)en Haag aarzelt sterk ver komst traumacentra YYD wil uitbreiding N AYO - bevoegdheid Publikatie vonnis wekt weerstand „Kampeerders dupe van asielbeleid" Zwolse boekverbrander bestraft met boete ibinet wil doelmatigheid so verheid verbeteren H Stena Line (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De be voegdheid van de NAVO om op te treden in crisissituaties moet worden uitgebreid. Het bondgenootschap moet ook kunnen ingrijpen in conflicten die buiten het eigen gebied vallen. Dat betoogde VVD-fractie- leider Bolkestein vandaag tijdens de partijraad van de liberalen in Utrecht. Ook haalde Bolkestein fel uit naar de bezuinigingen die Defensie staan te wachten en laakte hij nogmaals de Miljoenennota van het CDA- PvdA-kabinet. Bolkestein meent dat de Golf-crisis aantoont dat niet te licht over de krijgsmacht mag worden gedacht. De op stelling van de Nederlandse regering maakt volgens de VVD bitter weinig indruk. „Door hun veel te laconieke houding laten onze ministers zien de ernst van de toe stand te onderschatten", al dus Bolkestein. „Ik vraag mij af of defensieminister Ter Beek wel weet wat hij wil". Daarmee doelde de VVD- leider op de volgens hem voorbarige plannen van Ter Beek. „Eerst moet worden vastgesteld hoe Defensie er na afloop van de bezuinigin gen moet uitzien en wat de taken in NAVO-verband zijn". De VVD is oprecht verbaasd en teleurgesteld over de Mil joenennota. Volgens Bolke stein is PvdA-minister Kok (financiën) er niet in ge slaagd aan te tonen de ver mindering van het financie ringstekort van het rijk se rieus te nemen. „De begro ting barst nu al uit zijn voe gen". Ook het CDA heeft boter op het hoofd, aldus Bolkestein. Aan de ene kant pleit CDA-fractieleider Brinkman voor een sober fi nancieel beleid, aan de ande re kant steunt hij de koppe ling tussen lonen en uitke ringen. „Het kabinet geeft van te voren een loonruimte van 3 procent aan. Dat is een enorm risico. De vakbonden zullen dat percentage niet zien als plafond, maar als bodem". Voor de VVD, die de laatste jaren veel aanhang heeft verloren, voorziet Bolkestein een gezonde toekomst. „Wij krijgen volop kansen een ferme oppositie te voeren. Onze koers is niet links, niet rechts, maar omhoog". JNENLAND CcidócSomcmt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 ïenstaanden gaan er ik op achteruit HAAG De 200.000 alleenwo- >n tussen 28 en 65 jaar met een inkomen gaan er volgend jaar 25 gulden netto per maand op ■uit. Dat zal het gevolg zijn van verlaging van de zogenoemde angstoeslag van 1.125 gulden dit aar 845 gulden in 1991. De mi sraad is gisteren akkoord gegaan I lit voorstel van minister Kok ciën). Minister De Vries (socia- i ;en) wilde deze fiscale toeslag ifst afschaffen, maar dat stuitte ate bezwaren bij de PvdA-mi- s. Het wetsvoorstel van Kok is "rie ompromis. Voor 1992 valt te ïoo chten dat de toeslag verder verlaagd of alsnog geheel er,, geschrapt Voorrang voor werkloze leraren DEN HAAG Werkloze leraren, deels arbeidsongeschikte leerkrach ten en pas afgestudeerden krijgen voorrang bij de benoeming in vacatu res op scholen. Het kabinet heeft gis teren overeenstemming bereikt over een tijdelijke wet arbeidsbemiddeling onderwijs, waarin dit wordt geregeld. Hiermee wil het kabinet niet alleen de werkloosheid onder leraren terug dringen, maar ook het aantal 'wacht gelders' verminderen. Het onderwijs krijgt de verplichting om vacatures aan te melden, waarna door intensie ve bemiddeling de drie genoemde groepen leerkrachten een voorkeurs behandeling krijgen voor leraren die al een baan hebben, maar willen ver anderen. Autoloze donderdag slaat niet aan APELDOORN De autoloze donderdag, die komende week in Apeldoorn wordt ge houden, dreigt een mislukking te worden. Vrijwel geen enkel bedrijf heeft zijn mede werkers gevraagd om die dag met de bus of fiets te komen. Alleen bij de gemeente zelf leeft het idee wel. Wethouder L. Mulderij zal om 8 uur de fietsende ambtenaren met koffie ontvangen. Het was de bedoeling dat ook bedrijven hun medewerkers zouden trakteren als beloning voor het laten staan van de auto. Voor zover bekend zal echter alleen TNO meewerken aan de actie. De au teurs van de gemeentelijke fietsnota hebben overigens nog hoop dat veel Apeldoorners de auto toch laten staan. Gisteren ging een brief de deur uit naar de zestien grootste be drijven om iedereen nog eens aan de datum te herinneren. De autoloze donderdag, die ook landelijk aandacht, was bedoeld als af sluiting van de f ietspromotie weken. Bacteriehaard in woning Nuth ontdekt MAASTRICHT Bij het controleren van de binnenleidingen in 1700 woningen in Nuth en omgeving heeft de Waterleiding Maatschappij Limburg (WML) gisteren in één pand in Nuth mogelijk de bacteriehaard ontdekt waardoor het drinkwater in Nuth en Wijnandsrade sinds enkele dagen met de E-coli-bacterie is besmet. Het advies aan de 7000 inwoners van Nuth en Wijnandsrade het water te koken alvorens het te drinken blijft nog van kracht tot en met maandag. Volgens WML heeft de bacteriehaard ver moedelijk niets te maken met een eerdere besmetting van het water in een veel groter deel van Zuid-Limburg. Oorzaak van de eerste besmetting was waarschijnlijk het met regenwater vermengd doorsijpelen van faecaliën van vogels in het reservoir van een watertoren. DEN HAAG De eis van de Roermondse officier van justitie mr. H. Droesen om de Limburgse bevolking per advertentie te waarschuwen tegen een verdachte van een zedendelict heeft veel verwondering en weerstand gewekt. Het Dagblad voor Noord-Limburg weigert een dergelijke advertentie te plaatsen, de reclassering noemt de maatregel middel eeuws en juridische deskundigen noemen de eis uitzonderlijk. Droesen heeft onlangs de directeuren van twee Limburgse kranten gevraagd of zij als de rechter zijn eis inwilligt - be reid zouden zijn een waarschuwende ad vertentie te plaatsen, waarin naam en adres van de dader bekend worden ge maakt. Het gaat om een 30-jarige man, die een 15- jarig meisje zou hebben verkracht. De man is niet eerder voor een dergelijk delict ver oordeeld. Justitie weigert verder elk com mentaar in afwachting van de uitspraak van de rechter. Die wijst dinsdag vonnis. Directeur Gerits van het Dagblad voor Noord-Limburg zegt op voorhand nee te gen het verzoek van justitie. „Wij willen er niet aan meewerken om iemand publieke lijk aan de schandpaal te nagelen. Dat is een principieel bezwaar", aldus Gerits. Kritische geluiden laat ook mr. W. Meu- lenkamp, de deken van advocaten in het arrondissement Roermond, horen. Hoewel er wettelijke mogelijkheden zijn om publi katie van een vonnis als straf toe te passen, kan Meulenkamp zich niet heugen dat een dergelijke eis ooit is gesteld. „En het zou mij ook zeer verbazen als de rechter de eis inwilligt in een tijd waarin de minister van justitie juist zo de cy-bescherm ing' Capitool terug op oude stek Het theehuis op het landgoed Schaep en Burgh in 's-Graveland krijgt een laatste schoonmaakbeurt voordat het morgen weer bruikbaar is als tv-studio voor het NOS-programma 'Het Capitool'. Het historische pand is helemaal gerestaureerd nadat de januaristorm het gebouw nagenoeg had ver woest. DEN HAAG De ANWB heeft tientallen klachten ontvangen van kampeerders die hun vaste plek dreigen kwijt te raken op campings of bungalowparken die door het ministerie van WVC zijn aangewezen als opvangcentrum voor asielzoekers. „Zo heb ben we een dertigtal telefoontjes gehad van mensen met een vaste plaats op de Klompjan in Markelo. Zij krijgen een andere plaats of moeten helemaal weg. Onze juridische afdeling gaat uitzoeken in hoeverre deze mensen gedupeerd zijn en hoe het zit met de rechtsgeldigheid van de contracten", aldus een woord voerder. De ANWB zit overigens met nog een probleem. Door de permanente vestiging van asielzoekers voldoet een aantal parken niet meer aan de voorwaarden die de bond stelt voor de ANWB-erkenning. De ANWB vindt de plaatsing van asielzoe kers „een eenzijdige verandering door de eigenaar van het pro duct". Dat zou kunnen betekenen dat gedupeerden recht hebben op een schadeloostelling of afkoopsom van de huidige eigenaar. Campagne leidt tot besparing gasverbruik ARNHEM Ruim 850.000 Nederlandse gezinnen hebben vorig stookseizoen meegedaan met de actie Zuinig Stoken- Zuinig Aan. De helft van die gezinnen heeft bespaard op het gasverbruik, een derde op het electriciteit. De besparin gen lopen per huishouden uit een. Ruim de helft van het aantal deelnemers zegt meer dan 200 kubieke meter gas te hebben bespaard. De actie gaat half oktober weer van start en geeft gezinnen de mogelijk heid om van oktober tot eind april via een speciale meter- kaart wekelijks het energie verbruik bij te houden. worden bedreigd is dat van het grootste belang. Bij deze patiënten kan niet worden volstaan met een EHBO-be- handeling. Hulp is dan nodig van medische specialisten ter plekke, met daartoe geëigend materiaal". Hij noemde met name het eerste uur na een ongeval, ook bekend als de 'Golden Hour', cruciaal voor de verdere toestand van een slachtoffer. Van Eijndhoven beklemtoon de dat uitbouw van de spoed eisende hulp onder meer heeft te maken met het gegroeide inzicht dat stabilisatie van de patiënt op de plaats van het ongeval de voorkeur heeft bo ven snel vervoer alleen. In verband daarmee is de behoef te ontstaan aan hoog gekwali ficeerd ambulance-personeel met speciale vaardigheden en specifieke opleidingen. „Daar door verschuift de grens van het functioneren van de am bulance-verpleegkundige. Maar het zal duidelijk zijn dat er medisch gezien altijd beper kingen blijven. Aanvulling door een trauma- of crashteam kan wenselijk of zelfs noodza kelijk zijn". Inhakend op de stelling dat stabilisatie ter plekke van een ernstig gewonde belangrijker kan zijn dan snel vervoer, riep J. Schraa, directeur van de Centrale Alarmpost Gronin gen, melders van ongevallen en publiek op goed te beseffen dat de ambulancedienst er niet altijd op uit is snel te komen, iri te pakken ^en weg te wezen. „In de ogen van toeschouwers verspilt de hulpverlener vaak te veel tijd ter plekke. Buiten staanders beseffen niet dat door die geavanceerde hulp veel mensenlevens worden ge red en invaliditeit wordt voor komen". Ploegwedstrijd De Keniaan Wafula Mukenya zette gisteren in weer en wind zijn ploeg in een stuk stoppelland tijdens de 37e wereldploegwed- strijden op Flevoland. In totaal 28 landen met elk twee deelne mers nemen aan de competitie deel. Vandaag is het grasland aan de beurt. FOTO: PERS UNIE Twee jaar geleden ontdekte de leraar tijdens zijn vakantie in Joegoslavië dat zijn dochter (12) het boek Scrupules van Judith Krans had geleend. Krans is een internationaal goed verkopende schrijfster die in weinig verhullende taal overwegend goed gesitueerde dames op mannenjacht por tretteert. Kenners beschouwen Scrupules daarbij als een hoog tepunt in haar oeuvre. De leraar ontstak na ontdek king echter in grote woede over het uitleenbeleid van de bibliotheek en verbrandde het boek op de barbecue. De kaft en een foto van de verbran dingsactie stuurde hij naar de bibliotheek. „Ik heb de biblio theek daarmee met de neus op de feiten willen drukken en had in plaats, van aangifte een gesprek verwacht", aldus de nog steeds zeer verontwaar digde man. Hij hield staande dat het bewuste boek een sfeer ademt van nihilisme, waarin geen enkel respect voor waar den zou overblijven. Maar politierechter mr. M. Werkhoven snapte best dat de bibliotheek niet meer met de man heeft willen praten. In zijn ogen heeft de Zwollenaar belangrijke verworvenheden als vrijheid van meningsuiting en het recht op informatie met voeten getreden. Volgens de rechter is een ouder primair verantwoordelijk voor de op voeding van zijn kind. „Als u de boekenkeuze van uw kind niet vertrouwt, kunt u mee gaan. Dat mag u niet afwente len op de bibliotheek". tdSNTER Politiek itej laag heeft grote aar- over het stichten u ipeciale 'traumacen- -ldi ziekenhuizen voor zi eisende hulp aan ?iej|ersslachtoffers, tijdens een door de Deventer Zie- lizen georganiseerd isium 'Van Boom tot ;iekamer' over hulp al lachtoffers van de en bedrijfsonge 1 Zi ...1/UAT m MOPïG UEZSEti, 15 ÉÊA) VE&Üfef?If06...E£l) MEüUie OITVAGIUGI ZWOLLE Een 48-jarige Zwolse leraar is door de politierechter in zijn woonplaats wegens boek verbranding veroordeeld tot een boete van 300 gul den waarvan 200 voor waardelijk. De man moet bovendien binnen zes we ken 23 gulden schadever goeding betalen aan de Zwolse bibliotheek, eige naresse van het boek. re h !jan aathof van de dir ïuiszorg van het minis- in WVC maakte duide- er nog onvoldoende in- in de financiële conse- s van traumacentra en 1 g([ wordt gewacht op ad- in het college voor de luisvoorzieningen. lot op dat adviescon- de hij alvast gereser- at het ontwikkelen :entra „met alles-erop- n tot en met de inzet likopters", grote inves- n a^i vergt en zal leiden tot 'ing van de exploitatie- a in ziekenhuizen. „Het e behandelen patiënten houdingsgewijs klein, zal de vraag moeten beantwoord of de ex- tai ;n in een verantwoorde d vüng staan tot de winst Naliteit", aldus Straa- oeft er volgens het mi- ma niet te worden ZQ net de behandeling van wonden. Straathof: llen ziekenhuizen, ver- het hele land, be- n over personele en voorzieningen die Ter plekke hulp verlenen met een traumateam is soms belangrijker dan ziekenhuis rijden. nodig zijn voor de opzet van een goede traumazorg. Door een goede interne organisatie in die ziekenhuizen, door goe de protocollen en door afspra ken met andere ziekenhuizen in de regio en met de Centrale Post Ambulancevervoer kun nen we al een heel eind in de goede richting komen". Straathof raakte daarmee de kern van de zaak. Want cen traal in het symposium giste ren stond de stelling dat een goede samenwerking levens kan redden in een land, waar in per jaar 60.000 keer ambu lancehulp wordt ingeroepen. Enkele honderden slachtoffers zijn er zo ernstig aan toe dat bijstand ter plekke van zoge noemde traumateams (chirurg, anaesthesist en twee verpleeg kundigen) of van een zoge noemd crashteam (iets kleiner dan een traumateam) nodig is. In Nederland is na enkele gro te verkeersongelukken en ka pingen in de jaren zeventig de Landelijke Organisatie Trau ma Teams (LOTT) opgericht, waarbij inmiddels 28 zieken huizen zijn aangesloten. De LOTT hoopt dat deze teams in de toekomst in een aantal goed uitgeruste, aan ziekenhuizen verbonden traumacentra kun nen gaan werken. De ver wachting is dat zo'n centrum per ziekenhuis zeker lien mil joen per jaar gaat kosten. Levensreddend R. van Eijndhoven, directeur van de LOTT, benadrukte dat traumateams en crashteams le vensreddend en/of „invalidi- teits-beperkend" werk kunnen doen op de plaats van een on geval. „Vooral bij die patiën ten van wie de vitale functies zen, die in totaal ten minste 20 procent van de eigen begroting omvatten. Vanaf 1991 moet de operatie, een vervolg op de afslankings operatie van het vorige kabi net, leiden tot een daling van de uitgaven. In 1994 moet de grote efficiency operatie een bedrag van 300 miljoen gulden opleveren. Een deel van de op brengst mogen de ministeries zelf gebruiken. Over de rest beslist de ministerraad. Bij het bereiken van een gro tere doelmatigheid zullen ver schillende mogelijkheden wor den bestudeerd, zoals het beëindigen van taken, het af stoten van taken naar andere overheden, het verminderen van regels, automatisering, be tere coördinatie, of verzelf standiging van uitvoerende diensten. Pagina 32: Finale 1 oktober is 't showtime bij Stena Line. Met live entertainment keuze. Een sprankelende Broadway show? Kan. Een zwoele ;an night? Kan ook. Of geniet u liever van culinaire hoogstand- icandinavische, Mexicaanse of Oosterse sfeer? U zegt 't maar. f79,- (inkl. hut) beleeft u een eindeloos etmaal plezier op de Noordzee Meer weten? Vraag de folder bij uw reisburo of bel Stena *-'ne: 01747-4140. JAAG Premier rs heeft de leiding genomen van een iriële commissie, taak heeft de doel- eid van de rijks- id te vergroten. Z£ ÈÊe rif imissie bestaat verder linisters Dales (binnen zaken), Kok (finan- \ndriessen (economi- :en) en Ritzen (onder- les treedt op als coör- minister voor wat in agse jargon heet de grote efficiency'. nisteries zullen de ko- maanden voorstellen n de minister van bin- se zakenom de doel- id van het rijk te ver- Iedere minister moet onderdelen aanwij-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3