Sootfi/nt Verpleeghuizen voelen zich luitengesloten STAD OMGEVING/RTV Lasten in Leiden niet extreem hoog kwijtschelden reinigingsrecht Leiden miljard meer waard VEEK INDE Licht maken Celdóe Sou/tont ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 CEMEENTE VAN WILLEKEUR BESCHULDIGD 1IDEN Zeven van elf Leidse verzor- ngshuizen voor oude- n vinden dat ze zijn itengesloten door de meente. Ze willen inog worden betrok- n bij het opzetten van „verzorgingsnet- irk" in Leiden. Als de /en niet in de samen- irkingscommissie irden opgenomen iden de directies dat geen bedden moeten everen voor het ex- :iment Zijloever in iden-Noord. het verzorgingsnetwerk onder andere de op te zetten opvang dementerende ouderen opgenomen. De jvincie heeft Leiden „psycho-geriatri- bedden in het voor licht gesteld. Ook het ex- |"nent Zijloever past in idee van het netwerk. 1 Zijloever dat voorziet in gorging voor ouderen 1 zelfstandig blijven wo- tot stand te brengen tsten de bestaande ver zorgingshuizen gezamenlijk 60 bedden inleveren. De directies van de verzor gingshuizen Haaj Huis op de Waard zhof, Roomburgh, Rusten- borch, Vreewijk en Van der Willigenhof schrijven in een brief aan het college van burgemeester en wet houders dat zij op willekeu rige gronden niet zijn bena derd om in de samenwer- kingscommissie zitting te nemen. In de coihmissie overleggen nu alleen de vier andere verzorgingshui zen met de gemeente. De zeven wijzen er op dat de instelling van het net werk een zaak is van alle Leidse instellingen. Volgens de brief wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat de samenwerkingscommissie contacten heeft gelegd met de niet deelnemende instel lingen. In feite zou het slechts gaan om één bezoek van de commissievoorzitter aan een vergadering van di recteuren van verzorgings huizen: Inleveren Volgens het ontwerppro gramma welzijn zijn de vier wel deelnemende huizen gekozen op grond van sprei ding en bereikbaarheid. De zeven directeuren in hun brief: „Wij vermogen echter niet in te zien waarom bij voorbeeld Rijn en Vliet be ter bereikbaar zou zijn dan Haagwijk en Groenhoven beter dan Lorentzhof". In de brief wordt er op ge wezen dat de psycho-geria- trische bedden in het voor uitzicht zijn gesteld als com pensatie voor de 60 bedden die worden ingeleverd voor Zijloever. De directeuren stellen nu dat de selectie van de vier huizen in de commissie minder willekeu rig zou zijn als die vier ook de 60 bedden voor Zijloever moeten inleveren. Als de samenwerkingscommissie niet wordt uitgebreid moet dat volgens hen ook maar gebeuren. Een andere mo gelijkheid is dat de Stich ting tot Exploitatie van Be jaardenhuizen (SEB) die Zij loever onder haar bestuur krijgt ook de bewuste bed den inlevert. Wethouder Paul Bordewijk die ouderenbeleid in zijn portefeuille heeft, wilde gis teren nog niet reageren op de brief van de zeven ver zorgingshuizen. Hij was nog niet op de hoogte van de in houd. I ontvangen Bel tussen 3.00 uur, zaterdags tussen |15.00 uur, telefoonnr.071- v krant wordt nog dezelf- nabezorgd. Brandje bij voormalig HCG-terrein LEIDEN De Leidse brand- rein aan de Lammenschans- weer is gisteravond rond half weg. Daar bleek een afvalhoop elf met twee autospuiten en in een loods te branden. Het een ladderwagen uitgerukt doven van het vuur vergde naar het voormalige HCG-ter- ruim een half uur. Einde artikel-12 tijdperk in zicht LEIDEN Het einde van het „artikel-12" tijdperk komt voor Leiden in zicht. Op grond van artikel 12 van Financiële Verhoudingswet krijgt de ge meente extra geld om uit de al iaren slepende financiële pro blemen te komen. Daar staat tegenover dat Leiden zich ook aan extra controles moet on derwerpen. Vanaf volgend jaar hoeft echter geen extra aanvullende bijdrage aan het Rijk meer te worden gevraagd. En vanaf 1993 is de Sleutelstad van de artikel-12 status af. Dat staat in de nota „De finan ciële positie van Leiden" die de begroting voor 1991 verge zelt. Het college van B en W constateert daarin dat Leiden in financieel opzicht op het goede spoor zit. Daardoor is het mogelijk dat in 1995 vol gens planning de negatieve stand van de algemene reserve is weggewerkt. Maar om de begroting voor 1991 sluitend te krijgen zijn zoals eerder al aangekondigd forse belasting verhogingen noodzakelijk. Toch blijft het budget van de gemeente krap. Zo krap dat er voortdurend moet worden af gewogen voor welke zaken wel of geen geld beschikbaar kan worden gesteld. Velen zullen daardoor teleurgesteld worden, concluderen B en W in de aanbiedingsbrief bij de begroting. TAD DUURDER IN VERGELIJKING MET BUREN LEIDEN Hoewel Lei den in vergelijking met omringende gemeenten relatief steeds duurder wordt, zijn de lasten in vergelijking met andere middelgrote en grote ste den nog steeds niet ex treem hoog. Die constate ring deed wethouder Paul Bordewijk (financiën) gis teren bij de presentatie van de gemeentebegroting voor 1991. Uit een overzicht van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten blijkt dat in Leiden in 1990 gemiddeld 540,22 per woning per jaar aan reini gingsrecht, lozingsrecht, on roerend goedbelasting moet worden betaald. Op de lijst van 24 gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners staat Leiden daarmee op de negentiende plaats, onder Den Bosch 542,39) en boven Maastricht (f 535,97). Bij het opstellen van de lijst is de recente verhoging van het reinigingsrecht met 20 gulden voor het laatste kwartaal van Wethouder Bordewijk: „Las tendruk zwaarder door bevol kingssamenstelling" FOTO: WIM VAN NOORT 1990 nog niet betrokken. Als die wel wordt meegeteld staat Leiden op de zestiende plaats, onder Leeuwarden (f 569,64) en boven Heerlen 552,16). Nummer één op de top 24 van gemeentelijke belastingen staat Zaanstad met 769,05 per jaar in 1990. Twee is Hilver sum met 768,66 en drie is Utrecht met ƒ763,87. Den Haag staat op de vierde plaats met f 670,54. Opvallend is de 23ste plaats van Amsterdam. In die ge meenten hoeven burgers in 1990 gemiddeld slechts 488,72 per woning af te dragen aan de gemeente. Hekkesluiter is Eindhoven met 475,-. Zorgen Dat Leiden landelijk relatief gunstig afsteekt, wil niet zeg gen dat de gemeente zich geen zorgen maakt. In de aanbie dingsbrief bij de begroting wordt opgemerkt dat de ver schuivingen bij de onroerend goedbelasting in combinatie met de stijging van het reini gingsrecht 'de tendens ver sterkt dat „in steden als Lei den de lastendruk aanzienlijk zwaarder is dan in omliggende gemeenten". Die zwaardere lastendruk is volgens het college van B en W vooral het gevolg van de bevolkingssamenstelling in grote en middelgrote gemeen ten. Zwakkere groepen zijn daar sterker vertegenwoor digd. B en W constateren dat die gemeenten niet voor niets in eerste instantie zijn uitgeko zen om mee te doen aan de so ciale vernieuwing. Het Leidse college zegt er trots op te zijn daar zo snel op te hebben inge- |BEGR0TING'9l1| speeld en als een van de eerste een overeenkomst daarvoor te hebben afgesloten. Wethouder Bordewijk wees er gisteren niettemin op dat ver schillende gemeenten in de re gio er het afgelopen jaar in slaagden lasten te verlagen. Voor hem reden op te merken dat het Rijk de verdeling van gelden uit het gemeentefonds moet aanpassen ten gunste van de steden waar sociale ver nieuwing het meest nodig is. HERTAXATIE ONROEREND GOED Meer mogelijkheden voor LEIDEN De gemeente Leiden heeft een uitgebreidere kwijt scheldingsregeling voor het reinigingsrecht op stapel staan. Bij 1400 mensen, de minima, wordt het reinigingsrecht volledig kwijtgescholden. Voor Leidenaren die net boven het minimum zitten, dat zijn ongeveer 3000 mensen, wordt de helft kwijtge scholden. Dat vertelde wethouder Paul Bordewijk (financiën) gistermiddag bij de presentatie van de Leidse gemeentebegro ting voor 1991. Zoals verwacht, is de stijging van de kosten voor de afvalver werking van de Gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden (Gevulei) volledig doorberekend aan de burgers. De Gevulei presenteerde woensdag een forse verhoging van de verwer kingstarieven. Oorzaak zijn de problemen met stortplaats De Does. Dat betekent dat het reinigingsrecht in Leiden met 8,80 per maand wordt verhoogd naar 17,40. „Een niet geringe las tendruk", vond de wethouder. Deze extra kosten worden nog een beetje „afgedempt" door een verhoging van het lozingsrecht voor zowel de gebruikers als de eigenaren. De opbrengsten hiervan worden gebruikt om de rei nigingsrechten met 18 per jaar per aansluiting te drukken. Het tarief voor het lozingsrecht voor eigenaren wordt van ƒ113,37 tot 127 per aansluiting verhoogd. Het lozingsrecht voor gebrui kers stijgt met 19,5 procent. Alle gemeentelijke tarieven gaan 2,5 procent omhoog in verband met de inflatie. Uitzondering daarop vormt de hondenbelasting. „Die is de afgelopen jaren al fors verhoogd", aldus Bordewijk. LEIDEN Leiden is tus sen 1985 en 1990 een mil jard gulden meer waard geworden. Dat blijkt uit de hertaxatie per 1 januari 1990 van alle gebouwen in de stad voor de onroerend goedbelasting (ogb). De cijfers van de hertaxatie zijn te vinden in de Leidse begroting voor 1991 die gistermiddag is gepresen teerd. De gemiddelde waarde van de panden steeg met 14,8 procent ten opzichte van de vorige taxatie per 1 januari 1985. Voor woningen is de gemid delde waarde gestegen met 19,6 procent, voor bedrijfspan- Ijpgljdragen van: Rudolf Karin Swiers en an Zeijl. man (1) Pe la Mar gaat graag 'oor de Pietje Bell van dirfidse college van B en Sr dat mag niet verhin- dat hij de kneepjes van tere politiek inmiddels _»Jnt. Vrolijk meldde hij begin van de nieuwe iriode dat hij nog altijd ên nevenfunctie heeft: slid van poppentheater Nietus. Een functie hij slechts onregel- ^at nachtelijke uurtjes 'eek kwamen er nog ancties boven water, e vloeien voort uit zijn ierschap. Hans ont- ch op een en dezelfde de Leidse Batman en nan. Vrolijk gehuld in manpak opende hij in se Hout een expositie vleermuizen. Direct fladderde hij naar het iwhuis voor zijn ge- 'isseling tot Boeman, floerste stem kon hij wachtende journalis- ellen dat de vuilver- skosten van de Ge- lappelijke Vuilver- Leiden (Gevulei) per ri drastisch omhoog in als dat allemaal loorberekend moeten loudens honderd gul jaar meer betalen. dreigende taal uit te spreken aan het adres van de provin cie. Die kan een miljoenen claim verwachten van de Ge vulei. En dan zouden de ge volgen voor de bevolking mee kunnen vallen. En daarmee toonde Hans aan niet alleen gevoel voor thea ter te hebben, maar ook de politieke goocheldoos goed te kunnen hanteren. Want ook hij wist op dat moment dat de provincie zo'n claim op voor hand afwijst. En dat als er ooit geld uit die hoek komt, dat pas gebeurt na jaren van moeizaam procederen. Daar mee was dan ook al rekening gehouden in de Leidse begro ting die gisteren verscheen en op dat moment al helemaal in kannen en kruiken was. Daarin had Hans al laten op nemen dat het reinigingsrecht per 1 januari omhoog gaat van ƒ8,60 per maand stijgt naar 17,40 (op jaarbasis van Het was |eerlijker van Hans geweest als hii dat slechte nieuws gewoon nad uitgespro ken om daaraan toe te voegen dat de Gevulei en gemeente er alles aan zullen doen om tenminste iets van dat geld weer terug te halen. Toneel spel pleegt politici in het alge meen al niet geloofwaardiger te maken. Hans de la Mar die zo graag de anti-politicus en voormalige actievoerder uit hangt valt er ronduit mee door de mand. Gezellig 71,-Ba/i (2) de schuld van de volgens Hans, wij- de fouten die waren bij de vergunning- 3 voor stortplaats De Gevulei had zich l rijk gerekend met an ten van die stortplaats je (lie reden de sluiting i Leidse vuilverbran- g niet volledig in de HC. doorberekend. Maar |sten verdwenen als a door de zon omdat for de fouten van de ff de stortplaats nog V een jaar op zich laat pman Hans reden om „Leidse gemeentebestuur geen knip voor de neus waard". Zo viel Leiden Weer Gezellig (LWG) met de deur in huis toen het liet weten te gen het onderwerp voor het referendum te zijn. Het Leid se college van B en W sprak dinsdag haar voorkeur uit voor vrije sluitingstijden als onderwerp. De opstelling van LWG is vreemd, in 1985 werd de partij toch opgericht om de sluitingstijden vrij te krijgen. De partij wijst erop dat zij zich altijd voor vrije sluitings tijden heeft ingezet. Nu is het vijf jaar na de op richting van LWG zover dat het college bereid is vrije slui tingstijden in te voeren. Zij het dan dat de bevolking zich er ook over mag uitspreken middels een referendum. Daar is de partij het totaal niet mee eens, schreeuwt moord en brand. Verwijt de ambtenaren geen geschikt on derwerp voor een referendum te kunnen verzinnen, en vindt dat het college hiermee een brevet van onvermogen heeft afgegeven. Volgens LWG staat het invoeren van vrije sluitingstijden al in het Andere kijk op parkeren Noordwijkerhouter M. Rodenburg trof dit bord tijdens zijn va kantie aan in de Duitse stad Worms. De zomerrubriek „Een andere kijk" inspireerde hem om er een plaatje van te maken. Misschien is deze aanpak van het parkeerprobleem iets voor de gemeente Leiden. Die slaat dan drie vliegen in één klap. Een verdere verfijning van het parkeerrestrictiebeleid, een nieuwe fase in het vrouwenvoorrangsbeleid én een verbetering van de sociale veiligheid. collegeprogramma en is een referendum dus niet meer no dig. Invoeren zou voor het college een fluitje van een cent zijn, en dat ziet de partij graag zo snel mogelijk gebeu ren. Uit het feit dat ze dat niet doen, concludeert LWG dat het college geen knip voor de neus waard is. Eén grote klaagzang dus. Wat is er echter aan de hand. De zichzelf „onvermoeibare voorvechter van de vrije ho reca" noemende partij is in middels uit de gemeenteraad gezet door de kiezers. Een veeg teken. LWG vreest daar om ook dat de Leidenaars niet voor vrije sluitingstijden voor de horeca zullen kiezen. En daar zou LWG wel eens gelijk in kunnen krijgen. Aangezien de binnenstadbewoners nog het meeste last hebben van de horeca zullen die wel tegen stemmen. Ze zijn ook de ac tiefste Leidenaren. De op komst zal dus wel groot zijn met als gevolg dat de vrije sluitingstijden voor de horeca worden geschrapt. De bewo ners van de buitenwijken zal het allemaal een zorg zijn, die vergeten waarschijnlijk te stemmen, of stemmen voor, in ieder geval is hun inbreng te verwaarlozen. Kortom, LWG ziet nu al spo ken» en trekt hevig aan de bel bij het college. Iets waar het college hoogstens wat lach- stuipen van zal krijgen. Maar waar zeurt de partij nou over? Stel dat alle inspanningen van LWG van de afgelopen jaren resultaat hebben en de uitslag positief uitvalt. Dan is er geen enkele reden meer om LWG voort te zetten en kunnen de leden zich in het café dag en nacht bezig gaan houden met de echte gezelligheid van Lei den. Warm In Alphen broeit het weer rond de voormalige vuilstort plaats in de Coupé-polder. Omwonenden banen zich een weg door nevelige dampen en wroeten in warme aarde, ter wijl leden van de golfclub zich op hun greens verpozen met clubs en knickerbockers. In alle rust worden de golf- ballen van hole tot hole gesla gen. Er is niets aan de hand, zo menen de golfers. De om wonenden denken daar al ja ren anders over. Reeksen van onderzoeken hebben hen niet gerust kunnen stellen: de grond is en blijft ernstig ver vuild en moet worden schoon gemaakt. En zo niet, dan ten minste afgedekt met een dik ke laag folie. De gemeente lijkt zich wel te hebben laten overtuigen door de nachtelijke speurtochten van de omwonenden, waarbij in het licht van lampen de riekende dampen duidelijk zichtbaar waren. Ook het vreemde warme gras veront rust de omwonenden ernstig. Zo niet de golfers. Die keken tot dusverre met een jaloers oog naar hun medesporters van het biljarten. De biljartta fels worden immers met suc ces verwarmd om hogere sco res in het kaderspel en het li- bre te bewerkstelligen. Dat li- bre en ook het kunststoten ligt de Alphense golfers ook wel. Gedragen door de dam pen en de extra turbulentie in de lucht snellen de ballen verder dan voor mogelijk werd gehouden en onver wacht knappe prestaties wor den op de greens neergelegd. Geen wonder dat de Alphense golfers maatregelen niet no dig vinden. Steek je kop maar weer in het zand, denken de omwonenden meewarig. Als het maar niet in de Coupé polder is. Nieuwe wind Veel Leidenaars zal het ont gaan zijn, maar sinds 1 mei zetelt er een nieuw college van Burgemeester en Wet houders in het gemeentehuis. PvdA en Groen Links ruilden de VVD in voor het CDA. Bleef het de eerste maanden nog stil, inmiddels blijkt dat er in sommige opzichten wel degelijk een nieuwe wind waait. Neem nu Joop Walenkamp. Najaren van verbeten opposi tie voeren bezet de CDA- voorman nu het pluche van de wethouderszetel. Hij blijkt er van te genieten. Terwijl hët zomerreces nauwelijks voorbij is en de eerste begro ting van het college nog niet is gepresenteerd, stuurt hij het ene na het andere voorstel de wereld in. En het moet alle maal binnen de kortste keren rond zijn. Eerste voorbeeld is het parkeerbeleid. Nadat het evaluatierapport twee jaar bleef liggen, komt hij nu bin nen de kortste keren met een voorstel. Verkeersdrempels in de Slaaghwijk zijn, na twaalf jaar zeuren door de bewoners, dankzij Joop na ook in aan tocht. Ook al deze week kwam Joop met voorstellen om de Bree- straat goedkoper in te richten. Het vorige dure voorstel werd begin dit jaar aangehouden vanwege de kosten en omdat allerlei wensen van gehandi capten over het hoofd waren gezien. Met grote voortva rendheid kondigde Joop dins dag aan dat de kogel snel door de kerk gaat en dat het hele karwei voor Sinterklaas moet zijn uitgevoerd. Het zou een nieuw record be tekenen in de lange reeks van Breestraat-besluiten als dat echt gebeurt. Al op 15 oktober moet het werk beginnen om op tijd klaar te zijn. Een weekje vertraging is al genoeg om het hele karwei op te schuiven naar begin volgend jaar. De kans op vertraging is niet onwaarschijnlijk. De win keliers hebben het gebruike lijke gemor al aangeheven. Zij vinden het plan „uitgekleed". Bovendien weten ook zij heel goed dat de toenmalige oppo-^ sitieleider Walenkamp ook de' huidige „oplossing" voor de Breestraat heeft bedacht. Die voorziet erin dat tot hun grote ontevredenheid de straat een deel van de dag is opengesteld voor autoverkeer. Wat in de praktijk betekent dat er de hele dag wordt gereden. De middenstand heeft inmiddels nostalgische gevoelens over de proefperiode met de auto vrije straat. Dezelfde Walenkamp komt nu ook nog eens met een vol gens hen „uitgekleed" plan. Voor Joop wordt daarmee de ontmoeting met de winkeliers komende week het eerste vuurproefje in zijn nog jonge wethouderschap. Nu maar af wachten of zijn enthousiasme aanhoudt. den is dit slechts 6,9 procent. Dit betekent dat de gebruikers en eigenaren van huizen in verhouding meer gaan betalen dan die van bedrijfspanden. Eên verborgen lastenverzwa ring, geeft wethouder Paul Bordewijk (financiën) toe. „Maar er zijn ook jaren ge weest dat huiseigenaren heb ben geprofiteerd van de her taxatie. Toen ging het de ande re kant op. Het laatste wat je kunt gaan doen is sjoemelen met taxaties. Daar komt een golf van bezwaarschriften op die weer gegrond worden ver klaard". Ook verschuivingen naar het tarief voor eigenaren zijn volgens hem maar beperkt mogelijk. Immers de niet be paald rijke woningbouwcorpo raties vallen daar ook onder. Is de aanslag voor de ogb vol gend jaar in de brievenbus valt, is daarop ook de nieuwe taxatiewaarde aangegeven. Door de hogere waarde van de huizen zijn de tarieven van de ogb worden per 1 januari 1991 iets lager vastgesteld 8,42 voor eigenaren en voor ge bruikers op 6,95 per 3000 gul den waarde van een pand. Maar daarmee moet de totale opbrengst 14,7 procent stijgen. In theorie is het mogelijk dat door de" lagere tarieven men sen er gunstig uitspringen. „Alleen de mensen van wie het huis niet in waarde is ge stegen, gaan erop vooruit. Maar dat zijn incidenten, dat komt niet vaak voor", aldus de wethouder. De opbrengst van de ogb geeft de gemeente fi nanciële ruimte, 1,1 miljoen gulden, voor nieuw beleid. Hondenbelasting niet verhogen levert meer op LEIDEN Hondenbezitters in Leiden hoeven volgend jaar niet meer belasting te betalen voor het houden van hun viervoeter. Ook de trendmatige verhoging van 2,5'procent gaat hun deur voorbij. Het blijkt meer op te leveren als de verhoging niet wordt doorgevoerd dan wanneer dat wel gebeurt. Vorig jaar werd de hondenbelasting namelijk herzien en fors verhoogd. Tegelijk werden foldermateriaal, formulieren en affiches ge drukt. Van dat materiaal is nog zoveel over dat er genoeg is om het ook komend jaar te gebruiken. „Als we dat hadden moeten weggooien en opnieuw drukken, had dat meer gekost dan de 2,5 procent meer-opbrengst. Vrijspraak van verduistering DEN HAAG Een 36-jarige Leiderdorper is' gisteren door de rechtbank in Den Haag op technische gronden vrijgespro ken van verduistering in dienstbetrekking. De man werd ervan beschuldigd bij Heineken in Zoeterwoude, waar hij op de boekhoudafde- ling werkzaam was, zes ton te hebben verduisterd. Hij had zijn eigen gironummer in het crediteurenbestand getikt en gebruikte de naam van een Zwitsers bedrijf. Zo onttrok hij grotere en kleinere bedragen aan het bestand. Hij had het geld nodig om gokschulden te betalen, maar maakte daar la ter ook luxe reisjes van. De of ficier van justitie had de Lei derdorper verduistering ten laste gelegd en eiste hiervoor twee weken geleden, tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte verduistering echter niet bewezen, wel dief stal, maar daar werd de ver dachte niet van beschuldigd. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholper^. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorcjing) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13