Knokpartij tussen twee oude vrienden 'finale Sportklimmers steeds minder welkom in Belgische Ardennen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 28 WALESA HAALT UIT EN MAZOWIECKI PAREERT WARSCHAU - Revoluties kun nen vreemde intimiteiten tot ge volg hebben. Zelfs nu nog gaat de Poolse premier Tadeusz Mazowiec- ki er prat op hoe hij naast Solidari- teitsleider Lech Walesa sliep; een harde nacht op hobbelige matras sen in de kantine van de scheeps werven van Gdansk, wachtend op een inval van de communistische oproerpolitie om de staking te bre ken. Als er een bloedbad aangericht zou wor den onder onschuldigen wilde Mazo- wiecki daar zijn, met de arbeiders, met die onschuldigen. Dat was mei 1988. Een bloedbad kwam er niet, wel een wa penstilstand. Mazowiecki verliet de scheepswerven aan het hoofd van de sta kers, arm in arm met Walesa: de over winnaars in spe. Tegenwoordig is het moeilijk om de bei de mannen samen onder één dak te brengen. Walesa haalt vanuit Gdansk uit naar zijn voormalig collega's in de Soli-- dariteitregering. De premier, het kabinet en het parlement zijn aan het lijntrek ken, zo zegt hij, terwijl onder de arbei ders een nieuwe explosie broeit. Bestaat er een erger vooruitzicht, is zijn retori sche vraag, dan dat van de arbeiders die de Solidariteitsregering omver werpen? Walesa distantieert zich van zijn oude kameraden. Nee, hij wilde absoluut niet op de scheepswerven zijn toen Mazo wiecki die vorige maand bezocht aan de vooravond van de tiende veijaardag van Solidariteit. Nee, hij wilde geen persoon lijk onderhoud met de premier. Met die premier? Waarom? Alleen de bisschop van Gdansk, monseigneur Tadeusz Go- clowski, slaagde er in een ontmoeting te arrangeren en de ruzie voor een dag of twee bij te leggen. In vroeger tijden, een paar jaar geleden, hielp de kerk hervor mingsgezinde communisten in contact te brengen met dissidenten. Nu doet de kerk hetzelfde voor de versplinterende Solidariteitbeweging. De Solidariteitpremier en de vakbonds leider hebben, zo lijkt het, een vriend schap verloren. Hebben zij ook een re volutie verloren? Dat zullen de komende weken moeten uitwijzen. Presidentschap Inmiddels heeft» president Jaruzelski aangekondigd dat hij vervroegd zal af treden en heeft Walesa zich officieel kandidaat gesteld voor het president schap. Dat betekent dat de premier in de problemen zit, vooral nu Walesa's advi seurs geestdriftig handboeken bestuderen over het Franse presidentschap; de leider van Solidariteit denkt dat hij vaart kan zetten achter de hervormingen door middel van presidentiële decreten, over de hoofden van tegenstanders in het par lement en kabinet. In elk geval is dit meer dan een machtsstrijd: het is een gevecht om de ziel van de Solidariteit- revolutie. Politieke revoluties hebben vaak een averechtse uitwerking. De grote, ver woestende revoluties, de Franse en de Russische, kenden lange jaren van bloedvergieten en eindigden pas toen medogenloze mannen als Napoleon en Stalin aan de remmen trokken. De bur gers waren te uitgeput om door te gaan en moesten zich neerleggen bij regimes die despotischer waren dan de regerin gen die ze omvergeworpen hadden. De grotendeels vreedzame revoluties van 1989 kennen nog steeds nieuwe ontwik kelingen. Maar het gejuich is allang ver stomd; er is een vaag gevoel van ver raad, een cynische ondertoon. Grieven De Poolse revolutie begon tien jaar gele den in Gdansk. De augustusstakingen maakten deel uit van een politiek spel tegen partijchef Edward Gierek, maar er was minder dan in de andere Oostblok landen sprake van manipulatie. De ar beiders op de scheepswerven hadden echte grieven: over hun lonen, de tekor ten en de prijzen van vlees en ander voedsel, de overdreven partijprivileges, de wrede bullebakken die de scheepswer ven bestuurden. Het socialisme had hen tot koningen van de arbeidersklasse moeten maken, maar in plaats daarvan waren ze paupers. De stakers van toen wilden dat de socialistische regering zou terugkeren tot het socialisme. Ondertus sen kwamen intellectuelen naar Gdansk toe - Tadeusz Mazowiecki en Bronislaw Geremek deelden samen een auto - en waren echte adviseurs, geen poppenspe lers die de touwtjes in handen hadden. Samen met Walesa, zijn plaatsvervanger Andrzej Gwiazda (die de tiende veijaar dag van Solidariteit boycotte) en een groep arbeiders die voor het eerst ge leerd hadden zich uit te spreken, wisten de intellectuelen de woede van de sta kers tot iets speciaals om te vormen: de roep om een vrije vakbond. De intellectuele adviseurs droegen bij tot de bewustwording van de stakers, niet alleen Mazowiecki, maar ook professor Geremek (hoofd van de fractie van Soli dariteit in het parlement), Jacek Kuron (nu minister van werkgelegenheid) en vele anderen. Vandaag de dag worden Geremek en Kuron regelmatig uitge scholden door de arbeiders. De strijd voor de legalisering van de vakbond, als tegenhanger van de com munistische partij, duurde 16 maanden. Altijd was er het conflict - hoe snel kunnen we gaan? Moeten we gas terug nemen of het tempo opvoeren, voor de Russen hun gedulde verliezen en ingrij pen? Hoeveel terrein kunnen de commu nisten inleveren? Hoeveel kunnen we hebben? Misrekening De noodtoestand die generaal Jaruzelski in de winter afkondigde stelde Solidari teit buiten de wet en sneed de revolutie halverwege de pas af. Dat was een mis rekening. Ten eerste toonde dit dat het communisme in Polen alleen kon over leven dank zij militair machtsvertoon. Ten tweede droeg Jaruzelski zelf bij tot het ontstaan van een nieuwe politieke klasse door intellectuelen, arbeiders en studenten samen in de gevangenis te gooien. De communisten hadden toch moeten begrijpen dat politieke gevange nissen een leerschool voor het leider schap zijn. Toen de communisten uiteindelijk ge dwongen werden de macht te delen bij de ronde-tafelbesprekingen in het voor jaar van 1989, werden zij geconfronteerd met een opmerkelijk hechte oppositie. De gedateerde onderhandelingstactiek, verdeeldheid te zaaien tussen arbeiders en intellectuelen, militante katholieken en sociaal democraten had geen succes: Solidariteit maakte haar naam waar. De anti-communistische coalitie duurde tot de half-vrije algemene verkiezingen van juni 1989. Solidariteit behaalde een ver pletterende overwinning in de Senaat. In de belangrijkere Tweede Kamer kreeg Solidariteit 35 procent van de zetels. Manipulator Op dit punt aangekomen deed Lech Wa lesa zich weer gelden als actief politicus en manipulator. Tijdens de noodtoe stand stond hij enigszins in de schaduw van ondergrondse ijzervreters als Zbig- niew Bujak, maar in augustus 1989 was zijn flair weer onmiskenbaar. Hij ver snelde heel bewust de regeringscrisis door de boeren en democraten ertoe te bewegen uit het verbond met de com munisten te stappen en zich in het parle ment te scharen aan de zijde van Solida riteit. Het was een ingenieuze zet. In één klap had hij niet alleen Polen, maar heel Oost- en Centraal Europa laten zien hoe kwetsbaar de macht van de communis ten was. De kleine, corpulente arbeiders- leider had bewezen dat de rode keizer geen kleren had, maar slechts leuzen, rode vaandels en grote gebouwen. En zo kwam het dat Walesa de eerste niet- communistische premier in Oost-Europa kon kiezen: de 63 jaar oude katholieke journalist Tadeusz Mazowiecki. Nu, een jaar later, rijden de Solidariteits- ministers rond in een Lancia of Merce des met chauffeur. Een aantal van de oude communistische vakantiehuizen is aangehouden, zo ook de speciale kliniek voor ministers en hun familieleden. De rijken worden openlijk rijker; nieuwe clubs, restaurants, Italiaanse boutiques, villabouwers en satelliet-stations spelen in op hun grillen. George Orwells Ani mal Farm in Polen? Nemen de mensen die de revolutie hebben geleid nu het ge dragspatroon over van hun voorgangers? Waarschijnlijk-niet. De minister van fi nanciën rijdt nog steeds in zijn Fiatje, de minister van buitenlandse zaken woont nog steeds in een zitslaapkamer in Pznan, Kuron komt nog steeds in spij kerbroek naar zijn werk en de premier deelt een twee-kamerwoning met zijn volwassen zoon. Een heel bescheiden team. De regering probeert echter de interne machtsbalans te verschuiven. Voor een parlementaire democratie is een mid- h Mazowiecki (midden) verlaat arm in arm met Walesa de bezette scheepswerf in Gdansk in '88. Ruim twee jaar later staan zij als rivalen tegenover elkaar. denklasse nodig, maar geen van de post communistische staten heeft een volwas sen bourgeoisie met privé-bezit. Polen heeft een klasse van opkomende zaken mannen en een politieke klasse die het afgelopen decennium ontstaan is. Als er een revolutie op de markt moet komen, particuliere ondernemingen be vorderd en met verlies draaiende fabrie ken gesloten moeten worden en de reu zen van de zware industrie af moeten slanken kan de prioriteit niet langer lig gen bij de arbeiders en de „arbeiders klasse" van de communisten. Het resul taat hiervan is, dat een regering die ont staan is uit de protestbeweging van ar beiders zich tegen diezelfde arbeiders ge keerd heeft. De arbeiders moeten de re kening betalen voor de revolutie van So lidariteit. „Er is geen ander alternatief', zeggen de bestuurders in hun kantoren in War schau. Lech Walesa heeft zich, natuur lijk, opgeworpen als de spreekbuis van de arbeiders. Hij is herkozen als voorzit ter van de vakbond Solidariteit en kan de regering legitiem bestoken. Hoewel de arbeiders zijn machtsbasis vormen, be seft hij echter maar al te goed dat mark- thervormingen noodzakelijk zijn en werkloosheid onvermijdelijk is. Walesa zegt: er moeten economische hervormingen komen. Om dit dragelijk te maken voor de arbeiders moeten zij echter meer kunnen deelnemen aan het politieke proces. Hoe? Dat weet hij niet. De eerste stap is een volledig democra tisch parlement - waaruit de commu nistische afgevaardigden weggestemd worden - om te verzekeren dat de voor malige communisten zich niet opnieuw inkopen. Hij noemt dit het versnellen van de revolutie. Een belangrijk onder deel daarbij is de verkiezing van Walesa tot president. Toeschouwers En zo is de Poolse revolutie een knok partij tussen twee oude vrienden gewor den. Walesa haalt uit en Mazowiecki pa reert. Revoluties kristalliseren vaak rondom sterke persoonlijkheden - Dan- ton versus Robespierre - maar zelden was de strijd zo doortrokken van per soonlijke gevoelens. Het is een scheiding met 38 miljoen toeschouwers. Mazowiecki maakt een gewonde indruk. Tijdens zijn inauguratierede een jaar ge leden had hij last van duizelingen en hij lijkt kwetsbaar door zijn fysieke zwak heid en zijn vastbeslotenheid nooit tj liegen en altijd met open vizier te strij den. Zijn oprechtheid voerde hem d| politieke wereld binnen. Zijn betrokker heid met Solidariteit was voor hem mee een religieuze plicht dan een behoef aan macht. Hij zou liever een boek lezen dan een redevoering afsteken. Walesa is daarentegen een bevlogei spreker die zelden een boek leest. D Warschause intellectuelen dreven dl spot met Walesa om dezelfde reden ze hem aan hun hart drukten. Hij w; een arbeider en sprak als een arbeidei Hij had intuïtie, maar geen intellect. D spot is nu echter weggestorven en heel plaats gemaakt voor nervositeit. Het ij Walesa ernst. Hij wil president worden en het is duidelijk dat hij een grote kan heeft de verkiezingen te winnen. Alleen Mazowiecki heeft een aanhang die dil van Walesa kan evenaren en hij zal zijr kandidaatstelling pas op het laatste m< ment bekend maken. „Vertel de intellei tuelen in Warschau maar, dat ik aan h< leren ben hoe ik mijn mes en vork mi vasthouden", sneert Walesa. ROGER BOYE nd DEN HAAG - Voor een land zon der bergen heeft Nederland opval lend veel liefhebbers van de berg- klimsport. Zo'n 37.000 leden zijn aangesloten bij een klimvereniging. Het hele jaar door worden de Eu ropese berggebieden belaagd door Nederlanders, die zich sportief wil len uitleven op de rotspartijen en ijswanden. Steeds vaker blijkt dat de Nederlandse klimmers zich daarbij ernstig misdragen. Als ge volg hiervan zijn al twee gebieden in België gesloten voor leden van de Nederlandse Klim en Bergsport Bond (NKBB). Een greep uit de klachten: kamperen op niet toege stane plaatsen, wangedrag in café's, lawaai en vernielingen alsmede het achterlaten van afval. De Haagse Alpinisten Kring (HAK) is aangesloten bij NKBB en heeft zo'n 2500 leden. Ook leden van de HAK ver oorloven zich volgens de Belgische Alpi nisten Club (BAC), te veel onoirbare vrijheden. Het klimgebied Freyer is daardoor inmiddels verboden gebied voor HAC-leden. Twaalf keer per jaar worden er door de HAK reizen georganiseerd naar België, Duitsland, Oostenrijk of Frankrijk. Per expeditie gaan er zo'n dertig mannen en vrouwen op pad onder leiding van erva ren alpinisten van de Haagse vereniging. Er wordt gekampeerd op campings en er worden tochten gemaakt over uitgestip pelde routes. Genoemd wangedrag komt tijdens deze georganiseerde klimtochten overigens nauwelijks voor. Eigen houtje De vele klachten die de NKBB uit het buitenland krijgt, zijn veelal het gevolg van wangedrag van klimmers die op ei gen houtje de bergen ingaan. Meestal zijn dat kleine groepjes, maar het komt ook voor dat te grote groepen tegelijk een tocht gaan maken in bepaalde re gio's. Onno Ernst Damsteeg, voorzitter van de Haagse Alpinisten Kring, zou graag zien dat de bergbeklimmers zich beter gedra gen bij hun buitenlandse escapades. Damsteeg: „Onze relatie met de Belgi sche Alpinisten Club is de laatste jaren verslechterd. De klimgebieden vallen na melijk voor een groot deel onder het be heer van deze club. BAC-leden stippelen de routes uit en stellen bepaalde regels vast. Elk jaar gaan er nogal wat Neder landse klimmers naar België. Het is zelfs zo dat er meer Nederlanders dan Belgen klimmen! De Belgische Alpinisten Club is al die Nederlanders een beetje zat. Vandaar dat er steeds meer klachten ko men". Sancties In het septembernummer van de Haagse Alpinisten Krant, het clubblad voor le den van de HAK, worden de leden ge waarschuwd. Er wordt onder meer ge dreigd met sancties als schorsing en uit schrijving als lid. Op de voorpagina van het blad schrijft eindredacteur Andreas van Dijk bijvoorbeeld: „Steeds weer blijkt dat een te groot aantal mensen zich niet weet te gedragen, niet alleen op de rotsen en het ijs, maar ook in de om geving daarvan. Daardoor wordt het ple zier van anderen vergald en het brengt schade toe aan het milieu. Terecht roept het weerstand op bij overheden en be heerders van oefenrotsen, bij horecabe drijven, bij bewoners en bij milieu-orga nisaties. Het wangedrag is hier en daar zodanig uit de hand gelopen dat de BAC serieus overweegt al haar gebieden voor NKBB-leden te sluiten". Bij onze oosterburen hebben in tegen stelling tot in Belgiè, waar vooral hore- ca-instanties zich afzetten tegen wange drag van Nederlandse alpinisten, de mi lieu-bewegingen zich teweergesteld. Damsteeg: „In Duitsland zijn ze extreem zuinig op de berggebieden. De milieu-be wegingen sluiten bijvoorbeeld een heel gebied af voor klimmers, als er één zeld zaam vogeltje is gevonden. De rotsen hebben een geheel eigen flora en fauna ontwikkeld en daar moeten klimmers ook rekening mee houden. Vroeger kwam het nogal eens voor dat struiken en bloemen uit de rotsen werden getrol ken om een wand „schoon" te maken De HAK en de landelijke alpinistenvere niging proberen dit nu zo veel mogelijl te voorkomen". Een probleem is vaak het ontbreken vai duidelijke paden, zodat veel klimmer hun eigen „koers" bepalen. „Het gebeur maar al te vaak", zegt Damsteeg, „da de klimmers geen goede doortocht kun j- nen vinden en dan via een eigen rout" naar boven gaan. Dan heb je dus eei grotere kans dat er planten en bloemei worden vertrapt. Er moet gewoon ééf'", L pad komen waar iedereen overheen gaat Wij willen de buitenlandse alpinisten verenigingen best helpen met het maker daarvan en het uitstippelen van de rou: tes. Maar tot nu toe willen zij het lieve A zelf doen. Ze zijn bang dat buitenlander een te grote invloed krijgen in hun berg gebieden. Ze willen zoveel mogelijk zeg genschap over de rotsen behouden" Vergoeding De Nederlandse Klim en Bergspor Bond betaald elk jaar een bepaald be j] drag aan de Belgische Alpinisten Clul als vergoeding voor het gebruik van d< rotsen aldaar. In de Oostenrijkse Alpeir wordt niet zoveel geklommen als in Bel giè, omdat het veel duurder is. De ber gen zijn hoger en gevaarlijker, zodat e altijd een ervaren gids mee moet. Bo vendien is speciaal materiaal nodig da op alle weersomstandigheden is bere kend. Belgiè is erg populair, omdat he j dichtbij is en dus ideaal voor een week eindje klimmen. „De meeste Nederland se klimmers", aldus Damsteeg, „gaan in derdaad naar de Ardennen, waar dai ook de meeste klachten vandaan komen la e De NKBB en de HAC doen er alles aai^i a om misdragingen van hun leden te voor komen. Maar voorlopig zitten we helaa ni wel met twee gesloten klimgebieden eift een paar streken met een toelatingsbe perking van honderd klimmers pe g weekeinde. Ondanks onze goede bedoenft lingen wordt de relatie met de BAC e ondertussen niet beter op. En dat is z~ te betreuren". ANNELIEKE DIJKSTRJ I; 5 foi da rph "eDi 'e janl msk inJadei u ke KA CeidócSouAatit'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 28