ALLER LEI(DS) SouACint De Sleutels komt 41 miljoen te kort voor onderhoud huizen J STAD OMGEVING/RTV DIRECTEUR VREEST FINANCIEEL DEBACLE .95 Dino-expo verwelkomt 250.000ste bezoeker ReïdteGouAaMt Fraaie reiswekker Rommelmarkt De leerlingen van de Leidse Houtschool houden vrijdag een rommelmarkt. Bij goed weer op het schoolplein en bij slecht weer in de aula en de gangen van de school. De markt begint om kwart over drie en duurt tot zes uur. De rommelmarkt is bedoeld voor alle kinderen, ook voor niet- leerlingen. Markt Een najaars ruil- en rommel markt wordt zaterdag gehou den in winkelcentrum Ste vens bloem. Iedereen kan spullen ruilen, te koop aan bieden of zich op andere wijze presenteren. De kosten voor het huren van een kraam be dragen 35 gulden, een halve kraam huren kan ook. In schrijven kan bij Jaap Visser in het winkelcentrum: 071- 311836. Cultuur De Rembrandt Stichting houdt zaterdag een thema middag over de cultuur van Midden-Europa. Harrie Sal man, schrijver van het boek „Europa in een nieuw licht" houdt een voordracht. Be langstellenden kunnen van 13.30 tot 16.00 uur terecht in het Centraal Faciliteitenge bouw van de Leidse universi teit aan de Cleveringaplaats. Toernooi De eerste Leidse pétanque- club Heleboule houdt zaterdag voor de tweede maal het Jeu de Boules Haring- en Witte- broodtoernooi. In totaal strij den 66 mensen in teams van drie personen om de prijzen. Het toernooi wordt in de tent op het Arsenaalplein gehou den en begint 's morgens om half elf. De finalewedstrijden worden 's middags vanaf on geveer half vier gespeeld. Voor inlichtingen: 760428. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 Postkantoren liten eerder p 3 oktober IIDEN De postkantoren i het Bevrijdingsplein, Ko- molen en Diamantplein iten op 3 oktober om 12.00 De postagentschappen de De Kempenaerstraat in gstgeest en de Hoofdstraat ^Leiderdorp zijn tot 12.30 geopend. Het kantoor in Breestraat, de stadsposta- tschappen en de agent- appen aan het Boerhaave- in in Oegstgeest en aan het loikerspad in Zoeterwoude op 3 oktober de hele dag iten. Nieuwe museum verwacht ook steun van Landbouw en WVC LEIDEN Behalve het ministerie van WVC, betalen waarschijnlijk ook de ministeries van VROM en van Landbouw mee aan een nieuw Nationaal Natuurhisto risch Museum in het Pesthuis. Directeur A. de Caluwé zei dit gisteren. Het Pesthuis, waar momenteel de ten toonstelling „Dinosauriërs in Leiden" plaats heeft, wordt geheel gerestaureerd en met nieuwbouw aange vuld. In 1995 moet de bouw zijn voltooid. De kosten worden geraamd op 80 miljoen gulden. De Rijksgebou wendienst neemt hiervan 60 miljoen voor zijn rekening. De overige 20 miljoen wordt betaald door sponsors, het museum zelf, het ministerie van WVC en de ministeries van Landbouw en VROM. Als deze laatste twee ge noemde ministeries inderdaad mee betalen, betekent dat het museum zelf minder hoeft bij te dragen. De Caluwé verwacht dat binnen enkele maanden de overeenkom sten kunnen worden getekend. Eind 1991 kan dan de eerste paal de grond in. SILA krijgt gegevens uit bevolkingsregister LEIDEN De Stichting Interkerkelijke Ledenad ministratie (SILA) krijgt gegevens uit het Leidse bevolkingsregister. Dat heeft het college van B en W gisteren besloten. In 1986 zijn afspraken ge maakt tussen het toenmalige kabinet en SILA over de opbouw van een interkerkelijke ledenadmini stratie. Dit in verband met het vervallen van de aantekening kerkelijke gezindte bij de invoering van de Wet Gemeentelijke Bevolkings Administra tie. De gemeente kan niet om die afspraken heen, zo blijkt uit een voorstel van de directie burgerza ken. Voorwaarde die de gemeente echter heeft ge steld is dat de kerken hun leden vooraf in staat moeten stellen om bezwaar te maken tegen opna me in het SILA-bestand. Ook zal SILA moeten voldoen aan de bepalingen van de Wet Persoonsre gistraties. Valkenburg ziet af van slijtlaag VALKENBURG De Katwijkerweg, Hoofd straat en Voorschoterweg in Valkenburg worden dit jaar niet meer voor zien van een nieuwe slijt laag. Pogingen van bur gemeester en wethouders om daarvoor een 95.000 gulden op tafel te leggen, liepen gisteren vast in de gemeenteraad. Volgens CDA-raadslid L. van Loenen lenen de weers omstandigheden zich niet voor de ingrijpende werkzaamheden. Feestmiddag rond kinderboekenweek LEIDEN De Leidse boekhandels houden vrijdag 19 oktober een feestmiddag in het teken van het kinder boek. Dit in verband met de kinderboekenweek die van 10 tot en met 20 oktober wordt gehouden. Het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare gonst vrijdagmid dag van de activiteiten. Een muziektheater en een sprookjesverteller zijn al gecontracteerd. Ook wordt een versjes- en verhalenwedstrijd gehouden. Iedereen van 8 tot 88 jaar kan hieraan meedoen, voorwaarde is echter dat het onderwerp van de versjes of verhalen een van de figuren uit de boeken van Annie M.G. Schmidt moet zijn. Jongere kinderen kunnen zich uit leven op een kleurplaat van Jip en Janneke voor de kleurwedstrijd. Annie M.G. Schmidt en Fiep Westen dorp reiken 's middags de prijzen uit. De verhalen, versjes en kleurplaten moeten voor 10 oktober worden ingeleverd bij de volgende boekhandels: Zandvliet, Kooyker, De Kier of bij de openbare bibliotheken. Op deze adressen zijn ook de kaarten voor de feestmiddag a 3,50 verkrijgbaar. Provinciekantoor in Brussel in gebruik LEIDEN De drie Kana- stadprovincies - Noord- en Zuid-Holland en Utrecht - nemen morgen in Brussel het kantoor van de Randstadver tegenwoordiger bij de Euro pese gemeenschappen offi cieel in gebruik. De heer S. Jonker gaat het kantoor be mannen en als zodanig de be langen vertegenwoordigen van de drie provincies. Het kantoor is een vooruitgescho ven post van waaruit het contactennetwerk met de Eu ropese Gemeenschappen ver der wordt op- en uitgebouwd. De voorpost wordt onder steund door de drie provin ciehuizen. FNV-bond huldigt veteranen voor kozijnen etcetera. Ten tweede is onderzocht hoe dat bezit erbij staat", legt Lepe laar uit. „Om dit bezit op peil te krijgen en op peil te houden is de komende tien jaar 74 miljoen gulden nodig. Ik krijg 33 miljoen gulden aan geldmiddelen binnen, dus dat betekent dat ik 41 miljoen te kort kom. Als we zo doorgaan lopen we lang zamerhand naar een finan cieel debacle toe. Dat kan niet, dus kijken we de ko mende maanden hoe dat gat op te vullen is". Een mogelijkheid is de wo ningen vooral „complexma- tig aan te pakken". Dat bete kent groot onderhoud of re novatie. Het grote voordeel is dat deze projecten extra subsidiegelden opleveren. „Het acute onderhoud blij ven we bieden, klachten worden meteen verholpen, dat gaat onverkort door", benadrukt de directeur, „Maar het niet acute onder houd wordt misschien opge schoven naar een projectma tige aanpak. Een keuken blok wordt dan bijvoorbeeld café Leiden lenkort open n_ Qttrd, Ms H; !N In navolging ndere steden zoals lam, Rotterdam, *{Haag en Utrecht, Leiden een HIV- Dat café wordt lag 15 oktober geo- >m 19.30 uur. edt gelegenheid aan ito 'Üeven en mensen J ïïf ds en naaste betrokke- /JIC s Partners, familiele- buddies om elkaar te ten. Het café is iedere Wf en derde maandag- W van de maand geo- f daarnaast worden bij lsten met een thema- AHSfarakter gehouden. De oep Hl V-café Leiden V iet dit initiatief moge- 06' 'lementen te doorbre- Bt café is gevestigd in d LWH/COC aan de racht 65 te Leiden. 'eer informatie: 071- LEIDEN „Geweldig", luidde gistermiddag de verblufte reactie van de 250.000ste en 250.001ste bezoeker van de tentoon stelling Dinosauriërs in Leiden. Het verraste echt paar Doris en Paul Beek man uit Oegstgeest kreeg uit handen van burge meester Goekoop een bouwpakket van een ste- gosaurus. Goekoop merkte hierbij op dat deze ten toonstelling wel de meest succesvolle is die ooit in Leiden is gehouden. Vervolgens bood directeur A. de Caluwé van het Nationaal Natuurhistorisch Museum het stel een lang weekend naar Londen aan en kregen zij uit handen van D. de Wagenaar een Dinosauriërboek en bloe men. Aanvankelijk had De Caluwé voor de tentoonstelling, die 28 juni begon en 28 oktober ein digt, op 100.000 bezoekers ge rekend. „Ik had wel eens ban ge dromen", bekende hij, „een De verblufte Doris en Paul Beekman uit Oegstgeest wer den gisteren gehuldigd als 250.000ste en 250.001ste be zoekers aan „Dinosauriërs in Leiden". FOTO: WIM VAN NOORT droom dat er maar 40.000 zou den komen en een droom dat er wel 250.000 zouden komen, zodat alle wegen verstopt zou den raken en er lange wacht rijen zouden ontstaan. Dit laat ste is uitgekomen". Vooral met het oog op tentoonstellingen in de toekomst als de nieuw bouw van het museum is gere aliseerd vindt hij de nu be haalde resultaten geruststel lend. Verwacht wordt dat ex positie de300.000 bezoekers nog haalt voordat de dinosau riërs over een maand weer uit Leiden vertrekken. I Postcode/plaats:f J Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 i kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: j Naam: j Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. LEIDEN Woning- bouwvereniging De Sleutels komt de ko- mende tien jaar 41 mil joen gulden te kort voor het onderhoud van haar woningen. „Een bittere pil", vindt directeur A.P. Lepelaar. Voor het on derhouden van haar 3800 woningen heeft de vereniging van 1991 tot en met 2000 in totaal 74 5, niljoen gulden nodig, let geld dat de woning- louwvereniging in die leriode ontvangt is .slechts" 33 miljoen gul len. Dat blijkt uit het echnisch inventarisatie- apport. Iet woningbestand van De lleutels is in de periode van et najaar 1989 tot en met et voorjaar 1990 geïnventa- iseerd. „Ten eerste is de sa- lenstelling van het bezit be- aald, dus ook uit wat voor lateriaal dat bestaat, uit wat niet meteen vernieuwd, maar wordt in stand gehou den totdat het complex voor groot onderhoud aan de beurt is", geeft hij een voor beeld. Slopen Een tweede nogal radicale mogelijkheid is het slopen van complexen. „We moeten bekijken of er complexen zijn die structureel zo rot in elkaar zitten, dat investeren daarvoor geen oplossing is. Als het te veel gaat kosten, is het beter de exploitatie stop te zetten", vindt Lepe laar. Hij durft op dit mo ment niet te zeggen of er zulke complexen tussen zit ten. Hij sluit het echter niet uit. Laatste mogelijkheid is het aanwenden van de reserves van De Sleutels om het fi nanciële gat op te vullen. De vereniging heeft inmiddels een onderhoudsreserve en een algemene bedrijfsreser- ve opgebouwd. Aan de hand van een meerjarenbeeld dat loopt tot 2020 wordt bekeken of het verantwoord is om die gelden nu al te gebruiken. Toch is Lepelaar „niet echt geschrokken" van de cijfers. „De onderhoudsnorm is sinds jaar en dag structureel te laag, dat blijkt nu ook uit onze informatie". Hij wijst erop dat het achterstallig on derhoud meevalt. „Dat is circa anderhalf miljoen gul den, dat valt te overzien". Nog dit jaar wordt begonnen met het wegwerken van dit achterstallige onderhoud. Het grootste deel gaat naar een complex van 181 eensge- zinswoningen in de Meren- wijk gelegen aan de „hoeken en de plaatsen". De dakbe dekking verkeert in zeer slechte staat, weet de direc teur. het onderhoud geschrapt, geeft de directeur aan. Dat geldt voor een tiental com plexen en dat valt tegen, merkt hij op. „De vochthuis houding bij de Pieter Both- straat is niet goed, daar moeten we iets aan gaan doen, en dat betekent extra kosten. Dat complex is acht jaar geleden aangepakt", geeft hij een voorbeeld. Het rapport is deze week aan het bestuur en de leden van de vereniging gepresen teerd. „Ze schrokken een beetje van de kapitale bedra gen, maar het is niet zo dat ze compleet ondersteboven waren. Het blijft natuurlijk een bittere pil. Als je hoort dat de vereniging in tien jaar tijd veertig milioen no dig heeft, dan is dat geen prettig geluid", geeft de di recteur de. reacties weer. De komende maanden wordt bekeken wat voor maatrege len genomen zullen worden. „Dan zullen we eens zien of we dit varkentje kunnen wassen", besluit hij tisch. Naweeën Het valt Lepelaar ook op dat in het verleden uitgevoerde renovaties en groot onder houdsbeurten niet helemaal „af" zijn gemaakt, en dat De Sleutels daar nu de „na weeën van heeft". Vanwege het beperkte budget is er. in De 84-jarige D. de Graaf (mid den) was gisteravond één van de 57 jubilarissen die door de afdeling Leiden van de Indus triebond FNV in het zonnetje werden gezet. De Graaf is maar liefst 70 jaar lid van de bond. Hij kreeg van het be stuur een gouden speld met briljant en een portefeuille met inhoud. Ook de 96-jarige W. Arnoldus zou gisteren worden gehuldigd vanwege zijn 70-ja- rig lidmaatschap. Hij moest echter afzeggen vanwege griep. Behalve de beide 70-ja- rige jubilarissen, werden ook negen anderen gehuldigd om dat ze 60 jaar lid zijn. J. van Putten, H. Wittenaar, J. Som- meling, J. Landesbergen, G. Pardon, N. Keyzer, H. Otto, J. Regeer en W. van der Wal kre gen ieder een gouden speld met diamant. Behalve hen wa ren er nog drie gouden jubila rissen 23 mensen die hun 40- jarig lidmaatschap vierden en twintig die 25 jaar lid zijn. On der de gehuldigden bevond zich ook penningmeester Wim Prins. Hij is 40 jaar bij de bond. Hij nam gisteren af scheid van de Leidse afdeling omdat hij verhuist. Volgens se cretaris R. Zandvliet gaat het goed met de Leidse afdeling van de industriebond. De afge lopen maanden groeide het le dental met 125 tot 1467. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11