De katalysatormotorfiets is er Verbluffende groei bij handel in motorfietsen Kittig karretje: in zeven jaar veel bijgeleerd 'Bellcar IFMA MOTORSHOW KEULEN JOS V.D. MEER OFFICIEEL DEALER in LEIDEf AUTO CfiidóeSou/uvrit ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA De stemming in motor- land is vrolijk, nu aan de jarenlange daling van de wereldwijde motorfiets- verkopen een einde is ge komen. Gematigd vrolijk, want op de allergrootste markt (de VS) zijn gemo toriseerde tweewielers kennelijk voor langere tijd uit de mode geraakt, hoorden we op een pers conferentie van BMW, ge houden bij gelegenhèid van de IFMA Motorshow in Keulen, die morgen nog voor het publiek te bezoeken is. In Europa gaat het gelukkig totaal de andere kant op, in ons land wel in het bijzonder. Achter de schermen vallen niettemin voorzichtige stem men te horen: zal de enorme opbloei van de motormarkt wel langer aanhouden? BMW denkt het imago van de motorfiets nog te kunnen ver beteren door aan te sluiten op de algemene trend: zorg voor het milieu. Het grootste nieuws is uitlaatgasreiniging voor BMW-motorfietsen. Van af heden kunnen de boxer- modellen geleverd worden met SLS, vanaf mei 1991 is er voor de multikleps KI en K100 RS een geregelde kataly sator, vanaf eind 1991 kunnen de overige K-modellen met ongeregelde katalysator gele verd worden. Men is wel zo voorzichtig dit als extra te bie den, want misschien heeft niet iedere motorliefhebber er geld voor over. Bij de boxers (het Secundair Lucht Systeem) gaat het om luchttoevoer naar de uitlaat, waardoor enige na- verbranding optreedt. SLS kost in Duitsland maar DM 150,- extra. Een prijs voor de ongeregelde katalysator staat nog niet vast, de geregelde kat voor de K-modellen met digi tale injektie/ontsteking kost DM 850,- (dat wordt in Neder land gauw f. 1300,-). Een klei ne schaduw over het BMW- feestje was dat Moto Guzzi op zijn stand plompverloren ook een model met (ongeregelde) katalysator neerzette. De kata lysator zou zelfs voortaan stan- De Triumph Trident 900. ben). Helaas was er niemand eerste Japanse motorfiets met op de stand om nadere uitleg ABS-remmen, een FJ 1200 te geven. Hetzelfde probleem toermodel, maar niemand die troffen we op de stand van er meer van wist. Daar hebben Yamaha. Daar zagen we de we meer aan dan prototypes zoals de Morpho van Yamaha, met onder meer naafbesturing, of de NR-studie van Honda (met ovale zuigers en acht kleppen per cilinder!). Interes sant bij die twee proto's: het gebruik van heel kleine pro jectie-koplampen zoals bij au to's, waardoor er veel meer vrijheid is bij de modellering van stroomlijn-kuipen. Dat zou men zo op produktiemo- dellen kunnen toepassen. Maar er waren natuurlijk ook nieuwe produktiemodellen. BMW komt niet voor 1993 met nieuwe boxer-modellen. De GS-reeks ondergaat een face- lift, die hem een modieuzer ui terlijk geeft, mede door opval lende kleurschema's (in paars en turquoise, bijvoorbeeld). Nieuw op die modellen is ook een instelbare schokdemper achter. Moto Guzzi toonde niet alleen de 1000 Daytona, de eerder dit jaar gedebuteerde sportfiets met nieuwe achtkleps V-twin De BMW K 100 RS met katalysator in de uitlaat. en eveneens nieuwe monos hock achterwielophanging. Helemaal nieuw was de Quota, een fraai gestileerde ëll-road met het bekende 949 cc motor blok voorzien van brandstofin- jektie. Ook bij andere merken viel de trend te signaleren naar een breed gamma. Naast f>ure sportmodellen ook al- /off-road types en als nieuwe mode in Japan het back to ba sics." Motorfietsen zonder su per-prestaties en volledige stroomlijn, maar met een klas siek uiterlijk en makkelijk(er) beheersbare prestaties. Triumph herleeft Zo brengt Suzuki de 400 cc Bandit, wel zeer sportief maar zonder kuip. Nieuw is verder het GSX 1100 G toermodel, ook zonder kuip. Kawasaki brengt de Zephyr ZR 550 en ZR 750, die in uiterlijk moeten herinneren aan de Z-l en Z 1000 van weleer. Daarnaast is er de agressief gestileerde één- cilinder KLE 500 all-road. Ook BMW geeft overigens extra aandacht aan de middenklasse met een nieuwe RT toerversie voor de K75. Hetzelfde doet Ducati met zijn Paso 907 I.E.; in feite een soort vereenvou digde versie van de 851, of een opgewaardeerde 900 Super sport, zo u wilt. Het relatief eenvoudige 904 cc motorblok van die laatste, met twee klep pen per cilinder, maar nu voorzien van brandstofinjektie huist in de 907. Het levert 90 pk op, tegen 84 voor de Super sport met carburateur. Het ui terst geraffineerde uiterlijk maakt de Ducati Paso nog al tijd zeer exclusief (en 230 km/h snel, belooft de fabriek). Het wellicht leukste nieuws bewaarden we tot het laatst: de lang verbeide wedergeboort van Triumph. Nadat eerder Norton uit de doden herrees met een modern nieuw model doet de ooit vermaarde Britse collega Triumph het dubbel zo spektakulair. Niet een, maar zes moderne modellen moeten het merk nieuw leven inbla zen. In feite gaat het toch om één basismodel. De hoofdlij nen: een stalen brugframe'met monoshock achtervering, een zeer gaaf ogende watergekoel- de viertaktmotor met dubbele nokkenas en vier kleppen per cilinder. Met drie cilinders, 749 cc (90 pk) en zonder kuip wordt dat de Trident 750, met daarnaast een tot 885 cc (100 pk) vergrote Trident 900. Een Trident 900 met smalle kuip wordt het sportieve toermodel Trophy 900, met daarnaast een viercilinder 1180 cc (141 pk!) Trophy 1200. Dan nemen we nog een brede kuip met dub bele koplamp voor een sport- model Daytona, als driecilin der 750 of viercilinder 1000 (998 cc, 121 pk). Deze modelse rie rolt uit een nieuw gebouw de fabriek, die het in 1984 op nieuw opgerichte merk in het Britse Hinckley liet neerzet ten. Alleen al om die Triumphs eens in het echt te zien mag de motorliefhebber dus de Moto- RAI in Amsterdam (26 t/m 28 oktober) absoluut niet missen. Maar u wilt natuurlijk ook we ten hoe het zit met die kataly- sator-Guzzi's, die ABS-Yama ha, en al het andere motor- nieuws. PETER FOKKER LEEN POST: „MOTORRIJDERS ZIJN NU EENMAAL PRETTIGE MENSEN" Een verbluffende groei. Daarvan is de laatste jaren sprake op de markt van motorfietsen in Neder land. Volgens cijfers van de BOVAG steeg de vraag vorig jaar al 'van 10.600 naar 12.100 en neemt deze dit jaar nog sterker toe. Men verwacht het cijfer 15.500 te kunnen noteren. Tot ongenoegen van de impor teurs van motorfietsen, vere nigd in de RAI, zijn sommige motorhandelaren inmiddels begonnen met het zelfstandig importeren van zowel nieuwe als tweedehands motoren uit de Verenigde Staten. Dit ge beurt omdat de importeurs de onverwacht grote vraag niet hadden voorzien en onvol doende motoren op voorraad hadden. Aan die import doet Leen Post uit Naaldwijk niet mee. De ei genaar van dit bedrijf, dat al vijf en zestig iaar in het hartje van het Westland (aan de Po pulier 4 in Naaldwijk) is ge vestigd, heeft daar zo zijn ei gen redenen voor. „Er wordt ontzettend veel ge ïmporteerd. Van die gebruikte dingen uit Amerika en Cana da. Maar niet door ons. Want de ellende komt achteraf, bij voorbeeld als het om de onder delen gaat". Nee, Leen Post (60) houdt het gewoon bij de zeven of acht bekende merken die als pilaren onder zijn on langs met 250 vierkante meter uitgebreide bedrijf staan. Met als topmerken Honda, BMW, Suzuki, Kawasaki en Yamaha. Gouden jaar „Ja, het seizoe gouden jaar" „Ja, het seizoen '89-'90 was een jmijmert Leen Post, die overigens wel graag behalve natuurlijk als hij motor rijdt met zijn beide benen op de grond blijft staan. „Motorrijders worden de laat ste tijd net als bij de automobi listen is gebeurd hoe langer hoe mondiger. Dat heeft goede kanten want ze weten waar ze over praten. Maar ze lopen ook voor vijfhonderd gulden naar een ander. Er worden hier en daar wel kortingen ge geven van 1300 tot 1500 gul den. Dat neemt dezelfde pro porties aan als in de autohan del. Dat is geen goede ontwik keling". Leen Post ziet echter om zich heen, dat wie zich ouderwets opstelt en niet aan kortingen zegt te doen steeds slechter gaat draaien. Dat is in alle branches zo, want wie een koelkast van 1500 gulden voor 1150 wil hebben kan die vol gens hem gegarandeerd ook ergens op de kop tikken. Ook met fototoestellen gaat dat zo. „Maar ik ben Sinterklaas niet. Er is natuurlijk een grens. We hebben hier acht man perso neel lopen plus nog een paar losse krachten en die moeten ook leven". Overigens zijn onderhouds monteurs niet gemakkelijk te krijgen en moeten ze boven dien goed worden betaald. „Zelf leiden we de laatste ja ren wel stagiairs op, zo'n twee per jaar. Dat is eigenlijk een ramp, want je moet er een 'dikke vent' naast zetten en die wordt er eigenlijk ook nog door opgehouden. Maar we zijn zelf de oorzaak van die ontwikkeling, want vier, vijf jaar geleden hadden we het al leen maar druk, druk, druk". Wie zijn motorfiets moet laten repareren wordt ook bij Leen Post geconfronteerd met lange wachttijden. Vijf tot zes weken komt wel voor. Grote klanten zoals de politie (van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Naaldwijk, noem maar op) hebben voorrang. „En daar re kenen we zeker ook de vele rijscholen onder. Als zo'n mo tor het 's morgens begeeft en 's middags moet er examen worden gereden, dan moet dat ding worden gerepareerd. Je kunt ze niet laten staan". Een andere cliënt die Leen Post van groot belang acht is het leger. Verklaring Een verklaring voor de specta culaire toename van de motor- verkoop zoekt Leen Post niet alleen in de uitzonderlijk fraaie zomers en de zachte winters, die we de laatste jaren hebben gehad. Er is voor de auto steeds minder ruimte op de weg ontstaan en de mensen hebben meer tijd en meer geld tot hun beschikking voor een hobby als motorrijden. De derde Leen Post en zijn zoon Leo: generaties lang motorfietsen. bewijs hebben gehaald, laatste tijd besluiten een mo torfiets te kopen. Ze zeggen gestoord te worden van het autoverkeer van tegenwoor dig. Rijen auto's rijden ze nu overal heerlijk voorbij. Steeds meer kopen ze ook een motor voor het woon-werkverkeer. - Ik heb klanten uit Hellevoet- sluis, die als ze per auto gaan wel vijf kwartier achter het stuur moeten zitten voor ze in Rotterdam zijn en dan moeten ze ook weer 's avonds zo te- AUTOBEDRIJF (ADVERTENTIES) BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG VOOR VERKOOP EN SERVICE: LEIDEN FA. PIET VAN SCHIE Nteuwstr. 40 - 071-121077 rug. Met de motor gaat dat in twintig minuten". Dikke motorfiets Veel ouderen kopen volgens Post een dikke motorfiets, waarmee hij één van zwaar kaliber bedoelt. Motorfietsen van 250, 350 cc worden prak tisch niet meer door hem ver kocht. Als de kinderen de deur uit zijn, komt bij veel va ders de oude liefde weer bo ven, denkt hij, of ze worden aangestoken door de geestdrift van zoonlief. Of van dochter lief, want ook vrouwen verto nen zich steeds vaker op een motor. „Ze willen als ze eenmaal van de bromfiets af zijn het liefst een echte motorfiets kopen die hard kan gaan. Rijscholen met zes tot zeven motoren werken op volle kracht. Als je zakt schijn je nu wel twintig weken te moeten wachten voordat je het volgende examen kan af leggen". Overigens meent Leen Post in de loop der jaren een vrij goe de naam in de wijde omgeving te hebben opgebouwd. „Pro blemen worden hier altijd gauw opgelost. Motorrijders zijn nu eenmaal prettige men sen, vlot en gezellig. Net zoiets als bootliefhebbers. Die steken ook altijd een hand naar el kaar op als ze elkaar tegen ko men. De huidige motorrijders, ik denk toch zeker wel 70 pro cent, zijn goed op de hoogte van het produkt. Reken maar dat ze de boekjes over de beurs die momenteel in Keulen wordt gehouden uitspellen. Waag het niet als handelaar zo maar een gooi te doen naar de cilinderinhoud van een motor fiets of iets dergelijks, want ze weten het je exact te vertellen als je er ook maar een klein beetje naast zit". Motorrijders besteden, behalve aan hun machine, ook veel geld aan hun speciale kleding. Sommigen houden het op dui zend gulden, anderen geven er wel tweeduizend voor uit. „Ik heb hier helmen staan van 215 gulden tot wel 895 gulden toe. En ze worden als broodjes verkocht", verzekert de Naaldwijkse motorfietshande laar. foto: stephen evenhuis „Ik moet straks naar Suzuki om voor '91 in te kopen, maar het valt niet mee daar goede beslissingen te nemen. Wat vandaag nog erg gewild is, kan er morgen uit liggen. Motorrij ders kiezen bewust. Het komt nauwelijks voor dat ze niet weten wat ze willen; ze berei den zich opvallend goed voor". Leen Post telde vorige week zaterdag 80 tot 90 belangstel lenden in zijn zaak. Ze hadden de mogelijkheid een keuze te maken uit zo'n vijftig, vijf en vijfig nieuwe motoren en on geveer evenveel tweedehands machines. Er werden meteen al zes motoren op papier ver kocht en drie in optie geno men. Aardig resultaat. De 'derde' Leen Post onder kent, dat ook het handelen in motoren zijn ups en downs kent, maar: „Als ik net als pas nog een trailer vol motoren in Afferden ophaal, dan kan ik het onderweg toch niet nala ten zo af en toe in mijn spiegel met een zekere trots naar ach teren te kijken. Alsof daar mijn eerste handel staat". AAD VAN HOLSTEIN De Seat Ibiza, een kittig wagentje. TEST SEAT IBIZA 1.2 XLI Bijna twee jaar geleden vernieuwde Seat zijn be langrijkste succesmodel Ibiza vooral van binnen ingrijpend. Maar ook kreeg de 1,5 liter versie een motor met injectie en geregelde katalysator. De populairder 1,2 liter be hield echter zijn carbura teur en ongeregelde kata lysator. Waarom het nou zo moeilijk is om meteen deze beide System Porsche motoren optimaal schoon te maken is niet duide lijk, maar nu krijgt dan toch ook de kleinere motor injectie en katalysator-regeling. Voor het overige brengen de 1991- modellen van de Ibiza weinig nieuws. Volgend jaar komt Seat met een geheel nieuw model Toledo. Toch testten we nogeens de nieuwste Ibiza 1.2 XLi: hoever is Seat nu met de voortdurende verbetering van zijn allereerste eigen model gekomen? Opmerkelijk fel Centraal staat natuurlijk wat de nu optimaal schone motor presteert. Opvallend is om te beginnen dat de 1,2 liter nog aan vermogen won, terwijl hij met 46 kW/63 pk al pittig was. Er komt nu zelfs 52 kW/71 pk uit. Ook de geleverde trek kracht nam toe, het verbruik zou volgens standaard ECE- meting toch verminderd zijn. De wat nukkige koude start waar Ibiza's wel last van had den is met de modernste Bosch multipoint-injectie volkomen verholpen. De motor loopt meteen mooi rond en blijft dat ook onder alle omstandighe den doen. Heel fel pakt de 1.2i op, al heeft dat ook iets te ma ken met de korte versnellin gen. Doordat de motor gauw a: Ut op toeren komt ga' ie vanzelf aardig pittig rijden. Aan de ac celeratie bij hogere snelheid merk je dat deze krachtbron echt relatief sterk is, ook bij 120 km/h wil de Ibiza nog makkelijk versnellen. Daarbij maakt de motor een sportief, maar niet opdringerig geluid - duidelijk minder lawaai dan de voormalige carburateurver sie. De sportieve rijstijl waar toe de.auto uitnodigt leidt tot een niet bijzonder gunstig ver bruik. We kwamen tot gemid deld 1:13,2, heel draaglijk maar voor een 1.2 niet direct voorbeeldig. Een schaduwzijde in de aan drijving blijft de transmissie. Weliswaar schakelt de vijfbak al stukken lichter en minder hakerig. Maar het orkest van bijgeluiden uit koppeling en versnellingsbak doet niet erg vertrouwenwekkend aan. Weinig wensen open De rest van de auto is in feite bekend. De Ibiza biedt met zijn vierkante vorm en relatief lange wielbasis zeer bruikbare binnenruimte voor vier p nen, waarbij de bagage thuis hoeft te blijven, sinds begin 1989 gev(°P£ dashboard voldoet op bijm U*1' punten. Alle bedieningsiren nen zijn nu vertrouwd ®9 vorm en praktisch gepl het complete meterpanee 'Ie vat zelfs een toerenteller. *,,t irritant was echter het ve, v durend ritselen en resorr van het dashboard onde vloed van trillingen. Voor het overige ontbree w erg weinig aan de Ibiza, ei We misten slechts een re er buitenspiegel. Een ruitei ser achter met intervals- regelbare dashboardve^ ting, voldoende bergval het is er verder alle Daarmee is nog niet alles en ei. De zitpositie, hoog ijR,j bok, blijft gewenning vrfeide Je kunt ie linkervoet nespor comfortabel laten rustenl is vrijwel ondoenlijk een sitie te vinden waarbij k0o bovenrand van het stuurbp kunt bereiken en dan niel' 1« de onderste rand zowat 90J buik zit. Het sturen op^' gaat erg licht, maar dat j,op reikt door een indirecte snoi overbrenging die metee gevoeligheid nogal schaaf" de achterbank valt te laUZj{ over de harde, rechte n en en leuning, hoewel die cfer oog mooi geprofileerd zij121 voorstoelen zijn tegenwö(|| wel goed van vorm en Ln ting. Prijsniveau De vering is niet mejiv 1; hard; wel stevig, maar ke89, re oneffenheden worde 'mo best acceptabel verwerk q2( Ibiza helt meer dan voofeto in bochten, wat extra «rgeii door de hoge zitpositie. IMr door de ongevoelige besL nodigt de Ibiza niet meL0 tot experimenten metjdda bochtenwerk. De goede tye a in flauwe, snelle bdjjn9« waarin weinig stuurbe\c^ nodig is toont niettemii^/ dat de wegligging op ziqfëo dus niet. Hij paart opvL hoge prestaties, veel ruiqi, complete uitrusting aam brekkig zitcomfort en tf' rammels. Terzijde: het f geruis valt erg mee, wal zo'n vierkant en weinif fijnde vorm niet zou ten. Een grote troef bjj( prijs. De basisve kost maar 18.395, de j XLi f 19.795 (voor meer heeft hij zelfs viL, e ren). Even ruime auto's zijn voor dat gelff welijks te vinden, zeka9 als ze ook nog event 21. moeten zijn. Het hemelRitu verschil met de eerstel laat zien dat Seat in zevj heel veel heeft bijgelel we zijn wel erg benieuw] die nieuwe Toledo, jaar. PETER F' (ADVERTENTIES) Haarlemmerweg 49A (naast Groenoordhallen). Tel. 071-214011 Accu's en autobanden 20-50% korting. Uitlaten gratis gemonteerd APK autokeuringen Achterweg 64 - 2376 AZ Nieuwe Wetering Tel. 01713-12688

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20