ijush en Y-raad freigen Husayn Vlammend protest tegen „banenplan" in India plomatiek geknoei VS mede-oorzaak crisis Bulgarije heeft weer één - partij - regering ANC en Inkatha praten over beëindigen geweld - TENLAND JA( CfiidócSotwcmt DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 T is snijdt fors in [f ensiebegroting jNGTON Het Amerikaanse Huis van ardigden heeft ingestemd met een defen- foting voor 1991 van 283 miljard dollar (bij miljard gulden). De 4,7 miljard dollar (ruim iljard gulden) die president George Bush littrekken voor het SDI-project zijn gehal- Bovendien heeft het Huis een einde ge- aan de constructie van de B-2 bommenwer- extra middelen beschikbaar gesteld om de in de Golf te beschermen tegen aanvallen jmische wapens. Eerder had de Senaat in- yc met een defensiebegroting, waarin het B- j ramma ongeschonden bleef en op SDI an' een miljard dollar werd bezuinigd. Senaat s moeten nu een gezamenlijk compromis en voor de defensiebegroting van 1991. Oostduits parlement dicht wegens asbest OOST-BERLIJN De vierhonderd le den van het Oostduitse parlement zijn voor de laatste twee weken van zijn be staan op zoek naar een nieuwe werk plek. Het parlementsgebouw, het zoge heten Paleis van de Republiek, is op last van de inspectie gesloten vanwege ontoelaatbaar hoge concentraties as- beststof in de wandelgangen en zalen van het gebouw. Asbeststof wordt be schouwd als een veroorzaker van kan ker. Bij de bouw (1973-1976) zijn enor me hoeveelheden asbest op de muren en pilaren gespoten ter voorkoming van brand. Dat is nu los gaan laten, waardoor de wolken asbeststof ont staan. Executies in China PEKING China heeft 65 mensen geëxecu teerd in het kader van een zuiveringscampag ne. Het gaat volgens de Yangcheng Avond nieuws in Guangzhou (Kanton) om „misdadi gers" die met een kogel in de rug of in de nek zijn gedood. Shi Anhai, de loco-burgemeester van Guangzhou, riep tijdens een bijeenkomst van 5000 mensen op tot steun van de bevol king om verdachten in de val te lokken. On der de terechtgestelden zijn 24 mannen die uit opslagplaatsten en fabrieken roofden, twintig delinquenten die mensen beroofden, veertien moordenaars, vier wapenhandelaren en twee straatschenders. Onlangs zeiden de Chinese autoriteiten dat de reeks executies zou helpen het land schoon te maken voordat duizenden buitenlanders naar het land komen voor Azia tische Spelen, die er van 22 september tot 7 ok tober worden gehouden. Bonn gaat agenten Stasi vervolgen BONN De autoriteiten zullen na de Duitse eenwording van 3 oktober een be gin maken met de arrestatie van naar schatting achtduizend mensen die voor de Oostduitse geheime dienst Stasi hebben gewerkt. Het gaat om hoge functionaris sen en mensen die zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige misdrijven. De hui dige Westduitse regering had een massale arrestatie van spionnen willen voorko men, maar slaagde er niet in om met de oppositie tot een compromis te komen over een beperkte amnestie. Omdat de ar restatiebevelen grotendeels al klaar liggen is de verwachting dat een deel van de verdachten voor 3 oktober de wijk zal ne men uit de DDR. Journalist in Colombia ontvoerd BOGOTA t In het door drugs kartels geterroriseerde Colom bia is gisteravond opnieuw een journalist ontvoerd. Dit keer was Francisco Santos van 's lands grootste krant El Tiempo het slachtoffer. Hij werd meegevoerd door een groep zwaar gewapende lieden, nadat eerst zijn chauffeur door hen was doodgeschoten. Santos' familie is eigenaar van El Tiempo; zelf werkt hij als verslaggever en columnist voor de krant. Vorige maand werden in totaal zes journalisten ontvoerd. Stad in Kazachstan dicht wegens pest MOSKOU De stad Aralsk, in het westen van de Sovjetrepubliek Ka zachstan, is onder quarantaine ge steld om de pestepidemie die daar heerst onder controle te brengen. Volgens het persbureau Tass zijn in totaal 237 mensen in isolatie-afdelin gen van ziekenhuizen opgenomen. Honderden artsen zijn naar het ge bied gestuurd om hulp te verlenen, met name om dieren met anti-pest- middelen in te enten omdat zij de ziekte kunnen overbrengen. Medici denken dat de pest afkomstig is van herders die een met de ziekte be smette kameel hadden gegeten. vai mi 2 FRANCISCO De lOS kaanse president za a Bush heeft Irak :tei cht gedreigd dat hij ndere maatregelen luiten, als de huidi- cties en diplomatie- ik Irak er niet toe n bewegen zich uit ft terug te trekken. aanvullende maatrege- h< op het oog had zei Bush til |e Amerikaanse presi- Pr leeft de mogelijkheid nat[litair optreden echter -et idrukkelijk opengehou- rl® t Amerikaanse presi- an' erhaalde in een toe- lan n San Francisco de ei- Irak zich uit Kuwayt gf irugtrekken, het gezag Al-Sabah-familie over hersteld moet worden alle buitenlanders in Kuwayt moeten wor- nd jgelaten. kjortgelijk dreigement n New York. Wanneer er(ikse leider Saddam Hu- ed( ijft weigeren gehoor te me an <je resoluties van de lidsraad van de Vere- aties, zal dat leiden tot aande maatregelen ss< tentieel ernstige gevol- ïta e vijf permanente le- i de raad hebben deze uwing verbonden aan euikverpresolutie over een tonpkkade van Irak. Het komt morgen of over- ter stemming in de e V-raad. lutie vraagt alle vluch- Nederlanders veilig in Baghdad DEN HAAG De Neder- landers die gistermorgen Kuwayt-stad verlieten zijn gisteravond zonder noe menswaardige problemen in Baghdad aangekomen. Het gaat om elf mannen en een vrouw. Zij reisden per auto naar Irak. Het is niet bekend of en wanneer zij naar ons land mogen reizen. In Kuwayt verblij ven nu nog dertien Neder landers onder wie de am bassadeur en een ambassa de-medewerker. Buiten landse Zaken verwacht dat de komende dagen nog enige Nederlanders uit Kuwayt naar Baghdad vertrekken. Enkele land genoten willen echter in het door Irak bezette land blijven. Wie dat zijn en wat hun motieven zijn, wil het ministerie niet zeggen. ten op Irak te verbieden en Iraakse vliegtuigen te weren van buitenlandse luchthavens. De enige uitzondering geldt het transport van noodzakelij ke medicijnen en voedings middelen naar Irak. De resolu tie roept verder op Iraakse schepen die het zee-embargo kunnen schenden aan de ket ting te leggen, dan wel de toegang tot havens te ontzeg gen. In een vraaggesprek met het persbureau Associated Press heeft de voorzitter van de ge heime dienst van de Sovjetu nie, Vladimir Krjoetsjkov, aangeboden de CIA gegevens toe te spelen over Irak, waar zijn land nog altijd talrijke specialisten heeft zitten. De KGB-chef verklaarde dat zijn dienst de CIA in het verleden wel vaker had voorgesteld sa men te werken, maar tot nu toe nul op het rekest heeft ge kregen. Krjoetsjkov zei dat over Irak nog nooit informatie met de VS was uitgewisseld, maar dat hij ervan overtuigd was „dat we elkaar waarde volle dingen kunnen vertel len". Welke informatie de Sovjetunie over Irak kwijt zou willen werd niet verteld, ver moedelijk mede met oog op de positie van de Sovjet-burgers die zich nog in Irak bevinden. Een Iraaks vliegtuig met aan boord 416 westerse vrouwen en kinderen, voornamelijk Amerikaanse, is vannacht aan gekomen in Londen. De vrou wen en kinderen waren eerder op de dag vanuit Ku wayt in Baghdad gearriveerd. Vluchtelingen uit Kuwayt ma ken melding van wandaden die door de Iraakse bezettings troepen worden begaan. Zo worden burgers gedood die een portret van de verdreven emir in hun woning hebben hangen. Komende zaterdag voeren de VS een laatste char tervlucht uit om landgenoten uit Irak en Kuwayt te e ren. De afkeer in de westerse wereld van de Iraakse president Sad dam Husayn is vrij algemeen. Toch zijn er wel wat subtielere en smaakvoller methoden denkbaar om dat gevoelen uit te dragen dan de manier waarop de Amerikaan Jim Carlberg het doet. Hij heeft duizend toiletrollen laten bedrukken met het portret van de Iraakse leider. FOTO: AP 4DAM HUSAYN DACHT GROENE LICHT TE HEBBEN GEKREGEN EN Toen Sad- usayn Kuwayt bin- leefde hij in de Ne erstelling dat Was- imf hem daarvoor het licht gegeven had, nu gebleken. Een toor de invasie had jj, lerkaanse ambassa- n Baghdad in een met Saddam be- opmerkingen in jhting gemaakt. Van *ja|aaks standpunt ge bonden ze in ieder zeker zo uitgelegd een tl. m barstte vorige week mi de Amerikaanse pers. hington Post, de New imes en andere kran- n h vingen een Iraaks af- devan het gesprek tussen en ambassadrice April De regering heeft de eeu I ervan niet aange- Volgens het afschrift Saddam Husayn de t di drice duidelijk dat hij het zakelijke actie zou on- 200 en om Kuwayt ervan ngf houden de „economi- jrlog" tegen Irak voort Glaspie antwoordde ,,Ik weet dat u kapi- ikaiig hebt. We begrijpen iet is onze mening dat ans moet krijgen uw ter op te bouwen. We El echter geen mening e Arabisch-Arabische sn, zoals uw grensge schil met Kuwayt". Glaspie maakte omzichtig duidelijk dat ze niet op eigen initiatief sprak, maar instructies gekre gen had: minister van buiten landse zaken James Baker had „onze officiële woordvoerder bevolen de nadruk te leggen op deze instructie". Scherp contrast De Washington Post merkte op dat „de essentie van Glas- pie's opgetekende opmerkin gen nauw overeenkomt met het officiële standpunt van Washington in die tijd. Andere regeringsfunctionarissenont kenden toen openlijk dat Amerika veiligheidsverplich- tirigen aan Kuwayt had". Die ontkenning staat in scherp contrast tot de felle reactie van de Verenigde Staten toen Irak Kuwayt daadwerkelijk bin nenviel. Glaspie in een inter view in de New York Times vorige week: „Ik dacht niet dat Irak heel Kuwayt zou in nemen. Niemand dacht dat". Maar ze had verkeerd gedacht. Kennelijk bedoelde de ambas sadrice toen ze zei dat de VS „geen mening" hadden over zaken als „uw grensgeschil met Kuwayt" dat Washington geen bezwaar zou maken als Irak Kuwayts eilanden in de Golf, waar Irak aanspraak op maakt, zou innemen. Iraks „grensgeschil met Kuwayt" gaat echter veel verder dan dat. Lang voor Saddam aan de macht kwam, vonden de Ira kezen al dat Kuwayt geen recht had op eigen grenzen, omdat het rechtelijk een pro vincie van Irak was, zoals het dat nu met geweld is gewor den. Saddams interpretatie van Glaspie's woorden was dat Amerika niet zou intervenië ren als zijn troepen Kuwayt zouden bezetten. "Over Amerikaanse tegenacties tegen Irak na eventuele stap pen tegen Kuwayt zei Saddam: „Als jullie druk gebruiken, ge bruiken wij druk en geweld. We kunnen niet helemaal naar de Verenigde Staten ko men, maar individuele Arabie ren kunnen jullie wel berei ken". Verzoenend Glaspie's antwoord op dit drei gement was zo verzoenend als het maar kan. Ze sprak over de behoefte van president Bush om vrienschap te sluiten met Irak: „Ik heb directe in structies van de president om te streven naar een betere re latie met Irak. President Bush is een intelligente man. Hij zal Irak niet economisch de oorlog verklaren". Saddam werd niet vermurwd. Hij zei dat hij Kuwayts econo mische acties tegen Baghdad zag „als een militaire actie te gen ons". Hij besloot: „Als we niet in staat zijn een oplossing te vinden, is het heel natuur lijk dat Irak de- dood niet zal aanvaarden, zelfs al staat wijs heid boven alles". Vreemd genoeg lijkt Glaspie deze cryptische uitspraak als geruststellend ervaren te heb ben. Ze vertelde Saddam dat ze erover gedacht had haar reis naar Washington, voor overleg, uit te stellen, maar dat ze na haar gesprek met Saddam toch zoals gepland zou vertrekken. En dat deed ze. Zesendertig uur later viel Irak Kuwayt binnen. Na een vergelijkbaar diploma tiek debacle met Argentinië acht jaar geleden trok de toen malige Britse minister van buitenlandse zaken zijn con clusies en trad op eervolle wij ze af. Niets wijst erop dat Ja mes Baker van plan is dit voorbeeld te volgen. Integen deel, hij is druk bezig een op lossing te zoeken voor een cri sis die nooit had hoeven ont staan, als zijn departement Saddam duidelijk had laten weten dat een militaire aanval opgevat zou worden als een bedreiging van de belangen van de Verenigde Staten. De boodschap die Saddam dacht gekregen te hebben was pre cies het tegenovergestelde. Geknoei Nu de climax van de gebeurte nissen in de Golf nadert is het heel begrijpelijk dat de Ameri kaanse media en de media van de bondgenoten maar weinig zin hebben om voort te bordu ren op het diplomatieke ge knoei dat mede verantwoorde lijk was voor de confrontatie. Wanneer de crisis eenmaal voorbij is zou een herziening van de westerse diplomatie echter hoog op het prioritei tenlijstje moeten staan. Het Westen kan zich niet nog meer onnodige conflicten veroorlo ven. Tijdens de Koude Oorlog was alles relatief eenvoudig, of had het de schijn eenvoudig te zijn. Maar het tijdperk dat nu begint is er een van de meest uiteenlopende complicaties, waarin conflicterende culture le problemen een belangrijke bron van onrust kunnen vor men. De westerse diplomaten zijn hier niet op voorbereid. De besten hebben zich altijd gewijd aan de Oost-West con frontatie, terwijl de tweede- en derderangs de kleinere landen toegewezen kregen. Vaak was hun taak de plaat- stelijke dictator of junta tevre den te houden of vooral wa pens te verkopen. Zij hadden de neiging zelfgenoegzaam te worden en hun superieuren geruststellende rapporten te zenden over de houding en in tentie van de mensen van wie ze de hielen moesten likken. Wanneer het Golfconflict be ëindigd is moet dit hele sy steem radicaal herzien wor den. Een heroriëntatie is nood zakelijk. Daartoe moeten ook de diplomatieke acties die heb ben geleid tot de Golfcrisis kli nisch bestudeerd worden. Een van de pathologische bewijs stukken zal dan het gesprek tussen Saddam en Glaspie zijn. Voor toekomstige diplomaten zal dit een klassiek voorbeeld zijn van hoe het niet moet. CONOR CRUISE O'BRIEN (c) The Times (Van onze correspondent Hans Kuitert) ISLAMBAD Tien stu denten van de universiteit van New Delhi hebben gisteren een vlammend protest ondernomen tegen plannen van premier Singh om meer overheids banen te reserveren voor lagere hindu-kasten. De studenten overgoten zich met benzine en staken zich in brand. De actie was aangekon digd en vormt onderdeel van protesten die in Noord-India al maanden aan de gang zijn. Eén van de studenten liep brandwonden op over de helft van zijn lichaam. De andere kwamen er, doordat er direct hulp ter plekke was, met min dere verwondingen van af. Het banenplan van premier Vishnawath Pratap Singh houdt in dat vijftig procent van de circa 8,5 miljoen over heidsbanen gereserveerd wor den voor de lagere kasten in de hindu-samenleving. Hogere kasten, niet noodzakelijkerwijs de rijken, voelen zich duidelijk te kort gedaan. Moslims, chris tenen en leden van niet-hin- du-stammen in achtergebleven gebieden van India eisen nu ook hun deel uit de ruif. De banenkwestie is intussen zo hoog opgelopen, dat Singhs te- genstanders al om vervroegde verkiezingen hebben ge vraagd. De premier leidt een minderheidsregering, die dank zij de steun van rechtse en twee linkse partijen (nog) de lakens uitdeelt. Singh is nu tien maanden aan de macht. Zijn voornaamste steunpilaar in het parlement, de uiterst rechtse Indische Volkspartij (BJP), is al volop bezig zich op de verkiezingen voor te bereiden. Het banen plan van Singh speculeert op winst voor Singhs Janata Dal, omdat het mikt op de minder bedeelde hindus in agrarische gebieden. Singh hoopt daar mee zoveel kiezerssteun te krijgen, dat hij de BJP kan verslaan. Zijn grootste pro bleem is zijn eigen partij. De partijbonzen ruziën wat af. Singh heeft zijn vice-premier Devi Lal al moeten ontslaan, maar anderen belagen hem eveneens in het centrum van de macht. Singh heeft boven dien weinig weten te maken van zijn verkiezingsbelofte: de economie is er slecht aan toe, de prijzen stijgen in angstwek kend tempo en in Kashmir, Punjab en Assam is Singh niet in staat afscheidingsbewegin gen op de knieën te krijgen. Uit opiniepeilingen blijkt dat de meeste Indiërs zeer onte vreden zijn over de huidige, zwakke regering. De oproerpolitie tracht te voorkomen dat een student zichzelf in brand steekt. De politie liep hierbij zelf ook brandwonden op FOTO: AP SOFIA De Bulgaarse premier, Andrei Loukanov, heeft van nacht zijn nieuwe regering gepresenteerd. Het kabinet bestaat met uitzondering van drie partijloze ministers louter uit leden van de PSB, de voormalige communistische partij. Deze partij won drie maanden geleden de eerste vrije parle mentsverkiezingen in Bulgarije en haalde 211 van de 400 zetels, een absolute meerderheid. Loukanov heeft lang geprobeerd een regering van nationale eenheid te vormen. De oppositie, geleid door de Unie van Democratische Krachten, weigert echter sa men te werken met de voormalige communisten, die Bulgarije vanaf 1945 op dictatoriale wijze hebben geregeerd. Het nieuwe kabinet bestaat voor bijna de helft uit ministers die ook regeringsverantwoordelijkheid droegen tijdens de commu nistische heerschappij in Bulgarije. Van de Unie moesten eerst al deze oud-communisten hun ministersfuncties opgeven alvorens zij zou meewerken aan een nieuwe regering. De nieuwe rege ring wordt geconfronteerd met een zware economische crisis, die momenteel tot grote sociale spanningen leidt. '0NTUREN VAN KAPITEIN ROB >ng Terwijl de meisjes, geheel onbewust van het dreigende nieuwsgierig de nederzetting in de vallei gadeslaan, heb- scherpe ogen van de Arabische gids de ruiters opge- ee Hij begrijpt, dat het de wachters van het dorp zijn en hij i in maar al te goed, die woeste Ryffijnen. Met een langge lid eet waarschuwt hij de meisjes, die verwonderd opkijken. int iets aan de hand te zijn", zegt Marga, „laten we maar SI an". - Ondertussen hebben de wachters het gehele dorp gealarmeerd. Er zijn indringers gesignaleerd! Direkt komt de hele nederzetting in rep en roer. Want vreemdelingen worden hier niet geduld. „Spoor ze op mannen", roept de sheik, „en breng ze hier, wie het ook zijn!" Marga en Willy hebben inmiddels de wijk genomen en volgen nu de gids door een smalle bergkloof. Ze beseffen niet, dat onmiddellijk gevaar dreigt.... JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) en de Zulu-be- weging Inkatha hebben gisteren op hoog niveau geheime gesprekken ge voerd. De besprekingen in de Zuidafrikaanse haven stad Durban hadden tot doel een einde te maken aan het geweld tussen aanhangers van de rivali serende groepen in de zwarte woonoorden. „Het was een historische ont moeting. Voor het eerst sinds 1979 hebben hoge vertegen woordigers van beide organi saties met elkaar gesproken", zo stelden het ANC en Inkatha in een gezamenlijke verkla ring. „De gesprekken werden in een vriendelijke sfeer ge voerd. Beide partijen zagen de ernst van de situatie in en toonden zich bereid tot een op lossing van de problemen te komen", zo verklaarde ANC- onderhandelaar Joel Netshi- tenzhe. Bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en Inkatha in de provincie Natal zijn de afgelopen vier jaar ze ker 4000 mensen om het leven gekomen. De gevechten zijn de laatste zes weken overge slagen naar de zwarte voorste den rond Johannesburg. Daar bij zijn naar schatting 760 mensen gedood. De Zuidafri kaanse president, F.W. de Klerk, stemde gisteren in met verscherpte veiligheidsmaatre gelen. Tevens riep hij ANC- leider Nelson Mandela op zich niet te verzetten tegen de poli tiemaatregelen om de onder handelingen over beëindiging van de apartheid niet in ge vaar te brengen. Parlement eist aftreden Ryzjkov MOSKOU Het Russische parlement heeft gisteren het aftreden geëist van Sovjet-pre mier Nikolaj Ryzjkov. „De re- gering-Ryzjkov is verantwoor delijk voor de economische crisis in het land", aldus afge vaardigde Viktor Konstani- nov. Het parlement van de Russische Federatie is al ak koord gegaan met de radicale economische hervormingen waartegen Ryzjkov zich ver zet. In de Sovjetrepubliek Oekraïne zijn activisten van plan op 1 oktober een algeme ne staking te houden om hun politieke en economische eisen aan het republieksparlement kracht bij te zetten. Tyfoon houdt huis op Japans eiland TOKYO De tyfoon Flo heeft vannacht nieuwe slacht offers gemaakt toen zij over Tokyo en het Japanse hoofd eiland Honshu trok. Zeker eenentwintig mensen zijn ge dood, twaalf mensen worden 'nog vermist, zo hebben de au toriteiten bekendgemaakt. Volgens een politiefunctiona ris zijn 75 mensen gewond ge raakt. Er is voor miljoenen guldens materiële schade aan gericht. Flo neemt nu geleide lijk in kracht af. De tyfoon be reikte maandag toen hij over het zuidelijke eiland Oki nawa raasde nog windsnel heden van maximaal van 180 kilometer per uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5