Oex\enMuis Kindermode wordt volwassen £laAi<i kinderschoenenspecialist Voor de nieuwste mode, de juiste maat, het beste gereedschap dan naar het Leidsch Naaimachinehuis Deze maand 10% korting Leidsch Naaimachinehuis Maarsmansteeg 8, Leiden, 071-120685 NIEUW IN LEIDEN LUXE ONDERMODE - LINGERIE voor DAMES en HEREN ONDER ÉÉN DAK Catsuit: lastig om te plassen II A PAGINA 10 "1 ivo; LEIDSE COURANT AIRSHOES Clarks dealer Leiden Kwaliteitsschoenen Hogewoerd2 hoek Gangetje Leiden 071-124237 BUNNIES PiEdao VIJF MEIPL. 98 LEIDEN 071-320200 Azaleastraat 120 Den Haag 070-(3)452028 merken zoals: Hom - Cerruti - Fila - Mey - Ten Cate - Aubade - Le Gemme -Imec - Warner - Marie- Jo - Habella - Vinnocenti Nieuwe Rijn 35 - Leiden 071-142848 NIEUW Elna Computer type 9000 Zwitserse kwaliteit, 7 typen knoopsgaten, steekbreedte 7 mm, meer dan 400 steken mogelijk nu 400.- Inruil Elnita vrije arm, stretchsteken, lichtgewicht nu 749.- Anker lichtgewicht, vrije arm, knoopsgat automaat Elna 300 dit moet u zien! nu 1049.- NIEUW Elna Club Eenvoud en gemak voor de verwende naaister. Inruilkorting van 1995.- nu 1795.- LOCK MACHINE EEN WENS VOOR IEDERE NAAISTER Lewenstein Naaimachine899- Lockmachine999- van 1898- nu 1698.- Pfaff perfect en mooi, 4/3 draads, verlichting nu 1249.- Lewenstein lock, 4-draads, nu 949.- Husqvarna lock Uit Zwéééden, degelijk en goed, 4-draads differentieel van 1549.- nu 1449.- Elna lock 4-draads, 2 naald of 1 naald, 3-draads nu 1295. op kleinvak en fournituren o.a. scharen, naaiboxen, elastiek, knoopjes, garen, band en kant, schoudervulling, oorbellen, kettingen, applikaties meer dan 100 verschillende. Verkoop en reparatie alle merken Husqvarna, Lewenstein, Pfaff, Bernina, Etna, Toyota, Anker, 's Maandags van 13.00-18.00 uur geopend. Donderdag koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. -fpi UBp J93U1 U3 JS93J U93 SJ3U 21 september 5 jaar MAATJE MEER damesmode voor grote maten - 21 en 22 september tussen 09.30 en 17 uur open huis, de koffie staat klaar - Tijdens de open dagen presentatie van de herfst/ winterkollektie - Iedere vijfde klant 10% korting - Profiteer van de feestaanbieding - Voor iedere klant een handig kado Kom dus naar Maatje Meer op 21 of 22 september Leidseweg 48 Kindermode is big business ge worden. De tijd van het hobby isme en het winkeltje op de hoek is voorbij. Catherine Lonte van het Nederlandse merk Oilily: „Je moet stoffenkennis hebben, weten voor welke doelgroepen je bezig bent, en natuurlijk in het bezit zijn van een goede ver koopruimte. De klant wordt steeds veeleisender". Het wordt dringen op de markt van de kin derkleding. Vooral in het duur dere genre is steeds meer keus. Ook topontwerpers hebben in middels de kindermarkt ont dekt. Wat te denken van je baby in een ski-pak van Yves Saint- Laurent, je dochter in Kenzo? „Kindermode verkopen is ver kopen zonder te stoken in een gelukkig huwelijk", zegt Henk Grifhorst. Hij is eigenaar van de kinder- en tienermodezaak 't Schooltje in Amsterdam, een speciaalzaak die in Nederland toonaangevend is. „Pa wil er zo min mogelijk geld aan uitgeven, ma maakt het niet uit hoeveel het kost. Dan heb je ook nog het kind, dat moet ook tevreden de deur uitgaan". Volwassen Mooie kinderkleding mag weer. Bij 't Schooltje kan je van je kind een klein pronkstukje, een miniatuurmodepopje maken. „Als je iets met liefde gemaakt hebt, moetje het ook met liefde aankleden", vindt Grifhorst. Je kunt je dochter steken in een ap pelgroen tweedpak, het volwas sen modebeeld wordt de laatste jaren rechtstreeks naar kinder mode vertaald. De kindermode is volwassen geworden, niet al leen qua ontwerp, maar ook qua prijs. Een vrolijke rode winter jas van het Nederlandse merk K'neeltje kost tegen de vierhon derd gulden, een jas van Cacha- rel doet duizend gulden, voor een trui van Kenzo voor een zesjarige hummel moet onge veer ƒ175 worden betaald. En voor het nieuwste van het nieuwste, een baby-skipakje van Yves Saint-Laurent, ben je zo'n tweehonderd gulden kwijt. Toch wordt het verkocht. Baby speciaalzaak Careltje van Gem ma Greebe in de Haagse Frede- rikstraat was nog geen week open of het eerste pakje ging over de toonbank. Overigens, in Den Haag is de meeste exclusie ve kinderkleding (ook Kenzo) bij Siliacus te koop. Grifhorst: „De mensen hebben het er voor over. Het is niet makkelijk te definiëren wie pre cies de klanten zijn. Zo heb ik klanten, die van een uitkerinkje sparen. De een wil de blits ma ken met zijn auto, de ander met Zo zijn de winterjassen voor deze winter. Kort, vrolijken in spannende kleuren, zoals dit exemplaar van C&A. mmv Christa van der Hoff, Agnes Frenkel, Wil Goslinga- Van der Korft en Corné Sparidens, Maurice Nelwan en Henk van den Ende AP, Stephen Evenhuis en Milan Konvalinka. (fotografen) en met dank aan C&A, Leeser, Escada, Crisca, Hardie's, de Bijenkorf, Kenzo, VEM, Van Gils, HY, IM1, René Gerritsen, Hennes en Mauritz, Shiseido, Biodermal, Mulberry, Christiaan, Pro Design, Swatch, Modecentrum voor zijn kinderen. Een omaatje urt de Jordaan, kermisklanten, mensen uit het Gooi, je kunt niet spreken van één type klant". Er zijn geluiden in de kinderkle- dingbranche dat de laatste jaren het koopgedrag van de moeders is veranderd. Er is een nieuw marktsegment ontstaan doordat er een grote groep vrouwen is, die pas na hun dertigste hun eer ste kind krijgen. Zij kunnen en willen meergeld besteden aan kinder-en positiekleding. Klantenbinding In Nederland zyn 850 kinder speciaalzaken. De meeste dure merkkleding is te koop in de speciaalzaken en niet bij het grootwinkelbedrijf. In 1988 be droeg de omzet aan kinderkle ding 1,35 miljard gulden, met een gemiddeld van vijfhonderd gulden per kind per jaar. De om zetten lopen echter iets terug. Grifhorst: „Daarom is het ont zettend belangrijk dat we als de taillisten gaan samenwerken. Voor de grootwinkelbedrijven en inkoopcombinaties ben ik niet echt bang. Wij hebben plus punten die zij niet hebben. De extra aandacht die je een klant kan geven bijvoorbeeld. Datje tegen een klant zegt dat ze is af geslankt, datje onthoudt wan neer een kind een zwemdiploma heeft gehaald. En de betere kwa liteit van de kleding, dat is min stens zo belangrijk". Een speciaal kindermodetijd schrift kan een middel zijn om klanten binnen te halen en te houden. „De tendenzen in de kindermode, maar ook infor matie over kinderballetscholen, wat er voor kinderen in de va kantie te doen is, gewoon een leuk kinderblad wat ze in de winkel kunnen krijgen", 't Schooltje heeft topkleding, maar nog niet van Moschino of Kenzo. „Moschino heb ik vorig jaar geprobeerd, maar het ram melde aan alle kanten. De kle ding was niet goed afgewerkt en als Uc het terugstuurde naar Ita lië duurde het maanden voor ik antwoord kreeg. Laat ze eerst maar eens goed uitzoeken hoe kinderkleding in elkaar zit. Een broek maat 44 kan je nu een maal niet met een maat 16 com bineren". Eisen Kinderkleding moet aan heel andere eisen voldoen dan kle ding voor volwassenen. Jacque line de Raaij is fabrikant van het Nederlandse merk K'neeltje, dat onder meer bij de Bijenkorf te koop is. Ze licht toe: „De moeders willen dat de kinderen er leuk uitzien. De kwaliteit is minstens zo belangrijk. Het kle dingstuk moet niet jeuken. De stoffen moeten goed te wassen zijn, de stiksels moeten na een aantal wasbeurten blijven zit ten. Kinderkleding is zo duur omdat er veel tijd in zit. Vooral de kleinste kledingstukken zijn lastig". De firma Oilily uit Alk maar, bekend van de kinderkle ding in de felle kleuren, gaat nog verder. Catherine Lonte: „Wij gaan van het kind zelf uit. Knoopjesla 501 zijn voorkin deren onbruikbaar. Daar zoe ken we andere oplossingen voor. Bij een salopette kiezen we bijvoorbeeld voor elastiek". De tijd, waarin moeder achter de naaimachine kroop om met het maken van kinderkleertjes wat bij te verdienen is voorbij. Grifhorst: „Eindjaren zestig was er geen leuke kindermode. Toen was het nog mogelijk om zelf kleding aan de man te bren- ?jen. Nu is net allemaal zo pro fessioneel geworden, datje er als individu nauwelijks meer tegen op kan boksen. Je hebt een goe de verkoopruimte van minstens honderd vierkante meter én op een goede lokatie nodig. In een buitenwijk met veel jonge kin deren heeft het geen zin. Die kinderen groeien groter, daar moet je je steeds bewust van zijn. Daarom zeg ik, je moet een breed assortiment hebben waar in je veel durft te wisselen". Ook de professionele bedrijven zelf moeten inspelen op een markt die steeds sneller veran dert. Mevrouw Lonte van Oili ly: „Het wordt steeds moeilijker de doelgroepen te bereiken. De tieners zijn het lastigst: die kij ken zelf wel waar ze hun kleding willen kopen. Zo zullen ze niet gauw kopen in een zaak waar ook babykleding wordt ver kocht. Dat houdt in datje of een andere zaak opent, of er met je etalagebeeld of met verkooptrai ningen op inspeelt". Kan je spreken van een kinder mode, of gaat het alleen om de kleurtjes? Van Raaij: „Wij ver talen modetendenzen naar het kind. De houtie-touwtje-jas van dit seizoen hebben we in de col lectie opgenomen, maar dan met een praktische rits eron der". Oilily creeërt zijn eigen mix- and-match-modebeeld vanuit het kind. 't Schooltje volgt de in ternationale modetendenzen op de voet. „In de kindermode kun je sommige dingen zelfs uitpro beren, voordatje ze in de da mesmode gaat verkopen. Zo werd de wielerbroek via de kin dermode in de damesmode ge ïntroduceerd". Een van de meest opvallende kledingstukken de komende winter is de catsuit, het katten- pak. Waarom het vroegere jumpsuit ineens zo moeten he ten weet eigenlijk niemand, maar persoonlijk denk ik dat het simpelweg afkomstig is van de pakken die men in de musical Cats draagt. Want die eendelige kledingstuk ken hebben verder niets met katten te maken, ze zijn overal het algemeen gemaakt van hele gladde stretch-stoffen zoals ly cra en stretch-fluweel. Het lijkt een ideaal kledingstuk, want met een paar laarzen en een bla zer ben je aangekleed. De prak tijk is wat minder praktisch; het laat zich denken watje er ge beurt als je naar het toilet moet. De catsuit zal het misschien als huispak wat langer uithouden, maar echt nieuw is dat niet, want in de jaren '60 had je al jumpsuits, bodysuits en overalls van zachte aaibare stoffen die veel thuis werden gedragen. De catsuit op de foto is van de Nederlandse ontwerper René Gerritsen die begin deze maand een nieuwe winkel opende in de Amsterdamse P.C. Hooflstraat. Deze winkelstraat had natuur lijk al een bepaalde naam, maar het is nu helemaal een mode straat geworden. Want naast René Gerritsen openden de af gelopen tijd Scapa of Scotland, Marccain en de herenzaken Di Dato en Oger een winkel in deze straat. Een overweldigend mode en kledingaanbod dus, maar het is wel jammer dat daardoor 'ge wone' winkels zoals de groente man, de visboer en de slager uit deze straat worden verdreven. »WZ 3XfriNOOS83rl N.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21