u 'Waarmerk' voor christelijke fondswerving IKON zelfverzekerd winterseizoen tegemoet CcicbeSotLTOi brieven van leze £6tcbc6ou/MMlt Duitse bisschoppen kritiseren politici over abortus kerk wereld beroepingen 'Kerken moeten samenwerken bij aanpak zingevingsvragen' boekwijzer nT fieldde* GEESTELIJK LEVEN/OPINIE WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAG BONN Rooms-katholieke bisschoppen in de Duitse Bondsrepubliek hebben dit weekeinde kritiek geoefend op de manier waarop de Westduitse politici de abortus kwestie in het verenigings verdrag van de Bondsrepu bliek en de DDR hebben ge regeld. Het gedrag van de po litici is „verbijsterend en on begrijpelijk", aldus de voorzit ter van de Westduitse bis schoppenconferentie, Karl Lehmann. Volgens het verenigingsver drag kunnen vrouwen uit de Bondsrepubliek tot 1 januari 1993 in de eerste twaalf we ken van de zwangerschap straffeloos een abortus onder gaan in het gebied van de huidige DDR. In de tussentijd moet een voor geheel Duits land geldende regeling wor den uitgewerkt. De Duitse eenheid is volgens Lehmann belast met de „zwa re hypotheek", dat het lot van ongeboren kinderen in het nieuwe Duitsland is verslech terd. „Als de moederschoot tot de gevaarlijkste plaats is ge worden, als de zwakste mens aan levensgevaarlijke aanval len wordt blootgesteld, mogen we ons eigenlijk niet sociaal noemen". De aartsbisschop van Mtlnchen, kardinaal Frie- drich Wetter, beschreef de discussie over een abortusre geling als een „macaber schouwspel". Er zijn in de po litieke discussie kwesties, waarin men zijn geweten niet kan ontlasten door te wijzen op de druk die de onderhan delingspartners uitoefenen. „Dat de staat het leven van de mens moet beschermen, is geen onderwerp van een com promis. Voor partijpolitieke overwegingen en tactische manoeuvres is hier geen plaats", aldus Wetter. Er is niets wat zozeer verbetering behoeft als de gewoonten van anderen DRIEBERGEN Wat er al was voor scheerwol en huishoudelijke apparaten, komt er binnenkort ook voor christelijke organisa ties. Een heus waarmerk voor financiële betrouw baarheid van fondsen wervende christelijke clubs. Het stempeltje wordt afgegeven door de dit najaar op te richten Raad van Financieel Be heer. Na vijf jaar beraad begint het er dan op te lijken. De ge boorte van een regelgevende, controlerende en adviserende instantie op het gebied van fi nanciële administratie en fondsenwerving voor chris tenclubs is nabij. De Evangeli sche Alliantie in Driebergen is de vroedvrouw. Wanneer de boreling over enkele maanden daar is, geeft de EA de verdere verzorging graag over aan het bestuur van de in verenigingsvorm te gieten organisatie. Die is er nu nog in concept, maar krijgt snel vorm. „Een hele kruisweg", verzekert directeur Arnold van Heusden van de EA, die eigenlijk een broertje dood heeft aan administratie. De op te richten Raad van Fi nancieel Beheer heeft als doelgroep christelijke organi saties die met giften van der den werken en daarvan re kenschap willen geven aan de schenkers. De Raad moet door onderlinge hulpverlening en uitwisseling van ideeën voor kwaliteitsverbetering zorgen op het gebied van administra tieve procedures en de infor matievoorziening aan het pu bliek. Geen puinhoop Niet dat het volgens Van Heusden een puinhoop is bij veel van de 3.000 christelijke organisaties in Nederland. Er gebeurt natuurlijk wel eens wat, maar de Raad moet vol gens hem vooral een preven tieve werking hebben. „Chris telijke organisaties hebben een goede naam. We moeten vermijden dat die bezoedeld wordt. Dat kan gebeuren door onwetendheid, waardoor er foutën worden gemaakt in de financiële verslaggeving. Of door naïeviteit op dat gebied. Er zijn veel bevlogen mensen die lekker aan het hulp verle nen zijn geslagen, zo van 'en- de-kosten-komen-wel-in-het- kasboek-van-Jantje-'. En als er dan iemand lastige vragen komt stellen, is er geen ver weer. Dat zorgt voor nare pu bliciteit". Voorbeelden van hoe het niet moet zijn er vooral in het bui tenland, weet Van Heusden. Bekend zijn natuurlijk de es capades van de Amerikaanse TV-predikanten. In Neder land kwam in augustus 'pater Don' uit Lelystad in het nieuws, die met zijn stichting geld inzamelde voor straat kinderen. Hij werd gearres teerd en uitgeleverd aan de Westduitse justitie, op verden king van o.a. oplichting, vals heid in geschrifte en sociale verzekeringsfraude. De Raad die dit alles wil voorkomen, moet een vereni gingsvorm krijgen. De leden ervan kiezen een bestuur. De Raad zou zo weinig mogelijk betaalde krachten moeten herbergen. Dat er bewust voor een 'dienstknechtgestal te' is gekozen, heeft natuurlijk te maken met de kosten, aldus Van Heusden. Een fondsen opslorpende Raad zou z'n doel voorbij schieten, en zou bo vendien te duur zijn voor or ganisaties om zich erbij aan te sluiten. Inmiddels hebben al zeven organisaties toegezegd mee te doen. Van Heusden: „We stre ven ernaar te beginnen met 25 clubs. We zijn tevreden wanneer dat aantal in drie jaar uitgroeit tot tussen de 50 80. Maar het aantal kan gi gantisch hoger zijn, wanneer kleine organisaties hun be lang begrijpen. Door de know how van de grotere kunnen juist zij veel aan kwaliteits verbetering doen". Daarmee noemt Van Heusden het verschil tussen de Raad en het al bestaande Centraal Bureau Fondsenwerving in Amsterdam. Dat bureau docu menteert, onderzoekt, infor meert en adviseert over in stellingen die geld en goed in zamelen voor goede doelen. Volgens Van Heusden gaat de Raad die overigens zeer goede contacten onderhoudt Arnold van Heusden met het CBF, om doublures e.d. te voorkomen - verder dan deze organisatie. „De Raad brengt de organisaties samen en laat ze met elkaar communiceren". FOTO: PERS UNIE De Raad laat volgens de hui dige statuten de financiële controle over aan accountants. Hij geeft ze echter extra aan dachtspunten mee. Zo kan een accountant bekijken of ingezamelde gelden werkelijk bij hun doel terecht komen. Accountants Maar het gaat de Raad om meer dan alleen de strikt ad ministratieve kant van de zaak. Op de vraag hoe een or ganisatie dan moet handelen wil ze aan de criteria van de Raad voldoen, antwoordt Van Heusden: „Een christelijke or ganisatie moet bereid zijn te praten over activiteiten die het werk van andere organi saties overlappen. 'Concur rentie' moet vermeden wor den. Verder moet ze bewust zijn van het geheel. Elk mens kan maar één keer dezelfde gulden uitgeven. Wil je die dan inzamelen, moet je ervoor uitkijken dat die wervende activiteit niet de helft van die gulden gaat kosten". De Raad krijgt volgens Van Heusden geen 'evangelische' maar een christelijke signa tuur. Aan de grondslag zullen nog wel enkele litertjes verga- derz\yeet geofferd dienen te worden. „Grote oecumenische organisaties willen ook wel meedoen, maar vinden dan ook dat de grondslag breed oecumenisch moet worden. We willen echter niet zo ver gaan om er een algemene ver eniging van te maken. De or ganisaties moeten niet alleen op procedures worden aange sproken, maar ook op hun christelijke grondslag". STEVEN EMMENS Blanke kerk Zuidafrika lijdt fors ledenverlies DEN HAAG De blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft voor het eerst in haar bestaan een fors ledenverlies geleden. Tussen 1985 en 1989 verlieten 121.000 leden (8 procent) de kerk die lange tijd de steunpi laar van de apartheidspolitiek is geweest. De NG-Kerk telt nu ruim 1,3 miljoen leden, meldt het offi ciële orgaan Die Kerkbode. Het blad wijt het ledenverlies vooral aan de daling van het aantal geboorten onder de Afrikaners. De kerk verloor in de jaren na 1986 15.000 le den aan de conservatieve Afrikaanse Protestantse Kerk, nadat zij zich voorzich tig kritisch had uitgelaten over de apartheid. Nederlandse Hervormde Kerk Be roepen te Arnemuiden M. Goudriaan te Apeldoorn (buitengew. wijkgem.). Beroepen te Holten A.J. Leerlnk te Zwolle, die dit beroep heeft aange nomen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Vriezenveen drs. W. den Braber te Vries. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Leerdam C. Bos te Urk (Maranathakerk). Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Assen-Zuid B. Luiten te Dronten. Beroepen te Lincoln (Can. Reformed Churches) J.J. Schreuder, I.I zend.pred. te Curacao, verbonden aan de kerk van Rijnsburg. wonende te Bunschoten-Spakenburg. Frei Betto wil alternatieve milieuconferentie SAO PAULO De Brazili- aanse bevrijdingstheoloog Frei Betto wil in juni 1992 in Brazilië een alternatieve mi lieuconferentie houden. In die tijd komen ongeveer 20.000 mensen uit 170 landen, onder wie regeringsleiders en we tenschappers, naar Brazilië voor de milieuconferentie van de Verenigde Naties. Frei Betto vindt dat alle deel nemers aan de VN-conferen- tie moeten worden ingelicht over de werkelijke toestand van het milieu in Brazilië en over de mensen aan wie de milieuverontreiniging te wij ten is. Op de alternatieve con ferentie zouden ook de slacht offers daarvan aan het woord moeten komen, zoals dë Indi anen, vissers, landarbeiders en mijnwerkers. Frei Betto wil de conferentie noemen naar Chico Mendes, de voorvechter van de belan gen van de landloze boeren in het Amazonegebied die bijna twee iaar geleden werd ver moord. BELEIDSPLAN ST. WILLIBRORDVERENIGING: DEN BOSCH De Sint Willibrordvereniging, het officiële rooms-katholie- ke adviesorgaan voor de oecumene, wil dat de kerken samen de zinge vingsvraagstukken van de huidige samenleving onderzoeken. Het gaat daarbij om kwesties als het geloof in God en het unieke karakter van het christendom in vergelijking met andere godsdiensten. Ook moeten de kerken werken aan een gezamenlijk stand punt over de houding van de mens tot de natuur, ethische vragen rond geboorte en dood en de positie van de vrouw in kerk en samenleving. Dit voorstel staat in het be leidsplan van de Willibrord vereniging, dat in november tijdens de jaarvergadering in Driebergen ter discussie staat. De kerken kunnen volgens de vereniging op allerlei manie ren aandacht aan zingevings vraagstukken besteden. Zij denkt aan themadagen, stu dieopdrachten aan theologi sche faculteiten en kansel- brieven. Secretaris dr. T. Brattinga vermoedt dat het gebrek aan aandacht binnen de kerken voor zingevingsvragen ermee samenhangt dat het om nieu we vragen gaat. „De kerken weten er nog niet goed raad mee", aldus Brattinga. Een eerderé poging tot sa menwerking tussen de prote stantse kerken en de RK Kerk liep enkele jaren gele den vast, toen de kerken het niet eens konden worden over het te bestuderen onder werp. De protestanse kerken wilden dat de gezamenlijke werkgroep die werd ingesteld na het bezoek van leiders van drie Nederlandse protestantse kerken aan Rome in maart 1986, zich zou concentreren op de secularisatie. De bisschop pen vonden echter een studie naar het kerkbegrip in de verschillende kerken belang rijker. De Willibrordvereniging wil de komende tijd speciale aan dacht schenken aan het calvi nisme. De vereniging wijst erop, dat de RK Kerk als ge heel zich veel meer thuis voelt bij de orthodoxe en ang licaanse kerk dan bij de calvi nistische kerken. Zij vindt dat hier een speciale taak voor de Nederlandse RK Kerk ligt. Het feit dat deze kerk daar tot nu toe weinig oog voor heeft gehad, is wellicht de oorzaak van een „zekere ontevreden heid" met de oecumenische houding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk die ook bij rooms-katholieken waar te nemen valt. De Willibrordvereniging wil verder meer aandacht beste den aan de relatie met de Oud-Katholieke Kerk. Zij spoort de rooms-katholieke parochies in ons land aan con tacten te leggen met oud-ka tholieke parochies in hun plaats. Volgens de vereniging is het „opmerkelijk", dat de relatie tussen beide kerken, die zo nauw verwant aan el kaar zijn, niet verder komt dan welwillendheid en be grip- KERKELIJKE OMROEP BRENGT 'DECALOOG-SERIE' KIESLOWSKY HILVERSUM Met eni ge trots en zelfverzekerd heid gaat de IKON het komende winterseizoen tegemoet: er zijn uitste kende programma's ge maakt en aangekocht, vindt de kerkelijke om roeporganisatie zelf. Wat die kwaliteit betreft voldoet de IKON precies aan alle adviezen van de Hilversumse media-stra tegen om het publieke omroep bestel te redden. „De strategen zeggen: minder spelletjes en meer drama. Welnu, de IKON brengt geen enkel spelletje, zelfs geen bij- bel-kwisje, maar wel veel (ei gen) drama", aldus mede-di- rekteur en programmaleider Geerten van Empel van de IKON. Hij doelt onder meer op de zesdelige dramaserie 'Barst' waarin het gaat over jongeren en hun ouders die professionele hulp nodig heb ben voor hun 'gebarsten' be staan en op dertien televisie spelen onder de titel 'Oog in oog'. De IKON kan het zich in ze kere zin permitteren om zich alleen druk te maken over de kwaliteit van de programma's aldus direkteur dr. Roelf Haan, „terwijl de wind rond om het publieke omroepge- bouw voortdurend en met wisselende kracht uit andere hoek waait". In het beleids plan, dat deze zomer ver scheen, wordt er op gewezen dat de IKON een vrijplaats wil zijn binnen het bestel. Met vrijplaats wordt bedoeld het bieden van een programme ring die vrij blijft van de „druk van de kijkcijfers en van de commercialisering die Hilversum steeds meer onder vindt". De IKON maakt zich overi gens wel zorgen over de strijd die de publieke omroep moet strijden tegen de vercommer cialisering, mede omdat de bewegingsruimte van de IKON binnen, het publieke omroepbestel afhangt van de mogelijkheden van dat bestel als zodanig. Bovendien, éls de publieke omroepen het hoofd boven water houden, ten kos te waarvan gaat dat dan? Als de NOS bijvoorbeeeld veel geld moet besteden aan sport programma's, wat moet daar voor worden ingeleverd? De pretentie van de IKON is 'de luisteraar en kijker te boeien, zo mogelijk verrassen, voor haar en hem de wereld dichterbij brengen en het in nerlijk oriënteren'. Volgens de direktie is het winterpro- gramma een voorbeeld van een goede 'vertaling' van dat beleid. Dekaloog Behalve op de eerder ge noemde drama-seirie is de IKON er trots op de 'Deka loog' te gaan uitzenden van de Poolse cineast Krzysztof Kies- lowski. De tiendelige filmse rie laat de betekenis zien van de tien geboden in het leven van moderne mensen. Aan de orde komen onderwerpen als liefde, moord, voyeurisme. „De films drukken precies uit wat je de IKON-geest zou kunnen noemen. De kerken Krzysztof Kieslowski Haan. Vroeger werd er op sy nodes nogal eens forse kritiek geuit op de wijze waarop de omroep haar kerkelijke taak verstond; tegenwoordig lijkt het erop dat de kerken wat meer in positieve zin betrok ken zijn bij het IKON-werk, aldus Haan. IKON en NCRV hebben de samenwerking verbroken wat betreft de experimentele uit zendingen van kerkelijke vie ringen. Wel blijven IKON, NCRV en RKK samen wer ken in het -programma 'Solo', een serie televisie-monologen. Komend seizoen gaat het om een aantal oud-testamentische figuren. De televisie-rubriek Kenmerk (IKON en KRO/RKK) krijgt onder de nieuwe eindredak- teur Jan Schmeitz een nieuwe formule er wordt meer aan actualiteiten gedaan en wordt vanaf zondag 7 oktober eerder op de zondagavond (20.10 uur, Ned. 3). Overigens is de laatste Kenmerk-uitzen- ding van 30 september een bijzondere, dan wordt het eer ste televisie-interview uitge zonden dat de schrijver Sal mon Rushdie toestond nadat hij in februari 1989 onderdook wegens bedreigingen van moslimleiders. De IKON zendt het interview gelijktij dig uit met de wereldprimeur van het Engelse ITV. Waken in bezet gebied In woord en geschrift heeft dr. J. Bakker de afgelopen ja ren _het opgenomen voor vrede en gerechtigheid. Dat doet hij ook in het boekje 'Waken in bezet gebied'. Hier in vertelt hij hoe de oorlogsja ren 1940-1950 een beslissend stempel hebben gezet op zijn ontwikkeling. Vandaar zijn open oog en oor voor 'bezet ting' in welke betekenis dan ook. Zijn boekje is een bunde ling van wat meditiatieve stukjes over vrede en recht, over oorlog en onrecht. On derwerpen als Tsjernobyl, mi lieuvernietiging, de afgod van de economie en andere le vensbedreigende zaken wor den in heldere bewoordingen aan de orde gesteld. De be doeling is om mensen die wakker te schudden en tot ac tie aan te zetten. Uitgave Nar ratio, prijs 14,50. Voorbereiding op Canberra In februari 1991 wordt in Canberra, Australië, de ze vende Assemblee van de We reldraad van Kerken gehou den. Het thema is: 'Kom Hei lige Geest, vernieuw de hele schepping'. In Nederland is gedurende de veertig jaar dat de Wereldraad bestaat, altijd veel belangstelling geweest voor wat de Wereldraad be zighield en dat werk werd ook steeds uitvoerig becom mentarieerd. Voorafgaande aan de Assemblee in Canber ra, verscheen bij het Interuni versitair Instituut voor Mis- siologie en Oecumenica (IIMO) een bundel artikelen, bedoeld om het 'terrein van Canberra te verkennen'. Het gaat over (de kerken van) Oost-Europa; over het Coni- liair Proces, de niet-Wereld- raadkeren in Afrika en Azië; de Lima-teksten; vrouwen en de kerk. Tot de auteurs van de bijdragen behoren dr. D.C. Mulder, dr. A.J. Houtepen en dr. M.R. Spindler. Besteladres: Publivorm, Parkweg 20A, 2271 AJ Voorburg (070- 3871007). Prijs/28,50, exclu sief verzendkosten. Religie in therapie De relatie tussen godsdiensti ge opvoeding en psychische problemen is een sinds kort (her)ontdekt werkterrein. De psycholoog Aleid Schilder heeft wat dat betreft een voortrekkersrol gespeeld. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zij op dit terrein verder werkt. Een resultaat daarvan is zichtbaar in het boekje 'Re ligie in therapie' dat ze maak te met Aldert Schipper, jour nalist van dagblad Trouw. De inhoud van het boekje ver scheen voor een deel al als verhalen in de krant. Allerlei aspecten van de rol die religie bij de psychotherapeutische hulpverlening speelt, komen in aantrekkelijke 'verhaal vorm' aan bod. Bij hulpverle ners wordt steeds meer die rol onderkend en zijn er tekenen van verbetering zichtbaar. Uitgave: Kok, prijs 17,50. Misrekeningen De accountants van de Algemene Rekenkamer hebbq/f jaarlijkse ronde langs de departementen volbracht bevindingen zijn volgens aloude september-traditie in delde vorm aan het parlement voorgelegd. Het blijft w jjk< lijke lectuur. Als alles bij elkaar wordt opgeteld wat er n 1989 weer aan belastinggeld is vermorst, in bodemloze r gesmeten of op onverklaarbare wijze verdwenen, dan aan een bedrag waarmee de automatische koppelin1 bleemloos betaald zou kunnen worden. Een bedrijf boekhoudkundige zaakjes net zo slecht geregeld zou I als de overheid, zou al tien keer failliet zijn gegaan. MERKWAARDIG genoeg wordt in politiek Den Ha mand meer warm of koud van de fulminade die di boekhouders telkenjare afsteken. Gewenning zou je maar de voornaamste verklaring voor de matte reai het rapport van de Rekenkamer is het gevoel van loosheid waaraan veel politici ten offer zijn gevallen, litiek voelt zich machteloos tegenover de cijferbrij datgene wat ooit „beleid" was, is verworden. da Het overheidsapparaat is een bureaucratische mol* gigantische papiermolen die miljarden guldens verm waarin de miljoenen bij tientallen tegelijk zoekraken JlA administratieve jungle wordt niet massaal gefraudeen sis zijn over het algemeen competente, goedwillende erg werkende mensen bezig. Het overheidsmanagement is [et zo veelomvattend en complex geworden beter geze maakt door de politici zelf dat onvermijdelijk vers Je ondoelmatigheid en gebrek aan controle optreden. H >rt( ment nijvere bijen van de Rekenkamer dat dagelijks J)e om de departementale boeken te controleren, kan de maar vaststellen hoe groot het gebrek aan controle ^ver trolemogelijkheden feitelijk is. nd; oei int! HET geeft de burger een sprankje moed wanneer de kamer constateert dat er in 1989 ondanks alles een a Lrj. bare verbetering is opgetreden in de overheidsadmin Het is leuk dat het ministerie van economische zatiroi pluim krijgt, omdat men daar sinds kort zo keurig op et kei past. Maar de departementen waar het grote geld brengen er nog steeds niets van terecht. Het is ontmoi te zien hoe, zodra de inquisiteurs van de Rekenkan bepaalde subsidieregeling, een aanbesteding of een gprS vestering onderzoeken en details gaan napluizen, oi derlijk de ene kapitale blunder na de andere opduik De Tijd Het jaarrapport van de Algemene Rekenkamer riodieke zwaar gedocumenteerde klacht over de van het huidige overheidsmanagement. Het managen leidt tot misleiding van het parlement door slecht geïnformeerde bewindslieden. Dat de RSV-, de Wal ABP-, de paspoort- en de visserij-affaire heeft voortg En dat nieuwe affaires zal opleveren, totdat de pol moed vindt om de signalen van de Rekenkamer eim te pakken. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor inge i stukken te bekorten heel ander soort perj heid. Die leeft nog stee]1, en floreert zelfs weer' paalde periodieken vaij- valste katholieke sigf Wat nu die „anderel wijd verbreide stijl" wordt verder met geel gezegd, maar uit hetl van het woord „helajf men haast wel com dat het iets afkeurens! is. Nu behoort al velef uw abonnees iemand f burg (ondergetekende! redacteur is van mar twee „periodieken vaj valste katholieke t.w. De Brandende de Titus Brandsma en de RKPN-Nieuwsb| de Stichting RKPN. ook wel kunnen 1 ik tekst en uitleg konl omtrent die „anderej wijd verbreide stijl". T tijd graag bereid val en vijand goede less nemen, maar dan a toch wel op zijn mini lijkheid. De schrijver] gezegd, laat hij nu ooi gen. I J.A.A. Leechburch Ai| VOORBURG. (Naschrift: Helaas Tijd was er in het i kamp ook een andeI verbreide stijl. Of dezf veel jaren later ooij teerd wordt in de doI schrijver geleide pelf valt in dit verband but beoordeling. Redactie.L ridir °oel De kop boven uw voortreffe lijk te noemen artikel in de rubriek Kerk en Wereld over „het verleden" van weekblad, vroeger dagblad De Tijd haal de in mijn naaste omgeving mooie herinneringen naar bo ven. „Tempus irreparabile fu- git", de tijd vliedt onaantast baar heen, gold als een aan sporing om elke minuut van het kostbaarste bezit, het le ven, wel te besteden: Met veel begrip voor de sfeer van toen op de Tijd-redactie, wees de auteur van dit artikel op de relativerende humor, die ook behoorde tot de geest van de Tijd van weleer. In dit ver band miste ik in uw artikel de humor, die de toenmalige re portageman van De Tijd, de prachtschrijver Fred Thomas, zich permitteerde ten aanzien van die spreuk op een van de muren op de redactie. Hij maakte er van: De Tijd gaat ongecorrigeerd de deur uit". De Tijd (2) Uit het artikel over „het ver dwijnen van De Tijd" citeer ik: „Maar er was tegelijkertijd ook een andere, helaas wijd verbreide stijl in het katholie ke kamp, die onvermijdelijk de uitdrukking was van een Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff F Kantoor: Apothekersdijk-34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u op za. van 14.00 tot 15 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gil per maand 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 IAi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2