keukens vALLER LEïCQSl iet direct van middelbare school Laar hoger onderwijs overstappen JE Keukens en Badkamers van allure bij Rolff poggen pohl „Vleermuis" Hans de la Mar opent Koetshuis in Leidse Hout bruynzeel S 3DEN OMGEVING CcidócSotwant DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 BURGERLIJKE Si ■meerite Leiden heeft geen ivullende bijdrage nodig DEN De begroting 1991 aan de jente Leiden is sluitend. Er hoeft aanvullende bijdrage aan het Rijk /orden gevraagd. Daarmee heeft de ieente aan de verwachting die bij de 'intatie van de begroting 1990 werd •sproken voldaan. Bij de vaststelling het meerjarenbeeld 1991-1995 werd iten een aantal gemeentelijke belas- in te verhogen. De beschikbare mid- blijven echter beperkt. Steeds op- iw moet een afweging worden ge ilet voor welke zaken wel of geen be- :baar kan worden gesteld. Wethou- P. Bordewijk (financiën) licht mor- bij de presentatie van de begroting 'oorstellen toe. Nieuw fonds voor cultuur LEIDEN Voor de Leidse kunst- en cultuursector wordt een experimenten en projectfonds opgericht. Het fonds heeft 200.000 gulden in kas. De oprich ting van een dergelijk fonds werd in 1989 in de kunst- en cultuurnota be pleit. Door herschikking van een aan tal begrotingsposten en voorzieningen bij de gemeente is nu geld vrijgemaakt. Ook wordt op andere manieren gepro beerd geld bijeen te sprokkelen voor dit fonds. Bestaande culturele instellin gen en personen kunnen een beroep doen op dit fonds. Daar zijn wel een aantal voorwaarden aan verbonden. Zo wordt een aanvraag beoordeeld door een commissie van deskundigen. Die commissie brengt weer advies uit aan het college van B en W. Rijnsburg krijgt eigen afdeling Milieudefensie RIJNSBURG Een zestal Rijnsburgers heeft het ini tiatief genomen een plaatselijke afdeling van de lan delijke organistie Milieudefensie op te richten. Maan dag 8 oktober vindt in Het Kraaienest de oprichtings vergadering plaats. Volgens de initiatiefnemers kan er plaatselijk veel op milieugebied worden gedaan. Belangrijkste doel van de organisatie is de stimule ring van bewustwording en gedragsverandering van mensen ten aanzien van het milieu. Milieudefensie wil dat bereiken door het activeren van burgers en maatschappelijke organisaties. Daarnaast wil de groep Rijnsburg het gemeentelijke milieubeleid kritisch vol gen en milieuvriendelijke gedachten naar voren brengen. Bij de bijeenkomst in Het Kraaienest is ook K. van Wezel van de landelijke Milieudefensie aan wezig. Zij zal de groep Rijnsburg officieel oprichten. Verder geeft Rijnsburgs milieuwethouder A. de Haas acte de présence. Mozaïek speelt operette Les cloches de Corneville NOORDWIJK/KATWIJK Het Noordwijkse operettegezelschap Mazaïek treedt vrijdag 23 en zaterdag 24 november op in Katwijk. De groep brengt Les cloches de Corneville op de planken, een operette van Robert Planquette. De voorstel lingen worden gehouden in zaal Tripodia aan het Hoornesplein en beginnen om acht uur. Naast Mozaïek wordt medewerking verleend door het Zuidhollands Operette Orkest. De regie is in handen van Lida Spaans en Cees Borger heeft de muzikale leiding. Achter de vleugel zit Jac- gues Tomeij. Solisten in Les cloches de Cornevil le zijn onder anderen Waldin Roes, Jan Lange- laar, Yvonne Elwald, Martin Pleyte, Frans de Lincel en Jos van Graas. Kaarten kosten 15 gul den. Houders van een CJP of Pas65 betalen een rijksdaalder minder. „PARK BELANGRIJK VOOR STADSBEWONERS" LEIDEN Een in vleer- muispak gestoken wet houder Hans de la Mar heeft gistermiddag het Koetshuis in de Leidse Hout geopend door vanuit de zolder, een geliefde plek voor vleermuizen, via een ladder naar bene den te klimmen. In een toespraak zei de wethou der dat het recreëren in het park heel belangrijk is voor de stadsbewoners. „Daar waar nodig zullen we dan ook investeren om ver der aan de opwaardering te werken". Het Koetshuis doet sinds gisteren dienst als acti viteitencentrum voor natuur en milieu in en rond de Leidse Hout. Dat wordt be heerd door de Koetshuis- groep. Die bestaat uit onge veer vijftig vrijwilligers en medewerkers van de Afde ling Natuur- en Milieuedu- katie van de gemeente Lei den. Na de opening overhan digde Kees Mostert zijn rap port „Vleermuizen in het ste delijke gebied van Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp" aan De La Mar. Hiermee was tevens de vleermuistentoon stelling in Het Koetshuis ge opend. De komende ander halve maand zal deze ten toonstelling op de zondagen van twee tot vier te bezichti gen zijn. Voozitter Cornet heeft na mens de Vereniging Vrien den van de Leidse Hout eveneens gistermiddag de bank van Van Nes aan de Leidse burgers via de per soon van Hans de la Mar aangeboden. De bank die bij de kleine vijver in de Leidse Hout staat, is een replica van een eerdere, niet meer te herstellen bank die ook was opgedragen aan landschaps architect K. van Nes. Van Nes leefde van 1876 tot 1952 en was een van de oprichters van de Leidse Hout in de dertiger jaren. De bank is ge maakt door twee leerlingen van de Middelbare Techni sche Sectorschool Leiden, Ton van der Holst en Jan Smit. Hemelraad; Jenneke dr. van: H.N. Haasnoot-E. van der Marei; Johannes Willem Simon zn. van: H.C. du Prle- W.C. de Mooi); Matthljs zn. van: M. van der Gugten-P. van Rijn; Phlline Sophia Martina dr. van: J.J. van Overbeeke-H.S.M. Verhaar; Marjolein Helena dr. van: J. Tegelaar-H.A. van Gerven; Renate Barbara Cornelia dr van: J. Breedljk-C.W.C. van der Salm; Shane Cornells Johannes zn. van: B.J.C. Vaessen-E.A.M. Burgmeljer; Annlck Thèrèse dr. van: W.J.E. Bur- gemeestre-V.T.D. de Valk; Arlënne dr. van: L.T. Schaap-C.D. van der Plas; Renèe dr. van: H.J.A. van Hooff en A.T.H. van Hespen; Monica dr. van; G. van Egmond en G. Maat; Tho mas zn. van: J.B.P.M. Leo-N.J.W. Collet; Maria Agatha dr. van: A. Ha- venaar-A. van der Plas; Mark Adria- nus zn. van: J.E. Baak-T.A. Kamp; Wendy Anna Maria dr. van: R. Jesse- G.C.M. van Schle; Rablya dr. van: M. Özen-M. özen; Lisa Pauline dr. van: R.W. Jansen-H.P. Kroone; Jermalne Karankumar zn. van: P.A Ramcha- ran-B.G. Poedal; Anouk Irene Joost dr. van: H.R. Varkevlsser-M.C.J. van den Brekel; John zn. van: C.J. BIs- schop-J.A.P. van Doorne; Marleen Carollen dr. van: W.B. Hoek-A.C. van den Berg; Michael Pleter Gerardus zn. van: K.T.C. Konlng-N.C.M. Bruins, Jan zn. van: N. Plug-A. van Dort; Isl- dorus Gerardus zn. van: G.P.I.M. Wulsman-P. Sleeboom. Gehuwd: R.F. Dleke en M.J. Deege naars; J.D. Smit en E.J. Phaff; J.C. Turk en M.I.V. Autar; A.E. Robijn en C.M. van der Ven; R. Dahmane en M.G. van der Bent; F.H. van der Woerd en Tje Ningtje Balgls; K. van den Bosch en A.J.T. Franken; P. van Rijn en M.M. Mano, M. Wensveen en I.W. van der Zwart; W.P.F Vlnkestey en J.J.M. Schouten; J.L. van Klinkei. en S.J. Tebrugge; P.F. Hermans en A.J. de Knegt; A.C. Kleljn en C.C. Gijsman; P.C. Jurgens en M.C.W.T. van der Meer; M. de Haas en A. Mink; B.C. de Jong en E.A. Herfst. JORZITTER OUWERKERK VAN LEIDSE HOGESCHOOL: Cornells Joppensz, in brons vereeuwigd aan de Lammenschansweg, tatie naar schippersgezel. het vinden van de pot wordt verteld. Van het sobere relaas van P.C. Hooft tot en met het uiterst gezwollen taalgebruik van W.J. Hofdijk: „Daar ont wikkelde zich een tafereel, dat zelfs langs de gebruinde en verharde wangen der Zeeuw- sche Geuzen een traan deed biggelen. Aan de schoejing der gracht verdrong zich de talloo- ze menigte, bleek en verma gerd, maar met nu byna onna- tuurlyken glans in de fonke lende oogen, en, hijgend van begeerte, de trillende handen uitstrekkende naar het brood, dat met volle schuiten, aan hunne voeten als het ware binnenkwam". Grappig is de beschrijving van de Spaanse soldaat Alonso Vasquez van de eet- en drink gewoonten van de Nederlan ders. „Hun onmatigheid in het drinken berooft hen van het natuurlijk gebruik der rede en heeft hen tot deze jammerstaat gebracht", merkt hij over de vele smul- en braspartijen op. Over de vrouwen: „Ze zijn zo koel van aard dat het voor komt dat haar tien of twaalf jaar achtereen door dezelfde jongelui het hof wordt ge maakt". Over de straf en de uitdrukking „men spoele het lijf van het ondeugende wijf" geeft hij een gedetailleerde uitleg. Het boekje is een hutspot van aardige historische feitjes, te veel fragmenten uit oude kro nieken over hetzelfde onder- werd afgewezen bij zijn sollici- FOTO: TEJO RINGERS werp en aardige illustraties. De oprichting van de Leidse universiteit, het oprichten van de 3 October Vereeniging met in het begin een zeer groot aantal studenten onder haar leden, de heimelijke diensten in de Pieterskerk tijdens de Tweede Wereldoorlog, ze ko men allemaal aan bod. Als klapstuk volgen hutspot-ach- tige recepten uit onder meer Griekenland, Iran, Finland, Azerbajdzjan en Spanje. Het boekje van uitgeverij BZZTöH is voor 16,50 te koop in de boekhandel. Scheepmaker signeert van avond tussen 19.30 en 21.00 uur haar boekje in boekhandel Kooyker aan de Breestraat. KARIN SWIERS uw keuken of badkamer krijgt bij Rolff de tie aan de poort over te gaan. Dat wil zeggen dat een deel van de selectie zich niet meer zal afspelen tijdens de oplei ding, in de daarvoor bestemde propadeuse, maar eraan voor afgaand. Zeker met de pro- duktfinanciering van het hbo in het vooruitzicht kan dit la tere uitval van studenten te gengaan en daarmee een nega tieve beïnvloeding van de be kostiging op instellingsniveau voorkomen", geeft Ouwerkerk man-A. Smit; Jiska dr. van: J.H.J. van der Meer-G. van Wieren; Johannes Nicolaas zn. van: J.N. van Bemmel- W.C.M. Jongenelen; Abdou zn. van: M. El Yahyaui-A. El Yaoutl; Nadia dr. van: A. Maêchou-H. El Fakih; Martlne Christine dr. van: J.J. Hoek-C. van Egmond; Evianne dr. van: A.B. Witte- man-M.J. van Rooijen; Erwin Gerard zn. van: G.J.A. Bezemer-B.C. de Kei zer; Sammy Sebastiaan zn. van: C.J. van Wljk-L. Stapper; Roy zn. van: M.J.J.E. Lemmers-Z.J. van Zundert; Cansu dr. van: T. Sen-B. Sen; Rianne Petronella Christina dr. van: C. Hoge- wonlng-P Bouwman; Cynthia dr. van: J.L. van der Plas-J.M. Dubbeldam; Jeroen zn. van: J.L. van der Plas-J.M. Dubbeldam; Stefan zn. van: P.H.W. Hlelkema-J.A.M. Heljkoop; Stephanie Franclsca dr. van: M.J.J. Termaten- S.C. van de Esschert; Lotte dr. van: L.J.G. van Splunter-M.C. Hoenders; Mathllde Elisabeth Jolanda dr. van: R.P. Eldink-D.C. van den Haak; Clau dia Désiree dr. van: R.IJ. Knetsch-J. re samenwerking te komen met het resterende confessio neel HBO Zuid-Holland van kracht". Zorgen De voorzitter sprak tevens zijn zorg uit over de extra bezuini gingsmaatregelen van de mi nister van onderwijs. „Groter studentenaanbod met behoud van kwaliteit zonder verho ging van de geldmiddelen leidt nu reeds tot de roep van som mige hogescholen om tot selee- Het hutspot- raadsel wordt niet opgelost LEIDEN Navarin prin- tanier, bankekod, suoma- lainen lammasmuhennos, immos, mirmiz en f&r i k&l. Schrik niet, het zijn slechts namen van buiten landse hutspotgerechten. Ze zijn met recept te vin den in het nieuwe boekje „koken op 3 oktober" van Anne Scheepmaker. Het boekje vol met wetens waardigheden over Lei- dens ontzet, hutspot, ha ring en wittebrood is van middag overhandigd aan burgemeester C. Goekoop. Dat gebeurde in Stedelijk Museum De Lakenhal. „Koken op 3 oktober" is geen kookboek, geen geschiedenis boek, maar een geschiedenis kookboek. Feitjes en recepten dus. Scheepmaker beklaagt zich erover dat in de school boeken te weinig aandacht wordt besteed aan Leiden in de Tachtigjarige Oorlog en duikt zelf in de kronieken. En ze heeft leuke wetenswaardig heden ontdekt. Bijvoorbeeld over de 13-jarige Cornelis Jop pensz die 3 oktober 1574 de koperen pot met eten vond bij de door de Spanjaarden verla ten Lammenschans. Hij was geen weesjongen, zoals vaak wordt beweerd, maar de zoon van Baertgen Got- schalkxdochter Jobaertz. De familie woonde in een steegje dat uitkwam op de Vliet, Cor nelis was „metselairsknecht". In 1588 wil hij schippersgezel worden bij een beurtschipper en vertelt om enige indruk te maken bij zijn sollicitatie „dat hy d'eerst jong gesel geweest is, die den 3 octobris 1574 in de Schans tot Lammen uut deser stede gelopen ende vandaer aen de Vlote de tijdinge ge bracht heeft, dat den viandt daer uut gevlucht en dezelfde Schanse ledich was". Het maakte geen indruk, Cornelis werd afgewezen. Spaanse soldaat De oudere wachtmeester van de schutterij, Cornelis Ghijs- brechtsz Schaeck, heeft de pot misschien niet gevonden, maar wel mee naar huis genomen. Wat er in zat, oftewel ,„het hutspot-raadsel", wordt niet opgelost. Wel is deze pot eeu wenlang in het bezit van de familie Schaeck geweest en elk jaar werd er op 3 oktober uit gegeten. Later is de pot aan De Lakenhal geschonken. Scheepmaker laat vervolgens een te grote lading fragmenten de revue passeren waarin over LEIDEN Geboren: Willem, zn. van: D. Nijgh-W.N. Zuijderduijn; Roman Daniel, zn. van: A. Piechowlak-M.C.C. van der Arend; Tim Daniel Theodorus zn. van: D.W. van den Berg-A.M. van der Meer; Willem Johannes Stepha- nus zn. van: W.F. van der Blom- L.E.M. Schouten; Dleke dr. van: J. van der Gugten-J.A. Poulis; Willem Menno zn. van: W. Imthorn-L. van Duijn; Kasper Bastlaan zn. van: T.W. Langejan-G.M. Bruin; Ad zn. van: J.C. Verschuren-M.E. Burggraaff; Omar zn. van: A.F. Atta Alla-A. Safan; Ro- sanne Elisabeth dr. van: C.H. Pleters- G. Zwaan; Oscar Paul zn. van: P.J. Wülfinghoff-C.S. Zwaan; Sanne dr. van: C.G. Walter-L.A. Hoogervorst; Adrie Mia Melissa dr. van: H.J. Gljs- •EN Wat zijn de loeden op de resultaten iet hoger onderwijs als student niet direct na ^middelbare school be- aan zijn studie? Dat A. Ouwerkerk, voozit- van het college van tuur van de Leidse Ho- :hool, graag zien uitge- ht. Hij pleitte vanmid- voor dit onderzoek tij de opening van het studiejaar. „In Denemarken heeft de stu dent, weliswaar gedwongen door studiestops, meestal een jaar de tijd om zich op zijn vervolgstudie voor te berei den", geeft Ouwerkerk als voorbeeld. In zo'n tussenjaar doet de Deense student prak tijkervaring op, soms in het buitenland. De kans op het succesvol afronden van de stu die wordt dikwijls verhoogd door de vergrote motivatie van de student, aldus de voor zitter. Hij ziet ook voordelen voor de Nederlandse studen ten. „Hij of zij kan meer tijd nemen om zich maatschappe lijk voor te bereiden op de de finitieve studiekeuze en duide lijk afstand nemen van het middelbare schoolsysteem. Voor de student levert een goed voorbereide studiekeuze een minimum van verlies aan studieduur op". Het bestuur van de Leidse Ho geschool fuseerde 1 augustus met het bestuur van de Katho lieke Pedagogische Hogeschool West-Nederland. Deze laatste school heeft vestigingen in Rotterdam, Den Haag en Heemstede. De fusie tussen de instellingen heeft op 1 januari plaats. „Hiermee wordt verder invulling gegeven aan het eerder ingezette beleid katho liek en protestants-christelijk hoger beroepsonderwijs in onze regio te verzorgenen te waarborgen. In deze zin blijft onze uitnodiging om tot nade- ulbeurs lilvereniging Koningskerk udt morgenavond een ruil- ond voor verzamelaars van iinten, stickers, prentbrief- arten, lucifermerken, siga- nbandjes, suikerzakjes en jstzegels. Iedereen die wil Hen is van 19.00 tot 22.00 ir welkom in buurthuis het )oortje, Bernhardkade 40. tree bedraagt voor niet le- in 1,50. en voor jeugd tot Jpmet vijftien jaar1,-. Voor lichtingen: 312513. ke Arke, is zaterdag van 13.00 tot 15.30 uur geopend. Het ge bouw aan de Pieterskerk- choorsteeg is namelijk gron dig gerestaureerd. Alle ruim tes zijn te bezichtigen, ook worden enkele oude Arke filmpjes van Pater Sweerts vertoond. Paardrijden Manege Moedig Voorwaarts houdt zaterdag een open dag. Moedig Voorwaarts geeft les aan minder-validen, maar ook aan niet-gehandicapten. De paardrijlessen bevorderen de integratie tussen gehandicapte en niet-gehandicapte sporters. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 16.00 uur uur terecht bij de manege aan de Wasse- i en dag ■t oudste buurthuis van Lei- n, Buurthuis In de Vroolijc- Bingo Buurthuis Op Eigen Wieken houdt zaterdag een grootste bingo met grootse prijzen. De eerste ronde begint om 20.15 uur in het buurthuis aan het Valkenpad 3. Zes bingo's kos ten zeven gulden. Rommelmarkt Liefhebbers van rommel markten kunnen zaterdag te recht bij handbalvereniging Saturnus en zwem- en polove reniging De Zijl/LGB. Alle waar staat vanaf 11.00 uur uitgestald op het veld van Sa turnus aan de Boshuizerlaan. Feest Voor de kinderen is het zater dag feest in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka de. Van 10.00 tot 15.00 uur staan in en om het buurthuis allerlei attracties opgesteld. Ook wordt een grote vrij markt gehouden waar ieder een zijn spulletjes aan de man kan brengen. Om 13.00 uur begint een grote tekenwed strijd, om 14.00 uur geven ma jorettes een demonstratie en om 15.00 uur worden ballons opgelaten, 's Avonds begint om 20.00 uur voor de volwas senen een kienavond. Morrisdansen Het Leids Morristeam houdt zaterdag een Morrisdag. De hele dag worden optredens gegeven met begeleiding van levende muziek. Het spits wordt om 11.00 uur afgebeten op de Leidse Uitdag in de Pie terskerk, daarna wordt er om 12.15 gedanst bij de Leidse Hout, 14.30 bij de Morspoort, 15.30 uur bij de Hartebrug- kerk en om 16.30 tot slot bij de Burcht. Meer informatie: 071-123185. Klaverjassen Liefhebbers van klaverjassen en sjoelen kunnen zondag in buurthuis 't Spoortje terecht. De Spoorbumpers beginnen om 14.00 uur in het buurthuis aan de Bernhardkade met de spellen. Er zijn diverse prijzen te winnen. Deelname kost een rijksdaalder. aandacht die in overeenstemming is met de kwaliteit van de hier genoemde merken. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071-899206 ALKMAAR-OOST Edisonweg 1, Tel. 072-181300 PURMEREND* Achterdijk 43, (t.o. het postkantoor), Tel. 02990-23033 KEES De perfecte stijl voor uw keuken en bad kamer vindt u bij Rolff. Onze drie topmer ken staan daar garant voor. Wij brengen Bruynzeel voor keukens, Poggenpohl voor keukens en badkamer meubels en Villeroy Boch voor bad kamers en sanitair. Al deze merken vertegenwoor digen kwaliteit, duurzaamheid en een eigen stijl.Verrassende combinaties behoren tot de mogelijkheden. Bezoek één van onze showrooms. Deskundig advies, professionele planning, vakkundige plaatsing, kortom alle aspecten van service en nazorg voeren wij met de grootste zorg voor u .uit. De Vilkroy&Boch inrichting van

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17