WdaeSou/ia/nt-s- bosten vuilverwerking pnieuw fors omhoog Bouw vierde parkeergarage is niet nodig door ander vergunningstelsel Omroep Rijnland vraagt subsidie aan gemeente STAD OMGEVING/RTV/SPORT ïppel in Witte Singel blijft Kritiek van winkeliers op uitgekleed" plan Breestraat ORZAAK PROBLEMEN MET STORT DE DOES r.'< i,» I Een cadeau van formaat DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 ij De verkeersdruppel in de ingel blijft. Dat blijkt uit de her- jgsplannen voor deze route. Ter van de universiteitsgebouwen ribbels in de weg aangebracht lutomobilisten te dwingen lang- [e rijden. Aan beide kanten ko- ietssuggestiestroken", duidelijke waarmee de fietspaden wordt ven. De asfaltering wordt ver en verbeterd. Ook moeten de op de weg door een beter afwa- steem tot het verleden behoren, kzaamheden beginnen nog voor le van het jaar. Zowel de buurt gemeenteraad drongen eerder maatregelen voor de Witte Sin thouder Joop Walenkamp ver sera vond dat de gemeente in istantie de druppel weg wilde halen. Op verzoek van de buurt wordt het obstakel echter gehandhaafd. „In verband met de veiligheid van de fiet sers. Dan hebben ze een soort adempau ze als ze over willen steken", legt hij uit. De druppel wordt wel iets opgeschoven in de richting van de Neksluisbrug. Dit om het zicht van de automobilisten op de brug te verbeteren. „Dan schrikken de automobilisten niet meer zo. Het sluisje vroeg in het begin wel om wat aanpassing", herinnert Wa lenkamp zich de vele ongelukken uit de begintijd. Diverse automobilisten heb ben het obstakel geramd. De fietspaden in sommige bochten worden nu middels palen en brede strepen op de weg vrij gehouden. Volgens de wethouder blijft dat ook zo, al wordt het iets minder „primitief" uitgevoerd. LEIDEN De winkeliers van de Breestraat hebben forse kritiek op de deze week bekend geworden plannen voor de Breestraat. Volgens voorzitter H. van Cleef van de win keliersvereniging is het plan voor de herinrichting „uitgekleed". „Het is de vraag of je er zo mee moet door gaan". Het college maakte deze week bekend dat de Breestraat nog voor de winter moet worden heringericht. Daarvoor is een nieuw plan gemaakt dat een miljoen gulden kost. Eerder dit jaar waren winkeliers en ge meente het eens over een herinrich tingsplan dat bijna twee miljoen gul den kost. Het college van B en W wil dat er echter niet voor uittrekken. Van Cleef: „Het adviesbureau Bak ker en Bleker heeft indertijd aange geven dat je van de Breestraat een kwaliteitsstraat moet maken. Door wegdek en verfraaiing van de straat. Niet alleen met groen, maar ook met bijvoorbeeld lantaarnpalen. Nu wordt afgezien van het aanbrengen van de verlichting". De winkeliers hebben verder kritiek op de ver keerssituatie in de Breestraat die ze als onveilig ervaren. In een brief aan de leden van zijn vereniging merkt Van Cleef op dat de situatie tijdens de proef met „de meest geslaagde pe riode" is geweest voor de straat. Stevenshof loopt gevaar onbereikbaar te worden LEIDEN De Stevenshof loopt het gevaar onbereikbaar te worden als de Haagssche Schouwbrug het begeeft. Die vrees sprak Tim van Houten van de Socialistiese Partij (SP) gisteravond uit tijdens de ver gadering van de raadscommis sie voor verkeer. Hij doelde daarbij op het feit dat de as in een van de armen van de brug is gebroken, dat deze arm is verwijderd en dat de brug daardoor maar op één arm draait. De brug kan maximaal drie keer per dag open, het geen een belemmering is voor het scheepvaartverkeer. Bo vendien kan de brug niet wor den geopend bij harde wind. „Je mag elke keer in je handjes knijpen als ze dicht is", gaf hij het gevaar aan. „Als ze in el kaar zakt, dan vrees ik het erg ste, dan is de Stevenshof onbe reikbaar". Om het ongemak voor het verkeer te beperken, stelde Van Houten voor de brug gesloten te houden, of de busbrug naar de Stevenshof tij delijk te openen of de op han den zijnde reparatie uit te voe ren als het wat minder druk is qua verkeer, bijvoorbeeld op zondag. Wethouder Joop Wa lenkamp (verkeer) deelde de zorg van Van Houten, maar suste de gemoederen meteen door te vertellen dat het niet zo erg gesteld met de brug was ge steld. Hij vertelde dat het af breken van de as een onvoor zien mankement was. Ant woorden op de voorstellen van de SP'er kon hij echter nog niet geven. „De brug stond al op de nominatie om aangepakt te worden. Nu gaan we het eerst technisch aanpakken. De toegankelijkheid van de Ste venshof is niet aan de orde ge weest, omdat het mankement vrij snel verholpen zou wor den. Het wordt technisch lastig om de busbrug te openen voor verkeer. Het is een hele smalle brug, maar misschien kan het verkeer op een andere manier in goede banen worden geleid", stelde hij voor. 'EN De kosten ir de vuilverwerking iet gebied van de Ge- schappelijke Vuil- erking Leiden (Ge- »i) gaan opnieuw fors loog. Oorzaak zijn de lemen rond de vuil- rt bij de Does in Lei dorp. Gevulei-voor- er Hans de la Mar idigde gisteren aan de verwerkingstarie- per 1 januari met gulden per ton wor- verhoogd tot 283 tiet den. Als die kosten 13~ ledig worden doorbe- ;end, moet een gezin gulden per jaar meer betalen. gaat om de tweede forse 738ihoging in korte tijd. Na sluiting van de Leidse verbranding stegen de .UBS aut i. Alplrl verwerkingstarieven per 1 september al met 80 gulden. Als gevolg daarvan werd het reinigingsrecht voor een huishouden in Leiden al verhoogd van ƒ3,01 per maand tot 8,60. Volledige doorberekening van de ver hoging per 1 januari bete kent nog eens een verdubbe ling van het tarief. Of dat gebeurt is nog onduidelijk. Het is aan de raden van de aangesloten gemeenten om daarover te besluiten. Schadeclaim Bovendien kondigde De la Mar gisteren aan dat de Ge- vulei overweegt een schade claim bij de provincie in te dienen nu de stortplaats in De Does voorlopig niet kan worden aangelegd. De nieu we problemen zijn volgens hem met name aan nalatig heid en vormfouten van die kant te wijten. Zo zou verge ten zijn advertenties te plaatsen waarin een vergun ning voor de stortplaats wordt aangekondigd Hij heeft nog geen idee hoeveel er geclaimd kan worden. „De Gevulei heeft al acht miljoen geïnvesteerd in De Does", gaf hij aan. De la Mar hoopt bovendien kosten te drukken door om vrijstelling van BTW te vragen. In het tarief van 283 gulden is ruim 50 gulden BTW opgenomen. De Raad van State vernie tigde onlangs de vergunning voor de stortplaats gedeelte lijk na bezwaren van de stichting Leefbaar Leider dorp. Bovendien is het be stemmingsplan nog niet goedgekeurd. De Gevulei is inmiddels bezig met een nieuwe aanvraag voor een vergunning. „Eén ding is ze ker, volgend jaar is De Does nog niet in gebruik", aldus De la Mar gisteren. Hij gaat er niet van uit dat de stort plaats van de baan is. „We proberen door te gaan met De Does. We zijn de fouten aan het herstellen en berei den een nieuwe aanvraag voor". Koude douche De inmiddels gesloten Leid se vuilverbranding staat nog voor zo'n 16 miljoen gulden op de balans. Dat zou over de komende acht jaar wor den afgeschreven. De win sten van de stortplaats moes ten de extra kosten door de sluiting opvangen. Gerekend werd op ruim 30 miljoen winst uit De Does. „De af schrijving van de oude in stallatie werd daarom niet doorberekend in de verwer kingstarieven. Bovendien hadden we de tarieven ge matigd, omdat we winst over hadden", legt De la Mar uit. Dat die winst nu onzeker is geworden, is een koude douche voor de Gevu lei. Zwaarste pompoen De zwaarste pompoen die is ingezonden voor de pompoenwedstrijd van de Hortus Botani cus weegt 32 kilo. Wie van de 26 deelnemende basisscholen in Leiden zich de trotse eigenaar mag noemen, wordt aanstaande zaterdag om 11.30 uur in de orangerie van de Hortus bekend gemaakt. Hor- tulana Carla Teune, voormalig hortulanus B. Bruinsma en E. van Gent hadden gisteren hun handen vol aan het wegen van de inzendin gen. De wedstrijd was een initiatief van de Hortus in samenwerking met de Vereniging van Leidse Schooltuinen (VLS). In maart kregen groep vijf, zes en zeven van iedere school zaden uitgereikt. Na het op kweken gingen ze in mei de grond In. Behalve pompoenen, hebben leerlingen ook familiele den van de vrucht ge kweekt: courgettes, sierkalabassen, eikel pompoenen en fleskala- bassen. Het komend weekeinde zijn ze tij dens de pompoenten toonstelling allemaal te bezichtigen. Van tien tot vijf uur is de Hortus gra tis toegankelijk. FOTO: LOEK ZUYDERDUIN met rubberen ersdrempels Spai !N Wethouder d g Walenkamp (ver- |Quvwil een proef in de Lei< wijk houden met en drempels. kele maanden geleden r tijdens een bijeen- over sociale vernieu- nieuw om de drempels d. Die bleven opnieuw mcli lanleg van de stadsver- iedeg leverde deze stagna- ,De straat wordt dan opgebroken, dan et geen zin om ver- impels aan te bren- egt Walenkamp uit. drempels vormen Dssing. „Het grote hiervan is dat ze her zijn. Bovendien ze alleen met bouten fait te worden ge- Het probleem met :hten op herbestrating van de baan. Dat zou nog enkele jaren du- itwa dus de wethouder gis- IKHOUDER KT fl.8.000 sta en heeft hij dat bedrag Tel il nodig. «n even naar de ER Jj ilelijke Kredietbank ouwde adres voor ilijke leningen tot I,-. Maar ook voor een 3947 Bnd krediet om steeds a geld achter de hand te Dat wordt vlot in orde >zodt UP t, or sl IS de rente laag bij de v/orden de aflossingen >P de persoonlijke jeknpgestemd. ook wel meer over m maar langs, idagen van 9.00 -12.30 onderdagavond van 9.30 uur. lor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING ïlijke Kredietbank 0124, "300,2301 EH Leiden 154145 Wethouder Walenkamp: „Omroep Rijnland heeft geloof ik begre pen wat wij willen". FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Omroep Rijn land heeft het college van B en W in een brief om subsidie van een kwartje per inwoner gevraagd. Daardoor wordt het voor de omroep mogelijk om tegen lagere tarieven pro gramma's te maken. Dat betekent dat ook veel goedkoper zendtijd aange boden kan worden, onder meer aan de Stichting Lo kale Omroep Freewave. De veranderde opstelling van Rijnland leidt moge lijk tot een oplossing van het al maanden slepende conflict tussen de lokale aanvragers van een repre- sentativiteitsverklaring. Rijnland reageert daarmee op een „dreigbrief" van het colle ge. Daarin wordt gesteld dat Rijnland te hoge financiële be lemmeringen opwerpt voor het uitzenden van radiopro gramma's door derden. Zo ont staat de situatie dat de ene vrijwilligersorganisatie zijn programma's financiert door een andere vrijwilligersorgani satie te hoge offers te vragen, aldus het college. Vervolgens wordt in de brief voorgesteld subsidie aan te vragen. Het geen de omroep heeft gedaan. Eerder vroeg de omroep subsi die aan gemeenten in de regio. Met die subsidie zou zo'n 10 tot 20 uur per week lokale radio voor Leiden gemaakt kunnen worden. In de brief van het college wordt er verder op gewezen dat een duidelijk onderscheid tussen de rol van zendtijdver deler (vergunninghouder) en programma-aanbieders de voorkeur heeft in de gemeen teraad. Ook daarop heeft Rijn land een oplossing voor. De omroep stelt het oprichten van een aparte stichting voor, die los van Omroep Rijnland de programma's gaat verzorgen voor Leiden. „Omroep Rijn land is dan voor Leiden slechts de vergunninghouder en facilitaire organisatie. Daarnaast zal de omroep voor die gemeenten in de regio waar geen zelfstandige stich ting aanwezig is of wordt ge vormd de programma's ma ken, alsmede zuiver regionale programma's", schrijft voorzit ter J. van Leeuwen. Doorbraak De gewijzigde opstelling var de omroep werd gisteravond tijdens de commissievergade ring positief ontvangen. Wet houder Joop Walenkamp sprak van „een doorbraak in het standpunt van Rijnland" Volgens de wethouder was een brief van het college hard no dig. „Altijd werd alles maai mondeling geregeld. Ik het het dossier in de hoek gegooid, het moest nu maar eens op de formele manier". Bovendien was het de laatste poging „om het eens te worden. De ge meente, Rijnland, de Stichting Overkoepelend Orgaan Lei den (SOOL) en Freewave moeten zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten. Dit zou de laatste poging moeten zijn. Dat hebben we genoeg laten door schemeren in de brief. Dat heeft Riinland wel begrepen geloof ik aldus Walenkamp. Patricia Verzantvoort (D66) merkte ep dat er met SOOL al een overkoepelende stichting is opgericht. Walenkamp gaf aan dat de verschillende par tijen pas nadat ze het niet eens konden worden deze stappen hadden gezet. „De gemeente kijkt of eensgezindheid moge lijk is, dan is de reden om met drie aanvragen naast elkaar te concurreren vervallen". De voorzitter van Freewave, Chris de Waard, liet desge vraagd weten bereid te zijn om opnieuw om de tafel te gaan zitten. „Er is al zo verschrik kelijk veel over gepraat. Als er normale tarieven worden ge hanteerd dan moet er een werkbare situatie uitkomen, maar in het verleden werden vaak op het laatst drempels opgeworpen", is zijn voorzich tige reactie. Overigens vond hij de 10 tot 20 uur zendtijd per week wel weinig. „Er zit ten 168 uur in een week. Je moet in ieder geval overdag in de lucht zijn". NOG MAAR ÉÉN PER ADRES LEIDEN Door de uit gifte van het aantal par- keervergunningen aan be woners van de binnenstad fors te beperken is het voorlopig niet nodig een vierde parkeergarage te bouwen. Dat zegt wethou der Joop Walenkamp in een toelichting op voorlo pige plannen van het col lege om het parkeersys teem te herzien. De plan nen voorzien verder in uitbreiding van het ver- gunninggebied en het aanwijzen van parkeerter reinen op de Garenmarkt, de Kaasmarkt en bij Mo len de Valk uitsluitend voor bezoekers aan de stad. Het college wil het aantal ver gunningen voor bewoners be perken tot één per adres. Dat betekent bijvoorbeeld dat stu dentenhuizen iedere bewoner nu nog een vergunning kan krijgen, het gezamenlijk met één exemplaar moeten doen. Als gevolg daarvan daalt vol gens Walenkamp het totaal met 25 procent. Nu zijn er 1538 vergunningen uitgegeven aan bewoners. Volgens Walen kamp zijn er nu voorbeelden van studentenhuizen waar meer dan tien bewoners een vergunning hebben. „Aan die luxe situatie willen we een einde maken. Studenten heb ben de beschikking over een OV-jaarkaart. En zo erg is het niet om 400 meter te lopen om de auto buiten het restrictiege- bied te parkeren". Wisselwerking Tegelijk wil het college het vergunningsysteem voor be drijven herzien. In principe wordt het voor ondernemers eenvoudiger om een vergun ning te krijgen. Nu worden nog allerlei onduidelijke crite ria gehanteerd waarvoor de gemeente ook door de Raad van State is teruggefloten. Straks krijgt ieder bedrijf in principe een vergunning. Maar ook hier geldt één ver gunning pér adres, ook als er meer bv's zijn gevestigd. Het totaal aantal stijgt hierdoor. Maar deze vergunningen zijn straks alleen tijdens kantooru ren geldig. Walenkamp: „Er is een soort wisselwerking tussen bewo ners en bedrijven in de bin nenstad. Bedrijven hebben overdag parkeerplaatsen no dig, bewoners juist 's avonds. Het blijkt dat er 's avonds steeds meer knelpunten zijn. De stad staat dan vol auto's. Ook mensen die een vergun ning hebben, kunnen dan geen plaats vinden. Andersom is er overdag door de week juist geen schaarste aan plaat sen. Op deze manier worden de knelpunten verminderd. We kunnen zo voorlopig nog vooruit zonder een parkeerga rage te bouwen. Dat wil niet zeggen dat er straks geen knelpunten meer zijn. Die blij ven er straks ook. Ik voorzie met name problemen op de donderdagavond". De wethouder constateert ove rigens dat de bewoners van de Leidse binnenstad relatief weinig auto's hebben. Een ver klaring daarvoor heeft hij niet, behalve dan de trend dat men sen bewuster om zouden sprin gen met het autobezit. In de huidige situatie mogen vergunninghouders op alle parkeerplaatsen in de stad parkeren. Het college wil daar verandering in brengen door een deel van de Kaasmarkt, de Garenmarkt en het terrein rond Molen de Valk uitslui tend te bestemmen voor be zoekers aan de stad. Dat wordt dan gecombineerd met een duidelijker bewegwijzering van de parkeerroutes door de stad. Automobilisten zullen nadrukkelijker worden ver wezen naar de parkeergarages in het gebied Hooigracht/Lan- gegracht. Restrictiegebied Tegelijk met de herziening van het vergunningstelsel wordt het restrictiegebied ver der uitgebreid. Eerder was dat niet mogelijk omdat daar geen geld voor was. B en W stellen voor het vergunningsysteem ook te laten gelden voor het restant van de wijk Maredorp met uitzondering van de Oude Vest die een „natuurlijke grens" zou zijn, voor de stegen achter de Kaiserstraat en voor Levendaal-West. Dat laatste is het gebied tussen Kaiserstraat en Geregracht. In het voorstel is ook de eerdere suggestie op genomen om de parkeergelden in het centrum te verhogen van ƒ1,50 naar ƒ2,- per uur. Ook de andere tarieven stij gen. Het voorstel van B en W is ge baseerd op een al bijna twee jaar geleden door het bureau Van Hezewijk opgestelde eva luatie. De komende maanden wordt het in de inspraak ge bracht. De gemeenteraad neemt dan waarschijnlijk be gin volgend jaar een beslissing. Daardoor zou het op zich ook helemaal gereed zijn geweest om inzet te maken van het ge meentelijk referendum in maart. Walenkamp geeft niettemin de voorkeur daar voor aan de vrije sluitingstij den voor de horeca: „Dit on derwerp is nu eenmaal moei lijker in een eenvoudige vraag te gieten". Vakbond tegen openstelling van bibliotheek op zondag LEIDEN De AbvaKabo is tegen de proef met zondagso penstelling van de Leidse openbare bibliotheek. In een brief aan het college van B en W wordt bezwaar gemaakt te gen de proef die volgende maand begint. De zondagsope ning van de bibliotheek aan de Nieuwstraat is voorgesteld in het ontwerpprogramma Wel zijn 1991. De ambtenarenbond meldt dat werken op zondag strijdig is met de CAO voor openbare bi bliotheken. Dat de werkne mers vrijwillig aan het experi ment meewerken, vindt de bond niet relevant, omdat het zondagwerk wordt gedaan in opdracht van de werkgever. Bovendien is er geen sprake van vrijwilligheid als de wer- gever op medewerking aan de zondagopenstelling aandringt, stelt de AbvaKabo. Ook al heeft de ondernemingsraad in gestemd met het werken op zondag, een afwijking van de CAO-regeling mag niet aan deze raad worden voorgelegd. Invoeren van een belangrijke wijziging van de arbeidsvoor waarden maakt overleg tussen organiaties van werknemers en werkgevers nooodzakelijk, maar dat overleg is nimmer gevoerd, weet de bond. De bond vindt dat de gemeente Leiden dit experiment niet mag subsidiëren, omdat daar mee een overtreding van de CAO mogelijk wordt gemaakt en wordt gefinancierd. „Het is niet aan de gemeente Leiden de voorwaarden te scheppen dat één individuele werkgever een belangrijke wijziging van de arbeidswaarden tegen de CAO doorvoert", aldus de Ab vaKabo. De noodzaak voor zondago penstelling ziet de bond niet. De leden van de bibliotheek hebben gedurende de werkda gen voldoende gelegenheid de bibliotheek te bezoeken, meent de bond. Bibliotheekdirecteur E. van Sprundel zegt de reactie var- de gemeente op de brief met belangstelling af te wachten. „Het gaat om een proef waar de gemeente aan mee wil wer ken. De bond richt zich nu tot de subsidiegever. Wij hebben vantevoren overlegd met het personeel en met de onderne mingsraad. Er zijn genoeg mensen die op zondag willen werken. Degenen die dat niet willen, hoeven dat niet. Nie mand is verplicht. Wij gaan er vanuit dat we de proef daad werkelijk starten". Y. van Baarle, als directeur cultuur van de gemeente ver antwoordelijk voor het betrok ken deel van het welzijnspro- gramma zegt de brief van de bond nog niet te kennen. Ze wil dan ook niet op de inhoud ingaan. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) y I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 j Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: j Adres: j Postcode/plaats: EcidócSoiwa/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13