Marcel Valk bescheiden topscorer Ie bezem in de hand tot je er )ij neervalt woetballerlei CeidaeSotnont Cellen WASSENAARSE CURLING FAMILIE WEET NIET VAN OPHOUDEN &ZERS WOUDENAAR NAUWELIJKS GEBUKT ONDER VERGELIJKING MET VAN DER LAAN -ORT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 door Frank Werkman Ook bij toernooien als Olympische Spelen is het tegenwoordig gebruikelijk dat men de tering naar de nering zet. In zo'n geldverslindend topsport-evenement moet het tenslotte uit de lengte of de breedte komen. Vandaar dat het al sinds jaar en dag gewoonte is dat plaatselijke organisatoren besluiten om onderkomens voor atleten na afloop van hei sportieve festijn te bestemmen voor normale bewoning door autochtonen. De sporters hebben bovendien het niet te versmaden voordeel dat ze zich tijdens zo'n evenement ook „thuis" kunnen voelen. Ze betrekken immers gezellige twee- of meerkamerflatjes, voorzien van alle mogelijke soorten gemak. Waarbij het enige recht dat ze nauwelijks gebruiken overigens het aanrecht is. Het laatste waar zich op hun discipline voorbereidende atleten behoefte aan hebben, is het koken van een eigen potje. Ook na hun optreden nog slechts als toerist aanwezige deelnemers laten liever de kachel voor zich aanmaken dan zelf een vuurtje te stoken in hun tot flatwijken verworden olympische dorpen. Dat ligt straks anders in Albertville, waar in 1992 de Winterspelen worden gehouden. Daar is men van plan het nuttige met het noodzakelijke te combineren. Immers, adspirant- medewerkers kregen deze week te horen dat ze tijdens dat evenement waarschijnlijk worden gehuisvest in een nieuw staatshotel. In de buurt van Grenoble komt een jaar vóór de olympische vlam wordt ontstoken een modern gebouw gereed met maar liefst vierhonderd, identiek ingerichte en geformateerde kamers. Hoe de inrichting precies zal zijn, is nog niet bekend. Vaststaat wel dat de vertrekken in elk geval zullen zijn uitgerust met goed geïsoleerde, geluiddichte deuren. Die bovendien ziin voorzien van een gemakkelijk doorgeefluikje. Het geheel zal naar men mag aannemen zijn vervolmaakt met harde, eenvoudige doch efficiënte britsen, een stoel met een rechte leuning alsmede een bureautje, waaraan de bewoner elke avond zijn dagboek kan bijwerken. Een sfeervol streepjesbehang, op het eerste oog een traliehekwerk, maakt het geheel af. Om een eenvoudige doch voedzame hap uit blik of een kom maaltijdsoep te kunnen prepareren zijn de kamers ongetwijfeld ingericht met een kookplaatje. Het geheel zal zijn afgemaakt met een vrolijk gordijntje, een vaasje met kunstbloemen en een televisie- apparaat met afstandsbediening. Zie daar het bijna benijdenswaardige onderkomen voor mensen, die zich drie weken in het zweet moeten werken om het alle olympische deelnemers naar de zin te maken. De vervulling van Samaranch' idealen in optima forma derhalve. Onder het motto „Hoger, sneller en verder" zal een nieuw hoofdstukje worden geschreven in het olympische geschiedenisboek. Ik zou het wel weten als ik jong, energiek en ambitieus was en inwoner van Grenoble of Albertville. Ik zou best een paar centen willen bijverdienen als medewerker aan een groot evenement als de Olympische Spelen. Maar het appèl dat nu in de Franse Alpenstreek wordt gedaan aan de bereidwilligheid van die jongelui gaat ondertussen wel alle perken te buiten. Terwijl de hoge heren van het IOC en de sportbonden worden ondergebracht in op zijn minst viersterren-hotels moeten de mensen op wier schouders zo'n evenement eigenlijk echt rust de nacht doorbrengen in een gevangenis. Als ze hun eigen cellen even goed laten werken, besluiten ze mas$aal nee te zeggen tegen de plannen van de lokale organisatoren. Of laten zich op zijn minst dubbel honoreren voor hun werkzaamheden. Laten de IOC'ers zelf maar eens in zo'n hok gaan slapen. Voelen ze ook een keer aan den lijve hoe Spartaans behandeld een sporter zich soms kan voelen. HAAG Valke, :kx, Valk. Drie voet- ers die momenteel uit- hel len in de eredivisie- p ipetitie: ex-internatio- - international en (in opzichten) beschei- topscorer bij FC Den g. Twee van deze bij- ïaamgenoten ontmoe- elkaar aanstaande 1 lag, voor het eerst, op fraaie voetbalveld van Oranje-debutant Valckx (26) in de de- £Ke bij de thuisclub en prof Marcel Valk (23) onbekende aanvaller 2i- iet verre van favoriete Den Haag. Ho ige keer was het 9-2 en n er dat incident tussen ile en Romario", weet el Valk, die destijds als :ur bij UVS al in de be- telling stond van de ;se Zuiderpark-club. „Zo'n avai '8 vraagt natuurlijk om Va iche", betoogt de nieuwe r van het geelgroene met nummer 7, die in- els twee profdoelpunten r zijn naam heeft staan: tegen FC Twente en één FC Utrecht. En zich t z >m, bescheiden, topscorer FC Den Haag mag noe- „We gaan zondag voor inst, zeker met de vorm in PSV momenteel ver- En misschien kunnen delli r-ook nog wel van profite- lat ze de woensdag erna ir voor de Europa Cup n spelen", speculeert de zerswoude-Rijndijk gebo- en bij zijn ouders wonende Valk. weevoudig militair-inter- nal was bepaald niet on der de indruk van de „heen wedstrijd" die de Eindhovena- ren in Montpellier hebben af gewerkt. „Doordat ik op don derdag een avondcursus mar keting volg, heb ik van die wedstrijd alleen de tweede helft kunnen zien. Dat vond ik maar een slappe vertoning. Ik vond trouwens het spel van de tegenstanders, die we tot nu toe in de eredivisie hebben ge had, ook flink tegenvallen. Zó behoudend allemaal! Natuur lijk, het tempo ligt hoger en het niveau ook. Maar over het algemeen valt het me tegen. Van onderlinge rivaliteit op de trainingen, waarvoor zowat ie dereen me vooraf heeft ge waarschuwd, is bij FC Den Haag beslist geen sprake. Er wordt wel hard en scherp ge traind, maar het is nooit ge meen. De sfeer is uitstekend. •En ik heb niks gemerkt van onrust toen we in de eerste wedstrijden geen punten haal den". De eerste ervaringen die stra- tenmakerszoon Marcel Valk opdeed in het profmétier zijn voornamelijk positief. „Ik heb het uitstekend naar mijn zin", meldt hij opgewekt. In weer wil van het imago dat hij in middels in kleine Haagse kring heeft opgebouwd. Want hoewel aan zijn capaciteiten als balvaste voetballer niet wordt getwijfeld (tot zijn eigen verrassing stond hij van meet af aan in de basis-opstelling van Co Adriaanse), worden nogal eens de wenkbrauwen gefronst als Valk's persoonlijk heid aan de orde komt. „Ik weet het, ze vinden me stil. Trainer Adriaanse heeft ook al tegen me gezegd dat ik me in de groep meer moet la ten gelden. Maar ik heb even star SENAAR 'Vetera- ikip' was haar bij- i in een Canadese it. De Züricher Zei- sprak van 'overjarige touw'. De zestigjari- levrouw Van Imhoff aan de in Nederland ikende sport „cur- en was tot voor kort van de oudste wed- gii Ibeoefenaars van deze t. Vandaag doet de jfllj] senaarse mee met een 1 internationaal toer- in Utrecht, dat geor- iseerd is om het cur- ip eizoen te openen. De 'Llpts worden weer uit leider gehaald en de opgepoetst, tflga met deze heerlijke door tot ik er bij 9-^ val", aldus mevrouw Imhoff. Gr< wordt gedacht dat de curlingsteen het belang- TTj b voorwerp is bij de, uit land overgevlogen, cur ort. Niets is minder Een doodgewone bezem 9*1 factor waar alles om En dit kan dan letter- ^)gevat worden want cur- oetekent draaien en de wordt dan ook al draai end op het ijs geworpen. De (ijs)baan is veertig meter lang en de bedoeling is om de steen in een bepaalde baan te leggen zodat het in één van de cirkels terecht komt, aan het .einde van de baan. De bezem is zo belangrijk omdat de steen sneller gaat door heel hard met de bezem op de baan te boenen. Er komt een dun laag je water op het ijs en zo glijdt de steen beter. Bovendien kan met de bezem de richting van de steen worden bepaald. Maar dat is hogere curling- kunde. Zonen De familie Van Imhoff weet er alles van. Al zo'n twintig jaar beoefent het echtpaar deze wintersport en ook de drie zonen Van Imhoff doen fanatiek mee. Degene die cur ling in de familie heeft gewor pen is moeder Van Imhoff. Haar ouders deden in Zwitser land al jaren aan de sport, die daar veel populairder is dan in Nederland. „Vroeger heb ik heel vaak samen met mijn va der in Zwitserland gespeeld", vertelt mevrouw Van Imhoff. „Via mijn ouders kwam ik dus automatisch in aanraking met de curlingsport. En toen ik trouwde heb ik mijn man ook weten te overtuigen dat het echt een zalige sport is". De man in kwestie knikt instem mend. „Vooral in de buiten lucht is het heel leuk omdat je dan afhankelijk bent van de weersomstandigheden. Die kunnen in enkele seconden veranderen zodat het veel spannender is. De zon, de wind, alles kan het ijs beïn vloeden. Helaas zijn we hier in Nederland altijd aangewezen op kunstijsbanen en dan kun nen we nog maar eens in de week curlen", aldus meneer Van Imhoff. Er zijn in Nederland slechts vijf curlingclubs, die allen rond de dertig leden hebben. Er zijn dus in totaal nog geen tweehonderd Nederlanders die in clubverband curlen. Het is dan ook een echte wintersport die vooral in landen als Duits land en Zwitserland veel wordt beoefend. In Canada is curling zelfs volkssport num mer één, zoals bij ons het voet bal. In- 1978 behoorde me vrouw Van Imhoff tot één van de oprichters van de Haagse curling club. Met wat enthou siaste kennissen werd eens in de week in Leiden, want daar is een curlingbaan, gespeeld en zodoende ontstond Curling Club Den Haag, met een le dental van dertig. Ook Andre as (32), Gustaf (30) en Floris (26) Van Imhoff werden lid. Fanatiek „De jongens zijn heel fanatiek en doen ook aan wedstrijd cur len", zegt mevrouw Van Im hoff. „Ze hebben al een keer een zevende plaats behaald bij de Europese kampioenschap pen, wat heel goed is voor Ne derlandse curlers". Als echter doorgevraagd wordt naar de prestaties van mevrouw zelf, blijkt dat zij in 1983 een vijfde plaats heeft bereikt bij Euro pese kampioenschappen en twee maal heeft meegedaan met de wereldkampioenschap pen. Voor meneer Van Imhoff is zijn vrouw dan ook de uit blinker van de familie. „Die jongens zijn natuurlijk jonger en sterker, maar zij blijft de fanatiekste", lacht de 61-jarige Van Imhoff. Wat bijna wordt vergeten, is dat de familie Van Imhoff nog een vrouw telt. Dochter Caro line van Imhoff (28) heeft zich altijd verre gehouden van de sport waar de hele familie het altijd over had. „Ze vond dat er al zoveel curlers in de fami lie zaten dat ze er eigenlijk niets mee te maken wilde heb ben. Ze gaat dan wel af en toe kijken maar weigert een be zem in de hand te nemen, laat staan een steen. Nee', zij speelt hockey bij het zesde van Klein Zwitserland en dat vinden wij ook prima hoor", aldus vader Van Imhoff. Er wordt nogal eens gedacht dat curling een dure sport is. Het echtpaar Van Imhoff ont kent dit ten stelligste. „Als je gaat vergelijken", zegt me vrouw Van Imhoff, „is curling niet veel duurder dan een an dere sport. De contributie be draagt zo'n driehonderd gul den per jaar en dan kan je eens per week gebruik maken van de ijsbaan in Leiden. Ver- Het echtpaar Van Imhoff: „Alle curlers in Nederland kennen FOTO: STEPHEN EVENHUIS der heb je een paar speciale schoenen nodig en een bezem. Je kunt het natuurlijk zo duur maken als jezelf wilt. Wij gaan een paar keer een weekendje naar Zwitserland in de winter, dat kost wel geld ja. Maar de jongens gaan allang niet meer mee, die hebben er geen geld voor over en denken dan dat hun ouders wel betalen. Maar dat gaat mooi niet door na tuurlijk!" Toernooien De twee enthousiaste curlers doen nog geregeld mee aan buitenlandse toernooien. Twee andere curlers worden dan be naderd en zo ontstaat dan het team, een curlingteam bestaat uit vier mensen, waar zij mee naar Luxemburg of Zwitser land trekken. Dit zijn dan niet altijd mensen van de Haagse club, want alle curlers in Ne derland kennen elkaar. Me neer Van Imhoff: „Er zijn zo weinig beoefenaars van deze sport in Nederland, dat je al tijd dezelfde mensen tegen komt. We kennen elkaar alle maal bij de voornaam en zo spreken we elkaar ook aan. Er is dan ook totaal geen sprake van concurrentie, het is alle maal één gezéllige boel". Aan wedstrijdcurling heeft hij nooit gedaan, daar was hij vol gens eigen zeggen niet goed genoeg voor en een beetje te lui. Dit in tegenstelling tot me vrouw Van Imhoff, die altijd aan wedstrijden heeft meege daan op Europees of wereldni veau. Met een groepje van vier vrouwen trok ze dan van Schotland (WK '84) naar Ca nada (WK '86) en had de grootste lol, hoewel hen in Schotland een laatste plaats ten deel viel. Een paar jaar ge leden is ze gestopt met het 'grote werk'. Mevrouw Van Imhoff:,, Toen ik in een Cana dese krant de bijnaam 'vetera- nen-skip' kreeg en de Züri cher Zeitung sprak van 'über fiinfzigjöhrige Hausfrauen', vond ik het tijd om ermee op te houden", lacht ze. „De sport kreeg op echte wedstrijden ook steeds jongere deelnemers, zodat ik dus gewoon moest ac cepteren dat ik te oud was ge worden. Nu doe ik alleen nog mee met kleine toernooien in Nederland of Zwitserland. Maar het blijft een zalige sport die ik zal beoefenen tot ik de bezem nog in de hand kan houden", aldus de Wassenaar- se 'veterane'. ANNELIEKE DIJKSTRA tekent Bordeaux :hot ISEILLE Trainer Ge- rfn- Gili, die vorige week ipique Marseille verliet e at hij Franz Beckenbauer echnisch directeur boven kreeg, heeft een contract achttien maanden gete- bij Bordeaux. Bij de club Wim Kieft werd Gernot die de onlangs ontslagen Goethals opvolgde, /t.a iemd tot technisch direc teur. Gili werd vorig seizoen met Marseille landskampioen. Bovendien drong hij met zijn ploeg door tot de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampi oenen. Gerard GUi heeft zijn spullen gepakt bij Marseille. FOTO: AP Tunesiër in Braunschweig BRA UNSCHWEIG De Tunesische international Jame- leddine Liman (23) heeft een contract getekend bij Ein- tracht Braun schweig. Liman wordt door de Westduitse club voorlopig tot het einde van het sei zoen geleend van het Belgische Stan dard Luik. De aan valler speelde tot nu toe dertig keer voor het nationale elftal. Weer pech voor Foda LEVERKUSEN Franco Foda wordt door pech achter volgd. De verdediger van Le- verkusen was nog maar nau welijks genezen van een spier blessure in het rechterdijbeen toen hij tijdens de training een spierscheuring in het andere been opliep. Het is zeer de vraag of de 24-jarige Foda woensdag beschikbaar is in de return voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen FC Twente. Het be stuur van de Westduitse club heeft bijna 30.000 gulden uit getrokken voor de huur van twintig bussen die de circa 2.000 Westduitse „Schlachten- bummler" naar Enschede moeten brengen. Betaal-tv in Bundesliga HAMBURG De Bondsrepu bliek krijgt betaal-televisie bij voetbalwedstrijden. Vanaf maart 1991 kan de kijker voor iets meer dan veertig gulden per maand een abonnement kopen. Elke week krijgt hij dan een duel uit de Bundesliga rechtstreeks op de televisie. De nieuwe betaal-tv-zender heet Premiere. De clubs krij gen per abonnement een be paald bedrag uitgekeerd zodat ze niet hoeven te lijden onder de mogelijke teruggang in het aantal toeschouwers. Premiere heeft vrije keuze in het aan bod van wedstrijden. tijd nodig om te wennen. Want als je net binnen komt, kijk je natuurlijk wel tegen die jon gens op. Daarom ben ik nog wat stil in de groep en in het veld. Dat was bij UVS in het begin hetzelfde. Ze zullen het hier (bij FC Den Haag, red.) waarschijnlijk niet geloven, maar bij UVS werd ik nog wel eens geschorst vanwege pra ten", roept hij glimlachend in herinnering. Van der Laan Marcel Valk bouwde met Kou dekerk, Roodenburg („Toen ik daar in de jeugd speelde, werd ik tweemaal uitgeroepen tot speler van het toernooi van VCS, maar toen was FC Den Haag kennelijk nog niet zo at tent"), RCL en de zaalvoetbal clubs Zwarte Wolf en FV Snoekie al een waslijstje aan verenigingen op. Bij FC Den Haag staat hij voor de niet ge ringe taak de praatgrage Har ry van der Laan te doen ver geten. „Toen hij wegging naar Feye- noord, had ik verwacht dat er nog wel een vervanger voor Harry zou worden aangetrok ken. Anderen wezen me erop dat het vertrek van Harry gunstig zou zijn voor mijn kansen op een basisplaats", al dus Valk, die in de aanloop naar dit seizoen ook aan de onderhandelingstafel zat met Roda JC. „In Kerkrade hiel den ze me aan het lijntje en bij FC Den Haag werd de zaak veel verzorgder aangepakt". De voetballer uit het dorp van Bettine Vriesekoop („Ik ken haar wel, maar niet goed") werkte voor zijn komst naar het Zuiderpark als dienstplich tig chauffeur en in een slijterij. Maar als full-prof, met een contract voor twee jaar, legt hij zich volledig toe op de Jansma in Studio Sport steeds verwees naar Van der Laan, als we niet hadden gescoord". ROB LANGEVELD Marcel Valk: „Bij UVS werd ik nog weieens geschorst vanwege praten". voetballerij. Voor zijn overstap heeft de ex-drankverkoper naar het profvoetbal, in tegen stelling tot bijvoorbeeld „ro ker" Van der Laan, geen con- sessies hoeven doen. „Ik drink niet, ik rook niet en ik ben geen stapper", geeft Valk zijn gewoontes prijs. „Al leen het werken heb ik opge geven, maar ik heb nog geen moment de indruk dat ik daar iets verkeerd aan heb gedaan. Alleen in het begin was het een beetje irritant dat Kees

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11