Glastuinbouw heeft meer ruimte nodig „Wij willen integreren in Wassenaarse gemeenschap HfïïMTB Geen speciale verkeerscommissie Alkemai g DUIZEND HECTARE IN ZUID-HOLLAND Protest tegen uitbreiding begraafplaats Zoeterwoude Geld voor kunst op Alphense flats ALPHEN AAN DEN RIJN phen aan den Rijn. Gedepu- De Rotterdamse kunste- teerde Staten van Zuid-Hol- naar Nic Bezemer gaat de land betalen de kunstenaar kunstwerken maken voor de 30.00 gulden om de kunst wanden van de flats Vlie- werken te maken, stroom/Stortemelk in Al- Nick Andrews De zanger Nick Andrews treedt morgenavond op in bar-dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. De 20-jarige Rot terdammer zingt een geva rieerd repertoire. Blues Bro thers opent om negen uur. R uildag Ruilvereniging Alkemade opent zaterdag het nieuwe seizoen met een grote ruildag. Van tien tot vijf uur kan men terecht in dorpshuis De Alke- burcht aan de Noordhoek in Roelof arendsveen. Skateboards Hardrockcentrum Scum aan de Helmbergweg in Katwijk houdt zondag een skateboard demonstratie. Drie Neder landse topskaters laten zien wat ze kunnen. Tussen twaalf en zes uur worden elk uur de monstraties gegeven. Muziek Het symfonie-orkest Bloem bollenstreek geeft zondagmid dag een concert in het Hof van Holland aan de Voor straat in Noordwijk-Binnen. Aanvang twee uur. Te horen zijn werken van Mozart, Vi valdi en Strauss. Golf Op de Noordwijkse got 101 wordt zondag een wee 'a tussen Belgische en H of landse amateur- en prol er nele golfers ges; si Aanvang tien uur, toegi ia gratis. Ook maandag >p gespeeld. LEIDEN OMGEVING £eidóc@oivumt DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAG1 - D Beenbreuken op jaarmarkt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 12-jarig meisje en een vrouw uit Alphen zijn gisteren met een ge broken been naar ziekenhuis Rij noord overgebracht. De 12-jarige kwam gistermiddag rond één uur met haar been tussen een botsauto en botsrand op het terrein achter winkelcentrum de Aarhof. De vrouw stond gisteravond op het feestterrein rond half tien naar het optreden van „Angela and the Rude" te kijken. Ze stond bovenop een dramhek. Toen ze viel, liep ze eveneens een gebroken been op. Verder vond de Alphense politie dat de jaarlijkse jaarmarkt gisteren bijzonder rustig is verlopen. Reghthuysplein snel opgeknapt NIEUWKOOP De krakkemikkige brug bij het Reghthuysplein in Nieuwkoop zal op korte termijn worden vervan gen. Verder zal de bestra ting waar nodig opnieuw worden gelegd en zullen de afvoerputten voor het regenwater worden nage zien. De maatregelen wor den genomen om aan het onverzorgde aanzien van het plein een einde te ma ken. De VVD maakte dit vanochtend bekend na een onderhoud met wethouder D. Boonstra (openbare werken). SP Alphen wil bekendmaking namen afvaltransporteurs ALPHEN AAN DEN RIJN De Socialistiese Partij (SP) Alphen wil dat de namen worden bekendgemaakt van alle bedrijven, waarvan bekend is dat hun chemisch afval in de Coupépolder is aangetroffen. Het bekend maken moet voorkomen dat alleen de Hazerswoudse vuiltransporteur S. Kemp als storter van chemisch afval op de voormalige belt wordt genoemd. Veel meer bedrijven zouden volgens de SP chemisch afval hebben gestort. De partij wil weten of burgemeester en wethouders hun belofte zijn nagekomen om alle producenten en transporteurs van het chemisch af val in Alphen op te sporen. Bekendmaking van de namen van de andere bedrijven moet er ook voor zorgen dat de samenleving schadeclaims kan indienen. Voorkomen moet worden dat daarmee noodgedwongen nog langer moet worden gewacht, of dat door de geheimhouding schade claims helemaal niet kunnen worden ingediend. De socia listen willen dat het geld van de claims wordt gebruikt om het „verziekte" milieu van de Coupépolder te beheersen. Fietsster gevallen LEIDERDORP Een 17-jarig meisje uit Nieuwe Wete ring is gisteren met haar fiets gevallen op de Zijldijk in Leiderdorp. Zij schrok van een bromfietser die een wilde manoeuvre uithaalde. Het slachtoffer kwam op haar hoofd te recht en liep waar schijnlijk een her senschudding op. Zij is overgebracht naar het Diacones- senhuis in Leiden. ALKEMADE De taken van de ambtelijke werkgroep ver keerszaken komen niet in handen van een speciale raadscommissie. Dat laten burgemeester en wethouders weten in de geleidebrief bij de begrotingen. De politieke par tijen hadden gevraagd de ver keersproblematiek aan een aparte, speciaal in te stellen raadscommissie voor te leg gen. B en W laten nu weten dat de ad viezen van de ambtelijke werk groep verkeerszaken ter kennisna me zullen worden voorgelegd aan de raadscommissie bestuurszaken. Over „meer beleidsmatige zaken", zoals de reconstructie van wegen of kruispunten, de aanleg van halte plaatsen, de aanwijzingen van 30 kilometer-zones zal voortaan ook het advies van de commissie be stuurszaken worden ingewonnen. Het college van B en W is in Alke made bevoegd tot het nemen van verkeersmaatregelen. Dat is al 23 jaar zo. Navraag bij A. Spring in 't Veld (PPR) leert, dat zij de door B en W aangegeven oplossing geen slechte vindt. „De politiek hoeft niet over al met de neus bovenop te zitten". Toch is over deze zaak wa W betreft nog lang niet het woord gezegd. „Ik ben het ei vooral oneens met de in een ten zitting aangegeven r< voor het handhaven van de grope verkeerszaken, maar over mag ik in het openbaa j' zeggen", aldus Spring in 't D H. van Duykeren (VVD) liet avond desgevraagd weten, d keerszaken thuis horen raadscommissie bestuurszak openbare werken. „Met vei zaken heeft iedereen te mak hoort dus bij de politiek thu dus Van Duykeren. De fracti zitters van CDA en PvdA niet voor commentaar berei] jjj LEIDEN/REGIO De glastuinbouw in Zuid- Holland heeft tot het jaar 2005 nog ruim duizend hectare grond extra nodig. Zuid-Holland-Noord (de Venen, Rijnsburg-Bollen streek en Boskoop-Rijn land) heeft 160 hecare no dig en Zuid-Holland-Zuid 75 hectare. Het Zuidhol landse Glasdistrict (West- land, Oostland en de Kring) heeft de grootste behoefte aan extra ruimte, namelijk 859 hectare. Dit blijkt uit een studie van het Landbouw Econo misch Instituut (het LEI) in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland. Het LEI baseert zijn prognose op de verwachte omzetstijging in de glastuinbouw. De raming is vooral gevoelig voor het tempo waarin de opbrengsten per vierkante meter zullen stijgen. Daarom houdt het LEI een marge aan van ongeveer zeshonderd hectare. Met ande re woorden, er kan zeshon derd hectare meer of minder dan duizend nodig zijn, De helft van de duizend hecta re is bestemd voor de kassen bouw, de rest voor bedrijfs- voorzieningen zoals waterbas sins, schuren en bedrijfswo ningen. Het LEI heeft bij de raming geen rekening gehou den met de nog nijpender wor den ruimtebehoefte die ont staat als er woningen in de tuinbouwgebieden worden ge bouwd. En ook niet met de eventuele komst van nieuwe bedrijfsgebouwen (bij voor beeld veilingen). Volgens een recente prognose neemt de omzet van de natio nale tuinbouw tot het jaar 2005 nog toe met 75 procent. De af zet van potplanten kan in de periode 1989-2005 bijna ver dubbelen. Die van snijbloemen stijgt naar verwachting met 82 procent. De omzet van glas groenten neemt met 58 pro cent toe. Het leeuwendeel van de omzetstijging kan worden verwezenlijkt door de toename van de opbrengsten per vier kante meter glas. Toch ver wacht het LEI dat het 'glasa- reaal' in heel Nederland nog belangrijk toeneemt, van 9550 hectare in 1989 tot ongeveer 10.650 hectare in 2005. De Nederlandse tuinbouw is sterk regionaal geconcen treerd, vooral in enkele centra in de nabijheid van de Rand stad. Het aandeel "van de grootste centra in de tuinbouw neemt echter mede door de stedelijke druk af. Hierbij spe len ook ook regionale verschil len in de structuur van de tuinbouw een rol. Volgens de prognose van het LEI zal het aandeel van het Zuidholland Glasdistrict licht dalen van 52 tot 50 procent in 2005. Maar in de regio Zuid-Holland-Noord daarentegen stijgt het aandeel tot ruim zes procent. Voor Zuid-Holland-Zuid verandert er op dit terrein niets. Maar hierbij gaat het LEI wel van de veronderstelling uit dat tuinders niet gedwongen door het planologische beleid van de provincie naar andere re gio's verhuizen. Het LEI heeft bij zijn prognose ook geen rekening gehouden met de invloed van het milieu beleid van de overheid. De glastuinbouw zal als gevolg van dat beleid in de komende tien jaar een aantal maatrege len moeten nemen om de ver ontreiniging van bodem, water en lucht tegen te gaan. Dat kost geld, waardoor de kost prijs van de glastuinbouwpro- dukten zal stijgen. Dit bete kent minder afzetmogelijkhe den, waardoor de extra be hoefte aan ruimte vermindert met ongeveer driehonderd hectare. Het meest in het oog springende beeld van de Amerikaanse School: de met blauwe tegels bedekte golvende wand. AMERIKAANSE SCHOOL BETREKT NIEUWBOUW WASSENAAR De Amerikaanse School heeft met ingang van het nieu we schoolseizoen haar cieuren geopend voor de ongeveer 600 leerlingen en 100 leraren aan de Rijksstraatweg in Wasse naar. Een hele verbete ring wanneer je het ver gelijkt met de vroegere si tuatie vindt dr. Gail D. Schoppert, de directeur van de school. De begraafplaats bij de her vormde kerk in Zoeterwoude. FOTO: HENK VAN DEN ENDE vreemd dat vergeten is een procedure op grond van de wet op de ruimtelijke ordening te starten. Het kan nu best een heel belangrijke zaak worden met allerlei verweerschriften". Potter meldt dat de kerkvoog dij voorlopig de zaken af wacht. „Wij hebben op ons verzoek de vergunning ont vangen. De provincie heeft dat zelfs gepubliceerd. Alle voor schriften zijn in acht genomen. Ik kan wel zeggen dat aan de zijde van de woning van de fa milie Schimmer geen sprake is van uitbreiding. Het talud is bijgewerkt. De uitbreiding heeft plaatsgevonden aan de zijde van de pastorie, precies op de plek waarvoor wij ver gunning hebben. Wij hebben overigens wel aangeboden de afscheiding tussen het kerkhof en het eigendom van de fami lie Schimmer aan te passen. Bijvoorbeeld met een hogere begroeiing. We zullen er best uitkomen", aldus Potter. De Wassenaarders hebben het nieuwe gebouw al een bijnaam gegeven: het zwembad. De met blauwe tegels bedekte gol vende wand roept indaad veel associaties op met een zwem bad. In de ingang de zwart granieten steen met in gouden letters de naam Barbara Bush. Zij legde deze steen tijdens het bezoek van het Amerikaanse presidentiële paar aan Neder land in juli 1989. In de hal hangen de vlaggen van veertig landen. Op de school zitten dan ook leerlingen uit evenzo- vele landen. Directeur Gail D. Schoppert: „We hebben hier 55 procent kinderen uit de Verenigde Staten, ongeveer 5 procent van de kinderen komt uit Nederland en de overige 40 procent bestaat uit kinderen uit andere landen. De school hoort echt bij Wassenaar. Ruim de helft van onze leer lingen komt uit Wassenaar. Uit Den Haag komt een kwart, 5 procent uit Rotterdam en 5 procent uit Amsterdam", zo rekent Schoppert voor. Zij vervolgt: „Bij de aanleg van de school spraken Wasse naarders en de gemeenteraad hun zorgen uit over de toena me van het verkeer door Was senaar door de komst van onze school. Ik geloof dat dat enorm meevalt. Het grootste deel van onze kinderen wordt per bus gehaald van huis en 's avonds ook weer van school naar huis gebracht. Die bussen reden in het verleden vanuit Scheve- ningen ook door Wassenaar. Alleen omdat de school nu in de plaats is gekomen waar zeer veel van onze leerlingen wonen zal het fietsverkeer ietsje zijn toegenomen. Bin nenkort is de Deylerweg ook nog gereconstrueerd met een ruim fietspad erbij. Een groot ZOETERWOUDE De uitbreiding van het kerk hof naast de hervormde kerk in Zoeterwoude is bij de familie Schimmer, woonachtig aan het Wa tertje 40, in het verkeerde keelgat geschoten. De wo ning van de familie Schimmer staat luttele meters van het kerkhof. „Dagelijks kijk ik op de graven en dat is niet het meest aangename dat je je kunt voorstellen", aldus R. Schimmer. Bij de uitbreiding van de be graafplaats is door de gemeen te Zoeterwoude verzuimd de juiste procedure te volgen. De verantwoordelijke wethouder van ruimtelijke ordening, R. Hogenelst, betreurt dat ten zeerste en spreekt van een zeer vervelende fout. De heer Potter, kerkvoogd van de her vormde gemeente, zegt dat de vergunning is afgegeven. „Wat ons betreft zijn er dus geen problemen", aldus Potter. Feit is inmiddels wel dat de ge meente alsnog een zogenoem de artikel 19 procedure zal starten. Schimmer heeft een advocaat in de arm genomen om de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Twee weken geleden werd R. Schimmer onaangenaam ver rast door werkzaamheden bij het kerkhof dat op minder dan een steenworp afstand van zijn huis ligt. „Ik heb toen burge meester Houdijk gebeld en ge vraagd of het normaal is dat een begraafplaats wordt uitge breid zonder enige vorm van overleg. Later heb ik contact gehad met de wethouders Rin- gersma en Hogenelst. Aanvan kelijk werd gesteld dat alle vergunningen waren afgege ven. Later bleek echter dat een planologische procedure niet was gestart", aldus Schim mer. Hij vreest niet alleen een wei nig benijdenswaardig uitzicht vanuit zijn huis, maar ook een forse waardevermindering van zijn pand. „Wie wil nu da gelijks uitzicht hebben op een kerkhof. Het aanbrengen van extra grond heeft ook gevol gen voor het waterpeil. Wat zijn de consequenties voor mijn pand? Ik heb daarom ge ëist dat de werkzaamheden onmiddellijk gestopt zouden worden en dat aan de zijde van mijn eigendom geen be gravingen plaatsvinden. Het werk was evenwel juist gereed toen ik de eis indiende", zo stelt Schimmer die, zo zegt hij, bij het bestuderen van dossiers nog meer zaken heeft ontdekt. „Er heeft al eerder een uit breiding plaatsgevonden zon der dat dat officieel bekend is. Er schijnt zelfs een graf te zijn aangelegd op een plaats dit tot heden niet officieel als zodanig is goedgekeurd. Natuurlijk vind ik het allemaal erg ver velend. Maar het is ook Spelen is internationaal. Ook daarin is ruimschoots voorzien bij de Amerikaanse School. FOTO'S: MILAN deel van deze reconstructie hebben wij voor onze rekening genomen". Vleugels De school kent in feite vier verschillende vleugels en een centraal gedeelte dat alle vleu gels verbindt. Aan de kleur van de deuren kan men zien in welk deel men is. Achter de rode deuren zit de „elemanta- ry school". De leerlingen heb ben daar de leeftijd van 4 tot 10 jaar. Achter de oranje deu ren bevindt zich de „middle school", leeftijd 10 tot 14 jaar. Achter de gele deuren zit de „high school" voor kinderen tot 18 jaar. De vierde vleugel is die van de „extra curicula acti vities", zoals muziek, sport, theater, tekenen. In het cen traal gedeelte naast de ont vangsthal met de veertig kleu rige vlaggen is ook een soort restaurant waar ijsjes, hambur gers en milkshakes het meest gevraagd zijn. In totaal heeft de school 23,2 miljoen gulden gekost, plus nog eens 1,2 mil joen voor het meubilair. Daar van is ruim 8 miljoen bijelkaar gepraat in de afgelopen 3 jaar door Stephanie Herdich, de „Fundraising Coordinator". In het gebouw komen nog gro te borden aan de wand met daarop de namen van de schenkers van de grote bedra gen. Maar wie het kleine niet eert is het grote niet weert is het devies van Herdich. Daar om verkoopt ze, symbolisch weliswaar, zowat alles van de school. Voor 250 gulden kan men een vierkante meter in de sporthal kopen en daavoor krijgt men dan terug een ko peren naamplaatje met zijn naam erop op een bord in de sporthal. Ook een stoel in het theater verkoopt zij graag te gen 500 gulden per zetel. Daar krijgt men dan een koperen naamplaatje achter op de zetel. „Altijd leuk voor de kinderen of om voor de buren. Dan kan men zeggen dat men mee ge bouwd heeft aan deze school". Het theater is zeer professio neel ingericht met een fantas tische akoestiek. Het podium is 11 meter diep en heeft een or kestbak. In totaal kunnen er 360 bezoekers riant zitten in echt goede stoelen. Cultureel Centrum Warenar komt er in een vergelijking maar bekaaid af. Volgens directeur Schop pert gaat men het theater ook lib verhuren aan Wass ar verenigingen die hier h ci voering van toneel of willen houden. vaardbare prijzen, rond de 500 gulden. Vo li tere manifesaties hebbpi de sporthal waar 1600 kunnen zitten. Maar he gebruiken we de sporth sport. Wassenaarse ven gen kunnen ook hier bruik huren tegen een bedrag. U ziet, wij willi he de inwoners van Wal o< zijn en in de gemeenscl tegreren. Daarom ook er in de komende m ni open dagen voor de bfn woners, die dan na de rige bouwoverlast de kunnen bekijken. We nu met elkaar samenle buren en ook iets van weten. Wist u dat me ook Nederlands kan In het lokaal van lera derlands C. de Vries duidelijk waarmee hij l J; fezien de vele postelL 'incent van Gogh, de 6 boom van het koningsl:tl tekeningen van dijken, en polders: de Nede taal. FRANS MICKLING ei

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14