omtreksgro aa: voor goede waterafvoer zeer veel fijne groeQes. i een nieuw loopvlakrubbei lei bruikt, heel opmerkelijk i isj< soepelheid van de zijwand n. Over de bereikte resull de gaf men wat cijfers. Een beter remvermogen bij 9C op natte weg, 9% minder planing in de bocht, gi veerd geluidsniveau bij i len met 80 km/h. De sa bandflank zal ook wel doen voor het rijcomfort. 1 y het grootste verschil tusse ®ri MXL, die geleidelijk aai het gamma verdwijnt, e: 4% duurdere MXT zit toef;1 de verbetering van het drag op natte weg. Dat dert daardoor meer het g< op „droog". Nieuwe trend Met de MXT speelt Micl w ook in op de verander vraag in het belangrijkste van de bandenmarkt. Nif i middenklassers staan tejap woordig vaak niet m banden (geschikt km/h), maar op T-bandei de 190 km/h). Pirelli bracht tii om al eerder de P2000 ban isji serie, speciaal op die T-cairr rie gericht, zoals nu ooi i MXT. Tevens is er een I se naar lagere hoogte/bre ii verhouding: van 80 naar 7 in de komende jaren ook 65. Vandaar dat Michelin a een een vrij breed gamma ch maten biedt: met velgrr van 13 en 14 inch, breeiei van 145 tot 195 en naast d ia serie flink wat 65-serie m a Naarmate het gamma vt yl wordt uitgebreid met mi re gevraagde maten wo n meer MXL-types door M t< vervangen. Zo jaagt men elkaar op betere kwaliteit: een jaar den zagen we op Pirelli's dentestcentrum te Vizzol4 ongeluk ëen verg< testuitslag. Daarin bleel toen nieuwe P2000 het v op nat te winnen van dt chelin MXL. En nu slaai F chelin dus terug met de PETER FOK (ADVERTENTIES) Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18