WK bezorgt Palermo nieuwe monumenten ftVs sportuitslagen Atletiekfederatie legt druk op IOC Italië nagenoeg in tact George Foreman is snel klaar KOERSEN Noorse atlete eist bijna drie ton van dopinglaboratorium Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! EetdócSouocmt WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 00 AGENTEN BIJ iROPA CUPDUEL ;EB Tenminste 1500 speciaal opge- politiemensen moeten volgende week dag de orde handhaven tijdens de ilwedstrijd tussen Dinamo Zagreb en ita Bergamo, de return voor de eerste in het UEFA-cuptoernooi. Josip Bre- secretaris van Dinamo Zagreb, maak- gisteren bekend. Vorige week kwam Bergamo (0-0) voor en na de wedstrijd stige ongeregeldheden tussen aanhan- ran beide clubs. Hierbij raakten dertig en gewond. Dinamo mag zijn thuiswed- iHien om het landskampioenschap gedu- een half jaar niet meer in het eigen n spelen. Tijdens het competitieduel te- m ode Ster Belgrado in mei deden zich 1 ruzies voor. Hierbij vielen 150 gewon- 21 iet verbod geldt echter niet voor Euro- 12& lekerwedstrijden. Nu al kritiek op Beckenbauer PARIJS Een week na zijn aantreden als technisch direc teur bij Olympique Marseille is er al kritiek op Franz Becken bauer. De vereniging van Franse voetbaltrainers (Une- catef) maakt bezwaren tegen de Westduitser omdat hij niet over een trainerslicentie be schikt. „Een regeling uit 1984 bepaalt dat niemand in Frank rijk zonder diploma sport mag doceren. Er is geen reden om voor Beckenbauer een uitzon dering te maken", zei Guy Roux, president van de Uneca- tef en trainer van Auxerre. Beckenbauers assistent, Holger Osieck, bezit wel een licentie. Jan Keizer na kopstoot in ziekenhuis LEEUWARDEN Oud-betaald voetbal scheidsrechter Jan Kei zer ligt momenteel in een Leeu warder ziekenhuis als gevolg van een kopstoot die hij zondagavond van een 22-jarige inwoner van die plaats ontving. Aanleiding voor deze mishandeling, die ge pleegd werd in hartje Leeuwar den, was er niet. De 49-jarige Vo- lendammer is een tijdje buiten bewustzijn geweest maar maakt het volgens zijn vrouw nu goed. Keizer had afgelopen zaterdaga vond de eerste divisiewedstrijd Cambuur-Leeuwarden - Vlissin- gen in Leeuwarden bezocht. PEKING De Internationale Amateur Atletiek Federatie overweegt elke twee jaar wereldkampioenschappen te hou den. Dat heeft IAAF-voorzitter Primo Nebiolo gisteren in Peking laten weten. De Italiaan verblijft in de Chinese hoofdstad voor de Aziatische Spelen. Nebiolo meent dat de internationale sportbonden meer moeten profiteren van de lucratieve olympische contracten. De inkomsten uit marketing (via het bureau ISL) van de Spelen worden nu verdeeld tussen het Internationaal Olym pisch Comité en de nationale comités. Voor 1992 wordt gere kend met een winst van 200 miljoen dollar, ruim 350 miljoen gulden. Met het plan de frequentie van de wereldtitelstrijd, nu eens in de vier jaar, te verhogen, wil Nebiolo druk uitoe fenen op het IOC. Het is een publiek geheim dat het niet erg botert tussen Nebiolo en Juan Antonio Samaranch, de voor zitter van het IOC. De eerstvolgende wereldkampioenschappen zijn volgend jaar in Tokyo gepland. Twee jaar Jater wordt het toernooi om de wereldbeker, een wedstrijd voor landen en continen ten, gehouden. Die ontmoeting spreekt weinig tot de ver beelding en is financieel lang niet zo aantrekkelijk als de wereldkampioenschappen. Mocht de IAAF besluiten de WK om de twee jaar te houden, dan vervalt die wereldbeker- strijd. De toegenomen frequentie van wereldkampioen schappen kan het belang van het Olympische atletiekpro- gramma aantasten. Nebiolo dreigde tevens voor de Spelen een leeftijdsgrens van 23 jaar in te voeren. Daardoor zou een groot deel van de wereldtop niet aan de Spelen kunnen meedoen. De FIFA (wereldvoetbalbond) heeft die beperking al ingevoerd. Het IOC wil het aantal deelnemers aan de Spelen beperken. Ook is Nebiolo het oneens met het plan om in 1992 de mara thon voor mannen niet meer als laatste onderdeel voor de sluitingsceremonie te houden. De organisatoren van Barce lona zouden van plan zijn de Spelen te besluiten met de voetbalfinale. Sport op televisie VANDAAG Nederland 2, 20.30 uur, voetbal Italië-Nederland. Nederland 3, 22.50 uur: Studio Sport. België Nederlands 2, 20.00 uur Sportavond. Duitsland 1, 23.00 uur Tennis en voetbal. Eurosport, 18.00-02.00 uur Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur Sport. Rai Uno, 22.25 uur. Sport. MORGEN BBC 2, 15.15 uur Paarde- sport; 17.25 uur Golf. Eurosport, 10.00-18.00 uur Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur Sport. kLERMO Een klei- vier maanden geleden irheugde Palermo zich de komst van onder er het Nederlands elf als één van de deel- ners aan het toernooi de .wereldbeker, j, anje was zoals bekend 92 stationeerd op Sicilië j} moest daar twee 209 3epswedstrijden afwer- De hoofdstad van eiland was trots op WK-rol, maakte zich om talloze voetbaltoe- tn met open armen te rangen en meende na de Coppa Mondi- voor het oog van de reld in een andere ge- intete hebben kun- presenteren. Niet liïger louter als hoofd- jel van de mafia, maar 7 er als monumentale 'kpleister van het zon- zuiden. Het pakte Iers uit. begon er een half jaar ajden mee dat Palermo, derschone smeltkroes ontelbare, eeuwenoude uren, tot de ontdekking m dat van alle fraaie nemens weinig was te- tgekomen. Goed, het sta- La Favorita lag er na grondige opknapbeurt ig bij. Daar mocht na- lijk, als aandachttrekker de voetbalwereld, niets ontbreken. Ook het pers- rum was tot in de puntjes orgd, evenals een ont- it-accommodatie bij /eld Punta Raisi. Zo op ;rste oog zag het er alle- pico bello uit. De wer- :heid was anders, ont- inder. De doorgaande die Palermo-west en - snel met elkaar moest inden eindigde ergens erwege in zandhopen, ils beton en afleidings- en. Met de metro, hoogst zakelijk om het chaoti- verkeersbeeld in de een ïn ingezeten tellende te ontlasten, was on- al jarenlang bestaande len nog niet eens begon- En tot overmaat van had het oude centrum, in verzameling culture- historische bouwwer- die zijn weerga niét ook zijn face-lift nog |ek regen. vrolijker bijna drie maanden na- Nederland en Ierland laatste optreden beleef- in La Favorita, is de situ- er niet vrolijker op ge PALERMO De Italiaanse bondscoach Vicini heeft, hoewel zelf geblesseerd, nog nagenoeg de beschikking over hetzelfde elftal dat derde werd tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap. Tien van de elf spelers die vanavond in Palermo zullen beginnen, waar voor het eerst sinds 38 jaar weer een landenwedstrijd plaatsvindt, behoorden tot de basisploeg van het WK-toernooi. Maroc- chi (Juventus) is de engie die een paar maanden geleden in het geheel niet heeft meegewerkt aan het veroveren van de bronzen medailles, hoewel hij ook toen tot de groep van 22 behoorde. Het elftal dat Vicini in het veld stuurt, bestaat uit: Zenga (Inter); Bergomi (Inter), Maldini en Barese (AC Milan) en Ferri (Inter); De Agostini (Juventus), Donadoni (AC Mi lan), Marocchi (Juventus) en De Napoli (Napoli); Baggio en Schillaci (Juventus). Wisselspelers zijn: Tacconi (Ju ventus), Ferrara (Napoli), Vierchowood (Sampdoria), Crippa (Napoli), Caseraghi (Juventus) en Mancini (Samp doria). De Italiaanse advocaat Giuseppe Mazarella staat zo goed als alleen in zijn strijd tegen de mafia op Palermo.,,Misschien word ik ook wel vermoord". foto: harry tielman worden. „We hebben een kans gemist", zegt Giuseppe Mazzarella, 24-jarig advocaat- in-spé die tijdens het WK bij de organisatie was betrok ken. „We hadden de wereld een ander beeld van Palermo willen geven, maar we zijn daar waarschijnlijk maar voor een heel klein deel in geslaagd. Voor de massa is de stad nog steeds de bakermat van de mafia. En helaas niet een centrum van cultuur en historie, wat Palermo ook is". De feiten geven Mazzarella gelijk. La Favorita ging di rect na afloop van Neder- land-Ierland dicht. „Met alle rotzooi, papier, bekertjes, blikjes en dergelijke van sup porters er nog in", vertelt Mazzarella. Om pas kort ge leden weer te worden geo pend voor twee vriendschap een grasmat, die in erbarme lijke staat verkeerde en te Siro, waar Milan en Inter spelen", vervolgt de jonge aankomende advocaat. Ook Stan Valkcx en Frank de Boer in basisopstelling PALERMO Rinus Michels heeft voor de oefenwed strijd van het Nederlands elftal tegen Italië van van avond twee debutanten opgesteld. Stan Valckx en Frank de Boer staan in Palermo in de basisopstelling. In de verdediging, door het afzeggen van Rijkaard en de blessures van Van Tiggelen en Van Aerle bijna helemaal vernieuwd sinds het vorige optreden van het elftal in Pa lermo, staat ook Danny Blind. Het elftal voor het oefenduel ziet er als volgt uit: Van Breukelen (PSV); Blind (Ajax), Valckx (PSV), Koe man (Barcelona) en De Boer (Ajax); Winter (Ajax), Wou ters (Ajax) en Witschge (Ajax); Gullit (AC Milan), Van Basten (AC Milan) en Gillhaus (Aberdeen). Wisselspelers zijn: Hiele (SVV), Fraser (Feyenoord), Ru- tjes (Anderlecht), Vanenburg (PSV) en Bergkamp (Ajax). het perscentrum, waarvan jong Palermo had gehoopt dat de accommodatie zou worden aangewend als zaal sporthal, ging op slot. „Wat er mee gaat gebeuren weet nog steeds niemand", zegt Mazzarella, die zich echter vesontruster toont over ande re kenmerken waaruit blijkt dat Palermo de WK-boot heeft gemist. „De aanleg van die grote ver keersweg is stopgezet. De aannemer was verwikkeld geraakt in een juridisch schandaal en er is nog geen nieuwe firma aan het werk gegaan. Mede daardoor is het verkeer nog steeds een grote chaos. Wat ook is te betreu ren is het feit dat die accom modatie bij het vliegveld er nu ongebruikt bij ligt met een onafgebouwd stationsge bouw. Zonde van het geld". Nieuwe monumenten derhal ve in Palermo, maar dan van onvermogen. „Het is tra gisch", omschrijft Mazzarella de situatie in drie woorden. Waarbij de Siciliaanse advo- catenzoon nog maar niet rept over de aanleg van de metro, waarvoor zoals gezegd al lang fraaie plannen en ongetwij feld een maquette bestaan. Die laatste kan ook waar schijnlijk worden bijgezet in één van de musea, die de stad rijk is. Giuseppe Mazzarella, en met hem vele, vooral jeugdiger inwoners van Palermo, be treuren het geringe positieve effect dat het huisvesten van een van de zes W K-poules de stad heeft gebracht. „Het heeft ons meer gekost dan opgeleverd", stelt Mazzarella somber vast. „Je kunt na tuurlijk zeggen dat er hele maal niets van de plannen was terechtgekomen als we niets hadden gedaan, maar dat is toch een wel erg mar ginaal resultaat. Van een toe- ristenstroom in de zomer is niets gebleken en van de imago-verbetering van de stad al evenmin, vrees ik. De buitenwereld ziet Palermo nog steeds als mafia-basis". Harder terug De van oorsprong Siciliaanse misdaad-organisatie wordt overigens steeds meer bestre den, maar slaat op haar beurt nog harder terug. Vorige week nog werd een bekende rechter, Rosario Livatino, in Agrigento vermoord. Hij was de achtste rechter sinds 1971 die een gewelddadige dood vond. „Twee dagen geleden verklaarde president Cossiga dat hij met dit probleem niets kan aanvangen", vertelt. Mazzarella over de reeks moorden die de laatste we ken het zuiden van Italië teistert. „Een rechter uit Pa lermo werd gevraagd of hij alleen stond in de strijd tegen de mafia. Hij zei: 'Ik sta niet alleen als je het publiek mee rekent, wel als je het vanuit de autoriteiten benadert'. Een vriend van me vroeg of ik naar de begrafenis van Li vatino zou gaan. Ik heb ge zegd dat het zo weinig zin heeft om daar een demon stratieve gebeurtenis van te maken. Het probleem moet structureel worden aange pakt. Er is in vergelijking met een aantal jaren geleden wel één grote vooruitgang: er wordt nu tenminste openlijk over de mafia gesproken; door alle betrokkenen: de normale mensen, de politici. Er gebeurt echter te weinig tegen. Maar het is ook een economisch probleem. Door de grote werkloosheid staan te veel jongeren te snel onder invloed van de mafia". Zakenleven Het misdadige klimaat van Sicilië belet het zakenleven investeringen te doen in on der meer Palermo. „Vandaar dat we er misschien nooit van af komen", besluit Maz zarella. „Het is geen plaatse lijk, Italiaans of Europees probleem, het is een mondia le zaak. Het zal tijdens ons le ven wel niet worden opge lost". De jonge aspirant-advo caat, bezig aan zijn tweede praktijkjaar sluit niet uit dat hij zelf nog ooit tegen de ma fia ten strijde trekt. „En mis schien ook word vermoord", neemt hij somber afscheid. Voor door de mafia vermoor de rechters worden in Paler mo nog geen monumenten opgericht. Maar er staan er intussen misschien al wel ge noeg; oude en nieuwe. FRANK WERKMAN Terry Anderson ligt al bijna aan de voeten van de 42-jarige Geor ge Foreman. FOTO: AP LONDEN George Fo reman heeft het spoor van vernieling, dat drie jaar geleden bij zijn rentrée in de ring begon, dinsdag avond in Londen doorge trokken. De 42-jarige Amerikaanse zwaarge wicht, voormalig Olym pisch kampioen (1968, Mexico Stad) en wereld kampioen bij de profs (1973), won voor ruim 6000 toeschouwers in de London Arena na 2 minu ten en 50 seconden in de eerste ronde van zijn landgenoot Terry Ander son. Na een rechtse hoek op de kaak ging de twaalf jaar jonge re Anderson zwaar neer. Het was op dat moment duidelijk dat arbiter O'Connell niet eens behoefde te tellen. Met zijn 117,5 kilogram was Foreman tien kilogram zwaarder dan zijn opponent, die het 23ste slachtoffer werd na de come back van de voormalige we reldkampioen. Foreman stond in de Engelse hoofdstad voor de 71ste maal in zijn leven als professional in de ring. Van die gevechten won hij er 68, waarvan 65 door knock out. Slechts twee keer verliet hij als verliezer de ring. Dekking George Foreman wachtte in Londen rustig op zijn kans. In dubbele dekking staand ving hij de stoten van zijn tegen stander, een oud-marinier, goed op. Later bekende de ve teraan wel dat Anderson hem een maal hard op het lichaam had geraakt maar dat hij dit niet had laten merken. „Ik wachtte op mijn kans en die kwam kort voor het einde van de ronde. Toen ik hem met die rechtse hoek, de hardste die ik waarschijnlijk ooit heb ge plaatst, op de kaak raakte, wist ik dat het gebeurd was. Foreman hoopt in 1991 een kans te krijgen op een gevecht om de wereldtitel tegen zijn landgenoot James 'Buster' Douglas, die eerder dit jaar in Tokyo Mike Tyson verrassend onttroonde. Douglas verdedigt binnenkort zijn kampioensgor del tegen Evander Holyfield in elk geval weer een stap dichter bij de werkelijkheid gekomen. Bind in Tonbridg» (GBr) Blederland 4-1: Troke-Mel- e|M, Nielsen-Van Dijk 15- >ode/Gowers-Meijer/Mel- 5-11 15-4, Gowers/Clark- de Heuvel 15-11 12-15 tande/Ponting-Meijer/Bruil 5- rde ,M *R 15. St voor bekerwinnaar», wedstrijd: dsefaej-Akrides (Ned) 95-75 t ipscorers Uppsala: Isak Preuss 28, Steffan Pers arles 11. Akrides: Wynd- liams 15, Bennes 13, Pie- rouw an wnnen *)os 17-24 League: Toronto Blue Jays-Milwaukee Brewers 9-5, Kansas City Royals-Oakland Athletics 10-3, Baltimore Orioles-New York Yankees 6-3 (10 innings), California Angels- Texas Rangers 3-2. jue: Chicago Cubs-New York Mets 4-3, Philadelphia Phillies- Montreal Expos 3-0, Los Angeles Dodgers-Houston Astros 7-5 (11 in nings). San Francisco Giants-San Diego Padres 3-1. PAARDESPORT Koersen van Hilversum 1e koers, 2000 m: 1. Eastborn F (L.Mollema) 2.46,1-1.23,1, 2. Elstar Hallinck, 3. Danielle N. Niet gestart: Ebrian N. Toto: winnend 2,70, plaats 1,60 1,20, kopel 4,60, trio 41,40. 2e koers, 2000 m: 1. Snowshoe Thompson (M.Manninen) 2.43,8- 1.21,9, 2. Daily Express, 3. Expres sion. Niet gestart: Eelkje. Toto: win nend 2,00, plaats 1,40 1,60, koppel 4,10, trio 17,80. 3e koers, 2000 m: 1. Daan S (W.Strooper) 2.39,9-1.20,0, 2. Ever- win Alone, 3. Ellta Morgan, 4. Eclair Dakota. Toto: winnend 3,00, plaats 1,40 1,70, 2,i0, koppel 10,00, trio 98,10, kwartet 627,40. 4e koers, 2440 m: 1. Esperanza Gua- pa (J.Pool) 3.18,5-1.21,4, 2. Claudia, 3. Excellent. Toto: winnend 2,40, plaats 21,0 1,90, koppel 12,90, trio 66,40. 5e koers, 1609 m: 1. Delaunay (T.Ko ning) 2.08,2-1.19,7, 2. Nigito, 3. Enev. Niet gestart: Energy Lucswolle, Ebo ny. Toto: winnend 8,60, plaats 2,50 1,20, koppel 5,00, trio 110,30. 6e koers, 2000 m: 1. Delight Nobo (J.Baijle) 2.37,9-1.19,2, 2. Celerite d l- vens, 3. Yambalaya, 4. Claudia's Dream. Toto: winnend 1,90, plaats 1,30 4,80 4,50, koppel 11,30, trio 85,70, kwartet 289,10. 7e koers, 1609 m: 1. Exact Kievitshof (H.Grift) 2.06,6-1.18,7, 2. Dash Alone, 3. Dwight Marshall. Niet gestart: Don Badi. Toto: winnend 3,00, plaats 2,90 3,60, koppel 19,60, trio 267,80. 8e koers. 2900 m: 1. Anne Shoeing (J.de Mol) 3.55,3-1.21,1, 2. Zipper Spencer, 3. Zeb David. Niet gestart: Adrienne. Toto: winnend 27,80, plaats 7,90 4,60 5,60, koppel 174,90, trio 2865,10. 9e koers, 2440 m: 1. Don Berkum (R.Kromkamp) 3.08,7-1.17,3, 2. JJ's Miracle, 3. Donderstraal, 4. Duke of Winsser. Toto: winnend 3,30, plaats 2,40 2,80 1,40, koppel 38,50m trio 191,90, kwartet 3094,00. 10e koers, 2000 m: 1. Zorro Hollyrood (T.Kooyman) 2.33,8-1.16,9, 2. Zonne straaltje, 3. Yme K. Niet gestart: Zam- zam Fortuna. Toto: winnend 7,40, plaats 5,10 6,30, koppel 32,40, trio 275,50. 11e koers, 2000 m: 1. Cheetah Arlo (R.Kromkamp) 2.37,1-1.18,6, 2. Ash ley Siro, 3. Creese K. Niet gestart: Cann de Bloomerd. Toto: winnend 2,80, plaats 1,20 5,20, koppel 22,70, trio 114,60. W 5 spel: 2-6-8 -10-6 niet gespeeld. Omzet totalisator: 203.261,00. TENNIS Toernooi in Tokyo Vrouwen, 1e ronde: Frazler (VSt/8)- Schultz (Ned) 7-6 6-1. Toernooi in Leipzig Vrouwen, 1e ronde: Bollegraf (Ned)- DeVries (Bel) 5-7 6-3 6-2. VOETBAL EK tot 21 jaar Groep 1: Tsjechoslowakije-IJsland 7- 0 (5-0) Oefenduel WHC-Feyenoord 2-7 (2-4). Toeschou wers: 3000. Doelpunten Feyenoord: Griga 3, Scholten 2, Keur en Van der Laan. ZEILEN WK Star in Cleveland (VSt) 1e race: 1. Grael (Bra), 2. Beashel (Ausj, 3. Menkart (VSt), 4. Hagen (BRD), 5. Neeleman (Ned), 6. Hösch (BRD), 7. Adams(VSt), 8. MacDonald [Can), 9. Semeraro (Ita), 10. Peet (Ned). DEN HAAG Onze tips voor de koersen van morgen (Wol- vega, aanvang 18.45 uur) zijn: le koers: 1. Erric Rijnstroom, 2. Eri- ka, 3. Epru Betsyhoeve (6-8-9). 2e koers: 1. Elma Westcorner, 2. En terprise Dutch, 3. Dini Tonka (7-8-3). 3e koers: 1. De Epona, 2. Edon Prin ce, 3. Eefke Uiterdijk (9-10-6). 4e koers: 1. Elaine Hanover, 2 Erik Belwin, 3. Curt Toogwijk (5-2-9). 5e koers: 1. H. Herbert C. 2. Betram Rodney, 3. Arjan G. (3-8-7). 6e koers: 1. All Cotton. 2. Charly Quick. 3. Duke Baker (8-5-9). 7e koers: 1. Armbro Gritty, 2. At tack, 3. Donna Dennehof (6-4-2). 8e koers: 1. Balequina K„ 2. Bardana. 3. Alpha Chranita (5-4-9). 9e koers: 1. Domo Dutch, 2. Doortje Scimitar, 3. Alysses V (1-7-9). 10e koers: 1. Chokey Treen, 2. Yke Bakker, 3 Benny Jeanet (1-7-6). UTRECHT De Noorse speerwerpster Trine Sol- berg en de atletiekbond van haar land zijn van plan schadevergoeding te eisen van het dopinglabo ratorium van de Rijksuni versiteit Utrecht. Het gaat om een claim van 290.000 gulden. Het instituut voerde een om streden onderzoek uit. Solberg zou op 5 augustus 1989 bij do pingcontrole tijdens de Euro pa-Cupwedstrijden in Brussel positief zijn bevonden. De IAAF rehabiliteerde de atlete in januari. Solberg, die vol hield onschuldig te zijn, en de Noorse atletiekbond hebben het resultaat van de test in het Nederlandse laboratorium steeds aangevochten. Het insti tuut is onlangs de erkenning door het Internationaal Olym pisch Comité kwijtgeraakt. Twee onderzoeken in het Aker-laboratorium in Oslo le verden uiteenlopende resulta ten op, waarna de IAAF be sloot de schorsing van twee jaar op te hefien. Solberg ont ving van de Noorse atletiek bond een vergoeding van 84.000 gulden. De atlete had gedreigd rechtelijke stappen tegen de bond te nemen. Medewerkers van het instituut hebben alleen bij geruchten van de te verwachten claim vernomen. Drs. D. de Boer is van mening dat het instituut de onderzoeksgegevens correct heeft weergegeven. „De Inter nationale Atletiek Federatie is aansprakelijk voor de beslis singen die zijn genomen", al dus De Boer, die de verant woordelijke maa is, sinds prof. dr. J. van Rossum - formeel nog steeds hoofd van het labo ratorium - op een zijspoor werd geplaatst. De universiteit schorste Van Rossum omdat hij de inkom sten uit dopingonderzoek op een afzonderlijke rekening had laten zetten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7