/ader en zoon Kamski willen wereldtitel Jenk Nijdam eniet thuis van icces zoon Jelle voetballerlei i 1!- fORT QeidóaQowumt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 rard Gili neemt ontslag RSEILLE Twee weken na het aantreden van Franz Bec- bauer als technisch-directeur bij de Franse voetbalclub mpique Marseille, heeft de huidige trainer, Gerard Gili, ont- genomen. Gili maakte dit na de overtuigende zege van de ise landskampioen op Dynamo Tirana bekend. Marseille het Europacupduel met 5-1. Twee weken geleden verklaar- iili dat hij met Bernard Tapie, de president van de club, was ■eengekomen dat hij onmiddellijk zou kunnen vertrekken Ie verhoudingen met Beckenbauer Gili niet bevielen. Gili is 3/ 1988 in dienst geweest bij de Franse club. In de huidige petitie is Marseille de ongeslagen koploper. Het heeft vier en voorsprong op nummer twee Auxerre. Volgens geruch- lou Gili de overstap naar Girondins Bordeaux maken, de van Wim Kieft. De Franse trainer ontkent dit. Brian Clough. Japan vraagt om Maradona TOKIO Het Japanse bedrijf PJM Futures zou een bod van maar liefst 36 miljoen gulden hebben gedaan op de Argentijnse voetballer Maradona. De speler van het Italiaanse Napoli zou het voetbal in Japan moeten stimuleren met het oog op de ver wachte uitbreiding van het Japanse profvoetbal in 1992. Rijkaard wil levensverbintenis MILAAN Ex-international Frank Rijkaard heeft het bestuur van AC Milan te kennen gegeven, een contract voor het leven te willen met de Italiaanse club. Rijkaard is de enige van de drie Nederlanders wiens contract bij Milaan binnenkort afloopt. Egypte breekt met Irak CAIRO De voetbalbond van Egypte heeft besloten de betrek kingen met de nationale voetbalfederatie van Irak te bevriezen. De maatregel is genomen in verband met de bezetting van Ku- wayt door Irak. Als Irak zijn troepen terugtrekt uit Kuwayt worden de betrekkingen hersteld. Barcelona in oranje BARCELONA Voor het eerst Spaanse club FC Barcelona op kop van de ranglijst in de compe titie. Daarbij komt nog dat vanaf woensdag Ronald Koeman en de zijne in een oranje shirt spelen aangezien de spelers al gerui me tijd ontevreden waren met de blauwe shirts met gele strepen. Clough tekent bij NOTTINGHAM Brian Clough heeft zijn contract met Notting ham Forest met drie jaar verlengd. Zijn handtekening zou meer dan een half miljoen gulden per jaar waard zijn. De 55-jarigè Clough is reeds sedert 1975 in dienst van Nottingham Forest. On der zijn leiding veroverde de club twee Europese bekers, de En gelse titel en werd hij vier keer winnaar van de League Cup. Lorenzo op proef LONDENDe Argentijnse international Nestor Lorenzo is een maand op proef bij de Engelse eerste divisieclub Nottingham Fo rest. De verdediger staat onder contract bij het Italiaanse Bari. JURG De schaak- ild heeft zich in Til- vergaapt aan een van zestien, dat zich dden van een gezel- gelouterde groot- iters gemakkelijk ide houdt. Een feno- vindt de één; een illige uitschieter, zegt nder. Zijn stijl is nog gerijpt. „Karpov de sterren, hij rukt af", vindt commenta- £x Jongsma. „Hij zal veel moeten stude- voor Gata Kamski en onafscheidelijke vader am vormt het Tilburgse it nog maar het begin. Zij n aan de wereldtitel en 1 zich ernstig zorgen, dat :eep naar de macht drie ertraagd dreigt te wor- De grote boosdoener is dkampioen Gary Kaspa- ,Hij is bang, heel bang. loor probeert hij ons zo-, nogelijk dwars te zitten", Roestam Kamski. Hij et in de wij-vorm als het zijn veelbelovende zoon Roestam is bokser ge en bokstrainer. Nu on- jst hij schaken, hoewel volgens de kwaadspre- die kunst nauwelijks Gata Kamski heeft tijdens het schaaktoernooi in Tilburg indruk gemaakt en velen zien in hem een foto: anp nieuwe wereldkampioen Over Roestam Kamski doen sterke verhalen de ronde. Hij zou dol zijn op geld, grof in de mond en uitgerust met han den, die nogal los aan het lijf zitten. „Daar hebben wij niets van gemerkt", zegt arbiter Or- baan in Tilburg. „Integendeel. Hij is heel vriendelijk. Elke dag komt hij met een geschild appeltje aanzetten, dat wij dan aan zijn zoon geven". Kamski en zoon vormen een één-tweetje tegen de boze bui tenwereld. Tegen Kasparov in de eerste plaats en tegen Seira- wan, die nu nog eerste staat in de Amerikaanse schaakhiërar chie. Eigenlijk is iedereen ver dacht, die niet voetstoots aan neemt, dat Gata het in zich heeft de beste schaker van de wereld te worden. Voor de verwezenlijking van dat lonkend perspectief vraagt Roestam (vooral financielë) bijstand. De Verenigde Staten hebben hem teleurgesteld. Op de spectaculaire vlucht van het Russische tweetal, ander half jaar geleden, kwam naar zijn zeggen wel een privé- sponsor af, maar de Ameri kaanse schaakbond hield het steunfonds, waar twee miljoen dollar in zou zitten, gesloten. Zelf hebben de Kamski's het geld niet. „Het is dat de orga nisatie iri Tilburg onze reis- en verblijfskosten betaalt; anders hadden we niet kunnen ko men". De Kamski's vormen een twee-eenheid waarin Gata schaakt en Roestam zich bezig houdt met de rest. De zoon mag pa's woorden vertalen als diens kennis van het Engels ontoereikend is. „Ik heb hem mijn levenskracht ingebla zen", zegt Roestam. Sinds die moeilijke geboorte en het uit beeld verdwijnen van de moe der heeft hij zo ongeveer in z'n eentje voor Gata gezorgd. Als bokstrainer eerst en beroepsfo tograaf later kon hij de nodige tijd vrijmaken. „Gata is eigenlijk een heel ge woon kind", vindt Roestam Kamski. Maar tegelijkertijd geeft hij voorbeelden, waaruit het tegendeel blijkt. Op twee jarige leeftijd kon het kereltje al lezen en op zijn zesde wist hij de toetsen van de piano zo goed te vinden, dat zijn vader eerder aan een carrière als concertpianist dacht dan als schaker. Toen hij op z'n acht ste voor het eerst naar school ging, werd Gata Kamski direct tot de vierde klas toegelaten. Kamski senior: „Alles wat ik zelf in mijn jeugd miste, wilde ik dat kind geven. Zelf stond ik op mijn twaalfde op eigen benen. Ik heb meer avonturen beleefd dan Tom Sawyer en Huckleberry Finn samen, maar liefde en geborgenheid waren er niet bij. Zo moet mijn zoon niet aan diens jeugd terugdenken". Gata's opkomst als schaker in de Sovjetunie ging snel, maar niet snel genoeg naar het oor deel van beide betrokkenen. De buitenlandse uitnodigingen bleven te lang uit. Volgens Kamski sr. was dat het werk van Kasparov. En wie pro beert Kamski jr. uit de volgen de World Cup-cyclus te hou den? Alweer de wereldkam pioen. De geschiedenis her haalt zich. Toen Karpov we reldkampioen was, repte de jonge Kasparov van manipula ties en machtsmisbruik. De zelfde beschuldigingen worden nu vanuit het kamp van zijn mogelijke opvolger tegen hem ingebracht. Confrontatie Vader Roestam loopt rood aan als hij over de wereldkam pioen heeft. „De Russische krachttermen, die hij uit, laten zich slecht vertalen". Toch staat hij erop dat zijn woorden letterlijk worden opgenomen in het officiële toernooiboek. Hij vreest de confrontatie met de wereldkampioen niet. Lokt hem zelfs uit. Het komt erop neer, dat Kasparov er persoon lijk voor gezorgd zou hebben, dat Kamski jr. geen uitnodi ging kreeg voor het buiten land. Toen die eindelijk wel afkwam, besloten vader en zoon in de Verenigde Staten achter te blijven. In Amerika deed Gata met succes mee aan wat open toer nooien en schoot dank zij het de op zijn leeftijd uiterst gun stige vermenigvuldigingsfactor op de ELO-lijst als een raket omhoog naar 2650 punten. Daarmee neemt hij op de we reldranglijst de achtste plaats in. Hoger dan Fischer en Kas parov op een vergelijkbare leedftijd scoorden. Als num mer één op de wereldranglijst voor junioren behoeft hij geen enkele concurrentie te dulden. Maar de jacht op de wereldti tel stagneerde. Een nieuwe in greep van Kasparov - althans in de versie van de Kamski's - was de verplaatsing van het kwalificatie-toernooi voor de World Cup toernooien van de eerstkomende twee jaar van Joegoslavië naar Moskou. „Uitsluitend om ons tegen te werken", aldus vader Kamski. Hij kreeg geen inreisvisum en de zoon ging uiteraard niet al leen. Seirawan stelde pogingen in het werk zijn nieuwbakken landgenoot via telex of satel liet-verbinding mee te laten doen, maar toen ook dat mis lukte, had de sterkste van de Amerikaanse grootmeesters er twee vijanden bij. De Kamski's zijn de komende jaren aange wezen op invitatie- en open toernooien. Niet de beste voor bereiding om hun eigenlijk doel: het wereldkampioen schap te bewerkstelligen. 1;)ERT Herken ii ïichende supporter 1 een triomferend< I Nijdam nimmer dc vader van de sue- Ie wielrenner. U be- in kapitale mispas! ink vindt 't allemaal maar wel vanaf de tkelijke bank in zijn villa aan de Mierse- Zundert. Onderuit met 'n bak koffie reepje Ketellapper niet aan de meet. kui 5 de en één etappe in de Tl fl|van Nederland. En zelfs het hem niet om het lelie was jarig en de hing het bezoek op aan jjg iijaardag; vandaar, 'n lagen later spande 't te peloton samen om geoljog even de oranjetrui te elen. 't Traject leende voor; het sterk hellende gse land. Klimmen en htinj erhalve. 't Enige in het dat de jonge Nijdam 1 t-tfënmatig goed beheerst. Ull° ïorele steun van de Twanten zou geen kunnen. De gebundelde ale schoot tekort. Nie- gelukte het Jelle de e af te pakken. Aan de talloze dolblije fans. een pa en moe. „Vorig n we geweest," licht oe. „Toen ging 't niet Ve kunnen dus beter n". woo fa' de1' W i' ed m et/B' KA aardbol terug was er op de irdbol geen wielrenner •n die Henk Nijdam op derdeel achtervolging erstaan. In eenenzestig ij wereldkampioen bij eurs en jaar later her lij 't kunststukje bij de onals. In de poursuite ik de onbetwiste vedet- it zich er niet meer op 1. „Es war einmal," |t hij. „Wat geweest is, ij, jong. Het is allemaal ïl lang geleden. Wat voor mij telt, is de van fietsbanden. Daar ik m'n brood mee", kondig samenzijn met (enstraft onmiddellijk geschoten visie, dat 'n >bel onontbeerlijk is succesvolle verkoper, geen „sprekert", doch i witte villa illustreert elijk, dat de gewezen ampioen toch een re delijke omzet realiseert. Of teert hij nog steeds op de zil vervloot die hij als beroepsren ner binnenhaalde? Vooral als lid van de roemruchte Televi- zier-équipe reed hij zich regel matig in de kijker. Twee keer greep hij een etappe-overwin ning in de Ronde van Frank rijk. 't Duurt even eer hij zich de plaatsen herinnert. „Besan- con," klinkt het aarzelend, „maar de andere weet ik niet meer". Hij roept de hulp van z'n echtgenote in. „Lidy was het Lucon?" Al bij 't eerste telefonische contact waarschuwt hij: „Een interview? Met mij? Waarover, jong. Ik heb niks te vertellen. Wat is er hu interessant aan een fietsbanden-verkoper uit Zundert". Maar hij is niet on genegen. Gastvrijheid werd hem ooit met de paplepel inge- stad Groningen - waar z'n wieg stond en waar voor elk een de koffie geurt. Extra dimensie Een fietsbanden-verkoper is zeker niet per definitie voor een verslaggever oninteres sant, doch wanneer hij de va der is vari één van Neerlands beste hardfietsers, krijgt de be langstelling toch een extra di mensie. Henk wimpelt het af. „Onze zoon staat in het nieuws. Maar wat heb ik er mee te maken? Hij doet het. Ik niet". Nadrukkelijk wijst hij van de hand, z'n zoon warm te hebben gemaakt voor de wiel rennerij. „Misschien heeft het meegespeeld dat ik heb ge fietst, maar voor mij hoefde het niet. Hij wilde het zelf. Op grond van je eigen ervaringen ontkom je er natuurlijk niet aan, dat je dan wat met raad en daad bijspringt. Vooral in het begin. Ik was ook gedwon gen om mee te gaan. Hij had nog geen eigen vervoer. Maar zet alsjeblieft uit je hoofd, dat mijn zoon zo nodig wielrenner moest worden omdat ik het was. Zo'n type ben ik niet. Ik heb hem evenmin mijn succes sen ten voorbeeld gehouden. We vinden het prachtig dat hij zo goed presteert, maar het be heerst ons leven bepaald niet. Misschien klinkt het gek, maar geloof me, als Jelle hier over de vloer komt, wordt er nau welijks over 't fietsen gepraat. Er bestaan nog andere dingen in de wereld dan alleen maar wielrennen. We hebben ook nog een dochter. Die is net zo belangrijk. Heeft ook haar hobby's en interessen. En die krijgen evenveel aandacht. Ik denk dat je binnen een gezin verkeerd bezig bent als je één van je familieleden, dat toeval lig wat meer presteert, voort durend in 't zonnetje zet". Sterk stempel Al vanaf het midden der jaren vijftig drukt de har4fietserii een sterk stempel op het wel en wee van Henk Nijdam. In 't begin had hij het niet gemak kelijk. In het Gronings-Drent se land vertolkte de gedreven dans op de pedalen allerminst een toonaangevende rol. Er werd gekoerst, maar het ni veau bleef zwaar achter bij het peil in de zuidelijke provincies. „We mochten blij zijn, wan neer we eens een keer de IJs- selbrug overgingen, maar wil de je nationaal meetellen," legt Henk uit, „was je verplicht naar Holland en Brabant te gaan. Het betekende zondags morgens om twintig voor zes met je fiets op de nek in Gro ningen op de trein en dan 's avonds na middernacht weer, terug. Je moest wel heel beze ten zijn om dat regelmatig op te brengen. En dan heb ik het nog niet eens over de kosten. Auto's had je amper. Je was echt op de trein aangewezen". De inzet en' doorzettingsvermo gen wierpen hun vruchten af. Nijdam brak door in de rijen van de betere amateurs en zet te in eenenzestig de kroon op het werk met een regenboog trui. Zevenentwintig was hij inmiddels en de hoogste tijd om van zijn hobby z'n beroep te maken. Als nieuwbakken professional liet hij er geen gras .over groeien, 't Eerste jaar sloeg hij direct onverbiddelijk toe; andermaal werd hij 's we relds beste. „Je kunt die tijd niet met nu vergelijken," geeft hij aan. „Jongens die zich nu bij de amateurs regelmatig in de prijzen rijden worden ach teloos prof. Aanbiedingen te Streep In negenenzestig sloot Henk Nijdam zijn loopbaan af. Met een forse streep onder 't verle den. Sportevenementen wer den oninteressante gebeurte nissen. Totdat Jelle 't in zijn hoofd haalde om ook te gaan fietsen, 'n Tijdje werd Henk gedwongen opnieuw de par koersen op te zoeken. Evenwel uitsluitend om de jonge Nijdam als chauffeur te dienen. „Maar je vond het best leuk," werpt echtgenote Lidy in 't midden. Henk geeft het schoorvoetend toe. Lang had Jelle de steun Henk Nijdam in de dreven van Zundert waar hij een nering in fietsbanden drijft. Zijn zoon Jelle ziet de oud- wereldkampioen achtervolging slechts zeer sporadisch in een koers in actie. „Slechts als hij jarig is". foto: pers unie van pa niet nodig. Hij was een snelle leerling en groeide Henk ras boven het hoofd. Sindsdien beperkt de ouwe Nijdam zijn belangstelling tot het beeld scherm en de dagbladen. „Oh ja," verzekert hij, „ik volg al les. In sport ben ik terdege ge ïnteresseerd De Gazet van Antwerpen - even eerder gehaald van het station in Breda - onderstreept Henks meeleven. „Die Belgi sche kranten, jong, besteden veel meer aandacht aan sport". Hij wijst op een pagina-grote grijze brij van uitslagen. „Elk koersje wordt vermeld". Henk volgt de sport, maar passief alsof hij blijvend aan een rol stoel was gekoppeld. „Ik nog fietsen? Hahahahaha, waarop. Ik heb niét eens een fiets". De fotograaf kan het vergeten een boeiende plaat te schieten van een rustende wieler-vedette op een racefiets. „Nee iong, dan moet 'k je teleurstellen". En om alle twijfels over zijn direc- tcbetrokkenheid met het spor tieve gedoe in één klap te eli mineren vervolgt hij: „We wo nen nu zo'n kleine dertig jaar in Zundert, maar geloof me, ik ben nog nooit op het sportveld geweest. Als je me vraagt in welke kleuren de plaatselijke voetbalclub speelt, blijf ik het antwoord schuldig. Ik heb ge noeg andere dingen om mee bezig te zijn. Wat dacht je van zo'n tuin en 't gras groeit hier ook". Beeldbuis en kranten houden de familie op de hoogte van Jelle's presteren. Onlangs streed de beroemde zoon om prijs en premie in de Grote Prijs Eddy Merckx; een tijdrit over zevenenvijftig kilometer. Hij kwam ruim één seconde te kort voor de palmares. Versla gen door z n ploegmakker Maassen. Verrassend; immers Nijdam is de gevestigde tijd- rijder. Ook aan de Meirseweg heerste verbazing. „Er moet wat gebeurd zijn,' was de rots vaste conclusie. Nieuwsgierig waren ze wel, maar vonden een verontrustend telefoontje niet nodig. Morgen lezen we 't wel in de krant, oordeelden ze. De ochtendbladen gaven de bevestiging. Jelle had 'n man kementje aan een stuursteun- tje. Eerder deze week zag hij in Parijs-Brussel een afslag over het hoofd en kon de zege ver geten. Ongeloof Met een dodelijke ernst vertelt Nijdam nooit met z'n zoon mee te gaan naar een wielerkoers. Hij ziet het ongeloof op het ge zicht van de interviewer. „Is dat zo vreemd? Als mijn zoon aan de lopende band op een fa briek werkte, verwachtte je toch niet dat ik voortdurend met hem mee ging. Hij werkt toevallig niet op een fabriek. Hij is beroepsrenner. Fietsen is zijn vak. Daar hoef je als ou ders toch niet met de neus bo venop staan. Of wel?" Zelfs de Tour de France is voor de familie geen reden, naar 't zonnige zuiden af te rei zen. 't Contact beperkt zich vier weken tot wat zijdelingse informatie via Jelle's echtge note Annet. „Hooguit is de pols wat hoger als we voor de tee vee zitten," bekent Henk. Moe der Lidy gaat liever een straat je om. „Net als de vader van Erik Breukink," vertelt ze. „Ik hoor het naderhand wel. Zo'n massasprint kan ik niet aan zien. Heb je dat wel eens ge zien? Je kind zal er maar tus sen zitten. Zit ik echt niet graag naar te kijken. Niet leuk. Heel akelig. En dan zo'n Smeets. Zegt ie: oh oh oh, je moet er toch niet aan denken ,als ze dan een klapband krij gen. Nee, daar heeft-ie dan ge lijk in. Hij doet het misschien om het extra spannend te ma ken voor die miljoenen kijkers, maar voor de ouders is het niet om aan te horen. Wij zijn altijd doodgelükkig wanneer de ber gen voorbij zijn". Ondanks al z'n successen is moeder Lidy „niet echt gelukkig" met de beroepskeuze van haar telg. „Ik had liever gezien dat-ie een leuke normale baan had". De overvloedige geldstroom die bij junior binnenvloeit is een aantrekkelijke pleister op de wonde. „Zijn bankrekening ziet er goed uit," geeft Henk toe. „Maar hij had het geluk dat hij een hele goeie werd. Veel collega's kunnen hun brood niet verdienen. Hun vrouwen zijn verplicht ook te werken. Dan praat je niet over een vetpot". Volgens de gepensioneerde oud-wereldkampioen is iedere vergelijking tussen zijn glorie periode en die van zijn zoon uit den boze. „Ik was zevenen twintig toen ik beroeps werd. Jelle is het nu en heeft al zes Rondes van Frankrijk gereden. Hij is gewoon een betere ren ner dan ik ooit was. Kijk maar wat hij heeft gewonnen". Henk betreurt het dat zoonlief geen enkele belangstelling heeft voor de discipline waarin hij groot werd. „Jelle zou een voortreffelijke achtervolger zijn. Maar wat heeft hij eraan. Er moet teveel voor gebeuren dat niks oplevert. In de voor bereiding. In mijn tijd was de baansport nog populair. Dat is voorbij. Tegenwoordig rijden ze van twee februari tot half oktober. Ze zijn gewoon blij dat ze even kunnen rusten". Rijkste dorp De zevenentwintigjarige Nij dam junior mag zien reeds tot één der rijkste ingezetenen van Zundert rekenen. Vader Henk: „Nouweet je dat Zundert één der rijkste dorpen van 't land is? Toen ik mij hier ves tigde haalde ik 't aanzien wat naar beneden, maar Jelle maakt het weer goed, hahaha- ha. Zo hoort het toch! Je mag best weten en daar doe ik echt niet geheimzinnig over, we zijn heus wel trots op hem. Maar wielrennen is niet zaligma kend. Er zijn nog andere din gen in het leven. Het is toch pure armoede als je nergens anders over kunt praten". JAN J. RITZEMA L door Frank Werkman Schraalhans In dit ondermaanse tranendal is het wat mij betreft eenieder vergund er een afwijking op na te houden. Hobby noemen sommigen, minder negatief ingesteld wellicht, dat ook wel. Tot mijn schaarse liefhebberijen behoort bijvoorbeeld naast het nippen van een goed glas wijn, het knabbelen op een stukje kaas en het genieten van een goede film het zal u niet verbazen het kijken naar voetbal. Beroepshalve ben ik al regelmatig bij een krachtmeting in onderhavige bedrijfstak aanwezig. En dat is niet altijd een genoegen, dat kan ik u verzekeren. Zeker niet als er sprake is van een duel dat in het teken staat van behoudzucht en behoedzaamheid. Zodra voorzichtigheid moeder is van de porceleinkast is schraalhans keukenmeester. Als de omstandigheden waaronder om nog even in culinaire termen te blijven het gerecht wordt opgediend ook nog eens te wensen overlaten wordt het al gauw niet meer te verteren. Niets is immers zo naargeestig als getuige te moeten zijn van een slechte voetbalwedstrijd, waarbij de oren koud zijn en de handen niet op elkaar behoeven te worden gebracht. Voetbal op televisie wil nog wel eens een beetje soelaas bieden. Je hoeft er in elk geval de deur niet voor uit, hebt alles binnen handbereik en soms zelfs nog keus ook. Hoewel dat laatste betrekkelijk is. Zo lang je op een redelijke manier een dagdeelvullend programma kunt samenstellen met een reeks wedstrijden is er niets aan de hand. Het wordt pas lastig als je moet kiezen uit op gelijke tijdstippen te beginnen confrontaties. Dan bekruipt je dat moeilijk te omschrijven gevoel van de veelvraat die geen keus kan maken tijdens een lopend buffet van drie sterren. Afgelopen woensdag was er zo'n situatie, waarbij een prioriteit moest worden gesteld. Zo links en rechts was er het nodige in de aanbieding. Maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan en dus werd de buis op 4 gezet, hoewel ik daar thuis knopje negen voor moet indrukken. Aan de flauwekul van die omroep, die zowat elke maand zijn naam verandert en op de afstandbediener zo nodig naast het ereschavot wil plaatsnemen doe ik niet mee. Ik zie nog die genante vertoning van Catharina Keyl voor me, die ergens aanbelde om te vragen of de bewuste familie Keyls omroep op 4 had staan. Als dat zo was en pa en moe beantwoordden ook (dat moest volgens de wet) nog een paar uiterst onbenullige vragen dan kraaide die Keyl dat het een lieve lust was en had het hele huisgezin nog een paar grabbelton -cadeautjes verdiend. Te gek voor woorden. Die zelfde omroep zond, om terug te keren in het voetbalspoor, afgelopen woensdag het Europa Cupduel Derry City - Vitesse uit. Een krachtmeting tussen twee voetbaldwergen. Ik bén een voetballiefhebber, maar wat zich daar in Noord-Ierland ontrolde, stemde bepaald niet vol vreugde. Welk gebrek aan plezier nog wat verder werd vergroot door het commentaar bij de beelden van Sierd de Vos. Er is sinds de entree van commerciële televisie het nodige aan verbale ethervervuiling afgescheiden bij met name sportuitzendingen. Maar wat woensdagavond via de buis van Eustachius tot mij doordrong van deze De Vos moet bij iemand met minder sterke hersens tot een acute celverweking hebben geleid. Wat een geraaskal, gezwets en gezever! Het tartte werkelijk elke beschrijving. Kennelijk had Hans Kraay zich te groot gevoeld om naar dit duel der kleine dreumesen af te reizen. Waarop een wandelend woordenboek zich in het strijdgewoel had mogen storten om zich te ontpoppen als repeterende breuk met louter cijfers achter de komma. Die zelfs gewaagde van een diepte-interview met een taxi chauffeur. „4" zorgde hiermee voor het dieptepunt in hét voetbaltelevisiegebeuren van de voorbije week. Normaal gesproken loop ik niet zo warm voor handtekeningen acties, adhesie-betuigingen en dergelijke. Maar deze Sierd de Vos moet worden geweerd van het scherm. Ik open de rij en wacht uw steun af. Het postbusnummer staat op de voorpagina van onze krant.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11