ISTEC bouwt aboratorium kantoren HP DE TIJD Kinderopvang nu op goede weg HP, DE TUD Dubbelzo interessant Rijnsaterwoude wordt voorlopig bestuurlijk centrum Jacobswoude Van deze zanger krijg je kippevel Raad Lisse akkoord met koop bouwgrond 1 DEN OMGEVING üeidóaQoivuvnt DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 15 K ;ine deelname aan fietstocht 5enheim door storm en regen ENHEIM De familiefietstocht, die gisteren in het kader van de e'i sfeesten werd gehouden, heeft ernstig geleden onder de slechte mstandigheden. Stapten vorig 250 deelnemers op de fiets, gisteren dat er 15.. Aan het boegsprietlopen deden 16 jongens en meisjes ievin de Key was eerste bij de jongens en Kaatje Verschoor eerste meisjes. Bij de viswedstrijd voor jongens tot 16 jaar waren 20 deel- S| waarbij Pho Vandao eerste was met 72 centimeter, Jeroen Vis- V eede met 67 centimeter en Fred de Zwart derde met 59. Eerste nnaars bij het tonknuppelen waren Louis Bontje en Marcel Her- diveede waren Bert Knegt en weer Marcel Heruer en derde Jos van !»ek en nogmaals Marcel Heruer. Ondanks het stormachtige weer zevende Oranjeloop goed geslaagd. Het aantal deelnemers was ver itslag: 2 kilometer jeugd tot en met 12 jaar: 1. Marco Kraaienoord jby v.d. Kraan. Jongens 3,5 kilometer 13-16 jaar: Martijn Zuider- Miranda Wijnands. 7 kilometer: heren tot 40 jaar Wim Paarde- heren 40-49 jaar Hans Hoogeveen, heren 49 jaar en ouder Wim Dames tot 35 jaar Annet Velthuyzen, dames 36-45 jaar Leny v.d. ames 46 jaar en ouder Ria Duivenvoorden. Buit gering WARMOND Dieven hebben gis teren veel moeite gedaan voor een ge ringe buit in War mond. Er werd in gebroken in een woning aan de He renweg. De achter deur werd openge broken, tevens een tussendeur waarna de woning werd doorzocht. Ook werden daarbij kas tjes opengewrikt. Uiteindelijk werden slechts enkele gul dens buitgemaakt. WOUBRUGGE/LEIMUIDEN De ambtenaren van de toe komstige gemeente Jacobs woude worden zo snel moge lijk na de herindeling onder gebracht in tijdelijke nieuw bouw aan de Suyderbon in Rijnsaterwoude. Er wordt een pand opgetrokken door middel van systeembouw. De verhui zing naar Rijnsaterwoude be tekent niet dat de definitieve huisvesting ook in Rijnsater woude komt. Het besluit is gis teravond genomen door de stuurgroep, bestaande uit de burgemeesters en wethouders van Leimuiden/Rijnsaterwou de en Woubrugge/Hoogmade en de gemeentesecretarissen. De Suyderbon blijkt zowel in financieel als in technisch op zicht de meest gunstige locatie. Bovendien kan de systeem bouw daar snel worden neer gezet. Alle ambtenaren van de huidige twee gemeenten ver huizen naar Rijnsaterwoude. Huwelijken en de vergaderin gen van de gemeenteraad en commissies worden vanaf 1 ja nuari gehouden in het huidige gemeentehuis in Woubrugge. Ook representatieve verplich tingen worden aan de Van He- messenkade afgehandeld. Uit eindelijk moet er voor de ge meente Jacobswoude een heel nieuw gemeentehuis worden gebouwd. Daarover moet de nieuwe gemeenteraad zich na 1 januari buigen. Het geld voor de tijdelijke huisvesting aan de Suyderbon wordt voorgescho ten door de gemeente Rijnsa terwoude. Na de herindeling zal een vereffening met de an dere dorpen worden doorge voerd. Kritiek op zandwinning in Meeslouwerpolder VOORSCHOTEN De Vogel werkgroep Vlietland en de Werk groep Milieubeheer Leiden hebben de Raad van State gevraagd een eind te maken aan de zandwinning in de Meeslouwerpolder. Deze polder ligt in het recreatiegebied Vlietland in Leidschendam- /Voorschoten en was ooit een belangrijk vogelgebied. De zandwin ning heeft het natuurgebied volgens de natuurbeschermers geen goed gedaan. Het besluit van de provincie om een vergunning te geven voor nog eens vier jaar zandwinning heeft diepe veront waardiging gewekt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben een vergunning verlengd die al een half jaar was verlopen en bovendien de Ontgrondingenwet overtreden door geen gelegen heid te geven om bezwaar te maken tegen de verlenging. Op grond daarvan hebben de werkgroepen de Raad van State verzocht de vergunning te vernietigen. De provincie zou bovendien naast de Meeslouwerpolder een vervangend natuurgebied aanleggen: de vo gelplas Starrevaart. Het was de bedoeling eerst die vogelplas aan te leggen en dan pas met zandwinning te beginnen, zodat de vogels in alle rust konden verhuizen. Maar inmiddels wordt al vijf jaar zand gewonnen en is er van de aanleg van het natuurgebied niets te recht gekomen, stellen de bezwaarmakers. •WIJK Het wa- lur Hollandse om- [heden waaronder R. Lüst, de inde directeur-ge- van European Spa- J ency (ESA), gisteren rste paal de grond ■Q van het nieuw te in technisch cen- m kantorencomplex mEC in Noordwijk. gisteren na zes heid van ESTEC. van een eerste paal lor hem een. volkomen md gebruik. „Gewoon- uren wij raketten de n. Dit gaat de tegeno- elde richting uit. Ik kan niet garanderen dat dat goed gaat", aldus Lüst vlak voor hij de heistelling besteeg. Professor Lüst wordt opge volgd door J. M. Luton. Op 27 september neemt ESA in Pa rijs officieel afscheid van Lüst. Het nieuwe complex waarvoor hij de aanzet mocht geven vergt een investering van 23 miljoen gulden. Daarmee denkt ESTEC voorlopig uit de ruimteproblemen te zijn. Op 8400 vierkante meter brengt ESTEC in het nieuwe complex een technisch laboratorium onder, maar ook 200 kantoren. Astronauten Het laboratorium is bedoeld als testfaciliteit voor het Euro pese ruimtevliegtuig Hermes, dat de verbinding gaat verzor gen tussen ruimtestations en de aarde en voor het Europese ruimtestation Colombus dat een onderdeel vormt van een internationaal ruimteproject. De nieuwe faciliteit zal ook gebruikt worden voor de ont wikkeling van robot-technolo gie. Europese astronauten zul len er voorbereid worden op hun taken in de ruimte. De ontwikkeling bij ESA gaat razendsnel. De afgelopen vier jaar zijn 300 nieuwe technici aangetrokken. Een jaar gele den werd een gigantisch nieuw conferentie/kantoren complex in gebruik genomen. Toch zijn nog altijd een groot aantal medewerkers 'onderge bracht in noodbarakken. Met name de technische medewer kers die betrokken zijn bij het verder ontwikkelen van ro bots zijn nu nog verspreid over tec IN-ORBIT SERVICING CENTRE Een blik in het nieuwe laboratorium waar Europese astronauten zullen worden opgeleid. diverse gebouwen. Zij zullen in het nieuwe gebouw een goede huisvesting krijgen. Verwacht wordt dat de kan- lopig voldoende zullen zijn. Of toorfaciliteiten met de komst de technische faciliteiten ver van het nieuwe gebouw voor- dere uitbreiding behoeven zal afhangen van de ontwikkelin gen binnen de techniek en technologie. meen bestuur irschrijft evelingen itrum-rapport I5NHEIM Het al- in bestuur van 'oorzieningsschap Spektrum onder- t de aanbevelingen aan in het onder- apport over de pro bij Het Spektrum. ikent onder meer dat termijn een nèiuwe voor het ITC wordt 1 en dat met voortva- wordt gewerkt aan van nieuwbouw :t werkvoorzienings iet Rotterdamse orga- ireau Krekel Van Wouters (KWW) on- jt in opdracht van het de problemen die bij iktrum leven. Aanlei- ir dit onderzoek was lietigend rapport van jiciaal Advies Centrum anuari van dit jaar ver- 'fj Daarin werd scherpe - geuit op de organisatie et Spektrum en het neren van algemeen di- H. Kolkman, louden onderzoek spit- vooral toe op het ITC, de drie afdelingen Spectrum. Volgens intbrak het binnen ITC er h cipline en waren plan- nateriaalvoorziening en jeuorbereiding gebrekkig. is stuurloos geworden, Vo iludeerde het organisa- ïebb au. 100 i ibevelingen die KWW juli van dit jaar ge- leerde rapport doen, ven door het Algemeen van Het Spektrum nomen. Gezien de on- het volgens het bestuur Waiioedig spijkers met kop- slaan. In de vergade- n 5 november wil men m nitieve besluiten kun- bi men. de 1 Ücitatieprocedure voor lieuwe ITC-directeur ON» lede: mie van de algemeen di- vastgelegd. Onder an- 1 de algemeen directeur lera»ekomst niet tevens Se van het bestuur kun- i De hiërarchie binnen ostei C wordt beperkt tot deagen. Dit gebeurt door 'ngslct'e van productiecoör- te laten vervallen, worden planning en eiding binnen het ITC INGfevoegd en onder lei- an één nieuw aan te man of vrouw nzien van de gewens goh touw voor Het Spe'k- rei waarschijnlijk in Sassen- Jïof Voorhout, heeft het proh en bestuur besloten er gesi streven voor 31 decem- oegi aarvoor een definitief °P tafel te hebben. Er werkgroep gevormd L hiermee gaat bezig- PVDA/D66 LISSE: r>r> LISSE „We hebben een belangrijke stap gezet op weg naar adequate kin deropvang", aldus G. Mes man (PvdA/D66) gisteren in de gemeenteraad van Lisse. De raad stemde in met het voorstel het hele gebouw aan de Ooievaar- straat 47a te verhuren aan de Stichting Kinderop vang Lisse (SKOL). De SKOL krijgt het restant van de in 1990 ontvangen in vesteringsbijdragen, 117.000 gulden, en kan in de jaren 1990-1993 subsidie tegemoet zien. Voorts wordt gestreefd naar gastouderopvang en bui tenschoolse opvang of uitbrei ding ervan. Lisse krijgt voor de kinderopvang geld van het Rijk. Per kind-opvangplaats is dat een bijdrage van maximaal vijfduizend gulden per jaar en voorts maximaal tienduizend gulden per opvangplaats voor investeringen in accommoda ties en inrichting. Mesman zei dat het nu zaak is om de ontwikkelingen goed in de gaten te houden en er met ame voor te zorgen dat Lisse de boot niet mist als de over heid geld beschikbaar heeft Voor een uitbreiding van de opvangplaatsen. Burgemeester G.J. van der Kroft stelde het raadslid gerust door op te mer ken dat als de overheid gelden beschikbaar heeft, Lisse die niet zomaar voorbij zal laten Wethouder Th. Meier (CDA) had Mesman al duidelijk ge maakt dat een eventueel uit breiden van het aantal plaat sen wat B en W betreft nog niet aan de orde is. „Laten we nu eerst maar eens van start gaan en volgend jaar de zaak evalueren", aldus Meier. Mes man merkte ook op dat Lisse wel goede sier maakt met deze stap, maar dat dit wat goed koop is omdat de rijksoverheid de zaak financiert. „Ik vraag me af wat er van de opvang terecht zou komen als Lisse dit uit eigen middelen moest beta len", aldus Mesman. R. Michels-Bouman (VVD) vroeg zich af in hoeverre Lisse bereid is om van de nieuwe re geling eigen beleid te maken. De liberale zei dit omdat de rijksoverheid de subsidies voorlopig tot en met 1993 heeft vastgesteld. De burgemeester stelde haar gerust door op te merken dat het niet zomaar zal stoppen en dat er daarna best wel een alternatief zal zijn. „Zo niet, dan is er een probleem", aldus de burge meester die zei dat het college er vanuit gaat dat de provincie de subsidiering structureel gaat maken. Maljaars (SGP/GPV/RPF) zag de subsidiering helemaal niet zitten. De uit twee leden be staande fractie zou later dan ook tegenstemmen. C. Lange- veld (CDA) was over het voor stel van B en W zeer te spre ken. „We zijn nu beland op een punt van waaruit we ver der kunen werken", zei ze. Wethouder Meier merkte op dat nog zal worden onderzocht in hoeverre men mensen tege moet kan komen die de kin deropvang moeilijk kunnen betalen, maar ook net buiten de bijstandsgrens vallen en dus geen beroep op bijzondere bijstand kunnen doen om de opvang te betalen. COUNTRYFEEST MET BUCK OWENS IN DE SCHELFT NOORDWIJKERHOUT 99 /art /ipvp yy n(rpr u rt iir ip /r/nnpi/p/ 99 NOORD WIJKERHOUT Klasse-country was gis teravond te beluisteren in De Schelft in Noordwij- kerhout, waar Buck Owens met zijn Buckaroos speelde voor zo'n 1200 en thousiaste toeschouwers. Ze waren overal vandaan gekomen, uit alle wind streken om de al niet meer zo piepjonge Ameri kaanse countryzanger, wereldberoemd in de zes tiger jaren, te zien en te horen. En ze werden niet teleurgesteld, want de pit tige toegangsprijzen wa ren hun geld dubbel en dwars waard. Het countryminnende publiek kreeg duidelijk waar voor zijn geld en méér dan dat. Na een aanvankelijk veel te luid op treden ae man achter de ge luidsapparatuur kende z'n vak duidelijk niet best van de Peter Hill Band, die normaal altijd garant staat voor een prima stuk contrymuziek, was het optreden van Buck Owens z,jn adem. verademing. Zijn geluidsmensen bleken vaklui, evenals de Buckaroos die stuk voor stuk klasse-mu sici zijn. Buck Owens, in leeftijd om én nabij de zestig, heeft in de ja ren dat hij niet meer actief was als country-artiest, weinig aan stemgeluid ingeboet. Een prachtige welluidende stem, doorleefd en perfect verstaan bare teksten. Ruim twee uur lang hield Owens zijn publiek in de ban en ging onvermoei baar en geestig, zonder pauze, achter elkaar door. En het pu bliek was laaiend enthousiast. Vooral bij zijn bekende num- Buck Owens. mers zoals: „Together again" en „Crying time", liet de na tionale country-aanhang van Owens weten zijn nostalgie zeer op prijs te stellen. Maar ook de minder bekende songs waren juweeltjes uit de mond van Buck Owens en instru mentaal waren Buck en zijn Buckaroos eveneens adembe nemend. Na het country-rocknummer Johnny be good" rees dan ook het publiek als één man overeind en smeekte om een toegift. Tot twee keer toe kwam de zanger tegemoet aan zijn fans, maar toen was het écht voorbij. De energie van deze, bij zijn leven al legenda rische countryzanger was op. „Ongelooflijk wat deze man nog presteert", zei na afloop een jonge Noordwiikse coun tryzanger: „Ik heb constant kippevel gehad. Wat is dit ge weldig en dat twee uur aan één stuk door. Nou, ik weet wat het is en ik ben na drie kwartier echt helemaal kapot. En moet je hem zien". Ook de organisatie CMS-pro- ductions en de Stichting Coun try Music Promotion was zeer tevreden over dit eerste mammoetcountryconcert in de Bollenstreek. Er zijn nu plannen om zelfs Johnny Cash naar Noordwijkerhout te ha len, 't kan niet op. Als het vol gende concert ae klasse heeft van het optreden van Buck Owens kén het niet kapot. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Fietser (77) ernstig gewond LEIDSCHENDAM Een 77- jarige fietser uit Leidschen- dam heeft gisterochtend rond elf uur na een aanrijding met een 88-jarige automobilist uit Voorschoten ernstig hersenlet sel opgelopen. De fietser stak vanuit de Dillenburgsingel de Noordsingel over. De automo bilist stak de Noordsingel over, toen het tot een aanvaring kwam. De 77-jarige werd aan vankelijk overgebracht naar Antoniushove. Zijn verwon dingen waren echter zo ernstig dat hij later naar ziekenhuis Westeinde is vervoerd. De 88- jarige kwam met de schrik vrij. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. Ten tijde van het ongeluk was het erg slecht weer. De politie van Leidschendam hoopt dat getuigen zich zullen melden. Telefoon: 071-3209304. LISSE De gemeente raad van Lisse is gisteren akkoord gegaan met de aankoop van zes hectare grond in het gebied Poel polder Zuid n. Met de koop is een bedrag van ruim twee miljoen gulden gemoeid. Volgens wethou der H. Smith (CDA) is er sprake van een uniek mo ment. „Want je krijgt niet alle dagen zes hectare grond je richting uit". B. Kortekaas (CDA) zei blij te zijn dat de mogelijkheid is geschapen om tot het einde van de negentiger jaren wo ningbouw te plegen. „Dat is van groot belang ook al ge zien de lange lijst woningzoe kenden". De zes hectaren sluiten aan op het perceel dat de ge meente al in eigendom heeft en er kunnen circa 250 wo ningen worden gebouwd. Daarmee kan in 1993 worden begonnen. Ook komt nu de mogelijkheid in zicht een goede verbindingsweg aan te leggen tussen de Roovers- broekdijk en het Jacob van Ruysdaelpein, waartoe de slapersdijk zal worden door broken. Dan kan tevens wor den voorzien in een goede bereikbaarheid van de ijs baan en het clubgebouw van de scoutinggroep de Shawa no's en wordt een einde ge maakt aan het thans als hin derlijk ervaren parkeren van auto's aan de Rooversbroek- dijk. De Jong (SGP/GPV/RPF) hekelde de voorstellen van de provinciale PvdA om in de Bollenstreek zo'n 15.000 woningen te bouwen. „Dat willen wij dus niet, maar met woningbouw in dit toch al gesloten gebied hebben we geen problemen". Ook wet houder Smith verzette zich tegen de voorstellen van de PvdA. Hij sprak er zijn ver wondering over uit dat de PvdA eerst bezwaren heeft gemaakt tegen het omspuiten van gronden tot bollengrond, maar nu met woningbouw plannen op de proppen komt voor diezelfde gebieden. De erfzonde van een aartsengel De laatste jaren van Rudi van Dantzig als artis tiek leider van het Nationaal Ballet. Het gewraakte artikel dat uit het Dansjaarboek werd geweerd. Het zieke Nederland De Nederlandse werknemer is zo ongeveer de ziekste ter wereld. Als we de cijfers moeten geloven. Maar dat moeten we niet. Der Botschafter Bij het afscheid van een goede Duitser. Otto von der Gablentz: „Nederland blijft maar lastig." De 'ziekte'van Nederland De foute diagnose van Ruud Lubbers. De a-socialen De televisie-criticus Een interview door Martin Bril met de verpersoonlijking van de Volkskrant, Sietse van der Hoek. Bijna dood Ze waren bijna dood, maar keerden terug: een onderzoek. Nachtleven Op de laatste pagina voortaan tweewekelijks - afwisselend met Milieu - een nachtelijke foto reportage. Haast u! Het eerste nummer was binnen de kortste keren uitverkocht. Dus om teleurstelling te voorkomen: haal liefst vandaag nog dit nieuwe nummer in de boek- en tijdschriftenhandel! Overal verkrijgbaar in boek- en tijdschriftenhandel.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15