H P DE TIJD Steeds nieuwe gevaren pedreigen volksgezondheid Jrinkman respecteert esluit Van der Linden „OV-koeriersdienst werkt veel goedkoper" HEDETIJD Dubbelzo interessant 25 JAAR STAATSTOEZICHT Voorhoeve vijfde VVD'er die tussentijds vertrekt KONINKLIJK n BINNENLAND EcidocSommit DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 leen strafvervolging erdachte bomaanslag ^STERDAM Justitie heeft be lten geen strafvervolging in te stel- tegen de 33-jarige Amsterdammer lange tijd verdacht werd van het aatsen van een bom bij het Aurora- ge bouw in de hoofdstad. Volgens jus- ve je zijn er onvoldoende aanwijzin- ec| n van schuld om de man te kunnen rolgen. De beslissing van justitie j,d al enige tijd verwacht, nadat de '1© skische afscheidingsbeweging ETA 24 juli de bomaanslag had opge- Hoewel het gerechtelijk vooron- rzoek tegen de man toen nog liep, j pk een verdere vervolging toen niet eer waarschijnlijk. Volgens de idsman van de ex-verdachte zal cliënt zeker een schadeclaim in- Justitie wil hardere aanpak problematische minderheden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Hirsch Ballin (justitie) en diens staatsse cretaris Kosto willen harder op treden tegen illegaal hier verblij vende vreemdelingen en crimi nelen van buitenlandse afkomst. Wat deze laatste groep betreft zal de aandacht vooral worden ge richt op jongeren. Ook de controle op de leerplicht van kinderen uitminderheidsgroepen zal worden verscherpt. Verder wil justitie er beter voor waken dat minderheids groepen de gelijkheid van man en vrouw respecteren. De bewindslieden schrijven dit in het vandaag gepubliceerde 'Beleidsplan Justitie voor de jaren 1990-1994'. Een scherpere aanpak van allochtonen die problemen veroorzaken moet tot één van de hoofdpunten worden van het justitiële beleid. Andere hoofdpunten zijn: een intensievere bestrijding van zware georganiseerde criminaliteit (bijvoorbeeld drugshandel en grote fraudezaken) en milieucriminaliteit, meer maatregelen ter voorkoming van lichtere vormen van criminaliteit (on der meer door het aanstellen van extra toezichthouders op straat, in parken en flatcomplexen) en uitbreiding van de wettelijk toegestane middelen om mis daden te voorkomen of op te lossen, onder meer door strafbaarstelling van het voorbereiden van zware misdaden en door de modernste afluistermetho- den te gebruiken. De bewindslieden zijn bezorgd over de toenemende criminaliteit onder jonge ren uit etnische minderheden. Vooral de Marokkaanse jongeren leveren po litie en justitie handen vol werk. Als er niet harder wordt opgetreden, ont staan er volgens Hirsch Ballin en Kos to op grote schaal problemen. De groep waarop zij hun beleid willen richten bestaat uit „kinderen van migranten die zich enerzijds onttrekken aan de invloedssfeer van de in hun kring gel dende moraal en zich anderzijds ook weinig gelegen laten liggen aan het Nederlandse recht". Onderzoek Unicef: Er groeit een vrij tevreden generatie op DEN HAAG Bijna de helft van de jongeren tussen de 11 en 16 jaar in Nederland heeft geen grote problemen. Bij een namens de Unicef ge houden onderzoek naar de mening van jongeren over hun leefsituatie, wist 44 procent van de jon geren geen „voornaamste" probleem te noemen. Er groeit een „vrij tevreden generatie" op, con cludeert Unicef. Het onderzoek werd gedaan als voorbereiding op de topconferentie voor kinde ren, die aanstaand weekeinde wordt gehouden in New York. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking voert daar de Nederlandse delegatie aan. Het rapport is hem gisteren aange boden. Nederland neemt aan het daadwerkelijke overleg van de regeringsleiders niet deel, omdat premier Lubbers niet naar de top kan. De vrij tevreden Nederlandse kinderen kennen echter wel moeilijkheden. Twintig procent meldt dat relaties met familieleden het voornaamste pro bleem vormen, voor 19 procent zijn dat drugs en voor vijftien procent spanningen op school. An dere moeilijkheden van kinderen zijn alcohol misbruik, teveel televisie kijken en teveel luxe. Tweederde van de jongeren meent dat de rege ring te weinig aan hun problemen doet. Neder landse kinderen blijken wel grote problemen te zien voor leeftijdgenoten die elders leven. Zestig procent denkt dat kinderen in ontwikkelings landen honger als voornaamste probleem heb ben en 36 procent denkt dat de grootste moei lijkheid gebrek aan scholing is, terwijl twintig procent meent dat armoede de belangrijkste be dreiging is. Een goede toekomst van kinderen in de Derde Wereld wordt volgens de kinderen verder bedreigd door gebrek aan medische zorg, onderdak en goede Ideding. Ook nu krijgt de Nederlandse regering kritiek van de kinderen. Ruim veertig procent vindt dat de regering te weinig doet om problemen van jongeren in de ontwikkelngslanden op te lossen. esc SN HAAG De kwali- t van het leven wordt sschien wel het meest Mj idreigd door een granaat een zak mosselen. Maar rejk lood in veevoer kan t re gevolgen hebben. idit Staatstoezicht op de a ilksgezondheid, dat ndaag zijn 125-jarig be- t an vierde, moet derge- te affaires zien te be- ïne jden. inspectie gezondheidsbe- erming/keuringsdienst van 'T en, één van de zes poten ai het Staatstoezicht op de i ksgezondheid, heeft ooit de iej( explosieve mosselen ont- s t. Ook is het voorgekomen een thermometer in een aan werd aangetroffen. Be rde over etenswaar buigt de val ist zich over tal van pro- ten. Zo zijn in het verleden tti [flessen sommige mer- zijn moeilijk schoon te en en dus gevaarlijk eve lij voorbeeld (giftige) potlo- onderzocht. Een tweede, belangrijke in spectie van het Staatstoezicht is die van de milieuhygiëne. De enorme groei van deze tak is een indicatie voor de toege nomen verloedering van het milieu. In het begin werkten er enkele inspecteurs en een paar ambtenaren, thans zijn 265 mensen in touw om het milieu te bewaken. Zij contro leren de naleving van milieu wetten en besteden de nodige tijd aan voorlichting. Even eens jubileren de veterinaire inspectie, de geneeskundige inspectie, de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid en de inspectie geneesmiddelen. Bedreigingen De verheugde Thorbecke ver klaarde in 1865 dat voor de hygiëne in Nederland een nieuw tijdperk is aangebroken, een tijdperk dat schone gevol gen belooft. De staatsman deed deze voorspelling bij de instel ling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Thorbec ke was ongetwijfeld op veel rampspoed voorbereid, maar zelfs hij had niet voorzien dat het in de twintigste eeuw zo faliekant mis zou gaan. Steeds weer andere gevaren steken de kop op. De vervuiling van water, bodem en lucht en moeilijk bestrijdbare besmette lijke ziekten vormen enkele van de 'nieuwe' bedreigingen. De rol die het Staatstoezicht bij het welzijn van Nederland speelt, stond centraal op het symposium dat vandaag in het Congresgebouw in Dén Haag is gehouden. Het thema van die jubileumviering is 'Hoe ge zond blijft Nederland'. Drs. H. Verburg, een van de zes hoofdinspecteurs denkt dat Nederland inderdaad gezond kan blijven. Althans, als het gaat om de verantwoordelijk heden van het Staatstoezicht. „Als je steeds adequaat weet in të spelen op de veranderde si tuaties, kun je Nederland ge zond houden. De chemische vervuiling cadmium, dioxi ne heeft politiek gezien ho gere prioriteiten dan naar mijn smaak gerechtvaardigd is. Het gevaar schuilt veel meer in voedselvergiftiging. Ik drink liever een glaasje dioxine- melk uit de Lickebaardpolder dan dat ik een ei eet met een salmonella-bacterie. Toch geeft die affaire een hoop emotionele onrust. Zeker ten opzichte van andere landen kent Nederland een hoge stan daard van gezondheid. Het Staatstoezicht op de Volksge zondheid moet signalen geven richting politiek mensen dit en dat komt eraan, let op je tellen. Alert blijven, daar gaat het om". De veterinaire inspectie draagt zelf zijn steentje bij om ervoor te zorgen dat de Nederlander geen slopende ziekten onder de leden krijgt. De inspectie houdt zich met name bezig met „de veiligheid van pro- dukten van dierlijke oor sprong" en met de bestrijding van ziekten die van dier op mens kunnen worden overge bracht. Het beleid is er zoveel mogelijk op gericht om mis standen aan de kaak te stellen om er vervolgens voor te zor gen dat de schuldigen de hand in eigen boezem steken. Neem bij voorbeeld het probleem van de streng verboden groei bevorderaars. Verburg: „Daar hebben we in het recente ver- Een werknemer van een slachterij aan het werk. Het is de taak van de veterinaire inspectie om toezicht te houden op de gang van zaken in de abattoirs. FOTO: SP leden nogal achteraan gejaagd. In de pers verschenen berich ten en de boeren willen nu van het slechte imago af. We hebben bereikt dat de mensen in de kalverenwereld elkaar zijn gaan controleren. De tijd zal het leren, maar ik heb niet de indruk dat dat gebeurt om ons om de tuin te leiden". Momenteel is de inspectie naast vele andere activiteiten bezig de vervuilde gebieden in Nederland onder de loep te vraag of de dieren geen be- len aan bezuinigingen, dreiging vormen voor de ge- diensten groeien en slinken, zondheid van de mensen die afhankelijk van de taken die het vlees straks op hun bord er liggen. We moeten altijd krijgen. Verburg kan ermee këuzes maken", leven dat de inspecties in het WIM BUNSCHOTEN -kamerlid van der Linden wacht op een tv-interview, nadat hij zich had teruggetrokken als j lidaat voor het staatssecretariaat. gi FOTO: ANP rvolg van de voorpagina) ulp ïelij J^Jl HAAG De lucht tus- (r0 beide regeringspartijen 'w rde gisteren al flink op het CDA-kamerlid René der Linden zich terugtrok voor het staats- on itariaat op Landbouw. -p( ivel de PvdA zegt zich for- nooit over diens kandi- r te hebben uitgespro- was duidelijk dat de partij egen de benoeming was. der Linden moest twee geleden aftreden als ïssecretaris van buiten- se zaken in verband met laspoortaffaire. Van der en verklaarde ook dat de L ek van de PvdA op zijn L iidatuur de reden was zich te trekken. •fractieleider Brinkman le stap van Van der Lin- te betreuren. „Hij is een zalificeerde kandidaat deze post", aldus Brink- Wel respecteert de frac- ider het besluit, gelet op terechte motivering" die Van der Linden gaf. Daarmee doelde Brinkman op de kritiek van de PvdA. Van der Linden ziet de affaire niet als een belemmering voor zijn politieke loopbaan. „Inte gendeel, ik beschouw het als een versterking van mijn posi tie. Ik heb het besluit mij te rug te trekken zelfstandig ge nomen. Van der Linden ontkende dat ook binnen het CDA oppositie bestond tegen zijn voordracht. „De fractie was eenduidig voor een door mij bekleed staatssecretariaat' Volgens het Limburgse ka merlid hebben premier Lub bers en fractieleider Brinkman hem maandag benaderd voor de functie. Dit verzoek werd gesteund door de top van het CDA, aldus Van der Linden. „Ik kwam inhoudelijk zeker voor die functie in aanmer king. Daarom heb ik het ver zoek welwillend in beraad ge houden. Ondanks mijn vak kennis wil de PvdA mij niet accepteren. Dat betreur ik zeer". Brinkman is van mening dat er tussen hem en de vandaag uit New York teruggekeerde minister Kok (financiën) spra ke is geweest van een commu nicatiestoornis over de vraag of Kok nu wel of niet zou heb ben ingestemd met een staats secretariaat. Kok was gisteren nijdig over berichten als zou Brinkman in de CDA-fractie hebben gezegd dat Kok al had ingestemd met de nieuwe functie. Voor de AVRO-radio zei Brinkman vanochtend dat hij in de fractie absoluut niet gezegd heeft dat Kok zou heb ben ingestemd met de nieuwe functie en de kandidatuur van Van der Linden. Brinkman: „Ik heb gezegd dat mij bekend was dat met de heer Kok over de instelling van een staatsse cretariaat was gesproken. Dat er bij mijn weten ook in de ministerraad over was gespro ken en dat daar niet van over wegende bezwaren was geble ken". (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Da Vinci OV- Koeriers is van plan tien gul den per uur te betalen aan stu denten die voor het bedrijf aan de slag gaan. De klanten zal, aldus Van Rooij, vijftien tot vijfentwintig gulden per uur in rekening worden gebracht. Het verschil gaat in de vorm van omzetbelasting naar de overheid en in de vorm van winst naar het studentendis puut. Van Rooij belooft de klanten bezoriging aan huis binnen ze ven uur in heel Nederland. „De meeste koeriersbedrijven berekenen tussen de negentig en honderd cent per kilome ter", aldus Van Rooij. „Dat be tekent dat een klant voor een ritje van Leiden naar Gronin gen zeshonderd gulden betaalt, exclusief btw. Dat vinden wij veel. Wij doen hetzelfde voor honderdvijftig tot tweehon derd gulden". Toch ligt men bij de Neder landse Vereniging van Inter nationale Koeriersdiensten (NVIK) niet wakker van der gelijke rekensommen. De stu denten vergeten onder meer dat ze, vanwege de bagagebe perkingen van de NS, niet zo veel ritten kunnen combine ren als de koeriers die met au to's werken, zegt bestuurslid K. IJff. Volgens hem gaat het weliswaar formeel om concur rentievervalsing, maar betreft het in werkelijkheid niet meer dan een „leuk idee van margi nale betekenis". Ook Van Rooij gaat er vanuit dat 'zijn' bedrijf niet de onder gang van de commerciële koe riers zal betekenen. Maar er valt voor studenten genoeg te verdienen in wat de NVIK de 'marge' noemt, meent Van Rooij. En bovendien: „Het is een goede vingeroefening voor de praktijk". Met veel waarde ring spreekt Van Rooij over de 'reisplanner' die de NS sinds kort voor nog geen tientje op de markt brengt. Met deze dis kette is het mogelijk in zeer korte tijd op de computer te zien hoe een afstand van a naar b het beste per trein kan worden afgelegd; waar de meest dichtbijzijnde stations zijn, hoe laat de treinen gaan, van welke perrons. Aan de hand daarvan kan Da Vinei OV-Koeriers gemakkelijk vast stellen hoeveel tijd een rit in beslag zal nemen (Van Rooij: „Waarbij we natuurlijk ook betrekken of we nog met de pont moeten, zoals bij Terneu- zen, of met de bus, of met de zo goedkope treintaxi") om vervolgens het tarief vast te stellen". In eerste instantie zal Da Vinei OV-Koeriers uitsluitend inter essant zijn voor bedrijven in de omgeving van Leiden. Wie een brief öf een pakket van Utrecht naar Den Bosch wil laten vervoeren heeft er min der aan, hoewel het volgens Van Rooij wel mogelijk is: „Maar we moeten dan wel eerst naar Utrecht komen". Dat probleem laat zich uiter aard temeer gelden naarmate de klanten verder van Leiden verwijderd zijn; een ritje Gro- ningen-Stadskanaal verwacht Van Rooij niet snel te zullen uitvoeren. Hij sluit niet uit dat de studenten-koeriersdienst zich na succes in de Randstad verder over het land zal ver spreiden, bijvoorbeeld door contacten tussen verschillende disputen. STEVO AKKERMAN Scouting trekt meer meisjes DRONTEN Scouting Ne derland is in negen maanden tijd met tweeduizend nieuwe leden gegroeid tot 112.500. Op vallend is daarbij de toegeno men belangstelling van meis jes. Het aandeel van Scouting in de jeugdmarkt groeide van 5,34 procent van de 7 tot en met 13-jarigen in 1988 naar 5,37 procent nu. Tienduizend kaderleden maken komend weekeinde in Dronten kennis met het nieuwe programma Scouting 2000., dat volgend jaar in 1500 scoutinggroepen wordt geïntroduceerd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Joris Voorhoeve is de vijfde VVD'er die-sinds de laatste verkiezingen de Kamer verlaat. De Grave werd wethou der in Amsterdam, Nijpels burgemeester in Breda, Hermans in Zwolle en Nijhuis werd algemeen directeur van Nefarma. Voor hoeves opvolger als fractievoorzitter, Bolkestein, zei gisteravond het spijtig te vinden dat de fractie een zo ervaren en deskundig kamerlid zal moeten missen. Voorhoeve heeft ontwikkelingseco nomie gestudeerd aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen en internationale betrekkingen aan de Rijksuniversiteit Leiden. Daarna studeerde hij nog aan de John Hopkins School of Ad vanced International Studies in Washington, waar hij promo veerde. Van 1973 tot 1977 was Voorhoeve verbonden aan de Wereld bank. Daarna was hij voorzitter van de werkgroep internationa le zaken van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid, directeur van het wetenschappelijk bureau van de VVD en bijzonder hoogleraar internationale betrekkingen in Wagenin gen. Sinds deze maand is hij buitengewoon hoogleraar in de po- litiek-bestuurlijke aspecten van internationale organisaties in Leiden. IAIBAAI door WILLEM RITSTIER /UIIIC 28 september Prins Claus stelt in Delft de gerestaureerde molen De Roos officieel in gebruik. De uit 1679 daterende mo len, die in de loop der eeu wen was scheef gezakt, is opnieuw draai- en maal- vaardig gemaakt. De Roos, eigendom van de Vereni ging De Hollandsche Mo len, zal door een vrijwillige molenaar worden bemalen. (ADVERTENTIE) Na de val van Gerrit Braks GPV-er Schutte, het geweten dei- natie, over het gebrek aan zuiverheid van-het CDA. De dwaze moeders van het Rode Plein Ze zijn hun baan kwijt, gevangen gezet, gek verklaard, mishandeld, met de dood bedreigd. Ze komen hun recht halen. Ze kamperen voor het Kremlin. Het einde van de baan vrij en Amos Oz Israels belangrijkste schrijver over Irak en de Joodse atoombom: "Desnoods druk ik zelf op de knop." Professor Flip de Kam Over slappe politici en het uit hollende staats vermogen. De professor is boos. Berlijn, In-land Een stad met twee levens reisbericht aan de vooravond van de Wieder- veremigung. Leven in geleende tijd Hoe leef je met de dood in de schoenen? Ton Oostveen. kanker patiënt: "Ik ga bijna met genoegen naar uitvaarten Lekken in Den Haag Haagse verslaggeving lééft van lekkende politici Houden zo. menen 'de journalisten. Hoort met. meent Frits Bolkestein Overal verkrijgbaar in boek- en tijdschriftenhandel.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3