Jouw zuiveringsinstallaties ergde jaren voorbereiding CcicLche Goii/tant Burgemeester lost startschot nieuwe buslijn pleit voor betere verkeerssituaties Warmond Sinke legt eerste steen nieuwe brandweerkazerne DZING VERONTREINIGD WATER STERK VERMINDERD l/ Ria Lubbers heeft smaak te pakken van missieveiling DEN OMGEVING QeidwOowuvnt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 15 (MOND Stichting ijn Ouderen (SWO) een brief aan B en oor verbetering van iverse verkeerssitua- Warmond. Aanlei- hiervoor is dat uit inderzoek is gebleken uderen op vele plaat- «jran het verkeer hin- ndervinden. >lt de stichting de ge- e voor om het parkeren hele Herenweg toe te Driekwart van de on dervraagde ouderen ervaart er de snelheid namelijk als te hoog. „Door parkeren toe te staan, worden er blokkades gecreëerd waardoor mën wel gedwongen wordt rustiger te rijden", verwacht SWO. Ook dringt zij aan op meer snel heidscontroles. Oren Tevens dient er een andere oplossing gezocht te worden voor de uitzicht belemmeren de vrachtwagens die her en der geparkeerd staan. Op de hoeken dienen zogenoemde „oren" aangebracht te worden die het parkeren direct om de hoek tegengaan en het uitzicht vergroten. Omdat veel oude ren nog fietsen pleit SWO voor uitbreiding van fietspa den. Uit het onderzoek is ge bleken dat zowel op de Heren weg als in de Dorpsstraat ve len zich onveilig voelen. „Niet alleen voor fietsers, maar ook voor voetgangers en voor rol stoelgebruikers is de Dorps straat bijzonder onveilig", stelt SWO, die overigens erkent dat oplossingen niet voor het opra pen liggen. De SWO doet de gemeente daarom zelf enkele suggesties aan de hand. >Zo dient het laden en lossen door vrachtwagens slechts voor een beperkte tijd toegestaan te worden. Ook het hangen van verlichting over de weg en het weghalen van wat meer paal tjes is gewenst, zodat er wat minder obstakels op de weg zijn. Voorts verzoekt SWO de win keliers om de doorgang niet te belemmeren door het plaatsen vanreclameborden en kle dingrekken. Hondenbezitters worden gevraagd hun honden aan de lijn te houden en ermee rekening te houden dat uit werpselen gevaarlijke situaties op kunnen leveren. VALKENBURG Burgemeester C. Sinke van Valkenburg legde gistermid dag de eerste steen voor de nieuwe brandweerkazerne aan de Achterweg. De planning is dat ruim voor het einde van het jaar het nieuwe gebouw wordt opgeleverd. Sinke metselde tezamen met de eerste steen een koperen koker in, waarin een oorkonde zit verpakt. Deze oorkonde, die is bedoeld voor het nageslacht dat de koker zal aantreffen bij een mogelijke sloop van het gebouw in de verre toekomst, vermeldt de namen van een aantal betrokkenen. Zo worden architect J. Splinter, uitvoerder Bart van der Plas, eerste steenlegger Sinke en de voormalige en huidige brandweer commandant Arie Oosterlee en Maarten Walen op het papier genoemd. Vanwege de barre weersomstandigheden week het gezelschap na de steenlegging uit naar de oude kazerne aan de Ringweg. Deze ruimte is inmiddels gekocht door de Valkenburgse Har monie die het gaat gebruiken als opslagruimte, bibliotheek en uiteraard voor de traditionele jaarlijkse Biertrom tijdens de Valkenburgse oranjefeesten. Zodra de brandweer verhuist, neemt de harmonie het gebouwtje in gebruik. Geluidscherm langs provinciale weg SW1 NOORDWIJKERHOUT Om te zorgen dat de geluidsbe lasting voor de acht vrije sec torwoningen, die op het ter rein van het voormalige zwembad in Noordwijkerhout worden gebouwd, binnen de wettelijke normen blijft, wordt langs ae provinciale weg SW1 een geluidscherm gebouwd. Het scherm wordt 160 meter lang en 2.40 meter hoog. De provincie heeft reeds inge stemd met de bouw van de ge- luidwerende voorziening. -Be bouwer van de woningen, Bouwgroep Ouwe Gouwe bv neemt de kosten voor zijn re kening. lur WE WETERING- IBRUGGE De ollandse milieuge- :erde J. van der heeft gisteren drie /aterzuiveringsin- ies in gebruik ge- In Nieuwe Wetering voor 19 miljoen gul- >n nieuwe installatie ivd en in Reeuwijk 7 miljoen. In Wou- werd de bestaande reid. illatie in Nieuwe Wete- at in polder Het Noord- let assistentie van de Ïif van het hoogheem- ap van Rijnland E. van Jer ran Serooskerkèn en burgemeester A. Meerbrug van Alkemade voltooide Van der Vlist een puzzel die de in stallatie voorstelde: een sym bolisch gebaar dat door geza menlijke inspanning schoon water geen puzzel hoeft te zijn. Na het gepuzzel in Nieuwe Wetering vertrok het gezel schap genodigden in vier dub beldeks bussen naar de Ou- dijkseweg in Woubrugge. Daar werd de voor 4,5 miljoen gul den uitgebreide installatie in ogenschouw genomen. De ko mende vijf jaar gaat het hoog heemraadschap nog een half miljard investeren in soortge lijke projecten. Hinder De zuiveringsinstallaties die gisteren in gebruik werden ge nomen kregen al bij de opstel ling van het Rijnlandse Water kwaliteitsplan in 1986 de hoog ste prioriteit. Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken sprak gisteren in Nieuwe Wetering van een schoon voorbeeld van de stelling dat iedereen vindt dat het milieu schoner moet worden, als men er zelf geen hinder van ondervindt. „Ik weet zelf al niet meer op de hoeveelste locatie de zuivering nu uiteindelijk is terechtgeko men. Wel weet ik dat er bij zonder veel tijd in is gesto ken". Burgemeester Meerburg kon dat volmondig beamen. De eerste burger van Alkemade opperde zelfs de suggestie om bezwaarmakers een beperkt klachtgeld te laten betalen om burgers goed te laten naden ken voordat zÉreen klacht in dienen. Wie in het geliik wordt gesteld zou zijn geld moeten terugkrijgen. De voorbereidingstijd van een zuiveringsinstallatie neemt ge middeld vijf tot tien jaar in be slag nadat de noodzaak van de aanleg is bepaald. In Reeuwijk duurde dit proces zelfs acht tien jaar. Zowel Van Tuyll van Serooskerken als Meerburg vindt dat te lang en niet in het belang van het milieu. Wel moet de voorlichting op een hoog niveau worden gebracht en gehandhaafd. Buitenweg Met zijn opmerking over klachtgeld doelde Meerbrug nadrukkelijk niet op de pro testen van de bewoners van de Buitenweg in Rijpwetering. Meerburg: „Die bezwaren wa ren gerechtvaardigd. Deze mensen hadden een overbelas te, verouderde en stinkende zuiveringsinstallatie vlak ach ter hun achtertuin". Overlast die overigens al eerder door het hoogheemraadschap werd beperkt door beluchtingssyste men en uiteindelijk een over kapping. Met het gereed komen van de installatie in Nieuwe Wetering is een einde gekomen aan de jarenlange stankoverlast voor de bewoners van de Buiten weg. De oude inrichting wordt afgebroken ,en het afvalwater uit Rijpwetering, Oud Ade en Zevenhuizen wordt met een persleiding naar Nieuwe We tering gebracht. Ook de lozingen van ongezui verd afvalwater uit Roelof- r vat lening van euwbouw idreassehool Dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken (links) en gedeputeerde J. van der Vlist voltooiden samen een puzzel met de rioolwaterzuivering in Nieuwe Wetering. foto: henk van den ende persoon per etmaal geloosde hoeveelheid afvalwater. De zuiveringsinstallatie van Wou brugge is uitgebreid van 1500 naar 4.250 eenheden. Dat is ge noeg om een einde te maken aan de lozing van onvoldoende gezuiverd water in polder Ou dendijk. arendsveen en Nieuwe Wete ring in de Ringvaart behoren tot het verleden. Het rioolwa ter van Nieuwe Wetering zelf kan overigens pas aan de nieu we installatie worden aange boden zodra eind dit jaar het gemaal aan de Achterweg ge reed is. Nu loost het dorp zijn afvalwater nog in de drooge- maakte Veender- en Lijker- polder. Capaciteit De installatie in Nieuwe Wete ring heeft een capaciteit van 25.000 inwoner-equivalenten. Een zo'n maat is de door één OjJ DUT Directeur Vink, bestuurslid Oomens en drie jen hebben giste- nieuwbouw van de utse Andreasschool en touwen door waar- rossen ballonnen een de lucht in ging. werd de naam latholieke Basisschool zichtbaar, evenals een wandschildering die ende vogels voorstelt, rtijd lieten alle leer- indfen de school een bal- icht in voorzien van adres. ien bijeenkomst in de fdeling van de school onderwijswethouder Ier Laar de face-lift van de school „een kunstgreep van het ministerie". Toen de kosten van onderhoud voor de semi-permahente lokalen te hoog werden begon het school bestuur een actie om ze afge keurd te krijgen. Dat resul teerde in toestemming tot uit breiding met drie lokalen, de sloop van twee oude lokalen en de verklaring van het ge bouw van kleuterschool De Gruthorst tot hoofdgebouw. „Een typisch staaltje van crea tief boekhouden. Een goedko pe oplossing van het ministe rie,'maar toch een oplossing", aldus de wethouder. Door voorfinanciering kwam er nog een lokaal bij, waardoor er nu een volwaardige school staat. De opening van de nieuwbouw is tegelijk het be gin van de feestweek rond het 25-jarig bestaan van de school. De Andreasschool werd gisteren officieel geopend door de naam te opthullen. foto: henk van den ende Onder redactie van Ton Pieters. >ruitgang zat in de n september 1930. De e Courant wist te mel- loor de Stedelijke Fa- van Gas en Electrici- den de gaslantaarns Apothekersdijk ver door electrische lan- jReeds is met de plaat- Jrvan een aanvang ge- uwveen: „De plannen waterleiding schijnen kheid te worden. De ;r van de gemeente- ilde mede, dat een voor de nadere uit- der plannen zal zorg Als alles vlot verloopt ini of Juli 1931 het van leidingwater wezen". en Burgemeester zijn ;en drietal personen >rden op de zooge- Zwarce Lijst ge- Aan de vergunning- ofhouders is het op an hechtenis of boete hen in hunne loka- te laten of te laten fri". rragenbus. „Vraag: Ik geen twee maanden [e hond. Ben ik nu bij het verschijnen ambtenaar van de ■|ke belasting direct lulden te betalen te- legging van een kwi- iet potlood gèschre- twoord: Ja, daartoe is u verplicht. De zaak is volko men in orde". Over. de Leidsche Winkel stand wist de L.C. op maan dag 15 sept. '30 het volgende te schrijven: „Zaterdagavond heeft de heropening plaats ge had van het herbouwde ma gazijn in fijne damesstoffen en manufacturen van de fa. C.Th.Breebaart en Zoon, Mare 92. De heer Breebaart is voor Leiden en omgeving geen on bekende. Zijn reeds 45 jaar bestaande zaak heeft altijd veel menschen weten te trek ken, ondanks het feit dat de smalle Mare toch eigenlijk geen winkelstraat is. De Mare-victorie begint nu niet bij het water, maar bij de hui zen. Wanneer alle Mare-win- keliers nu eens het voorbeeld volgden van den heer Bree baart en hun winkels zooda nig zouden verbeteren, dat de Mare een drukke winkel straat werd, zouden zij dan niet van het water verlost worden? Hoe dit proces zal verloopen zal de tijd moeten leeren". De Vereeniging van Oud- Leerlingen van M.S.G. had een allerprettigste bijeen komst, met een „rijk voorzien programma". „Het orkest onder leiding van den heer H.J.van Leeuwen, hoewel slechts uit drie man bestaande, heeft ons van echt heerlijke muziek doen genie ten. Dit was geen gewoon strijkje, dat was geen gewone muziek, maar dat waren con- certeerenden, die op zich zelf al voor een voornaam deel van het programma zorgden. Het programma werd op uit nemende wijze voortgezet door het Gezelschap Hof- mann, voordrachtkunste naars. Wat zij, vader en moe der met twee dochters, heb ben te hooren gegeven, be hoort tot het beste van wat wij tot heden op dit gebied hebben gehoord. In muziek en zang gaven zij ons den ge- heelen avond (waarschijnlijk ook tussen de andere num mers door, T.P.) een program ma vol afwisseling en op een wijze, die alle lof verdient. We zien het gezelschap gaar ne eens terug. Verder mochten we bewonde ren het optreden van den heer Willy van Houten, een prestidigitateur eerste klas se. Zijn optreden aan het hof is daarvan wel het sprekendst bewijs. Daar was nu, behalve den eersten toer dien hij ver richtte, geen enkel ding dat door de toeschouwers begre pen werd en een uitbundig applaus viel hem ook ten deel. Tenslotte kregen we nog een nummer van The Morley's, original Banjo and Hawaiian Entertainers. Keurige muziek op beschaafde wijze voorge dragen gaven zij te hooren". In 1930 stond de troonrede, uitgesproken „door den koninklij ken mond" van koningin Wilhelmina, in het teken van de eco nomische crisis. foto- sp Hoe dan ook, de verslaggever heeft een lange avond paf ge zegen en kwam pas bij tijdens een verdiende nachtrust. Een „waarschuwing aan de Boeren en Tuinders" als in gezonden stuk: „Mijnheer de redacteur, mag ik voor onder staande waarschuwing over een kleine plaatsruimte in uw blad beschikken? Dank u. De zer dagen is in de Veen ver spreid een blad getiteld „Ons Landbouwblad". Maandblad van het Nederlandsche Boe- rencomité en van het Euro- peesche Boerencomité. Op een aangehechte strook staat: Tuinders en arbeiders van Nieuw veen, Ter Aar, Aarlan- derveen, Roelofarendsveen en omstreken. Leest het artikel in ons blad over de toestan den van uw bedrijf. Schrijft ons, wat gij er zelf over denkt. Binnenkort hoopt het Neder- Tandsch Boerencomité met u te vergaderen. Ik wil hierbij alle Besturen van den L.T.B. in onze omge ving alsmede de leden ernstig waarschuwen tegen dit blad en den Bond die het uitgeeft. Het is communistisch gedoe en dus voor alle Katholieken verboden. Men mag dus dat blad niet lezen, geen abonne ment nemen, geen vergade ringen bezoeken enz. Wij als Katholieken bedanken voor de hulp, die ons op de manier van Sovjet-Rusland geboden wordt om de huidige crisis in land- en tuinbouw op te los sen. Laten alle Besturen en leden van den L.T.B. voortdu rend op hun hoede zijn en aanstonds waarschuwen, wanneer in hun plaats colpor teurs, die dergelijke blaadjes verspreiden, rondgaan. Men mag dergelijke bladen niet le-, zen en het beste is ze zoo spoedig mogelijk te vernieti gen". Ondertekend door H.van Kan, Geestelijk Advi seur van de Kring de Veenen. Op dinsdag 16 sept., zestig jaar geleden, opende koningin Wilhelmina met een korte troonrede de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Het was het eerste crisisjaar. „Het wa ren sombere woorden door den koninklijken mond ge sproken. De Regeering is er van overtuigd, dat de econo mische toestand zorgwekkend is en meent, dat daarin door de nationale wetgeving niet veel positieve verbetering kan worden gebracht". VOORHOUT Burge meester M. de Goey- Smulders heeft gistermid dag met een pistool het startschot gelost voor de nieuwe buslijn 61 door de Voorhoutse wijk Oosthout. Ze werd daarbij geassis teerd door de leerlingen van de Oosthoutscholen. Die lieten tientallen gele NZH-ballonnen op. Direct na de officiële start was er in sporthal De Gaasbak een korte bijeenkomst. B. Leeu- wenburgh, districtschef Zuid van de NZH verklaarde blij te zijn dat de busroute nu in ge bruik is genomen. „Eindelijk, omdat het voorstel voor deze route door de NZH al in mei 1987 is ingediend met de be doeling om 29 mei 1988 te gaan rijden". Oorzaak voor de vertraging was de onteige ningsprocedure, noodzakelijk om de doorgaande weg aan te kunnen leggen. Met nadruk wees Leeuwenburgh erop dat het openblijven van de op- en afrit van Rijksweg 44 bij Sik- kens van groot belang is. „De plannen van Rijkswaterstaat om de afrit af te sluiten zijn een regelrechte bedreiging voor deze goede busontslui ting". Oosthout heeft nu met lijn 92 een rechtstreekse ver binding met Noordwijk, de Bollenstreek en Haarlem. Via de nieuwe lijn 61 die bij het Klinkenberger-viaduct over de Rijksweg 44 naar het Rijn- zichtviaduct gaat, is er een verbinding met Leiden. ZOETERWOUDE Ria Lubbers, echtgenote van de minister-president, heeft gisteravond de Zoe- terwoudse missieveiling geopend. Zij veilde een collage waarin de beelte nissen waren verwerkt van de drie Zoeterwoudse broers Vaneman die allen werkzaam zijn in de mis sie. Het werkstuk was vervaardigd in marsepein en beschilderd met cacao door bakker Van Kassei. De collage bracht 50,0 gul den op. Daarmee had de veiling een goede start. Ria Lubbers was goed op dreef op de veiling, hoewel ze zelf haar twijfels had. „Ik vind het heel leuk om te doen, al heb ik geen idee hoe het precies moet". Maar het ging haar prima af. Toen ze als aank een boeket bloe men kreeg, werden die ook door haar geveild. „Met zo'n boeket kan iedereen thuis ko men", stimuleerde ze de ko pers. Het boeket bracht 125 gulden op. Van meet af aan zat de stem ming er op de veiling in „Ons Huis" goed in. Voorafgaand aan de officiële opening had de Zoeterwoudse jeugd een kinderveiling gehouden. Die bracht in heel korte tijd 200 gulden op. Rond het midder nachtelijk uur had de echte veiling al ruim 25.000^ gulden opgebracht. Vanavond is de veiling vanaf 20.00 uur weer in volle gang. Kortekaas uit Ter Aar 100 jaar TER AAR De heer Kortekaas uit Ter Aar heeft gisterochtend een speciale penning ontvangen vanwege het bereiken van de leeftijd van 100 jaar. De heer Kortekaas woont in Huize Aarhoe ve. De jarige ontving de medaille uit handen van burgemeester P.J. Verhoef. Het gaat om een voor heel Nederland geslagen medaille die wordt uitgereikt aan Nederlanders* die de leeftijd van 100 jaar bereiken. Parkeerplaatsen in Camphuijsenstraat RIJNSBURG Nabij de toegang van de flatwoningen aan de Camphuijsenstraat in Riinsburg worden zes nieuwe parkeer plaatsen aangelegd. De plaatsen komen er op verzoek van wo ningbouwvereniging Spinoza. De gemeenteraad trekt voor de aanleg 8.200 gulden uit. Twee van de zes parkeerplaatsen wor den extra breed omdat ze worden bestemd als invalidenparkeer plaatsen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15