Staatssecretaris op Landbouw lost bloedgroepenprobleem op l Aansprakelijkheid twistpunt in DES-zaa EcidócSoirumt „Zaak-ereschulden oplossen voor koningin naar Japan gaat Kamer zet vraagtekens bij spits- tarieven spoorwegen Gloedvol betoog Braks bi herdenking Leidens ontzi Leopardtanks richtei veel gehoorschade ai» I Ook FNV boos over aanbod Poolse kronen Universiteitsraad! TU Eindhoven w ontslag bestuur BINNENLAND WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGI1 Zoekactie met F-16 naar vermiste vrouw APELDOORN De Apeldoornse politie heeft gis teren een F-16 ingezet bij een zoekactie naar een 51- jarige vrouw, die zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt in de Apeldoornse bossen. Vanuit de straal jager werden met infrarode apparatuur opnamen gemaakt. De zoekactie met de F-16 heeft vijf coördi natiepunten opgeleverd. Dat betekent dat zich op die vijf plekken een levend wezen bevindt. Die plekken worden nader geïnspecteerd. Vandaag is door veertig mensen van de marechaussee en twin tig politiemensen gezocht. Voor het inzetten van de F-16 was door het ministerie van justitie toestem ming verleend. De vrouw verliet op 19 september in overspannen toestand het Lucas-ziekenhuis in Apeldoorn. Sindsdien is ze spoorloos. In de bossen zijn al een trui en een schoen van de vrouw gevon den. De politie is ervan overtuigd dat de vrouw er gens in de bossen is en vreest voor haar leven. Rempt terug in de Kamer DEN HAAG Mevrouw N. Rempt-Hal- mans de Jongh uit Wassenaar is gisteren te ruggekeerd als lid van de Tweede Kamer. Ze volgt in de VVD-fractie drs. L. Hermans op, die burgemeester van Zwolle is gewor den. Rempt (53) komt hiermee voor de vier de keer in de Tweede Kamer. Ze was al lid van 1979 tot 1981 en van 1982 tot 1986. In dat laatste jaar kwam ze niet direct voor een kamerlidmaatschap in aanmerking doordat het VVD-kamerlid Joekes haar door een voorkeursstemmenactie voorbij wist te stre ven. Toen vanuit de VVD-fractie een aantal leden een plaats in het tweede kabinet-Lub- bers innam, werd zij eind juli 1986 alsnog lid van de Tweede Kamer. Na de verkiezingen van september vorig jaar verdween zij weer uit de Kamer. Ze was in het verleden vooral actief op het terrein van economische za ken. DRUGSLIJN OPGEROLD HENGELO Een speciaal po litieteam heeft een hasjlijn van Twente naar Londen opgerold en daarbij 125 kilo van deze drug in beslag genomen. De onderschepte partij heeft in Engeland een straatwaarde van ruim een miljoen gulden. Een inwoner van Hengelo, een En- schedeër en een Duitser zijn aangehouden. Ze smokkelden via vijf transporten met een camper in totaal 350 kilo hasj naar de Londen. Om speurhon den van politie en douane te misleiden was de hasj, die in de portieren zat, verpakt in paraf fine. De auto werd al op 14 au gustus van de weg gehaald, waarna in stilte het onderzoek naar de hasjlijn werd verricht. DEN HAAG Als de koningin volgend jaar naar Japan gaat, moet de kwestie van de ere schulden van dat land zijn opge lost. Anders komt er. een donke re wolk boven het staatsbezoek te hangen, vreest S. Lapré, voorzitter van de Stichting Ja panse Ereschulden. Zijn Stich ting heeft inmiddels ruim 70.000 schadeclaims ontvangen van Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog in Jappenkampen hebben gezeten en daarvoor een financiële tegemoetkoming van de vroegere vijand eisen. „Ja pan moet voor dat bezoek uit zicht hebben geboden op een oplossing of in elk geval op een beslissing. Anders gaan de ge voelens volgens mij hoog oplo pen. Ik heb daarover al tele foontjes gehad en bijvoorbeeld ook schriftelijke reacties als: dan heb ik voor het laatste ge vlagd". Lapré zou de koningin niet willen verzoeken niet naar Japan te gaan. „Een bezoek aan de oude keizer, Hirohito, was onverteerbaar geweest. Een be zoek aan zijn zoon Akihito zou door de onopgeloste kwestie van de schadeclaims alleen maar overschaduwd worden". Op vragen van de kamerleden Ver snel en Wiebenga heeft de rege ring geantwoord begrip te heb ben voor de actie van de stich ting en ook bereid te zijn Japan op de hoogte te stellen van de gevoelens in Nederland. Lapré bestrijdt de zienswijze van de regering dat er door bepaalde verdragen geen ruimte is voor schadeclaims. E. Nypels(57 voorzitter VI DEN HAAG kamerlid E. Nypels is gisteren gekozeiBR voorzitter van de foc niging van Hoger soneel (VHP). Hij F. Paymans op, die af maart dit jaar rim-voorzitter was 00 de vereniging. Njaa was van 1967 tot lid van de Tweedef mer voor D66. In was hij minister volkshuisvesting ruimtelijke ordeni het interim-kap Van Agt. DEN HAAG De tarieven van de Nederlandse Spoorwe gen voor volgend jaar, zoals die deze week door de NS-di- rectie bekend zijn gemaakt, zijn in de Tweede Kamer kri tisch ontvangen. Vooral het duurder maken van reizen in de spitsuren stuit op vraagtekens in de Kamer. Alleen de CDA-fractie zei bij monde van kamerlid Van Rooy begrip te hebben voor de lijn die de NS heeft gekozen. De PvdA-fractie, coalitiege noot van het CDA, en de D66- fractie kondigden gisteren aan minister Maij-Weggen van verkeer om opheldering te zullen vragen. Het kamerlid Lankhorst van Groen Links heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld. De PvdA-frac- tie wil mondeling overleg met de minister. De sociaal-demo craten zeggen weliswaar be grip te hebben voor de capaci teitsproblemen van de NS maar wensen de algemene ta riefsverhoging van 3,5 procent evenwichtiger te spreiden. Lankhorst wil van Maij-Weg gen concreet weten in hoever re het met name duurder ma ken van de spits spoort met het kabinetsbeleid om de auto mobiliteit terug te dringen en met de milieu-doelstelling, met name de aanpak van de uit stoot van kooldioxide. NS-directeur H. Portheine zei spits een schaarste is en dat voor schaarste betaald dient te worden. Lankhorst wil van Maij-Weggen weten hoe zij over deze uitspraak denkt. Volgens Lankhorst moet er aan een bedrijf als de NS, ge zien zijn publieke functie en monopolie-positie, andere ei sen worden gesteld op het ge bied van prijsbeleid dan aan een private onderneming. Ka merlid Jorritsma (VVD) zegt dat de NS-tariefstelling uit be drijfseconomisch belang be grijpelijk is, maar vanuit het publieke belang onbegrijpelijk. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Door de onenigheid tussen CDA en PvdA over het staatssecre tariaat op Landbouw kon de CDA'er Bukman nog steeds niet als minister op dit departement worden benoemd. Mochten de coalitiepartners het eens worden over het nut van twee bewindslieden op Landbouw, dan heeft de PvdA er overigens geen bezwaar te gen dat dit twee CDA'ers wor den. Voor de christen-democraten is dan meteen het bloedgroe penprobleem opgelost. De ka tholieke Braks wordt opge volgd door de anti-revolutio naire Bukman. Maar daartege nover staat de komst van de katholieke Van der Linden en de eveneens katholieke Yvon ne van Rooy, die de huidige post van Bukman als staatsse cretaris van buitenlandse han-' del zou moeten overnemen. In het vorige kabinet bekleedde zij deze post ook al. Mocht de benoeming van een staatssecreatis op Landbouw niet doorgaan, dan staat de toekomstige baan van Bukman op de tocht. In dat geval ziet het CDA liever een KVP'er op de post van Braks. Fractieleider Ria Beckers van Groen Links vond de voorge nomen benoeming van Van der Linden gisteren te gek voor woorden. „Als dit kan, dan kan Braks morgen net zo goed staatssceretaris van PvdA-fractieleider Wöltgens steekt dreigend zijn vinger in de lucht tijdens informeel over leg in het kamerrestaurant met de CDA'ers (van links naar rechts) Mateman, Paulis en Lansink om even later zijn hand op de schouder van Ma teman te leggen alsof hij ge ruststellend wil zeggen: „we komen er wel uit". FOTO: ANP volkshuisvesting worden", zei ze. Dat ging ook Lubbers wat te ver, maar volgens hem kan ie mand die een keer in gebreke is gebleven op het punt van ministeriële verantwoordelijk heid best terugkeren. Lubbers: „Iedereen begrijpt dat je een bewindspersoon die net is weggestuurd niet de volgende dag weer binnenhaalt om hem of haar precies dezelfde taken te laten uitvoeren. Maar het is evenzeer onjuist te conclude ren dat een afgetreden minis ter of staatssecretaris op een ander moment op een andere portefeuille per definitie onge schikt zou zijn". Overigens was het diezelfde PvdA, die er voor zorgde dat Van der Linden niet de opvol ger werd van de Limburgse commissaris van de koningin Kremers. Na veel gezeur be sloot het CDA de baan te ge ven aan ing. E. Mastenbroek. PvdA-kamerlid Piet de Visser, twee jaar geleden als aanzwen- gelaar van de paspoortaffaire medeverantwoordelijk voor het opstappen van Van der Linden als staatssecretaris van buitenlandse zaken, is niet te spreken over zijn eventuele te rugkeer. „Hij heeft veel ergere dingen gedaan dan Braks", meent De Visser. „Dan is het toch onkies om nu zo'n man in het kabinet te zetten". Het CDA steunt echter Lub bers plannen, ondanks beden kingen bij sommige leden. „We hopen dat de PvdA zijn gezonde verstand gebruikt", zegt kamerlid Walter Paulis. „Van der Linden is de beste man voor deze post, gezien zijn ervaring op landbouwgebied in de Kamer en in de EG. Bukman en Van der Linden vormen een ideaal duo. Buk man kent de noordelijke land bouw het best en Van der Lin den de zuidelijke landbouw. Echt, met Van der Linden hebben we gekozen voor kwa liteit. Het zou toch te gek zijn als hij voor zijn leven gete kend was door wat er in het verleden is gebeurd". (Vervolg" van de voorpagina) LEIDEN Oud-minister van Braks van Landbouw heeft gistermiddag in Leiden tijdens een gloedvol betoog zijn beleid in de afgelopen tien jaar ver dedigd. Hij deed dit ter gele genheid van de herdenking van Leidens ontzet, waar een groot aantal ambassadeurs was vertegenwoordigd. De oud-bewindsman kreeg in Leiden voor de allereerste keer in Nederland de onder scheiding van „Genootschap voor Bols, Korenwijn en Ha ring". Deze onderscheiding wordt reeds sinds 1983 in België toegekend aan kende Europeanen. Braks: „Toen ik aantrad was er een vangstverbod op ha ring. Nu is er weer voldoende Ir haring beschikbaar. Dati ook voor platvis". Dat i gens de oud-bewindsmai biologisch wonder, ma< reikt door het beleid afgelopen tien jaar. Hij dan ook jammer te vindt dat beleid door sommige sen wordt afgekraakt. „1 zo vervolgde hij, „uit re^( blijkt dat er in brede laj de bevolking ook steun mijn beleid". Sinds 1574 herdenkt d( Leiden elk jaar dat zij oi tober werd bevrijd van i leg door de Spaanse hu daten. Deze gebeurteni nc behalve voor de stad 1 »t ook voor de onafhankeli van de Nederlanden van j_ risch belang, aldus de 3' ber Vereeniging die de I 'S* teiten al meer dan 100 j &1< ganiseert. 'jb O aai DEN HAAG Instruc teurs op de Leopardtanks van de landmacht lopen het risico onherstelbare schade aan hun gehooror ganen op te lopen. Het probleem wordt door het ministerie van defensie onderkend, maar techni sche maatregelen zijn op korte termijn niet in zicht. Volgens de Landelijke Korporaals Vereniging (LKV) moeten er per jaar ongeveer vijf of zes tan kinstructeurs naar een an dere functie omzien, om dat hun gehoor ernstig is aangetast. LKV-voorzitter J.J. Bongers zegt dat Defensie hen echter niet ontslaat, omdat gevreesd wordt dat de korporaals de ambtenarenrechter zullen in schakelen. Volgens hem loost Defensie de korporaals naar chauffeursbaantjes, bijvoor beeld voor ministeriële dien sten in Den Haag. De LKV heeft sinds 1982, toen het aantal afkeuringen wegens gehoorschade begon toe te ne men, bij het ministerie aan de Uil p' im bel getrokken. Er zijn dien volgens Bongers ,e'c lapmiddelen aangewend „0 instructeurs tegen het g< Jn van de tanks te besclq Defensie kwam met dopjes-maatregel, waarl gers uiterst schamper! doet. De bemanning vl tank heeft een helm op J een soort koptelefoon radiocommunicatie bouwd. Een woordvoerder van sie zegt dat de klachte gehoorschade pbij tanki teurs toenamen sinds 1 derlandse leger Leopai- gebruikt. De Inspectie kundige Dienst const |j direct een 'aanzienlijk! geluidsbelasting' dan f vroegere tanks. Met doppen-voorschrift woil de tankbemanningen ofl schaal de hand gelicht,T woordvoerder van Dl En het militaire kader I gebruik niet gemakkell troleren. Nog maar vrij! in 1988, gaf het miL TNO opdracht een her ontwerpen die afdoen hoorbescherming biedf gens de woordvoerder! nenkort' een doorbraall wachten naar een vooÉ ger aanvaardbaar conc| Veel belangstelling voor zonneboilers DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft het budget voor het subsidiëren van investeringen in zonneë- nergie voor dit jaar met drie miljoen gulden verhoogd tot tien miljoen gulden. Er zijn meer aanvragen voor subsidie voor zonneboilers ingediend dan verwacht. Op de aanschaf van die boilers wordt veertig procent subsidie verstrekt. In twee jaar zijn 1185 aanvragen gehonoreerd. Ruim de helft van de subsidie-aanvragen kwam van nutsbedrijven, die de apparaten op hun beurt ver huren. Onder de regeling val len ook zonnecellen voor ener giezuinige verlichting en voor elektrische apparaten in cara vans en tuinhuisies. Er zijn in middels enkele duizenden zon neboilers geïnstalleerd in ons land. Het streefgetal in de nota energiebesparing van de rege ring is 300.000 in het jaar 2010. WOERDEN Ook de Diens tenbond FNV is tegen de sa menwerkingsovereenkomst die het Haagse algemeen zie kenfonds Haaglanden maan dag heeft gesloten met de tandtechnische laboratoria Voit en Gerding over de leve ring van aanzienlijk goedkope re in Polen geproduceerde kronen en bruggen. De Dienstenbond ziet in het initiatief van Haaglanden gro te problemen voor de werkge legenheid van de Nederlandse tandtechnici. In Nederland werken ongeveer 5.000 men sen in deze sector. Jaarlijks fa briceren zij zo'n 800.000 kro nen en bruggen voor de Ne derlandse markt. Haaglanden, dat in de Haagse regio ruim 300.000 verzekerden telt, ver strekt jaarlijks ongeveer 50.000 kronen en bruggen. De Dienstenbond is des te meer verbaasd over het initia tief, omdat zij samen met de werkgevers in de tandtech- niek zojuist een overeenkomst over een vier-jarige opleiding voor Nederlandse tandtechnici heeft gesloten. De Diensten bond sluit zich bovendien aan bij het al eerder door de beide tandtechnische werkgeversor ganisaties genoemde argu ment, dat het prijsvoordeel van de Poolse kronen en brug gen (nu ongeveer 30 a 40 pro cent op basis van het verschil in loonniveau tussen Neder land en Polen) waarschijnlijk slechts zeer tijdelijk kan wor den gegarandeerd. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions AMSTERDAM Kunnen slechts tien farmaceutische bedrijven die het hormoon- preparaat DES in de periode 1953-1967 op de Nederlandse markt hebben gebracht, aan sprakelijk gesteld, worden voor de gevolgen van het ge bruik van het middel, of geldt die aansprakelijkheid voor alle farmaceutische bedrijven die het middel in Nederland in het verkeer hebben ge bracht? Om deze vraag draaide het gisteren bij het hof in Amster dam tijdens het hoger beroep dat zes Nederlandse DES- dochters tegen tien farmaceu tische fabrikanten hadden aangespannen. Worden de tien bedrijven aansprakelijk gesteld, dan is dat van groot belang voor de toekomst van het aansprakelijkheidsrecht in het algemeen, aldus de advo caat van de bedrijven. Het middel, dat in Nederland tussen 1947 en 1975 aan 200.000 tot 400.000 zwangere vrouwen werd toegediend ter voorkoming van miskramen, bleek een ernstige bijwerking te hebben. Een groot aantal meisjes dat uit deze zwanger schappen werd geboren kreeg kanker aan de vagina of baar moeder. In mei 1986 eisten deze vrou wen daarvoor in een procedu re bij de rechtbank in Am sterdam schadevergoeding van de fabrikanten. Volgens de vrouwen is hun ziekte te wijten aan het feit dat hun moeders het hormoonprepa raat tijdens de zwangerschap toegediend hebben gekregen. In juni 1988 wees de recht bank in Amsterdam die eis af, omdat de DES-dochters niet konden aantonen van wie van de tien farmaceutische fabri kanten het door hun moeder gebruikte DES-hormoon af komstig was. Volgens mr. L. Eykman, één van de advocaten van de DES-dochters, is het niet van belang vast te stellen van wel ke producent het middel af komstig is dat bij de dochters ernstige schade heeft veroor zaakt. „Vast staat dat ten min ste één van de fabrikanten het middel op de markt heeft gebracht dat de feitelijke schade bij de dochters heeft veroorzaakt", aldus Eykman. De redenering van de Am sterdamse rechtbank bij het vonnis in 1988, dat èlle farma ceutische bedrijven die het DES-hormoon op de markt hebben gebracht, lijk gesteld zouden r "Jj, worden, wees de raa van de hand. Volgens het ook ondoenlijk alle van Nederlande lever boven water te krijgen Al bij de schriftelijke dure in 1986 hadden DES-dochters de farm r< sche bedrijven ervan b( digd een onrechtmatig gepleegd te hebben, d mogelijk schadelijke e (jc van het middel onvoli| te onderzoeken voord hormoon op de marki gebracht. Mr. Pieter van Vollenhoven opent circuit Gekleed in de uitmonstering van een motoragent en op een motor van de rijkspolitie heeft mr. Pieter van Vollenhoven gisteren het oefencircuit van het Politie Verkeersinstituut (PVI) bij Lelystad geopend. Hij onthulde het naambord van het instituut, dat nu de beschikking heeft over een ter rein, waarvan voor zover bekend geen tweede in Europa bestaat. Agenten van zowel de rijks- als gemeentepolitie kunnen er hun rijvaardigheid oefenen. FOTO: ANP EINDHOVEN De Universiteitsraad van de Technis versiteit Eindhoven is een procedure gestart om een of den van het college van bestuur bij de minister voor voor ontslag. Een definitieve beslissing daarover wor< kort genomen tijdens een extra vergadering van de ra. Een en ander is het directe gevolg van de „affaire Buck' verweet het college van bestuur dat het aanvankelijk ten onrechte partij had gekozen in de wetenschappelijk^ rond het inmiddels verguisde Aids-remmende middel vi sor Buck. Bovendien voelde de raad zich gepasseerd college de resultaten van een intern onderzoek naar bi gebracht zonder eerst de raad te informeren. Het college van bestuur heeft wat deze punten betreft het boetekleed aangetrokken. Het college heeft de toezi daan dat de Universitietsraad voortaan vroegtijdig zal ïnformeerd en het college zal geen wetenschappelijke meer doen zonder daarover eerst deskundigen1 te raad] De Universiteitsraad is van mening dat het college t« van een derde eis volstrekt onvoldoende over de bru |3 men. Het gaat om de instelling van een commissie uit d een onderzoek moet instellen naar de recente gang v 5 binnen de Vakgroep Organische Chemie, waarvan Bucl 'nel maakte. De raad vindt dat die commissie onafhanki sur kunnen opereren en iedereen moet kunnen horen. Zoi Volgens het college is dit echter in strijd met de wettel Ter schriften. Het college is wel bereid de commissie allehe informatie te verstrekken. Volgens de Universiteitsr 8tr< echter niet voldoende. 96'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4