)ma's doen drie keer zoveel ti het huishouden als opa's mr Meer macht grote steden kost burgers extra geld NS weert personeel tijdens spitsuren Mb SUPERVOORDEEL mmodore 20 Mb Harddisk ixon Meer bevoegdheden politie voor aanpak criminaliteit ^nnenland CeidócSomxmt WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 lesa niet in Nederland HAAG Lech Walesa, de zitter van het Poolse vakverbond lariteit, is vandaag niet naar Ne- and gekomen. Daarmee gaat ook ontmoeting tussen premier Lub- en de Poolse Nobelprijswinnaar door. „Het programma was niet elijk genoeg", aldus woordvoer- )bei ïarnowksi van Solidariteit. Wa- mei zou op het gala van de platen-10- an rje in Den Haag een cheque in ®--gst nemen ten behoeve van Polen. „Het zou Walesa's eer- buitenlandse bezoek als presi- faii skandidaat zijn geweest en te- zijn eerste bezoek aan Neder- aldus Tarnowski. „Daarom ld van belang dat er ook ont- ingen met hoge Nederlandse po- in het programma zaten". Df Oostenrijkers kappen het best ROTTERDAM Britten en Oostenrijkers zijn de beste kappers van de wereld. Dat bleek gisteravond in Rotter dam waar de uitslag werd be kendgemaakt van het WK- Hairstyling dat de afgelopen dagen in het Ahoy-complex is gehouden. De Oostenrijkers waren de beste dameskappers, de Britten de beste herenkap pers. Nederland eindigde op de vijfde repectievelijk de der de plaats. Zoekgeraakte brief stelt moordenaar op vrije voeten AMSTERDAM Een zoekgeraakte brief heeft de 23-jarige moordenaar A.R. in vrijheid gesteld. De man werd vorige maand veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor de moord op de Turkse vakbondsleider Nihat Karaman. Na zijn veroordeling tekende A.R. hoger beroep aan. Vanuit het Huis van Bewaring in Amsterdam werd een brief verstuurd naar het Gerechtshof. De akte, die door de interne postdienst van justitie zou worden vervoerd, is echter nooit aangekomen. Omdat men van geen hoger beroep wist, is de voorlopige hechtenis van R. niet verlengd. Inmiddels zijn de dertig dagen van zijn lopende hechtenis verstreken en heeft de procureur-generaal de man op vrije voeten moeten stellen totdat hij in hoger beroep wordt ver oordeeld. Want een hoger beroep komt er. Het huis van bewa ring heeft een kopie van de aanvraag. Officier van Justitie mr. L. de Wit betreurt de hele zaak. Volgens hem is een dergelijke procedurefout nooit eerder voorgekomen in het arrondissement Amsterdam. Hij verwijt de griffie dat zij niet heeft gecontroleerd of er hoger beroep was aangetekend door R. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan alle 6700 perso neelsleden die werken in Utrecht weren uit de spits. Vanaf 1 januari mogen ze niet tussen 7.45 uur en 8.45 uur op het werk verschijnen. „Dat is de piektijd in de spits", aldus een woord voerder. „Het personeel zal vóór of nó die tijd moeten komen". Door de maatregel zullen zestien rijtuigen extra beschikbaar zijn voor gewone reizigers. De NS willen een goed voorbeeld stellen voor studenten die met ingang van het nieuwe jaar van hun openbaar-vervoerkaart gebruik moeten maken, en voor bedrij ven. De nieuwe regeling, die ook voor personeel geldt dat met auto of fiets komt, is een experiment voor één jaar. Als de resul taten goed zijn zullen na 1991 ook NS-werknemers in de rest van het land uit de spits worden gehaald. Pagina 4: Kamer zet vraagtekens bij spitstarieven NS Werknemer vult zijn zakken APELDOORN Bij de aanhouding van een personenauto op de A- 50 ter hoogte van Apel doorn heeft de politie enkele plastic zakken vol met geld aangetrof fen. In totaal ging het om een bedrag van een half miljoen galden. De bestuurder van de auto, een 41-jarige inwoner van Sneek, wordt ervan verdacht het geld van zijn werkgever te heb ben ontvreemd. «IS BUNDELT EINDELIJK STATISTIEKEN OVER OUDEREN ijde e v RBURG Opa's en hebben een zeer •rai i dsp lionele rolverdeling ■ca: huishouding. Beste- n ^grootvaders ruim 1,5 mi ter dag aan het huis- en, grootmoeders ko op ruim 4 uur, ofte- lijna drie keer zoveel. is nog maar één de vele opvallende ens uit het Statis- Vademecum Oude van het CBS. entraal Bureau voor de heeft voor de eerste i zijn historie een grote u lheid informatie over ou, n gebundeld. Die infor- was tot nu toe versnip- ver een groot aantal af- van het immense ;bouw in Voorburg. 11e statistieken over ou- ïu eens op een rij te zet- ijgen deze gegevens een lst( ende meerwaarde, aldus alshoofd van de afdeling r culturele statistieken van de samenstellers vademeaum. aan geen spectaculaire gegevens over ouderen •la vademecum, maar als j is het zeer bruikbaar dereen die zich met ou- bezighoudt", aldus de oekster. In meer dan ellen komen in het va- ^,im uiteenlopende zaken certbezoek en medicijn- 1 stemgedrag en sociale cd mobiliteit en inkomen los orde. en nd telde per 1 januari ljoen 55-plussers, een van 1 procent verge- iet een jaar eerder. In Menig oudere schuwt ook het werken in de tuin niet. 2010 telt Nederland waar schijnlijk 4,6 miljoen ouderen, en hun aandeel in de totale be volking neemt daarmee toe van 22 tot 28 procent. Wat ook opvalt is de ontevre denheid die onder ouderen heerst. Vrouwen van 55 jaar en ouder voelen zich minder gelukkig dan mannen in die leeftijd, en zijn ook minder ge lukkig dan de totale groep vrouwen in ons land. Ouderen zijn ook minder tevreden met huwelijk en gezin, met hun vrienden- en kennissenkring en met de maatschappij dan de totale bevolking van 18 jaar of ouder. Over hun financiële po sitie zijn ouderen juist veel FOTO: PERS UNIE meer tevreden dan de rest van de bevolking. Vrouwen van 80 jaar en ouder vormen een niet te benijden groep, zo blijkt uit het vade mecum. Zij hebben minder so ciale contacten dan anderen, zijn minder tevreden over contacten binnen en buiten het gezin, voelen zich sociaal geïsoleerder en blijken hun persoonlijke problemen ook minder met anderen te kun nen bespreken. Veel vrouwen van 80-plus zijn weduwe en hebben weinig geld te beste den. Ouderen werden vorig jaar re latief minder vaak slachtoffer van een misdrijf dan de bevol king van 15 jaar en ouder. Het percentage slachtoffers onder ouderen neemt af naarmate de leeftijd toeneemt. De bejaar den krijgen wat betreft crimi naliteit voor het grootste deel te maken met diefstallen en vernielingen. Meer dan de helft van de ou dere vrouwen en een kwart van de mannen van die leef tijd drinkt niet. Voorzover ou deren wel een glaasje drinken blijft dit vaak beperkt tot een a twee glazen per dag. De helft van de mannen en acht op de tien vrouwen roken niet. Bijna een kwart van de mannen van 55-59 jaar rookt echter gemid deld bijna een pakje per dag. Opvallend ziin de hoge per centages bij de mannen vanaf 75 jaar die een pijp of sigaar roken. In de politiek blijken ouderen goed vertegenwoordigd. Een onderzoek van vorig jaar toont aan dat meer dan de helft van de leden van de Eerste Kamer 55 jaar of ouder is. Van de Tweede Kamer is eenderde 50-plus. De vertegenwoordi ging van het CDA bestaat zelfs voqj- bijna de helft uit 50-plus- sers. Bijna 40 procent van de vrou wen van 65 jaar en ouder be schikt over geen enkel ver voermiddel. Bij de mannen van dezelfde leeftijd is dat slechts 12 procent. Nee tegen huwelijk Met een bedrieglijk echt lijkend bruidspaar en een viering met klokgelui, orgelspel en een echte dominee, zijn gisteren in Utrecht circa 200 vrouwen en een handjevol mannen in het ge weer gekomen tegen de huwelijkswetgeving. Vrouwen verspelen na hun jawoord hun zelfstandige juridische en economische posi tie, zo vindt men. Even leek het er op dat het huwelijk ook echt zou worden voltrokken. Toen een „getuige" echter enkele passa ges uit de huwelijkswetgeving had toegelicht bedacht de bruid zich op de valreep en riep hardgrondig „nee". FOTO: ANP Loesje wordt een Europese meid DEN HAAG Loesje trekt de wijde Europese wereld in. Niet dat ons land te klein is. Maar waarom zouden alleen Neder landers mogen genieten van de meestal vrolijke, soms ontroe rende en veelal rake teksten van dat lieve meisje uit Arn hem? De ongeveer vijfhonderd leden van Loesje, het meest bekend van de overal in Nederland hangende posters, konden met geen mogelijkheid een legitie me reden verzinnen om alleen hier te blijven. En dus sneuvel den gisteren door het hele land roodwitte 'grenspalen' onder het geweld van een bijl en krijgt heel Europa te maken met het Arnhemse verschijnsel. Het begin is er al. Loesje heeft al zo'n zestig leden in achttien Europese landen. Eerder dit jaar brachten vijf le den van Loesje een bezoek aan Oost-Europa, waar ze vertaalde affiches plakten. De ervaringen die de groep daar opdeed zijn verwoord in het boekje Rode Peper. Later brachten ze een bezoek aan het ecologisch jon gerenkamp Ecotopia in Honga rije, waar ze contacten legden met Europese landen en ook met de Verenigde Staten. „Pappa en mamma waren ver baasd dat we met zoveel vriendjes en vriendinnetjes thuiskwamen", aldus een vriendje van Loesje. Daardoor ontstond Loesje Internationaal, een initiatief drijvend op vrij willigers. Het mag vooral geen strak geregelde, bureaucrati sche vereniging worden, aldus de leden van Loesje. Al ligt dat gevaar wel op de loer. Zo ko men er vanaf volgende maand series affiches die vanuit het Engels in de talen van de acht tien deelnemende landen wor den vertaald. Per jaar zijn er tien series van elk twaalf tek sten waaruit de departementen de teksten kiezen die voor het eigen land het meest toepasse lijk zijn. De dagelijkse contac ten moeten binnenkort per fax gaan lopen. Ook om financieel het hoofd boven water te houden is het voor Loesje van belang zich aan regels te houden. Loesje geeft per jaar twee ton uit, een bedrag dat via contributies, gif ten, legaten, sponsoring en ver koop van boekjes, fietsbellen en andere attributen moet wor den binnengehaald. En dat lukt. Nieuw is de scheurkalen der van Loesje. Het is een leuk, zij het niet origineel nieuwtje. De teksten waarmee de koper of krijger van de felgele bundel een jaar lang wordt geconfron teerd zijn van het kaliber: „Lente meer eispret rondom de onderhandelingstafel". Voor de stap naar Europa wordt overigens wel subsidie aangevraagd. „Tenslotte dragen wij Nederland uit naar andere landen, zijn we een brug naar andere culturen", aldus een woordvoerder. Loesje had het argument zelf kunnen verzin nen. ERIK HUISMAN (ADVERTENTIE) Harddisk met controller. Biedt 20 Mb opslagcapaciteit i Commodore Amiga 500, met ruimte^ am oor geheugenuitbreiding^ It voor een snelle - taling d.m.v. DMA-chi I je komt ogen I en oren tekort. Goede voorbeeld De kinderpostzegels kunnen weer volop worden besteld. Tal van schoolkinderen gaan overal in het land weer op pad om de be stellingen op te nemen. Mevrouw Ria Lubbers, echtgenote van de minister-president heeft gisteren het goede voorbeeld gege ven door aan de deur bij de kinderen van de Kralingse school in Rotterdam de eerste bestelling te plaatsen. FOTO: ANP door WILLEM RUSTIER BESOOM PT me w.5 ÖE eeesTE KARATE LEt, BCML LEEFKLIMAAT FEYENOORD MINIMAAL ROTTERDAM Een concen tratie van mensen die én geen werk hebben én vaak tot een minderheidsgroep behoren, voor wie de problemen zich opstapelen. Dat leidt in de Rotterdamse wijk Feijenoord tot een leefklimaat, waarin uitzichtloosheid een grote rol speelt. Zo omschrijft één van de sleu telinformanten in het rapport Gezond en wel in Feijenoord de situatie van alledag in deze op de zuidelijke Maasoever ge legen „achterstandswijk". Het rapport is samengesteld door de Rotterdamse Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD) en onderzoekers van de Rijksuni versiteit in Utrecht. In Feijenoord ligt het inkomen van zeventig procent van de bewoners onder het minimum en zit een kwart op het mini mum. Er wonen mensen van meer dan 50 verschillende cul turen, meer dan de helft van de beroepsbevolking is zonder werk en de buurt wordt steeds jonger, meer dan eenderde van de bewoners is onder de twintig jaar. Er heerst apathie en de kwaliteit van het leven is er minimaal. DEN HAAG Als de vier grote steden (Den Haag, Amsterdam, Rotter dam en Utrecht) meer vrijheid krijgen om onaf hankelijk van het rijk een eigen beleid te voeren, zullen de stadsbewoners daar een zware tol voor moeten betalen. De ge meentelijke belastingen, waaronder de onroerend- goedbelasting, gaan vrij wel zeker omhoog en daarnaast zullen de steden gedwongen zijn ook nieu we belastingen, tarieven en heffingen in te voeren. Dit blijkt uit een advies over het grote-stedenbeleid dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) aan het kabinet heeft aangebo den, Volgens de WRR is het dringend gewenst dat de grote steden minder aan de leiband van het rijk gaan lopen. Zij zouden meer eigen zeggen schap moeten krijgen in zaken als onderwijs, gezondheids zorg, bouwbeleid, economische ontwikkeling en bijstandsver lening aan hulpbehoevenden: De WRR meent echter dat dit het best gerealiseerd zou kun nen worden als het rijk min der geld aan de steden ver strekt. Het financiële gat dat daardoor ontstaat dient dan door de steden zelf te worden opgevuld. Voor de betreffende vier gemeenten staat daartoe maar één weg open: verhoging van belastingen, tarieven, le ges en andere heffingen. Dit betekent een nadeel voor de burgers, maar een voordeel voor de stadsbesturen omdat deze hun nieuwe inkomsten dan geheel naar eigen inzicht kunnen besteden. De grote steden moeten vol gens de WRR niet alleen in politiek en financieel opzicht maar ook qua grondgebied meer ruimte krijgen om zich te ontplooien. Met name Den Haag en Utrecht ontbreekt het echter aan voldoende grondge bied. Daarom zouden deze twee steden met omliggende gemeenten overleg moeten voeren over verlegging van de gemeentegrenzen. De WRR bepleit voorts de instelling van 'stedelijke regioverbanden'. Hiermee worden samenwer kingsorganen bedoeld tussen een grote stad en diens satel lietgemeenten. Het is overigens nog aller minst zeker of het kabinet de aanbevelingen van de WRR opvolgt. Hoewel de WRR-ad- viezen vandaag pas openbaar werden gemaakt, waren zij al enige weken bij het kabinet bekend. Morgen presenteren minister Dales en staatssecre taris De Graaff-Nauta het de finitieve kabinetsstandpunt over de toekomstige ontwik keling van de grote steden. Daarin zijn ook andere advie- zen verwerkt, onder meer van de enkele jaren geleden inge stelde commissie-Montijn. DEN HAAG Minister Hisrch Ballin en staatssecre taris Kosto van justitie wil len de politie meer opspo ringsbevoegdheden geven, zodat de zware criminaliteit beter kan worden aange pakt. In de beleidsnota Recht in beweging', die morgen naar de Tweede Ka mer wordt gestuurd, wordt hiertoe een groot aantal maatregelen aangekondigd, zo meldde De Telegraaf he denmorgen. Voor de hele operatie heeft het kabinet het komende jaar 270 miljoen gulden ter beschikking. In 1994 loopt dit bedrag op tot 655 miljoen gulden. Behalve de extra op sporingsbevoegdheden moeten ook de uitbreiding van het aantal cellen, de re organisatie van de rechterlij ke macht, de automatisering en het inzetten van speciaal opgeleide milieu-agenten van dit budget worden be taald. Hirsch Ballin en Kosto wil len dat in het vervolg niet langer alleen de daad van een zwaar misdrijf kan wor den bestraft, maar ook de daaraan voorafgaande voor bereidende handelingen. De mogelijkheden om beroeps criminelen aan te pakken moeten worden uitgebreid. Daarbij moet ook meer dan tot nu toe de nadruk komen te liggen op het opsporen, van de buit. In samenwer king met het ministerie van financiën en de banken wordt gewerkt aan een mel dingsplicht voor verdachte of ongebruikelijke financiële transacties. Hiermee moet het witwassen van crimineel vermogen worden tegenge gaan. De politie moet ook meer mogelijkheden krijgen om af te luisteren. OOK GRONINGEN LEENT. VAN PARTICULIEREN GRONINGEN Na Zuid- Holland gaat nu ook de pro vincie Groningen op grote schaal geld lenen op de parti culiere markt. In totaal gaat het de komende drie jaar om een bedrag van maximaal 100 miljoen gulden. De provincie ■leent het geld van particulie ren ten minste één miljoen gulden per keer in het ka der van een zogenoemd com mercial paper programma, op gezet door de NMB Postbank Groep. De looptijd van de le ning, die tot voordeel heeft dat er minder rente hoeft te wor den betaald dan bij een gewo ne kasgeldlening, varieert van twee weken tot twee jaar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3