Sluitingstijden eerste keus voor referendum lidóC Cou/ia/nt STAD omgeving/rtv Breestraat wordt nu snel onder handen genomen Ceidae Soma/nt Glazen verdieping op Elisabeth Ziekenhuis {INRICHTING VOOR TERKL A A SI) RUKTE Leidse jongen (13) drie jaar misbruikt Persoonlijk cadeau imifiimi Swaak betaalt 1,2 miljoen ik; Margriet Theadora ®kkel-A. Polinder; Kevin Daarvoor wordt alleen de stoep aan de Langebrugzijde verbreed. Volgens Walenkamp spaart ook dat kosten uit. De sluis ter hoogte van het stad huis verdwijnt. „Daardoor zul len er ook geen opstoppingen van bussen meer ontstaan", al dus de wethouder. In de straat worden ribbels op genomen om het slechtzienden gemakkelijker te maken hun weg te vinden. Dat worden be tonnen ribbels, vergelijkbaar met die nu in de Stationsweg liggen. Volgens Walenkamp zijn speciaal ontwikkelde ste nen met kunststofprofielen te duur of niet goed genoeg ge bleken. Verkeerslichten wor den niet zoals eerder gevraagd voorzien van „rateltikkers". Dat zou te duur zijn. Wel ko men er zes op trottoirhoogte liggende oversteekplaatsen. Aan het begin van de straat en bij drie zijstraten. Volgens Wa lenkamp ontstaan daardoor brede drempels die voor de bussen die met een snelheid van vijftien kilometer per uur moeten gaan rijden geen problemen geven. Bovendien verwacht hij dat daardoor au to's 's nachts niet meer met hoge snelheid door de straat razen. "Door de kostenbesparing kan de gemeente de herinrichting betalen met geld dat daar al voor is gereserveerd. Walen kamp: „Er hoeven geen extra potten te worden aangespro ken. Het is ook de vraag of dat verstandig was geweest. Je kunt niet alles besteden aan de Breestraat". Hij wijst er op dat er nu gelden overblijven voor andere verkeersvoorzieningen elders in de stad. „Het is geble ken dat de behoefte daaraan geweldig groot is". Ook gelden voor „economisch beleid", be doeld voor onder andere Haar lemmerstraat, Steenstraat en het winkelcentrum aan het Vijf Meiplein blijven zo ge spaard. De wethouder wil al volgende week woensdag een bijeen komst met de winkeliers be leggen om het plan te bespre ken. Een dag later wordt er een extra commissievergade ring aan gewijd. De bedoeling is dat de raad op 1 oktober een definitief besluit neemt over het plan. LEIDEN Het verrui men van de sluitingstij den voor de horeca wordt waarschijnlijk on derwerp van het eerste Leidse referendum. Voor het college van B en W is dat de eerste keus omdat het onder werp zich goed zou le nen voor een heldere vraagstelling aan de be volking. Tweede en der de keus zijn het parkeer beleid en de invoering van een maximumsnel heid van dertig kilome ter per uur in de stad. Het referendum heeft tege lijk plaats met de verkiezin gen van provinciale staten op 6 maart volgend jaar. De bevolking wordt dan ge vraagd zich via de stembus uit te spreken over een uit gewerkt voorstel. Het is voor het eerst dat een dergelijke volksraadpleging wordt ge houden. Dat gebeurt op initi atief van D66. De opzet is de Leidenaars meer te betrek ken bij de besluitvorming in de stad. Volgens wethouder Joop Walenkamp die bestuurlijke vernieuwing in zijn porte feuille heeft zijn er verschil lende redenen om de slui tingstijden onderwerp te ma ken. „Het leent zich goed voor de vraagstelling. Bo vendien gaat het om een duidelijke koerswijziging van de gemeente. Dat is op zich al reden om de opinie te peilen". Minder geschikt Walenkamp gaat er vanuit dat de andere twee overge bleven onderwerpen minder geschikt zijn voor een refe rendum. „De invoering van 30 kilometer en het parkeer beleid zijn verhoudingsge wijs ingewikkeld. Het gaat bij het parkeren niet alleen om het uitbreiden van het restrictiegebied, maar ook om de verfijning van het vergunningstelsel". Ook de invoering van de lagere snelheidslimiet in met name het gebied binnen de singels heeft gradaties. Daardoor is het moeilijker om een vraag te stellen die met een een voudig ja of nee valt te be antwoorden. Walenkamp be nadrukt overigens dat voor beide zaken wel voorstellen worden voorbereid. Over het parkeerbeleid heb ben B en W gisteren al een principebesluit genomen. Het gaat daarbij om aanpas singen volgens een onlangs verschenen evaluatierap port. Zo wordt het gebied waar alleen met vergunning mag worden geparkeerd uit gebreid. Aan de andere kant vervalt het in enkele pro bleemgebieden, zoals een deel van de Herengracht. Ook wordt voorgesteld het vergunningsysteem voor met name bedrijven aan te passen. Ieder bedrijf dat in het restrictiegebied is geves tigd krijgt één vergunning voor overdag die alleen tij dens werkdagen geldt. Het bedrijf moet wel ingeschre ven staan bij de Kamer van Koophandel. Ook moet er meer worden betaald. De voorkeur van het college gaat niet uit naar het leef tijdscriterium om het aantal vergunningen voor bewo ners te beperken. Gekozen is voorlopig voor het uitdelen van één vergunning per zelfstandige woning. Walenkamp verwacht dat de onderwerpkeus voor het re ferendum komende maan dag al aan de orde komt in een extra commissievergade ring. Op 1 oktober moet de raad dan een keus maken. De uiteindelijke vraagstel ling zal volgens Walenkamp dan in december worden be paald. „We zitten dan pre cies op schema". D66 Initiatiefnemer P. Langen- berg (D66) wil met zijn partij voorlopig vasthouden aan het eigen onderwerp, zo zei hij in een reactie vanoch tend. „En dat is het autovrij maken van de binnenstad annex het invoeren van een dertig kilometerzone in de binnenstad". Aan beide on derwerpen hecht D66 even veel waarde en de partij zal zich ook voor deze onder werpen inzetten. „Omdat het autovrij maken van de binnenstad en de dertig kilo meterzone iets verder rei kend zijn. Daarbij kun je meer mensen betrekken dan bij vrije sluitingstijden. Bo vendien heb je een aantal ja ren duidelijkheid over het verkeersbeleid van de ge meente. Dat trekt mensen gewoon meer", legt Langen- berg uit. De vrije sluitingstij den nemen de tweede plaats op het verlanglijstje van D66 0 A -WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGINA II LEIDEN Twee broers uit kwam de groep erachter dat Rotterdam van 16 en 17 jaar een van de broers in Delft zijn gisteren aangehouden we- was. De 17-jarige werd opge- gens het plegen van ontuchti- zocht in Delft en meegetroond ge handelingen met een 13-ja- naar het politiebureau in Lei- rige Leidenaar. De Leidse jon- den. Onderweg bekende de gen werd inmiddels drie jaar jongen, zodat aanhouding geen door het duo misbruikt. De probleem was. De politie nam jongen praatte er over met zijn contact op met de vader van familie. Aangezien de broers de Rotterdammers. Met het bekenden waren ze kwa- gevolg dat hij gisteravond zijn men regelmatig op bezoek in 16-jarige zoon afleverde op het Leiden ging de familie on- bureau aan de Langegracht. middellijk over tot actie. Na Het duo zit nog in hechtenis, een bezoek aan Rotterdam Mishandeld dwerggeitje gered van verdrinking LEIDEN Een dwerggeitje is gistermiddag op grove wijze mis handeld in Leiden. Een onbekende had de achterpoten van het diertje vastgebonden met touw en het touw vervolgens om de nek gedraaid. Dat gebeurde achter de Haarlemmerweg bij de oude zaagmolen. Het geknevelde geitje werd vervolgens in het water bij de Haarlemmerweg gegooid. Het beestje spartelde uit alle macht en werd opgemerkt door voorbijgangers. Die haalden het dier uit het water en belden de politie. Een groene oud mo del Opel Kadett is op de plaats van de mishandeling gesigna leerd. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. l1 J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl;I I Adres:jj Postcode/plaats: j I Telefoon: (voor controle bezorging) j I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I l Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I I i I Adres: J Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: I I lI I J SI lna<n Ooonot oonlettnq btltM. kor em om nr jeorrtmem mor»r< get^gtra I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2SOI VC Den Haag ihz 1 Knappertprijs is gisteren voor het eerst uitgereikt in aan de Apothekersdijk. Prof. C. de Wit, de jury die de prijs toekende, overhandigde de 1500 gulden aan R. de Groot. Zij kreeg de prijs „Succesvol ouder worden, kansen en bedrei- schreef de scriptie in het kader van haar studie cul- aan de Hogeschool Eindhoven. De Emilie Knappert- jaar ingesteld bij het 90-jarig bestaan van het Volks- Knappert was de eerste directeur van het Volkshuis. bijna 2 miljoen gulden kosten. Dat plan stuitte op kritiek van gehandicaptenorganisaties. Bo vendien werd het te duur ge vonden. Om die redenen is het toen teruggetrokken met de belofte dat er snel een nieuw ontwerp zou komen. Na de raadsverkiezingen kreeg Wa lenkamp kritiek dat de herin richting te lang op zich liet wachten. Bij het nieuwe ontwerp is in eerste instantie uitgegaan van het eerdere plan. De wensen van de gehandicaptenorgani saties zijn er in verwerkt. Bij de opstelling is overlegd met de begeleidingscommissie Breestraat waarin winkeliers, busmaatschappijen, politie en gemeente zijn vertegenwoor digd. Kosten zijn bespaard door voor goedkopere bestra ting te kiezen. Bovendien wordt de verlichting nog niet aangepakt. Wel worden daar voor volgens Walenkamp de leidingen aangelegd zodat het niet moeilijk is om die later aan te leggen. De Breestraat krijgt in het nieuwe plan een wegdek met een breedte van zes meter. Alexander zn. van: L.A.M. Snaar-B.E. Jagalska; Anita Natasja dr. van: W.E. van der Voort-D. van Gijn; Elise Maria Ragonda dr. van: E.A. Meinders- H.H.C. van der Geest; Petronella Ge- rarda dr. van: J.A. van der Llnden- P.A.H. van der Meij; Kyrill Lèon En- gelbert zn. van: E.J. Koekenberg- V.V.A.M.M. Creusen; Jenneke dr. van: A. Buwalda-W.J. Houwaart; Freddie zn. van: P.M. Oudshoorn-J.C. Haasnoot; Eefje Simone dr. van: H.H. Metzler-E.M. van Rooijen; Phllipe Frits Dirk Prudent zn. van: L.P.H. de Milliano-E.H. Machielse; Dustin zn. van: M. van der Kaay-P.F.G. Nagte- geller; Jordy Xander zn. van: W.J.A. van der Voort-H. Hardam; Marte Lau ra dr. van: D.N. Tiel-M.M.C. van Buul; Thomas Lloyd zn. van: H. Neute- boom-M. den Heijer; Marciano zn. van: E. Douwes-M. Pepermans; Jan- Willem zn. van: A.J. Kerpershoek- J.N.A. van der Bent; Reinier Bastiaan zn van: R.F. van Rossem-C.P. van der Post; Laura dr. van: R. Janssen- M.L. Lepoeter; Johannes Willebror- dus Gradus zn. van: J.M.A. de Haan- R.A.J. van der Hulst; Joren zn. van: A.A. Dieben-A.M. de Kluijver; Mike David zn. van: R.W.M. Marselis-T.C. Dickhoff; Liza dr. van: J.F. de Jong- E.C.M. de Ridder; Martin Theo zn. van: F. Megalla-Nagwa Labib Sidra Khalil; Joëlle dr. van: H.R. Lange- maat-W.M. Rodenburg; Debora dr. van: E.H. van der Horst-A.W. de Boer; Robert Jan zn. van: M.H. de Vries-M. Börgeling; Teagan Ry zn. van: M. de Groot-M.A. Eisenring; Die- go Sebastiaan zn. van: M.W.A. Hoog- endoorn-J.E. Esser; Djoerd Douwe zn. van: G.A. van Velzen-A.H van Maurik; Laura dr. van: B.J. Schip horst-W Pekelder; Omar zn. van: M. Rizki-M. Srour;- Anouk Solange dr. van: R.S. van Mierlo-I.J.S. Groot; Renè Michiel zn. van: A. van Diggele- J.E Heemskerk; Bianca dr. van: P.C.J. Ruigrok-A.M. Kamp; Bastiaan Evert zn. van: E.E. van den Hoek-L.L. Groot; Savarlhah dr. van: P.L. Miere- met-C.H.S. Olthof; Anouck Milou dr. van: G. Hoogendoorn-P.M. Kleinegris; Thomas Humphrey zn. van: R.T.H.M. Wessellnk-A.M. Mos. Overladen: L. Dreef. geb. 23 april 1909. man; C.F. de Kier, geb. 24 dec. 1910, man; J. Link, geb. 25 april 1914, man; D. van Dijk, geb. 26 juli 1908, gehuwd geweest met: A. van Beelen; A. Timmermans, geb. 20 feb. 1917, man; B.M.J. Schreurs, geb. 8 juni 1950, vrouw; J.A Lansbergen, geb. 3 maart 1932. man; J.J. Veil- brief, geb. 23 maart 1895, man; W.J. van der Horst, geb. 8 juli 1896, ge huwd geweest met: A.G.J, van Dam me; J.J. Broers, geb. 3 maarrat 1908, vrouw; L. Needt, geb. 20 okt. 1897, gehuwd geweest met: L. Burghart; J.C.J.M. van Assem, geb. 14 nov. 1923, man; J. List, geb. 18 jan. 1922, man; L. Pielstroom, geb. 11 mei 1915, gehuwd geweest met: B. Jelte- ma; H. Hoornweg, geb. 24 dec. 1932, man; R. Schild, geb. 31 maart 1955, man; M.H. Visser, geb. 24 sept. 1917, man; D.A. van Beek. geb. 27 sept. 1907, man; L. Brouwer, geb. 31 mei 1925, man; I.L. Verhoeven, geb. 13 okt. 1919, man; C.W. Heeneman, geb. 10 nov. 1906, gehuwd geweest met: A.G. Mantel. Gehuwd: E.G.J. van Eekhout en J.A.M. Tesselaar; N. Guljt en I. Llgt- voet; M.C.M. van Dijk en P.M.A. van Dijk; M. Colpa en H.G.C. Stolk; F.W.A. Diek en P.M. van Hoegee; A.J. de Ruiter en A.M.D. Krabbe; W.C. Moenen en G. Teunlssen; R.J.T. van Lint en W.J. Boersma; A.J. Gordijn en M.A.T. Kathmann; R.P. van Ditzhulj- zen en C.J.F. Koornhof; C.M. Zanen en C.A.J.M. Zonneveld; K.J. de Kloet en C.J.A. van Vliet; A.H. Disseveld en J W.J. Spies; F. Kuiken en J.M. Ha- gendijk; M.W.J, van Eijgen en M. van der Vos; W. Dreef en W.C.P. Vermeu len; A.R. Spring In 't Veld en G. J. de Roode; G.J. Weverling en A.W.E. Rijnsburger; A.L. van Delft en N. Sie- ra; W.P.M Hoes en A.M.A. Mercx; A. van der Vorst en A.M. Dent; W.C.M. Kokx en E. van Aalsburg; D.J. Groen en A.A.B. Alkemade. Ondertrouwd: E L. van Geffen-G.L.E. Joosten; R. Kloos-M. de Vos; R.P.C.W.M. Brandsma-H.J.M. Eijke- mans; E.C.W.R Staakman-M. Hanno; B. Bais-A.M. Bremmer; E.M.B.L.M. Spijker-U. Haas; C.B. Bosman-J.A. Say; H.M. Chrispijn-A. Vermeulen; R. Hofman-W.H.A. Weigl; J.A.P.M. de Laat-M.L. Gribnau. De herinrichting Breestraat moet nog komende feestdagen litgevoerd. Het colle en W heeft gisteren met een nieuw r plan. Uitvoering kost ongeveer een ulden, tegen de 1,5 a i voor het eerdere Wethouder Joop Wa- verwacht dat de iheden al half okto- ïen. Een maand later s achter de rug zijn. dt kort maar hevig, sinterklaasdrukte moet het klaar zijn. Het bete kent dat tijdens de werkzaam heden het verkeer wordt om geleid", aldus Walenkamp. De omleiding zal volgens hem waarschijnlijk via de Aal markt plaatshebben, maar dat is volgens Walenkamp nog niet helemaal zeker. Begin van dit jaar presenteer de de toenmalige wethouder Marietje van der Molen een plan voor de Breestraat dat onder andere voorzag in een dure bestrating van Belgische of Berlijnse stenen. Afhanke lijk van die keus zou dat 1,5 of De prijs is ingesteld in samenwerking met de stichting T.M.W., uitgeefster van het Welzijnsweekblad en het Tijdschrift voor de sociale sector. Doel van de prijs is de belangstelling en waarde ring te vergroten voor beroepen in het sociaal-cultureel werk. Naast prijswinnares R. de Groot, kreeg I. Hurkens nog een eer volle vermelding voor haar scriptie „Boter bij de vis", over finan ciering van het welzijnswerk. Een tweede eervolle vermelding was voor C. Visser voor haar werkstuk „Dag meneer de koekepeer, wat vindt u van het buurtbeheer" over jeugdwerk en buurtbe heer. FOTO: HENK VAN DEN ENDE nnen Ilisabeth LEIDEN Directeur A. Swaak van Erica Beheer heeft gister middag 1,2 miljoen gulden betaald aan De Raad Bouw. Directeur P. Brandjes van het Katwijkse bouwbedrijf eiste eerder in een kort geding voor de Haagse rechter met succes dat Swaak het geld zo snel mogelijk moest betalen. Swaak moest het geld bin nen twee dagen van de rechter betalen. Dat bleef echter uit. De schuld van Swaak hing samen met de overname van 60 procent van de aandelen van Erica van De Raad. Brandjes zette vorige week de procedure in gang om panden van Erica te veilen. Mocht die veiling niet genoeg opleveren, dan zou hij het faillis sement van Erica aanvragen. Swaak koos eieren voor zijn geld. Dat bevestigde hij gistermiddag. „Het werd iets te spannend, dus heb ik anderhalf uur geleden maar betaald". LEIDEN De kap van het voormalige Elisabeth Ziekenhuis wordt verwij derd. Daarvoor in de plaats komt een laag gla zen nieuwbouw met ap partementen. Dat is het nieuwste plan van direc teur A. Swaak van Erica Beheer voor het gebouw aan de Hooigracht. Hij is bereid er 25 miljoen gul den in te investeren. In een rapport doet de project ontwikkelaar uitgebreid uit de doeken wat hij met het voor malige ziekenhuis voor heeft. Het plan voorziet in een een ondergrondse parkeergarage met twee dekken. De garage biedt ruimte aan 48 auto's, en ze loopt een stukje onder de tuin door. Om dit mogelijk te maken moet de kapel worden gesloopt. Swaak heeft daar geen problemen mee, ook al wil de monumentencommissie de kapel als monument be stempelen. Swaak vindt dat de kapel geen functie meer heeft in de samenleving. Hij wil een apart stukje nieuwbouw voor de kapel in de plaats zetten, met daarin appartementen. Hij vindt dat dat iets extra's toe voegt aan het complex. „Onze huidige architecten kunnen net zo mooi bouwen als onze voorvaderen", merkt hij op. Om de wijk Pancras-Oost te gemoet te komen die wil meer groen, meer winkels, meer gezinnen en ontmoe tingspunten wil Swaak de grote binnentuin openbaar maken. Aan de zonkant wordt ruimte geboden voor een ter ras en een kleine horecagele genheid. De begane grond aan de Hooigracht wordt omgeto verd tot winkelgalerij. Daar voor is 2200 vierkante meter vloeroppervlak beschikbaar. Swaak wil in de pui door mid del van grote ramen doorkijk jes naar de binnentuin. Hij denkt als invulling aan groot schalige winkels, bijvoorbeeld een luxe woninginrichter. De gevel wordt ook schoonge maakt om het gebouw lichter te maken, de glazen nieuw- bouwlaag wordt eveneens in lichte tinten uitgevoerd. Opvang asielzoekers De projectontwikkelaar gokt voor de appartementen op ou deren die een te grote woning in een buitenwijk willen ver ruilen voor een appartement in het centrum. Hij wil er zo'n 110 bouwen in de premie-C sector. De wijk vreest te grote drukte met parkeren, maar ook daarvoor heeft Swaak een oplossing. „We exploiteren de garage aan het Ir. Driessen- plein, die is op vijf minuten loopafstand. Die garage staat altijd leeg, ook op zaterdag, dat kunnen we aantonen". Swaak vindt dat „heel pijnlijk", en zet de garage vervolgens in voor het Elisabethcomplex. Het recht op een parkeerplaats kan in bij kopen of huren worden vastgelegd door mid del van een kettingbeding. Swaak pleit in het rapport voor een wijziging van het be stemmingsplan. Dat is nodig om zijn ambitieuze plannen te kunnen uitvoeren. Maar hij heeft ook de mogelijkheden van de huidige bestemming, universitaire en bijzondere doeleneinden, onderzocht. Mocht de gemeente aan deze bestemming vasthouden, dan kunnen er een kantorencen trum, een opvangcentrum voor asielzoekers en een be drijvencentrum worden gerea liseerd. Volgens Swaak zijn dit „commercieel verantwoorde projecten, maar voegen ze niets toe aan de belevings waarde van de wijk". Op de vraag of hij ook bereid is bij voorbeeld een opvangcentrum voor asielzoekers op verzoek van de gemeente te creeëren, reageert hij bevestigend. „Maar dat zouden we bijzon der betreuren", vertelt hij er onmiddellijk bij. De werkgroep •t wil dat de haar zo snel betrekt bij plan- het voormalige ziekenhuis aan acht. Vertegen- van de buurt voordat het B en W een standpunt in- raak. k formuleerden zij tijdens een ver- n de werkgroep ost. In die werk- naast de bewo- 'ertegenwoordigers I meente. De werk- gisteren formeel de hoogte van de an Erica-Beheer it beschikbaar wa- I aan vertegen- van de wijk. In reactie stelden be- 'el dat het plan meer woonruimte :ij voor hebben ge- bewoners willen :r groen komt op het voormalige ts namen tijdens iring gelaten ken- ;t feit dat het ge- een jaar zal wor- ikt voor studenten- De gemeente wil daarvoor verlen- juli 1991. Dat ge wachting van de uf een nieuwe stu- aan de 5 Meilaan. van B en W heeft jkheid de termijn maximaal vijf i: Lars Ingmar zn. emel-M.E. Hol; Myrna van der Llnden- Kim dr. van: M. 5 toning; Peter René zn. A Padmos; Jennifer dr. n der Ploeg-M. van der n. van: J.C. Koppe-M. van: P.G. van Hulst-K. Eric Cornelis Jan zn. kevisser-H.J.M. Mache- •eonardus Antonius zn. flenboom-H.M.J. Sterk; Het plan van Erica Beheer voorziet in een speelse glazen laag nieuwbouw bovenop het voormalige Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht. tekening: pr

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11