Davis Cup bevestigt doorbraak Siemerink Nederland favoriet in *olfïnterland met België 'finale Squashclubs moeten promotie waarmaken 1 Ceidóc Soiwa/nf RIJNSBURGER VERGULD MET UITNODIGING BONDSCOACH ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 31 UJNSBURG/LEIDEN - Als de Nederlandse Davis Cupploeg zich tandaag in Toronto onder de klan ten van het Wilhelmus aan het Ca- ïadese publiek presenteert, onder lat een jonge Rijnsburger een lieuwe vuurproef in zijn nog korte, aaar zeer opmerkelijke tenniscar- ière. De opname van Jan Sieme- ink in het Nederlandse team be- /estigt zijn door de knappe resulta- en van het laatste half jaar be werkstelligde doorbraak in de hoge- e regionen van de wereldranglijst, jet zijn competitieteam, Amstel- »rk, veroverde Siemerink in het fgelopen weekeinde de landstitel. Iet is snel gegaan, en het gaat nog snel net de camère van Jan Siemerink. De lijnsburger, die vorig jaar na het beha- En van zijn VWO-diploma koos voor iet full-time spelen van tennis, boekte rooral het laatste halve jaar de ene op- lerkelijke uitslag na de andere. Grote amen werden aan de zegekar gebonden, ie weer bonuspunten opleverden voor erdere stijging op de wereldranglijst, levond Siemerink zich in maart nog jnd een op zich al acceptabele 350ste laats, zes maanden later is de twintigja- ge Rijnsburger achter de azen, Paul Haarhuis en Mark Koevermans de derde Nederlander mondiaal met een ranking rond plaats 140. Eervol De overwinningen en de sensationale stijging op de ATP-ranglijst bleven niet onopgemerkt aan bondscoach Stanley Franker, die Jan Siemerink in eerste in stantie al opriep als sparringpartner voor het Davis Cupteam in de ontmoeting in de zogenaamde wereldgroep met West- Duitsland. De linkshandige Rijnsburger was in de visie van de bondscoach de juiste voorbereiding voor de partijen te- fen de eveneens linkshandige Carl-Uwe teeb. De eervolle uitnodiging moest worden afgezegd om de simpele reden, dat Siemerink weer eens tot het eind van een toernooi doordrong en eigen kansen moest laten prevaleren. Voor het duel in Toronto met Canada, waarin de winnaar zich handhaaft in de wereldgroep en de verliezer degradeert naar de rijen der B: landen, werd Jan Siemerink als lid van de Nederlandse ploeg uitverkoren. Rijnsburgse Jan toonde zich verguld met de uitverkiezing door bondscoach Stan ley Franker. „Ik vind het een hele eer om voor Nederland te spelen, maar ik verwacht niet, dat ik zal worden opge steld. Daarvoor hebben Paul en Mark de laatste tijd te goede resultaten geboekt. Maar mij kennen ze niet, dus dat kan ook voordelen hebben. Grant Connell bij de Canadezen is, net als ik, ook links, dus kunnen zij zich met mij daar goed op voorbereiden". Bondscoach Franker beaamt de woorden van de jonge Rijns- burger. „Normaal gesproken spelen Haarhuis en Koevermans. Michiel Scha pers, die veruit de meeste routine heeft, is ook inzetbaar, en Jan Siemerink kan wellicht als een geheim wapen gebruikt worden. Hoe de dubbelopstelling wordt, kan ik me nog niet over uitlaten". In ie der geval doet Jan Siemerink een brok ervaring op, dat ook als hij niet speelt, heel bepalend kan zijn voor zijn verdere loopbaan in de tennissport. En het opent de wegen naar nieuwedubbelpartners. Met ploeggenoot Michiel Schapers, die kort voor vertrek naar Toronto met de vroegere eerste teamspeelster van het Leidse Unicum, Carole de Bruin, in het huwelijk trad, staat een belangrijk toer nooi in Wenen op het programma. Doorbraak De echte doorbraak kwam in het 225.000 dollar Grand Prix toernooi van Singapore, waar het Rijnsburgse talent na drie rondes kwalifikatie doordrong tot het hoofdtoernooi. Via hoog geno teerde toppers als de Amerikaan Leif Shiras, de Canadees Martin Laurendeau en de Nieuwzeelander Kelly Evernden werden middels een plaats in de halve finale 60 ATP-punten veroverd. Aan sluitend leverden Kuala Lumpur en Jan Siemerink: een eer. Bangkok een stek bij de beste acht op. Nieuwe ervaringen werden in het Conti nental Grass Court in Rosmalen en Wimbledon opgedaan. Om vervolgens in het Finse Hanko tegen de nummer 57 van de wereld, Aki Rahunen opnieuw te pieken. Terug in Nederland kwam het in de na tionale titelstrijd in het Brabantse Son tot een verloren eindstrijd tegen Paul Haarhuis. Maar ook de bedwinger van John McEnroe in de US-Open is al geen onverslaanbare opponent meer. Waren de resultaten in de competitie nog niet om over naar het Rijnsburgse huis te schrijven, het kruisingsweekeinde van de landelijke eredivisie werd een overdui delijke zege voor Siemerinks competitie club, Amstelpark. Na drie gewonnen en kelspelen zorgde Rijnsburgse Jan voor FOTO: KEES VAN DER BURG het vierde en beslissende punt door Haarhuis in drie sets terug te wijzen. Nauwelijks bekomen van dit succes kon de enige tennisprof uit de Leidse regio zich alweer klaarmaken voor het volgen de spektakel. Maandag wachtte de vlucht naar Toronto, waar Jan Sieme rink zich op het hoogste mpndiale plat form mag bewegen, de Davis Cup. PETER KLEIN FOTO: COR VOS 70-3( 1 EIDEN - Het gebeurt niet vaak at in de Leidse regio een golfeve- ement van betekenis wordt afge- erkt. De Dutch Open heeft wel- ns op de baan van de Noordwijk- Golf Club plaatsgevonden, maar Jat is al weer een paar jaartjes gele- n;n. Dit weekeinde, of liever ge- •ffgd, direct daarna is het echter eer eens zo ver. Dan spelen de ationale teams van Nederland en eeijelgië in Noordwijk een heuse in- rland tegen elkaar. Maandag dus. et betreft hier het 53e treffen tus- :n professionals van beide naties. Nederland geeft onder anderen Chris in der Velde acte de présence. Ruud )s, de sterkste Nederlander van dit oment, is daarentegen niet van de par- Bos doet mee in de BMW Internatio- Open in München, een toernooi van Europese Pro Tour. Hij probeert in arin zoveel mogelijk punten te verza den om zich volgend jaar niet te hoe- kwalificeren in Montpellier. Slechts een deel van het contingent profgolfers mag rechtstreeks in de Pro Tour starten. De meesten dienen zich jaarlijks te plaatsen via een kwalificatiewedstrijd in het Franse Montpellier, voorheen La Manga in Spanje. In tegenstelling tot de eerste zes toernooien dit jaar haalde Bos tijdens de Dutch Open, vorige maand in Zand voort, niet de „cut", oftewel de fi nale. Juist in die wedstrijd verrees regerend Nederlands kampioen Chris van der Velde. In achttien Europese wedstrijden was het de andere Nederlandse tourspe ler nog niet gelukt zich onder de finalis ten (de finale bestaat na twee voorronde- dagen uit twee finaleronden) te scharen. Juist daar „op de Kennemer" plaatste Van der Velde zich als nummer 12. Hij viel terug naar de 47e stek, maar zo hoog was hij nog nooit geëindigd. De Amerikaan met een Nederlands pas poort verdiende in Zandvoort zesdui zend gulden. Van der Velde speelt maandag mee in Noordwijk. De baan waar zijn trainer Tom O'Mahoney tea ching professional is. O'Mahoney maakt eveneens deel uit van golfend Oranje en heeft op „zijn" banen natuurlijk een voorsprong. Morgen wordt daar eerst een Pro-Am af gewerkt, waarin geïnviteerde amateurs en bekerwinnaars van de Noordwijkse Golf Club met de professionals een wed strijd mogen spelen. Maandag gaat het om de echte punten. België probeert Ne derland dan van de vijfde achtereenvol gende zege te houden. De thuisploeg, die het duel 28 maal won en 24 keer ver loor, is weer favoriet. Naast Van der Velde en O'Mahoney completeren be kende nationale coryfeeën als Constant Smits van Waesberghe, Willem Swart, Joost Steenkamer, Roel Timmermans, Cees Borst en Wilfried Lemmens het na tionale achttal. België moet het vooral hebben van de gevestigde namen Syl- vain Bouillon, Olivier Buysse en de jon ge pro Thierry Goossens. De interland wordt gespeeld volgens matchplay-sy- steem, oftewel er wordt per hole gestre den om een winstpunt. De Pro-Am-teams spelen morgen van acht tot vijf uur, terwijl de werkelijke landenontmoeting maandag om half tien van start gaat met dubbels. De singlepar tijen worden vanaf twee uur afgewerkt. TJEERD SCHEFFER LEIDEN - Met uitzondering van de eredivisie dames, waarin het eerste team van Dekker Squash uitkomt, gaat volgende week de landelijke competitie van start. De topteams van de Leidse clubs zul len in een hogere divisie hun vorig seizoen bewerkstelligde promotie moeten waarmaken. Voor de heren is in de Leidse regio nog geen eredivisie weggelegd. In de eerste divisie gaan dit jaar echter twee teams van start. SRC Alphen, vorig jaar gepro moveerd, komt als nieuwkomer deze klasse binnen. In dezelfde afdeling ope reert Dekker Squash, een oude bekende op dit niveau. Het vlaggeschip van War mond zal het niet makkelijk krijgen zon der trouwe kracht Brian Witherden, die wegens verhuizing afhaakte. De weten schap dat ook de nieuwe nummer één, Graeme Smith, de gelederen vroegtijdig zal verlaten, maakt een prognose heel riskant. Briël van de Poel gaat op de tweede stek spelen. Het verlies van Wi therden zal worden opgevangen door Harm-Jan Kits op single drie, terwijl de tennisleraar van het Dekkercentrum Ca- rel de Bruijn vanuit de reserves terug keert in de hoofdmacht. Jan-Peter van Vonderen komt na het vertrek van Smith in aktie en staat net als Allard van der Weerden als reserve opgesteld. Ook SRC Alphen begint met vijf man aan het avontuur, dat competitie heet. Kopman is de zestienjarige Peter-Paul Scheerder, meervoudig Nederlands kam pioen bij de jeugd. Inmiddels wint hij ook al plates van A-toernooien, dus qua niveau weet hij wat hem te wachten staat. Broer Jan-Willem, speelt in het Detach-team op nummer twee, gevolgd door Raymond van Kastrop op drie en André Chevalier op vier. De vaak in het buitenland vertoevende vierde singelaar, deelt die plaats met Hans Doderer. Ge wenning aan de nieuwe klasse staat voorop, behoud is het doel voor de mannen uit Alphen. Casino wist de extra promotiewedstrijd tegen Squash City in winst om te zetten en zag dit alsnog beloond met promotie naar de tweede divisie. Het opnieuw1 gaan voor de hogere klasse wordt daar om vervangen door handhaven als doel. Op respectievelijk de singles één en vier spelen Jan en Aijen van Duyn. De in middels tot de beste veteranen in tennis en squash behorende Anton-Will van Zoelen (op 3) laat de tweede stek over aan Ibbel Ansink. Oud A-speler Freek Voogd staat geboekt als algemeen reser ve. Bij L.S.R.C. heerst hoop op promotie naar de derde divisie. De heren André van Bemmel, Jeroen Verrier, John Lips- ki, Meino Korenhof en Ruud de Maagd maken zich hier sterk voor. Dames 1 van Alphen heeft de eerste di visie als nieuwe omgeving. Het team zal in de zelfde opstelling als vorig jaar van start gaan met het kwartet Marjolein Vertogen, Sannie Bombeeck, Monique van den Belt en Angelique Komen op de enkelspelen één tot en met vier. Iris Ko ning wordt door onregelmatige dienst als reserve genoteerd. Het devies wordt handhaven. „Na de promotie van vorig jaar is het eerst een beetje aftasten en kijken hoe sterk je bent", aldus p.r.- vrouwe Angelique Komen. Bij de dames van de Leidse S.R.C. luidt de klok eveneens handhaving. Het team dat vorig jaar mede door het wegvallen van Kitty Klaassen degradeerde, speelt dit jaar op safe, er rekening mee hou dend dat ook nu weer voortijdig spelers niet kunnen optreden. In de opstelling verdedigt Claire Freling de toppositie, Karin Swiers volgt op twee, Sandra Bak ker is derde en veterane Jana van Duyn sluit de rij. JACQUELINE VAN WIJK Triest De finale van het LC Masterstoernooi der B-vrouwen kende afgelopen zondag een triest verloop. Het is op zichzelf al niet grappig als een meisje drie keer op rij de beker en het geheel verzorgde drie daagse reisje naar Wimbledon mist. Maar het wordt nog veel vervelender als. je dat als grote favoriete overkomt omdat een spierblessure het je onmogelijk maakt je kansen optimaal te verdedigen. Neen, daar word je niet vrolijk van. En dat was Bionda Zonderop daar op Uni cum dan ook niet. Triest (2) Feyenoord - PSV kende zondag ook al zo'n triest verloop. Een simpele duikpar- tij (Romario) en één simpele scheidsrech ter (Houben) zorgden er voor dat suppor ters en spelers van de Rotterdamse topper met een forse kater en een verliespunt op zak de Kuip de rug toekeerden. Een gemiste kans voor Feyenoord. En van de tuchtcommissie van de KNVB. Natuurlijk had Romario met de tv-beel- den als bewijsmateriaal alsnog minimaal van een gele kaart moeten worden voor zien. Het is triest dat zoiets in deze tijd van 'schoner' voetbal niet gewoon ge beurt. Triest (3) Omdat de televisie bij Quick Boys - Rijnsburgse Boys ontbrak, liep Floor van Duijn die kans van een boeking-achteraf op voorhand al niet. Desondanks stemde de manier waarop de aanvoerder van Quick Boys zaterdag een strafschop ver sierde ook al niet bijzonder vrolijk. „Mis schien raakte hij mij, misschien raakte hij de bal", wist Floor het achteraf zoge naamd niet zeker. De beslissing van scheidsrechter Koopman daarmee van een extra-triest tintje voorziend. Triest (4) Scylla verloor met 0-10 van Avanti. Een nederlaag, van een voormalige tafelten- nistopclub die grote namen als Bert van der Helm, Gerard Bakker en Sandra de Kruijff voortbracht. Natuurlijk, tijden veranderen. En Avanti heeft nu ook al enige tijd vaste voet in de tafeltennistop. Maar toch: zo'n uitslag maakt ons van Hutspo(r)t triest. Triest? Was het dan alleen maar kommer en kwel. het afgelopen sportweekeinde? Neen dus, driewerf neen. Cindy Berkhout bijvoorbeeld, was echt heel erg blij met wèèr een reisje naar Wimbledon. En de gemiddelde speler van PSV dronk in de dus naar huis echt wel een biertje extra om dat winstpunt te vieren. En natuur lijk was heel Katwijk zaterdag apetrots op en blii met Floor en zijn makkers die de Rijnsburgse buren weer even van hun grote mona hadden afgeholpen. Zoals neel Avanti zaterdag ook met gepaste vreugde constateerde dat de eerste stap op weg naar de titel was gezet. Kortom: Wij van Huspo(r)t moeten niet zeuren. Aan elke medaille zit een keerzij de. En dat is maar goed ook.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31