VS waarschuwen Irak voor steun aan terroristen Buthelezi bereid tot overleg .pperste vjet ycot kmming Anomie Jelena Bonner veegt vloer aan met Gorbatsjov Pest brengt paardensport Barcelona '92 in gevaar KONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lezen iscrvKV 48$,- PITZTAL TIROL GENLAND CeidócSommxt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 ïington betaalt Iran oenen via tribunaal A AG De Verenigde Staten heb- teren een Iraanse claim van 200 mil- jollar voldaan voor wapens die Iran Re islamitische revolutie heeft besteld Ipie door de VS nooit geleverd zijn. De is een onderdeel van een pakket dat s de regering in Teheran in totaal 11 1 dollar beloopt. De toewijzing van de geschiedt door het Iran-VS Claims de iaal, dat in 1980 werd opgericht om fi- vaj |e claims tussen de twee landen ten rm e van de revolutie van 1979 en nadien ken contracten af te wikkelen. De te le ejre van door Washington geblokkeerde in stelt Iran als voorwaarde om bij de gezinde shi'itische moslims in Liba pleiten voor de vrijlating van de der- rus esterse gijzelaars. Maffia - bestrijder op Sicilië gedood AGRIGENTO Op Sicilië is gisteren de maffia-bestrijder Rosario Livantino doodgescho ten terwijl hij op weg was naar zijn werk. De 38-jarige magi straat werd bij Agrigento in zijn auto klemgereden en door minstens zes gewapende man nen met kogels doorzeefd. De rechter was sinds 1980 bij on derzoek naar activiteiten van de maffia betrokken en was in verschillende zaken tegen maffia-figuren opgetreden als officier van justitie. De aanslag kwam enkele uren na de aan kondiging van de Italiaanse regering om de georganiseerde misdaad harder aan te pakken. Weg vrij voor vredesplan na hervormingen Libanon BAYRUT De Libanese president Eli- as Hrawi heeft gisteren zijn handteke ning gezet onder een aantal grondwets wijzigingen voor een nieuwe structuur van de Libanese staat en de oprichting van de zogeheten Tweede Republiek aangekondigd. Volgens politieke waar nemers bieden de wijzigingen een wer kelijke kans een halt toe te roepen aan de nu al vijftien jaar durende burger oorlog tussen de christelijke strijdgroep van generaal Michel Aoun en de door Syrië gesteunde moslimmilities. De nieuwe wetten moeten de islamieten meer invloed geven in het door christe nen overheerste politieke systeem. Zo wordt een van de voornaamste grieven van de moslims in het Libanese conflict weggenomen. EG werkt aan uniek verdrag met Polen WARSCHAU De Europese Ge meenschap wil nog dit jaar onder handelingen beginnen met Polen voor een uniek soort verdrag met Polen. Dit heeft de Europese com missaris voor handel en buiten landse betrekkingen, Frans An- driessen, gisteren verklaard bij de opening van het eerste permanente EG-bureau in de Poolse hoofdstad. Associatie van Polen en andere centraal- en Oosteuropese landen, zoals voorzien is in een „Europa Akkoord", zal niet onvermijdelijk tot een EG-lidmaatschap leiden, of schoon dit niet uitgesloten moet worden, stelde de EG-commissaris voorzichtig. Canadese soldaten uit Duitsland OTTAWA De Canadese regering heeft de terug trekking aange kondigd van 1.400 militairen uit West-Duitsland. Minister van de fensie Bill McKnight ver klaarde dat bezui niging de reden is voor de terugtrek king, die mogelijk is geworden door de verminderde spanning in Euro pa. Voormalige leiders Kosovo gearresteerd BELGRADO De politie heeft de voor malige premier van Kosovo Jusuf Zejnu- lahu en zes andere Albanese leiders opge pakt wegens het uitroepen van de onaf hankelijkheid van de provincie. In Koso vo, een provincie in de Joegoslavische deelrepubliek Servië, is negentig procent van de bevolking van Albanese afkomst. Deze wil zich losmaken van Servië en een aparte republiek stichten. In juli ont bond Servië de regering en het parle ment van Kosovo, nadat etnische Albane zen de onafhankelijkheid hadden uitge roepen. Vorige week maakten ex-afge vaardigden een eigen onofficiële grond wet bekend, die onmiddellijk illegaal werd verklaard door het centrale gezag in Joegoslavië. Honderden Palestijnen opgepakt in Gaza-strook TUNIS Israëlische troepen hebben in de bezette Gaza-strook na de moord op een Israëlische militair 180 Palestijnen verwond en 800 Palestij nen gearresteerd, zo heeft de PLO gisteren in Tunis meegedeeld. De Is raëlische soldaat werd donderdag le vend verbrand nadat hij twee Pale stijnse jongeren bij een aanrijding had verwond. Meteen na de moord op de soldaat gingen Israëlische troe pen hardhandig op zoek naar ver dachten. „Met het oog op de ernst van de Israëlische onderdrukking" kwam gisteren de leiding van de PLO in Tunis bijeen voor overleg over het opvoeren van de hulp aan de 33 maanden oude opstand in de door Israël bezette gebieden. hV j/'OU Sovjet-presi- °g tfichaïl Gorbatsjov isteren de Opperste vergeefs gemaand eejed met de aanvaar- an een economisch lru jjsplan. Toen het 'jliddag op een stem- r z eek aan te komen, er geen quorum aanwezig, zodat er esluit kon worden „'m voordat de zit- lot maandag werd ïd. s al hij met de vlakke vaihet spreekgestoelte sor< luchtte Gorbatsjov erii geduld over mensen regiken dat we alle tijd aad in en nog kunnen pra- end ken en experimente- >n 1 irdat de knoop wordt k' ikt. „Wij hebben die ioetaldus een duidelijk lanirde Gorbatsjov. ement moet stemmen iei et radicale hervor- elk n van de econoom i r Sjatalin dat de Sov- in 500 dagen zou ij ge veranderen van een ikje (conomie in een mark- in 1 ie. Het programma dat loed Nikolaj Ryzjkov heeft Sh I, is veel gematigder. ïaaiov sprak zich gisteren hoo een gecombineerd emt ma, gebaseerd op het i vaalin maar waarin ele- wetiit het plan van Ryzj- vint opgenomen. Op die vcjkan hij het aftreden ring premier voorkomen en |)kertijd de radicale af- eissjgden tevreden stellen, ve j arnemers. Gorbatsjov idig wat kost voorkomen de gering aftreedt voor- int n nieuw Unieverdrag anbijtekend. Dit staat voor op de agenda en lOnden in een wijzi- de federale machts- ngen de t va de stemming wetd gisteren ook en iiming over het verle- egn i buitengewone be- In d len aan Gorbatsjov tot uitgesteld. Gorbats- at de obstakels op de zijn perestrojka zo dat hij genoodzaakt ïn zijn een rechts- bij residentieel bestuur kom chtii len te treffen i i ebbe e' iren en andere nood- de andhaven. Krachtens enz idwetsamendementen n w er dit jaar werden urd kreeg Gorbatsjov rig g dent vergaande be ien, waarbij hij decre- uitvaardigen en een tilli eks presidentieel be- invoeren daar waar het land nodig acht. iera^itie waarover maan- worden gestemd zou v de bevoegdheid ge- Ma. eten uit te vaardigen •en ikking tot alle aspec- let sociale en econo- en, met inbegrip jendom, de lonen, e beleid, de nationale en de openbare orde. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse president, George Bush, heeft giste ren zijn bezorgdheid uit gesproken over de „nieu we banden" tussen Irak en terroristische groepen. Bush waarschuwde Bagh dad dat steun aan terroris tische acties tegen Ameri kaanse belangen „ernstige gevolgen" zal hebben. Volgens het Witte Huis sprak de Amerikaanse president tij dens een onderhoud met repu blikeinse en democratische lei ders van het Congres zijn ver oordeling uit over de geweld dadige bezetting van Kuwayt door Irak en de Iraakse be handeling van buitenlandse gijzelaars. Witte Huis-woordvoerder Ro man Popadiuk ontkende dat Bush met zijn verklaring een basis wil scheppen voor een mogelijke militaire actie in het gebied van de Perzische Golf. „Behalve het feit dat Bush in formatie heeft gegeven aan leiders uit het Congres, moet men hieruit geen dingen aflei den", aldus Popadiuk. Volgens woordvoerder Popa diuk maken de Verenigde Sta ten zich zorgen over de aan wezigheid in Irak van terroris tische groepen zoals die van Abu Nidal en van Abul Abbas. Hij zei niet op de hoogte te zijn van concrete dreigingen tegen de VS. Bush die eerder op de dag de Britse minister van defensie Tom King ontmoette, liet zijn verklaring vergezeld gaan van een oproep aan het Congres de wapenverkopen aan Saudi- Arabië goed te keuren. De VS willen Riyad voor 37 miljoen gulden aan wapens verkopen. Verscherpen In Brussel heeft de Europese Commissie gisteren voorge steld het op 8 augustus tegen Irak ingestelde handelsembar go te verscherpen. Het embar go zou onder meer moeten gel den voor alle contracten van Het Amerikaanse slagschip USS Wisconsin gezien door het vizier van een van de Britse mijnenvegers c niet-financiële dienstverle ning. Het voorstel heeft echter geen consequenties voor de baggerwerkzaamheden van de Nederlandse bedrijven Volker Stevin en Boskalis in Irak. De Veiligheidsraad beraadt zich momenteel over een ze vende resolutie tegen Irak die het handelsembargo tegen dit naar zou streven zo'n maatre- land zou moeten uitbreiden tot gel te laten mislukken. Saleh een luchtembargo. De presi- zei daarentegen ook dat zijn dent van Yemen, Ali Abdullah land solidair zal zijn met be- Saleh, heeft zich al uitgespro- sluiten van de internationale ken tegen een dergelijk luch- gemeenschap. Yemen veroor- tembargo, dat hij een daad van deelde eerder het sturen van piraterij noemde. In een uit- troepen naar het gebied van zending van de Franse zender de Golf na de Iraakse inval in TF1 zei Saleh dat zijn land er Kuwayt. Op Schiphol zijn sinds de af kondiging van het handelsem bargo tegen Irak nog geen em bargoschendingen geconsta teerd. Dat zegt de woordvoer der van het openbaar ministe rie in Rotterdam van waaruit de naleving van het embargo landelijk wordt gecoördineerd. WEDUWE VAN SACHAROV OP CONFERENTIE IN AMSTERDAM Jelena Bonner, weduwe van Andrei Sacharov. AMSTERDAM De per soonsverheerlijking rond Sovjet-president Michaïl Gorbatjsov verleidt hem tot totalitair gedrag en be tekent een rem op de pe restrojka. Dat heeft Jelena Bonner, weduwe van de vorig jaar overleden No belprijswinnaar Andrei Sacharov, gisteren gezegd bij de opening van de con ferentie Glasnost en Pere strojka in Amsterdam. Bonner, die geheel in de geest van haar overleden echtgenoot geen blad voor de mond nam, schetste een zeer somber beeld van de Sovjetunie. „Er is in vijf jaar glasnost en perestroj ka veel gebeurd, maar de Sov jetunie verkeert nu in een enorme crisis", zei Bonner. „Het is aan de permanente druk uit het Westen te danken dat Gorbatsjov veranderingen heeft doorgevoerd. Maar nu is daar een persoonsverheerlij king voor in de plaats geko men en dat is heel gevaarlijk want het opent de weg naar eèn totalitaire staat. Het bete kent een rem op de perestroj ka". Dat de hervormingen in de Sovjetunie haperen, illustreer de Bonner door te wijzen op de rest van het Oostblok, waar de veranderingen veel sneller gaan. „Alleen in de Sovjetunie zijn nog dezelfde mensen aan de macht als diegenen die vijf jaar geleden samenwerkten met Ceausescu", sneerde ze. Het achterwege blijven van drastische economische her vormingen heeft de Sovjetunie volgens haar aan de rand van een 'ramp' gebracht. „De win ter staat voor de deur en het geduld van de mensen raakt sneller op dan de voorraden in de winkels. De democratise ring dreigt te bezwijken onder een golf van ontevredenheid, maar onze leiders hebben het niet in de gaten". Genocide Bonner vroeg speciale aan dacht voor de Armeniërs in de enclave Nakorno Karabach. „Noch de internationale, noch de nationale pers publiceert er over, maar in Karabach dreigt een genocide. De regio is afge sloten door het leger, er heerst honger, er is een rampzalig te kort aan water en medicijnen, het telefoonverkeer is geblok keerd en het geweld tussen Azerbajdzani en Armeniërs gaat door. Als we hier niets aan doen, zullen we ons over enkele jaren over de Arme niërs net zo schuldig voelen als over de joden en de Cam- bodjanen. Ik denk dat het no dig en noodzakelijk is een on afhankelijke, gezaghebbende internationale commissie op te richten die het recht krijgt in Karabach te werken en se rieus onderzoek te doen in Ar menië en Azerbajdzan". De conflicten tussen de ver schillende nationaliteiten bin nen de Sovjetunie brengen volgens Bonner het gevaar van een 'nationaal-socialisti- sche ideologie' met zich mee. „Anti-semitisme doet zich ook buiten de Sovjetunie wel voor, in Frankrijk bijvoorbeeld, maar dan keren de regerings leiders zich er open en eerlijk tegen. Onze leiders blijven stil. Er heerst een verbazingwek kende tolerantie tegenover ra cisme. De Russen haten de niet-Russen, ze keren zich te gen de Vietnamese gastarbei ders, tegen de joden, tegen de Balten en de regering doet er niets tegen. Waar zal dat toe leiden?". Holle frase De nationaliteitenkwestie in de Sovjetunie kan alleen wor den opgelost door een wettelij ke basis te creëren voor regio nale zelfbeschikking, aldus Bonner. Sprekers uit Letland, Estland, Litouwen, de Oekraï ne en Georgië vielen haar daar in bij. Als de Sovjetunie geen federatie op basis van vrijwilligheid wordt, dan barst de staat met geweld ujt elkaar, zeiden zij. Volgens Bonner is de situatie nu zo dat de Sovjet unie eigenlijk niet anders is dan een holle frase, een her senschim. Moskou roept van alles, maar de republieken gaan vrolijk hun eigen gang. „De Sovjetunie bestaat niet", zei Bonner. „Dat moeten onze leiders erkennen; er is geen laten de leiders dan ook er kennen dat het veelgeroemde pluralisme een farce is. „Plu ralisme is formele nonsens zo lang er nog steeds één rege rende partij is, die al zeventig jaar de macht in handen heeft. Een meer-partijen-stelsel, waarin zij die in het commu nisme geloven moeten concur reren met anderen, dót is plu ralisme". Bonner hekelde tenslotte de opstelling van Gorbatsjov in de Golfcrisis, die volgens haar neerkomt op veel geschreeuw maar weinig wol. „De Sovjetu nie legt wel allerlei hoogdra vende verklaringen af tegen de agressie van Irak, maar heeft nog niet één concrete stap tegen Saddam Husayn on dernomen. Gorbatsjov is nog altijd even vriendelijk tegen Saddam als toen hij op bezoek was in Irak. Dat was precies in de tijd dat Saddam genocide pleegde op de Kurden, met be hulp van Russische wapens en Frans gifgas. Geen woord van protest werd uit de mond van Gorbatsjov gehoord". STEVO AKKERMAN (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Barcelo na zal tijdens de Olympi sche Spelen van 1992 waarschijnlijk niet de hip pische onderdelen kunnen organiseren. De uitbraak van een nieuwe epidemie van Afrikaanse paardepest in Zuid-Spanje, die tot gisteren aan ruim vijftig paarden het leven heeft ge- et k it ev. fe ja kost, brengt de enige Olympi sche onderdelen waarbij die ren in actie komen in gevaar. De Internationale Paardesport Federatie (FEI) besluit half november in Barcelona of het verstandig is 's werelds beste paarden in de zomer van 1992 naar Spanje te vervoeren. Naar aanleiding van die aan beveling van het FEI-bestuur zal het Internationaal Olym pisch Comité beslissen of de hippische onderdelen in een ander land, mogelijk Neder- De nieuwe epidemie is de vierde die Spanje treft in vier jaar. In september '87 brak de pest voor het eerst uit in de omgeving van Madrid. In ok tober '88 en april '89 volgden nieuwe epidemieën, die aan bijna 1200 paarden het leven kostten. De pest wordt overge bracht door een mug die voor al gedijt bij warmere tempera turen. De huidige ziektegeval len doen zich voor bij paarden die niet zijn ingeënt. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL u Van alle kanten dringen nu de Ryffijnen op. „We [ns overgeven", schreeuwt Willy, die haar revolver heeft [loten, „achter ons zitten ze ook al". Ze hoort niet wat jrugroept, want weer knalt een schot. En daar stort hun leen kreet ter aarde; hij is dodelijk getroffen. En nu is |cht spoedig afgelopen. Vergeefs proberen de meisjes hun rijzwepen de mannen van zich af te houden, maar (len trekken zich daar weinig van aan. „Kalm aan, miss", zegt een hunner grijzend in gebroken Engels, „u niet zo opge wonden moeten doen, anders ik u moeten doodschieten". Nu ja, Willy begrijpt ook wel, dat het geen zin heeft om verder verzet te plegen. De meisjes worden gevangen genomen en naar de burcht gebracht, die ze van de berghelling af hadden waargeno men. „Hou je taai, Marga", zegt Willy, „misschien valt het nog mee". (ADVERTENTIE) Vertrek: 1 en 8 november en 15 november 1990 In november al skiën en langlaufen? Dat kan op de PITZTALE GLETSCHER. Op een hoogte van 2880-3440 meter heerlijk genieten van de eeuwige sneeuw en de warme najaarszon. Het skigebied is ge schikt voor beginners en gevorderden. Er bevinden zich zo'n zevental liften waaron der de hoogste gondelbaan van Oosten rijk. Tevens zijn er ca. 15 km langlaufloi- pen. U verblijft in een prima Gasthof op basis van half-pension in een kamer met douche en toilet. TELEFOON 070 - 3 190 882 Inclusief «heen- en terugreis per luxe touringcar met video, toilet en koffiebar ■verblijf op basis van half pension «ka- mers met douche/toilet «liftpas voor 4 da gen «transfer naar de gletscher per eigen skibus welkomstdrankje «gezellige af scheidsavond «ontbijt op heen- en terug reis «elke morgen ontbijtbuffet Toeslagen 1-persoonskamer f 45,- Royal Class f 75,-p.p. 6 dagen GLETSCHER-SKIEN per luxe touringcar (nachtreis) 'SIJTHOFF PERS JOHANNESBURG In- katha-leider Mangosuthu Buthelezi wil een per soonlijke ontmoeting met ANC-leider Nelson Man dela om „bevestigd te zien dat het de oprechte inten tie is van het ANC het zwarte geweld te probe ren te verminderen en uiteindelijk vrede te be reiken". Het leek erop dat Buthelezi zijn positie als de andere leider van zwarten bevestigd wilde zien. Volgens Buthelezi wil het ANC de voorgestelde bijeen komst houden op 5 oktober. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de avondklok ingesteld voor zeven zwarte woonoorden in de omgeving van Johannesburg. De avond klok, voor onder meer Soweto, Tokoza, Vosloorus en Katle- hong, geldt van negen uur 's a- vonds tot vier uur 's ochtends. De maatregel gaat dinsdag in. Volgens minister Adriaan Vlok van wet en orde, die dit bekendmaakte, kan hierdoor beter een dam worden opge worpen tegen het zwarte ge weld in de woonoorden waar bij in de laatste weken zeker 800 doden zijn gevallen. Winnie Mandela, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op „Stompie" Moeketsi Seipei, is mogelijk betrokken bij nog twee moor den. Dit meldde gisteren „The Independent". volgens de Britse krant heef^ een van de mede-verdachten in de zaak- Stompie gezegd dat Winnie Mandela haar goedkeuring heeft gehecht aan ae moord op nog twee jongeren. De be schuldiging is aan het licht ge komen doordat een verslagge ver van „The Independent' en een collega van de BBC de rechtbankverslagen in Johan nesburg zijn gaan nalezen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5