De Koning bekent schuld voor nederlaag FC Twente Gebrekkige voorbereiding Davis Cupteam fitesse tevreden met -jebuut in Europa Cup I Bom bij aankomst Vitesse Montpellier is club van de vuilnismannen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! IPORT CcidAC Souoant DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 >1 )vereenstemming VOS en KNVB itpe jlSTERDAM De NOS en de KNVB bben definitief overeenstemming bereikt port Ier de uitzendrechten van een aantal in- lands van het Nederlands voetbalelftal, port it gaat om de thuiswedstrijden van Oranje de kwalificatie voor het Europees Kampi- nschap in Zweden (1992) tegen Grieken- id, Malta, Finland en Portugal, twee iendschappelijke interlands (thuis tegen istenrijk en Joegoslavië) en de drie kwali- atiewedstrijden die het olympisch voet- ?0 OC elftal thuis speelt voor Barcelona 1992. oefenwedstrijd Italië-Nederland, op 26 itember in Palermo, zal door Veronica U irden uitgezonden op Nederland 2 vanaf 27 uur. TORONTO Het is bar koud in To ronto, waar het Nederlandse Davis Cup team komend weekeinde ten koste van Canada het verblijf in de hoogste klasse moet zien te verlengen. Tegen de avond daalt de temperatuur tot rond het vries punt en is een verblijf op het centre- court van het National Tennis Centre bepaald geen genoegen. De Canadese tennisbond heeft aan de open accommodatie, waar ook de open Canadese kampioenschappen worden gehouden, de voorkeur gegeven boven het Skydome, één van de mooiste in- door-accommodaties ter wereld. De hardcourt-baan kreeg een nieuwe top laag waardoor Grant Connell en An drew Sznajder, die als typische aanvals- spelers te boek staan, beter uit de voe ten kunnen. De bond rekent er vast op zondag het honderdjarig bestaan te vie ren met promotie naar de wereldgroep, voor het eerst in de geschiedenis. De kwalificatie werd bereikt ten koste van Brazilië, dat met Motta en Mattar een stevig team had gestuurd. Het Nederlands team bestaat behalve de waarschijnlijk spelende Paul Haarhuis en Mark Koevermans uit sparring-part ner Jan Siemerink en Michiel Schapers, terwijl Tom Nijssen - dit voorjaar nog actief bij Bondsrepubliek Duitsland-Ne- derland in Bremen - eerste reserve is. Het ligt voor de hand dat Franker dit maal geen beroep op Schapers zal doen. Tegen de Bondsrepubliek stelde Scha pers in het enkelspel teleur, terwijl het dubbel Schapers/Nijssen een allerminst geïnspireerde indruk maakte. Daardoor stond Nederland op de zaterdag al met 3-0 achter. Pas toen het er niet meer toe deed, krabbelde het tweetal overeind waardoor de eindstand (3-2) nog aardig oogde. Sindsdien is Schapers voor het eerst sinds jaren uit de top-honderd op de wereldranglijst gevallen. Toch maakte de inwoner van Eemnes, die vorige week zaterdag in het huwe lijk trad, het meeste werk van de voor bereiding op de Davis Cup. Toen hij klaar was met de Amerikaanse team competitie, speelde hij in de Verenigde Staten twee toernooien op hardcourt (bij één ervan bereikte hij samen met Paul Haarhuis de halve finales van het dub belspel) en meldde zich vervolgens als eerste bij de centrale training van Stan ley Franker die onder meer bij een ro zenkwekerij in Zevenhuizen op een snelle baan speelde. Koevermans had nog verplichtingen in de Westduitse competitie, terwijl voor Haarhuis en Siemerink de nationale competitie op gravel nog niet voorbij was. Het kruisingsweekeinde in Am sterdam bekortte de serieuze voorberei ding tot enkele dagen. „De tenniskalen- der is zo vol dat altijd iets ons wel dwarszit. Nu was het de competitie", al dus Franker. UEFA wil wijziging reglementen ZURICH De UEFA overweegt de regle menten voor het Europa Cup-voetbal zoda nig te wijzigen dat de clubs meer duels spe len en meer geld kunnen verdienen. Onder zocht wordt of het mogelijk is om de acht kwartfinalisten van de drie Europese com petities in twee poules van vier teams te la ten spelen. De twee poules spelen ieder een eigen competitie, de winnaars komen dan uit in de finale. Er is nog geen datum voor introductie van het nieuwe systeem ge noemd. Het voorstel van de UEFA wordt voorgelegd aan de clubs. Het plan lijkt ten dele ingegeven door pogingen van Europese topclubs als Olympique Marseille en AC Mi lan om een Europese competitie van top clubs op touw te zetten. komt in botsing met de Noordierse doelman Tim hom )NDONDERRY Vi- hou, se heeft gisteravond tij- is het Europa Cup-de- ut tegen Derry City be zen ook zonder Frans ijssen te kunnen voet- llen. De 38-jarige libero, hom Nederland achtergeble- q met pijnlijke achilles- zen, werd in stadion e Brandywell in Lon- b. Ge nderry nauwelijks ge- st. Met plaatsvervanger Ih van den Brom, re- igen! seur René Eijer en itch winnaar Huub 82. i effen in een hoofdrol esd rzekerde de Arnhemse pnatie zich zonder al te il problemen van een ma uitzicht op de twee ronde van het toernooi de UEFA Cup. de kleine zege van 1-0 Ve£ Vitesse iets te veel van sr goede. Het technische sur- i werd in offensieve zin te rs: 7, inig uitgebuit. In verdedi- p|a,t id opzicht speelden de geel- oesöarten, na een chaotische mingsfase, vrijwel vlekke- s. De goedwillende, maar Wat onbeholpen Noordieren ,ecl >en zich consequent stuk op hechte afweer van Vitesse, arin doelman Raimond van Gouw opnieuw zijn goede 'm etaleerde. „Het was geen «tse wedstrijd, maar het re- taat mag er zijn", conclu- irde trainer Bert Jacobs te lden. „Over veertien dagen ken we het karwei af. Voor ie penningmeester is dit een fecte uitslag. Het stadion j Oy nu wel vol lopen". LONDONDERRY De recente opleving van het geweld in Noord-Ierland is niet aan Vitesse voorbij gegaan. Vijftig minuten voor het begin van de Eu ropa Cup-wedstrijd tegen Derry City ontplofte er in de omgeving van stadion The Brandywell een bom. Doelwit van de aanslag, waarschijnlijk het werk van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), was een electrici- teitscentrale. Niemand raakte gewond. Guik grasveld van het-Noord- 5. Lo ie stadionnetje bleek, on zware regenval op j» en dinsdag, in een itekende conditie. Dat het trein heuvelachtig was en i (Be i tikje schuin afliep, stoorde N esse niet. „Toch kon je goed jjjg, rken, dat het veld op som- Den), ge plaatsen in hoogte ver- Lami ilde", meende mandekker 3. Vi ;o Bos, die met Robert aal de tweemansaanval van rry City geconcentreerd in Iwang hield. „Het wende, 30. J iter snel". De „bulten" 35- arop de twee doelen ston- ndw onh°kte sluitpost Van der uw een meewarige glim- h. „De lat lag zeker tien Moor itimeter lager", constateer- 'd- j de boomlange doelman, die Ui 'Oor moest waken zijn hoofd •t te stoten. In dezelfde opstelling als za terdag tegen Willem II, toen het ontbreken van .Thijssen slecht werd opgevangen, ging Vitesse nerveus van start. De plankenkoorts zat in het eerste kwartier duidelijk nog in de benen. De foutieve pass van centrale verdediger Theo Bos, waarvan spits Paul McGee (oud-Haarlem) niet profiteer de, en de onbesuisde overtre ding van aanvoerder Edward Sturing op de behendige vleu gelspeler Joe Hanrahan, door de Franse arbiter Delmer be straft met een gele kaart, volg den uit de verkrampte speel- Gesteund door 3500 fanatiek meelevende supporters en van de dijk bekeken door vele honderden Noordieren buiten het stadion trachtte Derry City met veel enthousiasme maar weinig technische en taktische bagage Vitesse óp eigen helft klem te zetten. Doelman Van der Gouw sleepte zijn ploeg door de moeilijke openingsfase heen. Moeder In de achttiende minuut kwam de Arnhemse formatie verrassend op voorsprong. Een doorkopbal van Eijer werd door spits Huub Loeffen knap achter de te laat reagerende doelman Dalton getikt: 1-0. De pas 18-jarige MEAO-student, wiens moeder drie dagen vrij moest vragen bij de schoollei ding, bewees met die treffer opnieuw zijn waarde. Als ver vanger van de langdurig ge blesseerde Philip Cocu scoorde de lange tiener, met schoen maat 48, in de competitie ook al tegen Sparta en SVV. Loeffen had aanvankelijk nogal opgezien tegen de trip naar Noord-Jerland. Zijn eer ste vliegreis en de gespannen politieke situatie in London derry spraken hem allerminst aan. „Ik was nerveuzer voor de vliegreis dan voor deze wedstrijd", lachte de eerste jaars-prof. „Scoren in je eerste Europa Cup-duel geeft een heerlijk gevoel. Aan het begin van het seizoen rekende ik nergens op. De blessures bij Hilgers en Cocu hebben mijn loopbaan in een stroomver snelling gebracht. Ik geniet nog van elke wedstrijd, die ik in het eerste elftal mag mee- Elf minuten voor de rust was Loeffen dicht bij zijn tweede doelpunt. Hij pikte attent een te zachte terugspeelbal van McCarthy op, maar stuitte op de dit keer wel snel uitgeko men Dalton. Die actie kwam in een fase, waarin Derry City een groot veldoverwicht had. De opportunistische aanpak van de Noordieren ontregelde de organisatie in de Arnhemse afweer. Echte uitgespeelde kansen deden zich in de eerste helft echter niet voor, ook al omdat Van der Gouw een se rie hoekschoppen bekwaam onschadelijk maakte. Na de rust beperkte Vitesse zich hoofdzakelijk tot het ver dedigen van de minieme mar ge. Met verre terugspeelballen naar Van der Gouw werd het tempo van de onstuimige Noordieren gedrukt. Onder aanvoering van René Eijer, de enige bij Vitesse met Europa Cup-ervaring (opgedaan in zijn Sparta-tijd), speelden de Arnhemmers de wedstrijd rus tig en gedegen uit. De beste kans in de tweede helft was nog voor Vitesse. Eijer schoot in de 76e minuut een vrije trap hard op de vuisten van Dalton, waarna Loeffen de terugsprin gende bal net buiten de palen tikte. „Derry City viel mij mee", be weerde Jacobs met een stalen gezicht. „Maar als alle tegen standers van dit kaliber zijn, halen we de finale". Derry City (Nle)-Vitesse (Ned) 0-1 (0-1): 18. Loeffen 0-1 Scheidsrechter: Delmer (Fra). Toeschouwers: 3500. Gele kaart: Sturing (Vitesse). Derry City: Dalton; Coady, Brady, McCarthy en Curran; Carlyle, Gauld, Healy en Hanrahan; Speak en McGee Vitesse: Van der Gouw; Sturing, Van den Brom, Straal, Bos en Vermeulen; Latuheru, Laamers en Eijer; Van Arum en Loeffen (80. Van Bremen). LEVERKUSEN Het schaamrood stond hem op de wangen. Waar tien ploeggenoten vol daan in de kleedkamer achterover leunden, kon Hans de Koning zich wel voor het hoofd slaan. De nederlaag te gen Leverkusen viel uit gerekend hem, de in de laatste weken uitmun tende doelman van FC Twente, aan te wrijven. De Koning besloot zijn hok uit te snellen in een situatie waar een meer afwachtende houding passender was geweest. Het gevolg was vijf mi nuten voor de pauze de sastreus toen Ulf Kirsten via een lob het Twentse verlies (1-0) bezegelde. De doelman, die alle loftui tingen in de afgelopen we ken gretig inhaleerde, be kende nu, bij een minder sterke beurt, ruiterlijk zijn schuld. „Mijn fout, klaar", stak- hij de hand in eigen boezem. Cruciaal discussie punt was natuurlijk de vraag waarom hij eigenlijk besloot zijn doel te verlaten om de vrijgekomen Kirsten een halt toe te roepen. „Waarom, waarom... Het is altijd de vraag waarom", verzuchtte de keeper. „Het is heel sim pel. Ik zie die bal van Bun col komen en denk dat ik 'm wel kan hebben, dat ik er wel eerder bij zou zijn dan Kirsten. Hij was sneller, tik te hem knap over me heen. Een rotgoal voor mij natuur lijk. Nou ben ik tegenover de jongens wel verplicht over twee weken thuis de nul te houden". Het voorval deed De Koning de betrekkelijkheid van het leven weer inzien. „De ene week wordt je de hemel in geschreven, ben je de koning van Twente, nu, na zo'n fout ben je de klos. Zo werkt het voor een keeper. Doe ik niet al te dramatisch over. Maak ik een fout, dan is dat fataal. Vervelend, maar het werkt zo", aldus de Rotterdammer die de schuld niet deels in de menten maling aan de hele wereld". Dat alles neemt niet weg dat een aantal Twentenaren de hele avond onzichtbaar bleef. Zo acteerden Gaas beek en Roelofsen anoniem en liepen de middenvelders er eigenlijk slechts ter op vulling bij. Onzichtbaar wa ren ook John Neijenhuis en Youri Mulder, twee eenzame strijders aan het front. De eerste: „Ik heb me de longen uit het lijf gelopen, ben hele maal leeg. Maar ik heb ei genlijk geen bal in de voeten gehad. Dat is een constate ring, geen verwijt aan ande ren. Youri en ik werden ge woon niet bereikt. Dan blijf je maar bezig door te storen, maar dat vreet kracht. Ik geloof dat wat dat betreft meer heb gedaan dan al die Duitse verdedigers bij el- Perspectief Ulf Kirsten lobt de bal over FC Twente's doelman Hans de Koning en bezorgt Leverkusen daarmee de overwinning. schoenen wilde schuiven van Jan Gaasbeek, die, door dat hij op het middenveld een duel verloor, Buncol in staat stelde de beslissende pass te lanceren. „Dat was niet sterk van Jan, maar het kan een keer gebeuren. Het gebeurde ver van mij af, zo dat ik nog alle gelegenheid had om het te herstellen". Gaasbeek zelf: „De bal viel wat ongelukkig tussen een paar spelers in, ik kon er net niet bij komen. Is dat een fout van me?". Feit was dat de ondergang, hoe nipt ook, er door werd bezegeld. Verder hield FC Twente de poort gesloten, hetgeen, hoewel Leverkusen dan een overwicht had, ta melijk eenvoudig in z'n werk ging. In feite drongen de Duitsers, bevangen door de angst zelf een treffer te moeten incasseren, na de pauze nog nauwelijks aan. Volwassener „Dat viel me tegen", oor deelde De Koning, „want ik had van zo'n ploeg veel meer druk verwacht. Het is aan de andere kant ook de verdienste van ons zelf. We zijn in vergelijking met een jaar geleden tegen Club Brugge een stuk volwasse ner geworden en hebben het hoofd koel gehouden. Mede daardoor zijn we de tweede helft zonder kleerscheuren doorgekomen". Woorden, waar de sterk spelende Fred Rutten zich bij kon aanslui ten. „Ik moet jongens als El- zinga en Karnebeek een compliment maken. Die jon gens hebben hier een fantas tische prestatie neergezet". Zelf had FC Twente in voor waartse richting weinig avontuurlijks te melden. Het bleef in de eerste helft bij een schot van Jan van Halst, dat via Vollborn naast ging, waarna in het tweede bedrijf een te hoge knal van afstand van Gaasbeek volgde. Daar mee hield de Twentse da dendrang wel op. De bal ging ontelbare malen terug naar De Koning, zulks tot onvrede van het morrende Duitse publiek. Maar de ze kerheid stond begrijpelijker wijs hoog in het vaandel bij de bezoekers. Het was om die reden dat Andreas Thorn zich na afloop afvroeg „of dat FC Twente eigenlijk wel kan aanvallen". De Koning: „Wij zijn toch niet verplicht er hier een leuke wedstrijd van te ma ken? Zo werkt het niet in de Europa Cup, dat hebben we inmiddels wel geleerd. Als het nodig is, moet in dit soort wedstrijden de bal de tribune in. Daar zit ik niet mee, ik heb op zulke mo- Over twee weken, wist ie dereen in het Enschedese kamp, zal de aanval wel het parool moeten zijn. De 1-0 lijkt perspectief te bieden, maar FC Twente weet van zichzelf dat het het spel maar moeizaam kan maken. En dat terwijl Leverkusen zijn beste wedstrijden buiten het eigen Ulrich Haberland- stadion pleegt af te werken. Wilfried Elzinga, die kon te rugkijken op een sterk op treden tegen afwisselend Andreas Thorn en Ulf Kir sten, is optimistisch. „Tegen over onszelf, tegenover de mensen die ons hier van avond hebben gesteund, zijn we het verplicht dat we de tweede ronde bereiken. Tuurlijk, Leverkusen heeft een goede ploeg, maar ik had meer van ze verwacht. Meer druk dan ze nu hebben gemaakt. Daarom zie ik best kansen". Leverkusen (BrD)-FC Twente (Ned) 1-0 (1-0): 40. Kirsten 1-0. Scheidsrechter: Cooper (Wal). Toe schouwers: 10.100. Gele kaart: Roe lofsen (FC Twente). Leverkusen: Vollborn; Fischer, Hörster, Kree en Knut Reinhardt; Jorginho, Schreier, Buncol (81. Feinbier), Lupescu (76. Alois Rein hardt); Kirsten en Thom. FC Twente: De Koning; Elzinga, Rutten, Paus en Karnebeek; Gaas beek, Roelofsen, Van Halst en Ter Avest; Mulder en Neijenhuis (75. Nielsen). TEGENSTANDER PSV GENEZEN VAN GROTE NAMEN MONTPELLIER Zoals PSV is voortgekomen uit gloeilampen zo heeft Montpellier Herault, de aanstaande tegenstander in de Europa Cup 2, alles te maken met afval. De Franse subtopper kwam zestien jaar geleden van de grond na de fusie van een bedrijfsvereniging van vuilnismannen met twee lokale amateurclubs. In korte tijd promoveerde Montpellier van streekniveau naar de eerste divisie, van waaruit vorig jaar de Franse beker werd veroverd. Gewich tige figuur achter de opmerke lijke opgang van de Zuidfranse provincieclub is voorzitter Louis Nicollin, president-di- rekteur van de Groupe Nicol lin, de grootste particuliere vuilnis-ophaaldienst van Frankrijk. „Montpellier is Ni collin, en andersom", vat een sportverslaggever van de Midi-Libre, de nog maar korte clubhistorie samen. Samen met zijn moeder leidt geldschieter Louis Nicollin (45) een door zijn vader opgebouw de imperium. De familie bezit meer dan ruim 500 vuilniswa gens die, voorzien van een enorme „N", door een twaalf Wilbert Suvrijn is volgens voor zitter Louis Nicollin van Mont pellier een echte prof. FOTO: DIJKSTRA tal agglomeraties kruisen, waarvan Lyon, Poitiers, Ver sailles en, uiteraard, Montpel lier de grootste zijn. Zo'n 1500 vuilnismannen halen voor de Nicollin's het huisvuil op van in totaal twee miljoen Fran sen. Vorig jaar was dat goed voor een omzet van honderd miljoen gulden. Een deel van de winst ging rechtstreeks naar de voetbalclub Montpel lier. Niet in de laatste plaats van wege zijn spontane vreugde uitbarstingen is de corpulente clubvoorzitter een fenomeen in de Franse voetballerij. Ni collin maakt geen geheim van zijn emoties. Verliest zijn club, dan staat zijn gezicht op on weer; bij belangrijke winst gaat hij uit zijn bol. Zo leek de voorzitter elke grasspriet in het eigen stadion La Mosson persoonlijk te willen zoenen uit dankbaarheid voor de pro motie in 1987. Vorig jaar speel de hij het klaar om in het Pare des Princes president Mitter rand zowel voor als na de be kerfinale te omhelzen, on danks bedenkelijk kijkende lijfwachten. Minder poen Vanwege het vele geld dat hij in betaald voetbal en, tot voor kort, andere topsport laat om gaan, ligt een vergelijking voor de hand met Bernard Ta- pie, de portemonnaie van Olympique Marseille. „Doe maar niet. Ik heb minder poen, maar wel een dikkere buik", grinnikt Nicollin van achter een kolossaal bureau in de voorzitterskamer op het sportcomplex La Mosson. An ders dan Tapie (die kamerlid is en op het burgemeester schap van Marseille aast) zegt de Montpellier-baas geen poli tieke ambities te koesteren. „Behalve Tapie zijn er wel meer voorzitters die hun club gebruiken voor politieke am bities. Ik niet. Al dat verplich te handjes schudden van kie zers en steeds maar weer toe spraken afsteken is niets voor mij. Daarmee wil ik mijn tijd niet verdoen. Bovendien kun je beter clubvoorzitter zijn dan burgemeester, want dan ben je maar een keer in de week ge- stressed. Een burgemeester in Frankrijk zit elke dag op zijn nagels te bijten". Afgestoten Montpellier heeft een toe schouwersgemiddelde van 14.000 wat hoog is voor Franse begrippen. Alleen Marseille, Bordeaux en Lyon trekken thuis meer publiek. Zoals alle Franse clubvoorzitters gokte Nicollin aanvankelijk op het aantrekken van „vedetten". Maar gedwongen door tegen vallende resultaten moest hij daarop terugkomen. De voor Montpellier onhoudbare Eric Cantona (terug naar Marseille) en andere dure krachten als Stephane Paille en de Brazili aan Julio Cesar werden afge stoten. „Ik ben genezen van grote na men", zegt Nicollin. „Er lopen er nog één of twee rond die volgend jaar zullen weggaan en dan gaan we verder met jonge spelers en twee of drie ervaren buitenlanders, die echte profs zijn. Ik heb genoeg van vette salarissen en vedet ten die in werkelijkheid slechts halve vedetten zijn. De spelers hier zijn vooral profes sioneel in het opstrijken van Robson raakt angst kwijt MONTPELLIER Bobby Robson is gisteravond zijn angst kwijt geraakt voor het niet-fit zijn van drie van zijn sleutelfiguren. Na de training in het Stade de la Mosson van Montpellier stelden zowel Erwin Koe man, Giga Popescu als Ro- mario de Souza Faria dat zij klaar zijn om vanavond te spelen. „Dat is veel meer dan ik verwachtte", vertelde de Engelse coach van PSV. hun salarissen. Voor de rest zijn ze niet erg serieus". Suvrijn „Aan een jongen als Wilbert Suvrijn, die we vorig jaar kochten van Roda JC, zie je duidelijk het verschil in men taliteit tussen Franse en Ne derlandse of Duitse voetbal lers. Dat zijn ware professio nals, gedisciplineerd en hon derd procent bezig met hun werk. Alleen met een uitzon derlijke generatie, als destijds met Platini, Tigana, Giresse, Bossis en Rocheteau, heeft het Franse voetbal resultaten ge haald. Ik denk dat het moei lijk zal zijn de gebrekkige mentaliteit te veranderen. Ta pie probeert het nu met Bec- kenbauer. Dat is misschien aardig voor de bekendheid van Marseille, maar eerlijk ge zegd heb ik zo mijn twijfels of ook Beckenbauer zoveel meer kan brengen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9