Drenthe is 'vreemd Marines verdelen de Golf in zones Topambtenaar voorspelt nieuwe bezuinigingen De Koning optimistisch over najaarsoverleg £«kbc6otvumt Derde Rijstcreade in teken van Chinese keuken: Zilvervliesrijst rukt o „Meer no<s dan kerstf OOK ARGENTINIË DOET MEE MET VREDESMACHT VO BINNENLAND WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAC J] een Chinees hoofdgerecht. foto: pr AMSTERDAM Nederlanders krijgen sommi ge dingen met de paplepel ingegoten. Maar de Chinezen aarzelen niet om een pasgeboren kindje al direct na de eerste huilbui een paar rijstkorrels in zijn mond te duwen. Daarmee legt de baby een claim op het leven, vertelde rijstdeskundige mevrouw Yan-kit So gisteren in het West-Indisch Huis te Amsterdam. De schrijfster van het internationale meester kokwerkje 'Het nieuwe Chinese kookboek' ging bij de opening van de derde Rijstcreade uitvoerig in op het thema van dit eendaagse cu linaire evenement voor insiders: Chinoiseriz. In China eet de bevolking al minstens 70 eeuwen lang rijst. In 1122 voor Christus was het al het hoofdvoedsel in Zuid-China en ook nu nog maakt rijst 70 procent van het Chinese eten uit. En had de Chinese regering tijdens de droogte en hongersnood van 1101 geen nieuwe rijstsoort gehaald uit Vietnam, dan was de bevolking nu niet de grootste tér wereld geweest. De via Hong Kong en India in Londen belande Yan- kit So had het gisteren niet alleen over de hon derden soorten rijst, die roze, rood of zwart kunnen zijn, droog of klef, langkorrelig of kort- korrelig. Ze stapte zelfs uit de keuken met rijst als specie voor koninklijke gebouwen, rijst als poeder voor een mooie huid enzovoort. Taal Chinezen eten niet alleen twee tot drie keer per dag rijst, hun hele cultuur zit onder de korrels, ook de taal. Mevrouw Yan-kit So: „Chinezen groeten elkaar altijd en overal met 'Heb je al (rijst) gegeten?' waar andere mensen vragen 'Hoe gaat het ermee'. Wij nemen zowel de vraag als het antwoord heel serieus. Als je 'nee' zegt, wordt er direct iets voor je klaargemaakt. Als een jongen en een meisje gaan samenwonen of trouwen, maken ze de balans op van wat ze hebben. In China zijn zeven dingen waar je niet zonder kunt: rijst, brandhout, zout, olie, azijn, sojabonen en thee. 'Zelfs een slimme echtgenote kan geen avondmaaltijd klaarma ken zonder rijst' is ook weer zo'n gezegde met rijst". In China is een man geen man wanneer hij er niet in slaagt drie kommen rijst de baas te worden. Een bodempje overlaten betekent dat de kok des huizes de kom weer mag vullen. Yan-kit So: „Dit lijkt in tegenspraak met wat moeders hun dochters leren. Ze mogen alles la ten staan, het vlees en de groente, maar hun rijst moeten ze tot de allerlaatste korrel opeten. Elke korrel die achterblijft in de kom betekent een pok op het gezicht van de dochter". Snelle groei Wil je een Chinees met woorden treffen, dan komt de zin 'je bent een gebakken worm die zich door de rijst heenvreet' hard aan, Eén op de tien rijsteters in Nederland AC genwoordig voor (voorbewerkte) z'll rijst. Het gebruik van deze rijst groeit tv ie^ zo snel als dat van witte rijst. Het gebr - alle rijstsoorten tezamen groeit sinds 1916n procent per jaar. Hoewel zilvervliesrij proteïne en vitamine B bevat dan helen geklede rijstkorrels, vinden de meeste landers witte rijst toch gewoon lekke een goed samengestelde maaltijd h« grote groep ook niets te kort te komen culinaire deskundigen. Voor wie zich wil wagen aan enkele Chinese hoogstai informatie van de derde Rijstrecreade te vinden in het blad 'Rijst op reis dooi 4,50). Het kan worden gekocht bij de serende stichting 'De Nederlandse Verrijst', Bankaplein 3 in Den Haag. HERMAN Brede rijstnoedels met rundvlees: Staatsloterij neemt afscheid van collecteurs DEN HAAG De Staats loterij heeft gisteren een akkoord ondertekend met haar laatste collecteurs en collectrices over de af vloeiingsregeling. Per 1 januari volgend jaar worden de activiteiten van de collecteurs en collectrices definitief beëindigd. De ver koop van staatsloten ge schiedt van oudsher door col lecteurs/collectrices, mensen die de lotenverkoop als hoofdberoep hebben, en de- bitanten (winkeliers die de lotenverkoop als bijberoep hebben). In de jaren vijftig werden veel weduwen aan gesteld als collectrice omdat er in die tijd nog geen wedu wen- en wezenpensioen be stond. De verkoop van loten, meestal vanuit hun woning, gaf hun de mogelijkheid weer een leefbaar inkomen op te bouwen. Doordat de Staatsloterij de laatste jaren is uitgegroeid tot een professionele organisatie is het verkoopnet aangepast. Sinds 1974 werden daarom geen nieuwe collecteurs aan gesteld. In dat jaar waren er nog 375, in 1989 waren dat er nog slechts 38. Met hen is nu een definitieve financiële re geling getroffen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komen nieuwe, zeer forse bezuini gingsrondes aan. Politici die hopen dat de tijd van snoeien en snijden in 1992 definitief voorbij is en meer geld voor nieuw beleid kan worden uit gegeven, zullen bedrogen uit komen. Deze voorspelling deed thesauriër-generaal C. Maas, topman van het ministe rie van financiën, gisteren tij dens een forumdiscussie in het Haagse theater Diligentia. Volgens Maas laat de Miljoe nennota zeer grote tekorten zien voor de jaren na 1991. „In 1992 prijkt al een gat van ruim vier miljard gulden en dan wordt er nog vanuit gegaan dat de rente daalt naar zes procent en de loonstijging tot twee procent beperkt blijft. Ik hoop het van harte, maar ik houd mijn hart vast. Het kabi net wacht bij de mid-term re- view begin volgend jaar dus een aantal zware besluiten". taal 7 miljard gulden bezuini gen om het huishoudboekje op orde te houden, rekende Maas voor. Als het kabinet de kop peling wil handhaven komen daar ook bij een gematigde loonontwikkeling nog vele miljarden bij. Tot slot, waar schuwde hij, zorgen hogere olieprijzen weliswaar voor meer aardgasbaten, maar kan er een boemerangeffect optre den waarbij de belastingin komsten teruglopen en de ren te nog verder stijgt. Maas hield een krachtig plei dooi voor het inzetten van eventuele aardgasmeevallers voor het versneld terugbren gen van het financieringste kort. „Als de olieprijs hoog blijft moeten we de aardgas meevallers gebruiken om de overheidsfinanciën versneld uit de gevarenzone te trek ken". Pikant is dat het kabinet de aardgasmeevaller in de be groting voor 1991 gebruikt heeft om een belastingtegen- v&ller te compenseren. Vol gens Maas was dat gezien het late tijdstip waarop zich de oliecrisis en de belastingtegen valler manifesteerden, haast onvermijdelijk. Werkloosheid De thesauriër-generaal plaat ste kritische kanttekeningen bij het stelsel van sociale voor zieningen in Nederland. De hoge en langdurige uitkerin gen zouden volgens Maas als onbedoeld gevolg hebben dat er maar geen kentering komt in de langdurige werkloosheid. Hetzelfde verschijnsel zou zich voordoen bij de toename van het aantal arbeidsongeschik ten. Maas: „Wellicht geldt ook hier dat de samenleving niet bereid is zijn problemen op te lossen, maar de uitvallers stil houdt met ruimhartige uitke ringen". Mede-forumlid en vice-voor- zitter van de FNV Karin Adelmund pleitte voor een be leid waarbij meer mensen aan een (deeltijd)baan worden ge holpen, om op die manier de begrotingsproblemen van het kabinet te verlichten. De werkgevers zouden zich meer bereid moeten tonen tot het maken van centrale afspraken en ook het kabinet Lubbers- /Kok zou zich op dit punt be ter kunnen inspannen. „Er is weinig nieuws onder de zon. Het beleid is niet solide. De vi sie van het kabinet zit nog achter de gordijnen, het wordt tijd dat het doek opgaat". Forumleider en oud-minister van sociale zaken Jan de Ko ning had nog een waarschu wing: „Tot dusverre is het de overheid niet gelukt de con sumptieve uitgaven echt aan te pakken. Dat is gevaarlijk, niet alleen omdat kapitaal ge makkelijk over de grens vlucht, ook de werkgelegen heid kan in het Europa van morgen heel snel verschuiven. Als we de uitgaven onvoldoen de aanpassen aan onze inkom sten, zou dat ons nog flink kunnen opbreken". DEN HAAG Over bijdrage van vijf tient kabinet-Lubbers allefoor bejaarden wil geven lem de Waard (73), stuurder van de beja. ANBO, in woede onts tegendeel. „Dat geb ch niets met koopkrach t ii te maken. Daarvoor meer gebeuren. Zeke ep grote groep bejaarde met de belastingh i Oort op achteruit is zegt hij. Alhoewel niet aan partijpolitie hij zeer te spreken PvdA-voornemen Kamer tijdens de be i van de Miljoenennota gen om bejaarden klein pensioentje me end ven dan een schamel at. je'. De ANBO, PCOI KBO, verenigd zijn zeer teleurgesteli gisteren gepresenteen nennota. De ouder constateren een daadkracht. „Het ka| senteert ons een aam ling van uitgestelde zet aldus de sociale wing voor ouderen c pitje", aldus het Cosl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jan de Ko ning, oud-minister van sociale zaken, is optimistisch over de kans dat de sociale partners 2 oktober aanstaande resultaten boeken bij het najaarsoverleg. „In al die jaren dat ik minister ben geweest keken we altijd uiterst somber tegen het na jaarsoverleg aan, maar toch kwamen we er steeds weer uit. Dat zal dit jaar niet anders zijn", zei hij gisteren na afloop forumdiscussie in het theater Diligentia. Het kabinet hecht groot belang aan het welslagen van het overleg, aangezien loonmati ging hard nodig zou zijn om de gevolgen van de oliecrisis op te vangen. Hoewel volgens De Koning risico's verbonden zijn aan de oproep van de regering om de lonen met drie procent te matigen, zei hij te verwach ten dat er toch een goed ak koord uitkomt. „Daar hebben alle partijen belang bij". De Miljoenennota, die van vele kanten kritiek ontmoet, noemde de oud-minister een 'middle of the road-begroting'. „Het beleid volgt in deze onze kere tijden precies het midden van de weg". Volgens De Ko ning, informateur van het ka binet Lubbers-Kok, moeten de critici zich realiseren dat een meer stringent bezuinigingsbe leid eveneens risico's inhoudt. Kok: 170.000 w moeten aan het DEN HAAG MinfeN van financiën vindt ,j veer 170.000 arbeidsc "c ten de komende aan het werk kunnec' dat gisteren tijdens lichting op de Miljo ls' Het kabinet heeft i Jnai weigerd aantallen t< ner als het gaat om de 1 nis« van de arbeidsonges Momenteel hebbeiged; 860.000 mensen een vf)ok ring omdat ze en zonder maatregel dat er snel een mi Kok meent dat rongg cent van die mensen ndii heel of gedeeltelijk t kunnen worden geh( ■k ami! ten. ASSEN Een groepje van negen Chinezen slen tert onwennig door de Hoofdstraat van Exloo. Jonge asielzoekers, stu denten vermoedelijk. De vorige dag halsoverkop gedropt in recreatiecen trum De Hunzebergen. Ook een super-Drents dorpje kan de wereld niet langer buitensluiten. Met het vallen van de blade ren verliest ook Exloo zijn vertrouwde dorpsbeeld. En Nijeveen, en Echten. Binnen enkele weken zal het inwone raantal van elk van die Drent se dorpen worden uitgebreid met 275 asielzoekers. Ze zijn drie van de plaatsen die door de overheid zijn aangewezen om 2900 asielzoekers op te ne men. Nijeveen is een piepkleine ge meente van 2800 inwoners. De gemeente Odoorn is een stukje groter, maar Exloo -waarbin nen het recreatiecentrum De Hunzebergen ligt - telt niet meer dan 1800 zielen. Echten spant de kroon. Dit dorp bin nen de gemeente Ruinen telt nog «geen driehonderdvijftig inwoners. Dat aantal wordt bijna verdubbeld, wanneer 275 asielzoekers het recreatiecen trum De Westenbergen in Echten zullen bevolken. Drenthe in paniek? Dat valt mee. Nuchterheid en onzeker heid gaan hand in hand. De onzekerheid heeft de over hand bij Pieter van der Wel, bedrijfsleider van de recreatie centra in Exloo en Echten. De eerste asielzoekers waren al gearriveerd in beide vakantie centra, zonder dat hij op de hoogte was. Gisteren kon hij niet vertellen of er nog bunga lows overblijven voor vakan tiegangers. De Hunzebergen heeft honderd, Westenbergen honderdzestig bungalows. Een groot deel zal zeker nodig zijn voor de asielzoekers. Pal achter het recreatiecen trum De Hunzebergen in Ex loo woont Grietje Ossel-Sik- ken. Haar reactie is even rechtlijnig als de dalgronden waarop zij vanuit haar woning neerkijkt. „Ik ben voor de vrede. Die asielzoekers komen niet zomaar hierheen. Ik hoop dat zij hier gelukkig worden." Bij haar geen spoortje angst voor vreemden. Struis leunt zij op haar schop. Spijkerrok en geel poloshirt waarop de mod der grillige sporen trekt* De tuin kreunt onder haar straffe hand. „Ik ben een Drent en een Drent is nuchter. Wij heb ben hier de ruimte." Een heel gewoon standpunt, vindt zij zelf. „Het is ver schrikkelijk wat op veel plaat sen in de wereld gebeurt. Ge zinnen worden uiteengerukt, zoals dat ook gebeurde bij de jodenvervolgingen. Mijn fami lie heeft in de oorlog joden on derdak gegeven. Zo ben ik grootgebracht en zo heb ik ook mijn kinderen opgevoed. Men sen die het minder hebben, moet je helpen. Voor die men sen is het toch vreselijk moei lijk om hier te wennen. Wij moeten hen een beetje aan vaarden, en zij ons. Makkelijk zat." Met bijna moedeloze blik lijkt nu pas de omvang van de tuin tot haar door te dringen. Lachend: „Misschien zitten er een paar flinke tuinierders bij. Die kan ik best gebruiken." Promotie In Nijeveen kampt de kakel verse directeur Wim Latupei- rissa met totaal andere proble men. Vrijdag was hij nog plaatsvervangend directeur van het asielzoekerscentrum in Luttelgeest, sinds gisteren huist hij in een wankele cara van op de gemeentelijk cam ping De Veencamp. Een leuke promotie, maar de entourage houdt geen gelijke tred. Zijn onderkomen is tijdelijk, de in richting bordeelachtig. Vanaf de zachtroze canapé probeert hij binnen een aantal weken een compleet asielzoekerscen trum uit het niets tevoorschijn te roepen. Het ministerie van WVC heeft waarachtig nog wel creatieve ambtenaren. Die nacht zijn de eerste 26 asielzoekers gearriveerd. Gis termiddag arriveerden al twee Ontsteltenis Bij een uitslaande brand in een woning in de Arnhemse wijk Kla- rendal is gistermiddag een vrouw om het leven gekomen. Met ontsteltenis kijken de bewoners achter een afzetting toe hoe de brandweer de vuurzee bestrijdt. foto: anp Uitvinders stem-apparaat krijgen Wubbo Ockelsprijs GRONINGEN Twee medewerkers van de afdeling keel- neus- en oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Gronin gen die een ventiel-stemprothese hebben uitgevonden, hebben de Wubbo Ockelsprijs 1990 gekregen. De prijs wordt twee keer per jaar toegekend voor een bijzondere prestatie op het gebied van de natuurwetenschappen of de tech niek. In de stichting Wubbo Ockelsprijs, die dit vanmorgen heeft bekendgemaakt, zijn vertegenwoordigd de PTT, de Gasu nie, Philips, de Rijksuniversiteit Groningen en de gemeente Groningen. De onderscheiden uitvinders zijn dr. H.F. Mahieu en dr. H.F. Nijdam. Zij ontwikkelden een ventiel-stemprothese ten behoeve van stem- en spraakrevalidatie. De prothese wordt ook wel „Groninger button" genoemd. Internationaal wordt deze button tot de belangrijkste stemprotheses gerekend. De Wubbo Ockels prijs, genoemd naar de Nederlandse astro naut, werd in 1985 ingesteld en is drie keer eerder uitgereikt. DE GOALGETTER Brittannië vorige week vrijdag aan boord van het Franse fre gatschip Dupleix afspraken hebben gemaakt over coördi natie. Zij hebben afgesproken het westelijk deel van de Golf, de Golf van Oman en de Straat van Hormuz in zones te verdelen. De Amerikaanse en Australische oorlogsbodems zullen elders in het gebied pa trouilleren om toe te zien op de naleving van de handels blokkade tegen Irak. Ameri kaanse, Franse en Spaanse schepen controleren het noor delijke deel van de Rode Zee en de Golf van Al-Aqabah. Ook hebben de marine-officie ren afspraken gemaakt over het onderling uitwisselen van informatie en het leveren van logistieke steun. De WEU-lan- den hebben in totaal meer dan dertig schepen naar het gebied rond de Golf gestuurd. Argentinië zal als eerste Zuidamerikaanse land mili tairen sturen naar de Perzi sche Golf. Het gaat om twee marineschepen, uitgerust met raketten. Bovendien stuurt Argentinië een batal jon parachutisten, een trans portvliegtuig en een Boeing 707. De kosten voor de Ar gentijnse deelname aan de internationale strijdmacht in de Golf zal worden betaald door de Kuwaytse regering- in-ballingschap. De regering van de Verenig de Arabische Emiraten heeft met het oog op de Iraakse dreiging ook vrouwen onder de wapenen geroepen. Zij zullen voor alle onderdelen van de strijdmacht worden opgeleid. Saudi-Arabië be sloot onlangs dat vrouwen als verpleegster kunnen werken en andere humani taire functies in het leger kunnen vervullen. Saudi-Arabië ziet af van de aankoop van tientallen Brit se Tornado-gevechtsvlieg tuigen. Het heeft de toestel len niet meer nodig na het sluiten van een overeen komst met de Verenigde Staten voor de levering van wapens. De nieuwe overeen komst met Washington heeft een waarde van 20 miljard dollar (3 gulden). De regering van I voedsel voor Indi^ en Kuwayt. hiervoor, ondank Eositie van Washl .onden, toestem» de sanctiecommissT VN. De Veilif heeft bepaald menten en voedse manitaire doeleii onder de sancties De VS zijn woede danië. Het land h< ac sche guerrilla-leic ar^'i staan een bijeer ®n houden, waar is a ",n9 aanslagen te plege r' Wi rikaanse doelen Irak aanvallen. - A< Bheir SUSKE EN WISKE (Vervolg van de voorpagina) PARIJS De marines van de vier landen die lid zijn van de Westeuropese Unie en oorlogsschepen naar de Golf hebben ge stuurd, waaronder Neder land, hebben afspraken gemaakt over de verde ling van de patrouillezo nes in de regio. Dat heeft het opperbevel van de Franse marine in Parijs bekendgemaakt. De bevelhebbers van de oor logsschepen van Nederland, Italië, Frankrijk en Groot- Asielzoekers worden rondgeleid op camping De Veencamp in Nijeveen. van de in totaal zeventig staca ravans die WVC naar Nije veen laat vervoeren als per manent onderkomen. Het zijn enorme bakbeesten, voorzien van drie slaapkamers. Zo breed, dat het toegangshek van de camping gedeeltelijk moet worden gesloopt voordat de monsters op wielen het ter rein kunnen oprijden. WVC heeft vijfhonderd van die sta caravans besteld. Uit Enge land, want een bedrijf daar kon direct leveren. Twintig kilometer verderop wacht Echten gelaten af. In Karin's kapsalon is de komst van de asielzoekers het ge sprek van de dag. Karin laat zich niet uit de tent lokken. .Vreemd volk' is zij wel ge wend met al die vakantiegan gers die Echten jaarlijks bezoe ken. „Ik heb geen vooroor deel," en knipt een tikje venij niger verder. Een oudere klant is minder omzichtig. „Echten vindt dit niet leuk," zegt zij. „Het is slecht voor het beeld van Echten als vakantiecen trum." Een uurtje eerder had een Chinese asielzoeker zijn tijde lijk caravannetje in i even verlaten. Een zonneschijn tussen tw buien had hem vei!r Twee vakantiegangers zijn pad gekruist. Hij h tisch gegroet en noga u' loos gelachen. Hondei f°' verder was hij het van de speeltuin oprd< Hij was op de schomir01 zitten, wel een kwart Een van die duizende T telingen die in Nederl v zoeken. Een Chinees 1 veen, wanhopig op z< >"e zijn evenwicht. ê0( ED VAN TEL1om UTRECHT Oktober wordt volgens de Utrechtse sterren wacht De Koepel een interes sante maand voor het waarne men van vallende sterren. Dan kruist de aarde een zwerm van kosmisch gruis.In de eerste weken van de maand verschijnen af en toe spectacu laire vuurbollen. Dat zijn zeer heldere meteoren, afkomstig van wat grotere stenen. Maar in de nacht van 21 op 22 okto ber en dan vooral na midder nacht verwacht de sterren wacht de meeste vallende ster ren, of beter gezegd meteoren. Het zijn immers geen sterren die vallen, maar het gaat om lichtverschijnselen in de lucht die optreden als een steentje uit de ruimte de dampkring van de aarde binnendringt. In oktober regen van vallende sterren

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4