Tegen het Vloekverbond van roovers' Werk met beelscherm kan leiden tot WAO Gasunie wil export verder uitbreiden Beurs van Amsterda ECONOMIE foidóe Commit WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGIt Tekort handelsbalans VS gestegen met 7 5 procent WASHINGTON Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is in juli met 75 procent gestegen tot 9,33 miljard dollar. Waarnemers verwachten dat het tekort nog scherper zal stijgen als de door de Golfcrisis omhoog geschoten olieprijzen in de handelscijfers zullen doorwerken. Vooral de stijging van de invoer met 4,5 procent tot 41,35 miljard dollar en de da ling van de exporten met 6,4 procent tot 32,02 miljard dollar hebben het tekort over de maand juli opgeblazen. De invoer ging omhoog door hogere aankopen van olie, schoenen, kleding en chips. De uit voer van landbouwprodukten, vliegtui gen, auto's en machines vertoonden ech ter een daling. Opel bouwt moderne fabriek in Hongarije BOEDAPEST Opel, een doch- teronderneming van de Ameri kaanse General Motors, gaat een hypermoderne autofabriek bou wen in Hongarije. De fabriek gaat vanaf 1992 jaar lijks 15.000 auto's van het type Ka- dett maken en 200.000 Opel-moto- ren. De fabriek is een gezamenlij ke onderneming van GM en de Hongaarse Raba en krijgt de mo dernste uitrusting van alle Europe se GM-vestigingen. Vestigings plaats is Szentgotthard, vlakbij de Oostenrijkse grens. Het bedrijf biedt werk aan 850 mensen. GM hoopt tegen 1993 een verkoopnet werk van zestig tot zeventig dea lers in Hongarije te hebben. Miljoenenorders voor Leyland Daf EINDHOVEN Leyland DAF Ltd, een werkmaatschappij van DAF in Eindhoven, heeft miljoenencontracten getekend met de Nigeriaanse transport ondernemer Chanchangi Motors en met de Britse Royal Mail Letters. Met de or ders is een bedrag gemoeid van tachtig miljoen gulden. De Nigeriaanse order betreft de levering van 250 trekkers die zullen worden ingezet bij het transport van olieprodukten en cement. De eerste leveringen vinden in de loop van dit jaar plaats. Aan de Britse postbedrijven heeft DAF ruim 1.200 lichte bestelwa gens verkocht. Deze voertuigen, die in Birmingham worden geproduceerd, worden allemaal voor het eind van het jaar geleverd. Unctad: hogere olieprijs is rampzalig voor Derde Wereld GENEVE De door de Golfcrisis gestegen olieprijs maakt een mon diale recessie waarschijnlijker, maar zal vooral in de ontwikkelings landen tot rampzalige gevolgen voor de economie kunnen leiden. Dat is een van de conclusies van een vandaag gepubliceerd rapport van de Unctad, de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling. De ontwikkelingslanden en de landen van Oost-Europa die sinds kort ook hun olie-import in dollars afrekenen zullen straks een groot deel van hun schaarse buitenlandse deviezen moeten aanspreken om hun olievoorziening op peil te houden, aldus de Unctad-econoom Roger Lawrence. De Unctad roept de belangrijkste industrielanden, Japan, de EG en de VS, op om gezamenlijk te pogen een einde te maken aan de instabili teit op de internationale geldmarkten en af te zien van monetaire maatregelen om met de duurdere olie alsnog groei te creëren. „Als de stijging van de olieprijs ook nog eens gepaard gaat met hogere renteta rieven dan kan de internationale schuldenstrategie een van de eerste slachtoffers van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten worden", aldus Lawrence. Philips-topman Timmer geroemd door Fransen PARIJS Het Franse organi satiebureau Midem heeft Phi lips-president Jan Timmer uit geroepen tot 'man van het de cennium'. Volgens een woord voerster van Midem is de keus op Timmer gevallen vanwege zijn persoonlijke betrokken heid bij de introductie van de compact-disc en zijn geslaagde poging de platenmaatschappij Polygram weer op het goede spoor te brengen. „Timmer heeft een belangrijke rol ge speeld in de muziek-indus- trie", aldus de woordvoerster. Volgens haar staan de proble men waar Philips zich sinds vorig jaar voor gesteld ziet en Timmers' aanpak daarvan los van de onderscheiding. Tim mer krijgt zijn onderscheiding op 23 januari uitgereikt tijdens een groot festival ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Midem. Olieproduktie op zee kan niet snel omhoog DEN HAAG lil de huidige Golfcrisis zit volgens ir. G. Oc- keloen, inspecteur generaal der mijnen, „geen brood" voor de Nederlandse en andere pro ducenten die olie uit zee halen. „Het is technisch onmogelijk snel de prbduktie op te voeren, je ïhoet denken in termen van één a anderhalf jaar. Boven dien is het financieel niet interessant om de produktieca- paciteit op te voeren. Daarvoor zijn de kosten te hoog. De olie winning op zee heeft plaats onder moeilijke condities. Het kost veel moeite en er moeten grote investeringen worden gedaan om de olie uit de bo dem te krijgen. Het wordt pas aantrekkelijk als de olieprijs nog verder oploopt", aldus Oc- keloen die gisteren in Amster dam sprak tijdens een bijeen komst in het kader van Hol land Offshore 90. De olieprijs moet dan hoger worden dan 33,55 dollar per vat die giste ren werd bereikt, de hoogste sinds november 1982. Ocke- loen: „Het enige wat Neder land kan doen is de gaspro- duktie opvoeren". Tweewielershow in Keulen drie dagen open voor publiek KEULEN De grootste twee wielershow ter wereld is van daag begonnen in de Messe- hallen in Keulen. Op deze tweejaarlijkse tentoonstelling van fietsen, motoren en alle bijbehorende accessoires laten meer dan 1500 exposanten uit 42 landen zien wat zij anno 1990 de tweewielerliefhebbers te bieden hebben. De eerste twee dagen is de show alleen geopend voor de vakhandel. Vrijdag, zaterdag en zondag is het grote publiek welkom. Er worden deze drie dagen meer dan 200.000 bezoekers uit heel Europa verwacht. Hoewel de meeste bezoekers op de moto ren afkomen, neemt de fiets een belangrijke plaats in op de beurs. Zogenaamde MTB's en ATB's, fietsen voor alle soor ten terrein, stelen de show. Voor een beetje terreinfiets moet al gauw zo'n anderhalf- duizend gulden worden neer geteld. De gemiddelde prijs van de fietsen die in de Messe- hallen staan te pronken ligt op zo'n 700 gulden. KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer 31 partijen. Bij een matige han del werd een prijs genoteerd van f 7.50-f 7.95 voor 1e soort en t 9.30 voor extra zware kaas. Wli MOOI WIL GAAN, KAN HE IN 01 KRANT ZIEN STAAN. 175 JAAR YEREENING VOOR DE BELANGEN DES BOEKHANDELS DEN BOSCH Wat hem is opgevallen, zegt Pieter Hagers, is dat de broeders van de vereniging altijd zoveel zongen op hun ver gaderingen: „Die Vereeni- ging te roemen, is het voorwerp van ons lied. Boekverkoopers! vlecht uw' bloemen; O! dat elk haar hulde bied'!". Zingen, eten en drinken en de noodklok luiden over de drei gende ondergang van het vak, dat is waarmee de Vereeniging ter bevordering van de belan gen des Boekhandels zich on sterfelijk heeft gemaakt, zo blijkt uit het boek 'Het doel der Vereeniging is vereniging' dat Pieter Hagers vandaag ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van deze club over handigt aan Hella Haasse. Pieter Hagers, woonachtig in 'Het constighe boeck' in Den Bosch, is uitgever in ruste, maar het boek heeft hem nog volledig in zijn greep. Met graagte verhaalt hij over de historie van de Vereeniging ter bevordering van de belan gen des Boekhandels, die van oudsher het gehele boekenvak bestrijkt; niet alleen de handel, ook de uitgeverij. „In 1815, di rect na de Franse Tijd, begon de vereniging als initiatief te gen het 'vloekverbond van roovers'. Dat sloeg op het eu vel van het nadrukken, dat in de Franse Tijd hoge vlucht had genomen. Toestemming werd niet gevraagd, rechten niet betaald, men drukte boe ken eenvoudig maar na. Ove rigens werden van het Rode Boekje voor Scholieren, dat ik indertijd bij Bruna uitgaf, in België ook nog door elf druk kers nadrukken gemaakt, Laurens Jansz. Coster, de uitvinder van de boekdrukkunst. maar enfin, na de Franse Tijd was dat verschijnsel helemaal tot grote proporties uitge groeid. Procederen was het enige dat er op zat, en dat deed de vereniging dan ook veel vuldig. Proces na proces werd gevoerd, tot diep in de negen tiende eeuw". „Jaarlijks hield de vereniging een vergadering, meestal in herberg De Nederlanden in Amsterdam. Een afgevaardig de uit Zwolle was dan drie da gen per trekschuit onderweg. Ja, en dan werd er gezongen hè. Bijvoorbeeld ter ere van Laurens Jansz. Coster, die de uitvinder was van de boek drukkunst. Daar werd niet FOTO: SP aan getwijfeld, hoezeer de Duitsers ook wezen op hun Gutenberg. Krijgszuchtig werd die claim afgewezen, kijk hier, een citaat: 'Wij werden over rompeld, achteruitgedreven, en de vijand maakte van den ontstanen schrik gebruik, om een zegekreet in 1840 in Duitschland aan te heffen. Maar Nederland, slechts korte- lijk bedwelmd, vatte met moed de wapenen weder op, en zocht slechts eene gelegenheid om den strijd te hernieuwen en den onverdiend aangeda- nen hoon uit te wisschen". „Hoe de heren tot zingen kwa men is trouwens een raadsel, want als je die menu's ziet... ze hadden nergens anders tijd voor dan voor eten. Al in 1801, nog voor het eigenlijke be staan van de vereniging, ga randeerden de afgevaardigden zich voor acht gulden 'een ge schikte plaats, lange pijpen, ta bak en een halve bottel goede wijn'. Later kwamen daar uit gebreide maaltijden voor in de plaats, met drie soepen, vier desserts en vervolgens vis na. Tegenwoordig is dat aanzien lijk minder hoor". Boekverbranding „De verzuiling, toch zo type rend voor de Nederlandse ge schiedenis, is altijd aan de ver eniging voorbijgegaan. Pas in de jaren vijftig van deze eeuw, na het Amendement van de bisschoppen, werd het een se rieuze bedreiging. Toen wer den binnen de vereniging le vensbeschouwelijke secties op gericht, die tien jaar later een stille dood zijn gestorven. Wel heeft de vereniging zich een keer schuldig gemaakt aan een ernstig geval van boekver branding. In 1834 werd het boek 'Das leben Jesu' door de vereniging geboycot, de res tanten opgekocht en buiten de handel gesteld, dat komt toch neer op boekverbranding, niet? Nergens is er meer een exemplaar van te vinden en niemand weet wat nu precies het probleem was, behalve dat in het boek Jezus meer dan voorheen als mens werd voor-1' gesteld. Het is een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van de vereniging, het ergste wat je met een boek kunt doen". „In 1898, toen Wilhelmina op de troon kwam, gaf de vereni ging een luxe editie van de grondwet uit, tot woede van de sociaal-democraten, die toen nog volbloed anti-monar chaal waren en zich diep ge kwetst toonden. Wat de twee de wereldoorlog betreft: de vereniging heeft het niet zo slecht gedaan, als je in aan merking neemt wat Jan Blok ker altijd zegt; dat vijf procent van de bevolking in het verzet zat, vijf procent collaboreerde en de rest probeerde zo veilig mogelijk door te leven. Ener zijds heeft de vereniging niet kunnen voorkomen dat de be drijven geariseerd werden en dat is een erge schande. Maar aan de andere kant verscheen er een artikel in Volk en Va derland waarin over de vere niging gesproken werd als over kwalijk conservatieve lie den die geen enkele medewer king wilden verlenen aan de nieuwe orde en dat is natuur lijk een onverdacht compli ment". Vaste prijs „Bij elk verenigingslustrum staat weer een onheilsprofeet om met absolute zekerheid te melden dat het boekenvak ten onder gaat, maar de uitgevers en boekverkopers hebben het altijd gered, juist ook vanwege een goed evenwicht tussen het culturele en commerciële as pect van hun werk. De laatste halve eeuw heeft de vereni ging, in samenwerking met de overheid, dat culturele aspect verzekerd door de vaste boe kenprijs te waarborgen. We hebben daarvoor ontheffing van de wet op de economische mededinging. Nu moeten we de strijd aangaan om er een Europese zaak van te maken en hoewel de Europese Com missie er geen voorstander is, is de situatie absoluut niet ho peloos". STEVO AKKERMAN ROTTERDAM LEIDEN De stormachtige op mars van de computer heeft ook een keerzijde. Urenlang werken achter beeldscherm en toetsen bord lijkt in bepaalde ge vallen te kunnen leiden tot overspannenheid en zelfs arbeidsongeschikt heid als gevolg van licha melijke kwalen. In de Verenigde Staten heeft dat inmiddels geleid tot een schadeclaim van 270 miljoen dollar tegen Atex, wereldlei der op het terrein van redac tionele tekstverwerkende sy stemen. Acht journalisten en uitgevers hebben van Atex en het moederbedrijf Eastman Kodak deze schadeloosstelling geëist, nadat journalisten die met deze apparatuur werkten door een opeenstapeling van kwalen (repetitive stress inju ries) arbeidsongeschikt waren geraakt. Behalve in overspannenheid uiten de klachten zich met name via aandoeningen aan zenuwen en pezen in de han den, waardoor de functie van de handen wordt verstoord. Op den duur wordt het wer ken achter een toetsenbord zelfs onmogelijk. Sommige ge dupeerden zijn er zo erg aan toe, dat ze geen jampot meer kunnen opendraaien. Het verwijt dat Atex wordt ge maakt, is dat het concern bij het ontwikkelen van de appa ratuur voorbij is gegaan aan onderzoeken, die hebben uit gewezen dat er verband be staat tussen het gebruik van computers en het optreden van zenuwaandoeningen. Be kend is bijvoorbeeld dat de hersenfuncties van mensen die lange tijd achter beeldscher men werken overeenkomsten gaan vertonen met die van ie mand die in ernstige mate last heeft van stress. Raadsel Onderzoek bij TNO heeft uit gewezen dat het gebruik van beeldschermen en het werken daarachter kan leiden tot oog klachten, hoofdpijn en proble men door een slechte zithou- ding. Van repetitive stress in juries is in Nederland echter geen enkel geval bekend. Waarom de geluiden daarover alleen uit de VS komen is TNO vooralsnog een raadsel. Woordvoerster Van Kam van Atex Publishing Systems in Rotterdam zegt op de hoogte te zijn van de klachten aan de overzijde van de oceaan, maar wijst erop dat in Nederland dergelijke gevallen van ar beidsongeschiktheid niet be kend zijn. Haar antwoord wordt bevestigd door woord voerster Pot van het Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg in Leiden, een on derdeel van TNO. Op de vraag hoe het komt dat dit probleem in de VS een grote omvang heeft aangenomen moet ze het antwoord schuldig blijven. „Ik ga daar liever niet over specu leren", aldus Pot. Overigens is Atex niet de eni ge fabrikant, waarover in de VS is geklaagd. Bij de Ameri kaanse Los Angeles Times hebben meer dan tweehon derd medewerkers soortgelijke klachten geuit na het werken met apparatuur van System Integrated. Een antwoord werd hier gezocht in het creëren van een optimale om geving om in te werken. Ge dacht moet worden aan het in stalleren van bureau's, stoelen en verlichting die beter ge schikt zijn voor het werken met beeldschermen. Ontbossing grootst in Latijns-Amerika QUITO Latijns-Amerika kent de ergste ontbossing ter wereld. Jaarlijks wordt er 1,3 procent van de bomen omge hakt. Dit blijkt uit een rap port van het Instituut voor Natuurlijke Hulpbronnen (WRI), dat het Ecuadoraanse blad Hoy deze week publi ceerde. Volgens het rapport zijn de Latijns-Amerikaanse landen, die 57 procent van het tropische regenwoud in de wereld bezitten, dezelfde weg ingeslagen als de landen in Azië en Afrika, waar „veel landen het grootste deel van hun bossen al heb ben verwoest" en waar de jaarlijkse ontbossing nu is ge daald tot respectievelijk 0,9 en 0,6 procent. Costa Rica is het land waar de bossen het snelst verdwijnen: per jaar wordt 6,9 procent van de bo men omgehakt. (ADVERTENTIE) Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wij u graag Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. Boorinstallatie bij het gasveld van Slochteren. FOTO: PERS UNIE (Vervolg van de voorpagina) GRONINGEN Wat er met de extra 280 miljard kuub gas gaat gebeuren, is nog niet ze ker. Het ministerie van econo mische zaken heeft de Gasunie opdracht gegeven om te bekij ken of de exportcontracten kunnen worden uitgebreid. Daarnaast wil de regering ook dat Nederland zuinig om springt met de eigen energie bronnen. Woordvoerder P. Bakker van de Gasunie zegt dat de Gasunie de komende maanden met de vijf landen die gas van Nederland kopen (Duitsland, Italië, België, Frankrijk en Zwitserland) zal praten over mogelijke uitbrei ding van de leveringscontrac ten. Eerder al heeft de Gasu nie bekendgemaakt dat de ex port van Nederlands gas de komende kwart eeuw met twintig procent kan toenemen. Of er nieuwe contracten met het buitenland zullen worden afgesloten zal volgens Bakker ook afhangen van de ontwik keling van de gasprijs, die af hankelijk is van de olieprijs. In de nieuwe berekening is niet .uitgegaan van een hogere gasprijs. „Het ziet er nu naar uit dat de vraag naar gas groeit. Met name de Duitsers tonen grote belangstelling, om dat Oost-Duitsland, waar nog veel kolen worden gestookt, bij West-Duitsland komt". Ook voor de Nederlandse schatkist is de extra voorraad een meevaller, zij het op de langere termijn. Van de in komsten uit aardgas is 85 pro cent bestemd voor de schat kist. HENK VAN DEN BOOM Slotkoers dinsdag 18 aalberts 57.60 57.50 abn-amro pr 5.16 5.15 acl hold c 33.50 33.80 ahrend gr c 211.00 210.00 910.00 910.00 grasso 100.00 98.00 grolsch c. 148 50 148.00 gti hold 208.00 208.00 hagemeyer 105.00 104.20 hal trust hal tr u 14.30 14.20 194.00F schev.-e kbb c.pr. c 94.90 95.20 melia int. 6.40 6.40 mend gans 4180.00 4180.00 moeara 1185.00X 1180.00 moeara opr 154000J( 155200. Siit nutricia gb 96.00 96.00 twkabelhc ubbink 39.(ëe: Bron: GWK/CDK-Bank amerik.dollar austr.dollar belg.frank canad.dollar aank. ital.llre (10.000) 1,810 Jap.yen (10.000) 1,51 joeg.dln.t/m 100 5,62 noorse ki 1,57 oost.schill. 30,45 porl.escudo 114,00 spaanse pes. 3,46 turkse pond 48,75 zweedse kr. 34,70 zwils.fr. GOUD Ni*uw Vorig* onbewerkt 21440 - 22040 21540 - 22140 bewerkt 23640 23740 ZILVER onbewerkt 230 - 300 bewerkt 340 allied signal am brands americantel chevron cor Chrysler Citicorp cons edison 113/4 45 3/4 15 5/8 16 77 5/8 775/8 genl motors genl public goodrich goodyear hewlett-pac intl flavor intl paper Stemmingsindex zakt naar laagste niveau AMSTERDAM Het Damrak heeft weer een trieste dag ach ter de rug. Bij een opnieuw matige handel zakte de stem mingsindex vroeg in de mid dag door de basis van 100, het niveau van eind 1988. Het slot kwam op 99,8, een punt bene den het slot van maandag. Aanvankelijk bleven de ver liezen bij de aandelen beperkt. Wall Street noch de dollar konden de markt echt richting geven en de beleggers bleven weer aan de kant. In de loop van de dag ging het verder bergafwaarts. De tegenvallen de Amerikaanse handelscijfers vormden ook al geen stimu lans iets te gaan ondernemen. Bij de grote aandelenwaarden wisten slechts enkele fondsen de dag hoger af te sluiten. Daarbij was Kon. Olie, die echter van een gulden winst een dubbeltje overhield op f 143,50. Verder sloten NMB, Internatio, Fokker en DAF iets boven het voorgaande slot. Akzo moest 1,2 op ƒ93,90. Van waarden ging achteruit naar /113,|)on vier verloor 1,50 Nedlloyd ƒ1,30 naarjj Heineken zelfs 2, ƒ116,50. KNP ra' kwijt op 41,20 1,50 op f56,50 en I eenzelfde bedrag op Twentsche Kabel mójlam omhoog naar ƒ143,91 te gers zagen ook nog in Pirelli, die over praat met de Duitselgew collega Continental, eindelijk bleef de ko< anderd 23. Wat vra^ verder naar Simac bia. Op de optiebeurs ties op aandelen enl nindices favoriet, namen winst of kot topties om te profit) verdere koersdaling# zet op de EOE kwan uit op 36.000 contracf

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6