Baghdad: Nooit akkoord met compromis Kuwayt Zweep ubbers twijfelt er benoeming aatssecretaris oor visserij £cidóe 6outfi/nt ANC wil ontmoeting met Inkhata-leider 14 Dagen Gratis Storm zorgt voor grote schade aan strandtenten HET WEER Vrijdag 21 september 1990 81ste jaargang no. 24834 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 Half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 9 gra den, middagtemperatuur onge veer 14 graden. Vrij krachtige westenwind, langs de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, in de loop van de ochtend afnemend en draai end naar zuidwest. ONVERZOENLIJKE VERKLARING REGERING IRAK Protest in Frankrijk PSV voetbalt met de Franse slag is als filmster nkzij kundig montagewerk onze correspondent Aart Heering) E In het Vaticaan is met verbijstering ge- erd op de mededeling dat de paus in persoon jofdrol speelt in een film die zaterdagavond Italiaanse televisie wordt vertoond. 'Angeli- de paus', een smartlap van Zuidamerikaanse lij, wordt uitgezonden door de particuliere r Odeon-TV, die vooral bekendheid geniet een succesvolle striptease-show. Het bijzon van deze film is dat de rol van de paus door elf wordt gespeeld dar\k zij kundig montage van tijdens zijn Zuidamerikaanse reizen ge- te beelden. In de rolbezetting is daarom ook uitengewone deelname van Zijne Heiligheid Johannes Paulus II' opgenomen. na 2: Makers vroegen geen toestemming Palestijnen verbranden gestenigde Israëliër TEL AVIV Palestijnen in het vluchtelingenkamp El Burej in de door Israël bezette Gazastrook hebben een Israëlische militair in burger gestenigd en ver brand. Naar aanleiding daarvan is de hele Gazastrook vandaag en morgen door Israël uitgeroepen tot verbo den militair gebied. Meteen na de moord op de militair werd al een uitgaansverbod afgekondigd. De soldaat kwam volgens Israëlische en Palestijnse bronnen zon der opzet met zijn auto terecht in het kamp. Bij een poging te keren reed de militair twee jonge Palestijnen aan. Hun kameraden begonnen de auto met stenen te bekogelen, verwondden de bestuurder en staken de auto met de soldaat erin in brand. Het incident brengt het aantal Israëlische soldaten dat sinds het begin van de intifadah in de bezette gebieden is gedood op vijf. BEMIDDELING HELPT BIJ MAROKKAANSE JONGEREN UTRECHT Het inzetten van een bemiddelaar blijkt knelpun ten in de situatie van Marokkaanse jongeren op te lossen. Be middeling tussen de jongere en school, politie en gezin kan esca latie van problemen stoppen en soms ook oplossen, zo blijkt uit een onderzoek naar een project met zo'n contactfunctionaris in Amersfoort. Het rapport, gemaakt door de vakgroep criminolo gie en rechtssociologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam, is vandaag aan de burgemeester en de korpschef van Amers foort aangeboden. Uit tal van onderzoeken blijkt dat Marok kaanse jongeren grote problemen hebben. Ze hebben een slechte positie in het onderwijs en op de arbeidsmarkt en komen vaker met de politie in aanraking dan andere allochtone en Neder landse jongeren. Al met al komen ze vaker terecht in een nega tieve spiraal: steeds meer contact met de politie wegens steeds ernstiger delicten. De onderzoekers bevelen aan dat de bemidde laar een Marokkaan moet zijn en dat hij assertief en actief moet optreden. Verder bepleiten ze een onderzoek naar het gokge- drag van Marokkaanse jongeren. Belgisch dorp ontruimd wegens brand in wagon BRUSSEL De politie in het Belgische dorp Sint Mariaburg heeft vanmorgen duizend mensen geë vacueerd, nadat een goederenwagon met 29 ton van het explosieve di-methylether op het station in brand was geraakt. De wagon was de laatste van een goederentrein die op weg was van Dor drecht naar de Franse stad Salaise en rond half vijf ontspoorde. Door de ontsporing viel de wagon tegen het perron en raakte in brand. Di-methyle- ther is gevaarlijk zodra het in aanraking komt met lucht. Daarom liet de brandweer de brand uitwoeden terwijl de wagon werd gekoeld. Vol gens de brandweer zou het uitbranden twaalf uur duren. De bewoners van Sint Mariaburg werden tijdelijk ondergebracht in scholen in omliggende plaatsen. Het treinverkeer naar Nederland was tot laat in de middag gestremd. 18 PAGINA'S Eerste Nederlandse Imam: Aanpassen is mijn devies Werkdruk in vervoer heeft zijn grenzen Honderden Franse boeren in Jouè-Les-Tours rennen weg voor het traangas waarmee de politie hen uiteen probeert te drijven. De boeren hadden zich gisteren verzameld bij het gebouw waar de socialistische partij bijeen kwam. Ze eisten dat premier Ro- card hen te woord zou staan. foto: epa JOHANNESBURG Het ANC is bereid tot een ontmoeting met Inkhata-leider Mangosuthu Buthelezi, zo heeft het nationaal uitvoerend comité van het ANC gisteren na een driedaagse bij eenkomst bekendgemaakt. Het overleg zou de vorm moeten hebben van een ontmoeting tussen de chefs van de Zuidafri- kaanse thuislanden. Buthelezi heeft nog niet op het voorstel ge reageerd. De twee organisaties moeten volgens het ANC overleg plegen om een einde te maken aan de gevechten tussen Xhosa's en Zulu's die respectievelijk tot het ANC of de rivaliserende Inkhata behoren. ANC-leider Nelson Mandela zei gisteren dat zijn organisatie geen vuurwapens zal uitdelen onder aanhangers. Mandela deed zijn uitlatingen tijdens een begrafenisplechtigheid voor twaalf zwarten, slachtoffers van de recente uitbarsting van zwart geweld. Pagina 9: Zuid-Afrika wordt geen tweede 'Libanon'. John van Loen heeft geen krediet Haagsche Schouwbrug draait op nieuwe Mogelijk toch weer disco in De Wijk Woubrugge Leids onderwijsinstituut MEAB neemt afscheid van directeur Wie het hoofdartikel van de Leidse Courant van vandaag op pagina 2 leest - en wie leest dat niet, want waar anders valt de kleur van de krant beter uit af te leiden? - maakt deze keer kennis met de „zweep van Walesa". De hardere aanpak, die de presidentskandidaat van Polen voorstaat voor het sneller doorvoeren van de nodige hervormingen. In de Finale, onze weekendbijlage van morgen, leest u nog veel meer over Walesa en .zijn ideeën. Reden voor u om onze krant morgen weer te kopen. En dan te bedenken, dat u hem ook thuisbezorgd kunt krijgen. Geen betere manier om achter het klappen BAGHDAD In een ïiterst onverzoenlijke verklaring heeft de raakse Revolutionaire laad, het hoogste be- eidsorgaan, er vanmor gen geen twijfel over aten bestaan dat Irak inder geen enkele voorwaarde bereid is ijn troepen terug te kken uit Kuwayt. Er bestaat geen enkele ;ans op welke terugtrek king dan ook, op geen enkel irugdeinzen voor de strijd, ulks volgens de principes [die gebaseerd zijn op eer en [diep vertrouwen en vastbe- fotenheid om de overwin ing te behalen. God wil Bat Irak op Iraakse bodem we strijd voert om Jeruza lem en de andere heilige plaatsen te bevrijden". 2 verklaring vormde ken nelijk een reactie op de ingste uitspraken van VS- 2sident George Bush, die iensdag de Amerikaanse i herhaalde dat Irak zich [lit Kuwayt terugtrekt. Amerikaanse regering indt dat de Amerikaanse iroepen zelf moeten be ien of zij een boodschap de Iraakse president iddam Husayn willen uit- nden. Ze heeft er wel op wezen dat de Iraakse lei ier „al ruimschoots toegang De emoties kregen de vrije loop toen de Nederlandse Ingrid van Thiel-Koopmans (m) gisteren op Schiphol haar zus en vader weer zag. De Nederlandse reisde deze week in een konvooi vanuit Kuwayt naar Baghdad en vandaar via Londen naar Amsterdam. Haar man is in het Golfgebied achtergebleven. foto: anp heeft gehad tot de Ameri kaanse media". Irak heeft de VS gevraagd een bood schap van Saddam Husayn in de VS te laten uitzenden. Het gaat kennelijk om een reactie op een boodschap van Bush die zondag door de Iraakse televisie is uitge zonden. Pagina 5: VS willen in Golf blijven (Van onze arlementaire redactie) HAAG Als pre- Lubbers een nieuwe ster van landbouw, urbeheer en visserij aangezocht (moge- vandaag al), zal hij in met die kandi- •minister beslissen of en aparte staatssecre- voor visserijzaken worden benoemd, bers zei dit gisteren in kamerdebat over de van zaken rond het iden van minister EB. •en er zelf nog steeds niet erkende de premier. Hij erde daarmee op een sug- die de CDA-fractie ir deze week al had ge- Ik heb deze zomer, toen visserijproblemen weer opliepen, wel eens over- n of het niet beter voor zou zijn een staatssecre- aan z'n zijde te hebben", i Lubbers. Het is er echter niet van gekomen omdat, -ubbers toe, er ook nade- leven aan zo'n tussentijd- anoeming. De indruk zou gewekt kunnen worden dat daarmee de minister uit de vuurlinie zou worden gehaald. Bovendien staat Lubbers op het standpunt dat het beleid zo min mogelijk moet worden versnipperd. Tot nu toe is er nog maar één keer een staats secretaris voor visserijzaken geweest. Dat was in het eerste kabinet-Lubbers (1982-1986), toen de VVD'er Ad Ploeg de visserijportefeuille beheerde. De premier onthulde gisteren dat de visserijproblemen in het huidige kabinet nooit aan de orde zijn geweest. Braks heeft de kwestie nooit op de agenda laten plaatsen en ook andere ministers zijn er niet over be gonnen. „Wel heeft Braks mij persoonlijk een paar keer om raad gevraagd", zei Lubbers. Ook toen PvdA-fractieleider Wöltgens aan Braks had mee gedeeld dat de fractie geen vertrouwen meer in de minis ter had, heeft Braks niet aan gedrongen op spoedberaad. Door dit alles is volgens Lub bers de vraag of het hele kabi net zijn lot aan een eventueel aftreden van Braks zou ver binden buiten beschouwing gebleven. Pagina 4: Kamer kaart na en blaast hete stoom af Smokkel route Bepakt en bezakt keren Vietnamezen met Chinese smokkelwaar terug naar huis in de provincie Lang Son. Dagelijks wordt door duizenden mensen gebruik gemaakt van de smokkel routes tussen beide landen. Er is op deze manier al voor vele miljoenen guldens verhandeld. FOTO: AFP Zwarthijkster slaat televisie aan diggels LICHTENVOORDE In een vergeefse poging haar omroep bijdrage te ontduiken, heeft een inwoonster van Lichten voorde haar tv aan diggels ge slagen. Een controleur van de Dienst Omroepbijdragen was bij de vrouw aan de deur geweest om twee jaar achterstallige kijk- en luistergelden te innen. Toen de vrouw alle medewer king weigerde, vertrok de con troleur naar het politiebureau om een machtiging tot inbe slagneming van de tv te halen. Samen met een agent belde hij nogmaals bij de vrouw aan. Bij het zien van deze versterking leek ze eieren voor haar geld te kiezen. Plotseling echter haalde ze een hamer tevoor schijn en sloeg haar tv-toestel van drieduizend gulden aan gruzelementen. De woedeuitbarsting zal haar niet helpen. De Lichtenvoord- se krijgt alsnog een rekening voor haar onbetaalde kijk- en luistergelden Ernstige vervuiling terrein voormalige Haagse gasfabriek DEN HAAG De bodem en het grondwater van het voor malige gasfabriekterrein in de Haagse Binckhorst zijn veel Rijnsburg krijgt nieuw politiebureau ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 erger verontreinigd dan tot nu toe werd aangenomen. Hoewel het onderzoek nog niet is afge sloten, worden de sanerings- kosten reeds boven de tien miljoen gulden geschat, zo heeft wethouder Vlaanderen van milieu gisteren bekendge maakt. Op het terrein staan vijf woningen en enkele be drijfspanden. Het gebied is af gezet om te voorkomen dat spelende kinderen met de vui le grond in aanraking komen. I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per. maand f. 24,85 (met automatische betaling) I kwartaal f. 75,10 J Naam: Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <io> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. L - SCHEVENINGEN De storm van gisteren en vandaag heeft op het Scheveningse strand voor honderdduizenden guldens schade aangericht aan de strandtenten. Met name het paviljoen Oase op het Noorderstrand is ernstig getroffen door het hoge water. Aan het einde van de middag zou de toestand opnieuw kritiek worden vanwege het springtij. Een van de strandtent- houders: „De wind zat een paar dagen in het zuidwesten en heeft veel water opgestuwd. Nu hebben we storm uit het noord westen. Daardoor ontstaat een soort flessehalseffect: het water wordt met grote kracht naar de kust geblazen. Met golven van vier meter hoog bereikt het water vanavond zeker de zeewe ring. Ik ga minimaal mijn luchtkussen verspelen". Veel strand tenthouders zijn ijlings begonnen met het afbreken van hun pa viljoens. Ook op het Zuiderstrand is al schade aangericht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1