f24.990,- Of twintig taanden politieschool. „Ik ben een dwangmatige veel tekenaar Nieuwe show voor „Geraldo Biggies is springlevend STRIPSCHAPPRIJS VOOR HENK KUIJPERS ('FRANKA') CeidaeSou/umt a 'n Honda gaat z'n eigen weg. Pierre Audi krijgt Leslie Boosey Award DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 ie ochael in was v-mi )rdó|rge Michael in was. De meest populaire Britse zanger van dit lee«nent maakt sindskort ook deel uit van het wassenbeeldenka- éht it van het zogenoemde Rock Circus in Londen. De beeldhou- zich rechts op de foto heeft er drie maanden aan gewerkt. Geor- ir°m dichael staat opnieuw in de belangstelling nu zijn nieuwe el- Ne 'Listen without prejudice' binnenkort wordt uitgebracht. jnnii FOTO: AP ZWEELO Volop bloe men gisteren voor stripte kenaar Henk Kuijpers, nadat bekend was ge maakt dat hem de Strip- schapprijs 1990 is toege kend. Het mooiste boeket vond de 43-jarige teke naar uit het Drentse Ben- neveld bij Zweeloo, toch nog het bosje veldbloe men op zijn tekentafel, spontaan geplukt door dochter Carolien. De jaar lijkse prijs van het Strip schap is de hoogste onder scheiding voor stripteke naars in Nederland. Henk Kuijpers, schepper van het stripfiguurtje Franka, is er duidelijk blij mee. ,,In de eerste plaats ben ik er blij mee voor mezelf; het bete kent tenslotte toch erkenning na vijftien jaar keihard wer ken. Een leuke bevestiging om jezelf te zien in het rijtje na men van eerdere prijswin naars: Jan Kruis, Gerrit de Ja- fer, Toon van Driel, Peter de met, Dick Matena. In de tweede plaats vind ik de prijs een erkenning voor het soort strip dat ik maak: breed opge zette avonturenverhalen rond om een hoofdpersoon, Franka. Veel decor, veel documentatie, een hecht doortimmerd ge heel. De toekenning van de prijs is een teken dat ik het soort strip dat ik nou maak, ook kan blijven maken". 'Oog voor detail, een verras sende onderwerpskeuze, en het altijd streven naar perfec tie' zijn de belangrijkste aan bevelingen uit het juryrapport voor de Stripschapprijs, die half oktober tijdens de Strip- dagen in Breda aan Kuijpers wordt uitgereikt. Schromelijke understatements zijn het nog, die aanbevelingen, voor ieder die het minutieuze gepriegel op de vierkante centimeter kent waarmee de tekenaar zijn platen tot in de kleinste hoek jes volstopt met details, scena rio-grapjes, stripjes in de strip. Dagen werk kosten ze vaak, die tekeningen, vandaar dat er in vijftien jaar tijd nog maar negen Franka-albums zijn ver schenen. Met daarbij de aante kening dat ook de reclame en het tekenwerk voor bijvoor beeld het blad Welzijn van de ziekenfondsen flink wat tijd opslokten, net als het keer op keer toch nog weer even teke nen van extra posters, zeef drukken, luxe-albums en meer van dat prachtigs voor de ware Kuijpers-fan. ,,Ik teken me te pletter, echt. Ik ben een dwangmatige veel- tekenaar. Niemand tekent nog een achterkant voor een strip boek; ik wel. De posters en de zeefdrukken, 't is allemaal ex tra werk, maar ik teken nu eenmaal graag grote, ingewik kelde platen waar je veel op kwijt kunt. Daar kun je echter niet een hele strip mee lastig vallen. Je kunt daar niet onbe perkt grote lappen kijkwerk in kwijt, dan blijft er geen ruimte over voor actie en plot, dus die grote tekeningen gebruik ik voor speciale projecten en ver zamelaarsuitgaven. Maar ik kan het gewoon niet laten". Veronica De Stripschapprijs mag een aardige bekroning voor zijn oeuvre zijn, een zo mogelijk nog grotere opsteker viel Kuij pers eerder deze maand al ten deel: het waarschijnlijk lucra tiefste contract ooit met een Nederlandse striptekenaar af gesloten. Vanaf januari 1991 beleeft Franka wekelijks haar avonturen exclusief in het om roepblad van Veronica, het grootste in zijn soort in Neder land, met een oplage van 1,1 miljoen. In communicatiejar gon betekent dat 2,5 miljoen 'leescontacten' per week, men sen die de strip onder ogen krijgen. Wel even wat anders dan de 50.000 abonnees die stripblad Sjors Sjimmie er nog heeft, tot nu toe Kuijpers' vaste afnemer. „Een aardige schaalvergroting ja", relati veert hij zelf, al heeft hij er maanden over moeten doen om het Veronica-contract bin nen te slepen. „Twee hoofd prijzen in drie weken, en de maand is nog niet om...". „Het grote voordeel van het contract is dat ik nu mijn gang kan gaan, en ook eens nee kan zeggen tegen allerlei andere opdrachten. Ik hoef Franka niet meer zes weken weg te leggen om een serie studieboe ken te illustreren. Wekelijks een pagina voor Veronica be tekent bovendien dat ik gega randeerd na elke 44 weken een nieuw boek heb. Twee en een half jaar over een boek doen werkt gewoon niet meer, dan ben je te lang bezig met hetzelfde idee, zo krijg je ook geen serie bij elkaar. Nee, dit contract geeft echt de extra lol aan deze Stripschapprijs. Want laten we wel wezen: met die prijs ben je in oktober een dag lang wereldberoemd in Breda, maar de volgende dag ben je weer vergeten. Het is tenslotte geen Oscar of zo, waarmee je jarenlang vette rollen kunt aantrekken." RONALD HOOIJENGA aath Witteman ogleraar Nijmegen IHEM Agaath Witte- Beh de artistiek leidster van ie gi Theater van het Oosten, iedei It bijzonder hoogleraar ji it en cultuur in Nijmegen. lienoeming gaat in op 1 ok- ma| r, hoewel zij pas op 5 okto- 3 je v wordt bekrachtigd. Witte ken zal In november een eren s colleges verzorgen over Griekse theater toen en Deze colleges sluiten aan gelijde klassieke stukken die "Theater van het Oosten het komend seizoen op repertoire heeft genomen, Medea, De Smekelingen phigeneia in Tauris. De toel kunst en cultuur bij de faculteit letteren, roep algemene kunstwe- happen. De leerstoel eerder bezet door chore- af Hans van Maanen. (Door Hans Piët in New York) NEW YORK Geraldo Rivera, die bij RTL 4 verantwoordelijk is voor de praatshow „Geraldo", komt volgend jaar september met een tweede show op de Ameri kaanse televisie. Onder de titel „Now it can be told" gaat hij een journalistiek programma maken dat van maandag tot en met vrij dag in de avond zou moeten wor den uitgezonden en dat is geba seerd op harde nieuwsfeiten. Geraldo: „Ik word de presentator van de show, die een stevige concur rent moet worden van de al bestaan de nieuwsshows op de drie landelijke netwerken NBC, CBS en ABC en het nieuwskanaal CNN. Of het lukt weet ik natuurlijk' niet, maar tot nu toe ben ik heel succesvol met mijn on dernemingen geweest". „Ik werk nu voor de „Geraldo"-show met een team uitstekende journalis ten en daarmee wil ik harde nieuws feiten boven tafel gaan halen. Op de Amerikaanse televisie kom je dat nog nauwelijks tegen. Technisch zijn we tot alles in staat. We zijn er bij als een bom ontploft of als er een aardbeving plaatsvindt, maar het blijft bij het kij ken naar plaatjes. Er wordt niks meer geanalyseerd". „Ik wil de oude vorm van journalis tiek zoals hij in de jaren '60 en '70 be stond op televisie en nog altijd op krantenredacties wordt bedreven, te rugbrengen". Eerst staat er echter nog een programma uit het Midden- Oosten op zijn lijst. „Ik wil daar een ,,Geraldo"-show opnemen. Het wach ten is op de toestemming van Hu- sayn. We willen namelijk niet met de troepen praten, want die kant wordt elke ochtend al uitgebreid belicht door de drie grote netwerken. Ik wil naar de andere kant. Irak in met Hu- sayn praten en een tv-show maken met de gijzelaars, die de dictator daar vasthoudt". „Ik denk niet dat ze over een maand thuis zijn en de troepen weer terug. Volgens mij hebben we nog voor het einde van het jaar oorlog. Als de hitte wat afneemt en de soldaten zijn ge wend geraakt aan de omstandighe den dan zou het wel eens kunnen es caleren". Er zijn twee manieren om het stuur van een Honda Civic in handen te krijgen. Een trans- aktie bij de Honda-dealer. Of een aanstelling bij de Rotterdamse politie. We moeten u echter wel waarschuwen. Want een opleiding bij de Rotterdamse politie is be paald geen sinecure. Vandaar dat u misschien beter de makkelijke van e: hei n M get; 1 twt weg kunt bewandelen door die Honda Civic voor nog geen f 25.000,- aan te schaffen. En daar zijn argumenten genoeg voor, getuige de ervaringen van de Rotterdamse politie. De Honda Civic heeft er namelijk al zo'n 15 tróuwe dienstjaren bij het Rotterdamse korps opzitten. En dat was niet zo geweest als hij niet had bewezen betrouwbaar en komfortabel, maar vooral ook ekonomisch te zijn. Want geld in de haven gooien doet een Rotterdammer niet graag. De Honda Civic is dan ook een vertrouwd gezicht bij de Rotterdamse politie vanwege z'n lage onderhoudskosten, z'n lage afschrijving en z'n opmerkelijk zuinige brandstofverbruik. Maar dat kan niet het enige zijn. Want een beetje politiewagen moet natuurlijk ook een man netjesputter zijn. Snel, soepel en wendbaar. Welnu, dat is de Honda Civic. Met z'n cross- flow-cilinderkop, z'n door een enkele nokkenas bediende zestien kleppen en z'n elektronisch gestuur de karburateur, die in nauwe samenwerking met de geregelde driewegkatalysator ook nog eens uiterst schoon te werk gaat. Dat alles bij elkaar zorgt voor een stevige ac celeratie, een topsnelheid waar je niet snel aan ont snapt en 'n verbruik waar de begroting niet van schrikt. Ook het komfort van de Civic mag er zijn. En dat is voor de politie geen luxe maar pure nood zaak. Want als je soms dagenlang in druk stads verkeer moet patrouilleren, mag de waakzaamheid niet lijden onder een pijnlijke rug, pijnlijke knieën of gevoelens van opgeslotenheid. Daarvan is bij de Civic dan ook geen sprake. Want door de dwars- geplaatste motor en de bijzondere double wishbone- wielophanging is de binnen ruimte uitzonderlijk ruim bemeten. Een konstruktie ove rigens die ook de wegligging zeer ten goede komt. Hetgeen de politie tij dens een stevige rit door het kwalijk bestrate havengebied telkens weer van pas komt. Daarbij is het ook nog 'n konstruktie die de aërody- namika een handje helpt, om dat de neus van de auto heel laag gehouden kan worden. Wat de Honda Civic 1.3 ook nog eens een bijzonder fraai en sportief voorkomen geeft. Fraai is de Civic trouwens tot in de details. Prettige details, zoals een driespaaks sport stuur, een achterbank in twee afzonderlijk weg te klappen gedeelten, halogeen koplampen, van binnen uit verstelbare buitenspiegels, ruitewisser met sproeier op de achterruit en een funktionele, maar beslist niet overdreven dakspoiler. Da's de Honda Civic 1.3 ten voeten uit. De keus is daarmee niet moeilijk meer. Of 't zou moeten zijn tussen aanschaffen en tekenen. Als u voor het laatste kiest, kunt u kontakt opnemen met de Rotterdamse politie. Leiderdorp. Autobedrijf van Haasteren Leiderdorp B.V., Touwbaan 18,071-895000. Bruna Dick Bruna, maker van de bekende Nijntje-boekjes voor kinderen, toont vol trots de D.A. Thlemeprijs, die hem gisteren werd uitgereikt tijdens een bijeenkomst van boekhandelaren. Die vierden in de Utrechtse Domkerk het 175-jarig bestaan van de 'Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels'. Bruna kreeg de prijs voor de jarenlange hoge kwaliteit van zijn hard-kartonnen boekjes. FOTO: ANP De International Biggies Association (IBA) viert zaterdag het eerste lustrum met een open dag in het Amsterdamse Tolhuis. Biggies, hoofdpersoon in een indrukwekkend lange reeks avonturenboeken van de Britse au teur W.E. Johns, spreekt de fans zo sterk tot de verbeelding dat er een wereldwijde uitwisseling tot stand is gekomen. Er bestaat een speciaal cluborgaan, er is een Bigglesbookshop en onder de Bigglesadepten rouleert een catalogus. Hoewel - zijn schepper in 1968 overleed, is Biggies spring levend. AMSTERDAM Niet zijn werkelijk bloedstollende ca priolen in het luchtruim, evenmin zijn bijkans onmen selijke vindingrijkheid en al helemaal niet zijn stoere on verzettelijkheid, nee, mijn eerste associatie met Biggies, onwrikbaar vastgezet in mijn geheugen, is Biggies' compaan Algy die uien bakt in de Spaanse hooglanden. Het moet een jaar of twintig gele den zijn. Midden in de puberteit werd ik getroffen door een hard nekkige aanval van geelzucht. Ik moest twee maanden het bed houden. Voorwaar geen sinecure. Naast het onzalige dieet van ve tarme zuivel, fruit, groente en onwaarschijnlijke hoeveelheden snoepgoed rustte ook het doden van de tijd als een drukkende last op mijn schouders. Boeken en Hilversum 3 regen de dagen aaneen. Ik raakte besmet van nog een virus: Biggies. Aar zelend begonnen met twee deel tjes groeide mijn leeswoede alras uit tot een levensvoorwaarde. Zonder de door broertjes uit de bibliotheek aangesleepte Biggle- savonturen zou ik door een hel zijn gegaan. Biggies en zijn kor nuiten Ginger, Algy en Smyth hielden mij mentaal op de been. En nooit meer zal ik een in een boek beschreven geur zo overtui gend opsnuiven, proeven, als die keer dat Algy gesnipperde uien in een pannetje op een kamp vuurtje smeet. Ik had namelijk al zes weken niets hartigs meer ge nuttigd. In welke aflevering zulks geschiedde, weet ik niet meer. Ik wilde op dat aan mijn zelfbeheersing knagende ogen blik helemaal geen held zijn, ik voelde geen enkele behoefte om ooit in de voetsporen van de on verschrokken Biggies te treden. Mijn gedachten werden bepaald door een tranen trekkende be hoefte aan gebakken uien. Ik klampte mijn moeder aan en be woog hemel en aarde om voor één keertje te mogen zondigen. Ik verslond het bord lever met uien met op z'n minst evenveel smaak als de tussen de zestig en zeventig T' Brits was voor mij niet meer darT een episode. Acht weken kroop ik, tussen de lakens, in de huid van James Bigglesworth, Biggies voor vrienden. Oorlogs vlieger en geheim agent, schran der en dapper, op en top Brits, degelijk en humorloos en geze gend met het eeuwige leven. Wie anders immers speelt het klaar om zowel in WO I als WO II in een vliegtuig de strijd aan te bin den met de Duitsers om vervol gens ook nog eens in de na-oor- logse jaren menig voor onmoge lijk gehouden klus voor het Ver enigd Koninkrijk te klaren? Captain W.E. Johns, Biggies' geestelijk vader, lapte dan welis waar de logica van het ouder worden aan zijn pilotenlaars en liet zijn zoon de eeuwige jeugd behouden, hij schreef met vaart en kennis van zaken. Johns putte uit een eindeloos lijkende bron van fantasie zowel als uit eigen ervaring. Hij was voordat hij in 1939 met Biggies begon (alleen in ons land al zijn meer dan zeven miljoen boekjes, verspreid door verschillende uitgevers, ver kocht) oorlogsvlieger en lucht vaartjournalist geweest. Hij vocht in de Eerste Wereldoorlog, we*d naar beneden gehaald en gevan gen genomen. Iets van Johns moet in Biggies zitten. Het eeuwige gevecht tussen goed en kwaad met altijd een voor spelbare winnaar loopt als het rookspoor van een neerstortende Spitfire door het oeuvre van Johns. Biggies contra Erich von Stroheim, Batman versus de Jo ker, Popeye tegen Brutus, om het even wie, als het recht maar ze geviert. Realiteitszin In 'Biggies ontvoerd' denkt Big gies in een schier uitzichtsloze si tuatie: 'Jij smerige hond. Jé zou in staat zijn een ongewapende machine neer te schieten. Ik zweer het je, als ik een geweer had, zou ik jou eens wat laten zien'. Om even later toch te zege vieren. Een knaap van vijftien smult van zo'n passage, bijt na gels van de spanning of peutert in zijn neus. Ik heb dat ook ge daan, twee decennia geleden. En het verveelde nooit. Je kon er geen genoeg van krijgen, liet je meeslepen in het vaderlandslie vende fanatisme van Biggies en zijn kornuiten, verloor elke reali teitszin uit het oog en onderging Biggies als spannende ontspan ning. Zo gaat dat met jongens op die leeftijd. Daar is niks mis mee. Maar hoe moet dat nou met vol wassen kerels dis Biggies vereren als ware hij een echte held? Die van de nalatenschap van captain Johns een cultus maken? Die Bigglesruilbeurzen houden, een Bigglesquiz spelen en een Big- glesfeestje bouwen met het motto 'Battle for the best table'? Ginger, de roodharige snotaperi- ge protégé van Biggies of Biggies' rechterhand Algy zouden ver moedelijk de schouders ophalen voor zulk een eerbetoon. Of mis schien wel lachen, zoals ik onwil lekeurig doe als ik in een paar oude exemplaren blader en wat passages doorneem. Maar jk ben, nog steeds liefhebber van suspen se, tenslotte jaren geleden al overgeschakeld op al die bloedse rieuze Scandinavische thriller schrijvers als Arvidsson, Bodel- sen, Blom, Högstrand, Jaensson- /Norlin en Sörmark. Om nog maar te zwijgen over het ko ningskoppel Sjöwall en Wahlöö. ROBIN BRUINSMA AMSTERDAM De artistiek nagedachtenis van èrevoorzit- hedendaagse muziek. Pierre directeur van de Nederlandse ter Leslie Boosey die in 1979 op Audi was in 1979 oprichter van Opera Pierre Audi heeft de 92-jarige leeftijd overleed. De het Almeida Theatre dat is uit- Leslie Boosey Award 1990 ont- prijs wordt elke twee jaar uitge- gegroeid tot een van de meest vangen. De prijs werd in 1980 reikt aan iemand die een uit- vooraanstaande internationale in het leven geroepen door de zonderlijke bijdrage heeft gele- centra voor hedendaagse mu- Performing Right Society ter verd ter bevordering van de ziek, aldus de bekendmaking.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11