ommissie wil wethouders )penbaar horen voortaan ALLER LEI(DS) „Voor ons is het: In Gorbatsjov we trust ,eiden gekort op woningbouw w"~wie er graag bij wil zitten. Fraaie reiswekker ;t 1PEN OMGEVING CeidócSouoont DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 id&THOUDER: TELEURSTELLEND Q Dl »EN De gemeente Lei- nag in 1991 een minimum talk tal (bodemcontingent) van stadsvernieuwingswonin- bouwen, meldt het Meer- 24 jplan Woningbouw 1991- dat vandaag tegelijk met rijksbegroting is versche- Het gaat om 144 sociale ma -woningen met een bijdra- loor bouwplaatskosten, 131 al o|inSen *n markt_ en ly sector met een bijdrage 2i ssieve bouwplaatskosten 58 sociale huurwoningen stadsvernieuwingstoeslag. Het minimum aantal stadsver nieuwingswoningen voor Den Haag bedraagt voor dezelfde categorieën respectievelijk 981, 893 en 981. Delft mag in 1991 rekenen op een bodemcontin gent van respectievelijk 96, 87 Voor wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting) zijn deze cijfers niet nieuw, maar hij is wel teleurgesteld. „Je ziet dat het toch achteruit gaat. Maar ik dacht dat het aantal nieuw bouwwoningen werd verlaagd voor de verbetering van de be staande woningen. Je ziet nu dat op dat fonds tien procent wordt gekort. Ook op het stadsvernieuwingsfonds wordt drieënhalf procent gekort. Voor Leiden betekent dat er uit dat fonds alleen al 400.000 gulden per jaar minder be schikbaar is. Aan de andere kant staat er bijvoorbeeld niets over het aanpakken van de rente-aftrek voor particulie ren, daar doet de overheid niets aan", aldus Van Rij. Omwonenden willen einde aan geluidsoverlast restaurant De Houtkamp LEIDERDORP Het restaurant De Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp veroorzaakt veel overlast voor de omgeving. Dat is althans de mening van de omwonenden. De bewoners klagen over parkeeroverlast omdat het parkeerterrein in de straat niet zou worden gebruikt en over geluidsoverlast, afkomstig van de bruiloften en partijen die in de Houtkamp worden gehouden. De gemeente Leiderdorp zal met de eigenaar gaan praten. Verder klagen de bewoners over het vrachtverkeer dat winkelcentrum Santhorst bevoorraadt. Dat verkeer maakt vaker gebruik van de Van Diepeningenlaan sinds de Laan van Ouderzorg minder aantrekkelijk is gemaakt voor verkeer. De Van Diepeningenlaan wordt overigens gereconstrueerd en mid dels parkeerhavens en versmallingen ook minder aantrekkelijk gemaakt voor het verkeer. 0NCLUSIE NA ONDERZOEK SCHOUWBURG AFFAIRE [DEN Wethouders •ten in het openbaar oord kunnen worden r de commissie van de 1 eningen. Dat was gis- b vond de opvallendste as clusie tijdens de evalu- van het schouwbur- fLolderzoek. De tekst van /erordening waarin de Pn oegdheden van de Jimissie zijn geregeld dt aangepast. W verzocht de commissie de rekeningen in februa- 18 )89 naar aanleiding van de uwburgaffaire het functio- n van het college te on- peken. Dat deed de com- £idse politie houdt twee egale buitenlanders aan ide )ng? missie in drie weken tijd uit voerig, gisteravond besprak ze de problemen die daarbij aan de orde kwamen. Maar over het algemeen waren de leden tevreden. Iedereen had goed meegewerkt aan de verhoren en de benodigde "stukken wa ren zonder veel problemen in het bezit van de commissie ge komen. Wel werd opgemerkt dat de verordening bij even tuele belemmeringen op dit vlak geen soelaas biedt en mis schien verbeterd moet wor den. Joop Walenkamp (CDA) commissievoorzitter tijdens het onderzoek ondervond dat de commissie gebaat was bij het behoorlijke tempo waarin het onderzoek werd gehouden. Maar het legde wel beslag op een hoop tijd van het secreta riaat. De verhoren zijn bij voorbeeld allemaal letterlijk uitgetikt, dat leverde een pak ket van 400 pagina's op. De huidige commissievoorzitter Pex Langenberg (D66) stelde voor om in de toekomst de ad ministratieve ondersteuning structureel te maken. Bijvoor beeld door het instellen van een speciaal budget voor deze commissie, zo opperde hij. Toneelspelen Tjeerd van Rij (PvdA) net als Walenkamp inmiddels zelf wethouder merkte op dat hij het jammer vindt dat de vertrouwelijke informatie af komstig van het college niet openbaar is geworden. „We zijn als commissie oncontro leerbaar geweest". Hij zag dat als „een gemis" en opperde om voortaan het hele dossier na een rapportage voor de raads leden ter inzage te leggen. Het uittikken van de gesprekken noemde hij zonde van het werk, de tijd en het geld. Het lekken van concept-conclusies van de commissie naar het col lege heeft hij hij als heel nega tief ervaren. „Dat leverde ook spanningen op. Op een gege ven moment las een van de wethouders een concept-con clusie aan mij voor. Gelukkig kon ik een beetje toneelspe len", vertelde hij. De discussie in de gemeente raad over het rapport vond hij onbevredigend. „We hoefden eigenlijk geen verantwoording meer af te leggen. Wethouder Kuijers was al opgestapt. De discussie is als een nachtkaars uitgegaan". Walenkamp en Van Rij waren het eens met het voorstel van Langenberg om de verhoren van publiek aanspreekbare personen, in dit geval wethouders, in de open baarheid te houden. Pieter-Jan Vonk (VVD) ging nog een stap verder en wilde alle verhoren zoveel mogelijk in de openbaarheid brengen. Dat stuitte op verzet van de kant van Walenkamp. „Het is ondenkbaar dat een ambte naar in het openbaar gaat ver tellen hoe de vork in de steel zit", wist hij. ritn )EN Twee buitenlanders die illegaal in Nederland ver- sn zijn gisteren in Leiden aangehouden. Het gaat om een rige Argentijn en een 23-jarige Egyptenaar. De Argentijn door de politie aangetroffen in een restaurant aan de d ptfistraat. De Egyptenaar in een shoarmazaak aan het Noord- P<De twee zijn ingesloten in afwachting van hun uitwijzing ^njederland. ,eidse politie hield gisteren controles in twee restaurants 2Ïe Steenstraat en in de zaak aan het Noordeinde. Bij de eer- ontrole aan de Steenstraat werden twee Argentijnen van 22 jaar en een 34-jarige Egyptenaar aangehouden die niet di- konden aantonen dat ze legaal in Nederland verblijven. Uit- elijk bleek alleen de 22-jarige illegaal hier te zijn. In een NG de zaak op de Steenstraat werd een 27-jarige Argentijn aan- uden. Ook hij bleek legaal in Nederland te zijn. Aan het deinde is alleen de 23-jarige Egyptenaar aangehouden. olse culturele week in Leiden 2 DEN Film, beel- de kunst, muziek, tsdans, zang, kook- st en literatuur komen bod tijdens een Poolse ^'Jjurele week in Leiden, wordt gehouden van ot en met 21 oktober, :?isafiet kader van de ste- aand met Torun. se kunst is in deze periode en in de Leidse galeries. HEI jpenbare bibliotheek aan |^U'P ieustraat houdt een expo- f71. over literatuur en cultuur, zijn ook kindertekenin- uit Leiden en Torun te Die hebben als thema ITotk reclame voor je eigen v0( voor de kinderen in de pen< ""stad". De Leidse uwburg exposeert theate raffiches van de Poolse kun stenaar Stasys. De sterrenkundige Copernicus geboren in Torun is on derwerp van een tentoonstel ling in de sterrenwacht aan de Kaiserstraat. De restaurants De Trommelaar en Pardoeza en- de Leidse mensa's bieden Poolse maaltijden. Tevens zijn er die week diverse optredens van Poolse muziekgroepen. Naast het Con Animakoor en de volksdansgroep Mlody To run komen ook pop en blues aan bod. In de Stadsgehoorzaal is op 18 oktober een Poolse avond. Diezelfde dag komt ook de politiek aan bod. Mient-Jan Faber en prof. B. Tromp dis cussieren die avond over de ontwikkelingen in Oostr-Eu- ropa. Dat doen ze in Het Gul den Vlies aan de Bfeestraat. (ADVERTENTIES) Wollen damesjas. Van zuiver scheerwol. In rood en kobalt. Mt. 38-48. Van-249^ voor Aanbieding geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt 't Wondt steeds leuker bij V&D.—1 Schilderij op puzzel Burgemeester Van der Werff bood in 1574 aan de uitgehongerde Leidse bevolking zijn degen aan om hem te doorklieven en te consumeren. M. van Bree (1773-1839) heeft dit tafereel uitge beeld op een reusachtig schilderij dat in Stedelijk Museum De Lakenhal hangt. De Leidse bevolking voldeed niet aan het verzoek van Van der Werff. Nu, anno 1990, is de beroemde burgemeester alsnog in stukken gehakt. Op karton, zodat ie dereen naar eigen smaak de burgemeester weer in elkaar kan zetten. Met deze woorden overhan digde O. Tromp (links), bestuurslid van de Vere niging van Belangstellenden in de Lakenhal, gis termiddag burgemeester C. Goekoop de legpuz zel van het schilderij van Van Bree. De vereniging heeft het schilderij in nauwe samenwerking met de 3 October Vereeniging tot een legpuzzel van 1000 stukjes gereproduceerd. De puzzels worden donderdag verkocht tijdens de inschrijving van de haring- en wittebrooduitreiking in de Stadsge hoorzaal. Tot en met drie oktober is de puzzel verder te koop in De Lakenhal voor 17,50. Na drie oktober kost hij 19,50. Er zijn in totaal 2000 exemplaren verkrijgbaar. FOTO: TEJO RINGERS GROTE FUSIE IN BEROEPSONDERWIJS LEIDEN De Stichting Sa menwerkingsscholen Beroeps onderwijs en ander Voortgezet Onderwijs Leiden en omstre ken (SSBVOL). Dat is de naam van de stichting die ont staat uit een fusie van de Stichting Beroepsonderwijs en ander Voortgezet Onderwijs Leiden en omstreken. Deze stichting fuseert met de Stich ting Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs, de Zi- tastichting en de Vereniging Het Groen Hart. Aangezien de middelbaar onderwijs-tak ver sterkt moest worden, werd er gefuseerd. De SSBVOL is het bevoegd gezag van Scholenge meenschap De Nieuwe Vaart en het Het Hollant College. UITWISSELING VAN RUSSISCHE EN LEIDSE STUDENTEN LEIDEN „Dankzij de perestrojka zitten we nu hier, in Leiden. Hoe meer onze leerlingen zien hoe mensen in het buitenland leven, des te kleiner is de kans op terugkeer naar de oude dictatuur". Aan het woord zijn Leonid Issido- rovich Milgram, rector van School 45, een mid delbare school in Moskou en Alexander Bessmert- nyi, de conrector. Om een studentenuitwisseling met de Louise de Coligny scholengemeenschap te organiseren, zijn zij deze week te gast in Leiden. „Onderwijs kan meehelpen om democratische gezindheid in de Sovjet-Unie gestalte te geven. Daarom zijn we ook zo blij met de uitnodiging van de Leidse scholengemeenschap", zeggen ze. De invoering van de perestrojka en daarmee het begin van de weg naar demo cratie in de Sovjetunie, ligt hen zeer naar aan het hart. Gorbatsjov staat bij hen hoog in het vaandel. „Een van de gevolgen van de perestrojka is dat we nu hier zitten, onder de grijze lucht en zonder dat we bang hoeven te zijn", vertelt Bessmertnyi tevreden. „Lang niet iedereen kan de verande ringen accepteren. Maar ik ben er van overtuigd dat het toch de enige manier is om te overleven". Hij wordt hierin bijgevallen door Milgram. Diens vader hoorde tot de oprichters van de communistische partij. On der het Stalinistische bewind werd hij opgepakt, gemarteld en uiteindelijk doodgeschoten. Milgram bleef niettemin trouw aan de partij. Nu is hij hele maal bekeerd tot de democra tische beginselen van de pere strojka. Afgelopen zondag zetten de twee voet op Nederlandse bo dem. Aanstaande zondag zul len ze weer huiswaarts keren. Uitwisseling Docenten Ton van der Wolf en Jan Buijsse leiden het twee tal rond. Er worden deze week afspraken gemaakt over het uitwisselingsprogramma. In november komen ongeveer vijftig leerlingen naar Leiden. In april gaan vijftig leerlingen van de vijfde klas VWO naar Moskou. In beide gevallen worden de leerlingen onderge bracht in gastgezinnen. Aan staande donderdagavond ko men de docenten bijeen met de leerlingen die naar Moskou gaan en hun ouders. Contacten met School 45 date ren al van enkele jaren gele den, toen rector Fred Zoete van Louise de Coligny een be zoek bracht aan de Sovjetunie. De huidige politiek van de re gering is om uitwisseling zo veel mogelijk te stimuleren. „Om wederzijds begrip te ver groten", aldus Milgram. Met de nieuwe koers van de regering, verandert in de Sov jetunie ook de rol van leraren. Die gaat steeds meer lijken op de Nederlandse situatie. Mil gram: „Voor de komst van glasnost was een leraar een autoriteit. Hij had macht. Zijn wil was wet. Nu is zijn macht veeleer gebaseerd op zijn eigen houding, op zijn eigen per soonlijkheid. Tot enkele jaren geleden, werd iedereen nog opgevoed met één mening. We moeten er nu aan wennen dat de vele verschillende menin gen niet altijd overeen komen met die van de leraar". De school heeft behalve met Lei den ook een uitwisseling met een Amerikaanse school. Jaloers De Russen brengen de komen de dagen ook bezoeken aan Rotterdam en Den Haag. In Amsterdam waren ze al op de dag van aankomst. „Een on vergetelijke stad. Nederland is één van de weinige landen die het eigen gezicht heeft kunnen behouden", merkt Bessmert nyi over de hoofdstad op. Een bezoek aan het Van Goghmu- seum staat nog op het pro gramma. Gisterochtend heeft het tweetal een bezoek ge bracht aan de Leidse Scholen gemeenschap. „We zijn ja loers", aldus de eerste indruk van de twee. „Hier is veel meer uitrusting. De kwaliteit van de leraren is ook veel ho ger. En wat ook een opmerke lijk verschil met onze studen ten is, is dat ze zich vrij voelen zonder brutaal te zijn". School 45 heeft zevenhonderd leerlingen variërend in leeftijd van zeven tot achttien jaar. De studie duurt elf jaar. Verplich te vakken zijn Russisch, wis kunde, geschiedenis, Engels en gymnastiek. De eerste negen jaar is voor iedereen hetzelfde. De laatste twee jaar kunnen de scholieren zich specialiseren in economie, journalistiek, socio logie, wiskunde, natuurkunde of lesgeven. Doorstroming is mogelijk naar de Moskouse universiteit. Overwinnen Veel bewondering tonen de twee Russen ook voor de Ne derlandse studenten die tijdens de koude oorlog begin jaren tachtig naar Moskou waren gekomen om kenbaar te ma ken dat ze tegen plaatsing van kernwapens waren in Europa. Tijdens een ontmoeting met die jongeren, had Bessmertnyi nog gezegd: „Als Shakespeare nog had geleefd, dan had hij niet gezegd „to be or not to be", maar stoppen of dood gaan, dat is de vraag. Ons mot to luidt nu „geloof en hoop". We geloven dat Gorbatsjov al zijn ideeën in de praktijk kan brengen. Zijn perestrojka zal „Jaloers zijn wij op het Nederlands onderwijs", vertellen de Russen Bessmertnyi (links) en Milgram (derde van links) temidden van docenten van Louise de Coligny Ton van der Wolf en Jan Buijsse. FOTO: TEJO RINGERS overwinnen. Er is geen alter natief. Amerikanen schrijven op hun muntstukken „In God we trust", voor ons is het „In Gorbatsjov we trust". MARIETA KROFT Schaatsles IJssport Vereniging Leiden verzorgt deze winter schaatscursussen. In 22 les sen worden jongeren, begin ners en gevorderden een goede techniek bijgebracht. De cursus begint in oktober en duurt tot maart. Belang stellenden kunnen zich op morgen van 20.00 uur tot en met 21.30 uur inschrijven in het restaurant van de IJshal aan de Vondellaan. Vanaf 19.00 uur wordt die dag ook een schaatsruilbeurs gehou den. Borstvoeding De Borstvoeding Begelei dingsgroep Leiden houdt morgen een informatie bijeenkomst. Moeders die vragen hebben over de voor bereiding, over het geven van de voeding, of folders willen hebben, worden hier voor uitgenodigd. Informa tie: 071-170085. Kinderkleding Buurthuis Cornelis Joppensz houdt morgenmiddag een kinderkledingbeurs. De beurs begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Het buurthuis is te vinden in de Oppenheimstraat 6a. Inleve ren van kleding kan op van avond van 20.00 tot 21.30 uur. Voor informatie: 071- 132462. Spoorlijn De restanten van verdwe nen spoorlijnen in Neder land staan morgen centraal op een bijeenkomst van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. Dia 's geven een aardig beeld van de honderden kilome ters spoor die deze eeuw zijn opgeheven. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg. De kosten bedragen een rijksdaalder. Aquarelleren Buurthuis Cornelis Joppensz begint eind september met een cursus aquarelleren voor volwassenen. De lessen die op een woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 worden gege ven, zijn bedoeld voor begin ners. Twaalf lessen kosten 85 gulden, exclusief materi aal. Kinderopvang is moge lijk in het pand aan de Op penheimstraat 6a. Informa tie en opgave: 071-132462. Beurs Buurthuis De Pancrat, Buurthuis O roenoord en Buurthuis Mirt/Honken or ganiseren een werkruilbeurs voor vrouwen die diensten aanbieden en diensten vra gen. Vrouwen die karweitjes willen ruilen kunnen zich op maandagochtend van 9.00 tot 10.00 inschrijven in Mir th onke, woensdag om de zelfde tijd in Groen oord en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur in De Pancrat. Meedoen met de werkruil beurs kost een rijksdaalder voor de administratie. Voor meer informatie: 071-126243. Bustocht De Zevensprong heeft voor donderdag een bustocht op stapel staan. Bezocht wordt het tentoonstellingscentrum Gouden Handen in 's Heer- enberg. Koffie, gebak en di ner zijn bij de reis inbegre pen. De kosten bedragen 50 gulden. Het vertrek is om 9.00 uur vanaf Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. Inlichtingen en opga ve: 071-200866. Haar Het Leids Vrijetijds Cen trum begint in oktober met een cursus haarverzorging. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan knot ten, touperen, haarverstevi- gen en het gebruik van haarstukjes. Docente Annis Kouwenberg houdt donder dag een informatie-avond. Vanaf 20.00 uur kunnen be langstellenden terecht in het gebouw aan de Breestraat Voetbal De KNVB- Voetbal truck komt morgen op bezoek bij voetbalvereniging Lugdu- num aan de Oegstgeester- weg. Dat betekent dat er vanaf 14.00 uur een grote touringcar staat met aanhan ger met voetbalspelen. Tot 16.00 uur wordt de jeugd een programma vol voetbalple- zier voorgeschoteld. Jongens van 6 tot en met 18 jaar zijn welkom. Meer informatie: 071-411194. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. EcidócSouAO/rit axon

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9