Haarmode Doe-het-zelf brillen Accessoires volgen mode op de voet De nieuwste rage in crèmes Herfst- en winterlook: Ingetogen Explosie in mannengeuren LEIDSE COURANT Schoenen, panty's en tassen zijn noodzakelijke accessoires; je hebt ze elke dag nodig. Toch hebben diezelfde accessoires een belangrijke taak bij het comple teren van de garderobe. Goede schoenen, mooie panty's en dito tas maken het beeld af Voor de komende winter heeft de schoenmode zich helemaal aan gepast aan de mode voor de ko mende tijd. Dat betekent vrij sportieve schoenen voor over dag met platte zolen of brede hakken van zo'n 4 centimeter. Helemaal passend bij de ski broeken en de leggings zijn de half-hoge laarsjes, booties ge noemd. Bij deze laarsjes vindt men vaak een elastische sluiting ten behoeve van de pasvorm. Ook helemaal passend in het modebeeld zijn allerlei veter schoenen met imitatie-bontran- den en-voeringen. Nieuw, en zeker alleen voor een avantgardistisch publiek zijn de laarzen voor boven de knie. Al zullen er vrouwen zijn die ze nog in de kast hebben, want in de jaren '70 waren deze laarzen ook heel populair. Zwart is de belangrijkste kleur voor schoenen en laarzen ge volgd door allerlei natuurtinten, met name de bruinen en de groenen. Zijn de schoenen voor overdag dus vrij simpel, voor de avond is het nog steeds een en al versie ring. Stenen, goudborduursels, patchwork-applicaties en veel glanzend lak. Pumps tellen niet zozeer mee deze winter en als ze er zijn, is het allemaal heel een voudig. Bij de tassen ziet men ongeveer hetzelfde beeld. Voorde avond overdadig versierde tassen, voor overdag, vrij grote tassen met een klep en daaronder een rits. Ook een draagriem en dikwijls nog een frontale riem of een gesp-sluiting voor de veilig heid) horen daarbij. Voorde jeugd en voor sportieve model len is de rugzak nog altijd favo riet. Ook bij de tassen is zwart de belangrijkste kleur met daar naast de natureltinten, vooral de bruinen. Bordeauxrood is een modekleur. Bij de panty's blijven glanzende materialen het goed doen, even als de gedessineerde kousen. Kniekousen voor dames en ook sokken en kousen voor heren doen mee met de dessins die vooral Byzantijns aandoen. Pas send bij de mini-rokjes zijn de dikke panty's, veelal in zwart, maar ook in andere donkerkleu rige tinten. Bontgarneringen bij veel schoenen deze winter. Zo blijkt uit de tekeningen van het Modecentrum voor de Schoen-en Lederbranche. Buideltasje uit de collectie van Kipling. ■■MMSMftg É0BHÖHB .jjSET De nieuwe serie Crystals van Swatch. Een Swatch voor ieder uur van de dag Wie heeft er eigenlijk nog geen Swatch? Voor diegenen wordt de keus wel erg moeilijk, want het Zwitserse horlogemerk heeft er dit jaar weer 19 nieuwe ont werpen bij. Swatch speelt razendsnel in op de laatste modetrends. Een van de nieuwtjes is de Timezone Loop. Een beugeltje met de naam van een stad datje over het polsbandje van de Swatch kunt schuiven en waardoor je de acht tijdzones New York, Los Kort is de mode voor het haar, maar net als bij de kleding enige seizoenen geleden trekt de con sument zich weinig meer aan van dergelijke ontwikkelingen. Belangrijk is op dit moment of het haar gezond is en of er niet teveel milieu-vervuilende stof fen worden gebruikt. Verf en permanent-vloeistof zijn dat wel degelijk, vandaar dat een aantal kappers voor alternatie ven kiest. Eén daarvan is na tuurlijk kort haar en wie een kleurtje wil kan dat ook krijgen met bijv. henna. Bovendien zijn er al spoelingen op de markt die niet zo schadelijk zijn voor het milieu. Wie toch lang haar wil en een permanent, kan dat uiteraard krijgen. Een echte vervanger voor permanent-vloeistot is er nog niet, maar er wordt wel hard aan gewerkt. Behalve gezond is er ook een duidelijke tendens naar natuur lijk haar. Het moet natuurlijk vallen en natuurlijke kleuren hebben zoals hazelnootbruin en herfstige bruine tinten. Bleken, het moge duidelijk zijn, is een beetje uit den boze. Het gebruik van zachte gels is daarentegen wel toegestaan. Wat de mannen betreft wordt kort ook aanbevolen, maar wie het lang wil dragen of met een staartje in de nek;, alles mag. Kort haar met een mooie haarband. Zo kun je je haar laten verzorgen bij Christiaan in Den Haag en Rotterdam. Veel brildragers en dat zijn er in Nederland zo'n zeven miljoen kennen het probleem om bij de opticien een keus te maken uit het enorme aanbod van montu ren. De Deense brillenontwerper Jörgen Vesterby ontwikkelde een formule waarbij de brildra ger zelf de glazen van de ene in het andere montuur kan over zetten. Bij de Nederlandse opti ciens kan men voor één prijs drie monturen krijgen. De bril len onderscheiden zich in kleur, materiaal en vorm aan de bui tenzijde, de binnenzijde is ge lijk, zodat men met een paar gla zen er drie keer anders uit kan zien. Is op een morgen de opval lende rode bril teveel, dan wor den de glazen eenvoudig overge zet in de bril naar keuze. Het brilmateriaal is elastisch, waar door de glazen gemakkelijk kun nen worden overgezet. Bij de metaalbrillen worden eenvou dig de kleurige handschroe- ven losgedraaid en de brilglazen ingezet. Tevens kan de metalen bril met kleurige kunststof-ran den worden versierd. Om te rei zen is er een speciaal etui ver krijgbaar waar beide wisselbril- len in kunnen. Drie verschillende brillen met een paar glazen. Verkrijgbaar bij de opticien. LEIDSE COURANT PAGINA 9 De werkzame of werkstoffen in crèmes, daar draait alles, zo niet veel om. Het zijn de stoffen, die moeten zorgen dat rimpels liefst wegblijven of op zijn minst sterk verminderen, dat de huid strak, glanzend, mooi van kleur blijft, maar ook niet te droog, te vet of te vochtarm wordt. Zoiets als een babyhuidje. Een van de eer ste vindingen was collageen, snel gevolgd door elastine, hya- luronzuur, mucopolysacchari des thymusextract, aloé-vera en nu zijn we in het tijdperk van de vitamines, vooral A en E worden rijkelijk aan crèmes toe gevoegd. Dat is niet te verwon deren, wantje lichaam zo goed mogelijk verzorgen door bewe gen, sporten en gezonde voeding om lang en fit met een goed ui terlijk te leven, zijn zaken waar veel mensen in deze tijd mee be zig zijn. Vitaminen horen daar uiteraard bij. Onderzoekers zit ten nooit stil en nu is gebleken, dat vitamines schoonheid aan gezondheid toe kunnen voegen, haakt de cosmetica-industrie daar graag op in. Vitamines ondersteunen de na tuurlijke funkties van huid en haar en tegelijkertijd verbeteren ze het uiterlijk, zegt Dr. Louis Thörig van het Vitamine Infor matiebureau. Vitamines die be langrijk zijn voor het uiterlijk schoon zijn B 5, B 6, A en E. B 6 heeft een onderhoudsfunctie bij gezonde huid en haren. B 5, in cosmetica gebruikt in de vorm van panthenol, is een natuurlijk onderdeel van huid en haar. In cosmetica verwerkt geeft het ex tra reserves, is het een verster kend en oppeppend middel bij huidaandoeningen, aldus Thö rig. Haarverzorgingsprodukten met panthenol herstellen de vi taliteit en zorgen voor vocht- vasthouding. Glans en stevig heid komen terug. De schadelijke gevolgen van re acties door vrije radicalen, die onder andere ontstaan door licht (zon) en een verwoestende werking hebben op de cellen van de huid is één van de vindingen van deze eeuw. Vitamine E gaat in hoge mate de werking van vrije radicalen tegen, is een ster ke anti-oxidant, voorkomt of vertraagt daardoor voortijdige veroudering van de huid. Het wordt dan ook veel in zonnese- ries toegepast. Vitamine E zorgt er ook voor, dat vochtverlies uit de huid wordt tegengegaan. Het onderhoudt elasticiteit en soe pelheid van de huid. Een pretti ge bijkomstigheid voor fabri kanten is nog de natuurlijke conserverende werking van E. Vitamine A staat al lang bekend als de 'huidvitamine'. A zorgt voor het behoud van een gezon de huid. Verbetert abnormaal droge en schilferige huiden. Naarmate de leeftijd vordert (al na je 25ste), wordt de huid dun ner, de vorming van nieuwe huidcellen neemt af. Vitamine A stimuleert de ontwikkeling van nieuwe cellen, heeft daar door een anti-verouderde wer king op de huid. Daarnaast ver sterkt het de afweer van de huid bij U-V stralingen bij invloeden van slechte weersomstandighe den. Een van de eersten die met een vitamine E crème op de markt is gekomen is drs. Hans Schreuder van de Biodermal produkten, die dit jaar trouwens alweer vijf tien jaar op de markt zijn. Zijn eerste crème, P-CL-E (de letters staan voorplancenta-extract, collageen en vitamine E) is ge schikt voor de verzorging van een droge, gevoelige, ouder wor dende huid. Maar daarnaast doet deze crème nog veel meer: neemt irritatie weg na zonver- branding, voorkomt striae (zwangerschapsstrepen), ver mindert littekens (zo snel moge lijk na de littekenvorming gaan gebruiken) en is een goede ver zorging voor mannen na het scheren. Vandaar dat deze crè me nog altijd het grootste succes is van drs. Hans Schreuder. Net op de markt is Syburg na- tuurcosmetica, met een volledi ge vitamine E lijn. Een crème voor dag en nacht, een getinte dagcrème, reinigingsmelk, tonic en een bodymilk allemaal met vitamine E, verkregen uit tarwe- kiemen. Aan sommige van deze produkten wordt nog ginseng-, kaasjeskruidextract en avocado olie toegevoegd, maar daar is het ook ngtuurcosmetica voor. Efe pH waarde van Syburg is ge lijk aan die van de huid. Marbert heeft in de Super Rich serie vitamine E afkomstig uit honingextract. Het laatste nieu we bij Marbert is een lichtge wicht nachtcrème als serum, Splendance Active Night Se rum. Deze bevat vitamine E en andere werkzame stoffen ge schikt voor een droge gevoelige huid en vooreen huid vanaf40 jaar. Vitamine A is volop te vinden in de gelijknamige crème van Gerhard Klapp. In Amerika was enige tijd geleden heel wat dei ning over vitamine A-zuur, dat rimpels vooral ontstaan door zon, als sneeuw voorde zon zou doen verdwijnen. Vitamine A- zuur geeft echter behoorlijk nare bijverschijnselen en mag hier al leen in crèmes op doktersadvies worden verstrekt. De firma Hoffmann-La Roche, pionier op vitaminegebied en onder an dere leverancier van alle vitami nes, is er in geslaagd, vitamine A-zuur te vervangen door vita mine A-palmitaat. Dit wordt in de crème van Klapp gebruikt en heeft zoals Klapp zegt dezelfde resultaten als vitamine A-zuur maar zonder de bijverschijnse len. De crème stimuleert de huidfuncties, verfijnt de huid, verbetert de elasticiteit en ver mindert de diepte van de rim pels. Overigens alleen bij schoonheidsspecialisten ver krijgbaar. Anti Age Retard, een serie pro dukten van Korff, bevat naast A ook E. Retinol (A), tocoferol (E) en fosfolipiden worden ver voerd in microcapsules in de produkten. Deze zorgen ervoor dat de bestanddelen over 24 uur verdeeld vrijkomen. Retinol in combinatie met tocoferol on dersteunen eikaars werking. Vi tamine A vermindert de rimpels en E gaat voortijdige veroude ring van de huid tegen. Een idea le combinatie. Korff voegt zelf retinol aan haar make-up pro dukten toe! Lumene, een crème uit Finland heeft vitamine A palmitaat en E acetaat met daar naast allerlei olién zoals, caro- teen, avocado, paraffine en amandel. Het is een dagcrème voor een droge huid, nachtcrè me vooreen normale huid en een heerlijke crème voor in de winter bij guur en koud weer. Lumene verwerkte A en E ook in een handcrème, geen gek idee, want handen verraden snel iemands leeftijd. Guerlain ont wikkelde met Sublicrème nr. 1 (licht) en 2 (romig) iets su bliems. De werkstof is revitenol plus. Hierin komen voor. vita mine A, E, DNA, weefselextrac ten, extracten van ginkgo bilo- bao (een boom) die de doorbloe ding van de haarvaten stimu leert. Sublicrème beschermt daardoor tegen nadelige invloe den van licht, werk rimpelver- minderend, stimuleert de cel- funkties en herstelt de huid. Nr. 1 en 2 zijn beide geschikt voor dagen nacht. Panthenol Overgevoelige huiden zijn ge diend met Sensitive Absolute van Marbert. Veel vrouwen kla gen overeen supergevoelige huid. Dit kan veel oorzaken Serge Lutens maakte de nieuwe make up voor Shiseido. De mode voorde komende win ter heeft veel moois te bieden. Cosmeticafabrikanten pass**" daar graag hun nieuwe herf .winterkleuren voorde make-up bij aan. En die zijn deze winter werkelijk schitterend. De kleu ren zijn ingetogen, warm en chi que. Hèt item waar dit seizoen in de make-up van moet worden uitgegaan is het maken van con trasten. Dat kan in de eerste plaats, dat is bij veel merken te zien, door een lichte huidskleur te creëren. Weg met al dat mooie zomerse bruin, de tint moet egaal, mat en licht van kleur zijn. De mond, een tweede contrast in dit vrij bleke gezicht, is warm rood, eerder naar bruin rood dan naar fel rood neigend. Een derde contrast vormen de ogen, zowel als geheel in hetge- schaduw zelf. Voorde oog make-up is deze winter veel keus in vrij matte kleuren en dat geeft een zacht en warm effect. Jarenlang moest je echt zoeken naar een matte kleur, nu zijn ze er gelukkig volop. Opvallend is de opkomst van zwart-grijze en grijs-bruine tinten naast meer gangbare kleuren als mat groen, blauw en violet. Deze kleuren zijn nooit fel. Het oog wordt nog altijd omlijnd met potlood, soms aan de onderkant met oog schaduw en een enkel cosmeti- cahuis gebruikt eyeliner. Lang zaam maar zeker komen ook de valse wimpers terug, wel nog speciaal voorde avond. Blusher wordt heel licht aangebracht, maar moet wel. Poeder, los of in •uapuioqtqoBu oiipa J< -JojuioD ipyz P-CL-E crème van Biodermal bevat al heel lang vitamine E. De cosmeticamarkt is een trend gevoelige markt, in hoog tempo worden nieuwe produkten op de markt gebracht om tegemoet te komen aan de wensen van de consument en, niet onbelang rijk, om de concurrentie bij te houden. Het afgelopen jaar is de omzet van cosmetica weer met 10 procent toegenomen. Op dit moment gaat de aandacht van fabrikanten vooral uit naar pro dukten voor mannen, een nog achtergebleven markt. De om zet in die branche geeft dan ook een stijging van bijna 35 procent te zien. De tijd is voorbij, dat de man, als het dan al helemaal moet, wel een likje crème uit de pot van zijn vrouw neemt. Mannen hebben nu, terecht, hun eigen produkten. De huid van een man verschilt wezenlijk van die van een vrouw, kent ook andere problemem. De man wordt door voorlichting in de media rijp gemaakt zijn uiterlijk meer te gaan verzorgen. Daaronder vallen ook mannengeuren en in het op de markt komen daarvan is de laatste tijd een kleine ex plosie te zien. Vaak zijn man- nenseries gekoppeld aan een modelijn. Is een man blij met - y.y.r.ta',-.'.' U.y s Tissue' ft,. Net op de markt is de geurlijn van Bad Boys. Bad Boys, een merk van modieuze, leuke vrije- tijdskleding voor jongens en mannen tussen de 20 en 50, be staat pas driejaar. Deze kleding wordt voor 70 procent aan man nen en voor 30 procent aan vrouwen verkocht. Misschien gaat het met de geurlijn wel net zo. Op en top Engels, hoe kan het ook anders, is de Mulbeny Gen tleman's Toiletry Collection. De geur van de produkten roept herinneringen op aan vervlogen tijden van gesteven boorden, bolhoeden en witte, keurig opge vouwen mannenzakdoeken die zo'n lekker luchtje hadden. Mul berry is ongeveer 20 jaar op de markt met prachtige handbe- werkte tassen, koffers, ceintuurs en niet te vergeten agenda's van leer van een typische Engelse perfectie en stijl. Deze perfectie en stijl zijn terug te vinden in de verzorgingslijn voor mannen, vooral ook voorde verpakking. After shave en eau te toilette in matglazen flessen met een ou derwetse uit drie geledingen be staande tinnen top. In het glas van de fles en in de dop is het logo, naam met een boom, aan- nog flink met de kwast gewerkt, er is een after shave lotion maar ook een balm (meer verzorgend) en een deostick. De produkten kunnen nog worden verpakt in groene spanen dozen (vorm van een hoeden- of een boorden- doos) met houtwol. Misschien een kado-idee voor het eind van het jaar. Boss komt met een nieuwe he renlij n Boss Spirit. Een echte mannengeur, kruidig maar wel fris, niet zwaar. Bos besteedt in deze serie veel aandacht aan verzorging na het scheren. After shave cream is een goede ver- Bij Mulberry wordt nog veel ouderwets geschoren. en bad en Boss Spirit heeft een body-lotion met vitamine A en E. De verpakkingen zijn mooi, zachtgeel met zwart en een diep blauw randje. Net op de markt is ook Peter van Holland, een Rotterdam mer in hart en nieren, die al lan ger herenmode maakt en nu on der zijn eigen naam een geurlijn heeft. Een lekkere, no nonsense geur, zoals je van een Rotter dammer kunt verwachten. Net op de markt zijn ook Sergio Tacchini, de Italiaanse sportkle- ding fabrikant (John McEnroe speelt in zijn outfit), Jump heet 'i^sfrairaKii: !%&-„ U33HB 131U fep U3 'U3UUBU1 fiq hebben, zoals milieu- en weers invloeden, hormonale verande ringen en stress. Een gevoelige huid heeft vaak een tekort aan vet en vocht, neigt naar vroegtij dige veroudering, heeft rode vlekken, jeukt en voelt brande rig aan. In deze serie zijn geen kleur- of geurstoffen verwerkt, maar wel panthenol omdat deze vorm van vitamine B irritatie verminderend werkt en de elas ticiteit van de huid verbetert. De Authentique lijn van Payot pakt alle oorzaken van een ou der wordende huid aan. Authen tique regelt het vocht, bestrijdt rimpels, herstelt, verstevigt, biedt verzorging bij gevoelig heid. Bij deze serie worden ook de werkzame stoffen beetje bij beetje losgelaten, 24 uur lang. Naast andere stoffen heeft Au thentique panthenol of vitami ne B 5, ook wel schoonheids vi tamine genoemd. Vitamine E is ook aanwezig om de werking van vrije radicalen te neutralise ren. Heróme introduceert het Overnight Mask. Een masker dat 's nachts werkt en de hele nacht mag blijven zitten. Het is een romig zachte substantie, die volgens Heróme geen vlekken op het kussensloop geeft. Over night Mask heeft als werkzame stof d-panthenol om de elastici teit van gezicht en hals (daar moet het vooral ook op worden aangebracht) te verbeteren. Daarnaast bevat dit masker kal merende, herstellende en vocht- vasthoudende elementen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 22