'odensprong aan een elastiek Ryzjkov dreigt met aftreden Perez de Cuellar: Rol van V-raad versterken 682,* 660,* 723,* Ex-burgemeester Nice duikt op in Argentinië VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lezeri service TUNESIE w JITENLAND CelcbeScHvuvnt WOENSDAG 19 SEPTEMBER .1990 PAGINA 5 Catcher biedt Praag cuses aan voor '38 n. d AG De Britse premier Margaret That heeft in het Tsjechoslowaakse parlement tv ;es aangeboden voor het akkoord van Mün- dat 52 jaar geleden werd gesloten. „We 19 en jullie in 1938 met onze appeasement-poli- teleurgesteld. Daarvoor schamen we ons", ei| Thatcher. In de hoop de machtshonger van ;te f Hitier te stillen, besloot Londen op 29 sep- kei er 1938 in te stemmen met de Duitse eis dat 10e 'sjechoslowaakse Sudetenland bij Duitsland en gevoegd. Het akkoord van München, waar- Tsjechoslowakije in feite aan zijn lot werd tai jelaten, werd niet alleen door Groot-Brit- ■je e ondertekend. Ook Frankrijk en Italië O0 len destijds in met de Duitse eisen, waar de de Fransen onlangs ook al hun excuses aan- VS sluiten nog meer bases in buitenland WASHINGTON De Verenigde Staten zullen nog meer militaire bases in het buitenland ver kleinen of sluiten. Volgens minister van defensie Cheney gaat het in totaal om 150 bases. De opera tie begint al volgende maand, het begin van het Amerikaanse belastingjaar 1991. Op het lijstje komt geen Amerikaanse basis in Nederland voor, wel 108 in de Bondsrepubliek en verder bases in Zuid-Korea, Japan, Italië, Griekenland, Groot- Brittannië, Australië, Spanje, Bermuda en Canada. Als reden voor de sluitingen noemde Cheney de verminderde Sovjetdreiging en de Amerikaanse begrotingstekorten. Behalve de VS haalt ook Frankrijk een deel van zijn in West-Duitsland ge stationeerde troepen terug. Het gaat hierbij om 30.000 van de in totaal 50.000 Franse militairen. Westduits onderzoek tegen Stasi-minister KARLSRUHE Het Westduitse federale openbaar ministerie in Karlsruhe heeft een gerechtelijk voorzonderzoek ingesteld tegen de vroegere minister van staatsveiligheid in de DDR, Erich Mielke, en diens plaatsver vanger Gerhard Neiber. Uit de dossiers is ge bleken dat de stasi in het begin van de jaren- tachtig een aantal van de in de Bondsrepu bliek meestgezochte terroristen van de Rote Armee Fraktion (RAF) opving, van een nieu we identiteit voorzag, in de DDR liet wonen en werken en contacten liet onderhouden met Palestijnse terroristen. Maar de stasi schrok er evenmin voor terug steun te geven aan neo-nazi's uit de Bondsrepubliek. In elk geval een van hun leiders, Ottfried Hepp, ge noot dezelfde privileges als de RAF-leden. Braziliaanse kinderen verkocht aan Italianen ROME Meer dan 7.000 Braziliaanse kinde ren zijn volgens het openbaar ministerie in Rome aan kinderloze Italiaanse echtparen verkocht, zo heeft de Italiaanse krant „Cor- riere della Serre" gemeld. De Italiaanse justitie stelt een onderzoek in dat zich vooral richt op de voormalige pries ter Lucca di Nuzzo uit Caserta. De ex-priester heeft inmiddels de Braziliaan se nationalteit en leidde tot voor kort een weeshuis in Salvador di Bahia. Samen met familieleden uit Caserta dreef Lucca di Nuzzo handel in adoptiefkinderen, aldus het open baar ministerie. De prijs voor een kind va rieerde tussen de 30.000 tot 45.000 gulden en nam toe naarmate de huidskleur van het kind lichter was. SNJF POPULAIR IN FRANSE BERGEN IN Elk jaar sprin- de Franse bergstre- duizenden mensen de brug. Niet voor rieste wanhoopsdaad, juist om het na te llen. Op zoek naar j me recreatie, een it van lef of gewoon de kick' storten ze imet trillende benen, en en ravijnen van 100 meter diep. of bungy heet de exoti- port, waarbij je je leven t*w gt aan een speciaal elas- in een alpinistentouw. 'e onder Fransen is het springen behoorlijk po- bij Nederlandse toeris- londerden landgenoten t len deze zomer zestig tot 0p rddertig gulden voor ni ron8- rt verd vier jaar geleden in fijk geïntroduceerd door vontuurlijke Nieuwzee- Alan Jones Hacket. Na 2([de demonstraties in de gooide hij zich bij wijze omotiestunt van de eer- ge van de Eiffeltoren. meters voor het dode- ;falt trok het elastiek heelhuids om- fDe illegale duik had voor gewaarschuwde fo il. Toen de Parijse poli- veerde waren de vogels en andere benji-fana- lle|ooral uit Canada) be- overigens niets De sprongen worden I uitgevoerd met de ts nste materialen, maar eb ch afgekeken van een ich e inwijdingsrite op de >r ie Hebriden, een eilan- ke ep in Oceanië. Van ge- rde op generatie storten de van het dorp Bunlap, is kstereiland, zich van 25 1 Jpoge bouwsels om te be- tie dat ze mannen zijn. n enkels binden ze ste de anen, net lang genoeg i doodsklap te voorko- De aarde onder de Dren is wat omgewoeld metend' gemaakt voor het nel at. Lukt de sprong dan xsl ben is heel het dorp verzekerd van een goede oogst. Na een springverbod wegens ongelukken is benji sinds een aantal jaren weer toegestaan op Pinkstereiland. De Bunlap pers gaat het thans minder om de oogst en meer om de groene dollars die toeristen neertellen om de spectaculaire dode- manssprongen te kunnen foto graferen. Rotsplateau Onder een voormalige spoor brug van veertig meter hoog bij het Cevennendorpje Alzon in Frankrijk is de 'verende' aarde van Pinkstereiland nau welijks te vinden. Daarvoor in de plaats hoekige zwerfkeien en een rotsplateautje. De in structeurs van 'Roe et Cany on', een jonge bv die zich heeft gespecialiseerd in zogeheten nieuwe bergsporten (deltavlie gen, canyoning ofwel gehelmd en in beschermende pakken door wilde bergstromen 'zwemmen', mountainbiking enzovoort), hebben gelukkig ruim gerekend. De eerste springer die omlaag gaat ben gelt, na maximale elastiekrek, toch nog zeker tien meter bo ven de grond. Met 22 andere vrijwilligers, onder wie twee vrouwen, staan we klaar voor een benji-doop. Tussen de luid kwebbelende, zenuwachtig trappelende, dubbelsnel ro kende of kauwgom verslin dende kandidaatspringers is chef-instructeur Eric Tarrus- son (37) een monument van kalmte. Met vaste hand con troleert hij onze ingegespte en kels, heupgordels en andere zekeringen. „Het is een mooie dag om te springen", vindt hij. Overdreven beleefd laat ik de eer aan enige Franse lotgeno ten. Beter voor het artikel, in formeer ik een voorganger. De een na de ander suist om laag. De afwikkeling is vlotjes totdat ene Laurent, een her kenbare twijfelaar, aan de beurt is. Terwijl zijn familie beneden wacht, videocamera in de aanslag, blijft hij zeker vijf minuten als versteend op de brugleuning staan. „Wan neer je wilt", zegt Eric, „niet omlaag kijken, maar vooruit, naar de bergen". Behalve aanmoedigingen van De Australische Natalie McCurry durft niet te kijken, als zij zich met een elastiek aan haar benen in de diepte stort. Zij overleefde deze sprong maar brak bij een tweede poging een sleutelbeen, toen een van de elastieke koorden het begaf en ze ongelukkig in de onder haar stromende rivier te rechtkwam. FOTO: AP de volgende springers is er een lollige neef van Laurent die hem eraan herinnert dat de familie maar een videocassette van een uur bij zich heeft. Eric kijkt met een verwijtende blik over zijn schouder. „Rus tig aan, Laurent, alleen jij be slist". Maar de elastiekspringer staat als bevroren. „Kom er dan maar af. Straks gaat het vast beter", besluit de instruc teur. En inderdaad, een kwar tier later lukt het wel. Drie procent van de benji- klanten bedenkt zich op het allerlaatste moment en ziet van de sprong af, weet Eric. Vrouwen krabbelen zelden te rug. „Als ze eenmaal besloten hebben te springen, doen ze het ook". „Is het wel nodig zelf te sprin gen?" vraag ik als Eric mijn bandage aan een allerlaatste controle onderwerpt. Het ant woord luidt zoals ik al vreesde. Dan moet het maar. Alle voor gangers zijn immers zonder kleerscheuren en zelfs razend enthousiast geland, zeg ik tot mezelf. „Wohh, super, genial, ouieeeh, e'est cool!!!", schreeuwden ze tenminste in hun allerbeste franglais. Nog maar drie passen naar het groene houten trapje voor de degelijk gemetselde brugleu ning. Het opstapje lijkt dat naar een schavot. Een aarze ling a la Laurent bekruipt me, want veertig meter is wel hoog. „O.k., wanneer je wilt", klinkt het achter me. „Hoe be ter je afzet, des te aangenamer je sprong". Achteraf oogt mijn sprong het beleefde kwalificatief 'rede lijk'. Met eerlijk is eer lijk gesloten ogen suis ik omlaag, vooral wachtend op het verlossende antwoord van het elastiek. Dat komt sneller dan gedacht en zonder noe menswaardige schok. Voor mijn gevoel vlieg ik elegant weer omhoog, tot een paar me ter onder de brug. De kick is niet de sprong maar de goede afloop, bedenk ik al jojoënd tussen brug en zwerfkeien. Uitgebengeld en wat rond draaiend word ik langzaam omlaag getakeld. „Welkom bij de club", begroet een andere instrukteur me onder de brug. Oef. Slechte reputatie „Benji heeft een slechte repu tatie, ten onrechte", zegt Eric Tarrusson. Hij wijdt het voor een deel aan de waaghalzerij van de Dangerous Club, een Monty Python-achtig stunt team dat vol fratsen van de Thamesbruggen dook. Tijdens een van de demonstraties gijag het mis. Volgens Eric omdat een stuntman in alle opwin ding over televisie-aanwezig heid zich onvoldoende aan bond. Maar ook in Frankrijk, het enige Europese land waar ben ji nog is toegestaan, gebeurden drie dodelijke ongelukken. In de Alpenstad Briancon voltrok zich een drama toen een vrouw een soort 'omgekeerd benji' wilde introduceren en zich vanaf de grond omhoog liet katapulteren. Ze sloeg te pletter tegen de hijskraan die voor de truc was ingehuurd. „Gekkenwerk", aldus Tarrus son. Na het laatste ongeval, vorige zomer, besloten België, Zwit serland en Italië het elastiek- springen (eveneens bedreven als kermisattractie vanaf hoog werkers) definitief te verbie den. Ook in Nederland is de sport inmiddels taboe. De Franse autoriteiten beperkten het verbod tot drie maanden. Die periode werd gebruikt om eindelijk een strikte reglemen tering vast te stellen en con trole op het materiaal. Alleen erkende instructeurs mogen nu nog sprongen organiseren, na toestemming van de pre fect. Kijkje op Venus Voor een gewone sterveling is deze foto er een van grijze en min der grijze vlakken. Astronomen zijn echter wild enthousiast over deze opname. Het is een van de beelden die de Amerikaanse ruimtesonde Magellan van Venus naar de aarde heeft gestuurd. De sonde beschikt over speciale waarnemingsapparatuur die door de dikke laag bewolking rond de planeet kan heenkijken. De foto toont een krater van een op Venus ingeslagen meteoriet met een maximale diameter van elf kilometer. FOTO: AP MOSKOU Premier Ni- kolaj Ryzjkov van de Sov jetunie treedt af als het parlement instemt met het radicale Sjatalin-plan om de economie drastisch te hervormen. Hij heeft dat gisteren gezegd tijdens de pauze van een tumultueus debat in de Opperste Sov jet. Tot nu toe had de Sovjet-pre mier niet met zoveel woorden gezegd dat hij ontslag zal ne men als zijn eigen hervor mingsplan, dat uitgaat van het zeer geleidelijk overstappen naar een markteconomie, ver worpen wordt. Het voorstel van Ryzjkov staat haaks op het radicale plan van de eco noom Stanislav Sjatalin om binnen vijfhonderd dagen het marktmechanisme in te voe ren. Dat plan is in de repu bliek Rusland al aangenomen. Gorbatsjov heeft zich uitge sproken voor een compromis met veel elementen uit het Sjatalin-plan. De Sovjet-presi dent volgde gisteren zwijgend het tweede deel van het debat, waarbij economen, parle mentsleden en regeringsfunc tionarissen de hervormings plannen kraakten en de voor rechten van het parlement op de korrel namen. Zo beschul digde Anatoli Sobtsjak, de ra dicale burgemeester van Le ningrad, de parlementsleden van verspilling, waarop de Op perste Sowjet in gejoel uit barstte en nauwelijks tot kalmte te krijgen was. In de wandelgangen lazen par lementsleden gisteren de bijla ge van de Komsomolskaya Pravda, waarin de verbannen schrijver Alexander Solzjenit- syn aandringt op ontmanteling van het Sovjet-rijk: Er moet volgens hem een Russische Unie komen zonder de niet- slavische Sovjet-republieken. Die nieuwe unie moet volgens Solzienitsyn worden samenge steld uit Rusland, Wit-Rus- land, het noorden van Kazach- stan en de Oekraïne. Hij voor ziet dat de Sovjetunie hoe dan ook uit elkaar zal vallen. Ver der zegt hij dat de communisti sche partij zich moet terug trekken uit het staats- en eco nomische leven, maar hij ziet ook niets in een ongecontro leerd meerpartijenstelsel, om dat hij een strijd om de macht vreest tussen de partijen. Bulgarije verbiedt export van voedsel SOFIA De regering van Bulgarije heeft ter voorkoming van voedselschaarste in de komende herfst- en wintermaanden alle export van levensmiddelen verboden. De maatregel is aanvul lend op een eerder decreet, waarbij suiker, kaas, bakolie en was middelen waren gerantsoeneerd. Andere levensmiddelen en be langrijke comsumptieartikelen als zeep en toiletpapier zijn prak tisch niet te krijgen of in het geheel niet voorradig. De bevol king is bovendien gewaarschuwd voor energieproblemen, aan gezien Bulgarije veel ruwe olie invoerde uit Irak. Lanka ft in ban ^moorden EN Srilankaanse dt «eidstroepen maken ,g steeds schuldig aan es van vermeende re- i S stelt de mensenrech- qj0 nisatie Amnesty In- ,)nal in een vandaag t,inen rapport. Volgens i nisatie hebben veilig- oepen sinds 1987 in gedaanten gemoord, n v ok Singhalese rebel- Kek amil-rebellen en het vredesleger hebben mijpssen 1987 en 1990 ■on g gemaakt aan ernsti- NEW YORK De Vei ligheidsraad moet zijn rol als vredesstichter verster ken, terwijl de Verenigdé Naties een vast punt te midden vande verande ringen moeten worden. Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zei dat gisteren bij de presentatie van zijn jaarrapport. Nu het conflict tussen Oost en West ook in de VN geen rol meer speelt zullen de debatten in de Algemene Vergadering zich volgens hem steeds meer richten op conflicten zoals in de Golf, op economische pro blemen zoals het schulden- vraagstuk van de Derde We reld en sociale kwesties. Volgens Perez kan de vredes tichtende rol van de Veilig heidsraad worden bevorderd door op te treden zonder dat staten daar in concrete geval len om vragen. „De VN moeten pogen overal het zaad van oorlog onschadelijk ma ken. De Golf-crisis toont dat er is slechts sprake is van een precaire vrede". Zeer kritisch liet de secretaris generaal zich uit over de slechte betalingsnioraal van talrijke lid-sta ten, waardoor de financiële stabiliteit van de or ganisatie in gevaaar komt. „Wij hebben op het ogenblik maar geld om voor 24 dagen verder te kunnen opereren". In het gisteren geopende 45e zittingsjaar van de Algemene Vergadering zal de Maltese minister van buitenlandse za ken Guido de Marco als voor zitter optreden. De Marco is tevens minister van justitie en vice-premier en maakt deel uit van de Nationalistische Partij in Malta. Hij volgt de Nigeri- aanse VN-ambassadeur gene- raal-majoor Joseph Garba op, wiens ambtstermijn afliep. In de vergadering is Liechten stein vannacht als 160e lid van de VN opgenomen. Over twee weken, op 3 oktober, daalt het aantal leden echter weer tot 159, omdat dan de DDR opgaat in de Bondsrepubliek. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL door WILLEM RITSTIER Aan de voet van het gebergte stijgen de meisjes af. De achter bij de kamelen en Willy en Marga beginnen de [e7(j artij omhoog. Na een half uur bereiken zij de rand van de en dan zien zij verbaasd neer op een dagl, waarin een ling van de Ryffijnen ligt. Ja, nu zijn ze zeker op het goe- Ige r< want deze nederzetting stond ook op het kaartje van aangegeven. „Het is bijna niet te geloven, dat dit dal zo'n aheim zou herbergen", zegt Willy, „het ziet er hier zo vreedzaam uit". Maar die vreedzaamheid is slechts schijn, want rondom het dorp staan voortdurend gewapende wachten op de uitkijk: Arabieren met arendsogen, die de omgeving nauwkeurig kennen. Reeds hebben ze alarm geslagen, want ze hebben de meisjes al gezien. En twee hunner geven de paarden de sporen, terwijl Willy en Marga zich nog niet bewust zijn, welk gevaar dreigt. TELEFOON 070- 3 190 882 11-daagse vliegreis naar Tunesie. Vertrek: 3 november Tunesie is een republiek in Noord-Afrika met een heden en een verleden, die nauw verbonden zijn met Europa. Meer zon en strand voor minder geld is een van de ze kerheden van Tunesie. Er zijn weinig lan den die zoveel ongerepte natuur en land schappen kunnen bieden. Dit alles onder een trouwe zon op twee en een half uur vliegen van Nederland. U verblijft hier in het prachtige hotel El Hana Beach. Dit hotel is prima ge legen aan het strand en bij het centrum van Sousse. Het hotel is geheel aircondi tioned. Alle kamers hebben bad of dou che en toilet, balkon met zitje. Ook is er een Moors cafe, coffeeshop, pizzeria, bars, winkels en een kapper. Een gigan tisch buitenzwembad, overdekt zwembad en snackbar. Verblijf in dit hotel garan deert een onvergetelijke vakantie. 2- persoonskamer met zeezicht 2- persoonskamer zonder zeezicht 1- persoonskamer zonder zeezicht in clusief mv\ieqr et our per charter «trans fer luchthaven-hotel v.v. «verblijf op ba sis van halfpension (ontbijt en diner) ■halve dagexcursie naar de heilige stad Kaouiran. exclusief «lunches «verzekeringen. 'SIJTHOFF PERS (Van onze correspondent) PARIJS Jacques Medecin, de met de noorderzon vertrok ken burgemeester van Nice, is opgedoken in de Argentijnse pampa. De van belastingfrau de en andere miljoenen-mal versaties verdachte ex-burge meester heeft laten weten voorlopig niet naar Frankrijk te zullen terugkeren. „De socialistische regering wil mijn hachie. Mijn advocaten hebben me gezegd dat ze gek zijn geworden en dat het ge vaarlijk is nu terug te keren", aldus Medecin in een telefo nisch onderhoud met het Franse persbureau AFP. Afge lopen zaterdag was hij via New York naar Buenos Aires vertrokken. In Argentinië, dat geen uitleveringsverdrag met Frankrijk heeft, zou Medecin veel vrienden hebben onder wie president Carlos Menem. Maar mogelijk toch niet hele maal zeker van zijn Argentijn se gastheren, is Medecin ver trokken in de richting van de grens met Uruguay. Ook dit land kent geen uitleverings verdrag met Frankrijk. Hij meent het slachtoffer te zijn van een politieke complot. Ondanks alle beschuldigingen tegen hem, is de gevallen bur gemeester nog steeds populair onder zijn stadgenoten. Hoe wel al sinds jaren in opspraak, is Medecin liefst vijf keer en met overweldigende meerder heid herkozen. Niet in de laat ste plaats vanwege het 'Mede- cinisme', een ondoorzichtig sy steem van cliëntelisme en vriendendiensten, tussen plaat selijke notabelen. Het ex treem-rechtse Nationale Front, dat in Nice sterk vertegen woordigd is en de laatste tijd nauw samenwerkte met Mede cin, heeft ondertussen nieuwe gemeenteraadsverkiezingen geëist. Ronde-tafel gesprek loopt op niets uit WARSCHAU Het gesprek tussen de politieke kopstukken van Polen over hervormingen en een mogelijke verkiezings datum is gisteren mislukt. Lech Walesa wil dat de presi dentsverkiezingen al dit najaar plaatsvinden, terwijl premier Mazowiecki ze tegelijk met de parlementsverkiezingen, over een jaar, wil houden. „Het was een discussie zonder dat er be sluiten konden worden geno men", aldus Walesa na afloop van het gesprek. Morgen buigt het Poolse parlement zich over de verkiezingsdatum. Uitein delijk zal hier de politieke agenda worden vastgesteld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5