icidóc Qowuvnt i „Referendum niet op een koopje doen" STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE Persoonlijk cadeau X] ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 D66 TWEEDE KAMERLID JACOB KOHNSTAMM: LEIDEN „Het Bin- lenhof" kijkt met be langstelling naar de lo kale referenda die vol gend jaar onder andere in Amsterdam en Leiden /orden gehouden. „Dat ;omt", verklaart D66 Tweede Kamerlid Jacob Kohnstamm (40), „omdat sommigen, terecht of on terecht, het lokale refe rendum zien als een proef voor een nationaal •eferendum". Dat de Leidse raadsleden een referendum willen hou den en daarvoor zelf een onderwerp verzinnen, ,moeten ze zelf weten", vindt hij. Hij wil de loka le politici niet vóór de voeten lopen. „Maar ik wil ze vriendelijk oproe pen om eraan te denken lat er ook een landelijk jelang mee is gemoeid". Nat hij hoopt is dat de proe ven met referenda onder zo iptimaal mogelijke omstan digheden worden gehouden. .Onder een positief gestern- e" noemt hij dat. „Er zijn storende gaten ontstaan tus sen wat de bevolking vindt en voelt en wat er door de lolitici besloten wordt. Die jolitici hebben de plicht tekst :n uitleg te verschaffen over hetgeen ze zoal besluiten. Het wantrouwen van de bevol king ten opzichte van die po litici is de laatste decennia toegenomen. We moeten na- fdenken over vormen om die gaten te dichten". Het refe rendum is een van die vor men. „Vanuit die gedachte zeggen: Er komen provinciale staten- k verkiezingen, dus we houden E een referendum is de wereld A op zijn kop zetten. Ik kan me het vanuit financieel oogpunt Jacob Kohnstamm: „Er ko men provinciale statenverkie zingen dus we houden een referendum is de wereld op z'n kop zetten". FOTO: MILAN KONVALINKA wel voorstellen, want het is goedkoop. Maar we moeten de representatieve democra tie en het referendum niet op een koopje doen. Het risico is heel groot dat het alleen daarom al een mislukking zou worden- Ze moeten maar even Wachten, even geduld hebben. En wel op het mo ment dat zich een onderwerp aanbiedt waarvan je zegt: dat is geschikt voor een referen- Binnenstad autovrij Kohnstamm kan zich zo'n onderwerp best indenken. Want ook in zijn woonplaats Amsterdam wordt een lokaal referendum voorbereid. „Daar speelt bijvoorbeeld de beslissing om de binnenstad autovrij te maken. Gezien de afwegingen die daarbij een rol spelen, zoals hoe zit het met de middenstand, de his torische kern, het toerisme, de leefbaarheid, het milieu, het aanzien van de stad, de bestrijding van normover schrijdend gedrag, daar zou iedere bewoner een oordeel over kunnen hebben. Dat is heel sterk voelend. Daarvan zullen maar weinig mensen zeggen: het zal mij een rot- zorg zijn. Het bepaalt het hele stadsbeeld, dat is zo'n ontzettend belangrijke beslis sing. Waarom zouden alleen maar politici daarover mogen oordelen". Hij vergelijkt het met een herziening van de grondwet. „Na de eerste lezing wordt de Kamer ontbonden, dan mag het electoraat zich uitspreken en na de tweede lezing neemt de Kamer een definitief be sluit. Zo'n herziening is zo es sentieel dat er apart verkie zingen voor worden gehou den. Dat is nu een referen dum avant la lettre. Het kie zen voor een autovrije bin nenstad is ook zo'n beslis sing", vindt Kohnstamm. Karos Hij is „heel erg voor een re ferendum" als het maar ont zettend goed voorbereid wordt. „Het debat dat in de gemeenteraad wordt gehou den, moet worden uitgezon den op televisie, daarna moeten de politici de hort op met het eigen standpunt. En dan moeten ze zich maar eens kwetsbaar opstellen met het roepen tegen de bevol king van stem voor of stem tegen". Kohnstamm vindt dat de gemeenten daar best geld voor mogen uittrekken. Hij zou het jammer vinden als een referendum mislukt, omdat het niet goed is voor bereid. „Stel dat het mislukt dan lopen we de kans dat het nog ingewikkelder wordt om het referendum er landelijk door te krijgen". „Er zijn mensen die betogen dat de discussie over het re ferendum typisch een pro- dukt is van het pre-informa- tie tijdperk. De communica tie gaat in de toekomst heel anders verlopen. In Amster dam is al besloten om tegelij kertijd met het referendum een onderzoeksbureau een steekproef te laten verrich ten. De VVD vindt een refe rendum middels stembureaus en dergelijke te duur. Het is goedkoper om Maurice de Hond te vragen, zo werd er gedacht". Kohnstamm fantaseert nog even door over het gebruik van de televisie en de kabel. „De gok is niet helemaal on zinnig om te denken dat een groot percentage van de Ne derlanders straks bekabeld is. Zo onstaat er een komische situatie, via de kabel krijg je de mogelijkheid om een soort postbus via het torentje van de minister-president naar de huiskamer in te stellen. Dat je bijvoorbeeld 's avonds thuiskomt en een lichtje ziet knipperen op je televisietoe stel, waarmee aangegeven wordt dat de minister-presi dent wil weten wat Neder land ergens van vindt. Maar dat is verre toekomstmuziek. Je zult wel denken, die vent is gek. Ondertussen is de par lementaire democratie niet af. We zullen met dit soort onwikkelingen rekening moeten houden, het blijft werk in uitvoering". Hij wijst erop dat het vroeger „zo onhandig was om met een karos van Gelderland naar Den Haag op en neer te reizen" en dat ook daarom een volksvertegenwoordiging is ingesteld. Zo door redene rend wordt het in de toe komst mogelijk de Tweede Kamer op te heffen. Maar dat verwacht Kohnstamm niet, er zal altijd een verga derprocedure blijven bestaan. „Met de kwaliteitsbewaking in het gezondheidszorgonder zoek hoef je in de huiska mers niet aan te komen", weet hij uit ervaring. Vieze zakdoek Kohnstamm zetelde voor het eerst in 1981 in de Tweede Kamer, van 1982 tot 1986 was hij partijvoorzitter. In 1986 keerde hij weer terug in de banken van de Tweede Ka mer. Daar was hij anderhalf jaar geleden woordvoerder van D66 bij de behandeling van de laatste voorstellen naar aanleiding van het rap port Biesheuvel in de Twee de Kamer. Hij bepleitte krachtig een referendum op nationaal niveau, echter te vergeefs. „Het CDA was toen de ernstigste tegenstander. Als een vieze zakdoek werd het referendum in de prul lenbak gegooid". KARIN SWIERS et bijdragen van: Frans ocken, Kees van Herpen, arijke den Hollander, Karin wiers en Margrit Tibboel. i) achwekkend it liikt er steeds meer op of de Leidse gemeenteraad ste wat het kost een refe- ïdum wil houden in Lei- n. De raad heeft daartoe nu imaal besloten en de datum ook al vastgesteld. Vervol- ns wentelden de raadsleden h in het landelijke succes, int Leiden was de eerste, ver de andere steden die lgden werd gegniffeld, Lei- n was toch lekker eerder, jt ziet er naar uit dat die ortvarendheid de sleutel- op gaat breken, ït kostte allereerst ver- ïrikkelijk veel moeite om derwerpen bijeen te krij- n. Een teken dat er in Lei- niet echt veel behoefte staat aan een referendum. Srvolgens werd een onder- xp met een vreselijke baard kozen: vrijere sluitingstij- n voor de horeca. Wat was grote voordeel van dit ma? Dat het zo makkelijk een eenvoudige vraag ge- ten kon worden. Kennelijk irikken de raadsleden voor leilijke, maar zeker veel in- essantere onderwerpen, te- lens de commissievergade- ig werd door de raadsleden mekkerd en gemord. Nee, iere sluitingstijden was n niet ieders eerste keus. le'en D66 had het lef om ge- ion tegen het collegevoor- te zijn, om te proberen ander en mogelijk beter derwerp uit te werken. iar wel binnen korte tijd, nt de met rasse schreden derende referendumdatum ►et per se worden gehaald, oen Links, nota bene te- istander van vrijere slui- ]stijden, ging akkoord. De Iere partijen eveneens, ze lden hun oordeel niet eens tot de raadsvergadering, dat is uitermate slap. behoefte aan een referen- m is bij de bevolking in ie- r geval al niet groot. Nu ikt dat ook de raadsleden it staan te juichen over het 'ma. Als de raadsleden er al it echt warm voor lopen, valt voor de belangstel- i van de echte Leidenaars ïelemaal te vrezen. Waar- wordt de proef dan niet voon uitgesteld tot een be- ogenblik, tot er een beter lerwerp is gevonden. Of is gemeentebestuur van Lei- gewoon te ijdel, vindt de raad dat hij niet meer terug kan, met alle lachwekkende gevolgen van dien. Belevingswaarde De tijd van de algemene be schouwingen is weer aange broken. Plannen van burge meester en wethouders wor den door de politieke partijen op de korrel genomen en daarbij wordt niet op een A4- tje gekeken. Op die pagina's vol beschouwingen raken de heren en dames politici de weg wel eens kwijt en zorgen met ingewikkelde volzinnen voor onbegrijpende blikken in de raadszaal. Zo ook Hans Kna)jp, fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Noord wijkerhout. Don derdagavond sprak hij deze onnavolgbare woorden: „De VVD-fractie neemt waar dat de belevingswaarde van het openbaar groen en met name van het gras in de gemeente afneemt. Een van de oorza ken is de droge zomer. Is het college voornemens initiatie ven te ontwikkelen om het openbaar groen in de goede staat terug te doen keren?". Met andere woorden: de plantsoenen in Noordwijker- hout zien er slecht uit en de VVD wil weten of de ge meente daar iets aan doet. Het zou mooi zijn als politici eens wat duidelijker kunnen zijn. De belevingswaarde van de algemene beschouwingen neemt duidelijk af. Zijn de da mes en heren politici voorne mens initiatieven te ontwik kelen om de algemene be schouwingen in de goede staat terug te doen keren? Afval (1) Het CDA-Leiderdorp zit al enige tijd in het verdomhoek je. Pogingen om daar weer uit te komen komen ongeloof waardig over. Het gedwongen vertrek van wethouder Jan den Boeft heeft de partij geen goed gedaan. Voor het verkeerd inschatten van de politieke gevolgen van de af faire Den Boeft heeft het CDA een hoge prijs ihoeten betalen. De eensgezinde opstelling van VVD en D66 dwong de chris tendemocraten tot de pijnlijke beslissing Den Boeft als kan didaat-wethouder te laten val len. Ook bij de onderhande lingen over het beleidspro gramma 1990-1994 hadden VVD en D66 het CDA flink in de houdgreep. De uitkomst vertoonde een opvallend libe rale signatuur. In de politiek, waar het machtswoord een doorslagge vende rol speelt, moet men daarvoor een prijs betalen. Het lag voor de hand dat het CDA zich zo spoedig mogelijk van het imago „bijwagen van VVD en D66" wilde ontdoen. De discussie over de verho ging van de afvalstoffenhef fing (reinigingsrechten) werd daarom door CDA-fractie- voorzitter Arie Roest aange grepen om ferme taal uit te slaan. Het CDA, zo liet Roest bij herhaling weten, wenste niet mee te werken aan een volledige doorberekening van alle kosten van huisvuilver werking aan de burgers van Leiderdorp. Slechts over een verhoging van het dekkings percentage van 80 naar 85 procent viel te praten. Afval (2) De opstelling van de CDA- voorman was aanleiding voor een fikse ruzie met college partner VVD. De liberale fractievoorzitter Jaap de Waard beschuldigde het CDA ervan afspraken niet na te komen en 'schilderde de chris ten-democraten als onbe trouwbaar af. Afgelopen maandagavond bleek Roest in de commissie ruimtelijke ordening als een blad aan de boom te zijn om geslagen. Nu moet het, ook in de politiek, mogelijk zijn om op een eenmaal ingenomen standpunt terug te komen. Roest had dus heel wat uit te leggen, maar zijn verklaring kwam wat merkwaardig over. Daaruit bleek dat hij van een fervent tegenstander een overtuigd voorstander was ge worden van de dekking van 100 procent bij de afvalstof fenheffing. Financiële argumentên en een solide dekking werden door Roest als argumenten naar voren gehaald om zijn veranderde opstelling te moti veren. Alsof die nooit eerder hadden bestaan. Milieu-argu menten completeerden het beeld van de warme pleitbe zorger van de volledige door berekening. Roest wekte feitelijk de in druk de zaak in het verleden verkeerd te hebben ingeschat. Het getuigt van een weinig principiële houding om de burgers van Leiderdorp fi nancieel extra te belasten, zonder naar bezuinigingsmo gelijkheden bij de gemeente lijke uitgaven te zoeken. Daar viel in de uitleg althans niets van te merken. Het CDA in Leiderdorp is er niet geloofwaardiger op ge worden. De ferme taal van Roest betekent niets, hele maal niets voor de portemon nee van de Leiderdorpse bur gers. Eendji ies Het moet gezegd worden: de Sassenheimse jongens van sta vast in de gemeenteraad, Hans van Dorssen (VVD) en Wim van Biezen (CDA), heb ben hun werk afgelopen dins dag maar half gedaan. De doorgaans nijvere en verwoe de voorvechters van de demo cratie hadden te oordelen naar hun opmerkingen de verontwaardigde brief van buurtbewoners van het Ko ningspark aan Ben W slecht of maar ten dele gelezen. Ze wilden opheldering over al te rigoreus kappen van bomen op en om de bouwlocatie van het nieuwe gemeentehuis. De van de prins geen kwaad wetende wethouder van mi lieuzaken maakte zich er ver volgens met een Jantje van Leiden vanaf. Over het door de bewoners gesignaleerde botulisme rond het Konings- huys werd met geen woord gerept. De besmetting is vol gens de omwonenden ont staan door de afsluiting van de afwateringssloot langs de Charbonlaan en de Willibror- duslaan. Honderden eenden legden het loodje. Merkwaardig is het dat die sloot zonder pardon is ge dempt. Het ligt bij menigeen nog vers in het geheugen dat de voltallige raad ruim een jaar geleden als één man en thousiast uitriep dat het zo'n geweldig idee was van het ar- chitectenburo B&D uit Oos terhout om de waterpartijen die daarmee nu radicaal verdwenen zijn onder het nieuwe gemeentehuis te handhaven. Het heeft allemaal wel veel voeten in de aarde, de bouw van een gemeentehuis in Sas- senheim. Opvallend is de dua listische aanpak van het ge meentebestuur. Neem zo'n Hans de Vries. Vorig jaar nog een ambitieus raadslid dat in de nachtelijke uurtjes vel na vel volschreef over het belang van een schoon milieu. Als wethouder laat hij nu water partijen dempen met alle ge volgen van dien. Eigenlijk is het alleen te be grijpen als je naar dé cijfers kijkt, de saneringskosten van het Koningspark, de 10 mil joen die op tafel moet komen voor het gemeentehuis. Zeg nou zelf: wie met zoveel nul len goochelt, let niet op een paar eendjes. Gigant Noordwijk heeft een nieuwe waarnemend burgemeester. Hans van der Sluijs, afkom stig uit Hazerswoude die sinds zijn aantreden de bijnaam van „De Gigant" heeft. Voorlopig lijkt het er op dat hij het niet moet hebben van grote geba ren in de vergaderzaal. De vierkante millimeter van het reglement van orde lijkt meer zijn terrein te zijn. Afgelopen dinsdag raakten de gemoederen van Groen Link ser Alex Ouwehand verhit door kranteberichten over de strandexploitatie door de Stichting Zeebad. Zeebad kan, zo begreep Ouwehand, haar contract gewoon uitdienen tot Buik vol Oud-minister Gerrit Braks blijft zich op bewonderens waardige wijze inzetten voor de Nederlandse visserij. Na zijn gedwongen aftocht was hij de afgelopen week bereid middelpunt te zijn van het ge sponsorde partijtje dat onder de vlag van internationale her denking van Leidens Ontzet in het Holiday Inn werd gehou den. Tussen de schalen met vis liet hij zich door burge meester Cees Goekoop de versierselen opspelden van het Genootschap van Bols Co- renwyn en haring. Voor de foto hield hij zelfs een haring vast. Maar terwijl Cees Goe koop er gretig in beet, legde Gerrit het dode visje weer te rug op de schaal. Er in bijten ging hem te ver. Hij mag zijn verlies als een man hebben gedragen, kennelijk had hij wel letterlijk de buik vol van FOTO: WIM VAN NOORT 1 januari 1992. Dat druiste volgens hem regelrecht in te gen eerdere afspraken. Zee bad zou juist buitenspel wor den gezet, had de raad vol gens hem in het verleden be- Reden voor Ouwehand om het op de agenda van de raadsvergadering te willen hebben. Die avond hanteerde De Gigant voor het eerst de voorzittershamer. „Dat had u voor negen uur vanochtend moeten melden", zo sprak hij streng. Dat Ou wehand het bericht toen nog niet tot zich had genomen was voor Van der Sluijs van geen wilde hebben vernin- derde de kersverse burgerva der overigens niet om er zelf van te zeggen dat het college niet verantwoordelijk was voor het bericht. De verbouwereerde Ouwe hand greep daarop naar het laatste wapen: De Motie. Maar voor hij zijn zin kon afmaken merkte Van der Sluijs op: „Een motie kan alleen van toepassing zijn op een agenda punt'. Het college had van het gewraakte krantebericht geen kennis kunnen nemen en kon dus niet reageren. Een ant woord dat Van der Sluijs ook direct had kunnen geven. Ouwehand probeerde het in de rondvraag nog maar eens. hij ving toen definitief bot toen wethouder Piet Barn- hoorn, gesteund door Gigant Van der Sluijs het slot op de mond hield. Voor Ouwehand restte slechts gesputter over belangenverstrengeling en wanbeleid. Het blijkt maar weer dat een Gigant als burgemeester ook niet alles is. Zeker niet als die zijn grote capaciteiten vooral gebruikt om raadsleden klein te houden. ADVERTENTIE HUIS KOPEN OF VERKOPEN? BEKIJK TEENS ANDERS Voor het kopen of verkopen van een huis kunt u uiteraard overal terecht Er zijn echter aanzienlijke verschillen. Wat u nodig heeft is een makelaar die uw belangen te allen tijde centraal stelt Een vakman dus, die zich professioneel en persoonlijk inzet om het beste resultaat voor u te behalen. Met deze vorm van dienstverlening is doorgaans wat langere tijd gemoeid dan met het 'hard doordrukken' van een bepaalde transactie. De praktijk leert echter, dat mijn ambachtelijke manier van bemiddelen in de huizensector uiteindelijk het meeste effect sorteert. Hoe staat u tegengver een vrijblijvend gesprek? Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden {Waardei land) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU BUSROUTES GEWIJZIGD Alle winkels gesloten op 3 oktober LEIDEN Alle winkels in Leiden zijn op 3 okto ber gesloten. In tegenstel ling tot andere jaren zijn ook grootwinkelbedrijven als V&D, C&A en de Hema dicht. Hiertoe heb ben het KNOV, Leiden Leeft en de Raad voor Fi liaal- en Grootwinkelbe drijf besloten. De route van de diverse buslij nen zijn rond 3 oktober gewij zigd. Vanwege de kermis op de Lammermarkt rijden van 29 september tot en met 4 ok tober de buslijnen 15 van de NZH en de lijnen 111 en 112 van CN om. De route loopt via de Schipholweg, Willem de Zwijgerlaan en de Kooilaan. De haltes Lammermarkt, Lan- gegracht, Korte Mare, Stads- bouwhuis en Pelikaanstraat komen dan te vervallen. In verband met de jaarmarkt kunnen de bussen vanaf maandagmiddag 1 oktober niet meer via de Nieuwe Beesten markt rijden. De bussen naar het station rijden dan via het Noordeinde, de Rijnzichtbrug en de Morssingel. De haltes op het Kort Rapenburg en de Nieuwe Beestenmarkt komen daarmee te vervallen. De nor male route begint weer op 4 oktober, zo wordt verwacht door de NZH. Dinsdag 2 oktober tot 16.00 uur rijden de bussen vanaf het station in de richting van de Breestraat via de Morssingel, Rijnzichtbrug en Noordeinde. De Breestraat wordt dinsdag 2 oktober vanaf 16.00 uur en woensdag 3 oktober de gehele dag afgesloten. De route voor debussen vanaf het station voért dan via de Morssingel, de Rijnzichtbrug, de Witte Singel en de Jan van Houtka de naar de Korevaarstraat. De bussen rijden richting station via de Zoeterwoudsesingel, Witte Singel, Rijnzichtbrug en Morssingel. De haltes in de Stationsstraat worden gedu rende deze omleidingen ver plaatst naar het Stationsplein. Naast de genoemde omleidin gen zullen er omleidingen van korte duur optreden. Dit in verband met de festiviteiten zoals de taptoe, de marinede monstratie en het vuurwerk. Daardoor kan enige vertraging optreden en kunnen ook niet alle haltes worden aangedaan. Medewerkers van de NZH zijn 2 en 3 oktober op diverse plaatsen aanwezig om reizigers te helpen. Koninklijk zilver voor L. Roorda LEIDSCHENDAM De heer L. Roorda uit Leidschendam is gisteren onderscheiden met een ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Roorda kreeg de onderscheiding omdat hij veertig jaar koster is geweest bij de Gereformeerde Kerk aan de Damlaan in Leidschen dam. Roorda ging acht jaar ge leden met vut, maar combi neerde al 32 jaar daarvoor het kosterschap met een volledige baan bij de PTT. Hij kwam in 1943 wegens werkzaamheden in het verzet vanuit zijn ge boorteplaats in Buitenpost in Friesland naar Leidschendam. De onderscheiding werd hem tijdens een receptie in de Kruisheuvelkerk aan de Bur gemeester Roeringlaan over handigd door loco-burgemees ter J.C. van Erp. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J j Naam: Voorl:l I Adres: {g Postcode/plaats: J j Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: J NI Indite óoonot oanlnkng bntooE tor ter rertoet om ttn obonntmmt wonkr geiergerd j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naor I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag inz j Ceidóe (Bowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13