fcekUe (Sowuvnt U0 PvdA woedend over kandidatuur Van der Linden 6 8 Van den Broek: Militaire actie komt erg dichtbij Grote schade bij molenbrand in Aarlanderveen 5 13 14 15 Van binnenuit £cidóc6oiiA€i/rit Vermiste Katwijker(57) mogelijk verdronken Hoogste olieprijs in tien jaar 11 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 25 september 1990 81ste jaargang no. 24837 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Morgen af en toe zon, maar vooral in de nacht en ochtend nog enkele buien. Minimum temperatuur omstreeks 6, mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige noordwesten wind, in het Waddengebied vannacht nog krachtig. [1 gen uidkoreaanse militairen hangen in een weinig comfortabele e onder een helikopter. Ze moeten dat overigens minstens én keer doen: de foto werd gisteren gemaakt tijdens een ng voor de militaire parade op 1 oktober ter gelegenheid dag van de Zuidkoreaanse strijdkrachten. foto: ap nesty vlak voor Wereldtop: getfP mishandeling kinderen! HAAG Amnesty In- ^jional heeft vandaag on- jr zestig regeringsleiders (persoonlijke brief ge- 1. De mensenrechtenor- itie vfaagt de leiders, dié eekeinde deelne- ïéTlan Wefeldtop in New n-jieen einde te maken aan ,Pp ^rmoorden, martelen en ieurig opsluiten van kin- Tevens dringt Amnesty het snel ratificeren van >rig jaar opgestelde VN- :i ig over de rechten van en. „De regeringsleiders komend weekeinde se- !t R'i rieus gaan praten over de rechten van het kind en de schendingen daarvan", meent Yanni van der Velde van de mensenrechtenorganisatie. Ze verwacht nogal wat van de be sprekingen die gaan voe ren. Zestig landen hebben aan gekondigd de Wereldtop bij te wonen. „En reken maar dat we ze met argusogen zullen volgen". Pagina 5: Ook Nederland moet verdrag rechten van het kind nog steeds ratifice- DERZOEK LR GATEN DNDERWIJS- iROTING oek komen naar de hrijding van in totaal iljoen gulden op de kos- n het basisonderwijs in iodè dat kamervoorzit- etman nog onderwijsmi- was. Een kamermeer- d van PvdA, VVD en eeft hiertoe in principe n naar aanleiding van ïlangs verschenen rap- ran het onderzoeksbu- lerenschot. rapport wordt geconclu- llesldat het ministerie bij de ramingen voor het ba- irwijs bewust gebruik [emaakt van verouderde olledige gegevens. Ver- ggereert Berenschot dat eede Kamer tussen 1986 niet altijd juist en vol- is geïnformeerd. Deze sies moeten volgens VVD en D66 hetzij door in vi^ciale kamercommissie, 5 d d n door de Rekenkamer ^onderzocht worden. DA heeft nog geen unt bepaald. Naar ver- vori reest de fractie dat een 'onderzoek, zo kort na ftreden van minister de opmaat kan vormen :n nieuwe rel rond een nan coac et te )p ht jeizo^liticus. Aan de andere hokeoep het rapport ook bij DA prangende vragen To jrige week vroeg onder- cialist Van Leijenhorst een besloten com 'ergadering een week v^tijd. zélf meent dat hij on°rgaat- I" een eerste reac iet rapprt liet hij weten id-staatssecretaris Gin- (las (VVD) indertijd ver- h op'rdelijk was voor het dat nu ter discussie n vóór 1986 oud-staats- is Van Leijenhorst Deetman ontkent met at het parlempnt onjuist _J Irmeerd. igstei1 3: „Eerst moeten de ïerdaop tafel" icond autoverhuur PRAMGilBS uur van luxe auto's en jes vanaf 30.- p dag. 1STRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-094040 Royement dreigt voor tandteehnici DEN HAAG De tandtechnische laboratoria Gerding uit Den Haag en Voit te Haarlem, die een contract met het ziekenfonds Haaglanden hebben afgesloten voor de levering van goedkope bruggen en kronen, worden vermoedelijk geroyeerd als lid van de Vereniging van Laboratorium Houdende Tandteehnici. Volgens voorzitter J.C. Geuzebroek heeft de Haagse afdeling van de vereniging daar om gevraagd. De tandteehnici zijn van mening dat de produkten van de twee laboratoria, die het werk in Polen laten verrichten, niet zal voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die de tandartsen stel len. Bovendien denken zij dat de werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht. Op 5 oktober wordt over het royement gestem4. Pagina 4: Haaglanden mikt op overstap verze kerden Azivo Vietnamezen in Irak de hongerdood nabij NEW YORK De ongeveer 17.000 Vietnamezen die als ge volg van de Golfcrisis in Irak zijn gestrand zullen de honger dood sterven tenzij er voedsel wordt gestuurd. Dat heeft Trinh Xuan Lang, de Vietna mese ambassadeur bij de Vere nigde Naties, gezegd. In een brief aan de Veiligheidsraad heeft de ambassadeur laten weten dat Irak heeft meege deeld vanaf 1 oktober geen voedsel meer te verstrekken aan de Vietnamese gastarbei ders. Vijftig procent van de Vietnamezen zou nu al ge kweld worden door honger of ziekte. Kookadvies water Limburg opgeheven NUTH Het kookadvies voor het drinkwater in de woonkernen Nuth en Wij- nandsrade is gisteren opge heven. Daarmee geldt voor een deel van Zuid-Limburg geen kookadvies meer. Ruim drie weken geleden werd een besmetting van het drinkwater met E-coli-bac- teriën geconstateerd. De Wa terleidingmaatschappij Lim burg liet gistermiddag weten dat de besmetting in de twee kernen niet, zoals werd aan genomen, is veroorzaakt door een verontreiniging in een binnenleiding van een pand in Nuth. AZL onderzoekt streepjescode voor patiënten LEIDEN Patiënten die in de toekomst in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) terecht komen, worden mogelijk voorzien van een streepjescode. Het AZL houdt mo menteel al een proef met het gebruik van de streepjescode voor materiaal en medicij nen en het is niet ondenkbaar dat patiënten straks met een streepjescode aan de grote teen de operatiekamer worden binnengere den, zo meldt het ziekenhuisblad Cicero. Groot voordeel van de streepjescode is dat het maken van fouten vrijwel uitgesloten is. pag. 11: AZL heeft met streepjescode we reldprimeur BUKMAN NAAR LANDBOUW Staatssecretaris Bukman. foto: anp DEN HAAG Drs. Piet Bukman (56) wordt de nieuwe minister van landbouw, natuurbe heer en visserij. Het nieuws kon niet offi cieel bekend worden gemaakt omdat de coa litiepartners nog twis ten over de vraag of er ook een staatssecretaris voor Landbouw moet komen. CDA-fractie- voorzitter Brinkman polste gisteren het ka merlid René van der Linden (oud-staatsse cretaris van buitenland- foto: anp se zaken) voor deze post, hetgeen de woede heeft gewekt van de so ciaal-democraten. „Het is pure pesterij", zo viel vanmorgen in PvdA- kring te vernemen. De soci aal-democraten vermoeden dat het CDA zich wil wre ken voor het gedwongen vértrek van Braks, door nu een politicus in het kabinet te halen die in september 1988 eveneens moest aftre den wegens het onvolledig informeren van de Tweede Kamer. Het feit dat de pas poortaffaire de veelbeloven de Van der Linden de das om deed werd indertijd vooral door het CDA-Lim- burg als onrechtvaardig er varen. Eerder dit jaar werd Van der Linden, thans ka merlid, gepasseerd voor de functie van gouverneur van Limburg. Formeel stelt de PvdA-frac- tie zich op het standpunt dat de noodzaak voor een staatssecretariaat op Land bouw eerst maar eens aan getoond moet worden. „We hebben nog geen steekhou dende argumenten ge hoord", aldus een woord voerder. Overigens is het volgens welingelichte krin gen niet de bedoeling van Lubbers om Van der Lin den de gevoelige visserij- portefeuille te geven. Buk man zou samen met zijn staatssecretaris een andere taakverdeling moeten af spreken. Van der Linden noch Bukman wilden giste ren commentaar geven op hun politieke toekomst, maar beider zeer zonnige humeur sprak boekdelen. De post die Bukman achter laat als staatssecretaris van buitenlandse handel bij het ministerie van economische zaken zal naar alle waar schijnlijkheid worden opge vuld door het CDA-kamer- lid Yvonne van Rooy, in het vorige kabinet ook al staatssecretaris van econo mische zaken. Voor de va catures die door het vertrek van Van Rooy en Van der Linden in de CDA-fractie ontstaan zijn oud-minister Braks en CDA'er De Graaf uit Dronten de eerste opvol gers. Pagina 3: Bukman moet vissers in het gareel krij gen (Van onze correspondent Mare de Koninck) NEW YORK Minister Van den Broek meent dat de geweldloze mogelijk heden om Irak tot terug trekking uit Kuwayt "te dwingen snel uitgeput ra ken en dat militaire mid delen „zeer dichtbij" ko men. Van den Broek zei gisteren in New York, waar hij verblijft in verband met de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties, dat een luchtem- bargo tegen Irak „de beste, zoniet de laatste mogelijkhéid is om met vreedzame midde len de bevrijding van Kuwayt te bewerkstelligen". De ver wachting was vanmorgen dat de V-raad later vandaag tot zo'n blokkade zou besluiten. Als dat niet lukt „komt mili taire actie dichtbij", aldus de bewindsman. Volgens Van den Broek kan het zijn dat militair optreden nodig wordt om het economisch embargo tegen Irak af te dwingen. „Maar men zal mij ook niet horen zeggen dat het ondenk baar is dat militaire middelen worden gebruikt om de Iraak- se annexatie van Kuwayt on gedaan tè maken". De minis ter beklemtoonde dat hij er sterk de voorkeur aan geeft dat militaire actie, indien het daartoe komt, onder de VN- paraplu plaatsheeft. „Dan zou Nederland daar aan kunnen deelnemen", aldus Van den Broek. Intussen is ons land naarstig op zoek naar een alternatieve bestemming voor de F-16's van de vliegbasis Twenthe, nu NAVO-lidstaat Turkije statio nering van het squadron heeft afgewezen. Hiervoor komen Oman, Egypte en de Verenig de Arabische Emiraten het eerst in aanmerking. De ko mende dagen zullen deze lan den bij de VN in New York worden geraadpleegd. De stationering van de F-16's in Saudi-Arabië wordt vrijwel uitgesloten, omdat dit land zich voorbereidt op een oorlog met Irak. Die situatie staat op gespannen voet met de defen sieve taak die het kabinet het squadron wil toekennen in het kader van een eventueel VN-luchtembargo. Pagina 9: Husayn: Irak is bereid duizend jaar te vech ten AARLANDERVEEN Een uitslaande brand heeft gister avond om kwart over acht het bovenste deel van een molen aan de Kerkvaartseweg in Aarlanderveen geheel ver woest. Oorzaak van de brand was blikseminslag. De kap be stond uit riet. De brandweer korpsen van Aarlanderveen, Zwammerdam en Alphen konden voorkomen dat de mo len geheel afbrandde. Om kwart voor tien was de brand meester. De schade wordt ge schat op vier a vijf ton. De be woners van de molen, de fami lie Slingerland zijn onderge bracht bij familie. Zij waren tegen brand verzekerd. De molen had onlangs een restau ratie ondergaan, aan de wie ken die tijdens de januaristor- men waren vernield. KATWIJK Een 57-jarige inwoner van Katwijk is gister avond vermoedelijk in de jachthaven in zijn woonplaats verdronken. Zijn motonacht werd rond tien voor half ne gen verlicht dobberend en met stationair draaiende motor in de haven aangetroffen. Aan boord was alleen zijn hond. De politie is gisteren direct een zoekactie begonnen die tot kwart voor twee 's nachts doorging. Duikers hebben de haven afgezocht en er is ge dregd. Maar alle activiteit wa ren vergeefs. Vanmorgen is het spuien uitgesteld om ver der te kunnen zoeken. De po litie vermoedt dat de man overboord is gevallen toen hij probeerde een stuk touw uit de schroef van zijn bootje te halen. De boot zou daarna op drift zijn geraakt. Hij dreef op enkele meters van de over kant van de jachthaven. Het was bekend dat de man er graag op uittrok met zijn boot. Dat .zou hij gisteren ook heb ben gedaan. Ontploffing Paniek in een straat in de Thaise hoofdstad Bangkok, waar een explosie, en de daaropvolgende brand, aan meer dan vijftig mensen het leven hebben gekost. De vuurzee ontstond toen een met vloeibaar gas geladen vrachtauto in volle vaart op een personenwagen botste en explodeerde. Talrijke huizen, winkels en kantoren gingen in vlammen op. NEW YORK Door de vrees voor oorlog in het Midden- Oosten is de prijs voor olie voor onmiddellijke levering gisteren boven de veertig dol lar per vat (159 liter) uitgeko men. Dat is de eerste keer sinds december 1980. De bui tenlandse beurzen moesten gisteren forse koersverliezen incasseren door de spanning in de Golf. De Financial Times- index in Londen en de Dow Jones-index op Wall Street be landden op een dieptepunt voor dit jaar. De Amerikaanse dollar, die gisteren ruim een cent in koers daalde, is de handel op de Westeuropese wisselmarkten vandaag begon nen met weer een lagere koers. In Amsterdam werd om 10.00 uur een koers genoteerd van 1,7545 na een slotkoers van 1,7605 gisteren. Duitse kerken bekennen schuld jegens joden Deelnemers WK Hairstyling: „We doen 't puur voor de kick" Zigeuners rammelen aan poort van het nieuwe Duitsland FNV niet uit op poencontracten Rinus Michels is h in elk geval in vorm I Kalme Chang brengt VS toch in finale Davis Cup Sluitingstijden toch niet eerste keus Leids referendum Muziekspektakel in Noordwijkerhout Zandwinning uit Oosterduinse- meer niet toegestaan Landijsbaan Oude Wetering blijft behouden WEER/PUZZEL/MENU Een mogelijkheid in de Golfcrisis, die tot nog toe nog wat onderbelicht is gebleven is een oplossing van binnenuit. De oppositie tegen Saddam Husayn in Irak zelf heeft namelijk voor even alle ideologi sche verschillen gelaten voor wat ze zijn en zich verenigd. „Wij zijn van mening dat er nu een gou den mogelijkheid is om het regime van Saddam te verdrijven", aldus hun woordvoerder. Een duidelij ke verandering ten goede dus, waarover u vandaag uiteraard meer leest in de Leidse Courant. En mo gelijk de komende tijd nog meer, want als u zelf ook een van binnenuit ontstane verandering ten goede teweeg wilt brengen dan kunt u het beste be ginnen met nu nog onderstaande bon in te vullen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I I I I I I I I I I I I I Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <u» Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1