„Alle organisaties zijn hier vernietigd, alleen de kerk niet Ceid^eSomoii DE KRANT. OMDAT UNIET IEDERE DAG II HET WITTE HUIS KUNT ZIJN Jt ftet Binnenhof kerk wereld beroepingen Verkenning van de aardse eeuwigheid Golf en huishoudboekje GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócScnvuvnt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 BAGIN Dominee weggepest uit Gelders dorpje IJZENDOORN Door de hervormde kerkgemeenschap in het Gelderse Ijzendoorn werd de jonge dominee H. Donken op handen gedragen, maar voor een handjevol streng in de leer zijnde gelovigen was de jonge predikant een doorn in het oog. Geen middel bleef de afgelopen tijd benut om hem onderuit te halen. De laatste actie dateert van een paar weken geleden. Na de dienst werd de dominee in zijn consistoriekamer inge sloten. Donken, die pas twee jaar geleden in het amper dui zend zielen tellende dorpje was neergestreken, heeft nu zijn ontslag ingediend tot verdriet van het overgrote deel van de kerkgemeenschap, dat een handtekeningenactie is gestart om de jonge dominee te behouden. Dertig jaar geleden waren er ook grote problemen in Ijzendoorn. Dat leidde uiteindelijk tot een scheuring. zwarten en kleurlingen samen in een kerk JOHANNESBURG De synode van de Nederduitse Gerefor meerde Sendingkerk (NGSK) heeft biina unaniem ingestemd met een principebesluit tot fusie met de Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Afrika (NGKA). De synode besteedde gistermid dag maar weinig tijd aan de fusie, die de vroegere Nederduitse Gereformeerde Kerken voor kleurlingen en zwarten in één kerkverband bijeenbrengt. Alleen oud-synodevoorzitter dr. Sak- kie Mentor bracht allerlei bezwaren naar voren. Na de stemming werd luid gejuicht en werden liederen gezongen. Als opvolger van Allan Boesak, die aftrad na een buitenechtelijke relatie is dr. Nick Apollis gekozen tot voorzitter van de synode van de Sen dingkerk. Apollis (53) behoort tot de vooruitstrevende vleugel van zijn kerk én werd gesteund door de aanhangers van Boesak. Alle geluk is een kunststuk: de kleinste dwaling frustreert het, de geringste aarzeling verandert het, de kleinste lompheid ontsiert het. door Marinus van der Berg Beter (3) Eerlijk worden en eerlijk zijn met jezelf, kiezen voor uiten wat je voelt en dat meedelen aan de ander. De vorige keer besloot ik met het begrip 'deel- model als weg van omgaan met ziek-zijn. Dit is geen gemakkelijke weg want we leven in een samenleving die slecht met ziek-zijn om kan gaan. Er leven momenteel ideeën om werknemers die nooit ziek-zijn daarvoor te belonen met extra geld. Die ideeën geven aan dat zieken niet erg gewaardeerd worden. Ook hier moet ik onderscheid maken. Er zijn mensen met een zo hoog verantwoordelijkheidsgevoel dat ze zich pas ziek melden als anderen hen naar huis hebben gestuurd. Dan zijn er mensen die zich heel gemakkelijk ziek melden. Dat kan te maken hebben met een laag verantwoordelijkheidsgevoel, maar ook met weinig vreugde in het werk of met het gevoel dat je toch niet wordt gezien. Ziekteverzuim is een ingewikkelde zaak en ik mag niet iedereen over één kam scheren. Maar er is een gevaar dat op zieken worden neergekeken en dat 'nooit- ziek' gezien gaat worden als, dat is een betere werknemer, dat is iemand op wie je kunt rekenen, en noem maar op. In deze wijze van kijken wordt de mens versmald tot arbeidende mens, tot een economische factor. Er zijn ook genoeg mensen die herhaaldelijk zich ziek moeten melden, maar dit doen tegen hun zin in. Ze lijden aan hun herhaaldelijk ziek-zijn. Ziek-zijn is dus een soort taboe en dat maakt het dus niet gemakkelijker om te kiezen voor wat ik noem het deel- model. Het flink-zijn wordt geprezen en daarom heerst er bij veel mensen een 'klaag- angst'. Ook dit werkt als een belemmering. Ik noem nog een derde belemmering en dat is het openlijk spreken over sterven en dood. Wanneer een ziekte het sterven dichterbij brengt, wordt er vaak een extra drempel gelegd. Wie hierover wil spreken sluit al gauw op afwijzing of op zogenaamd vermijdingsgedrag. Hiervoor willen anderen hun oren sluiten. Ondanks al deze drempels en ondanks het besef dat ik het niet over de gemakkelijkste weg heb, pleit ik voor deze keuze. Ik denk dat het een betere weg is in het omgaan met ziek-zijn. Daarvoor heb ik de volgende overwegingen. De mens is niet een machine waaraan iets stuk kan gaan, maar de mens is veel meer. De mens is ook wat hij denkt en voelt en zijn hele wijze van leven Ziekte raakt het geheel en niet alleen het lichaam. Uit ervaring blijkt hoe een mens zich beter kan voelen, opgelucht en bevrijd, als hij uit wat hij voelt en denkt. Als je zegt wat je dwars-zit, als je zegt wat je kwelt en bezorgd maakt. Niet alleen lucht dat op, maar ook geef je de ander de kans om met je mee te leven. Je deelt met elkaar en je bent nu minder alleen. Natuurlijk moet de ander je ook serieus nemen en je gevoelens niet wegpraten. Als je uit wat je dwarszit of verdriet doet of angstig maakt, krijg je vaak ook weer ruimte om aandacht voor anderen te hebben. Van heilen en praten wordt je een ander mens. Ik durf te zeggen een beter mens: je kunt weer beter met je leven omgaan. Bovendien neem je weer jezelf in handen. Je laat niet de angst of het verdriet of de pijn de baas blijven, maar je wordt het weer zelf. Deze zelfwerkzaamheid moet vaak geoefend worden en de waarde ervan moet ontdekt worden. Toch denk ik dat zieken zich niet moeten schamen om hun ziek-zijn, maar dat ze veel eerder zelf duidelijke signalen moeten uitzenden en iemand die ze vertrouwen moeten vragen: wil jij zo naar mij luisteren dat ik leer beter met mijn leven om te gaan. We gaan beter met ziek- zijn en sterven omgaan als we onze eigen krachten ontdekken en ons niet alleen afhankelijk maken van de dokter. De dokter is ook beperkt. De volgende keer gaat het over de vraag: bij wie kan ik terecht? ESTSE PREDIKANT TUT SALUMAE: AMSTERDAM Wie te genwoordig in Estland belangrijk wil zijn, gaat naar de kerk. Het gevaar bestaat volgens de luther se predikant Tiit Salumëe dat het een mode-ver schijnsel is. „Maar naar de kerk gaan kun je geen slechte gewoonte noe men." Ook in zijn eigen gemeente in Haapsalu kent hij mensen die, aan vankelijk om ook maar mee te doen, in de kerk komen. „Maar de mode gaat dan toch het hart in. God kan alles. Hij kan slechte, zondige mensen veranderen in goede en vrije christenen." De nieuwe situatie voor de kerken onder Gorbatsjov heeft ook de kerken Estland ongekende mogelijkheden ge schonken. „Hier hebben we tientallen jaren op gewacht. En nu komt het zo snel." De 150 Lutherse gemeenten in Estland groeiden vorig jaar van 50.000 naar 60.000 actieve leden. Er worden zo'n 13.000 kinderen gedoopt. Zondags scholen, katechisatie, jeugd werk, godsdienstonderwijs op school - alles is plotseling mo gelijk en overal is ook behoef te aan. De belangstelling is zo groot dat deze kerk bij lange niet de financiën en de man kracht heeft om aan de vraag te voldoen. Het stadje Haapsalu telt 15.000 inwoners. Vorig jaar had de Lutherse Gemeente er ruim 200 kinderen op de zondags school. Vanaf begin deze maand wordt er ook gods dienstonderwijs op scholen gegeven. Dat gebeurt door de nood gedwongen door een theologiestudent en een in specteur van de kinderpolitie, die elk 12 uur per week les geven. Sinds de Tweede Wereldoor log is er nooit nieuw materi aal in de Estse taal versche nen. Vooroorlogse boekjes worden maar gekopieerd om maar iets te hebben, maar het blijft verouderd spul. Modern materiaal wordt nu vanuit het Fins (een verwante taal) en het Nederlands vertaald om binnenkort beter beslagen ten ijs te komen. De Nederlandsche Zondags school Vereeniging te Am sterdam is ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan de actie 'Duiven vliegen voor Estland' begonnen die 300.000 gulden moet opbrengen. Daarvan kunnen 60 vrijwilli gers uit Estland (predikanten en jeugdleid(st)ers) gedurende drie maanden in Finland een Dg Lutherse predikant Tiit Salumëe cursus over godsdienstonder wijs volgen. Kwaad Salumëe, behalve gemeente predikant ook hoofd van de afdeling pers en publiciteit van de Estse Kerk, maakt zich kwaad over de houding van de Wereldraad. Deze boog volgens hem te diep voor de Russisch-Orthodoxe Kerk. Sindsdien heeft deze kerk een nieuwe patriarch, Aleksej II, van geboorte een Est. Deze heeft ervaring met een orthodoxe kerk die in een minderheidspositie verkeert. Toen hij nog in Estland als bisschop werkte, was hij vice- voorzitter van de Raad van Kerken in Estland terwijl de lutherse bisschop voorzitter was. „In Estland is er nooit een orthodoxe dictatuur ge weest." De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft het op drie fronten moeilijk. In de Oekraïne heb ben aanhangers van de vorig jaar weer toegelaten Oek- rains-Katholieke Kerk bijna alle orthodoxe kerkgebouwen overgenomen, soms met ge weld. Dat leidde vorige week tot de mislukking van het topoverleg tussen het Vati- caan en de Russisch-ortho- doxe leiders. Verder neemt de Russisch- Orthodoxe Kerk alle kerkge bouwen van de overheid aan, ongeacht de staat van verval. „Dat hadden ze nooit moeten doen," zegt Salumëe. In Est land betaalt de staat de res tauratie van kerken die in be slag waren genomen. „En ei genlijk zou de overheid ook nog huur voor het gebruik moeten betalen." Tenslotte is de Russisch-Or thodoxe Kerk te zeer de ge vangene van haar liturgisch karakter om soepel op de nieuwe mogelijkheden in te spelen. In Moskou zijn de Baptisten zeer actief met jeugdwerk. Die hebben zaal tjes, waar het gezellig is en waar de kinderen kunnen zingen en spelen. De ortho doxen hebben alleen maar hun prachtige kerken. Maar die zijn ongeschikt om er jeugdwerk in te houden. Bo vendien begrijpen de meeste mensen geen woord van het Kerkslavisch, waarin de or thodoxe diensten worden ge houden. Salumëe neemt het op voor in ongenade gevallen kerklei; ders, zoals ir. Aleksej Byts- jkov, die in februari werd af gezet als secretaris van de Baptistenunie, een functie die hij sinds 1969 had vervuld. „Ondanks de zware vervol gingen hebben deze mensen de kerk toch in leven weten te houden. Als burgers van de Sovjet-staat hebben we alle maal compromissen moeten sluiten. Maar ondanks die druk en die compromissen is de kerk als enig instituut nog tamelijk onafhankelijk en vrij gebleven. Dat is het wonder. Alle organisaties zijn vernie tigd, de kerk niet," aldus Sa lumëe. Catastrofe Of hij hoopvol over de toe komst is? Voor zijn kerk wel, voor de Sovjet-economie niet. „We zullen in een nog veel dieper dal terecht komen. Er staat ons nog een verschrik kelijke catastrofe te wachten. Nu is er al honger in het land. Te weinig brood, te weinig boter, suiker is op de bon. Het is een heel droeve tijd." Bovendien dreigt de roebel, die buiten de Sovjetunie al nooit een cent waard was, ook in eigen land waardeloos te worden. „In Moskou kom je niet meer in een taxi als je niet met westers geld betaalt." Het spaargeld is bijna niets meer waard. Er is geen enke le motivatie meer om te wer ken. De Sovjetregering voert het ene na het andere plan in zonder resultaten af te wach ten. „Estland móet onafhankelijk van Moskou worden", zegt Salumëe. „Als Duitsland her enigd kan worden, waarom kunnen de Baltische republie ken dan hun onafhankelijk- 'heid niet herkrijgen? Estland, Letland en Litouwen zijn de laatste landen in Europa die nog bezet zijn." Hij wijt dit voor een deel aan het IJzeren Gordijn dat ook weinig informatie doorliet. „Alle informatie over de Bal tische landen bereikte het Westen via Moskou. Daar zat altijd wel een beetje waarheid in, maar ook niet meer dan dat.... Bovendien, na de Eerste Wereldoorlog hebben Rusland en Estland een vredesverdrag gesloten waarin de Russen ga randeerden dat 'Estland tot in der eeuwigheid vrij' zou zijn. Mooier kan het toch niet," al dus een glimlachende Salu mëe. Vredesweek over oecumene in Europa DRIEBERGEN Oecumeni sche samenwerking in Euro pa. Dat is het thema van de conferentie waarmee vanmor gen op het terrein van het hervormde centrum Kerk en Wereld in Driebergen de jaar lijkse Vredesweek van start ging- Ongeveer zestig prominente vertegenwoordigers van ker ken en gemeenten uit de meeste Oosteuropese landen nemen deel aan deze confe rentie die georganiseerd is door het IKV. Volgens de or ganisatoren moet er gewerkt worden aan de opbouw van oecumenische, op het heil van de gehele wereld gerichte, re laties, niet op de laatste plaats tussen de onderlinge kerken tussen de tweede (het voor malige communistische blok) en de derde wereld. De oecu menische relatie-opbouw staat niet op zichzelf, maar is ge richt op het verhogen van de kwaliteit van de samenleving, uitgaan de huidige politieke ontwikkelingen in Europa. Jammer voor de organisato ren was dat de drie belang rijkste gasten van het IKV niet in Driebergen versche nen. Zowel de Tsjechoslo- waakse priester Vaclav Maly, de Roemeense dominee Laslo Tökes als de Oostduitse predi kant en minister van defensie Rainer Eppelmann bleken om uiteenlopende redenen niet gehoor te kunnen geven aan de uitnodiging. De centrale vraag voor het IKV is of Oost-Europa deel wordt van de eerste dan wel van de derde wereld. Als het laatste het geval is dan dient volgens het IKV Nederland zijn beleid aan te passen en krijgt het ministerie van Ont wikkelingssamenwerking er een taak bij, zo wordt gecon cludeerd in een gesprek tus sen Mient-Jan Faber en mi nister Pronk van ontwikke lingssamenwerking in de Vre- desweekkrant. Het IKV vindt het overigens beschamend dat het geen geld van de regering krijgt om zelf kleinschalige projecten op te zetten in Oost- Europa die de participatie vanuit de onderlaag van de samenleving bevorderen en waaraan volgens Faber zo'n dringende behoefte is. Zondagmiddag wordt van 13.00 tot 17.00 op het terrein van Kerk en wereld een open middag waarbij men incontact kan treden met de Oosteuro pese gasten van het IKV. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Assen (toez.) F. Bos te 's-Gravenhage. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaandam H. Favier te Capelle aan den IJssel; te Hoorn als geestelijk verzorger van het Westfries Gasthuis L.E. van Loo, l.l. pred. te Heerjansdam, wonende te Hoogkarspel, die dit beroep heeft aangenomen en reeds als zodanig werkzaam is en a.s. zondag (23/9) intrede doet. „Ceremoniën, feesten waarin mensen zich soli dair voelen, dat is iets moois, een soort fellere vorm van leven. Een schoonheid die tegen woordig nog nauwelijks in de godsdiensten te vin den is. Iedereen wil in zicht krijgen, maar niet iedereen is daartoe ver plicht. Er zijn gebieden zoals de godsdienst en de poëzie, die duister moeten blijven. Of verblindend licht, wat op hetzelfde neerkomt". In de vraaggesprekken onder de titel Met open ogen die de Franse journalist Matthieu Ga- ley tien jaar geleden voerde met de schrijfster Marguerite Yourcenar is religie een veel besproken onderwerp. Maar zoals de vertaler van die ge sprekken, Ton van der Stap, onlëngs in een artikel in Her vormd Nederland nog eens onderstreepte, in haar (histori sche) romans komt dat onder werp nergens nadrukkelijk ter sprake en evenmin zijn haar boeken een illustratie van een religieuze opvatting of bepaald soort confessie. Religie daarentegen vertaalt zich bij Yourcenar vooral in een levenshouding, een res pect voor pluriformiteit, een afkeer van het dogma. Die vrije houding leidt zeker niet tot onverschilligheid of gela tenheid. Religie is voor haar synoniem met het weren van alle destructieve krachten, ook als die, paradoxaal genoeg, van de godsdienst zelf komen, bij voorbeeld in de.vorm van een offensieve, versteend confes- De grondslag voor die opvat tingen zijn gelegd in haar jeugdjaren. Over haar katho lieke jeugd zegt ze in Met Open ogen: „Toen ik nog heel jong was, had ik de indruk maar misschien vergiste ik me daarin en waren er zeker mo gelijkheden om die twee din gen met elkaar te verbinden, maar wees niemand mij daar op - dat ik moest kiezen tussen de godsdienst zoals ik die om me heen zag, de katholieke godsdienst dus, en het heelal. Dat ervoer ik al als kind, als ik uit de kerk kwam en door het bos rond het ouderlijk huis liep. Op dat ogenblik leken die twee aspecten van het heilige mij onverenigbaar. Het een leek me veel ruimer dan het andere: de kerk hield het woud voor mij verborgen. Ik zeg niet dat zo'n dilemma no dig is. Ik kan me heel goed voorstellen dat een katholiek beide kan verenigen, zeker een van de meer open katho lieken van onze tijd, of inte gendeel juist uit het verre ver leden. Maar in het nogal ver armde katholicisme van het begin van deze eeuw was dat nauwelijks mogelijk. Ik heb bijgevolg op een goede dag ge merkt, dat ik moest kiezen tussen een groep willekeurige dogma's en alles: ik heb geko zen voor alles". Wijds Marguerite Yourcenars jeugd jaren zijn het onderwerp van het laatste deel van de driede lige familiecyclus die zij noem de 's- Werelds doolhof. De titel daarvan luidt in de onlangs verschenen Nederlandse ver taling: Wat? De Eeuwigheid. Op 8 november 1987 kwam zij te overlijden zonder dat zij het boek had kunnen voltooien, ook al ontbreekt er blijkens een mededeling van Yvon Be^nier, een vriendin die Yourcenar van haar projecten op de hoogte hield, slechts en kele hoofdstukken. Alle voor gaande had zij, hoewel reeds ernstig ziek, nog kunnen redi geren. Wat aan die beide titels aller eerst opvalt is de wijdsheid er van. Deze boeken zijn dan ook geen echte memoires, waarin alles draait om het ik. Wat zij daarentegen biedt is eerder een panorama van haar voor geslacht waarin men op een gegeven moment het kleine meisje Marguerite de Craeyen- cour ontdekt (uit die achter naam creëerde zij haar schrij versnaam Yourcenar). Indien er een hoofdfiguur is aan te wijzen, dan is het haar cosmo- politische vader, de uiterst welgestelde en onconventione le Michel de Craeyencour, die op het landgoed de Zwarte- berg woont van zijn moeder in het departement Nord, vlak bij Rijssel. Met haar vader die haar persoonlijk les zal geven en haar zijn liefde voor boe ken overdraagt, heeft zij een zeer persoonlijke band, ver sterkt door het feit dat zij haar eigen moeder die stierf in het kraambed, nooit heeft gekend. Wat Yourcenar in deze me moires nastreeft is in feite ui terst ambitieus. In de twee voorgaande delen verkende zij de familiegeschiedenis van haar (Belgische) moeder en haar vader. Dit laatste deel licht het leven door van de volwassenen die haar in haar kindertijd omringen, haar nog levende familieleden, de vader op de eerste plaats en verder diens vele liaisons. Een daar van springt er uit, de Neder landse uit Den Haag afkomsti ge Jeanne de Reval, een jeugd vriendin van Marguerites moeder, en diens echtgenoot Egon uit Estland. Met haar va der heeft Marguerite Yource nar verscheidene zomers in Scheveningen doorgebracht. Hoewel Yourcenar de feiten omtrent deze hoofdpersonen zonder aanzien des persoons weergeeft, vermeit zij zich ook diepgaand in hun opvattingen en het milieu waarin deze vol wassen mensen verkeren. Een hachelijke onderneming. Hoe kan een klein meisje dat we ten? Haar vader zal haar later veel verteld hebben en zelf heeft ze evenmin stil gezeten om haar omgeving te ontraad selen. Maar wat niet feitelijk te ach terhalen is, vraagt toch om duiding, móet daarom noodza kelijkerwijs ingevuld worden door Yourcenar zelf. Sommi gen hebben het procédé waar van zij zich bedient „dichterlij ke genealogie" genoemd. In deze genealogie die het op sommige plaatsen met een mi nimum aan feiten moet stel len, introduceert Yourcenar de thema's die haar dierbaar zijn. De taal ervan is zeer gepolijst, „harmonieus", hoe onconven tioneel de personages in hun gedrag ook zijn. Die is een di recte afspiegeling van het hu manitaire ideaal dat Yource nar draagt. Hier komt in feite het religieuze uitgangspunt te voorschijn. Zij weerspiegelt in dit voorgeslacht en de tijdge noten die haar hebben ge vormd, ook een van de the ma's van haar latere histori sche romans: de voorkeur voor grote mensen die aan de heer sende opvattingen willen ont komen. Het concrete tijdska- der, de periode van het Belle Epoque voor de Eerste We reldoorlog, blijft in Wat? De Eeuwigheid onverminderd aanwezig. Het is een garantie tegen al te veel hooggestemd heid. Het meest boeien dan ook die hoofdstukken die ge baseerd zijn op eigen contro leerbare observaties. PAUL VAN VELTHOVEN Marguerite Yourcenar: Wat? De Eeuwigheid. Ambo, Baarn. Prijs 39,50. De Golfcrisis werpt een dreigende schaduw over de w Als de lont in het Arabisch kruitvat gaat, is de ramp overzien. Het huishoudboekje van de Nederlandse eco e is niet het enige dat dan met het rode potlood moet w herschreven. Politici die zich overgeven aan bespiege 'y over aard en omvang van de „mogelijke ramp" haaste te verklaren dat zij uiteraard eerst denken aan het me c ke leed dat een oorlog met zich zal brengen. En zo hoo c ook. Maar de economische gevolgen van een geweldsex in het Golfgebied liegen er ook niet om. Deze verc evenzeer de kwalificatie „catastrofaal" en vormen oj ruimschoots voldoende aanleiding om een escalatie vj conflict te voorkomen. In alle rampenscenario's mondt een Golfoorlog uit iL oliecrisis. Militaire deskundigen verwachten dat eerT frontatie tussen de VN-strijdmacht en het Iraakse legej nen een paar dagen is beslecht, nadat de Amerikaanse macht het nodige heeft platgebombardeerd wat in Ir. ven het woestijnzand uitsteekt. De westerse industrie] hebben niet voor een paar dagen, maar voor een paar den oliereserves. Als ze die strategische voorraad aansj en in oorlogsomstandigheden zullen ze dat zeker dc komt hun energievoorziening geen moment in gevaar ZODRA de reservetanks worden opengedraaid zakt d J prijs even snel als hij in de afgelopen weken is gestej I; zoals hij bij een uitbarsting van geweld ongetwijfeld dellijk weer zal doen. Na een Iraakse nederlaag zou Kuwaytse olie weer beschikbaar komen op de wereldij Zo geredeneerd is er eigenlijk niets aan de hand en zi gj verhalen over de tot ijle hoogte stijgende energie] e: bangmakerij en bakerpraat. Puur economisch bekeken korte oorlog rond de Golf dan ook niet het echte pro n Dat zit in de politieke nasleep. Het kost weinig fantasie om zich voor te stellen na een gewelddadige bevrijding van Kuwayt s kan gebeuren in het Midden-Oosten, en dus rond de naamste oliebronnen van de aarde. Het hele gebied z< gelijk jaren lang, een haard van politiek ongenoege ressentimenten jegens het Westen en van onderlinge h nijd zijn. In Irak of elders zullen zich nieuwe Saddan sayn aan het front melden, die niet aarzelen de oliep politiek wapen in hun heilige oorlog te hanteren. Kort de hel losbreekt in het Golfgebied zal dat inderdaad h vermoedelijk lang doorwerken in de wereldeconomie klimaat van politieke onzekerheid in een strategisch deel van de wereld werkt bovendien op zich al remm de investerings- en ondernemingslust van het interna bedrijfsleven. Ook een langdurige blokkade van Irak zal de wer^ nomie grote schade berokkenen. Een oplossing via de dwang van een effectief sanctiebelëid is daarom in zichten te prefereren boven gewelddadig ingrijpen. M< p de vreedzame methode kost sloten geld. De Amerikaair groting toch al in zeer wankel evenwicht loop pen op, uitgerekend op een moment dat het bedrij aarzelt met de uitvoering van expansieplannen. De ec sche groei stagneert. De mogelijkheid van een militai^n frontatie in het Midden-Oosten blijft als een zwaard v^i mocles boven de (olie)markt hangen. ONDER deze omstandigheden kan het Westen ding doen: de blokkade van Irak zo intensief en zcf" doorvoeren, dat Saddam Husayn binnen afzienbare overgave wordt gedwongen. Het is daarom toe te juicl de landen van de Westeuropese Unie via de Verenig n ties de wurggreep op Baghdad willen verstevigen. De I|le crisis heeft al veel te lang geduurd. Hoe eerder een caj tie van Saddam Husayn wordt afgedwongen, des tei Dan kan het kabinet tenminste snel een nieuwe beg] opstellen, in het licht van de nieuwe zekerheden n men nu kennelijk met smart zit te wachten. r< h. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070- 3190 933 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Abonnee service Telefoon: 070 - 3190 885 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 ui Nabezorging Telefoon 070-3950 101. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 20.00 u. op za. van 14.00 tot 16. Abonnees die tevens de Delftsche- of Westlandsche Courant ontvangen, verwijzen wij voor de nabezorging naar de mede daarover in de betreffende uitgave Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgii per maand f. 25,10 per maand per kwartaal f. 74,80 per kwartaal per jaar f 293,45 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Uitsluitend in combinatie met de Haagsche Courant Informatie en tarieven over KLEINTJES-advertenties tel. 070 - 3950 304. over andere vormen van advertenties en contracten tel. 070- 3190 792. Tarieven worden op aanvraag verstrekt Telefax vpor .uitsluitend advertenties 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANKAJV 663 050 f.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2