Beestenspul rekent op 18.000 bezoekers ALLER LEI(DS) |cht jaar geëist voor verkrachting en reeks aanrandingen euwe folkloristische dansgroep dienstverlening voor tasjesroof en winkeldiefstal ZJIDEN OMGEVING QeidóaOowiant WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGINA 15 liotheek Noordwijkerhout ,digt algehele amnestie af KDWIJKERHOUT Bij de biblio- van Noordwijkerhout kunnen vrij- i zaterdag boeken boetevrij worden >verd. Voor boeken die te laat wor- iruggebracht moet normaal een boe rden betaald. Aanleiding voor deze iele amnestie" is het twintigjarig in van de bibliotheek. Lezers die eenstop hebben op hun lidmaat- skaart kunnen na inlevering van ■n, waarvan de uitleentermijn is ,4-eken, weer boeken lenen. heden kunnen per lidmaatschaps- ses boeken naar keuze worden ge- t plus twee losse nummers van tijd- ten. Tot 1 oktober kan bij de biblio- nog voor vijf gulden een kennis- lonnement worden aange- rbi Katwijk stelt twee jongerenwerkers aan KATWIJK De gemeente Katwijk stelt met ingang van 1 oktober van dit jaar twee jongerenwerkers aan. De ge meente trekt hiervoor een kleine 60.000 gulden uit. De twee worden toegevoegd aan het personeelsbestand van Kubus'85, de stichting voor sociaal cultureel werk in Katwijk. De jongerenwer kers helpen wijkverenigin- gen bij het organiseren van activiteiten voor de jeugd, maar gaan zich ook richten op Katwijkse jongeren die niet bij een vereniging of or ganisatie zijn aangesloten. Nieuw onderkomen GOW Rijnsburg/Valkenburg VALKENBURG/RIJNSBURG De stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Rijnsburg/Valkenburg heeft een nieuw onderkomen. De voormalige kleuter school aan de P. Oosterleestraat in Val kenburg is verbouwd tot een multi functioneel gebouw waarin het Dien stencentrum Valkenburg een eigen plaats heeft gekregen. Burgemeester C. Sinke van Valkenburg verricht zater dag om twee uur de officiële opening van het gebouw. Aansluitend is er een open huis waarbij demonstraties zijn te zien over de activiteiten die in het cen trum plaatsvinden. Ook bij de andere gebruikers van het gebouw, de biblio theek, de fysiotherapie en Peuterburg, kan een kijkje worden genomen. Boulende Stier gaat officieel van start LEIDERDORP De Boulende Stier, de eerste jeu de boules-vereniging in Leiderdorp gaat zater dag 6 oktober officieel van start. Wethouder me vrouw C. Huigen-Van Boven van financiën zal dan het nieuwe eigen terrein van de vereniging aan de Van der Marckstraat naast Zijlkwartier of ficieel openen om half drie. De Boulende Stier is officieel een „Club de Pétanque", de gebruikelijke Franse naam voor deze tak van sport. Voorzitter Frans Broeken zal om twee uur in Zijlkwartier een openingstoespraak houden. Om half drie wordt op het boulodrome, de jeu de boules-banen, de openingshandeling verricht. Vanaf drie uur drie wordt het Introductie Prominenten Bliksem Toernooi afgewerkt. Bij slecht weer wordt een de monstratie onder tentzeil gegeven. Belangstellen den kunnen spelen onder leiding van clubleden. Om half vijf volgt een gezellig samenzijn. Radio Midvliet kan nog vrijwilligers gebruiken LEIDSCHENDAM/VOORBURG Radio Midvliet die van af begin volgend jaar lokale uitzendingen voor Leidschen- dam en Voorburg gaat verzorgen zoekt nog vrijwilligers voor redactie/regie en techniek. Wie belangstelling heeft moet in een van deze gemeenten wonen of bij die gemeen ten betrokken zijn. Sollicitanten kunnen schrijven naar Ra dio Midvliet, Postbus 1042, 2260 BA Leidschendam of bellen naar programmaleider Ruud Juffermans, tel. 327.39.65. De organisatie beschikt al over een veertigtal medewerkers en krijgt binnenkort een ruimte in de Openbare Bibliotheek aan het Fluitpolderplein in Leidschendam waarvandaan ook de uitzendingen zullen plaatshebben. Na een aantal proef- uitzendingen zal in februari/maart 1991 met uitzenden wor den begonnen. Op werkdagen van 15.00 tot 20.00 uur en in de weekends van 10.00 tot 17.00 uur. Initiatiefnemers voor de oprichting van Radio Midvliet is een aantal medewerkers van de ziekenomroep Radio Phoenix waarmee uiteraard in tensief zal worden samengewerkt. Politiek café over cultuur en sport in Lisse LISSE „Lisse: te veel geld voor sport en te wei nig voor cultuur?". Onder dit motto houdt de Lissese sociëteit Artemis een poli tiek café. Dat gebeurt dinsdag 2 ok tober in restaurant De Beurs aan de. Haven. Men sen die zich in het bollen- dorp inzetten voor cultuur en sport houden deze avond een inleiding. De aanvang is om acht uur. „DE SLANGEN MOGEN NOG NET EVEN MEE VOOR DE WINTERSLAAP LEIDEN Een verzame ling slangen in allerlei maten en soorten maken de manifestatie Beesten spul komend weekeinde extra bijzonder. Directeur A. de Jong van de Leidse Groenoordhallen ver wacht zeker bij een niet al te beste weersverwachting 18.000 bezoekers op Bees tenspul waar een enorme, variëteit aan huisdieren te zien is. Die mensen moeten dan voor al op zaterdag komen, vindt hij. „Ik zeg het altijd tegen dovemansoren. Zondag is al tijd zo druk". Beestenspul wordt voor de vijftiende keer gehouden. Konijnen zijn tradi tioneel sterk vertegenwoor digd. De Jong: „Ik dacht altijd een konijn is een konijn. Maar de kleindierensportvereniging Rijnland presenteert wel tach tig konijnenrassen". Kindvriendelijk Ben Bellekom en Herman Bronsgeest van de vereniging voor herpetologie en terrari- umkunde „Lacerta" laten het publiek meegenieten van hun huisdieren. De Gele ratelslang, boa-constrictor, rode ratels lang, kousebandslang en de grote tijgerpython mogen nog net mee naar de Groenoord hallen voordat ze in november aan hun winterslaap beginnen. „Dan gaan ze voor een paar maanden.de koelkast in", ver telt Ben Bellekom. Om het half uur houden zij en andere leden van de vereni ging een dia-lezing van een half uur. De slangen zijn niet giftig. De Jong noemt ze om die reden „Kindvriendelijk. Dat is ook wel één van onze eisen geweest". Om te bewij zen dat de grote tijgerpython een onschuldig troeteldier is zijn, haalt Herman Bronsgeest er een uit een doos. Het dier draait zich helemaal om hem heen. „Vaak wordt ook ge dacht dat ze vies en glibberig zijn. Je ziet het, ze zijn daaren tegen droog en schoon". Spugen Alle dieren zijn kindvriende lijk. „Ook de lama's zijn vol gens afspraak mensvriende lijk. Maar wat dat inhoudt, ik weet niet of ze spugen", zegt De Jong met een bedenkelijk gezicht. Duizenden bijen, kanaries en parkieten, asieldieren die een goed tehuis zoeken, honden en vijftig procent meer katten dan vorig jaar, paarden en po ny's, geiten en ook runderen, kalveren, schapen en biggen zijn aanwezig. Er zijn demon straties van gedrag, gehoor zaamheid en behendigheid met een wedstrijdkarakter en op zondag de beoordeling van het uiterlijk. Speciale attractie is zondag een optreden van hoornblazers en hun jachthon den. Traditioneel tijdens Beesten spul is er de verkiezing van „Het Troeteldier van het jaar". Daarvoor kan nog tot en met vrijdag bij de Groenoordhallen worden ingeschreven. De ope ningstijden zijn zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. HAAG/LEIDEN/ O Tegen een 20- Leidenaar is giste- ior de Haagse recht- een gevangenisstraf acht jaar geëist. De heeft bekend een achting en negen ndingen en pogin- tot verkrachting te in gepleegd in de pe riode van oktober 1989 tot en met januari 1990 in Leiden, Voorhout, Oegst- geest en Warmond. Diver se malen bedreigde hij zijn slachtoffers met een De Leidenaar verscheen op 22 mei al voor de rechtbank. Ook toen eiste officier van justitie Van Welschen een straf van acht jaar. Maar de zaak werd toen aangehouden voor het op stellen van een psychiatrisch rapport door het Pieter Baan Centrum. Daaruit bleek dat de man tijdens het plegen van de daden verminderd toereke ningsvatbaar was. Volgens de officier bracht het rapport echter geen nieuwe feiten aan het licht. De advocaat van de verdachte mr. Evers pleitte voor een lichtere straf van 24 tot 26 maanden. „Hij is niet de typi sche verkrachter die als een beest in de bosjes op de loer lag om meisjes te pakken, zoals de officier hem eerder om schreef. Uit het psychiatrisch rapport blijkt dat hij een bij zondere problematische jeugd heeft gehad. Hij en zijn moe der zijn door een gewelddadi ge vader jarenlang geterrori seerd. De tweede relatie van zijn moeder was ook slecht. Door dit alles is er bij hem een emotionele scheefgroei ont staan". Volg: Uit het rapport zou ook zijn gebleken dat de Leidenaar een een rustig en volgzaam type is. Hij zou geen abnormale be hoefte aan seks hebben. Vol- zaam gens Evers was er een verband met de relatie met zijn vrien din met wie hij sinds oktober 1989 verkering had. Dat was ook de tijd dat hij ermee be gon. De advocaat beschreef haar als overheersend. Ze zou juist veel met hem naar bed willen en een kind van de ver dachte wilen. De verdachte zou daardoor zijn overrom peld. „In ziin gepleegde delic ten heeft hij datgene uitge leefd, wat hij miste. Hij was toen de dwingende partij". Welschen vond het missen van machtsoverwicht als verkla ring voor zijn daden niets aan de zaak afdoen: „Het is voor de slachtoffers even erg". De verdachte bedreigde zijn slachtoffers diverse keren mer een broodmes. Dat zou hij al tijd bij zich hebben om zonodig de ketting van zijn brommer* weer om te kunnen leggen. Ook nam hij het altijd mee als hij naar zijn vriendin ging. Zij zou regelmatig zijn bedreigd door haar ex-vriend. Aan het slot van de zitting barstte de Leidenaar in huilen uit. „Ik schaam me diep. Ik heb spijt", zo richtte hij zich tot eventueel aanwezige slachtoffers. Uitspraak 2 oktober. RGEN OPEN LES IN SPELEWEY VOORHOUT [OUT De nieu- ilkloristische dans- van de stichting (Folkóre-ensemble itella) geeft morgen- in gebouw de Spe- aan de Boekhorst- 153 in Voorhout een les. Wie kennis wil met het volksdan- vanaf acht uur te- [nemer is Carla van van de Rozemarijnhof 4 )rhout. Zij woont sinds Voorhout. In Didam, forige woonplaats, was /an een volksdansgroep, irhout bleek niets te dit gebied, alleen voor was er een groepje, en groep die echte fol- 'sche dansen beoefent is vertelt Carla. Zij nam op met haar vroegere en via haar kwam zij bij Yvonne Knijnen- ^irtistiek leidster en do- van de Stichting FETA ^en. Die voelde wel iets et voorstel tot oprich- an een dansgroep in ..Jut, met oog op de hele 1 Streek. •lijkt achteraf dat wij volgens insiders met Yvonne het neusje van de zalm heb ben", zegt Carla van Hoorn. Yvonne is afgestudeerd docen te jazzdans en folkloristische dans. Zij volgde haar opleiding aan de Rotterdamse dansaca- demie, waaraan zij ook enkele jaren verbonden is geweest als docente. Voor het verzamelen van dansmateriaal en kos tuums maakte zij speciale rei zen naar landen zoals Roeme nië, Bulgarije, Turkije en de Canarische Eilanden. Op cho reografisch gebied maakte zij diverse dansen voor voorstel- lingsgroepen die in tal van schouwburgen zijn uitgevoerd. Samen met Wim de Wolf nam zij later het iniatief tot de op richting van Stichting FETA en zij geeft nu al zestien jaar les. Wat zijn nu precies volksdan sen? „Dat zijn de dansen die gedurende enige generaties in bepaalde streken of dorpen worden doorgegeven", vertelt Yvonne Knijnénburg. „Het zijn de dansen van bijvoor beeld de boer, de herder, de visser, de smid en de slager. Dikwijls zijn het eenvoudige dansen waaraan de hele ge meenschap spontaan kan deel nemen. Vaak zijn feesten aan leiding om te dansen zoals bij voorbeeld een bruiloft of oog stfeest, maar ook op ernstige momenten in een mensenle ven kan er worden gedanst, zoals bij overlijden, afscheid, hofmakerij of magische ritue len. Kenmerkend voor de oor spronkelijke volksdans is dat de bewegingen ervan voortko men uit een groep mensen die tot één gemeenschap behoren. Deze dansen hebben een voor die gemeenschap specifieke stijl en sfeer. In ons land is deze authentieke volksdans vrijwel uitgestorven", legt de dansdocente uit. Kringvorm De cursisten krijgen oefenstof aangereikt waarbij veel aan dacht is voor techniek en stijl. Regelmatig wordt dan ook af geweken van de in de volks dans gebruikelijke rijen kring- vorm om zodoende te komen tot ontwikkeling van houding, coördinatie, muzikaliteit, dy namiek en expressiviteit. Iede re les begint met een war- ming-up en vervolgens wordt er gewerkt aan een dans of danscombinatie in éen speci fieke stijl. Een uur en 'n kwartier lang met daarin ook een pauze wordt er getraind op dansen waarbij je je hele lichaam ge bruikt. „Die dansen vind ik zelf het leukste", vertelt Yvonne. „Ik probeer daarbij het eigen bewegingspatroon te ontwikkelen en dat is natuur lijk prima voor je conditie". De kleding tijdens de lessen is geen probleem, want Yvonne adviseert kleding te dragen waar men zich het prettigst in voelt zoals een joggingbroek, trainingsbroek of 'n legging. Wat betreft het schoeisel is, vooral als men straks wat ver der is, soepele schoenen met een klein hakje het beste. „We dansen voor ons plezier, dus géén voorstellingen, géén kos tuums, zuiver voor eigen ge noegen". Kinderen Yvonne Knijnénburg traint zelf maar liefst zes kindergroe pen, want zij is van mening dat juist folkloristische dans bij uitstek geschikt is om kinde ren te activeren. „Het is name lijk een feestelijke dansvorm met enkel educatieve elemen ten .in zich. Ook laat deze dansvorm zich makkelijk aan passen aan de belevingswereld van kinderen. Door middel van spelvormen, opdrachten en oefeningen zijn de kinde Volksdansen is bij uitstek geschikt voor kinderen. ren op speelse wijze bezig met het ontdekken van hun bewe gingsmogelijkheden, hun hou ding en conditie. Zij trainen het muzikale gehoor, leren im proviseren en omdat folkloris tische dans een groepsactiviteit is, ligt er grote nadruk op sa menwerking met de andere kinderen", legt Yvonne uit. FETA organiseert lessen voor kinderen in de leeftijdsgroe pen 8-10, 10-12 en 13-15 jaar. Is er in Voorhout voldoende belangstelling, wil Yvonne Knijnénburg ook een kinder groep starten. Om dat te acti veren gaat Carla van Hoorn, zelf afkomstig uit 't onderwijs, op vrijwillige basis volksdans les geven op de P.C. Oosthout- school aan de Distelweg. Yvonne Knijnénburg is daar naast bereid om als gastdocen te volksdanslessen te geven op de Voorhoutse scholen. Naast de volksdanslesgroepen voor volwassenen en kinderen heeft de stichting FETA ook nog een voorstellingsgroep waarmee men echt naar bui ten treedt. Deze groep komt FOTO: PR ook naar de open les op 20 sep tember in Voorhout. Wie meer wil weten over deze nieuwe folkloristische .danslessen kan bellen naar Carla van Hoorn, tel. 02522-18492. Het lesgeld bedraagt 54 gulden per kwar taal (12 lessen). VEGGES ACTIEF IN LEIDSE REGIO HAAG/LEIDEN/ Wegens een tasjesroven en win- fstallen in Leiden Igeving is een 24-ja- /rouw uit Numans- gisteren door de e politierechter, mr. Vries Lentsch, ver- ild tot 240 uur verlening. de vrouw, die tot voor Leiden woonde, was kelijk zes maanden on ordelijke gevangenis- jeëist. De tasjesroven de verdachte vanuit lende auto. Zo griste zij 'ïmber in Rijnsburg uit •ndje van een fietster f met geld en girokaar ten. De wagen waaruit zij hing had een vaart van ongeveer tachtig kilometer. Politierech ter De Vries Lentsch zei dit le vensgevaarlijk te vinden. Uit de stukken las zij dat de Nu- manse ook had getracht een rugzak van een meisje op een fiets af te pakken. „Dat is toch maar goed afgelopen. Dat meisje had onder de auto kun nen komen. Heeft u daar niet aan gedacht. Dit zijn allemaal verzwarende omstandighe den", aldus de politierechter. Samen met een 24-jarige en een 30-jarige Leidse had de vrouw in Leiden later op een zelfde manier een fietster trachten te beroven. De 30-ja- rige zat aan het stuur, maar ontkende tegenover de Vries Lentsch dat zij wist dat de an dere twee op diefstal uit wa ren. „Ze vroegen of ik langza mer wilde rijden. Dat was al les". Wel erkende zij bij win keldiefstallen betrokken te zijn geweest. Onder meer bij de schoenenreus. De 27-jarige Numansdorpse zou ook nog een valse aangifte hebben gepleegd. Van de ver zekering heeft zij vijfduizend gulden gekregen en nog steeds niet teruggegeven. Ook de 24- jarige zou een valse aangifte hebben gedaan, maar geen geld hebben gekregen. De 27-jarige vrouw heeft geen strafblad en zou uit geldgebrek en onvrede tot de misdrijven zijn gekomen. Zij heeft een kind verloren, een ander is uit huis geplaatst en indertijd was zij verslaafd aan 06-lijnen. Ook de 24-jarige heeft kinderen die in een pleeggezin verblijven en volgt een dagbehandeling om psychisch sterker te wor den. De oudste heeft vier kin deren en weet de diefstallen aan de diverse zwangerschap pen. Zij heeft een strafblad. Mevrouw De Vries Lentsch hechtte hier niet zo veel geloof aan. „Ik denk eerder dat het te weinig geld was. Maar voor de mensen die bestolen worden, is het toch ook geld'. Officier van justitie, mr. P. Koolschijn, vond het soort tas jesroven dat de vrouwen heb ben gepleegd; „laag bij de gronds". Zij memoreerde dat er een groot aantal zaken spe len. Zo heeft de 27-jarige be kend veertien diefstallen en roven te hebben gepleegd, de jongste negen en de oudste elf. „Het is niet zo maar een zaak je. Het zijn een groot aantal za ken en daar staat gewoon ge vangenisstraf op". Mr. Kool schijn stelde dat wanneer het om drie mannen was gegaan er gegarandeerd onvoorwaar delijke gevangenisstraf zou volgen. Bij vrouwen houdt men nogal eens rekening met kinderen, maar de officier vond de zaken dermate ernstig dat zij behalve de zes maanden onvoorwaardelijke cel tegen de 27-jarige, tegen de twee Leidsen vier maanden gevan genisstraf eiste. Raadsman, mr. M. Evers, voor de 27-jarige, voerde aan dat zijn cliënte indertijd in een psychisch dal zat. „De kinde ren, waren uit huis geplaatst en ze vond dat ze er net zo goed een eind aan kon maken. Het is een puinzooi geworden". De vrouw is nu uit dit dal gekrab beld, meende Evers. Ze is gaan werken en heeft afscheid ge nomen van Leiden en haar Leidse vriendinnen. In feite hebben alle drie verdachten een identieke achtergrond. Ze hebben veel ellende meege maakt en weinig liefde. Zij zijn zelf ook al jong uit huis geplaatst en hebben zelf weer jong kinderen gekregen, maar relatieproblemen. Nadat officier Koolschijn dit allemaal had gehoord was zij bereid haar eis te wijzigen en eiste respectievelijk 240 en 160 uur dienstverlening. De poli tierechter ging hier, zij het na grote aarzeling, in mee. Haarverzorging Het Leids Vrijetijds Centrum begint in oktober met een cursus haarverzorging. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan knotten, toupe ren, haarverstevigen en het gebruik van haarstukjes. Do cente Annis Kouwenberg houdt donderdag 20 septem ber een informatie-avond. Vanaf 20.00 uur kunnen be langstellenden terecht in het gebouw aan de Breestraat 66. Bustocht De Zevensprong heeft mor gen een bustocht op stapel staan. Bezocht wordt het ten toonstellingscentrum Gouden Handen in 's Heerenberg. Koffie, gebak en diner zijn bij de reis inbegrepen. De kosten bedragen 50 gulden. Het ver trek is om 9.00 uur vanaf Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Inlichtin gen en opgave: 071-200866. Actie De Zonnebloem houdt vanaf vrijdag een grote ledenwer factie. Alle inwoners van Lei den krijgen een groene ac ceptgirokaart in de bus. Die kan worden gebruikt voor het ondersteunend lidmaatschap dat12,50 kost. De opbrengst gaat rechtstreeks naar het plaa tselijk Zonn e bloem werk in Leiden. Voor meer infor matie: 071-762142.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15