J>e Nieuwe Huiselijkheid Ikea is niet meer de oude 'Hier binnen zijn we harde concurrenten' Het oude omakastje mag rustig blijven staan door HERMAN JANSEN Meubelplein Leiderdorp was inder tijd de eerste groep samengeschool de meubelpaleizen in Nederland die reclame maakte via de nationa le radio. Televisiereclame lijkt nu slechts het logische vervolg, want de zaken gaan nog steeds perfect. Voor alle negen deelnemers. „Naar de buitenwereld vormen we één front, proberen we met geza menlijke reclame zoveel mogelijk mensen naar ons plein te krijgen", aldus directeur Van der Klugt van het Slaapkamercentrum. Maar die eenheid is slechts schijn als hij ver der gaat: „Zijn de mensen eenmaal binnen, dan zijn wij hier alle negen heel harde concurrenten van el kaar". Hij en Baalbergen (van Baalbergen) zijn de woordvoerders van de Stichting Promotie Meubelplein Leiderdorp. Van der Klugt gaat verder: „We verkopen alles wat er in deze branche hoort te zijn in vijf a zes prijsklassen". Extreem lage en extreem hoge prij zen ontbreken op het meubelplein, zoals ook de antieke en moderne ontwerpen van meubelen geen echte uitersten kennen. Qua sfeer steken sommige bedrijven ver uit boven de andere. Vooral Mijnders biedt de klant met zijn grote inpan dige waterpartij en plantrijke atri um gezellig winkelplezier. Bijna alle zaken hebben een crèche en een koffiehoek. Baalbergen zei enkele maanden na De schijn-eenheid van het Meubelplein Leiderdorp de start in 1986 al dat de zaken alle verwachtingen overtroffen .en dat statistisch gezien iedereen ook in één bezoek bij hen kon slagen. Im mers, wij Nederlanders schijnen ge middeld zeven keer een meubel zaak binnen te stappen voordat ze tot de koop van banken, stoelen, ta fels, kasten, bureaus of bedden overgaan. Meubelplein Leiderdorp zou met negen zaken (Groeneweg, Scandi navische Meubelen Valhal, Koore man, Houweling Interieur, Slaap kamercentrum, Baalbergen, Le- derland, Mijnders en Stoutenbeek) dus groot genoeg moeten zijn. Van der Klugt: „Qua omzet zijn we verreweg het grootste meubelcen trum van Nederland. Qua vierkan te meters verkoopruimte niet. Maar meer zaken willen we er niet bij hebben, want dan wordt de omzet per vierkante meter te klein. Nu nog stijgt de omzet van de negen za ken hier jaarlijks tien tot twintig procent. Het aantal bezoekers neemt elk jaar met vier tot vijf pro cent toe. Nieuwe initiatieven om meer naamsbekenheid te krijgen moeten onze huidige regio Den Haag - Rotterdam vergroten". Cijfers Cijfers over omzet wil Van der Klugt niet geven. Over bezoekers aantellen kan hij eenvoudigweg niets vertellen. Het tellen van de auto's op het Meubelplein heeft ook niet zo veel zin, zo blijkt. Want met het kantoorgebouw ernaast, waarin onder meer Apple Nederland en Gist-brocades zijn gevestigd, is een deal gemaakt over het gebruik van eikaars parkeerfaciliteiten. Zo mag kantoorpersoneel doorde weeks op het Meubelplein parke ren en mogen de duizenden meu belkijkers in het weekeinde en op koopavond hun wagen neerzetten op het terrein van de (dan lege) kantoren. En dat is dan die drukte die je elke week kunt zien, als je op rijksweg A 4 langs Leiderdorp rijdt: AC-res- taurant-eters, Ibis-hotelslapers en Meubelplein-zitters. Ikea heeft bij de meeste Nederlan ders nog steeds het imago van felle kleuren en redelijke prijzen. Gene raties 'starters' richtten hun huis in met in de hand de honderden pagi na's dikke en vooral kleurrijke gids vol woonideeën en -suggesties. Wie een beetje handig is kan bij Ikea voor relatief lage bedragen zelf zijn eerste inrichten, zo is de algemene mening. Dat beeld lijkt echter te veranderen. Ikea wordt steeds degelijker en de klassieke stijl lijkt de progressieve, inspirende produkten meer en meer te verdringen. Typische stoel van Mario Bellini, die eveneens de knusheid van de jaren negentig typeert. e verkopen en helemaal voor zich- telf te gaan beginnen als onafhanke- ijk ontwerper. [n zijn nieuwe collectie Label is heel iuidelijk te zien wat hij bedoelt; alu- ninium poten onder een houten ta- ok d( (el, vreemde constructies onder ban- '9ran,ken. „Die uitdaging van verschillen de materialen spreekt mij aan; het noet kunnen". Bek lezien de vele positieve reacties die lij kreeg op de onlangs gehouden neubelbeurs in Utrecht, denken 'eel mensen er ook zo over. Ook bij indere Nederlandse meubelontwer- iers zie je dergelijke nieuwe ontwik- celingen. Jan des Bouvrie won er elfs zijn eerste prijs mee. lij ontwierp voor Gelderland een eer simpel fauteuiltje, Dik Spieren- iurg van Casteleijn liet dat op een ndere manier zien. Hij maakte een iar bovenop de vier hoeken ;s zitten. Gek, maar niet sto- end, want de kast doet het uistekend i elk interieur. Ook bij de andere ïeubelprijzen die begin september eerden uitgereikt was die sobere ind duidelijk te zien. lor Rohé, fabrikant van rotan- ïeubelen zijn het zeer goede tijden, ant de vraag naar roten is groot, an des Bouvrie ontwierp een stoel- je dat op de Phillippijnen in bijna elk Een chaise longueVan Montis. Om lekker languit J op te o ontspannen. huis is te vinden, smeedijzer en ro- Amerika werden ontwikkeld door tan. En het past in elk interieur. een groep religieuze mensen die veel In een dergelijke soms nostalgische wereldse zaken als ondeugden zagen, trend past ook de hernieuwde be- Daarom zijn hun meubels uiterst so- langstelling voor Shaker-meubels, ber, maar ze zijn wel goed afgewerkt, Eenvoudige houten meubels die in de kwaliteit is hoog, maar er zit niets teveel aan; geen verspilling. Die Omdat het huis de belangrijkste plek meubels staan nu weer erg in de be- is om je terug te trekken, waar je je- langstelling. En dat klopt helemaal zelf kunt zijn, geen schijn hoeft op te met de huidige trend, functioneel, houden tegen de buitenwereld. Ter mooi, design maar niet overdreven wijl juist dat in de jaren tachtig heel en veel kleur en warmte. belangrijk was. Laat zien hoe je woont en ik zal zeggen wie je bent. In het komende decennium lijkt dat allemaal heel onbelangrijk. Dit vind ik mooi, hier voel ik me lekker en dus richt ik mijn huis zo in. Eenzelfde trend is ook in de kledingmo- Het Meubelplein Leiderdorp langs de snelweg A 4. IT bl door RIA SCHUURHUIZEN Hout, kleur, meer stoffen, rotan, terracotta en groene jplanten zijn de ingrediënten voor een interieur anno 1990. De (al vorig jaar ingezette) life-style cocooning ten voeten s\ u^t- \V Geborgenheid binnen de eigen vier muren dat is nog iteeds de belangrijkste trend voor interieurs en gezien het feit dat avant-gardisten nog steeds geen nieuwe stroming hebben uitgevonden, ziet het er naar uit dat deze trend om het interieur warmer te J maken voorlopig nog zal nhouden. Geen modelkamers meer, niet alles perfect op elkaar afgestemd, niet al- een maar dure merken kopen omdat men dan mee doet. De jaren tachtig zijn duidelijk afgesloten. onzekerheid van veel mensen r de toekomst werd daarmee in het interieur afgespiegeld, nu de ja- en negentig zijn aangebroken kiest ien veel meer voor wat men zelf tooi, leuk en lekker vindt. Dus dat iude kastje van oma mag er rustig ilijven staan,die gekke spiegel van de rommelmarkt past er best bij. ,Er mag best iets fouts zijn in het in- erieur", zegt ontwerper Gerard van len Berg. „Het hoeft niet allemaal ierfect, gewoon doen watje zelf wilt. )at is voor mij op dit moment het be- angrijkste". En hij voegde zelf daad rij het woord door zijn aandelen in de meubelfabriek Montis aan zijn broer Dik Spierenburg maakte voor Casteleijn dit kastje met op de vier hoeken messing vogeltjes. de de laatste jaren te constateren. Niet elk half jaar een compleet nieu we garderobe, maar een paar mooie stukken, van goede kwaliteit waar men een paar jaar plezier van kan hebben. Het Zweedse woonconcern floreert desondanks nog steeds. Nog steeds bladert ongeveer de helft van de Ne derlandse bevolking in de bijna twee miljoen brochures die het bedrijf in- het land verspreid. Nog steeds gaan daarop ongeveer drie miljoen Nederlanders op pad naar een van de drie vestigingen van het concern in Amsterdam, Slie- drecht en Duiven/Arnhem. Onge veer de helft van die immense groep kijkers wordt dan op slag koper en laat zo'n driehonderd miljoen gulden achter bij de lange rijen kassa's. Waarna men met de volgeladen auto, eventueel met gehuurde imperiaal, tevreden huiswaarts keert. Commercieel lukt het dus allemaal nog wel, ook al heeft Ikea slechts 4 procent marktaandeel. Binnenkort moet na een jarenlange discussie in december de eerste paal van de vier de vestiging, in Delft, de grond in. Deze winkel opent ruim vijftien maanden later zijn poorten. Verder staat 'Eindhoven' nog op het programma en zo wil Ikea in de toe komst tot maximaal zeven vestigin gen komen. Algemeen directeur Ne derland, Sven-Olaf Kulldorf, laat weten dat dat voldoende is, omdat na 1992 er ook grensoverschrijdend zal worden gekocht. Duitsers zullen net zo gemakkelijk in 'Arnheim' gaan kopen en veel Brabanders zullen hun weg wel naar het felblauwe ge bouw in Antwerpen weten te vin- Trendsetter Nog maar enkele jaren geleden ga ven zelfs gerenommeerde ontwer pers toe dat Ikea met zijn speciale stijl en kleur een trendsetter is geweest, die een behoorlijke invloed heeft ge had op onze Nederlandse woonstijl. Er waren zelfs bedrijven die daar handig op inhaakten en met een knipoog naar het Zweedse concern identieke collecties op de markt brachten. Net als andere koplopers, in wat voor branche dan ook, werd ook Ikea ech ter steeds meer ingehaald door zijn Zware bijna klassieke meubelen krijgen ook bij Ikea de aandacht. Zweeds woonwarenhuis wordt degelijker eigen succes en vorig jaar al liet het bedrijf al doorschemeren niet zo erg ongelukkig te zijn om zo nu en dan ook wel eens de rol van trendvolger te spelen. Wie de brochure van vijf jaar gele den vergelijkt met die van 1991 ziet duidelijk de grote veranderingen. Natuurlijk zijn er nog steeds de leuke lampen, tafeltjes en stoelen, die in grenen, in signaalrood of witgespo- ten dé oplossingen geven voor kleine hoekjes in onze huizen. En ook zijn de handige en vaak heel praktische artikelen voor keuken en kinderka mer nog steeds te vinden. Maar daarnaast zijn er in brochure en showroom steeds meer duurzame, degelijke banken, stoelen en wand kasten te zien. Voor prijzen die mo gelijkerwijs elders nog wel hoger zijn, maar die allerminst goedkoop zijn te noemen. Directeur Kulldorf geeft toe dat een flink deel van zijn collectie meer en meer gericht is op duurzaamheid en kwaliteit. Hij geeft ook toe dat er daardoor ook 'dure' produkten bij hem te koop zijn. Maar kan niet nala ten toch te onderstrepen dat duur bij hem niet te duur is. Kwaliteit „We passen ons aan aan het publiek, zonder dat we overigens de goedko pere artikelen uit het assortiment ha len", zo verduidelijkt hij. „Er is ook grote vraag naar kwaliteitsartikelen. Niet dat het vroeger rommel was, maar een stoel van tweehonderd gul den is natuurlijk iets anders dan een model van vijftienhonderd". Het blijkt nu inderdaad dat Ikea als geen ander de markt volgt. En in fei te slechts inhaakt op trends die ande re allang hebben gesignaleerd. Neem bij voorbeeld de huiselijkheid, de ge zelligheid en de familie weer samen op de bank, met andere woorden co cooning. Net iets later dan de design- ontwerpers legt de nieuwe Ikea-col- lectie nu pas grote nadruk op de huis kamer, de centrale plaats van deze Nieuwe Warmte. Forse, lekker zittende, stoelen met zelfgekozen bekleding van pastel of juist met veel bloemen. Fauteuils van warm leer en hoge rugleuningen om jezelf in de knusheid van 'binnen' te verbergen. Veel losse zitelementen en hoekbanken, die de huiskamer tot echte Leefkamer voor vader, moe der, de kinderen, kortom het hele ge zin, moeten maken. „Zwaardere stoffen komen weer he lemaal terug", aldus Kulldorf, „maar ook riet. En vooral exotische motie ven en kleuren als paars en rood bruin. Bovendien zien we een ople ving van de harde, houten vloeren. En daar moeten dan mooie tapijten met veel motieven op liggen". Een wandeling door de showroom toont dat het echte grenen hout nog overheerst. Eiken is nog net niet te vinden, maar als Ikea zich op deze wijze aan blijft passen aan de algeme ne smaak van het publiek, dan zal dat ook niet lang meer duren. Nee, Ikea is nog steeds wel leuk, maar is niet de oude meer. Cassina's Le Corbusier past als klassieker perfect bij de huidige trend.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21